Geeraards berq en NINOVE WELLE HOf STADE BONTE AVOND W HAELTERT Denderleeuw i Aan alle partygenooten en vooraanstaanden Algemeene bestuursvergadering V olksboekerij De Verbroedering» 3de LIJST In onze kinema Allumettennijverheid Arbeiderssport MEIRE Gemeenteraadszitting Nog over de territoriale burgerwacht Gemeente raadszitting Ministerieel bezoek Kinema «De Redding» Gemeenteraadszitting muz. Churchill, PROGRAMMA: Orkest: Fantasie op «Sneeuwwitje», bew. Salabert. American Step, stepdans door Johnny en Freddy. Liesjes Feestdag, door de tooneelgroep H. Heyermans. Poos «Liefdegeheim», muziek, Gauvin, Orkest Wals bew. Salabert. Spreekbeurt door Alfons Berghman, schepen. Johnny zingt Hollandsche schlagers. Orkest: «Gavotte», muz. Paul Lincke, bew. Salabert. «Follons the Fleet», ^"ndans door Johnnv, Freddy en partners. Dit feest wordt gegeven ten voordeele van het Pakket van den Soldaat en de noodlij denden Toegangsprijs 5, 3 en 2 fr. Kaarten te bekomen in het lokaal 5 - Voor Allen - 5 Nov. 1939 ARRONDISSEMENT AALST Gezellinnen, kameraden, eindelijk heb ik den tijd genomen u eens te schrijven en dit na 10 weken mobili satie. Maar het zij nu eenmaal zoo hoe meer tijd men heeft, hoe minder men deze gebruikt om te schrijven. Niettemin dacht ik elke week aan onz0 trouwe lezers van «Voor Allen». En neem nu de gelegenheid te baat van een rustigen avond, op een hoeve, er gens in de Antwerpsche provincie.' Eerst moet ik mijn ontevredenheid te kennen geven wat betreft de pro paganda van onze partij bij onze sol daten. Ik moet zeggen dat de B.W.P. verre tenachter is tegenover andere partijen wat dit aangaat. Want alle dagen moe- ik met leed vaststellen, dat niet alleen de burgerbladen er gepropageerd wor den, doch ook dat men onze soldaten met boeken, met filmavonden en bij zonder door briefwisseling tracht te winnen en te behouden langs hunne zijde. En bij het zien hoe onze tegenstan ders te werk gaan. vraag ik mij tel kens af wat doet onze partij? Zal onze partij al haar vruchten van jaren strijd en propaganda zien teloor gaan. door die stomme mobilisatie? Om dan later, weer alle noodige ener gie en wilskracht terug bijeen te moe ten brengen, om terug alles op te bou wen, wat verloren is gegaan. Ik hoop dat dit niet zal noodig zijn en dat onze partij spoedig haar dwa ling zal mzien en alles in het werk zal stellen opdat ook onze jongens in kon- takt zouden blijven met onze politieke en syndikale verzuchtingen Ook geloof ik. dat de mobilisatie niet de oorzaak zal zijn. dat vele onzpr groepen lam liggen. De noodige stuw kracht moet bijeen gebracht worden van onze niet-gemobiliseerden, opdat alles regelmatig zou voortgaan. Kameraden, aanhoort dus dezen op roep, blijft getrouw aan uwe groepen en helpt deze bij hun werking. Aan u ligt de toekomst onzer geliefde wer- kersbeweginig, de B.W.P. DANEELS Aug. Van onze propagandaclub Met deze maak ik ook van de gele genheid gebruik een woordje te richten tot de leden onzer P.c. Kameraden, door dezen onregelmati- gen. toestand is ook de werkin^ onzer P.C.-groep stil gelegd. Nochtans hebben wij verleden Vrij- aag terug een bestuursvergadering be legd om te zien wat onze P. c. tijdens dezen toestand zou kunnen verrichten Wij rekenen eerst en vooral op dé goedwilligheid onzer leden om voort hun kieine bijdrage van 2,50 fr. in de drie maanden te betalen en zoodoende onze P.C. in de gelegenheid te stellen iets te doen voor onze gemobiliseerde leden. Deze zullen in den loop dezer maand een pakje ontvar.i?n onzer groep. Daarvoor rekenen wij op de °U,j Is of Mouwen van onze leden soldaten om zoo vlug mogelijk het mi litaire adres over te geven aan kmd David Frans, eiken dag, in de bakkerj van het Volkshuis. Gezellinnen, regelt dit zoo vlug mo gelijk. Dit is een prachtig gebaar van wege onze P.C.helpt hierbij. D- A. (om uit te knippen Jan Daufour. 192 In de Zolderkamer. 193 De Gast van den Dag, Jeanneke R. v. Stuwé. 194 Friesche Sagen, Theun de Vries. 195 Vijf en twintig maanden op de Duitsche Pijnbank, Honoré Staes. 198 Nonkel Daan, Victor De Meyer. 197 Nonkel Daan, Victor De Meyere. 198 De Apotheker van klein Weltwil, Ernest Zahn 199 Jonas Truttman. Hernest Zahn 200 Nacht. 201 Levensstrijd. 202 Wat het Leven vernietigt 203 Vrouw Sixta. 204 Lott Eszlinger. 205 Eenzaamheid. II. Courths-Malher 20S Roode Roezen. 207 Vergiffenis Lori. 208 Het Geheim van Dora Lint. 209 O, Gij Koningsdochter. 210 Zonder liefde geen geluk. 211 Princes Lolo. 212 Onze weg leidt naar omhoog. 213 Een arme Bloedverwante. 214 De mooie Californische. 215 De mooie Californische. 216 Diana. 217 De schoone Melusine. 218 Hans Ritter en zijn vrouw. 219 Mevrouw Betina en hare zonen. 220 De moed om gelukkig te zijn. 221 Het fiere zwijgen. 222 Princes Lolo. 223 Het fiere zwijgen. 224 Uit het eerste huwelijk. 225 De toovermacht der liefde. 226 Een Onbeminde vrouw. 227 Arbeid adelt. 228 Zijne vrouw. 229 Het heiligdom des harten. 230 Magdala's offer. 231 De Australiër. 232 Het huwelijk van Sana Rutland. 233 In den vreemde. 235 Wie werpt een eersten steen 236 Wat heb ik je gedaan? 237 Liefde en Plicht. 238 Roode Roozen. 239 Grisilde. 240 Met vuur gespeeld. 241 Huwelijks lief en leed. 242 De dolle Haszlberg. 243 De schoone sekretaresse 244 Offers der liefde. 245 Door liefde bevrijd. 246 Twee vrpuwen. 247 Feeën handen. 248 Maja's huwelijk. 249 Op verkeerde bodem. 250 Gij zyt mijn uitverkorene. 251 Het verloren vertrouwen. 252 Peter Ravenports dochter. 253 Met de linker hand getrouwd. 254 Ontmaskerd. 265 Onze weg leidt naar emhog. 256 De moed om gelukkig te zijn. 257 Heksengoud. 258 Het fiere zwijgen. 259 De liefde verdraagt alles. 260 Vergiffenis Lori. 261 De Noodlottige Brief. 262 De Australiër. 263 Winnefred de Pelskoningin 264 Een korte Waan. 265 Diana. 266 Uws broeders Vrouw. E. Werner 267 Klatergoud. 268 Aan het Altaar. 269 Dwaallichten. De bestuursleden der verschillende syndikaten. Propagan-1 270 Tot Hoogen Prijs, da, ziekenfoond, vrouwenbond, enz., 271 Gliick auf worden uitgenoódigd de algemeene be- stuursvergadering bij te wonen op Dinsdag 7 November, te 7.30 uur 's a- vonds Dagorde De Militantenvergaderino- ^ii^£erlee(UuW',- Dat seen enkel be- wikvf-i ^0n i>reke' gezien de belang- rijkheid der dagorde. Onze programmas vallen meer en meer in den smaak. Dit is niet te ver wonderen, ze zjjn allen van de aller beste soort. Deze week zal het weer afwisselend en voldoening gevend zijn Vooreerst iets nieuws van Warner Bros: «Jonge meisjes onder Bewaking». Een titel die een belofte is en een belofte die gehouden wordt. De hoofdschotel is Rosalie». Een spektakelfilm van Metro met Eleonov Powell en Eddie Nelson. Die twee na men zeggen wat men te verwachten heeft -n laat er ons bijvoegen dat de verwachtingen overtroffen worden. Donderdag in volksvertooning een o'bspel. warm aanbevolen aan de ware liefhebbers en een drama met Bettv Da.vis in de hoofdrol. Toekomende week, ter gelegenheid van a November «Le Chemin de la Gloire». P-S- Een trouwe bezoekster vraagt ons de film «Espionne de Castille» no»- eens te hernemen. Dit zal nog vóór einde December geschieden. Aan de supportersclubs Met deze verzoeken wij al de sekre- tarissen der supportersclubs van Vre- da, dat zij, in het belang der groen, al de bijdrage welke zij nog in hun bezit hebben, dienen af te dragen aan kmd. Eggermont Leon. Wij hopen dat hier vlug gehoor zal aan gegeven wor den. gezien den moeilijken financieelen toestand van de groep. Onderhandelingen tusschen het be stuur van de Union Allumenttière, te Brussel, en afgevaardigden van de Al gemeene Centrale van Bouw. Ameuble ment en Gemengde Vakken, hebben tot volgende overkomst geleid Al de werklieden van de Union Allu- mettière te Geeraardsbergen. Ninove en Lessen, zullen van 2 November 1939 af, eene loonsverhooging bekomen van 5 t.h. od het basisloon. De aldus bekomen loonen stemmen overeen met het oude indexcijfer 795- 812 en zijn dus basisloon plus 17,5 t.h. Wij zullen trachten in de andere stekjesfabrieken zelfde verhooginc te bekomen. JULES BAUWENS, sekretaris. Kaartprijskamp Wij verwittigen hierbij alle partijen die zich hebben aangespeeld op de eerste ronde, alsdat de tweede ronds afgespeeld wordt op Zondag 5 Novem ber, vanaf 9 uur voormiddag; cm 10 uur 's avonds wordt de 2de ronde af gesloten en moeten alle partijen ge speeld hebben. Degenen die dus niet gespeeld hebben worden als verloren aangezien en zullen niet meer mogen spelen. De loting voor de 3de ronde zal plaats hebben op Dinsdag 7 November 1939 en de lijst der spelers van van dien dag af uitgehangen worden. Met begint te spelen op de 3de ron do, op Zondag 12 November, vanaf 9 uur voormiddag. HET BESTUUR 272 Noodlot. 273 Aan het Altaar. 274 St. Michael. 275 De Egoist. 276 De Alpenfee. 277 Verbroken boeien. 278 Aan het Altaar. 279 Heksengoud. 280 Onder betoovering. Natalie von Eschstuth 281 Beloonde Trouw. 282 Ganzen Lize. 283 De Korenfee. 284 De Molenprins. 285 De Berenburcht. 286 Hoflucht. 287 Poolsch bloed. 288 De Regintstante. 289 Eeuwige Jeugd. 290 Casgamala. 291 Jong Verloofd. Eleanor H. Pater 292 Miss Billy. 293 De Nieuwe Dag, 294 Zus Sannie. 295 Mary-Marie. Max Glass 296 Het Misterie van den Hartstrcht Vreda houdt stand Ondanks den moeilijken toestand, geschapen door de internationale ver wikkelingen, is het een verheugend feit dat onze geliefde arbeidersvoet- balgroep Vreda stand houdt, terwiil vele groepen, spijtig genoeg, er het bijltje moeten bij neer leggen. Het in leven houden van onze groep is te danken aan de bereidwilligheid van een drie- a viertal onzer ijverige bestuursleden, welke niet onder de wa pens zijn geroepen. Wij kunnen deze kameraden felicitceren en wij hopen dat, onze partijgenooten voldoenden steun aan deze kameraden zullen <te- ven, dit zoowel moreel als financieel. Steunt dus Vreda, uw eenige stads- groep, die uw klassebelangen ver dedigt. Woont geregeld de matches bij. Burgerlijke Stand HUWELIJK. Carlos Bockstal Pa piermolenstraat, met Georgette' Ca- priau, Gaffelstraat. GEBOORTEN. Emiel Rateau, Ma- minnestraat. Jean Dhaeyer kloo sterstraat. OVElRLIJDENS. Cyrillus Herre- godts, 71 jaar, wed. Maria Huwé, Gaf felstraat. Maria Pevenage, 73' jaar echtg. Desmecht, Molenstraat. Plaats van Ontvanger der Kommis sie van Openbaren Onderstand te ba- geven. Aanvragen aan den heer Voor zitter van de Kommissie van Open baren Onderstand, te zenden vóór 27 November 1939. Jaarwedde 1500 fr Toepassing der wet van 3-8-19.9 en 21 Juli 1924. 123 Plaats van Sekretaris der Kommissie van Openbaren Onderstand te bege ven. Schriftelijk aan te vragen aan den heer Voorzitter van Openbaren Onderstand vóór 27 November 1939. Jaarwedde 1000 fr. Toepassing der we', van 3-8-1919 - 21 Juli 1924. (124 Vrijdag 27 Oktober 1.1., vergaderde de gemeenteraad onder het voorzitter schap van kmd. Om. Van Trimpont, le schepen. De heer Burgemeester en kameraad Van Londerzele zijn verontschuldigd wegens ziekte. Het verslag der voorgaande zitting wordt goedgekeurd. Eveneens nunten 1 en 2 der dagorde zjjn van administra tieven aard. Punt 3. Vraag der Federatie van soc. Vakbonden om de moge lijkheid tot schorsing van ae io.»aie feestdagen van het St. Niklaasfeest, vallende op Maandag 11 en Dinsdag 12 D'cember, te onderzoeken. Kameraad Lauwerijs ontwikkelt oit voorstel dat luidt als volgt Gezien de bijzondere omstandigheden voortsprui tende uit de internationale gebeurtenis sen en de mobilisatiemaatregelen In ons land; Gezien den noodtoestand in vele ge zinnen der werkloozen in groote mate is gestegen; Rekening houdende dat Ninove. wat betreft de vergoedbare werkloozedagen ln uitzonderlijken toestand verkeert, namelijk 2 gewone niet vergoedbare feestdagen heeft met Sinksen, 2 met de gewone kermis en 2 met de St. Ni- klaasdagen, of samen 6, en in vele groote steden er slechts 2 of 3 lokalen feestdagen bestaan welke niet vergoed- baar zijn aan de werkloozen; Gezien de belangrijkste nijverheden onzer stad een vastgestelde heropleving kennen en hun personeel in zekere ma- hebben versterkt en ongetwijfeld ook zullen doorwerken op voormelde feest dagen Gezien het dienstorder nr. 170, op datum van 15 September j.l. uitgaande van den Nationalen Dienst der Werk loosheid en Arbeidsbemiddeling de mo gelijkheid schept de in zwang zijnde maatregelen nopens de vergoedbare dagen in dezen gunstigen zin te wij zigen, Stelt voor de beslissing te nemen deze feestdagen te schorsen. De heer Keijmeulen verklaart zich akkoord en meent zelfs de principes kwestie, namelijk de algeheele ophef fing dezer 2 feestdagen, voor goed te mogen stellen, gezien den nadeeligen weerslag dit heeft voor de werkloozen. Na tusschenkomst van den heer se nator De Clercq en den Voorzitter, wordt dit punt met algemeene stem men aangenomen. Punt 4. Gemeentebelasting. Ver meerdering. De sekretaris geeft lezing van het ministerieel rondschrijven, waarbij ge vraagd wordt de keurrechten op liet slachtvee te herzien en aan te passen aan den algemeenen regel, wat een vermeerdering medebrengt: voor koeien 1,50 fr., voor varkens, 0.80 fr., enz Dit wordt na bespreking met alge meene stemmen verworpen. Ds vernieuwing en noodzakelijke ver meerdering der gemeentelijke opcenT- mes wordt verzonden naar de bevoegds kommissie. Punt 5. Luchtbescherming en Bur gerlijke wacht a) krediet; b) lsen.ng. De heer Maurice Violon gehieente- lijk direkteur der Burgerlijke wacht, drukt op de noodzakelijkheid d-v te nemen voorzorgsmaatregelen. Met al wat reeds gedaan is en nog dient ge daan te worden, moet er stellig een krediet geopend worden. In overeen stemming met het schepenenkollege wordt voorgesteld een som van 100.000 fr. Krediet en leening worden atee- rrfcn goedgekeurd. Schepen Van Trimpont geeft breed- voerigen uitleg over de bemoeiingen van het schepenenkollege bij het in richten der Burgerlijke wacht. Zijn uit eenzetting weerlegt de kritiek die van daag door oningewijden wordt gemaakt Gezien den aard dezer niet gerecht vaardigde kritiek had hij een motie voorbereid, doch rekening houdende met den toestand en nog bereid tot h"i overbruggen van het meeningsverschil daaromtrent opgerezen, zal hij de motie niet voorleggen. De raad, met algemeenheid, keuri het optreden en bemoeiingen van het schepenenkollege goed. Punt 6. Wijzigingen aan Begroo- t-ng 1939. Het gaat over goedkeuren van kre- "eten en leeningen voor verbeterings- ■j-erken aan de Weggevoerdenstraat, ".ooleerings- en herkalseidingswerken ten bedragen van 59.090 fr. en een laatste snede voor de werken aan de Astridlaan. Algemeene goedkeuring met voorbe houd voor de Astridlaan. dat de ont stane inzakkingen moeten hersteld worden vooraleer de uitbetaling mag geschieden aan ondernemer en toezich- ter. Punt 7. Stedelijke huishoudschool Makker Van Trimpont, schepen van Onderwijs, geeft verslag. Bij de vcor- loopige inrichting dezer avondleergan gen lieten 45 jonge meisjes zich in- Een belangrijke vergadering Door de zorgen van ons Arrondisse- mentsbestuur wordt alhier op Zondag 12 November aanstaande, om 9.30 uur 's morgens, in 't Achturenhuis een vergadering belegd voor de socialisti sche militanten uit ons Arrondisse ment. Door de internationale gebeurtenis sen is het partijleven bijna lamgelegd. Er heerscht om zoo te zeggen politie ke gedsvrede. Dit belet echter niet dat onze kame raden kunnen voorgelicht worden om trent den toestand op nationaal en in ternationaal gebied. Minister Balthazar houdt daaroyer een spreekbeurt. We noodigen al onze bestuursleden ■uit deze belangrijke vergadering bij te wonen. Socialistische oud-strijders De mannen die ons in den vorigen oorlog voor vreemde overheersching be hoed heboen, vergaderen Zondag 5 No vember, om 9.30 uur, in 't Achturen- huis. Dagorde: 11 November. Te nemen maatregelen. Allerlei. Kameraden oud-strijders, allen op post! Tooneel 't Gaat al slecht genoeg, wordt ons menigmaal gezegd. Waarom zou onze flinke tooneelgroep ons niet eens weel een van die gezellige avonden laten be leven waarvan we vorige winters zoo veel gen ten hebben, wordt er dan bij gevraagd. Welnu, we deelen de meening van die vrienden en we nemen ons voor een mooi tooneelstuk in studie te ne men om dan met ons balletkorps een prachtavond te kunnen inrichten. V.or Zondag 5 November, om 9.30 u beleggen we een vergadering van onze toon'elgroep. D"~~7d?: Bespreking tooneelvertoo- 3 V 7ing van een stuk. Liefhebbers en liefhebsters op post! schrijven. Een leergang voor huishoud kunde en een voor naaiwerk, wederkee- rig gegeven door Mejuffer Staels, schoolhoofd, en Mejuffer Robert, lee- rares aan de Rijksnormaalschool,' von den zulkdanigen bijval, dat bij de her opening op 18 September, 78 meisjes hun inschrijving vroegen, wij moesten dus wel overgaan tet ontdubbeling der klassen, welke gesplitst werden in sek- ties A en B. Het nut dezer leergangen bewezen zijnde, gezien het gunstige resultaat waarmede onze poging werd bekroond, stelt het kollege voor over te gaan tot de bepaalde inrichting der school. Deze maatregel brengt mede de ver plichting over te gaan tot de aanstel ling eener beheerende kommissie. E.V. zal er worden toegepast. De toe komst niet willende binden, zouden wij, wat het aanstellen der leerkrachten aangaat, nog niet overgaan tot vaste benoemingen, doch de maatregelen be houden bij voorloopige inrichting ge nomen, en we zouden de leerkrachten tot het begin van volgend schooljaar aangesteld, ook behouden, ten titel van waarnemende leerkrachten en hun ne vergoeding zou bepaald zijn op 13.000 fr. voor 1000 lesuren, barema waaraan ze vergoed werden voor ge presteerd werk van het vorige school jaar. Ds raad, akte nemend van het ver slag, geeft eenparige goedkeuring aan dit voorstel. Punt 8. Vraag tot vermindering van de huurpacht vrn het huis De Waag», gehuurd door de Brouwerij Zeeberg. De inrichting der Territoriale wacht ging gepaard met zekere moeilijkheden door oningewijden niet gekend. De vele Koninklijke Besluiten, het gebrsk aan klare voorlichting legden in groote ma te de verplichting op tot omzichtigheid en vooral voorzichtigheid Bruusk han delen kon aanleiding geven tot verer geren der paniekstemming door de mo bilisatiemaatregelen verwekt. Het sche penenkollege wenschte niet met het inrichten der B.w. aanleiding te geven tot verergeren der paniekstemming. Na vele moeizame pogingen, mei medewerking van het stads personeel, inzonder van den heer Van Houdt, directeur der Staatsmiddelbare jon gensschool en de diensten van ver schillende jongelingen, diensten vrij willig aangeboden, konden wij vlug en ordelijk de uitbetalingen aan de naast- bestaanden der gemobiliseerden rege len. Wij houden eraan hier openlijk hulde te brengen aan deze offervaardigheid welke ons toeliet in een minimum var tijd de 11.000 ratsoeneeringskaarten voor de bevolking klaar te maken. Vandaag stellen wij tot onze groote verwondering en met zeer veel spyi vast dat zekere elementen, behoö- rende tot het Ninoofsche Verbond der Oudstrijders meenen het schepenenkol lege te moeten beschuldigen van mis kenning der oudstrijders en nalatigheid De raad besluit eenparig geen gun- s^on^a" hetSpenenkol lege niet in de gelegenheid werd ge steld de aleemeene vergadering van het Verbond der O. S., op Zaterdag j.l. gehouden, met als eenige dagorde: aanvallen op het schepenenkollege en medewerkers bij inrichting der B.w., te hebben mogen bijwonen, en dus niet de kans te hebben gehad de gerechtig de en naar waarheid gestelde verdedi ging van onze bemoeiingen te hebben kunnen voordragen. De buitengewone geprikkelde houding van zekere heeren oudstrijders, de niei gepaste uitlatingen en beschuldigingen ter bedoelde vergadering naar voor ge bracht. getuigen van overdreven partij digheid en het niet kennen van de werkelijk moeilijke voorwaarden en toe standen. In het belang der oudstry- dersgroepeering willen wij geen geloof schenken aan de nochtans gevestigde overtuiging van leden der O.S.-groe- peering, dat vooral partijdige opzet de gekozen stelling van het organisme uit legt. Ter zake. Tot richting van den ge- stig gevolg te kunnen geven, de huur prijs reeds vorig jaar verminderd zijn de. Punt 9. Kennis wordt gegeven van omzendbrief van den heer Gouverneur in betrek met de bezoldiging van het gemeente personeel. Punt 9/bis. Uurrooster en verlof dagen gemeentescholen. De schepen Van Trimpont geeft ms- dedeeling van de schikkingen in ge meen overleg met al de schoolhoofden getroffen, nopens de verlo-fdagen, gel dende als wijzigingen aan het school reglement, eveneens van de vastgestel de uurroosters. Eenparig goedgekeurd. Geheime zitting Punt 10. Het ontslag van Mevrouw Corbisier-Van Impe, onderwijzeres ln de gemeentelijke bewaarschool, wordt aangenomen. Punt 11. Mejuffer Agnes Van Der Schueren wordt met algemeene stem men benoemd als onderwijzeres in voor- meenteraad wilier wij beknoopt over noemde school. zicht geven van onze bemoeiingen. Bij hoogdringendheid wordt nog goed gekeurd de aankoop van 50 bedden en matrassen voor de K.O.O. (nieuw hos pitaal; Ds zitting sluit te 10 u. 15. De heer Van Dsr Poorten, minister ■tan Openbare Werken, vergezeld van verschillsnde hooge ambtenaren, bracht bezoek aan Ninove. Hij werd ten stad- huize ontvangen door den heer Bur gemeester en schepsnen, de heeren se natoren en volksvertegenwoordigers, om kennis te nemen van de desidera ta van het gemeentebestuur. Het ging voornamelijk over de brug over den Dender, doelpunt van zooveel bekom meringen van vroegen en ook nu. De nieuwe steenweg waarvan in hoofdzaak de doorsteek aan de brouwerij Slag mulder nog dient verwezenlijkt. De aandacht van den heer Minister werd gevestigd op den bijzonderen toe stand van de wyk Pollaerstraat en steenweg. Het gemeentebestuur zal trachten zijn voordeel te halen uit de ontwer pen der regeering welke de nog dien stig zijnde materialen der te herstellen staatsbanen ter beschikking ter be schikking stelt van de gemeenten. Ge zien men bezig is de ontwerpen klaar te maken voor de verbetering der Pol laerstraat, kan er wel iets ten goede komen. Verleden Zondag gaven we te Gee raardsbergen de film «De Citadel». Uitslag, succes over gansch de lijn en de hoogste ontvangsten van het sei zoen. Ook in Kinema «De Redding» moet dit het geval zijn want «De Ci tadel» wordt er deze week vertoond. Wat «De Citadel» is wisten we ver leden week reeds te vertellen, we hoe ven er dus niet op terug te komen, toch vragen wij niet te vergeten dat hetzelfde programma een film voorziet met Bobby Breen en wel een zijner beste, te weten «Hawaï, Liefdesbo- dem». Voor programma van aanstaande week, zie rubriek Geeraardsbergen en laat niet na aan uw vrienden te ver tellen dat Kinema «De Redding» de beste kinema is van gansch de omge ving. Arbeidersfederatie Roode Bal Kameraden, supporters partijgenoo ten en sporters, opgepas1- Op Zon dag 5 November is het dus de groote schok Ninove—Ath I, voor het kam pioenschap sektor Dendervallei. Als we schrijven groote schok, dan is het omdat deze match voor ons van ka pitaal belang Is er onze jongens zul len dan ook alles in het werk stellen om de beide puntjes in de wacht te slepen. Doch Ath is geen gemakke lijke klant en zal evereens alles in het werk stellen om Ninove in eigen midden te komen verslaan. Doch dit mag niet! Aan u, kameraden-spelers van Ni nove. het op Zondag 5 November te bewijzen dat ge Ath er kunt onder houden. Op het terrein 't Meulekenzal er Zondag hoogstaand voetbalsport te zien zijn. Allen er heen! moet de leu ze wezen van alle sportmen. Aftrap om 3 uur stipt. Ingangsprijzen zijn vastgesteld als volgt: Niet-leden, 2 fr.; vrouwen en supporters, 1 fr.; soldaten gratis. L len het maar niet begrijpen dat geen leidende posten kunnen worden "toe vertrouwd aan niet-ingeschreven vrij willigers. Hun voorstellen zijn onaan neembaar. Hoewel bereid tot de verst mogelijke toegeving, kunnen ze noch tans niet vragen dat wij namens het schepenenkollege de vrijwillig aange boden hulp der ingeschreven burger? vandaag met vernederend gebaar van de hand zouden wijzen en bedanken. OM. VAN TRIMPONT. le schepen. Door het schepenenkollege en voor gedragen voorloopig bestuur der B.w. werden 2 strooibrieven en 1 plakbrief, behelzende Algemeene Oproep, tot de bevolking gericht. Ter kennis werd ge bracht dat een wervingskantoor voor de B.w. zitting houden zou ten stad- huize. van 28 Oogst tot 1 September, om de inschrijving te doen der vrij willigers. Alles volgens de officieele ondarriohtingen en Koninklijke Be sluiten. Vastgesteld werd dat bij voorbeeld er weinig of geen inschrijvingen waren vanwege de minderheidsfraktie in den raad (de katholieke partij), evenmin vanwege de oudstrijdersgroepeeringe n Persoonlijke voetstappen en pogin gen vanwege verschillende leden van het schepenenkolleg'e bij vooraan staanden der katholieke fraktie van den raad. werden aangewend. Ook de heer R. Wachtelaere, voorzitter van het Verbond der O. S., besefte na per soonlijk mondeling onderhoud dat wij met hem hadden, dat er iets mangelde. Het kolle-'b besloot tot verlenging van het inschiijvingstermijn, een speciale oproep tot de oudstrijders gericht bij middel van aanschrijving aan het stad huis en het rondzenden van den om roeper in de stad, geschiede op initia tief van den heer Wachtelaere. Deze speciale oproep had een veel te gering resultaat. In het alles gaven slechrs 8 oudstrijders gevolg... Het voorstellen als zouden de oudstrijders dus miskend zijn geworden, is strijdig met de waar heid. Het kollege deed persoonlijke voet stappen bij de personen die ons in ziens niet alleen het vertrouwen bij de meerderheid onzer bevolking wegdra gen, doch ook de vereischte bevoegd heid bezitten. Wij waren noch partij dig noch vooringenomen tegenover nie mand. Dit werd bewezen door de voor stelling der kandidaten voor de leiden de posten heer Van Houdt, als ge meentelijk directeur; heer Henry Frans man, oudstrijder, als bevelhebber wij moeten er aan toevoegen dat bij het kennis nemen dat twee kandidaten voor het bevelhebberschap moesten voorgedragen worden, de keuze voor deze tweede kandidatuur gevestigd werd op het heer Adolf De Cooman, ook oudstrijder. Dezen die thans moeilijkheden ver wekken en kritiek uitbrengen tegen on ze bemoeiingen, kennen de Koninklijke Besluiten niet, ofwel stellen ze deze op zettelijk verkeerd voor, want vóór 20 Oktober heeft er in geen enkel besluit of rondschrijven vanwege de overheid in betrek met de inrichting der B.w. gewag gemaakt dat de oudstryders een voorkeur moest gegeven worden of hun groepeeringen geraadpleegd. De gemeentebesturen kregen de op dracht het Koninklijk Besluit, de in richting der Territoriale wacht be- oogende en dagteekenende van 29 Juli 1939, ln uitvoer te brengen. Dit bevel der hoogere overheid werd met den noodigen ernst en met den absoluten eerbied van zijn bepalingen ten uit voer gebracht. Alle oproepen moesten en waren dan ook gericht tot ALLE burgers, dus ook de oudstrijders. Waar ligt nu de kwade trouw, als men weet dat slechts 8 oud strijders hun diensten aanboden? Wat moest het schepenenkollege, wat moest de leiding doen? Er waren vol doende inschrijvingen om de lijst te sluiten. De aanmaningen der hoogere over heid om spoed bij te zetten waren ge rechtvaardigd. Het kollege had aü" taak volbracht, de leidende ambten t ren toegewezen en de oudstrijders ha. den meer bekomen dan ze hadden kun nen vragen. In bijzondere vergadering der B.w. ook in zitting van den gemeenteraad van 22 September j.l,, op ondervraging van den heer Keymeulen over de B.w. kon ik er op wijzen dat deeen die zien niet hadden aangegeven als lid in slech te konditie verkeerden om daaromtrent te interpelleeren. Met oprecht genoegen hebben wy de geste van de kollega's heeren Keymeu len en Walckiers, die onmiddelijk hun inschrijving vroegen, naar waarde ge schat en hun aanvaarding verdedigd, want de tijd voor inschrijving was ver streken. Ook tegenover de oudstrijders zjjn wij steeds aanhalig geweest en volgaarne hadden wij gezien dat zij een ander houding hadden aangenomen. Nog be reid tot alle mogelyke toenadering, de gevoerde briefwisseling is er getuige van. waren wU geneigd de gewenschte oplossing te vinden. Doch de O.s. wii- (Vervolg onderaan voorg. kolom) Woensdag 25 Oktober 1.1. was d» gemeenteraad bijeengeroepen om te beraadslagen over 9 punten De zit ting ving aan te 7 uur, onder 't Voor zitterschap van den Heer Burge meester Eeman 1. KASNAZICHT (3e Kwartaal 1939' Na voorlezing ooor der» Heer Sekre taris, algemeen aangenomen. 2. VERNIEUWING REGLEMENT OP DE DANSPARTIJEN. De vernieuwing ervan zonder wijzi ging aangenomen 3. VOLLEDIGE ONTLASTING VAN MEJ. VAN DE VELDE S., Ontvang ster c.o.o. Het voorstel van de C.O.O. voor volledige ontlasti.ig zonder bespreking aangenomen. 4. BEGROOTING C.O.O. De sekretaris geeft lezing van de begrooting 1940 uigediend door de Commissie van Openbaren Onder stand. De Heer De Rijck, katholiek, vraagt of er nu na de goedkeuring dezer be- grootin^ geen schuld meer is. Kd. Willemarck, schepen van F:- nancie, zegt op deze vraag te moe ten tusschenkomen en betoogt dat de gemeente in de laatste jaren van het vroegere bestuur heel slecht op finan- tieel gebied is bestuurd geweest, en er bewezen is dat de bestuursbekwaam- heia veel te wenschen overliet. Van deze gelegenheid maakte hij gebruik om enkele jaren terug te gaan en de oorzaak te zoeker, om welke reden de algemeene begrooting van 1939 uit haar evenwicht was geraakt. Gemeentebegrooting: 1937 48954 fr. te kort. 1938 54451 fr. te kort. 1939 25648 fr. te kort. 1940 20616 fr. te kort. 149669 fr. te kort. De begrootingen 1937 en 1938 zijn nog opgemaakt geweest door het vroegere bestuur, dat boekte op twee jaren 103.405 fr. schuld. De begrooting 1939 is opgemaakt geworden door het huidige bestuur dat voor zoover er achterstallige rekeningen bij de hand waren voor de som van 19.000 frank inschreef, de belastingen verhoogde met het inzicht openbare werker, uit te voeren, en zoodoende een over schot op de begrooting had van 11.170 frank. Dit om de annuïteiten te dek ken van de leening die wij zouden aangaan om de werken uit te voeren. De katholieken beweerden in een zitting van den Gemeenteraad, dat wij gesproken hadden van de reke ning te doen opmaken van Klerk tot Meester, maar dat zulks niet noo dig was, daar er nog wel geld voor handen zou zijn. Onze begrooting werd opgestuurd en kwam terug met 14.478 fr. te kort. Wij verloren dus deze som, plus 11,170 fr. die wij over hadden, maakten een totaal van 25,648 fr., te kort voor achterstallige schulden. Vooraleer aan te vangen met het opmerken der begrooting 1940, heb ben wij aangedrongen bij alle gestich ten, klinieken en zoo meer, om ons den werkelijken toestand van de ge meente kenbaar te maken. Tot hier toe ontvingen wij reeds achterstallige schulden tot het bedrag van 19.165 frank, waarbij nog eene rekening van schoolbehoeften voor het dienstjaar 1936-1937 tot het beloop van 1451 fr., waarvan in de gemeenteboeken geen spoor van fakturen te vinden is. Op deze vier laatste jaren diende er dus 149.669 fr. achcerstallige schuld te worden betaald. Kd. Willemarck verwijt M. De Dter vroegere schepen van Financte' overschat geweest te zijn in zijne be kwaamheid om te besturen, daar al zijn vroegere cyfers die hij aanhaalde in de gemeenteraad hem door ande ren ingegeven waren. Er was geen nazicht of kontrole, ofwel was er moedwilligheid in het spel. Gij hebt bestuurd zonder rekening te houden en met het gedacht eeuwig aan te blijven. Er was geen orde in de boe ken en er werd geen rekening gehou den met de overdrachten. De boek houding was heel slecht. En gij M De Dier. zijt voor dit alles verant woordelijk. M. De Dier verdedigde zich met te zeggen dat alles wat er gezegd was onwaar was. Dat dit alles moest be wezen worden en sprak meer over zaken die geen betrek hadden op deze aantijgingen dan er rechtstreeks op te antwoorden. Daar de discussie in het oneindige dre goe te vergaan, stelde kd. Willemarck voor. dat M. De Dier een brief zou sturen naar net Schepencollege waarin hjj zou vragen de bewijzen te leveren in openbare zitting van den gemeenteraad. M. De Dier was hiermee akkoord. 7. KREDIETOPENING De sekretaris geeft lezing van een omzendbrief door den Heer Gouver neur gericht, waarbij het de gemeen ten die over een redelijk belasting stelsel beschikken toege»aten is eene kredietoper.ing aan te gaan bij het Gemeentekred'et voor het betalen van personeel en Commissie van Openbaren Onderstand, dit op het te goed van de nog te innen belastingen. De gemeente zou deze leening aan gaan, daar wij nog niet voorzien van dit jaar nog beiastingen te kunnen innen. Dit werd by algemeenheid van stemmen aangenomen. 8. HEFFEN VAN BELASTINGEN OP VOERTUIGEN E2*J RIJWIELEN. Kd. Willema'ck stelt voor een be lasting te heffen op de \oertuigen tot 50 percent van ut Provinciale Belas ting. Hij zegt dat het Schepencollege ge kant was tegen Je speciale belasting van 10 fr. op het rijwiel door d»n Staat ingevoerd en betoogt dat de Staat het rijwie' nog te veel aanz'et als een luxe-artikel. Maar dat er be wezen is in dezen modernen tijd van snel verkeer, dat het rijwiel een be hoefte geworden is. bijzonderlijk in de werkersmiddens vaar het moet die nen om de bete broods te helpen mee verdienen. Het is niet het rijwiel dat de banen doet verslijten, rraar wel de voertui gen, en deze be,asting moet dienen als tegenhanger van de belasting op de rijwielen. Kd. Willemarck vraagt de stemming bij naamafroeping over zijn voorstel. Dit werd aangenomen met 5 tegen 4 katholieken stemden tegen. De belasting on de voertuigen is ge stemd voor een jaar. deze oo de rij wielen blijft dezelfde voor vijf jaar 9. BENOEMING MEDISCH OP ZIENER AAN DE GEMEENTE SCHOOL. Er werd overgegaan tot geheime zitting. Dr. Cockes is aangesteld als medisch opziener in vervanging van den Heer Dr. De Smet, ontslaggever. van 31 Oktober 1939 Eh- stonden 14 punten op de dag orde. 1. Nazicht gemeenterekening 1938: aangenomen. 2. Goedkeuring rekening C.O.O. 1938: aangenomen. 3. Goedkeuring begrooting C.O.O 1938: aangenomen. 4. Gemeentekas, 3e Kwartaal: aangenomen. 5. Leening Sanatorium Gee raardsbergen. Dit lokt een discussie uit tusschen kd. Elskens en d~ raadsleden. Volgens mij, zegde kd. Elskèns, kunnen er geen redenen bestaan om ons daar van terug te trekken. Wij hebben nu al 9000 frank gestort. Er zijn slechts 2 of 3 gemeenten die nog niet zijn bij getreden om dit edelmoedig we:\< te laten voltooien. Het is er op een gezonde plaats opgericht en niet ver alwaar het voor onze zieken en hunre familie een wekelyksch samenzijn zou kunnen zijn. Ik ken hier, drie jon gens, zegt hij, dia in Poperinghe ver pleegd worden. Die jongens zijn ve> stoken van hun familie en ouders daar de reiskosten te zwaar zijn 52 frank heen en terug en naar Gee raardsbergen kost het maar enkele franken en de reis kan desnoods per velo gedaan worden. - Mij dunkt, zegt hij, dat er ons niets mag tegenhou den dit goed werk te steunen en aan te nemen. Iets waarvoor onze men- schen der gemeente, zonder onder scheid ons dankbaar zullen voor zijn. Men stemt hiermee in. Toekomende week komen wij op de andere punten terug. Op Zondag, 12 November, te 17 uur, in het lokaal, m.m.v. de tooneelgroep Herman Heyermans en de keurgroep Johnny, Freddy en partners. Begeleidingsorkest uit Aalst. 1) 2) 3) 4) 5) 6) 7) 8)

Voor Allen | 1939 | | pagina 5