BUITENLANDSCH OVERZICHT BELANGRIJKE BESLUITWETTEN betreffende wedden en pensioenen der ambtenaren De vakvereenigingen verdedigen de loonsovereenkomsten NIET ALLEEN VOOR DE BRANDKAST PLOEGGEEST IN DE REGEERING WIELRIJDERS! VERHOOGING DER MILITIETOELAGEN De regeering poogde met de genoodzaakte minimum uitgaven al de kategoriën op gelijken voet te behandelei Naar de opheffing van het Amerihaansche embargo op den wapenuitvoer De Encycliek van Pius XII De Engelsche arbeiders en de oorlog Molotof valt de Westersche demokratieën aan 1. Militietoelagen II. Wedden en pensioenen der ambtenaren IIIWedden van de gemobiliseerde ambtenaren Tabel van de vrij gestelde minima van bedrij fsbelasting t)e kleinhandelsprijzen SYNDIKALE KRONIEK Zeg niet Zeg KOLONIALE LOTERIJ Eén Millioen POLITIEK WEEK-END LA PREVOYANCE SOCIALE Sfri/d^Syiidifeo//sme'-BifiïenZcfnd ROOSEVELT laatste dagen der vorige week waren weinig aanmoedigend voor Hitier M J en zijn regeering, zoowel op internationaal politiek terrein als op ideo- M.logisch gebied. Er was eerst en vooral de stemming in den Amerikaan- schen Senaat, waardoor het projekt van de gewijzigde wet op de neutra liteit werd goedgekeurd, en daarna vaardigde Paus Pius XII zijn eerste Encycliek uit, Summi Puntificatus Daarbij kwam nog dat de enkele Duitsche luchtaanvallen op de Engelsche kusten en de zeekaperij niet zeer suksesvol waren. De stemming in den Senaat der V. S. is een eerste groote tegenslag voor Berlijn. Roosevelt daarentegen be haalde een schitterende zegepraal. Hiermede heeft de Amerikaansche president zijn revanche genomen op wat enkele maanden geleden is gebeurd, en heeft zijn popu lariteit, niet alleen in eigen land, maar ook in het demo- kratische buitenland in hooge mate zien stijgen. De Duitsche nazi-propaganda, die door de Duitsch-Amerikaan- sche Bund werd gevoerd en millioenen heeft gekost heeft tot niets gediend. Voor Berlijn is het klaar, dat de opheffing van het embargo tegen Duitschland gericht is, en dat zij een niet onbelangrijken invloed zal uitoefenen op het verloop der vijandelijkheden tusschen het Derde Rijk en de geallieer den. Maar ook de Sovjets, sedert zij hun buitenlandsche politiek gebonden hebben aan die van Duitschland kunnen met geen goed oog de wijziging van de Amerikaansche neutraliteitswet'aanzien. Hierbij dient nog te worden gevoegd, dat Rusland liefst den voorloopig nog zedelijken steun van de V.S. aan de Noorsche staten en in het bijzonder aan Finland had zien ontberen. Het zal dan ook niemand verwonderen dat in de Sowjet-pers sedert enkele dagen een hevige anti-Amerikaansche kampagne is losgebroken. Dit gebeurt op hetzelfde oogenblik dat er sprake is van een nieuw medesoffensiefdat deze maal door Rusland zou worden ingezet. Het valt niet te ontkennen dat gansch de demokra- tische wereld met voldoening kennis heeft genomen van de eerste encycliek van den huidigen Paus, en iedereen heeft zonder eenigen twijfel gevoeld, dat de inhoud ervan tegen het Duitsche rijk is gericht. De verkiezing van den staatssekretaris van het Vati- kaan, kardinaal Pacelli, tot den opvolger van Pius XI, iverd algemeen beschouwd als een geestelijke overwinning van de humanistische vrijheidsopvattingen op de brutale en heidensche levensopvattingen van het nazisme en het fascisme. Een oogenblik echter is er eenige twijfel ontstaan aangaande de demokratische bedoelingen van Pius XII. Het was toen Franco zegevierde over de republikeinsché legers. Nu werd die fout door den Paus goedgemaakt op een wijze die voor iedereen in dezen tijd een geruststelling beteekentPius XII heeft met al zijn geestelijk gezag zijn eerste encycliek gesteld in het teeken der universeel erkende zedelijke waarden. Hierbij heeft hij af stand gedaan van de oude traditie waardoor de R. K. Kerk steeds met omzichtigheid den kant van den sterkste heeft gekozen. Maar de Kerk heeft sedert 1933 zooveel vernedering en vervolging in de totalitaire landen gekend dat zij zich wel verplicht zag tusschenbeide te komen, en zich aan de zijde der demokratie te scharen. Zij heeft begrependat deze de eenige waarborg is voor de eerbiediging der katholieke koncepties. Dat de katholieken van gansch de wereld, die de totalitaire en fascistische levensopvattingen nog genegen zijn, de woorden van het hoofd hunner Kerk gedenken en hm gedragingen tegenover de demokratie herzien. Partijgenoot Greenwood, de leider der Labour-oppositie in het Lagerhuis, heeft aan de pers een verklaring afge legd. die van belang is voor de gansche arbeidersklasse. Greenwood verklaarde ondermeer In den vreemde werd het gerucht verspreid, dat de Engelsche arbeiders niet bereid zijn in dezen oorlog te strijden. Het staat vast dat de Engelsche arbeiders, juist zooals hun kameraden in de geheele wereld, den oorlog haten. Maar het staat ook vast, dat al de arbeiders het meest het geweld en de methodes der diktatuur haten. Hiertegen willen zij strijden. De Engelsche arbeiders willen een einde stellen aan het gangsterregime, dat de laatste jaren Europa in angst hield, de vrijheid van Oostenrijk, Tsjechoslowakije en Polen vernietigde, en de vrijheid van de andere landen bedreigt. De Engelsche arbeiders hebben de uitdaging van Hitier aanvaard. Het zou dwaasheid zijn te denken dat de arbeiders eenige zwakheid vertoonen. De vrijheid die zij gewonnen hebben zullen zij beschermen om de vrijheden en de rechten van de arbeiders der gansche wereld te redden. De verklaring van den leider der Engelsche socialisten is duidelijk en maakt elk kommentaar overbodig. De vrijheden en de rechten die de arbeiders gewonnen hebben moeten worden verdedigd Wij brengen deze uitspraak in verband met de woorden die koning Leopold richtte tot het Amerikaansche volk. Indien noodig zal België weten te strijden voor de vrijwaring zijner onafhankelijkheid en vrijheden. Tot deze behooren ook die van onze werkende klasse. PIUS XII GREENWOOD Tegen al wat hier vooraf gaat stellen wij de verklaringen van Molotof, voor den Oppersten Sovjetraad. Na de sterkte van het door het bolsjewistische Rusland gesteunde nazistische Duitschland verheerlijkt te hebben, richtte de Russische kommissaris voor buitenlandsche zaken zich tegen de Westersche demokratieën. Geen wonder Finland wil het slachtoffer niet worden van het imperialisme en de politieke praktijken der Sovjets. Het Turksch-Engelsch-Fransch akkoord is een tegen valler van belang voor de Russische expansie. Roosevelt's overwinning met de opheffing van het embargo op den wapenuitvoer is een verzekering voor een overwinning der Engelsche en Fransche legers, en daarmee die der demokratie. Molotof heeft goed te praten zooals von Ribbentrop het deed, aan de hierboven vermelde feiten valt niets te veranderen, en al belooft hij dat Rusland als neutrale staat, niets zal onverlet laten om den oorlog zoo spoedig moge lijk te doen eindigen, staat het vast dat de geallieerden in het Westen er niet zullen naar luisteren, maar de Russische inzichten van dichtbij volgen, en slechts voor een vrede zullen te vinden zijn die beantwoordt aan den wensch der Westersche demokratieën, zooals Chamberlain en Daladier dien hebben bepaald. G. D. V. De door de regeering genomen maat regelen komen allen uit den staat van mobilisatie voort. Deze beeft gedurende de maand September zwaar en onver mijdelijk op het ekonomlsch leven van het land gedrukt. Ondanks de maatregelen welke getrof fen zijn en nog zullen worden om dezen last te verlichten, vergt de mobilisatie heden en morgen van de staatsfinanciën offers welke deze tot hiertoe nooit "te dragen hebben gehad. Daarom is de regeering by het nemen van de hieronder beknopt opgegeven maatregelen om twee zaken bezorgd ge weest Ten eerste, de door den staat van mobilisatie genoodzaakte uitgaven bin nen het onmisbaar minimum te houden Men weet dat bewust minimum een aan zienlijk bedrag bereikt. Ten tweede, ln de mate van het moge lijke aan Iedere kategorie van burgers een geiyk offer te vragen. A. VERIIOOGING VAN DE TOE LAGEN. a) Voor elk kind ten laste wordt de toelage van 3,50 tot 5 fr. opgevoerd, te rekenen van den eersten dag der wede-- oproeping; b) Voor elke rechthebbende blijft de toelage op 8 fr. behouden in de gemeen ten met minder dan 5000 inwoners, wordt zij tot 10 fr. opgevoerd in de ge meenten met meer dan 5000 tot bene den 30.000 Inwoners; op 12 fr gebracht :n de gemeenten met méér dan 30.000 inwoners. H. HECHT OP DE TOELAGEN a) Het besluit handhaaft de bij' de bestaande wetten gevestigde definitie van de verschillende Kategoriën van recht hebbenden, behalve ln beide volgende uitzonderingen 1) in geval van mobilisatie van den broeder steun van gezin, van weezen, ontstaat het recht op een vergoeding van 5 fr. per dag en per kind; 2) de militaire diensten van meerdere gemobiliseerde!! kunnen geen recht ge- iven op het cumuleeren van meerdere volle vergoedingen ln hoofde van een en zelfden persoon (bijvoorbeeld een vader wiens twee ongehuwde zonen ~e- .mabillseerd zijn). Slechts een vergoe ding zal ten volle uitbetaald worden- de and: e worden met de helt verminderd derd. b) Indien het totaal bedrag der mid delen van den rechthebbende en den femo-biliseerde kleiner is dan het van de edrijfsbelasting vrijgestelde minimum is het recht op de vergoedingen geheel Indien het dit minimum overschrijdt zonder 150 t.h. te bereiken, wordt dit recht met de helft verminderd Het wordt ingetrokken Indien de mid delen 150 t.h. van het vrijgestelde mi nimum bereiken. C. BEREKENING DER MIDDELEN Het gaat hier om de huidige middelen wan den gemoblliseerden en den recht hebbende Het spreekt vanzelf dat ln de bereke ning dier middelen de militievergoedin gen niet Inbegrepen worden. De middelen worden bepaald op aan gifte van den rechthebbende die te dien einde een aan de gemeenteoverheid af te geven formulier invult. Deze zal betalen op Inzage van dit formulier dat naderhand zal nagezien en eventueel gewijzigd worden door den kontroleur der belastingen. In afwachting van de eventueel af wijzende beslissing van den kontroleur der belastingen, beslissing waartegen de gewone beroepen inzake belastingen gel den, worden de vergoedingen verder uit betaald. De afwijzende beslissing zou geen aan leiding geven tot de terugvordering van vergoedingen betaald vóór de aangifte, door de belanghebbenden, van hun mid delen. I>- INWERKINGTREDING VAN HET NIEUWE STELSEL. De verhooging der vergoedingen heeft terugwerkende kracht vanaf 1 Oktober Het stelsel van behoeftigheid wordt toegepast vanaf 1 November. De noodlge Instructies en formulieren zullen binnen afzlenbaren tijd aan de gemeentebesturen gezonden worden. De plotselinge stijging van het index cijfer zou, krachtens de overeenkomst van de veranderlijke schaal, de wedden en pensioenen in November en December moeten doen berekenen op een hoogeren grondslag dan grondslag 105 De regeering heeft besloten de ult- keering van wedden en pensioenen voor deze twee maanden op grondslag 105 te handhaven. Deze eventualiteit werd reeds voorzien in de algemeene toelichting van de be grooting van 1939. Doch zij werd in be schouwing genomen in een welbepaald kader, onder zekere omstandigheden, en niet ln de onderstelling van de huidige gebeurtenissen, die zwaar op het ekono mlsch en financieel leven van het land drukken. De regeering houdt eraan te precisee ren dat de kollektieve overeenkomsten gehandhaafd zijn, dat er geen sprake van ls dezelve te wyzigen. Doch de mo bilisatietoestand, met al zijn gevolgen, zou haar ertoe kunnen nopen de toe passing ervan tydeiyk te wijzigen vol gens nog vast te leggen modaliteiten. Het was de regeering erom te doen eenerzijds, als erkentelijkheid voor be wezen diensten en tot handhaving van de banden van samenwerking tusschen de ambtenaren en de rijksdiensten, aan de gemobiliseerde ambtenaren een hoo- gere belooning dan de militievergoedin<* te verzekeren anderzijds, geen bijzonder bevoordeel de kategorie van gemoblliseerden in het leger tot stand te brengen. In het ingevoerd stelsel heeft de re geering rekening gehouden met het Ie.\ dat de gehuwde gemobiliseerde!! ove: het algemeen zwaarder door de mobili- satielasten dan de ongehuwden vetroffcr zijn. A. GEMOBILISEERDE ONGfc HUWDE AMBTENAREN. Zij zullen krijgen, boven hun militie bezoldiging a) hun militietoelage onder de ondc? rubriek I. bepaalde voorwaarden. b) 15 o/o van hun wedde. c) Het bedrag van de bydrage voor he weduwe- en weezenpensioen, in normai tijd van hun wedde afgehouden, en da rechtstreeks voor hun rekening, op d pensioenkas zal worden gestort B. GEMOBILISEERDE GEHUW1I AMBTENAREN. zy zullen kiezen tusschen a) Bovenvermeld stelsel b) Het volgende stelsel 1) 50 o/o van hun wedde 2) Den geheelen kindertoeslag en d standplaatstoelage; 3) De bijdrage voor het weduwe- ei weezenpensioen C. AMBTENAREN BEROEPS Ol-'FICIEREN. Zy zullen hun wedde van officie krijgen. GEMEENTEN VAN 30.000 EN MEER INWONERS persoon ten personen Voor 0 1 2 3 4 5 >6 7 8 9 >10 GEMEENTEN VAN Voor 0 persoon ten 1 2 3 4 >5 6 7 8 9 >10 GEMEENTEN MET Voor 0 persoon ten personen 1 2 3 4 6 6 7 8 9 10 personen Loontrekkende!» Handelaars laste (Brutoloon) 9.600 (netto-inkomsten) 7.200 11.520 8.640 13.440 10.060 15.270 11.520 18 850 15.060 21.975 17.580 28.850 23.080 33.850 27.080 41.350 33.080 47.600 38.080 53.850 43.080 5.000 TOT 30.000 INWONERS laste 7.467 5.600 8.960 6 .720 10.453 7.840 11.947 8.960 16.590 12.840 19.175 15.340 26.060 20.840 31.050 24.840 38.550 30.840 44.800 35.840 51 050 40.840 MINDER DAN 5.000 INWONERS laste 6.400 4.800 7.660 5.760 8.960 6.720 10.240 7.680 15.470 11.720 17.970 14.220 24.650 19.720 29.650 23.720 37.150 29.720 43.400 34.720 49.650 39.720 ,,„Pe Intersyndikale groepeering voorde verdeeling van koloniale en voedings waren brengt ter kennis van zyn leden dat, ln akkoord met den minister van Ekonomische Zaken en Middenstand, de kleinhandelsprijzen van de volgende waren, vanaf Maandag, 30 Oktober 1939, en tot nadere kennisgeving moeten beschouwd worden als de grenzen tusschen dewelke deze kleinhandelspryzen mogen schommelen nameiyk volgens de lokaliteiten en de distrlbutleposten ale nun eigen zijn. r "M"1 Gerangschikte suiker, Tienen Gerangschikte suiker, andere merken Kristalsuiker Rijst, Japansch type RJJ&t Fancy Gebrande koffie Kongo Robusta Zachte zeep Witte harde zeep, soort Marseille (72 o/o vetstoffen) Alcoholazijn (inlandsch) gewone kwaliteit - basis 60 Aardnootolle, gewone kwaliteit Gebroken erwten, gewone kwaliteit Droge ronde erwten Droge, boonen, type Danube Witte flageolets Groentenkonserven Deegwaren a) basis bloem, gewone kwaliteit - los b) basis griesmeel van harde tarwe gewone kwaliteit, los of ln pakken c) van merk, ln pakken Keukenzout Spratts - aardnootolle - 1/4 Club/22 mm. Portugeesche sardienen ln olijfolie, gewone kwaliteit 1/4 Club 30 mm. 1/8 Club 30 mm. Marokaansche sardienen ln aardnootolle 1/4 Club 30 mm. Japansche pilchards Amerikaansche pilchards Inlandsch verpakt rundsvet Vreemd verpakt rundsvet Geraffineerde reuzel Kookchocolade, blok Chicorei ln pakken, volgens merk en kwaliteit Stijfsel Lucifers, volgens merk Produkten van runds- en varkensslagerij: Inlandsch rundsvet Inlandsche reuzel (zuiver llesvet) het kg. het kg. het kg. het kg. het kg! het kg. het kg. het kg. de 1. de 1. het kg. het kg. het ke. het kg. zonder van Augustus het kg. het kg. het kg. het kg. de doos de doos de doos de doos de groote doos de groote doos het kg. het kg. het kg. het kg! het kg. 4,35 tot 4,20 tot 3,35 tot 3,00 tot 5,00 tot 8.50 tot 12,00 3,75 tot 4t60 3,50 tot 6,50 4,75 4,60 3,60 3,50 5,50 1,25 tot 4,75 tot 3,75 tot 2,75 tot 3,25 tot 4,75 tot 2,00 7,50 4,25 3,25 4,50 5,75 verhooging op de prijzen 3,80 tot 4.20 5,80 tot 7,40 tot 0,60 tot 1,15 tot 2,50 tot 2,00 tot 6,40 8,00 0,75 1,30 3,75 2,80 1,75 tot 2,25 3,00 tot 3,50 4.00 tot 4.50 9,00 tot 9 50 ïi.oo tot 12Too 9.50 tot 10.50 10,00 tot 13,00 -o- 3,00 tot 4,80 zonder verhooging op de prijzen van Augustus. 1 pak van 10 doózen 1,20 tot 1,40 het kg. het kg. 6,00 tot 7,75 12,50 tot 14,75 SEDERT de stakingen van 1936 heeft de vakbeweging geen perio de van zoo intense bedrijvigheid gekend als thans. Zij die hoopten, dat de vakvereeni gingen braafjes de reaktie zouden laten begaan onder het voorwendsel, dat de oorlog bij onze grenzen woedt, hebben zich vergist. De arbeidersbeweging heeft zich niet laten in slaap wiegen door diegenen, die den mond vol hadden van natio nale unie en nationale solidariteit, maar die, getrouw aan een oude tradi tie. aan de armsten de grootste offers wilden opleggen. Zij. die de perskampanje tegen de wcrkloozen ontketenden, hebben er zich rekenschap van gegeven. Zij, die meenden, dat de tijden gunstig waren Ik heb geen geluk. Ik heb NOG GEEN geluk gehad, want iedereen heeft zijn geluksdag Daarom is het dat gü moet volharden en uw kans wagen in de 10e SNEDE 1939 Honderd en een groote loten van 20.000, 50.000, 100.000 en 61.200 andere loten van 100 a 10.000 fr. 14 om op te ruimen met wat de vakbe weging in de jongste halve eeuw heeft geoogst, zijn bedrogen uitgekomen. Zij hebben ondervonden, dat de vak beweging paraat stond om, in alle tij den, de verdediging te nemen van de belangen die haar zijn toevertrouwd. Haar onmiddellijke repliek op de aanvallen van de sociale reaktie heeft aan deze laatste duidelijk gemaakt dat. in dit land, de arbeidersklasse niet be reid is zonder veriet de posities op te geven, die zij door langen strijd en zware offers heeft veroverd. De beteekenis van deze repliek is duidelijkde arbeidersklasse is een integreerend deel van de natie gewor den, omdat zij, naast de plichten die zij vrij aanvaardt, ook rechten heeft verworven. Indien deze rechten haar werden betwist en ontnomen, zou de natie zelf in gevaar worden gebracht. Dit zyn geen holle woorden. Wij kunnen ze staven door de daden van de arbeidersbeweging. Toen de internationale krisis pas was uitgebroken, heeft een afvaardi ging van het Belgisch Vakverbond zich aangeboden bij den eerste minister Pierlot, om zich ter beschikking van het land te stellen. Maar wanneer de kampanje van de sociale reaktie uitbrak, heeft het Vak verbond met dezelfde beslistheid ge zegd; «Halt!>. Zijn leiders stonden eiken dag op de bres om de levensbelangen te verdedi gen van al degenen, die het meest hebben te lijden onder de gewijzigde levensvoorwaarden, of waarvan de be langen bedreigd worden door zekere machten, die een nog te grooten in vloed uitoefenen in ons publiek leven. Al deze nederige lieden, die machte loos aan het lot zijn overgeleverd wan neer zij alleen staan, hebben zich re kenschap kunnen geven van wat een sterke en aktieve arbeidersbeweging voor hen beteekent. De soldij van de gemobiliseerden en de vergoeding voor hun gezinnen wer den verhoogd. Aan de levensvoorwaar den van de werkloozen werd niet ge tornd. Zij genieten van een bijgevoegde vergoeding wanneer zij worden opge roepen om voor de landsverdediging of de openbare besturen te werken. De grensarbeiders hebben de eerste vruchten geoogst van de onverpoosde aktie van het B.V.V, en de betrokken vakbonden. Onze vakvereenigingen eischen, dat de konventioneele mini- mumloonen zouden worden geschreven in de lastenkohieren voor de werken, die in opdracht van het ministerie van landsverdediging worden uitgevoerd. De aanvallen op de achturenwet deze symbolische verovering, die een einde heeft gesteld aan den willekeur en de alleenheerschappij der werkge vers inzake de arbeidsvoorwaarden werden afgeslagen. Men had het ook op de koopkracht der loonen gemunt. Er viel natuurlijk niet te denken aan het toepassen van verlagingen, op het oogenblik dat de kosten van het levensonderhoud ste gen. De werkgevers zochten naar een ander middel om tot deflatie met andere woorden, tot het beperken van de koopkracht der loonen over te gaan. Er moest iets op worden gevon den om de arbeiders te beletten ae verhooging van hun loonen te eischen. in verhouding tot de stijging der kos ten van het levensonderhoud. Dat zou zoo maar r.iet vanzelf gaan. De werkgevers waren immers verbon den door kollektieve loonovereenkom- sten, krachtens dewelke de loonen moesten worden aangepast bij de schommelingen van het indexcijfer der kleinhandelsprijzen. De heer Dupriez, een autoriteit van de katholieke universiteit van Leuven, meende de oplossing te hebben gevon den. Men moest er maar voor zorgen, zoo oordeelde hij, dat de stijging van het indexcijfer binnen de perken werd gehouden, waardoor geen loonsverhoo- gingen zouden worden gerechtvaar digd. Onder voorwendsel dat zij feitelijk niet meer voorhanden zouden zijn op de markt, zouden de produkten die de grootste prijsstijging hadden onder gaan, als bruine zeep, boonen, split- erwten en rijst, eenvoudig worden uit geschakeld by de berekening van het indexcijfer. Men zou zoo tot de invoering komen van een index-cijfer voor de oorlogs periode, dat ver beneden het peil van het objektief vastgestelde index-cyfer zou blijven. De heer Sap, minister van Ekono mische Zaken, nam de vondst van zijn geloofsgenoot Duprier voor zijn reke ning. Op 18 Oktober kondigde hij de In voering van het nieuwe indexcijfer aan. tijdens een vergadering van de parle mentaire kommissie voor Ekonomische Zaken. Hij maakte niet eens gewag van de vakvereenigingen, die in deze aan gelegenheid, als onderteekenaars van de kollektieve loonovereenkomsten, toch de voornaamste belanghebbenden waren. Maar onze vakbeweging bewees dat zij er nog was, ondanks den heer Sap. Zij eischte dat het index-cijfer voor Oktober, waarvan de publikatie te lang uitbleef, onmiddellijk bekend zou wor den gemaakt. De heer Sap moest toegeven. Het index-cijfer gaf een verhooging van 6 p. c. aan, die krachtens de bestaande overeenkomsten, een ongeveer alge meene loonsverhooging voor gevolg moest hebben. Deze loonsverhooging werd reeds in een heele serie bedrijven toegepast. In de andere wordt onderhandeld. De vakbeweging, die aan het stuur blijft ondanks den storm, heeft in de jongste dagen het principe van de kollektieve overeenkomsten gered. O. D. S. De vroede hetren van de Katholieke Associatie van het arrondissement Bergen kwamen bijeen en bespraken het «Steenkoolvraagstuk». Een algevaardigde van het Katholiek Blok zorgde voor een passende inlei ding. Hij deelde mee dat sedert de gedeel telijke mobilisatie onzj steenkoolvoort- trengst gedaald was met van 12 tot 15.090 ton per aag. Hij voegde eraan toe dat dit eei. vermindering betee- kende van 13 t.h. op onze totale pro auktie. Hij wees er op dat onze invoer van kolen uit Polen en Engeland zoc goed als uitgeschakeld was hetgeen voor de maand September eer minder aan be schikbare steenkool beteekende van SOu.OOO ton. De voorhanden zijnde stocks vermin deren met den dag en op 1 Oktober was de op de mijnen aanwez-a zijnde voorraad gesionken tot 800 000 ton. Dit stond gelijk met een voortbreng-,t van acht dagen. Voor onze metaalnijverheid stijgt de moeilijkheid om de noodige steenkool te bekomen en er wordt ons om kolen gevraagd door Spanje. Italië en de Oslo-Staten. Wij moeten aan die vraag kunnen voldoen om vai. die landen ae piodukten te bekomen die wij ons bij ben moeten aanschaffen. Om hiertoe ii staat te zijn moeten wij onze produktie opdrijven. Door d i man van het Katholiek Blok worden volgende maatregelen in overweging gegeven: onmiddellijke demobiliseering van alle opgeroepen mijnwerkers; ver lenging van den arbeidsduur; nieuwe mijnwerkers opleiden en hiervoor speciaal beroep doen op de werkloozen van minder dan 40 jaar. Na er gp gewezen te hebben dat ,n Duitschland, in Polen en Frankrijk de mijnarbeiders van 55 tot 60 uren per week werken, doet de spreker beroeo op de afgevaardigden der mijnwerker.-,- organisaties opdat zij hun medewer king zouden verleenen. Er werd op die vergadering ook nog door anderen het woord gevoerd; er werd nog veel meer gezegd, o.a. ook dat van 1914 tot 1918, allerhande arbei ders, zelfs bedienden, het beroep van mijnwerker aanleerden en op korten tijd flink meehielpen aan de voort- brengst, enz., enz. Wij zijn niet gemachtigd om namens de belanghebbende vakbonden te spreken. Wij weten dat zij zich Inspan nen om het vraagstuk op te lossen; wij weten ook dat zij er op waken trots ahes niets te laten gebeuren in het nadeel van de mijnwerkers. De resolu tie door de dagbladen van Dinsdag af gekondigd, is hier het bewijs van. Nochtans gelooven w.j te mogen zeg gen dat de goede wil van de mijn werkers in verhouding zijn zal tot de goede wil van ue mijnbazen Die heeren, vien het reeds sedert maanden zeer gced gaat, verdienen up di' oogenblik geld me* hoopen. Iedere ton kolen die oovenkomt gaat direkt de wagor op of het schip in; de oude stocks worden verwezenlijkt aan de prys var- den dag. de dividen den voor 't jaar '939 zullen schitterend zijn. Maar wat kregen de mijnwerke-s als hun aandeel van dezen onverwach- ten voorspoed? Tct op heden niets! Integendeel, de bazen schynen zich te willen verzetten tegen de verhooging van loon die zij ingevolge de stijging van het index verschuldigd zijn Zy blyven wat ze zijn. Schraapzuch tige nooit voldane kapitalistische geld- barons. En in koor vragen de bur.gerbladen aan de mijnwerkers om toch maar offers te brengen. Er moet meer steen kool zyn, zeggen ze, maar niet alleen ir 't voordeel van de heeren aandeel houders en groove banken. Toen wij het schandaal van de slui ting der putten «an Flénu aan de kaax stelden, zwegen die heeren als ver moord. Toen was het niets dat me-:r dan drieduizend mijnwerkers op de straat werden gesmeten. Het liet hen koud dat millioenen ton steenkool ge vaar liepen verloren te gaan voor de gemeenschap. Wij hebben toen gewaarschuwd tegen dit gevaar. Ons protest bleef zonder weerklank. De heeren bankiers dreven hun wil door en de knechten kropen in hun schelp. Vandaag kan er niet genoeg ge werkt worden, kunnen er niet genoeg putten zijn; vandaag kunnen er mil lioenen winst meer gemaakt worden, cank zij de buitengewone toestanden. Welnu ja, ae voortbrengst moet stij gen, maar het zal, het moet geschieden onder toezicht der mijnwerkers zelf en ten bate van het geheele volk. De kliek woekeraars mag er niet alleen de baas over zijn. ROEFFEL »"*S - Inrov R. SDERT de twee maanden dat wij in een neutraliteitstoestand ver- keeren, zijn wij in de gele genheid geweest al een en ander vast te stellen. Het is zeker dat niet alles zonder schokken en stooten is gegaan en dat begrijpen we. Eenieder zal moeten toegeven dat het niet anders kon. En dat wij er totnogtoe met zoo weinig schrammen mogelijk zijn van afgekomen, is ook een feit. Ons volk en ons land mogen er zich gelukkig om achten, totnogtoe van heel wat erger gespaard te zijn gebleven. En toch heeft het de schijn alsof sommige menschen er niet om te vre- den zijn. Ja, er rijzen zelfs twistpunten op, die best achterwege konden gebleven hebben maar het politiek terrein in ons land is zulks een zonderling en eigenaardig iets, dat zelfs in de meest dringende omstandigheden het in be weging komt. Maar hoe zou het ook anders, wan neer voorbeelden van hoogerhand niet worden gegeven, en dat zelfs in de regeeringsmiddens geen eensgezind heid van handelen heerscht I Vraagt den man van de straat wat zijn indruk is over het regeerings- team en die zal u zeggen dat het er niet te pluis uitziet. Ge slaat enkele dagbladen open, en ge stelt vast dat er geweldig aan haar- kenpluk wordt gedaan. Komt ge in bepaalde politieke krin gen, en ge vraagt naar Inlichtingen al spoedig krijgt ge te hooren dat er iets is dat niet gaat, dat er gedraaid en gekeerd wordt, dat er met de elle bogen wordt gewerkt, en dat er ach ter den rug wordt gepraat. Zelfs sommige ministers schijnen zich daaraan te bezondigen. Als zooiets in de regeeringsmiddens mogelijk is, dan moet men niet ver wonderd zijn wat er zich elders zooal kan voordoen. Het is nog steeds waar dat woorden wekken en voorbeelden trekken. Welnü, dan is het hoog tijd dat men er aan denkt andere en betere voor beelden te stellen in den schoot van de regeering. Daar is een eerste-minister die de rol van eerste minister te spelen heeft, en zorg voor moet dragen dat degene die hem omringen, optreden en han delen zooals het past. Daar zijn de ministers die moeten getuigen van een waren ploeggeest en van een wederzijdsch vertrouwen. Maar wanneer den eenen zich ver oorlooft vuur te maken en te stoken tegen den andere, dan kan men maar moeilijk verwachten dat er eens gezindheid van gedachte uitstraalt uit dit midden, en dat de bevolking op haar beurt niet aan het mompelen gaat. Nu weten we wel dat het niet al zoetigheden zijn die in het openbaar verteld worden, en dat er altijd men schen onder de massa aan te treffen zijn die er een onzeglijk genoegen in vinden met alles en nog wat op te drij ven en te overdrijven maar er is des ondanks kritiek te ontwaren die ge zonde kritiek kan genoemd worden, en deze is zeker niet zacht over de handelwijze van zekere ministers, en wel eens aan het adres van gansch de regeering. De eerste-minister moet zich daar van voldoende rekenschap geven, en ook de andere ministers moeten dit inzien. En wanneer er een schurftig schaap onder bende is, dan moeten zij den moed hebben dat schurftig schaap uit den stal te verwijderen. 't Is de eenige en de beste manier om met zijn karpersprongen gedaan te maken zooniet werkt dit in op het gemoed van de anderen, en wordt het tenslotte een warboel zonder uit komst. Men zegt en schrijft de men schen, en legt het hun op, dat zij zich naar zekere regelen hebben te gedra gen, dat zij de omstandigheden waar in ons land verkeert, in aanmerking moeten nemen, al goed en welmaar dan moeten de heeren die het roer van ons land in handen hebben, ook inzien dat er naar hun doen en laten wordt gekeken, en dat dit een goeden of een slechten indruk verwekt, al naar gelang ze zich gedragen. Bijgevolg zyn er verantwoordelijk heden te dragen, zoowel in de laagste kringen als in de laagste middens. We verlangen natuurlijk niet dat de politieke driften overal loskomen en opflikkeren, doch dan moet men er zich ook voor zwichten deze aan te wakkeren van uit den schoot der re geering zelve. Indien er spraak kan zijn van tucht, dan is het juist in de regeering dat men bewijs moet leveren van een tucht die heilzaam werkt op de bevol king. J. DE CONINCK. VERGEET NIET dat elk oogenblik. aan een gevaarlijken draal, aan een kruisweg, op de baan, u een ongeval kan overkomen voor hetwelk gij verantwooraelijk kuut worden gesteld. DENKT GIJ aan de geldelijke gevolgen, aan het verlies van dagloon, aan de oneindige bekommeringen die vi te wachten staan, moest gij persoonlijk slachtoffer worden van een ongeval LUCHTVAARTSQUARE. 31, BRUSSEL mits een Jaarlijksche premis van 55 frank, biedt ul een verzekering aan die uw burgerlijke vei&ntwoorde- lijkheid tegenover derden waarborgt en de ongeval*, m die u persoonlijk kunnen overkomen dekt, in ao volgende voorwaarden BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID Premie van 25 fr. 50.000 fr. voor lichamelijke schade. 10.000 fr. vcor stoffelijke schade. PERSOONLIJKE VERZEKERING Premie van 30 fr. 20.000 fr. bij doodelijk ongeval. 20.000 fr. bij gebrekkelijkheid. 10 fr. por dag bij tijdelijke onbekwaamheid tot werk# nJ KOOPT DEZE GERUSTSTELLING Beschermt u tegen de getaren die u bedreigen en onder» sciiryft aanstonds een volledige wlelrydersverzekering. - 627* 26

Voor Allen | 1939 | | pagina 2