t Slviid^S\ndrkalismo^c0uilcTiland BUITENLANDSCH OVERZICHT BELANGRIJKE KONINKLIJKE BESLUITEN EN MEDEDEELINGEN NATIONALE REGEERING Bescherming legen bombardementen DE RECHTSTOESTAND GEMOBILISEERDEN I 1' 1 ALGEMEENHEDEN UURROOSTER VAN RAD10-VLAANDEREN UURROOSTER Radio-Setenades VAN DE A V x i m RECHTSKUNDIGE KRONIEK Finsche toegevingen en Russische eischen Eert vredesplan van Walter Layton Wat wil Göring van Rome De rede van Molotof Koninklijk aanbod voor vredesbemiddeling HET TE WERK STELLEN VAN WERKLOOZEN MAATREGELEN TEGEN HET OPSLAAN VAN VOORRADEN EN DE OVERDREVEN PRIJSSTIJGING HET VERVOER PER SPOOR VAN VERLOFGANGERS WAARSCHUWING DE WERKLOOSHEID IN HET HOTELBEDRIJF VREEMDELINGEN IN ONS LAND TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1939 TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1931 WAT MOET MEN DOEN IN GEVAL VAN ALARM? 't ROOS KRUIS VRIJDAG 24 NOVEMBER TREKKING Koloniale Loterij NU MEER DAN OOIT -2 - Voor Allen - 12 Nov. 1939— GORING Einde vorige week waren de Russisch-Finsche bespre kingen, die maar traag vooruitgaan, toch reeds zoover gevorderd, dat de Finnen zich inschikkelijk hebben getoond de drie volgende territoriale eischen der Russen te aanvaarden 1. Afstand van de verlangde eilanden in het Oosten van de Finsche golf 2. Afstand van het z.g. Visschersschiereiland aan de kust van de Noordelijke IJszee 3. Een verschuiving van de grens op de Karelische landengte, die echter misschien niet zoo precies zal uit vallen ,als Moskou oorspronkelijk gedacht had. De ijsvrije haven Hangö, die door de Russen wordt opgeëischt, kan door Finland bezwaarlijk worden afgestaan, YRJö-KORLINEN maar het zou te vinden zijn voor den afstand van het Finsch gevoi- eiland Uto, ten Westen van Hangö en Zuidoostelijk van machtigde gezant de Aalandsgroep. Rusland houdt hardnekkig vast aan lijn te Moskou eisch een viootbasis te bezitten waardoor het de waterwegen in de Finsche en Botnische golven zou beheerschen en aldus zou beschikken over een Gibraltar in de Baltische zee. Hoe Finland het met Moskou zal klaarspelen valt nog niet te voorzien. Alleen staat het vast dat. hoe het geschil ook mag worden beslecht, Finland in elk geval het slachtoffer zal zijn van het Sovjet-imperialisme, waarvan Mclotof zei dat het niet anders dan vredelievend is. Sir Walter Layton, voorzitter van de News Chronicle is voor den dag gekomen met een vredesplan. Het projekt ervan is niet te beschouwen als een onmiddellijk voorstel om de wapens neer te leggen. Want Walter Layton aanvaardt het Engelsche standpunt aangaande de oorlogsdoeleinden en de vredesvoorwaarden van Groot-Brittannië, zooals die reeds herhaaldelijk uierden uiteengezet door Chamberlain. Layton's plan omvat echter de staatkundige hervorming van Europa, zooals die volgens hem na het beëindigen van dezen oorlog zou kunnen uitgevoerd worden. Walter Layton stelt voor dat de kleine Europeesche naties federale groepen zouden vormen, waardoor een nieuw machtsevenwicht zou verzekerd worden. De groepeering zou geschieden op de beginselen van ontwapening, politieke verbintenissen, ekonomische ontwikkeling Alle plannen die erop gericht zijn den vrede te bestendigen, zijn eerbied waardig en verdienen belangstellingWij vreezen echter dat Sir Walter Lai,ton zich illusies aan het kweeken is. De Volkerenbond is pas begraven. Het gerucht doet de ronde dat Göring zich binnenkort naar Italië zal begeven. Berlijn laat echter niets los over het doel dezer reis. De berichtgever van de «Times* meent te weten dat de Duitschers wenschen gerustgesteld te worden over de houding van Italië, vooral sedert de wijzi gingen in de Italiaansche regeering, die als een verandering in de politiek van Mussolini wordt beschouwd. Zal Göring trachten de goede betrekkingen van Italië met Groot-Brittannië en Frankrijk te versloren Of heeft Hitler Mussolini noodig voor een nieuw vredesoffen sief, nu Molotof er nogmaals op gedrukt heeft dat Rusland neutraal wil blijven en dat de opheffing van het Ameri- kaansch embargo de positie der geallieerden in de hoogste mate versterkt heeft Zoopas kwam uit Zuid-Slavië het bericht volgens hetwelk men zich mag verwachten aan nieuwe Duitsch- Italiaansche besprekingen waaruit een nieuwe poging tot herstel van den vrede zou kunnen voortvloeien. Het doel van Göring's reis naar Rome wordt dus duidelijker. Opvallend is het feit dat dit laatste bericht juist samenvalt met het nieuws over het vredestelegram van koningin Wilhelmina en koning Leopold. Of Göring bij Mussolini veel sukses zal hebben valt te betwijfelen. Men vergete inderdaad niet dat het bolsjevistische Rusland de erfvijand blijft van het fascistische Italië, zooals blijkt uit de hevige kampanje der Italiaansche pers tegen de Sovjets, waarbij Vorosjilof betiteld wordt als een waardig lid van de kliek van bloeddorstige misdadigers die Rusland onderdrukt hebben en als een gangster bij uitstek Wacht Italië op Duitschlands afzivering van dezes bondgenootschap met de vijanden van het fascisme, vooraleer zijn neutrale houding te herzien en als vredesbemiddelaar op te treden Op 7 November vierde Moskou voor de 22e maal de herdenking der bolsjevistische revolutie. Vorosjilof schouwde de troepen, en Molotof sprak een rede uit De voorzitter van den raad der volkskommissarissen zei dat de Sovjets poiitieken steun zullen verleenen aan Duitschland om den oorlog zoo spoedig mogelijk te doen eindigen, erbijvoegend dat Rusland houdt aan zijn neutra liteit en de handen wil vrij houden voor alle internatio nale vraagstukken. Hiervoor kreeg Molotof de bedankingen van den Duitschen ambassadeur te Moskou. Berlijn had echter iets anders verwachtin Duitsch land had men gehoopt iets te vernemen over een Russischen militairen bijstand, op het oogenblik dat die voor Duitschland zoo goed vanpas zou komen. Zooiets zou voor Berlijn een kompensatie geweest zijn voor de Russische overheersching der Baltische zee. Berlijn heeft al rap moeten vaststellen dat het een domme illusie gekweekt heeft. Molotof zei dat de oorlog geen zin had, en dat Rusland het herstel van den vrede wil. Dit zijn holle woorden veel meerhet is het bewijs van huichelarij die een karaktertrek is van Stalin's regime. Want iedereen weet dat Rusland den oorlog wenscht voor anderen het wenscht de verzwakking van de kapitalis tische landen, om zijn eigen macht en invloed te kunnen uitbreiden. Want wat is het doel van de Sovjets Molotof zei het zelf Het is de taak van het bolsjevistische Rusland tot het einde te strijden tegen het kapitalistische regime (ook tegen het Duitsch N. R.) dat de oorzaak is van inwendige tegenstellingen en wantoestanden en van internationale konflikten. Daarmee heeft Molotof veel. zeer veel gezegd, te veel om de wereld gerust te stellen over de inzichten van het zoo vredelievendRusland van Stalin. Het is dus toch waar dat koning Leopold naar Den Haag gegaan is om zich met koningin Wilhelmina te gaan verstaan over een aanbod der twee neutrale buurstaten om op te treden als vredesbemiddelaars Dinsdag 7 November werd aan de staatshoofden der drie oorlogvoerende landen. Duitschland, Groot-Brittannië en Frankrijk het Haagsche telegram verzonden. Dienzelfden dag stonden de Duitsche bladen vol met hatelijke aantijgingen tegen de kleine neutrale landen, in het bijzonder tegen Nederland en Belgie die ervan beschuldigd worden door hun zwakheid de politiek van Engeland te dienen, dat voortgaat met het elementairste internationaal recht te ver krach ten. En 's avonds verkondigde Lord Halifax dat de oorlogsdoeleinden van Engeland duidelijk zijn: 1. opbouw van een nieuwe wereld met uitsluiting van leaerrivaliteiten 2. samenwerking van alle volken op een basis van mensche- liike rechtvaardigheid, den eerbied voor zichzelf, en wederzijdsche verdraag zaamheid 3 Uitzoeken naar middelen om de noodzakelijkheid der wijzigingen te verzoenen'met de verzekering dat de algemeene vrede niet meer zal gestoord worden door toevlucht tot het geweld. Engeland zal de schade die door Duitschland aan de zwakkere naburen werd berokkend, herstellen. Al de landen zullen hun deel moeten bijdragen tot bevestiging van de nieuwe wereldorde. Een eerste antwoord op het koninklijk vredestelegram De poging van Wilhelmina en Leopold wordt overal gewaardeerd, maar moet nog onderzocht worden. Het bemiddelingsvoorstel gaat een twijfelachtig sukses tegemoet. G. D. V. MOLOTOF De Minister van Bevoorrading maakt de eerste uitslagen bekend van de toe passing der verschillende maatregelen door de regeering genomen met het doel de werkloozen aan het werk te stellen, hetzij in de nijverheid, hetzij door hun tijdelijke medewerking aan sommige door de omstandigheden ver- eischte dringende werken. Men zal zich herinneren dat einde Augustus de oogst nog niet geheel was binnengehaald, ten minste in sommige streken van het land, dat deze dreigde in gevaar te worden gebracht ten ge volge van het onder de wapens roepen van talrijke landbouwers en landarbei ders. Bij koninklijk besluit d.d. 29 Augustus was het mogelijk geworden werkloozen op te eischen om deze drin gende landbouwwerken uit te voeren. Niettegenstaande het beperkt doel van dit besluit was het mogelijk totnogtoe aan den landbouw de hulp van 4835 arbeidsdagen te verstrekken. Anderzijds, nam de Nationale Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloos heid maatregelen om het de militaire overheden gemakkelijker te maken werkloozen op te eischen voor het uit voeren van werken in verband met 's lands verdediging. Sedert het begin van September zijn 20.271 arbeidsdagen verstrekt door de door den Nationalen Dienst opgeëischte werkloozen. Ook de gemeenten moesten in de mogelijkheid worden gesteld om beroep te doen op de werkloozen voor het uit voeren van werken in verband met de passieve verdediging. In dien gedach- tengang liet de regeering het koninklijk besluit van 31 Augustus 1939 verschij nen, betreffende het te werk stellen van werkloozen door de openbare mach ten. Hiertoe dient als volgt te wenk ge gaan de gemeente moet aan de te werk gestelde werkloozen een normaal loon verzekeren, doch het Rijk komt in het aan eiken werklooze betaalde dag loon tegemoet door een toelage schom melende tusschen 11,50 en 15 fr. vol gens de kategorie van gemeente. Bo vendien neemt de staat de betaling van den kindertoeslag te zijnen laste. 112 Gemeenten hebben totnutoe van deze bepalingen gebruik gemaakt en zijn er toe gemachtigd geworden om een totaal van 1.672 werkloozen aan den arbeid te stellen, voor dienstver strekkingen welke 93.438 arbeidsdagen bedragen. Een oesluit-wet dd. 20 September' is deze -bepalingen op een gelukkige wijze komen aanvullen; dit besluit-wet regelt het stelsel van toepassing op de werk loozen, die uit eigen beweging aan werken van nationale of passieve ver dediging deelnemen. Deze werkloozen mogen, ter aanvulling van hun werh- loozensteun, een tegemoetkoming in geld of in natura ontvangen, waarvan het bedrag 5 fr. per volle werkdag niet mag overschrijden. Reeds hebben een zeker aantal ge meenten met gunstig gevolg, beroep gedaan op de welwillende medewerking van werkloozen voor het delven van ioopgraven voor passieve verdediging, het uitdeden van zakken zand of het bouwen van schuilplaatsen voor de be volking. Bij een besluit-wet dd. 28 Oktober 1939 zijn deze bepalingen verruimd en versterkt geworden. Het recht om werk loozen te gebruiken, tevens aan dezen het genot van werk lozensteun behoudend, is thans uitge breid tot de rijksbesturen, de openbare instellingen, alsmede tot de inrichtin gen van openbaar nut. Ter vergelding van dienstverstrekkingen van 5 uur per dag zullen de werkloozen, gebruikt voor werken van verdediging of andere werken van openbaar nut, in regie uitgevoerd, een aanvullende vergoeding van 5 fr. per dag trekken. Zij die een dergelijke bezigheid weigeren zouden zich er aan blootstellen het genot vijn alle vergoeding of werkloozen toeslag te verliezen. Naast deze maatregelen strekkende tot het te werk stellen van werkloozen. dient tevens aangestipt dat de werk loosheid, die in September, ten gevolge van de mobilisatie, aanzienlijk was toe genomen, in Oktober gelukkig in aan merkelijke verhouding is afgenomen. Vanaf de eerste dagen van Septem ber heeft de regeering maatregelen ge troffen om de misbruiken te keer te gaan in het opslaan van voorraden en in de overdreven stijging van aller noodzakelijkste waren. Bij een besluit-wet dd. 27 Oktober, verschenen in het staatsblad van den 29n, werden de ter beschikking van de regeering gestelde middelen aan gevuld met het oog op het beschermen van de openbare belangen tegen de drijverijen van speculanten en op- koopers. De strengheid der voorziene straffen is van dien aard dat degenen, die mochten geneigd zijn fortuin te maken op den rug van hun medeburgers, even zullen nadenken; deze boeten kunnen 100.000 fr. en de gevangenisstraffen 3 jaar bcloopen. Daarenboven kunnen de waren, die het voorwerp der inbreuk uitmaken, in beslag genomen en ook verbeurd verklaard worden. De tijde lijke sluiting der inrichting van den overtreder kan tevens worden uitge sproken. Om deze wetsbepaling te doen na leven, zullen de Minister van Bevoor rading en de Minister van Ekonomi sche Zaken en Middenstand niet alleen beschikken over de kontroleurs van hun onderscheiden departementen, maar tevens over de ambtenaren van de besturen der directe belastingen, van de Douanen en Accijnzen, van de Re gistratie en Domeinen, van het per soneel van het Hoog Comité van Toe zicht, enz. enz. Ongetwijfeld zal de doeltreffendheid van het tot stand gebrachte kontrole- stelsel de slechte burgers ontmoedigen en de andere beschermen. De pers heeft klachten van verlof gangers opgenomen betreffende de voorwaarden van hun vervoer per spoor. Het vraagstuk heeft van meet af aan de aandacht van de bevoegde over heden gaande gehouden. Inderdaad, van zoodra het beginsel der ontspan ningsverloven aangenomen was, zag de Nationale Maatschappij van Belgische Spoorwegen zich verplicht alle noodige maatregelen te treffen om het normaal loopen van snelle interprovinciale trei nen met beperkt aantal wagens en treinen van den regelmatigen dienst te verzekeren. Het spreekt vanzelf dat de ongewone toeloop der verlofgangers, die, in het begin op 40.000 per week geschat, in de praktijk; een getal drie maal zoo hoog bereikte, de regelmatig heid van deze treinen sterk zou gehin derd hebben, des te meer dat hun aan tal reeds verminderd werd. Het was dus te voorzien dat de reisvoorwaarden, zoowel voor de gewone reizigers als voor de verlofgangers, daaronder zouden lyden. Om die moeilijkheden te vermijden heeft de Nationale Maatschappij bij zondere verlofgangerstreinen ingelegd. Een dagelijksche regeling van 20 bij zondere snelle treinen naar alle rich tingen werd ingevoerd. Deze treinen rijden op de bijzonderste lynen, zoowel heen als terug, en gevjn aansluiting op de verscheidene kruis punten. Ten einde het» gebruik van dege treinen te verzekeren wérden de verlof gangers op de gewone treinen slechts toegelaten op de wegvakiken waar er geen bijzondere treinen te hunner be schikking waren. Dientengevolge is het dat klachten werden geuit, daar de militairen die zich in de stations aan meldden, lang vóór het uur van ver- tiek van de bijzondere treinen, niet toegelaten werden met de sneltreinen te reizen die intusschen uit deze sta tions vertrokkerr. Deze feiten waren klaarblijkelijk het gevolg van het nietsamenvallen van het tijdstip waarop de verlofgangers uit hun eenheid vertrokken of er terug heen moesten, met de uurregeling van de bijzondere treinen, te hunnen ge- bruike ingelegd. De noodige aanpassing heeft in het begin enkele proefnemingen vanwege de militaire overheid gevergd. Ander zijds werden de verbodsmaatregelen van de Nationale Maatschappij wat verzacht. Het vervoer der verlofgan gers geeft op dit oogenblik steeds meer voldoening. De legerdiensten houden voortdurend kontakt met de Nationale Maatschappij, om het vraagstuk een definitieve oplossing te geven. Wij waarschuwen de gezinnen en fa milies van onder de wapens geroepen soldaten voor de handelingen van ver dachte personen die hun, tegen geld, het demobiliseeren van hun echtgenoot of van hun zoon beloven. Deze oplich ters vragen soms hooge bedragen, tot twee duizend frank toe. ZO worden door het Parket opgezocht. De heer DELFOSSE, Minister vfm Bevoorrading, heeft de afgevaardigden van de Nationale Vereeniging van het Personeel van het Hotelbedrijf ontvan gen, die hem komen spreken zijn over het vraagstuk van de werkloosheid in het hotelbedrijf. De afvaardiging heeft gevraagd dat maatregelen zouden getroffen worden om de misbruiken in zake tewerkstel ling van vreemde arbeidskrachten re keer te gaan. De Minister heeft herinnerd aan de politiek die te dezer zake door zijn departement wordt gevolgd elke ver gunning om een niet door de wet of door de internationale verdragen be voorrechten vreemdeling te werk te stellen, wordt geweigerd wanneer voor de vakante betrekking geschikte Bel gische werkkrachten in aanmerking kunnen komen. Om die politiek te be vorderen, is het wenschelijk dat alle beschikbare Belgische werkkrachten zich laten inschrijven bij den Specia- len dienst, ingericht bij den Nationa len Dienst voor arbeidsbemiddeling en werkloosheid. De Minister heeft aangekondigd dat hij er toe besloten is krachtdadig op te treden tegenover het onregelmatig te werk stellen van vreemde arbeiders De telling die onlangs werd gedaan zal, te dien opzichte, bijzonder belangrijke gegevens verstrekken. Het komt voor dat vreemdelingen, en inzonderheid studenten die in België verblijf houden, er schulden maken. Deze blijven onvereffend tengevolge van de valuta-kontrole in hun land van oorsprong, waarbij de overdracht van gelden alleen in beperkte gevallen voor-1 zien wordt. Ook komt het soms voor dat vreem delingen, alhoewel zij ter plaatse over voldoende middelen beschikken, dit voorwendsel inroepen om zich aan hun verplichtingen te onttrekken. De leveranciers en de personen die vreemdelingen herbergen hebben er be lang bij dienaangaande de noodige maatregelen te nemen en desvoorko- mend, vooruitbetaling te eischen. Het Departement van Buitenlandsche Zaken en Buitenlandschen Handel (Af- deeling der betalingsovereenkomsten en deviezen, Wetstraat, Brussel) kan op verzoek van de belanghebbenden de vreemde landen aangeven waarvan de regeeringen toezicht op de overdracht van deviezen uitoefenen. ZOODRA de sombere September dagen aantraden, en de oorlog over Europa neerstreek, gat men het als en wensch te ken nen dat aan het hoofd van ons land een regeering van nationale eendracht .:omen zou, De socialisten die, kort voordien nog, weigerden tot de regeering toe te treden, gaven aan dit uitgedrukt ver langen niet alleen een gunst'g gevolg maar beschouwden het als een drin gende plicht hun verantwoordelijk heid op te nemen. En zoo werd, in die bange uren, een nationale regeering geboren. Men zou gerechtigd zjjn te veron derstellen dat van dit oogenblik af, alles in een eendrachtigen zin zou ges beuren en dat alle werking den stem pel van zulke eendrachtige houding dragen zou. Dit is het eenigszins geweest, de eerste dagen, en de eerste paar weken misschien wel ook. Maar zoodra et meer tijd verliep, en het gevaar eenigs zins afweek, namen de oude gewoon ten terug den voorrang, en zag men politieke maneuvers op het voorplan treden. Zulks was vooral te bespeuren langs katholieke-klerikale zijde. en zelfs de soldaten en de gemobiliseerden wer den erdoor geviseerd. Het spreekt vanzelf dat zulk een optreden spoedig de nationale atmos feer van burgerlijke eendracht moet verbreken, en dat een geest van ver zet zich afteekent tegen zulk een wijze van doen. Want. hoe omzichtig ook er dient tewerk gegaan en hoe wii ook ons nog te gedragen hebben in het ka der van dit Europeesch konflikt. spreekt het toch als vanzelf dat nie mand voor de gefopten wil doorgaan. Indien wii vandaag in de regeering vertegenwoordigd zijn. dan is dit om mede de verantwoordelijkheid te hel pen dragen die in zulke omstandighe den op de groote politieke- en volks partijen rust, maar geenszins om er de dupe van de historie te worden. Het is best mogel"k dat de katho lieken. die het door de tiiden heen tot een slechte gewoonte hebben verleerd om uit alles en nog wat politieke munt te slaan, er opnieuw aan denken en erop bedacht zijn nu eens te meer profijt voor hun poiitieken winkel uit dezen toestand te halen. Doch 700 verstaan wij het niet. Onze deelneming aan de regeering was gesteund op de verantwoordelijk heid, ten overstaan van volk en land, waaraan wij ons niet wilden onttrek ken. Dus. om te deelen in smarten en de vreugde, in het lijden en het ver blijden dat ons land in al dien tijd zou kunnen beschoren worden, of zou tebeurt kunnen vallen. Bewust biigevolg van wat er ons op de schouders rust, hebben wij die verantwoordelijkheid voor ons reke ning genomen; doch geenszins om. aan andere partijen die samen in de regeering zetelen toe te laten vrii spel te laten en vrijen teugel te geven. Het zou al te schoon zijn, dan wan neer onze regeeringsvertesrenwoordi- gers zich naar behooren gedragen, en misschien wel ietwat teveel terughou dendheid aan den dag leggen. dat de katholieken zich dezen ernstigen toe stand ten nutte zouden maken om naar willekeur op te treden en poli tieke munt eruit te slaan. Men zal willen begrijpen dat onze menschen met zulk opzet niet inge nomen zijn, en veeleer met een slecht oog aanzien wat er zich in zekere ka tholieke-klerikale middens voordoet. Men kan het bijvoorbeeld niet goed praten dat persorganen van katholie ke-klerikale ministers er zo< maar op los gaan. net alsof zü zie i in niets h-bben in acht te nemen. Dat zij kletsen en zwetsen op de socialistische ministers dan wanneer zij er anders samen mede aan de re- geeringstafel zitten. V/e moeten hier niets nader oepa- len. want het is reeds genoeg in den volksmond ter spraak gekomen, voor al de Sapitistische gedragingen. De eerste-minister moet tenslotte ook inzien dat een regeering vertrou- men moet inboezemen door haar hou ding en optreden kollektief. en ook door het aanstellen en handelen van elke minister individueel. Daarenboven moet men in katho liek-klerikale m'ddens ook een geme ten houding weten aan te nemen, zot- niet wordt elke verstandhouding on mogelijk. Hoe anders wil men een nationale eendracht behouden, indien degenen die er het voorbeeld moeten van ge ven. daaraan te kort blijven Zoo is het bijvoorbeeld niet voldoen de dat men een socialistische verte genwoordiging in aanmerking neemt in de hoogere politieke middens en de regeeringskringen en dat men die ov»-al elders negeert. En onze vertegenwoordigers in re regesring en in de hoogere organis men moeten ook een oog in 't zeil houden dat in de lagere kringen daar ook het socialistisch element in aan merking komt. Zooniet worden we gefopt, want oe katholieke-klerikale heeren die een aangezicht kunnen opzetten naar ge lang de omstandigheden, hebben daar enboven nog het kerkelijk en geeste lijk element dat zij tot hun politiek voordeel kunnen aanwenden. Dit laatste is wellicht te betreuren, maar het is een niet te ontkennen feit in ons land dat kerkelijk gezag en klerikale politiek nog al dikwijls samengaan, en dat het al ten bate van de katholieke aktie wordt aange wend. Zulks brengt mede dat wij op meer dan één terrein worden bestookt en dat wii in meer dan één plaats, in meer dan één kring, in meer dan één tempel worden aangevallen. Het is noodig dat er wat tot de orde wordt geroepen. En wij hopen dat eerste minister Pierlot zich daar voor niet zal laten zoeken. Zooniet zou het kunnen zijn dat er aan zijn nationaal regeeringsbeleid eerder een einde komt dan hij het zich wellicht indenkt. Dit is geen bedreiging in het wilde geuit, maar eenvoudig de uitdrukking van een gevoelen dat meer en meer de laatste dagen van zich heeft doen spreken. We zouden het anders wenschen; maar het is onze schuld niet wanneer men zich in katholieke-klerikale mid dens aan handelwijzen bezondigt, die afbreuk doen aan dit nationaal drachtig regeeringsgevoel. Dat men verstandig genoeg weze om daar rekening mede te houden. J. DE CONINCK. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Morgen ultz. uoiri. 267.4 7 tot 10 ïl. Namiddagultz. Golflengte 201,07 13,00 tot 19,00 u. 13,00 tot 19,00 u. 14.00 tot 17.00 U. 13.30 tot 18.30 u. 14.00 tot 19,00 u 13,00 tot 15,00 u. 13,00 tot 17,00 u. Avonduitzending Golflengte 201,01 21,00 tot 24,00 u 20,00 tot 24,00 u 17,00 tot 19,00 'J 20.00 tot 24,00 u ZONDAG 7.05—7.25 MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG en 7.30—8.00 17.15—17.45 18.00—18.30 21.3022.00 21.3022.00 18.00—18.30 17.30—18.00 14.30—15.00 EEN doelmatige bescherming tegen bombardementen is geen eenvou- di.e zaak. De eenige beveiliging bestaat in een bomvrije schuilplaats, waarvan de konstruktie heel wat technische ken nissen vergt, en die daarenboven veel geld kost. Niet iedereen bezit die twee vereischten, en heel zeker de werkers bevolking niet. Hierbij komt nog een ander faktor van belang, n.l. de be schikbare plaats. De ideale plaats waar een schuil plaats kan woroen aangeiegd is een open plek achter of vóór het huis, b.v. in een tuin, op een afstand ander halve maal zoo groot als de hoogte van het huis. De meeste inwoners van en iets of wat groote stad, beschikken niet over zoo n plek. Slechts begoede lie den, die iets of wat buiten het centrum der stad wonen, kunnen e: aan denken een schuilplaats in hun tuin te late bouwen. Blijft de veiligmaking ven het woon gebouw zelf. Dit geschieit door het in richten van den kelder als schuilplaats. Praktisch biedt dit eenige moeilijkhe den bij huizen met me- rdere verdie pingen, waarin verscheiden families onder een dak wonen. Meestal is dan de kelderruimte niet gr.^ot genoeg om alle huisbewoners te herbergen. Indien dit wel het geval is, dan ontstaan niet zelden wrijvingen tusscnen de inwo ners, waarvan er somm.gen opzien te gen het betalen van hun deel in de konstruktiekosten. Want een goede kel derschuilplaats kost ook al geld, veel geld zelfs als men een doelmatige ver sterking wil aanbrengen.. Tot slot van itkening kan alleen de inrichting van openbare schuilplaatsen de beveiliging van de burgerlijke bevol king eener groote stad verzekeren. Dit is ook eerder gt--egd dan gedaan. Da gemeenteoverheid beschikt doorgaans niet over de noodige gemen voor de uitvoering van rergelijke werken, en ontbreken ook niet ze-een geschikts terreinen. Men moet zich dan tevre den stellen met lapmiddelen. Het gra ven van «loopgrachten is al Iets. Al leen moet worden gezorgd dat deze zoo worden aangelegd dat ;jj een gemak kelijke toegang voor het- publiek heb ben; de schikking moet zoo zjjn da; verwarring en kenstipatie uitgesloten worden. Wat de dekki ïg dezer loop grachten betreft, hier kan meestal slechts gedacht werden aan de bescher ming tegen bomscherven en neerval lend puin der gebouwen in de nabij held. Een loopgracht is geen bescher ming tegen een voltreffer! Zij die het kunnen zmlen hun kei der. zoo goed het gaat, inrichten als familiale schuilplaats. Beter iets dan niets. Alleen dienen zekere voorschriften in acht genomen die slechts een geringe uitgave vergen. Daarover zullen w\j a.s. week spreken Vandaag beperken wij ons tot enkele élgemeene raadgevingen. De eerste vraag die moet beantwoord worden is deze; Moet men zijn huls verlaten of niet wanneer het beschietingsalarm ge geven wordt? Indien men nice over een doelmatige schuilplaats beschikt en men in de na- bijheid woont van een gebouw dat van strategisch belang is, b.v. een spoor wegstation, een goederer.opslagplaats, een kazerne, ee.i fabriek c.d. dan doec men best zijn huis te veriaten en be schutting te gaan zoeken in een open bare schuilplaats, als die ten minste Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de UONpERBARE BRUINE POEDERS -,v van der Apotheek DE POORTERE te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelijk zonder schadelijke gevolgen van deze nbnen zullen bevrijden De doos van 8 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg. In alle goede apotheken ei vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. bestaat, of bij buren. Zij die niet over een antigasmasker beschikken moeten ervoor zorgen zich niet in diep-gelegen plaatsen te gaai verschuilen. Dc even tualiteit van het bestoken met gifgas sen is niet zoo waarschijnlijk dan dat met bommen, zoodat genoemde voor zorgsmaatregel meestal over het hoofd kan gezien worden. In het geval dat men in de onmoge lijkheid verkeert zijn woning te ve laten en een toevlucht moet zoeken in den kelder of de onderste verdieping, dan moet men ever werktuigen, b.v. pioche, spade, ijveren staaf, of derge lijke, kunnen oeschikken om zich des noods een weg te banen uit het puin. indien de woning getroffen wordt. Wat er ook gebeure de algemeene regel is: kalm b.ijven en niet vluchten zonder te weten waarheen. Het is dan nog beter te blij ven waar men zich be vindt, dan door paniek aangetast te worden. Paniek is een buitengewoon aanstekelijk verschijnsel, en kan ont zettende gevolgen hebben. Men rede- neere altijd als volgt; de vijand be schiet de stad met hauwitsers en bom men; deze vallen hier en daar; de kans dat er eene op mijn dak terecht komt bestaat, maar zij is zeer gering, reke ning houdend met de uitgestrektheid van de bewoonde agglomeiatie en he' aantal projektie'en dat nierop terecht komt; ik waag mijn kans en blijf liever in mijn kelder, dan mij pp straat bloot te stellen aan explosies van houwit sers en bommen, of aan het vallen van puin. Eer voorzorg, die men altijd nemer, kan is de volgende: men haalt van zijn zolder alle branobare pruilen weg misschien kan e- heel wat daarvan die nen als brandstof geduiende dezer, winter en men bestrooit den vloer met een drie centimeter dikke laag zand. Moest men niet over een vol doende hoeveelheid zand beschikken, dan is het toch al iets dat de zolder gezuiverd is.Hieraoor wordt het brand gevaar toch al iets kleiner. Want men moet ermede rexening houden dat nu alleen bommen op uw huis kunnen te recht komen, maar ook brandbommen. Deze veroorzaker geen instorting zil wegen slechts een halve krg. maa. wel brand, en de hitte dia zij doen ont staan is uoo groot (ongeveer 3000 gra den) dat de veroorzaak e brand moei lijk te blusschen is. Daarvoor zijn heel speciale en kostelijke middelen noodig: met zand gaat het natuurlijk zoo goed niet, maar nog eens; beter dat dan niets. (Vervolgt). De heer Emile Coulonvaux, voor zitter van de liberale partij, heeft, in zijn artikel van verleden week in «Le Soir», een aantal punten besproken, die verband houden met de rechts- uitoefening en den mobilisatietoe stand. Het doet ons genoegen daarin een aantal gedachten terug te vinden waarop wij in onze laatste kronieken af en toe hebben gesteund. Aldus staat de heer Coulonvaux op hetzelf de standpunt als wij dat de bescher mingsmaatregelen welke ten voordeele der gemobiliseerden werden genomen te eenvormig zijn en geenszins reke ning houden met de omstandigheid dat de toestand van alle gemobiliseer den niet dezelfde is. Dit is zoowel waar voor de beta ling hunner pachten, als voor de na leving hunner overige verplichtingen. Er zijn bedrijven, zooals bijvoorbeeld de uitbating van koffiehuizen, kruide nierswinkels, enz. die regelmatig voortgaan niettegenstaande de man onder de wapens is. In dergelijke ver houdingen zijn geen privilegiën noodig. In andere gevallen is de gang van zaken wel gewijzigd en zal men dan ook rekening te houden hebben met de omstandigheid dat het bedrijf in zijn geheel of gedeeltelijk geschorst ls. Men moet van het grondbeginsel uitgaan dat de rechtsbeoefening slechts mag worden ingekrompen voor zoover het absoluut noodzakelijk is; iedere schuldvordering die niet regel matig wordt uitbetaald beteekent een vermindering van den ekonomischen omzet en heeft onvermijdelijk haar terugslag op het algemeen zaken- cijfer. Daarenboven is het voor het alge meen rechtsgevoel kwetsend dat men van het oogenblik af dat men ge mobiliseerd is er een soort misplaat ste «a la guerre comme a la guerre» mentaliteit gaat op nahouden om te kwader trouw, te pogen aan zijn ver plichtingen te ontsnappen. De onder vinding der twee eerste oorlogsmaan den heeft geleerd dat er in dit op zicht betreurenswaardige opvattingen bestaan zelfs in middens die begoed zijn en die door hun opvoeding eerder nog dan de minderbevoordeelig- den zouden moeten inzien dat er een vorm van plantrekkerij is die niet mag aangenomen worden. Daar komt nog bij dat het voor een normale rechtsbedeeling noodlot tig zijn zou een te groot aantal za ken te moeten verschuiven tot aan het einde van den motilisatietoestand Er zou dan op een zeker oogenblik een opeenhooping van geschillen ont staan die voor gevolg zou hebben dat er binnen het normale bestek geen oplossing zou kunnen gevonden wor den. Voegt daarbij dat in vele zaken voorloopige en bewarende maatregelen dienen genomen te worden, getuigen- verhooren. deskundige onderzoeken, plaatsschouwingen enz. Indien deze maatregelen moeten verschoven wor den zal het meermaals onmogelijk voorkomen nog op preciese wijze de noodige vaststellingen te kunnen doen. Het geheugen der getuigen zal in gebreke komen te staan indien het verhoor moet loopen over feiten die jaren lang achtei den rug zijn; de onmiddellijke gevolgen van kwetsuren en verwondingen zullen niet meer kunnen vastgesteld worden; de be schrijving van feitelijke toestanden, de beraming van aangerichte schade zal na datum, aan groote moeilijkhe den blootgesteld zijn. Tot welk schrynend onrecht een dergeijlk stelsel zal kunnen leiden, blijkt duidelijk door een voorbeeld dat de heer Coulonvaux in zijn arti kel heeft aangehaald. Een weduwe met vier kinderen heeft haar man verloren tengevolge van een gerijon- geval dat zich verleden jaar heeft voorgedaan en dat veroorzaakt werd door een persoon die thans gemobili seerd is. Het geval werd nog niet beoordeeld. De gemobiliseerde mag vragen dat de zaak onbepaaldelijk uitgesteld wordt. De verzekerings maatschappij is bereid de gevolgen van het ongeval te regelen maar kan dit niet doen zoolang de rechtbank het bedrag der te betalen schade niet be paald heeft. Zal deze weduwe ver plicht zijn misschien gedurende jaren in de ellende te leven tengevolge van de onderbreking der proceduur? Dit wijst er op dat er iets moet ge vonden worden om in dergelijke wan toestanden te verhelpen. Praktisch is het te doen. De mogelijkheid bestaat voor den gemobiliseerde zich door een mandataris te laten vervangen waar het burgerlijke zaken, handelszaken of politiezaken betreft. Voor boetstraf felijke zaken zou hetzelfde beginsel kunnen aangenomen worden ten titel van uitzondering. Ofwel zou er een regeling moeten getroffen worden met de militaire overheid, waarbii de ge mobiliseerde over een voormiddag zou kunnen beschikken om zich naar de gerechtszitting te begeven. Het parket of de betrokken rechtbank zou er zich mede kunnen bezighouden de leger eenheid te verwittigen van den datum waarop de zaak voorkomt. Er zou om het misbruik te beletten kunnen eer* onderscheid gemaakt worden tusschen de zs>en, die een onmiddellijke be handeling vereischen en dcc waar in een uitstel minder schadelijk is Geliik het thans echter eaat. kan men slechts aan de reeds talrijk ge- n^eg voorhanden zijnde redenen tot misnoegen, nieuwe aanleidingen tot gemor en tandengeknars toevoegen. van de moet ge uw kans wagen, want voor enkele frank kan de kans een einde stellen aan uw geldelijke zorgen. 14 i

Voor Allen | 1939 | | pagina 2