FINANCIËN EN NEUTRALITEIT POLITIEK PANORAMA De kapdrager, openbare vijand nr< 1 11 November 1918 11 November 1939 ZONDAG 12 NOVEMBER 1939 b LEKTUUR voor de soldaten Uitgave Wapenstilstand 1918 Men had gevochten voor den laatsten oor logdie honderd- duizenden slachtoffers eischte. Maar de ware vrede bleef bedreigd en werd herhaaldelijk door het hongerige ka pitalisme geschonden. Gedenken we slechts China, Abessinië, Spanje, Albanië, Oos tenrijk, Tsjecho Slowa kije en het verwoeste Polen En nu opnieuw is het oorlogsmonster losgelaten en woedt een heftige strijd op zee, in de lucht en aan de Franse h-D uit s c he grens. Een nieuwe menschen- slachting neemt nu een aanvang We kennen de schuldigen en ver- oordeelen hen. Over tuigd zijn we, dat de socialistische gedach te zal doordringen op dat het mogelijk weze een nieuwe wereldor de op te bouwen, die den vrede waarborgt. Onverpoosd willen we hiervoor ijveren. Met den verrekijker Geen afleidingen Vreemdsoortige neutraliteit Een gevaarlijke hitserij Een vraagje aan den nazi-bolsjewist Van den Boom Onze demobiliseerden vragen naar «VOOR ALLEN»! Stuur hun uw blad op VGDRALL «iDAKTlfc EN APMIMS'I KA I IE St-Pietersnieuwstr64 Gent r e I e I o o n 15 7 o (4 iUu?n> A BONNEiM L.\ 1 Il« 1»> ZEN jaar 23.00 ft H maanden 12.00 fr. 3 maanden 6.30 fr. Pnstrhpck Bet liloht Oent: 56733 DAT zelfs de neutralen van de brokken meeparten van het oorlogskonflikt dat Europa teistert, zal de begrooting 1940, die voor enkele dagen werd neerge legd, wel duidelijk hebben gemaakt. De gewone begrooting van 's lands middelen is gesteund op een ontvangstencijfer van 11.656 millioen tegen een uitgaventotaal van 11.633 millioen frank. Dit even wicht is echter slechts theoretisch daar de ramingen zijn gemaakt in de maand Augustus, waarbij men de gegevens, die toen voorhanden waren, tot maatstaf heeft genomen. Sindsdien hebben de weerslagen van den oorlogstoestand in Europa echter deze vooruitzichen op brutale wijze komen omverwerpen. Het land zit met een mobilisatie op den hals die zoomaar 10 millioen per dag verslindt. Blijft die toestand over 1940 gehandhaafd dan zal die post alleen reeds voor het komend jaar drie milliard 609 millioen frank opslorpen. Anderzijds zullen de ontvangsten begrijpelijkerwijs lager zijn dan de ramingen. De oorlogsontreddering heeft een stuk onzer nijverheids- en handelsbedrijvigheid verlamd, wat nood gedwongen de fiskale inkomsten deerlijk zal aantasten. Kortom, in ieder geval krijgen wij onder den vorm van een financieel noodprobleem ons aandeel in de oorlogsslagen. Als troost een magere althans kunnen wij inroepen dat Nederland, Zwitserland en andere neutrale landen in verhouding evenveel, zooniet meer, moeten offeren aan hun veiligheid in de neutraliteit. Ook nog dat de rekening nog heel wat zwaarder zou zijn, moesten wij rechtstreeks bij het konflikt betrokken zijn. Men raamt b.v.b. de jaarlijksche uitgaven voor militaire doeleinden in Frankrijk op de bagatel van 159 milliard frank. Wat er ook van weze, de omstandigheden werden ons opge drongen en wij moeten dan ook trachten er ons met doeltreffende maatregelen, en zonder te veel dor en nutteloos gemor, doorheen te slaan. Het spreekt vanzelf dat de financieele eischen van het oogenblik zoo maar niet door de gewone begrooting van één jaar kunnen gedragen worden. Anderhalf milliard zal men trachten te mobiliseeren langs den weg van fiskale initiatieven, waaronder de verhooging van de overdrachttaks, de forfaitaire taks van 50 millioen op de winsten der elektriciteitsmaatschappijen, de belasting op de vrijgestelden van militairen dienst, heraanpassing van zekere kategorieën van inkomstenbelastingen, de taks op de uitzonder lijke winsten. Dat is echter onvoldoende om in de buitengewone behoef ten van de Schatkist te voorzien. Er zal noodgedwongen een leening moeten uitgeschreven worvrn. Van een dergeiijkj operatie in het buitenland kan er thans geen sprake zijn. Wai de binnenlandsche gelegenheid betreft, men hoeft maai even de kwoteeringen van onze renten na te gaan, om zich van de moei lijkheden te overtuigen waarmede een binnenlandsche leening zou gepaard gaan. Een loutere kwestie van vertrouwen, waar de psychologie een hoofdrol vervult. Immers, wij hebben een geldomloop van 27 milliard frank waarvan er minstens 10 milliard angstvallig opgepot en weggeborgen blijven. De middelen zijn dus ontegen sprekelijk voorhanden om het land financieel uit den nood te helpen. Helaas, het is de gewenschte stemming die daartoe ontbreekt. Kan het ook anders? Zekere financie-kringen schrikken er niet voor terug een bestendige kampagne van wantrouwen tegen over den staat en de regcering te onderhouden. Met de gevaar lijke passen die wij moeten doorkomen, met de enorme moei lijkheden die liggen opgestapeld, wordt niet het minst rekening gehouden. Integendeel diezelfde moeilijkheden worden dankbaar geëxploiteerd met het doel den staat op de knieën te brengen. Aan het patriotisme, aan de medewerking van dit financie- wereldje zijn immers zekere voorwaarden verbonden die heeren eischen voldoening voor hun kaste-egoïsme, zij willen van de gelegenheid gebruik maken om een weg terugop sociaal gebied op te dringen. Kortom, met de ramp voor de deur durven zij het nog aan zich aan een schandelijk chantagespel over te geven. Hun hetze tegen het principe van de oorlogsbelastingen toont overigens aan dat zij niet geneigd zijn tot het aanvaarden van het beginsel elk zijn deel in de offeringen die de noodtoe stand vergt. Met klem vestigen wij de aandacht van den minister van Financiën op deze mentaliteit. Honderdduizenden arbeiders hebben alles moeten prijsgeven om 's lands veiligheid te gaan verzekeren; honderdduizenden gezinnen dragen moeizaam de financieele en moreele ontberingen door de mobilisatie opgelegd. Het leger kleinen volbrengt moedig zijn plicht tegenover de natie. Maar offeren aan den geldzak? Geen kwestie van. Op het gepaste oogenblik ingrijpen tegen de reaktionnaire chantage- maneuvers is dan ook geboden, wanneer men de moraal van het volk in deze bewogen tijden gezond en gaaf houden wil. DE buiten- en binnenlandsche toestand is ver van rooskleu rig. Er is eerst en vooral de «op de spits gedreven» diskussie rond de «neutraliteitskwestie». Verleden week schreven we daarover onze meening. Nu, de eerste storm daar- rond wat aan het luwen is. kunnen we ook melden dat in onze pers nog andere stemmen opgingen die «de jusqu'auboutistische neutralisten tot bezonkenheid en kalm doorzicht aansporen. Bij hetgeen wij verleden week rond deze kwestie schreven dienen wij nog te voegen DAT HET NIET GOED IS SOMMIGE ARGUMEN TEN NAAR VOREN TE BRENGEN. DIE EEN GEBEURLIJKE AAN VALLER ZOU KUNNEN INROEPEN OM EEN MOGELIJKE SCHENDING VAN ONZE NEUTRALITEIT TE VERBLOEMEN. Onze verwitting is niet uit de lucht gegrepen. We raden de belang stellenden aan even te herlezen wat geschreven werd rondom de oor logsschuldvraag van den oorlog van 1914-18. Ze zullen vaststellen dat Duitsche staatsmannen en publicis ten ook in de geschriften en bladen der verbondenen gingen snuffelen om argumenten te gaan zoeken waarop ze zich dan wilden steunen om te bewijzen dat België zei) zijn neutraliteit had geschonden Wat den binnenlandschen toe stand betreft is al onze aandacht ge vergd. Zullen we dulden dat aan den le vensstandaard van onze arbeiders, (ook van die uit de openbare dien sten) geraakt worde Het Belgisch Vakverbond heeft al krachtdadig positie gekozen. Tevens dient er gedacht te wor den aan het lot der werkloozen, ge- pensionneerden en vooral aan de be hoeftige gezinnen der gemobiliseer- den. Er zitten in de regeeringsploeg reaktionnairen die bewijzen geen be nul te hebben van de armoede die zich uitbreidt. De kosten van de huidige uitzon deringsperiode worden teveel ver effend met vermeerderde «onrecht- streeksche» belastingen. Men deinst ervoor terug de begoede klasse haar aandeel te doen leveren voor 's lands verdediging. Het wordt tijd dat het parlement samengeroepen wordt om een en sn- ander op punt te stellen en toe te laten de meening van liet volk tot haar waarde te laten komen. Wij vragen geen herrie, noch tu mult. Maar de schoen nijpt en hij moet dringend op een kloeken leest gezet worden. Zondag komt de uitgebreide Al- gemeene Raad der Belgische Werk liedenpartij samen die ai deze kwesties zal onderzoeken en de noo- dige beslissingen zal nemen. samenkomsten zoo al bedisselen, maar ik ken enkele onder hen persoonlijk en ze gaven mij nooit den indruk kerels te zijn die het op ons beurs en ons leven gemunt hebben. Daarom zou ik toch gaarne we ten welk gevaar die geheimzin nige kapdragers voor ons land uitmaken. Stel u vooi 1610 namen met adressen, beroep, aanduiding der loges, enz. Zeggen dat men voor den prijs van 10 arme frankskes dit alles franco thuis besteld krijgtEen echt buitenkansje, wat Misschien heb ik geen begrip van het gevaar dat over ons hoofd hangt, maar ik ben cr al gelijk niet toe geraakt mijn twee schijven op de postcheckrekening Nr. 111.165 te storten. Omdat het mij weinig kan bommen die 1610 duivelsche kap dragers te kennen. En ook cmdat ik zoo naïef ben te gelooven Cat we in de huidige omstandigheden andere en dringender zaken te regelen hebben, dan het adres en beroep van onze medeburgers op te speuren. De heer Dr. Paul Ouwerx, 32, Volksplaats, te Leuven, neme het mij niet kwalijk, maar ik ben de meening toegedaan dat het thans in de eerste plaats erop aankomt de eensgezindheid tus- schen al de Belgen, kapdragers of niet, op den voorgrond te plaatsen. Of heb ik het misschien mis op? PIER MOEIAL De neutraliteit is een gewil lige vlag die misbruikt wordt om er tal van maneuvers mee te dekken. Neem b.v. «Nieuw Vlaandereneen Vlaamsch-natio- nalistisch weekblad van en voor in- tellektueelen Dat ding staat op hetzelfde standpunt als Strijd het blad der Vlaamsche hitlerianen, maar doet het wat voorzichtiger. Het laatste nummer, dat we in handen kregen, geeft een hoofdar tikel over de drukbesproken neutra liteit, dat in feite een brutale aan val is tegen Frankrijk. Er is daar spraak in van Geheime Fondsen precies alsof het nazi-dom het in het buitenland nog niet erger aan den dag legt en er openlijk voor uit komt overigens. We willen er niet verder op ingaan gezien wij reeds vroeger vermeld blad zijn pro-Duitsche en vooral ias- cistisch gezinde politiek hebben aan getoond Vergeten wij ook niet. dat Nieuw Vlaanderen zoowat de schakel is tusschen de staatskatholieken en hun fascistische koncentratiegenoo- ten van het Vee-en-vee. Een bewys te meer, dat katholieke politiek in ons land in haar schoot de gevaarlijkste vijanden van de demokratie en van de volksvrijhe den in het algemeen vereenigt. Den dag dat de liberale en socia listische demokrateri er zullen in lukken de staatskatholieken eens zeer duidelijk en eerlijk partij te doen kiezen, zal er in België moge lijkheid komen aan waarlijk opbou wende politiek te doen. Of dat lukken zal, is een andere kwestie Want in het «samenzwe ren en konkelfoezen hebben de staatskatholieken een eeuwenlange praktijk. We zijn eens benieuwd wat de Vlaamsch-nationalisten nog zullen mogen uitvoeren, vooraleer zij op de vingers getikt worden Misschien ware er mogelijkheid daaromtrent een pronostiekwedstrijd uit te schrij ven... veel van de demokratische vrijheden misbruik maken om hier hun ver- deelingskampanje te voeren. Misschien vindt de Veiligheid wellicht wat vrijen tijd om de erger lijke handelwijze der Vlaamsch-na tionalisten van naderbij te onder zoeken. Onze lezers herinneren zich wel onze polemiek welke we ver leden jaar voerden met dpn algemeenen sekretaris der kommunistische partij, die partijge- nooten Spaak en Vos in het bijzon der beschuldigde onder één hoedje te spelen met... Hitier, omdat zij voorstanders icaren en nog zijn tan de neutraliteitspolitiek. Die polemiek duurde weken, maar we konden Van den Boom geen be wijzen doen voorleggen van zijn be schuldigingen, omdat die bewijzen niet bestaan en heel de kommunis tische kampanje alleen op laster en verdachtmaking berustte. We zijn nu één jaar ouder, de kommunistische partij slaafsche knecht van Moskou ook. De hee ren erfgenamen van Lenin, Stalin en zijn akolieten, hebben nu een akkoord aangegaan en hielpen Fo- len mee opslokken. Wat zien wij nu Onze kommunisten werden nazi bolsjewisten en hebben nu voor op dracht het akkoord tusschen Berlijn en Berlijn en Moskou goed te pra ten. Zeg eens, Tovaritsj Van den Boom wie slaapt er nu onder één deken met Hitier Wedden dat Van den Boom NIET zal antwoorden of naast de vraag heen zal praten Internationaal overzicht. Belangrijke koninklijke besluiten en niededeelingen. Bescherming tegen bombarde ment en. Nationale regeering. De rechtstoestand van de ge- mobiliseerden. blz. 2 Algemeene geschiedenis, 18e les. Klein Azië's uitzicht. Voor de middenstanders. Boekbespreking. blz. 3 Schaakrubriek. Sportnieuws. Duivenkroniek. blz. 6 Ik knip u hier, uit een katho lieke krant, een klein, o heel klein berichtje, iets van nie mendal, op de derde of vierde bladzijde, tus schen de nage komen sportberichten en de notarieele aankondigingen. Les Cagoulards Démasqués. Répertoire des Francs- macons Beiges. (De ontmas kerde Kapdragers. Reper torium van de Belgische vrij metselaars)door Dr. Paul Ouwerx, uit Leuven. Prijs 10 fr. Dit werk, dat het Vrijmetselaarsgevaar in ons land aan de kaak stelt, bevat 1610 namen met adressen, beroep, aanduiding der loges enz. Het wordt franco ver zonden mits storting van het bedrag op postcheckrekening Nr 111.165 van Dr. P. Ouwerx 32, Volksplaats, Leuven. Hebt ge 't vast De ontmaskerde kapdragers Een werk dat het Vrijmetselaars gevaar in ons land aan de kaak stelt! Jandorie! Aan wat gevaren hebben wij tegenwoordig al het hoofd te bieden Die beloeren ons waarachtig van alle zijden! En daar komen nu nog de loge mannen bij! Dat ontbrak er nog aan Ik ben geen logebroeder en ik weet niet wat die heeren in hun De fanatieke franskiljons en Vlaamsch-nationalisten kun nen blijkbaar mekaar niet mis sen. Ze putten in elkanders proza, die meestal de perken der redelijkheid te buiten gaat, om te hitsen. Vooral Strijd voert een gewel dige kampanje en tracht met alle middelen in het leger verdeeldheid te brengen door de taalkwestie op te blazen en uit te buiten. Hitier zal tevreden zijn over zijn Vlaamsch-nationalistische Kampf- genossen welke hem van tijd tot tijd een bezoek brachten toen de oorlogstoestand nog niet was uitge broken. Die Vlaamsch-nationalistische hits kampanje beoogt, gelijk de aktivis- tische, verdeeldheid in het land te zaaien. Dat er door de mobilisatie in som mige legereenheden mistoestanden zijn, die nog dagteekenen van den tijd dat de regimenten zoowel Vla mingen als Walen bevatten; en dat sommige officieren daardoor riet voldoende de Vlaamsche taal mach tig zijn, valt niet te betwisten. Maar dergelijke toestanden kunnen op vredelievende wijze opgelost worden. Het feit dat de Vlaamsch-natio nalisten herrie willen schoppen en misbruik maken van den gevaarlij ken toestand waarin ons land nu verkeert, bewijst hun kwade trouw. Naast een trouweloos hitsartikel, staat in Strijdeen stuk proza van de hand van dr. Leemans, de Vlaamsche Dr. Ley führer van het nazistisch arbeidsfront», waar in hij op sluwe klerikale wijze, de appel valt niet verre van den boom... de vrijheid tracht uit te spelen tegen een zoogenaamde volksvrijheid naar fascistisch model. De Vlaamsch-nationalisten zouden het laatst van al over de vrijheid moeten spreken zij die slaafs het fascisme navolgen en maar al te Finsche schepen worden voorzien van den naam van het moederland, om zooveel mogelijk te ontsnappen aan de torpedo's der Duitsche duikbooten. AAN DE FINSCH-RUSSISCHE GRENS Telkenmale tegenwoordig een trein de grens overschrijdt, wordt de loke motief vervangen. Spannend is de toestand, maar toch kunnen we iiei bijna niet gelooven dat Sovjet-Rusland dat vi edelievend land zou aanvallen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1