Over de vraagstukken van den dag Mutualistische kroniek MECHELEN B O R N E M V lit Eenzelvigheidskaarlen voor kinderen BONHEYDEN Geld moei gevonden worden Het hoekje der S. M. Vooruit I VERANTWOORDELIJKE REDAKTIE OUDEN BRUUL, 19, MECHELEN - TELEFOON 74 De socialistische groepeeringen van het arron dissement Mechelen vergaderden in kongres NEUTRALITEIT EN BUITENLANDSCHE POLITIEK DE TOESTAND BIJ DE GEMOBILISEERDEN DE BINNENLANDSCHE POLITIEK V r aagstukken van dezen tijd SLOTBESCHOUWING DE TOESTAND VOOR DE MUTUALITEIT IS MOEILIJK VERZORG GOED UW KINDEREN ONZE VERPLEEGSTERS VERTELLEN... WEES ZUINIG MET DE VOORDEELEN VAN DE MUTUALITEIT IN ONZE KINEMA'S Voor onze jongelingen OPROEP aan de partij- en vakbondleden COMITÉ VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Petroleum Bezoek aan het N.I.R. Voor tochtdeuren op tram 1 Een volk van j brievenschrijvers PARTIJGENOOTEN, Voor Allen is ons beste wapen in den olaatselijken strijd. Denkt daaraan! Maakt propaganda voor ons blad! ji 4 - Voor Allen 12 Nov. 1939 ABBONDI//CMENT MECHELCN Met het oog op de belangrijke politieke besprekingen, die te Brussel zullen worden gehouden door de B.W.P., kwamen de vertegenwoordigers van atle socialistische gr&pen van het arrondissement Mechelen samen in kongres. Dit verleden Zondag, 5 November. Dc bedoeling was. zooals steeds, zich rekenschap te geven van de geestes gesteldheid der socialisten van ons arrondissement en deze dan te kunnen laten gelden bij de landelijke besprekingen. De opvattingen der vertegenwoordigers onzer groepen werden samenge vat in dagorden, die in de dagbladen werden ajgedrukt. Aangezien menig lezer van «Voor Allent er dus reeds kennis van nam, gaan we ze hier liever in een meer vrijen vorm weergeven en tevens voor lichten. De vraagstukken die behandeld werden zijn nochtans zoo talrijk en omvangrijk, dat we ze vandaag niet alle zouden kunnen uiteenzetten. We gaan ze hier beknopt weergeven, ons voornemende in onze volgende nummers er uitvoeriger op terug te komen. Dit zal ons tevens toelaten, de stelling aan te geven die de B.W.P. in haar geheel innam. Immers, wat we te Mechelen vooropzetten, zal Zondag 12 November mede tot grondslag dienen van de landelijke besprekingen. Ons arrondissementskongres sloot zich eenparig, min één stem, aan bij de politiek van zelfstandigheid, die er thans toe strekt neutraal te blijven in het Europeesch konflikt. We verafschuwen den oorlog. En we weten dat, zoo we er worden in mee gesleurd, heel ons land aan vernieling bloot staat. België is een hlein land, dat geen stem heeft in het kapittel der groote diplomatie. Zijn natuurlijke houding was steeds, buiten de konflikten te blijven. Er buiten blijven wil zeggen: verhin deren dat andere mogendheden ons grondgebied gebruiken tot krijgsdoel- einden. Daarom moeten we hoezeer we als socialisten ook betreuren dat zulks een harde noodzakelijkheid is onze grenzen grendelen, zoo sterk mogelijk. Daarom stemmen we in met de militaire maatreglen daartoe ver- eischt. Doch, de grenzen grendelen is niet voldoende. Tevens dient gezorgd, dat we geen aanleiding geven, als natie, of geen voorwendsel bieden, eenige oor logvoerende mogendheid op ons te doen afstormen. Daarom moet elkeen zich als burger een zekere inspanning getroosten en zich zóó gedragen, dat de regeering geen moeilijkheden worden in den weg gelegd by haar politiek, den gulden middenweg te behouden tusschen de landen in oorlog. Dat beteekent geenszins, dat we ons geweten, onze opvattingen het zwijgen opleggen. Als socialisten weten we dat, |oo het langdurige diplomatieke konflikt is overgeslaogen in een gewapend kon flikt, dit de schuld is van de nazi- regeering. Doch we zijn er ons tevens diep van bewust, dat de oorlog niets oplost, dat de oorlog geen werktuig van nationale of internationale poli tiek zou mogen wezen. We getuigen het eerste, en bevesti gen het tweede. Neutraal verklaren we ons, omdat de verzuchting van heel ons volk is, buiten den brand te blijven. En, neu traal, sluiten we ons geweten niet af, ons oordeel zal er zelfs aan kracht bij winnen. Het is niet te verrechtvaardigen, dat aan de militairen van lageren rang enkel een vergoeding wordt verleend, die aan den eenen kant afhankelijk is van een onderzoek naar de be staansmiddelen van het gezin en dan in vele gevallen geweigerd wordt, en aan den anderen kant onvoldoende is. Den gemobiliseerden werd den plicht opgelegd, op te trekken. Zij hebben recht op een wedde. Dit is het geval voor de reserve-officieren. Dat diende zoo te wezen voor alel reserve-militai ren Buitendien wordt gevergd, dat voor degelijker huisvesting, degelijker ge- zondheidsdeinsten en degelijker ge bruik van den vrijen tijd worde ge zorgd. De taalwetgeving dient strikt naeeleefd en geen inbreuk op de vrij heid van gedachte kan worden ge duld. In dit verband wordt vooral ge wezen op de rol der aalmoezeniers, die weieens het godsdienstige terrein te buiten gaan. Het koneres verwerpt bijgevolg dé huidige besluiten inzake militievergoe dingen, die niet overeenstemmen met de formeele verklaring, door de re geering gedaan op 5 September. Tn strijd met deze verklaring worden de gemobiliseerden tot behoeftigen ver nederd en zullen duizenden hun ver- gnMing zien verminderen of verdwij nen. Al deze zaken met daar aan toege voegd de verstellingen, vooral voort vloeiende uit de beschadiging van het opgriëschte materiaal, kunnen den geest van het leger ondermijnen. Derhalve wordt beroeo gedaan op de redering en tevens op de militai ren. d"t, ye hun plicht nauwgezet zou den hliiven vervullen, en in vertrou wen hun organisaties zouden steunen ter vervulling dier wenschen. Was het kongres akkoord met de buitenlandsche politiek der regeering en bracht het bizonder hulde aan mi nister Spaak, het was bepaald miste vreden over het binnenlandsche be leid. Zeker, er wordt gepoogd en getracht maar er komt niets van terecht. Het is goed bedoeld en de pogingen zijn loffelijk. Doch de regeering slaag de er niet in bevredigende oplossingen te vinden. Er blijkt geen eenheid van inzicht, geen voldoende samen wer- kin gte wezen en dientengevolge ont breekt elke doordrijvendheid. Dat dient ten spoedigste verholpen. Wanneer zulks niet gaat zonder om vorming der regeering, dat men er dan een eind aan make, en een nieu we vorme. Onder de menigvuldige vraagstuk ken die besproken werden, vermelden we: Tn verband met de moeilijkheden, voortvloeiende uit den huidigen toe stand, worden verder gevraagd: Maatregelen inzake huishuur en renten verschuldigd voor aankoop van een eigen woning. Hier zou de regeering algemeene re gelen moeten uitvaardigen. Doch, de toestanden zijn zoo verscheiden en ingewikkeld, dat bijzondere kommis sies dienen aangesteld te worden, die plaatselijk met de toepassing dezer re gelen zouden worden gelast. Eenvoudig maatregelen afkondigen en algemeen van toepassing maken zou andere burgers van simpele doening kunnen treffen. Daarom dient geval per geval beslecht, terwille der billijk heid. De staat dient onverwijld de belofte na te komen, de mutualistische bijdra gen der gemobiliseerden voor een deel ten laste te nemen. Eveneens verklaart het kongres het voorstel van minister Balthazar te steunen, een solidariteitsgebaar te vra gen aan de werkenden en aan de pa troons, om de stortingen voor de ge mobiliseerden te verzekeren en tevens een verhooging toe te kennen aan de ouderdomsgenensionneerden In denzelfden geest wordt aange drongen, onverwijld den wintersteun te verleenen aan de werkloozen en heel het probleem der werkloosheid ter hand te nemen. Dit tegelijk om de tewerkstelling en de aanpassing der "'•"'•kloosheidsuitkeeringen na te stre ven. Voor de werkenden worden maatre gelen gevraagd tot naleving van de loonovereenkomsten. Het is bepaald te verwerpen dat de staat het slechte voorbeeld raf de overeenkomst met zijn personeel met voeten te treden. Tot slot het vraagstuk der levens duurte. Een prijzenpolitiek dient drin gend te worden ingesteld. En daarbij moet de rantsoeneering een van de steunpunten zijn. Rantsoeneering van de hoofdzakelijke voedingswaren zal maken, dat deze aan een normalen prijs ter beschikking zijn en dat de minst begoeden ze zich evengoed zul len kunnen aanschaffen als de andere burgers. Deze korte opsomming toont aan. d«t ons kongres een groote som werk volbracht. We zijn fier, te kunnen vaststellen dat zoo verscheiden als talrijke vraag stukken degelijk werden onderzocht, en dat er een versterkende eenheid "an inzicht straalde uit hun behande ling. De B.W.P. van ons arrondissement kweet zich van e°n waardevolle taak. Haar aangeslotenen zullen er uit besluiten, dat ze op haar en in haar mogen vertrouwen. In het Staatsblad is een koninklijk besluit verschenen waardoor het dra gen van een identiteitskaart voor kin deren onder de 15 jaar verplichtend is. Het besluit zegt ART. 1. De kinderen beneden de 15 jaar, Belgen of vreemdelingen, in geschreven in de bevolkingsregisters of vreemdelingenregisters, moeten door hun ouders of personen belast met hun opvoeding, voorzien worden van een identiteitsstuk. ART, 2. Dit stuk moet bestaan uit een plaat van 5 a 6 cm., karton of andere stof van sterke kwaliteit, v-atbaar voor aanteekening, aan een züde naam en voornaam, geboorte datum, nationaliteit, gemeente. De andere zijde moet voorbehouden blij ven voor het aanbrengen, door het ge meentebestuur, door middel van een r.atten stempel, van alle melding die noodzakelijk mocht geacht worden. ART. 3. Het aldus gevormde identiteitsstuk moet geborgen in een zakje van weefsel of omhulsel van buig zame stof, dat om den hals van het kind moet worden gehangen, onder de kleederen, door middel van een sterk lint of snoer. ART. 4. De overtredingen van v> renstaande bepalingen zijn strafbaar met een geldboete van 25 fr. Zooals enkelen tijd geleden door den sekretaris van de mutualiteit werd medegedeeld op de algemeene vergade ringen, is de financieele toestand van de mutualiteit De Voorzorg zooals dit ook elders het geval is zeer moeilijk door het binnenroepen van een groot deel harer jonge leden. Op die vergaderingen werd in 't lang en in 't breed de geldeltije toestand van de mutualiteit in een overzicht over de laatste maanden uiteengezet. Daaruit bleek ten volle, dat, indien de toestand geschapen door de mobi lisatie moest blijven voortbestaan, de mutualiteit zou verplicht zijn andere maatregelen onder het oog te nemen; daarom kunnen wij niet genoeg aan dringen bij de leden, eiken dag indach tig te wezen, dat met de gelden van de mutualiteit zuinig moet omgespron gen worden, om te vermijden dat in de dichte toekomst door de mutuali teit nieuwe geldelijke verplichtingen aan de leden zouden moeten worden opgelegd. Tothiertoe tracht «De Voorzorg» in de mate van het mogelijke rond te ko men met de geldmiddelen waarover zij nu beschikt. Wij weten niet wat morgen ons zal brengen. De bestuurders onzer instelling vol gen dag aan dag op nauwkeurige wij ze de evolutie van de gebeurtenissen. Misschien zullen zij morgen toch ver plicht zijn. zekere maatregelen te ne men om de diensten van de mutuali teit voort in stand te houden. Om de ziekten te vermijden en om de zorgen van een dokter uit te scha kelen, kunnen de moeders in hun ge zinnen veel doen. Het is bewezen, dat in de gezinnen de kinderen kunnen verzorgd worden op zoodanige wijze, dat zij minder vat baar zijn voor gelijk welke ziekte en komen er dan toch ziekten, dan weet de moeder dat zij haar plicht ten volle heeft gedaan. Volg in ons blad regelmatig sommi ge rubrieken, die u aantoonen op wel ke wijze gij moet te werk gaan om ziekten buiten uw huis te houden. Wij willen hier niet de les spellen op welke manier de huisvrouwen hun huishouden moeten beredderen. Doch wat wij zouden willen is, dat de moe ders zeer groote aandacht schenken aan de zuiverheid in hun gezinnen, dat zij vooral aandacht schenken aan de verzorging van hun kinderen. Wij dringen bij de moeders aan, ge beurlijk op zeer nauwkeurige wijze de raadgevingen van de verpleegsters bezoeksters te volgen; deze raadgevin gen worden gegeven in het voordeel van de moeders en hun kinderen. Wij zetten de moeders ook aan, de raadplegingen voor zuigelingen te vol gen, waar hun kinderen op uitsteken de wijze worden onderzocht en ver zorgd zeer kostibare raadgevingen worden op die raadolegingen door de dokters aan de moeders verstrekt. Wij herinneren er nogmaals aan, dat de raadplegingen voor zuigelingen Dlaatshebben: Te MECHELEN: Oude Pleinstraat 4. den Donderdag van 3.30 tot 4.30 uur; Ouden Bruul 13. den Maan dag, Dinsdag en Donderdag, van 2 tot 3 u. 30. Te LIERKarthuizersvest 47, den Dinsdag, van 2 tot 3 uur. Te MUIZEN: In de gemeenteschool, den Donderdag van 3 tot 4 rur. De raadplegingen voor zwangere vrouwen hebben plaats: Te MECHELEN, in de kliniek Jozef Wauters, den Donderdag en Vrij dag, van 9 tot 10 uur. Te LER, in de raadpleging Karthui zersvest 47, den ln en 2n Woens dag van de maand, van 9 tot 10 u. In de meeste gezinnen waar de ver pleegster-bezoekster komt, wordt ze aangezien als de vriendin van den hui ze. Immers, het is aan haar dat moe der haar zorgen mededeelt, dat ze raad vraagt over de voeding harer kinderen en spreekt over de ongesteld heid der huisgenooten. Het is bij haar dat ze haar nood klaagt over de harde tijden en de moeite, die ze moet doen om de twee eindjes aan elkaar te knoopen. Bij de moeders is zij de graag ge ziene gast en als het soms al eens een week aanloopt vooraleer zij komt, dan zegt zij vaak tot haar huisgenooten: «Het nurske blijft weg, ik verwachtte haar reeds van verleden week Maar zij weet dat de verpleegster bezoekster steeds op de baan is en vandaaag of morgen komt binnenstap pen en dat ze dan gerust over alles en nog wat kan praten. Want als ze ver trekt is het volgens moeder altijd te vroeg. «Gaat gij nu al?» vraagt ze. Ze heeft nog zooveel te bepraten, ze weet dat ze gerust mag spreken en dat wat ze zegt nooit bij de buurvrouw overgaat. Maar anderen wachten ook op een bezoek en. o wee als in dezelfde straat een moeder wordt vergeten. Heeft ze u bij toeval gezien door het raam. dan komt ze gau w buiten: «Hallo, gij rijdt mijn huis voorbij en ik moet u iets dringend vragen.» Zoo is het goed... Zoo moet het wezen... Toch vindt men soms nog enkele gezinnen, waar zieke leden zijn en waar de verpleegster niet zoo goed onthaald wordt, waar men haar aan ziet als «een kontroleur». En dat mag niet zijn! De verpleeg ster-bezoekster komt eerst en vooral om te helpen met raad en daad; zij is en moet blijven de vriendin van den huize; zij mag niet met wantrou wen worden onthaald. Het spreekt vanzelf dat het haar plicht is, de misbruiken te keer te gaan, ze zelfs in sommige gevallen aan het bestuur over te maken. Aan u is het, eerlijk te wezen tegenover uw ziekenkas, want de leden van De Voorzorg vormen een groote familie en hetgeen één der leden zich onrecht vaardig toeëigent, ontneemt hij aan de gemeenschap. Nu vooral, in deze moeiliike tiiden die zwaar op de ziekenbonden druk ken. want zij ook missen velen hun ner trouwe leden, wat dan ook groo te opofferingen vraagt. Het is de plicht van ieder lid, de taak der mutualiteit niet moeilijk te maken. De Voorzorg rekent op de medehulp van ieder van u, zooals gij steeds te allen tijde op haar moogt rekenen De socialistische mutualiteit is een instelling, die er op ingericht is ern stige zieken bij te staan en te vergoe den. Het is een feit dat in sommige ge zinnen al te kwistig wordt omgespron gen met de voordeelen, die de mutua liteit haar biedt. Dat is een euvel dat, nu vooral in dezen moeilijken tijd, uit den weg ge ruimd moet worden. De ernstige zieken hebben voorrang op diegenen, dei dokters raadplegen en ook geneesmiddelen koopen zonder dat hun toestand dit vereischt. Zooals wij hier hooger schreven is de geldelijke toestand van de mutuali teit zoodanig, dat ieder lid verplicht is rekening te houden met den moei lijken toestand en daarnaar zijn hou ding moet bepalen. In andere woorden: men moet zuinig om vaan met de voordeelen van de mu tualiteit! Beste lezers, laat ons nog eens wat keuvelen over de mogelijkheid om gei den te vinden om openbare werken uit te voeren, om de werkloozen loon en arbeid te verstrekken. Dat er veel te doen is, om heel ons lend te voorzien van wat noodig is, moeten we niet aantoonen. En dat de werkloozen, of liever: de arbeiders zonder werk niet liever vra gen dan door te werken zich een in komen te verwerven, staat eveneens buiten kyf. De groote moeilijkheid, de twist vraag blijft kan het geld wel gevon den worden. Ja, hebben wij gezegd. Want ziet, voor de landsverdediging vindt men nu duizenden millioenen, of zal men ze vinden. Wat voor de verdediging van 't land kan, kan ook voor de ver dediging der arbeiders, de grootste, de eenige kracht in het land. Laat me hier even dit aanmerken de arbeiders, dat zijn niet alleen zij die per uur werken, en wier rang aange geven wordt door hun drinkbus en hun schaftzak. De arbeiders zijn ook dege nen die een wedde trekken, en geen uurloon, wier taak het is de zaken te zichten, te leiden. En ook voor die arbeiders, voor het brein der nijver heid, is de kankerende werkloosheid ton enorme bedreiging, voor velen persoonlijk, voor anderen voor hun kinderen. Hand- en geestesarbeiders, ontwer pende en uitvoerende arbeiders, zijn de eenige kracht van een land als het on ze, de eeuwige kracht van alle landen. Daarom, om die te kunnen laten le ven en gedijen, moeten de middelen kunnen gevonden worden, net als voor de voorbereiding en de versterking der landsverdediging Het is vernederend voor een land, dat duizenden millioenen enkel voor dit laatst zouden gevonden worden, er. niet voor het eerste. Omdat het dwingend nood doet komt bet geld te voorschijn voor de lands verdediging, hooren we sommigen be toenenDat is een verbloemde voor stelling. Omdat voor velen landsver dediging nog synoniem is. nog bete kent verdediging van het bezit komt daarvoor gemakkelijker geld los dan voor vredesdoeleinden. Zij aanzien ae leeningen daartoe den degelijkri intrest niet te na gesproken als een verzekeringspremie. Om niet de kans te loopen zijn onroerend bezit bij na waardeloos te zien worden door brand, betaalt de eigenaar een brand- nremie. Om zijn bezit te beschermen tegen oorlogsverwoesting leent de be zitter voor de landsverdediging. Dat is vernederend. En dat is ee.i opvatting, een staat van zaken waar in verandering komen moet. Hoewel we het reeds meer dan eens schreven wij verzetten ons niet te gen de uitgaven voor de landsverde diging. Die zijn een harde noodzake lijkheid. Want, als het waar is, dat de stoffelijke goederen der bezittenden mede beschermd worden, dan is het even waar dat de geestlijke goedere.i van allen verdedigd worden. Geeste lijke goederen vrijheid, demokratie, mogelijkheid voor de bezitloozen om verder er voor te ijveren dat hun be staan niet meer onverzorgd weze, dat hun bestaanszekerheid worde verleend Vrijheid en demokratie zijn ons eënig bezit, onze eenige mogelijkheid tot opgang, onze eenige uitkomst. Die willen we verdedigd zien, als onze poort in de toekomst die we licn- tcr en menscheli.iker betrachten. Ver dedigen we daardoor levens het stof felijk bezit der door het lot begunstig den, goed. Doch, dan mag dat stof felijk bezit, dat noodig is om heel eer volk te doen leven, niet jaloersch en ikzuchtig worden opgepot en wegge stopt, uit schrik er iets van te ver liezen, zelfs als die kans op ver lies voor de massa een kans op gelul; beteekent. Door heel de arbeidende klasse nu zware offers en ontbering op te leg gen, heeft diezelfde arbeidende klasse recht op een wissel voor de toekomst. Dat zijn grootmoedige beschouwin gen. hoor ik iemand zeggen. Woorden ideeën die niet te verwezenlijken zijn. En dan worden allerhande techni sche, financieel-technische bespiege lingen naar voren gebracht. Inflat'e- gevaar. Leeningsgevaar. Te groot lee- ningsdruk. En heel de rij argumenten. Weet gij, da.t wij verleden week zoo wat 25.000 personen in onze verschil lende kinema's hebben geplaatst? Weet gij, dat die 25.000 personen allen opgetogen waren over onze pro gramma's? Weet gij, dat ons klienteel samen gesteld is uit al de standen van de maatschappij, zonder onderscheid van politieke opvatting? Onze kinema's zijn kommercieele uitbatingen, zooals die van private personen. Wij vertoonen alle soorten films om onze klanten steeds afwisseling te kunnen brengen. Maar wat wij wel vaststellen is, dat vele partijigenooten niet naar onze ki nema's komen en eerder de voorkeur geven aan private zaken. Dat zij een lesje nemen aan de dui zenden onzer klanten, die nochtans niet tot onze partij behooren! KTNEMA LUXOR. MECHELEN. Deze week. een schitterend spektakel waarvoor de kinderen niet zijn toege laten. Vooreerst de machtige Fransche su perfilm: ACHTER DEN GEVEL met een leger vedetten, waaronder Gabv Morlay, Eric von Stroheim. Ju les Berry. Lucien Baroux, André Le- faur, Elvire Popesco, Michel Simon, enz. Nog nooit heeft men zooveel groote vedetten in één film vereenigd gezien. Daarbij komt een formidabel avon tuur: «De Parelvisschers», een schit terende film die zich afspeelt op de schilderachtige eilanden van Hawaï. Ook nog het beste gesproken dag blad. Zaterdag 11 November en Zondag, doorloopende vertooningen van 2 uur af: de andere dagen van 4 uur af. Komt dus zoo vroeg mogelijk naar een onzer vertooningen. KINEMA VOORUIT. WILLEBROEK Onze klanten zullen weeral opge togen zijn mét ons prachtprogram ma: .«FROU-FROUmet Luise Rai- ner, de onvergetelijke vedette uit «Oostersche Gezichten», Melvyn Dou glas, Robert Young. Een dieproerend liefdedrama in de meest dichterlijke atmosfeer. Daarbij een geweldige avonturen film: In dienst der koningin met Matheson Lang en Arthèze Seyler en een gansche historische vloot. Gekleurde Mickev-M'ouse en ons bes te gesproken dagblad. KINEMA VOORUIT, PUURS. Gansch hetzelfde programma van Wil lebroek zal vertoond worden. Zondag te 4 en te 7.30 uur. De zaal zal weeral te klein zijn, zooals elke week. VOLKSHUIS MECHELEN. Wij zullen Zondag weer aanvangen met onzp kabaret-attraktieavonden. Wij noodigen dus al onze klanten Uit "ieh goed te komen vermaken van 7 tot 11 uur. Pracht'ge en aangename muziek zal worden uitgevoerd. COOP OUDERS, voorziet uw kinderen van een IDENTITEITSPLAATJE MET NAAM, GEBOORTE, ADRES enz. vanaf 5, 10, 15 fr., bij Jan Goore- mans, horlogemaker-opticien, Neckers- poel, 234, Mechelen. Officieel Poii- tiac-verkooper. 5 o/o vermind. aan leden van alle soc. kringen op aan koop en reparatie. 1"07 Weet gij welke schoone besluiten er getroffen zijn in den vakbond De Algemeene Centrale te uwen voor- deele Buiten de verbeteringen zooals bij staking, werkongeval en pensioen voor onze leden als zij 65 jaar oud zijn, is er voor de jongeren nog iets bij zonders gedaan. Iedere jongeling welke 1 jaar aan gesloten is als hij bij het leger gaat, ontvangt 10 fr. per maand, 12 maan den lang. Hij, die twee jaar lid is, ontvangt 20 fr. per maand en drie jaar lidmaatschap geeft recht op 30 fr. per maand, vier jaar 40 fr. en vijf jear 50 fr. per maand. Dit -aordt u rechtsreeks met de post opgestuurd. Hebt gij al nagedacht wat dit be teekent als ge soldaat zijt en het thuis niet steeds mogelijk is u -voldoende geld mede te geven Spreekt er eens over met degenen die dit op het oogenblik ontvangen; er zijn er van 20 fr. en enkele van 30 fr. per maand. Hoe vroeger gij gesyndikeerd zijt, hoe meer gij trekt per maand. Daarbij komt nog dit Jongelingen onder de 16 jaar die nog niet of nog geen jaar gewerkt heb ben kunnen zich laten aansluiten voor 2,50 fr. per week. Als zij drie maand aangesloten zijn en veertien dagen gewerkt hebben, kunnen zij 4 fr. per dag, 30 dagen lang, genieten van den bondssteun. Van zoodra zij een jaar aangesloten zijn en 300 dagen gewerkt hebben, komen zij ook voor het krisisfonds in regel. Dus een schitterende zaak voor de jongeren. Wacht niet langer en sluit u aan bij de duizenden anderen. Dat is in het algemeen belang, maar ook in het bijzonder in het uwe. Ook de ouders hebben als plient te zorgen voor de toekomst hunner kin- dren, door ze bijtijds aan te sluiten in de Algemeene Centrale Aan onze leden wordt er ter kennis gebracht dat de bode Rik Van de Wyngaert gemobili seerd is en vervangen wordt door zijn vrouw. In geval van moeilijkheden wende men zich tot het Volkshuis. Aan de muzikanten We doen een oproep tot al onze mu zikanten om op Zaterdag 11 November aanwezig te zijn op onez repetitie. Be gin te 8 uur stipt. Er zijn muzikanten die er een ge woonte van maken, te laat te komen; daar moet een einde aan komen. We zullen in «Voor Allen» bekendmaken wie er Zaterdag afwezig is gebleven. Afwezig: Croes Jan, Van Hoeck Al- fons, De Cocq J. Telaatkomers zijn: Boeykens Frans, Bressings Omer, Koeck Jan, Van den Bosch Jos. Kameraden, weest op post. Wie nog te laat komt, zal terug naar huis ge zonden worden. Hulde aan de gesneuvelden Op Zaterdag 11 November zal hulde worden gebracht aan de gesneuvelden van 1914-1918. Het gemeentebestuur heeft een uit- noodiging gezonden aan alle groepen van de verschillende partijen. We doen bijgevolg beroep op onze leden, daaraan deel te nemen. De bij eenkomst heeft plaats te 8 uur ln ons lokaal; te 8.15 uur, bijeenkomst met ons vaandel op het Kerkplein. Kame raden, allen op post. Vergadering Zondag 12 November, te 5 uur, al gemeene vergadering voor de leden van de harmonie. Vriendelijk verzoek aan de vrouwen van opgeroepen muzikanten, hun man op de vergadering te vertegenwoordi gen. De oorlogstragedie heeft tot nu toe ons land gespaard. Het orkaan dat de wereld schokt, verstoort dan ook gron dig het leven der natie. Tienduizenden en tienduizenden zijn onder de wapens. Zij hébben hun ar beid, hun haard verlaten. Indien allen zich met een verheven plichtbesef opofferingen getroosten, beteekent de mobilisatie voor sommi gen daarenboven een diepen stoffelij- ken en moreelen nood, in spijt van de hulp verleend door de openbare mach ten. In meer dan een haard van ge mobiliseerden heerscht een bijzondere pijnlijke, smartelijke toestand. De werkloozen zijn er ook niet beter aan toe! De levensduurte is geweldig geste gen en de werkloozensteun blijft on veranderd. Officieel is beloofd tijdens de win termaanden wintersteun te verleenen. Is dat wel voldoende? Moet de werkloozensteun niet wor den aangepast aan de levensduurte? Voor de ouderlingen moet het pen sioen worden verhoogd. Het wetsvoor stel Jauniaux, voorzitter van de fede ratie onzer landelijke syndikale en so cialistische mutualiteiten, moet wet worden, voorstel dat berust op de so lidariteit van diegenen die in deze omstandigheden nog over inkomsten beschikken. Aan de gehuwde vrouwen van de ge mobiliseerden. aangesloten bij onze zie kenbonden, moet de staat zoodra mo gelijk in het betalen der bijdrage van de geneeskundige diensten tusschen- komen. De militievergoeding dient te worden aangepast. Al deze kwesties vragen een grondi ge bespreking. Daarom houdt de Mechelsche Werk liedenpartij een Partij vergadering met bijzondere dagorde: 1. De buitenlandsche politieke toestand. 2. De binnenlandsche politieke toestand. 3. Allerlei. Partijgenooten, vakbondleden, komt in groot aantal deze belangrijke par tijvergadering bijwonen, welke plaats heeft Zaterdag 11 November, te 730 uur in het Volkshuis, te Mechelen. Op post! Geen ■"•hterblüvers! Het partijbestuur. De leden van volgende groepen zijn op deze vergadering toegelaten: Soc. Werkersbond. Algemeene Centrale, Metaalbewerkers, Vakbond der Open bare Besturen, mutualiteit De Voor- zore. S.V.V., S.A.V. en verder de ver schillende kunst- en vermaakkringen. Aan den ingang der zaal zal het be wijs van lidmaatschap moeten worden getoond A.T.B. «De Natuurvrienden» Maandag 13 November, te 20 uur, re petitie voor zan gen dans A.T.B.ers, er wordt dringend beroep op u gedaan, vooral de zangavonden bij te wonen, dit om op het aanstaan de partijfeest paraat te zijn met de door ons uit te voeren liederen. Gezellinnen, kameraden, we hopen op uw tegenwoordigheid te mogen re kenen op onze aanstaande zangavon den. Maandag 20 November, te 20 uur zeer stipt, worden onze leden uitgenoo- died op den voordrachtavond, inge richt door het Komiteit voor Arbei- dersopvoedinsr. te houden door kam. Herman Boucherv, met als onder-wem: «Plantin en de Moretussen; hun tijd, hun stad», opgeluisterd door lichtbeel den. Wij verwachten dan ook alle leden A.T.B.ers op dezen voordrachtavond. Voordracht door kd. Jules De Koek in het Volkshuis, op Zaterdag 18 No vember 1939, te 6 1/2 uur. Toegang vrij en kosteloos. Op Maandag 20 November 1939, te 8 uur stipt, spreekt ptg. Herman Bou- chery, konservator bij het Plantin Mo- retusmuseum te Antwerpen, in het Volkshuis te Mechelen over: Plantin en de Moretussen hun tijd, hun stad. Toegang vrij en kosteloos. NATUURVRIENDEN. Het bestuur onderzoekt de mogelijkheid in den. loop van de maand December een be zoek te brengen aan ons Nationaal Radio Instituut (N.I.R.) van België, te Brussel. Tijdens dezen uitstap zal er buiten het N.I.R. ook nog de moge lijkheid bestaan een bezoek te bren gen aan een der musea en een avond- vertooning bij te wonen in den Munt schouwburg (Monnaie) en dit voor een zoo goedkoop mogelijken prijs. Gezellinnen, kameraden, van heden af aan zal er een inschrijvingslijst in het Volkshuis hangen om alle belang stellenden toe te laten zich in te schrij ven. Gelieve bij de inschrijving 10 fr. te betalen aan den gerant van het Volkshuis of bij een van de bestuurs leden. Wie het gevraagde voorschot niet stort, komt niet in aanmerking. Diegenen die over een staatscoupon beschikken, worden verzocht dit naast hun naam op de inschrijvingslijst te vermelden. Wie v. il sparen voor dezen uitstap kan dit doen, alle Maandagen van 20 uur af bij kd. De Coen M., in 't Volks- huis. De kosten voor dezen uitstap zullen de 30 frank niet overschrijden. A.T.B.ers, piet geaarzeld, teekent dadelijk in. 't Is wel schoon weer, maar hier is het toch niet aangenaam. Dat was mijn goeden dag, Maandag morgen op het platform van tram 1. 'k Geloof u, klonk het terug. Maar dan met dat kille regenweer van ver leden week. Sta hier maar eens 8 uur cp, de aandacht dubbel gespannen, volgens de beregende ruiten die niet schoon kunnen worden gevaagd. En tegelijk hoorde ik, hoe er al vele, vele malen door het trampersoneel is gevraagd om de oude rijtuigen van lijd 1 te voorzien van tochtdeuren. Al de andere lijnen hebben wagens die links heelemaal zijn gesloten. Dat stelt de platform-reiziger op prijs. Doch, hoe is dat niet welkom voor de jongens, die er een heelen dag op post zijn! Zou het nu werkelijk zoo moeiHJK zijn voor lijn 1 te doen wat voor de andere lijnen werd verwezenlijkt. De wagens zijn er niet naar ge maakt, zegt men. En 't is moeilijk ze aan te passen. Evenwel moeilijk gaat ook. Dat :s een Vlaamsche zegswijze die het be heer der Trammaatschappij eens zou moeten overwegen en toepassen. Zou een onzer raadsleden die za«k niet eens terug voorbrengen in den. gemeenteraad? Ons schepenenkollege heeft, ingevolge de vergunningsakte a», het kapitaal-aandeel der stad in de Mechelsche tramlijnen toch iets te zeggen. En zelfs veel. Het zou moeten optreden. Amerika is het land met de mees te wereldrekords. Maar er is een uitzondering. Er is een geval, waar bij Engeland aan de spits staat. Men zal niet licht raden, wat het is. De nieuwste statistieken vei mel den namelijk dat de Engelschen meer trieven schrijven, dan wie ook op aarde. Het gemiddelde van de vijf-en-veertig millioen bewoners van de Britsche eilanden, beézaagt maar eventjes 78 brieven per iaar per persoon. Het gemiddelde van de Vereenig- de Staten bedraagt 67, Nieuw Zee land volgt vlak op Amerika met 66. In Italië en Portugal is men klaar blijkelijk van meening, dat het spreekwoord: -Zeg het met alles, behalve met inkt» absoluut juist is. Twintig per jaar per persoon is het gemiddelde voor die landen. 11 November 1918. Hoe hadden we allen geweigerd aan te nemen, dat deze lichtende datum eens versomberd worden zou door een nieuwe menschenslach- ting. 't Is gedaan, zeiden we vóór 21 jaar. Voor goed gedaan. Daarvan waren we zeker. We hadden te Mechelen, in het gebouw Stevens, aan het station, den Soldatenraad weten oprichten. We hadden de eindelooze Duitsche legers zien aftrekken, late bloemen en laat groen in den muil der ka nonnen, in den loop der geweren We zagen naar Duitschland terug stroomen tienduizenden en hon derdduizenden mannen die het mi litaire juk leken te hebben afge schud. En wij, wij allen, voelden ons ontheven van den looden last, die wel ons denken en willen niet had kunnen dooven of dooden, maar die ons toch in stilte, in sourdine had doen leven. Uit ons allen brak hoop en ver trouwen naar buiten. En tevens scheen overal nieuw inzicht door gebroken. Onze zekerheid bleek vermetel. 't Was niet gedaan, 't Is niet ge daan. De wereld waarin we leven kende zooveel onrecht en verkeerdheid, dat, hoewel veel werd ongedaan ge maakt, na 1918, er nog veel bestaan bleef. En daarbij is, jammer ge noeg, nieuw onrecht gesticht, on ontwijkbaar misschien. Doch, even onontkomelijk heeft dat de wereld van de eene ramp in het andere onheil gevoerd. Eén en twintig jaar na den groo- ten wereldbrand, en een nog groo- tere angst dan toen omprangt ons, want de geslachten die toen de verschrikkingen kenden, leven nu nog op één na. Dc groote meerder heid weet nog, voelt in zich nog de wonden branden die toen werden geslagen. 11 November, dag van hoop en verzuchting naar Vrede. Kameraden, nu nog meer dan te voren. Uit de eendracht der werkers zal de wereldvrede geboren worden. En daaruit alleen.' ROOD-IS-I. i "I

Voor Allen | 1939 | | pagina 4