TIENEN AARSCHOT Dl EST ROOSBEEK TREMELOO WEEKBLAD VOOR HET ARR. LEUVEN Schoonderbeuken I A ONZE S.A.V. IN BEWEGING BIJ DE GROOTE TRAGEDIE WIST U... In korte woorden Dat is zeer zonderling Nog de herscholing der werkloozen in het Steenkolenbe drijf Eigenaardig AFWACHTEN VERGEET HET NIET IN ONZE GEMEENTE. Bericht 5 - Voor Allen 12 Nov. 1939 DE VOLKSWIL 1 In de maand Augustus heeft de mandolinengroep van Deurne, onder leiding van den sympathieken kameraad Gaethofs, een bezoek aan Tienen en omgeving gebracht. Men zou ter gelegenheidvan Avendoren-kermis terug komen om ons andermaal op een kunstkoncert te vergasten. De toestand dwingt onze vrienden voorloopig van dat plan af te zien. Hierboven een kiekje van enkele leden van de mandolinengroep van Deurne luisterende naar het woord van stadsarchivaris Jan Wouters aan de tumuli te Grimde Tevens erkent men kam. TREKELS en echtgenoote alsmede het zoontje van pgt. SERVAIS Enkele leden van de mandolinengroep van Deurne op bezoek in de te Hoegaarden. Onder het gezelschap erkent men k. VANBERGEN en echtgenoote; kam. TREKELS en echtgenoote, kameraden H. en E. DEBROYE E. SERVAIS. A. SMETS en R. TIMMERMANS, alsmede de gezellinnen FINE DEBROYE, LOUISE VANDERMEULEN EN SIMONE ROWIE Reeds is de groote oorlogstragedie in heersching. de derde maand in al haar brutaliteit en afschuwelijkheid aan den gang. Treffend is de kalme vastberadenheid •waarmee te werk wordt gegaan. Langs beide zijden wordt beweerd dat zij als overwinnaar zullen uittreden. De waarheid is dat de oorlogvoerende vol keren allen zullen uitgebloed en uit gehongerd worden, en dat er slechts overwonnenen zullen zijn. Men is vooral getroffen door de soberheid van de «communiqués», vooral wat de gebeurtenissen in het Westen aangaat. In vergelijking met overblijvende berichten der leger staven in 1914, mag men dat een ver rassing heeten. Wij zijn blijkbaar nog niet aan het einde der verrassingen. Deze oorlog is gansch anders aange vangen dan men het zich had inge beeld. Als er een nieuwe oorlog komt, zoo werd gezegd en geschreven, zal de aanval onverwachts geschieden cn zal er geen spraak zijn van ultimatums. Welnu de diplomatieke onderhandelin gen hebben langer geduurd dan in 1914, en de verwittigingen en waar schuwingen zijn veel talrijker geweest. Er is daarbij nog gedacht geweest dat langs de eene zijde het blok van de «anti-komint-ernlanden» zou hebben gestaan, en langs de andere zijde het blok der westelijke demokratieën en Moskou. Ook hier is de harde werkelijkheid gansch anders. Moskou staat achter Berlijn. Japan tegen Berlijn. Spanje tegen Hitier. en de evolutie in Italië voltrekt zich onbe twistbaar in 't voordeel van Londen en Parijs. De positie van België is uiterst delikaat. Dat zal zij blijven zoolang de vijandelijkheden duren. De houding van de Belgische socia listen had van den eersten dag af vasten vorm plichtsbesef en zelfbe- De buitenlandsche politiek van België blijft wat ze was, ongewijzigd. Een politiek van zelfstandigheid. Tegenover geen enkele vreemde mogendheid heeft België speciale ver bintenissen aangegaan. Ons land wenscht in vrede en vrijheid te leven. Mocht het echter ooit door de omstan digheden verplicht worden zijne neutraliteit te vereaken, dan wenscht het zulks te doen in absolute onafhan kelijkheid en in funktie van het Bel gisch belang. In de huidige omstandigheden is een neutrale houding geboden. Het is voor ons het eenige middel om ons land van de oorlogsgruwelen te vrijwaren. Kalmte, tucht, zelfbeheersching en endrachtige samenwerking zijn ge boden. Wil dat zeggen omdat de Belgi sche Staat neutraal is dat men de geesten en de harten van zijn onder- hoorigen tot neutraliteit kan verplich ten? Neen, wij hebben het absolute recht het goede van het kwade te onder scheiden. Deze harten en geesten hebben sedert lang de verantwoordelijkheid vastgesteld van de tragedie die zich thans in Europa afspeelt, en in zoo verre dat er van weerszijden nog iets van het bestaande regime zal over schieten, wenschen wij de overwinning van de demokratie op het nazisme. Niemand weet wat ons boven het hoofd hangt. Men kan evenwel met een gerust geweten de toekomst tege moet zien, als men zijn woord en zich zelf getrouw blijft. Getrouwheid aan zijn woord: eerbiediging van de Belgi sche neutraliteit. Getrouwheid aan zichzelf: het hart warm houden voor demokratie en vrij heid. TIB. Heden Zondagvoormiddag komen alle Pioniers en de groote Roode Valken, die mee hebben herhaald, bijeen, aan de zaal «Unitas» te 10 u. stipt voor een algemeene herhaling voor ons feest van Dinsdag a.s. Daar een paar leden van het koml- teit, die het feest inricht, zullen aan wezig zijn, hopen we dat niemand zal achterwege blijven. Maandag te 6 u.. troepsvergadering en te 7 u. stipt laatste herhaling voor het feest. Dinsdagavond is ieder medewerker aan het feest in jeugdkleedij en geen Roode Valkenuniform, te 7 u. stipt aan het Volkshuis. Denkt er aan, beste meisjes en jon gens, dat we hier een mooie gelegen heid hebben om goeden indruk op de aanwezigen te maken en veel sympa thie voor onze beweging te winnen Het verleden heeft bewezen dat we in staat zijn sukses te behalen. Dat kunnen we ditmaal ook als iedereen het ernstig meent. Onze groep heeft te bewijzen dat zij evenals de ander optredende vereeni- gingen op dit feest, kan aanspraak maken op de instemming van het publiek. We hopen, dat vele ouders en partij- genooten op dit feest zullen aanwezig zijn. BIJ ONZE ROODE VALKEN. - Onze Roode Valkentroep bereidt zich voor op een bonte propaganda- feestavond. Ze hebben er hoop in, daarvan ge tuigt de ernst waarmee ze hun her halingen doen. Binnenkort melden we meer daar over. We raden de meisjes of jongens van 10 tot 14 jaar, aan, 's Maandags te 6 u. 's avonds naar de Roode Val ken te komen, aldus zullen ook zij aan dit vroolijk feestje kunnen meewerken. HET ZONNEWEERDEFEEST DER PIONIERS. Het is dus bepaald dat de Pioniers van het gewest zonder een achterblijver, op 16 en 17 December hun Zonneweerdefeest zullen houden in de mooie en goed ingerichfe kinder kolonie «Home Vercruyce», te Treme- loo, op de grens van Keerbergen. Alle schikkingen werden reeds ge troffen opdat dit gewestelijk feest een maximum voldoening aan de deel nemers zal geven. In een heerlijke omgeving zullen we een paar dagen doorbrengen die een welgekomen sterkte aan de ziel en de geest zullen geven in een wereld vol ellende en oorlogsgevaar. Ons Zon neweerdefeest zal ons helpen niet toe te geven aan de huidige geestelijke depressie tengevolge der gebeurtenis sen en in den kring van welgemeende vriendschap voelen we ons meer dan ooit gebonden aan ons groote ideaal van geloof in een betere en kame- raadschappelijkere wereld, waaraan wij. jonge menschen, zulke groote be hoefte hebben. Het beheer van de kolonie beloofde alles te doen wat in haar macht is om ons verblijf aldaar te veraange namen. Een speciaal tarief werd voor ons opgemaakt en een heerlijk feest en dagprogramma werd door het ge westelijk bestuur opgesteld. Pioniers, dit feest is ons feest, doet al wat ge kunt om het mee te maken. De prijs zal in ieders bereik vallen en zoo ge nog een viertal weken goed spaart zult ge er zeker bij zijn. Leve ons Zonneweerdefeest! VRIENDSCHAP •4 Dat de derde oorlogsmaand is inge treden en de militaire operaties op het Westfront nog steeds uitblijven? Dat daarin blijkbaar de reden ligt •waarom men blijft spreken over den «grooten» oorlog van 1914-18, en over den «oorlog» van 1939? Dat de laatste dagen in diploma tieke en politieke kringen veel is ge sproken geworden over de verandering van de regeering in Rome? Dat Hitier nog steeds bang is voor Stalin en omgekeerd en dat er zich onder deze twee staatshoofden een allereigenaardigste samenwerking heeft ontwikkeld? Dat een bekende Fransche kommu- nist nog niet de hoop heeft opge geven de Sovjettroepen nog eens aan de zijde van de Fransche en Engelsche legers te zien strijden? Dat de opheffing van het wapen embargo door Amerika, schijnbaar geen verandering heeft gebracht in Duitsch- land's overtuiging, dat Engeland in geen geval zijn kontinentalen oorlog kan winnen? Dat die alarmeerende berichten van troepenconcentraties die weldra teger. Nederland zouden oprukken, van allen grond ontbloot zijn gebleken? Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Mannelijk ge slacht: 0; vrouwelijk: 2. OVERLIJDENS. Pelegrin Charles, daglooner. 50 j., echtg. van Philomène Goffart, Ingang Defyn 10. Cerulius Emilius, z.b., 74 j., echtg. van Geno- veva Munten, Oplinterschesteenweg 79. Ausloos Joseph, z.b., 89 j., wed. van Henriette Pulinckx. Veemarkt 13. Jacquet Toussaint, modelmaker, 86 jaar. wed. van Théodorine Plompteux, Kapelstraat 27. Courtois Marie, z.b., 84 j., ongehuwd, Minderbroeders straat 30. Massaer Caroline, z.b., 53 j., echtg. van Edouard Laermans, pastorijstraat 137. Lambert Maria, z.b., 72 j., wed. van Denis Jonckers, Gilainstraat 12. Geerts Barbe, z.b., 76 j., wed. van Louis Wuyts. Oude Leuvenschestraat 94. Casters Marie, z.b., 52 j., echtg. van Armand Bollen, Leuvenschesteenweg 59. Uittebroeck Henri, 2 jaar, voorstad Mulck 204. HUWELIJKSAFKONDIGINGEN. Roekaerts Julien, bakker, Hougaerde- straat 58 en Sevenans Marie, z.b., Hougaerdestraat 58. Logist Emilius, opziener, Capucienenplaats 10 en Mer- tens Martha, z.b., te Kessel-Loo gehuis vest. HUWELIJKEN. Vanparys Henri- cus, bediende. Klein Bergstraat 15 met Vanschoubroek Mariette, z.b., Gilain- strMt M. Ter herdenking van den wapenstilstand In dezen tijd van geestelijke verwil dering, en nu dat men, althans buiten onze grenzen, opnieuw aan het moor den is gegaan, is het méér dan ooit geboden voor de socialistische arbei dersbeweging haar strijd voor vrede tusschen de volkeren te hervatten. In dat teeken, en ter gelegenheid van de 21ste verjaring van den wapen stilstand zal ZATERDAG 11 November a.s., te 19.30 u., in het «Volkshuis», een belangrijke openbare voordracht plaats hebben met als onderwerp «Het probleem van de Middeland- sche Zee. Zal Italié ooit met de wapens strijden aan de zijde van Duitschland? Spreker: GUST SMETS. Demokraten! Er zijn méér dan <5oit redenen om den wapenstilstand plech tig te herdenken. De vredeswil onderhouden en ver sterken weze ons aller taak. Neutrale en socialistische pers Welk blad leest u, kameraad? Ik lees «De Volksgazet», het blad van mijn partij en van mijn klas. Maar dat blad kost toch 50 centi mes? Dat is waar, maar het is in onze streek het eenige dat dc werkende klasse tegen alle reactionnaire aanval len verdedigt; het eenige dat in de bres springt voor het behoud onzer sociale wetgeving. En welk blad leest u. kameraad? Ik lees een neutraal blad dat slechts 35 centimes kost. Zoo ja, een zoogezegd neutraal blad aan 35 centimes, maar onder oogpunt van verdediging der werkersbelangen zelfs geen centime waard is! Een werkman die een burgersblad koopt aan 35 centimes het nummer, stort ieder jaar in de kas van zün vijanden 0,35 X 365 127,75 fr. Talrijk zijn nog de loontrekkenden die zorgen dat de reaktie over munitie beschikt om er zichzelf mede te laten bestrijden. Wanneer zullen de oogen opengaan? Het oordeel van een notaris In een bepaalde streek van het land waren honderden burgers opgeëischt door de militaire overheden. Zij kregen allen een spade en moesten loopgra ven steken. Daartusschen waren menschen die in hun leven nooit een schup of een spade hadden gehanteerd. Het eerste uur nochtans werkten al die krachten dat het een plezier was, maar na enkele uurtjes waren de bur gerzoontjes, bedienden, alsook een notaris buiten dienst. Deze notaris-grondwerker zal gedu rende twee weken zijn handen moeten verzorgen... Bij bekende dat hij liever de gronden «verkocht» dan ze te graven... (zie vervolg onderaan volg. kol.j Aan onze lezers Gij, die gemobiliseerden hebt, zendt hun «Voor Allen». Onze jongens zul len er altijd geestverkwikkende lektuur in vinden. Verspreidt ook onze blad tusschen de soldaten in de kanton- nementen. Onze piotten Nandje is gemobiliseerd en ligt in een stadje in Brabant. Op een Zondag ontmoet hij den aal moezenier die hem zegt Nandje. vandaag naar de mis gaan zulle, dan krijgt ge een pakje sigaretten. 'k Zal het doen, mijnheer, zegt Nandje. Hij stapt de mess van de officieren binnen en zegt De aalmoezenier heeft mij hier om een pakje sigaretten gezonden... WAT DE VOEDING KOST. In België wordt ragenoeg ieder jaar 4 tot 5 milliard besteed aan den in voer van voedingsmiddelen en dran ken. In dat cyfer zijn niet begrepm de goederen, die zooals hop, veevoeder enz. onmiddellijk voor de produktie van bier, melk of vleesch, aangewend worden. VOORRAAD HER3T0LD. Se dert 1 Oktober zijn te Antwerpen meer dan 100.000 ton uitheemsche tarwe binnengekomen. Deze hoeveel heden vertegenwoordigen de normale behoeften voor een tijdperk van 8 weken. WAT WIJ VERBRUIKEN. De hoeveelheden van ons jaarlijksch ver- bruig der voornaamste artikelen zijn: 1.215 millioen liter melk; 75 millioen kilo kaas; 2500 millioen stuk eieren; 300 millioen kilo vleesch; 630 mil lioen kilo groenten; 750 millioen kilo aardappelen; 25 millioen kilo ze- droogde groenten; 900 millioen kilo graan; 100 m'llioen kilo suiker; 196 millioen versche boter en 52 millioen kilo andere vetstoffen. KANEEL. Van 1815 tot 1915 klom het bevolkscijfer in Rusland van 45 tot 130 millioen inwoners; dit van Engeland verdubbelde; dit van Ame rika klom van 4 millioen tot 100 m'l lioen. Bij ziin stichting telde Duitsch land 40 millicen inwoners; in 1910 reeds 65. Hetzelfde feit gebeurde over de gansche wereld. Er werd In onze gemeente een komi- teit gesticht ten bate van de behoef tige gemobiliseerde gezinnen. Dit komlteit dat overal tot stand kwam zou moeten samengesteld zijn buiten alle politieke bekommering om. Zóó ver schijnt men het hier nog niet gebracht te hebben, want buiten de burgemeester en zijn fine fleur van juffers en damen, is wel niemand tot de stichtingsvergadering uitgenoodigd geweest. Dat is, om het op zijn zachtst uit te drukken, een zeer zonderlinge op vatting van de principes der natio nale samenwerking. Wij moeten hier hartgrondig betreu ren en wij maken degenen die het verzuimden er een ernstig en gewettigd verwijt van de socialisten miskend te hebben in de vorming van het koml teit hebbende als doel hulp te verlee- nen aan de behoeftige gezinnen van gemobiliseerde soldaten onzer gemeen te. Is het moedwilligheid of is het ver getelheid? In de beide gevallen zijn de schul digen meer te beklagen dan te bla- meeren. Zij die van hoogerhand opdracht heb ben ontvangen dat komiteit tot stand te brengen op een breede nationale basis, en handelden alsof onze partij hier niet bestond, hebben blijk gegeven van een volslagen onbegrip van de be- teekenis van dezen tijd. Zij hebben het dus beneden hun waardigheid geacht beroep te doen op onze medewerking. Wij zullen toekijken hoe die nobil- jons die nu zóó plotseling den mond vol hebben over noodlijdenden zul len handelen in de praktijk. Het zal In ieder geval niet meer mogen gebeuren zooals tijdens den vorigen oorlog. Ieder rechtgeaard werkman of land bouwer. die iets kan offeren om den nood te lenigen, mag zich steeds wenden tot een onzer bestuursleden. Wij zullen het bezorgen, hetzij aan een behoeftig gezin, hetzij voor het «Pakje van den soldaat». Uitbetaling werkloozensteun ZATERDAG 11 November: Te KUMTICH, te 10 u.; Te ROOSBEEK, te 10,30 u.; Te BOUTERSEM, te 11 u.; Te BREISSFM, te 1 u.; Te KERCSCOM, te 2 u.; Te L^-orAARDEN, te 6,30 u. Slecht begrepen De Nationale Maatschappijen voor Goedkoope Woningen, spaart geen moeite om de bewoners van de Tuin wijk aangenaam te zijn. De wegenis is er slecht, doch deze hangt af van de stad en omdat deze bij gebrek aan financieele middelen niet optreedt, werd er besloten voetpaden aan te leggen. Deze zouden moeten door de eigenaars bekostigd worden en aan gezien in de huidige omstandigheden die kosten moeilijk te dragen zijn, zoo heeft de beheerraad aan het Centraal Bestuur gevraagd, zelf die kosten te mogen doen. Wij wachten nu het ant woord van Brussel af. Anderzijds, werden aan de huurders, verf en borstels ter hunner beschik king gesteld om deuren en ramen langs buiten te verwen. Slechts enkelen heb ben van deze gunst gebruik gemaakt, hetgeen bewijst dat sommige men schen, nog te weinig belang hechten aan een net, fatsoenlijk uitzicht van hun woonst. Ze begrijpen nog geen zindelijkheid. Spijtig heengaan We vernemen dat de heer Weegmans, bestuurder der Staatsmiddelbare School onzer stad, benoemd werd als bestuurder van dezelfde instelling te Leuven. Het is met spijt dat we den heer Weegmans onze stad zien verlaten, want als bestuurder der Middelbare school, heeft hij aan onze jeugd groote diensten bewezen. Steeds heeft hij er voor geijverd, degelijke lokalen en leermateriaal aan te schaffen, ten einde aan de leerlingen een onderwijs te bezorgen, dat hun toeliet, goed inge spannen, de levenstaak aan te vatten. Vooral aan zijne krachtsinspannin- gn hebben wij het tot stand komen van onze meisjesmiddelbare school te danken. Kortom, dank zijn toewijding is onze middelbare school de onder wijsinstelling geworden, welke in onze streek het vertrouwen der ouders heeft verworven. Wij hopen dat zijn opvolger de faam van die officieele onderwijsinstelling op haar peil zal weten te houden. J. V. Verwacht Het Middenkomiteit zal dezer dagen maatregelen treffen voor het inrichten van een «Bonte Avond» ten voordeele van het Kerstfeest onzer kinderen. Onze partijgenooten mogen zich dus aan iets buitengewoons verwachten in het begin der maand December. Kiesfonds le week van Nov. Vael Jan 1,60 fr. Geboes Joanna 1.00 Van Geel Elisa 1. Vael Marcel 1. Ourinckx Alf. 1. Antho- nis Pierre 1. De Wil August 1. Lankers Frans 1. ZontJberg Alf. 1. Van der Stappe G. 1. Grandjean Josef 1. Totaal: fr. 11,00 t Allo, muzikanten Dè opkomst op de herhaling van verleden Vrijdag liet te wenschen over. Kameraden, dat mag niet. in deze oogenblikken past het niemand en vooral niet aan socialisten, zich door lankmoedigheid of onverschillig heid te laten medeslepen. Moeilijke tijden breken aan voor de arbeiders. Strijd zal er moeten gevoerd worden om onze bestaansmiddelen te verdedi gen. Wij. socialisten, zullen weerom om de spits moeten staan en daarom is het noodig dat al onze groepen werkdadig optreden. Onze harmonie is altijd de polsslag geweest van onze uiterlijke beweging en nu moet ze bewijs leveren van hare levenskracht. De toekomende herhaling heeft plaats op Vrijdag 17 November, en niemand mag ontbreken. Aandacht Zondagvoormiddag in het Volkshuis gewone zitdag voor al de leden onzer vakbonden. Doch er worden geen uit betalingen gedaan. I Bonte feestavond Dinsdag a.s., te 8 u. 's avonds, wordt in de feestzaal der kinema «Unitas» een bonte-avond gegeven voor den «Vrijen Tijd van den Soldaat». Aan dezen avond verleent de S.A.V.- groep hare medewerking, benevens andere stedelijke groepen. We doen een oproep tot al de partij genooten om onze wakkere jonge vrienden te gaan aanmoedigen, Onze vakbonden in konsrres Het is een noodzakelijk iets dat het kontakt met onze leden op de breedst mogelijke manier onderhouden wordt. We hebben natuurlijk rekening te hou den van de huidige omstandigheden Ons kongres wordt gehouden op Zon dag 19 dezer, te 10 uur voormiddag in "het Volkshuis te Aarschot. Gezien dit kongres van een uitzon derlijk belang is voor de toekomst onzer vakbeweging, zal voorzeker geen enkel van onze bestuursleden afwezig ziin We vestigen er de aandacht op, dat verschillende sprekers al de vraagstuk ken zullen behandelen die zich van daag stellen. Het zal een heel belang wekkend kongres worden. In een vorige bijdrage hebben we reeds gewezen op sommige dwalingen, die zich voordoen in het koninklijk besluit van 2/9/39. We willen nog andere voorbeelden aanhalen van fouten die bedreven wer den en worden. Duizenden vreemdelingen worden naar ons land getrokken om het be roep van mijnwerker uit ie voeren. Evenwel wanneer deze vreemdelingen aanlandden, in ons land, was er steeds een zeker percent dat zich niet aan bood op de mijnen, doch zich verspreid de in andere takken cnzer nijver heden. Zie de zinknijverheid in het Noorden der Kempen; de metaalnijver heid in het Walenland en het hotel- bedrijf. Het was verwonderlijk vast te stellen, dat toen nooit geen enkel pro test is opgerezen in de patroonsmid dens, om dit, aan te klagen, terwijl onze landgeiiooten, maar op de keien konden blijven staan. Vandaag willen we aantoonen dat de massa-aanwerving van hen, die nooit een koolmijn hebben gezien, een ge vaar daarstelt voor de arbeidsongeval len. We spraken daarover met iemand die de koolmijnen kent. Hij verklaar de ons, dat het voor een steenhouwer wel mogelijk is de nieuwelingen bij te houden en hun werking na te gaan wanneer zich dat normal voordoet. Doch wanneer het gebeurt zooals thans, een groot aantal arbeiders naar de koolmijnen gezonden worden, die niets kennen van het bedrijf, het ge vaar voor arbeidsongevallen verhoogt Doch nu gebeurt er nog wat anders op de mijnen te Winterslag. Mijnwerkers die gedemobiliseerd wer den om terug hun beroep als mijn werker te MOETEN hervatten wor den niet aangenomen. Nog meer, men vergeet de reden op te geven en weigert hun hun werkboek af te geven. Zoodat we genoodzaakt zijn het een voudige besluit te nemen, dat niet- mijnwerkers gedwongen worden af te dalen en koolmjjners niet aanvaard worden. Het is paradoxaal, doch het 's zoo. Het is noodig van hoogerhand deze feiten grondig te onderzoeken. Want we weigeren te gelooven, dat de gedemobiliseerde:! gewe gerd worden opdat ze zich nadien zouden wenden tot de diensten voor Arbeidsbemidde ling van den N.D.A.W., om alzoo te kunnen genieten van de toelage van 18 fr. daags, voorzien in het konink lijk besluit. Zooals in onze vorige bijdrage ge- regd werd, weigeren we ons neer te ïeggen bij een toestand, waarbij alleen tie mijnpatroons het profijt opstrijken en vandaag voegen we er aan toe. dat we ons even krachtdadig verzetten teven elk misbruik. We meenen dus. dat een onderzoek wel niet te veel gevraagd is. Zooals we reeds verleden week schreven, stellen de V.N.V.-ers zich aan als de kampioenen van de neutra liteit. Of ze dat nu werkelijk meenen is een andere zaak! Het is ons reeds eenige malen duide lijk gemaakt langs radio en pers, dat de neutraliteitspolitiek ingegeven door den koning en gevolgd door de regee ring, haar beste steun vindt in de eendracht van ons volk. Om die eendracht zooveel mogelijk op politiek gebied tot stand te bren gen, hebben de drie grondwettelijke partijen een soort godsvrede gesloten, t.t.z. zij zien tijdelijk af, van alle polemiek tusschen de partijen. De persorganen van het V.N.V. denken er anders over. De regeering wordt er regelmatig aangevallen niet om aan opbouwende kritiek te doen, o neen; men heeft het vooral gemunt op de personaliteit van sommigen en niet het minst op de socialisten. De V.N.V.-ers blijven onverbiddel- lijke socialistenvreters, net als de zuiverste nazis. Op dezelfde wijze steunen ze ons leger, onze jongens, die waken op de neutraliteit. De voeding, het logies, de soldij, enz., van onze soldaten, dat alles is hun minste bekommernis. Er zijn hier en daar nog Vlaamsche soldaten die Fransche bevelen krijgen, en aan die grieven besteedt het V.N.V. gansche bladzijden en of dat nu ook een middel is om tusschen de gemobiliseerden de eendracht en tucht te bewerkstelligen daaraan twijfelen wij sterk. Kortom, de V.N.V.-ers steunen de politiek van neutraliteit onzer regee- ring zooals de koord den hangene Wij weten sedert lang dat ze de alge meens belangen van België aan hun zolen lappen; in hun binnenste voelen ze nog altijd «niets voor den Belgiek» en daarom hebben ze in deze troebele tijden maar één bezorgdheid hun ras senhaat bot te vieren ten koste van de eenheid van ons land. Ds arbeiders, evenwel, hebben bij dit verdeslerswerk geen bate. Meer dan ooit moet hun bestaansmogelijk heid. hun bekommering zijn en om die belangen te verdedigen kunnen ze thans alleen op de socialisten reke nen. J. VAEL. Een oproep tot al onze partijgenooten Het Kerstfeest voor onze kinderen .nadert en thans zal ons Kerstfeest in moeilijker omstandigheden gebeuren als vorige jaren. Het is daarom, dat we nu een oproep richten tot al onze partijgenooten om ons in de mate der mogelijkheid te helpen. Geen enkele Inspanning zal ons te veel zijn om dan toch onze kinderen enkele gelukkige rt-onden te gunnen. We verhopen dan ook, dat onze dringende oproep niet vruchtelocs weze, en dat de steunlijst in onze lokalen, zoowel in de stad als op de buitengemeenten, niet zal ver geten worden. De heeren die onze goede Demerstad besturen, katholieken en liberalen, zit ten mekaar in het haar De liberalen hebben de katholieken aangevallen, niet alleen in hun weekbiad, maar zelfs met een strooi briefje. Gevolg, de katholieken d,enen de liberalen op hun beurt van an;- woord. Ze verwijten mekaar politiek profijt te willen slaan uit de komiteiten die thans gesticht worden, om ae opgeroe pen soiüaten en hun gezinnen te hei pen. Ajs zij het aan mekaar verwijten zuilen zij wel alle twee gelijk heooen, dat is onze meening. De laatste gemeenteverkiezing heett immers bewezen, dat zij beiden hei vertrouwen der kiezers verloren her ben, dus dan ook maar alles ingespan nen om terug in de gunst van de be volking te geraken. De hberaien wuaen een onpartijdig steunkomiteit oprichten, maar de ka tholieken weigerden, vermits er, vo«- gens zij beweren, reeds een katholiek steunkomiteit bestond, dat opgericht was, omdat de liberalen ook tot de stichting van zulk een komiteit ware.i overgegaan. En zoo wordt de bal heen en weei gekaatst, maar hetgeen ze werkelijk betrachten, dat verbergen zij beiden. De liberalen wilden de socialisten tn een onpartijdig komiteit opnemen, zeg gen de katholieken, maar Rex en V. N.V. niet. Dus hadden de katholieken toch gevraagd om er deze twee laat- sten ook bij te nemen. Maar de liberalen beweren dat het gelogen is, want dat zij er niets van afweten. Hoe ver staan thans de zaken On ze stad heeft één katholiek, één libe raal en één dat in leven kwam op vraag van de prinses de Mérode, dus drie ko- miteiten En alle drie streven zij het zelfde doel na, volgens zij beweren. De behoeftige gezinnen helpen van de opgeroepen soldaten. Als het waar is zullen wij het gelooven Als het waar is zullen wij het ge looven. Het komiteit van prinses de Mérode bestaat uit dames die behooren tot de katholieken, de liberalen en Rex. En daarnevens vechten katholieken en li beralen tegen elkaar cp, om den meesten invloed te krygen Onpartijdig zeggen zij. Ja, hoe on partijdig die heeren zyn, hebben de arme menschen dikwijls genoeg in de Kommissie van Openbaren Onderstand moeten ondervinden En De Gazette van Diest voegr, er bij nooit werd naar de politieke zienswijze der behoeftige menschen ge vraagd en nooit zal het gebeuren. Niet te haastig heeren. Of moeten wij u herinneren aan een dood-arme weduwe, die geen steun meer kreeg van Vencentius, omdat zij het had aan- gedurft haar kinderen naar de offi cieele school te zenden Katholieken en liberalen hebben steeds in alles politiek gezien, uit alles werd steeds politieke munt geslagen. Mat was zoo in het verleden en wij vreezen dat het zoo zal blijven. Af wachten is dus de boodschap. Boekerij Zijt gij reeds lezer onzer bibliotheek? Uitleeningen worden alle Zondagen gedaan van 10 tot 12 uur voormiddag. In de-ze ongunstige tijden is de le zing van interessante boeken zeer aan te bevelen. Wij hebben lektuur naar ieders smaak. Oude postzegels Kameraden werpt de oude postze gels niet weg. Wij maken deze zegels nog ten gelde, ten voordeele van onze instellingen. Men mag ze geven aan bode Colin of lokaaihouder Willems. De jonge kameraden die lust ge voelen' tot het aanleggen van een ver- zamelins: postzegels, kunnen zich er zeer goedkoop, bijna gratis, aanschaf fen bij kameraad Wellens, Kruiss ,r., 27. Diest. Een schoon en aangenaam tydvei- drijf- Een tegenstelling Irigevolge de wet van 24 Juli 1939 wordt het arbeidshuurkontrakt ge schorst voor den duur dat de burger opgeroepen werd in de bijzondere om standigheden voorzien by artikel 53 der wet van 15 Februari op de militie. Dit wil dus zeggen dat in principe de patroon verplicht is deze militanen. zoodra zij in onbepaald verlof w°rden gezonden, terug aan het weik te stel len, en dat het werkhuisreglement op hen van toepassing blijft juist alsof er o-een onderbreking zou zijn geweest. Dit in zoover in de vervanging van den gemobiliseerde werd voorzien. De arbeiders aangeworven ter ver vanging van een kameraad welke on der de wapens werd geroepen mogen dus in dat geval zonder voorafgaande verwittiging afgedankt worden. We vernemen met genoegen, dat onze kameraad L. Anthonis het agent schap aanvaard heeft van onze mach tige verzekeringsmaatschappij «De Sociale Voorzorg». Men zal m sschien zeggen, dat het een doodgewoon feit is, want agenten van verzekeringsmaatschappijen zyn er bij de vleet. Neen, dat is het niet. Onze verzekeringsmaatschappj is zoo heel verschillend van anderen. Het moet in het licht gesteld worden, dat de «Sociale Voorzorg» de verzekerings maatschappij is, die NIET de winsten verdeelt onder enkele aandeelhouders. Neen, ze zal eerst en vooral denken aan de ongelukkigsten. Daarvan zijn de Sanatoriums, Preventoriums het beste bewijs, die zich zoo talrijk be vinden in ons land. En als de «Sociale (Zie vervolg onaeraan volgenae kolom) Voorzorg» denkt aan hen, die lijden, dan hebben we toch ook voor P-hcht, haar te helpen in die edele taak. We zullen daarom al onze verzekeringen afsluiten bij «De Sociale Verzekerm- g6n>. We zullen onze kam. L. Anthonis om raad vragen, hem helpen propa ganda ma-ken in zijn nieuw werk dat hij aanvaard heeft. We hopen met hem op een veiled s sukses en onze kameraden van Treme- loo zullen hem dat gunnen ten bate van onze gansche arbeidersbeweging. Het bestuur van onze afdeeling vraagt aan al hare leden, het weekblad Voor Allen», dat zij iederen Zondag ontvangen, grondig te lezen, te meer daa- er regelmatig ook uit Tremeloo artikels zullen verschijnen. Zij zullen u op de hoogte houden van de ge meentepolitiek en wij raden ook aan. zooveel mogelijk de openbare gemeen teraadszittingen bij te wonen. Het is niet genoeg bij een gemeente verkiezing van deur tot deur te loopen en de menschen met allerlei beloften wijs te maken dat zij u zullen 1 elpen in uw belangen: wij willen daden van hen die gekozen zijn. Zooals gemeld in een vorig nummer zijn de leden var de minderheid er uitgetrokken voor de zitting begon. De volgende openbare vergadering c"ie ge houden werd op Maandag 23 Oktober zijn diezelfde raadsleden hoegenaamd niet verschenen, uitgenomen één. Het schijnt dat onze vorige burgemeester met zijn collegas al het mogelijke heeft gedaan, zelfs als een echte katholiek zooals hij schijnt, bij sociahstische leiders is gaan aankloppen om toch zijn burgemeestereluier te behouden en daarin toch mislukt is en daarom nf°t mp-r verschijnt op een gemeenteraads zitting. Wij vraven ons af of aldus de belan- a°n "erdedigd worden van onze bevol king? Dat ze oppassen, wij zullen er nota van nemen tegen de volgende verkie zingen. Nog het luchtgevaar Als gevolg op een artikeltje geti teld «Luchtgevaar» en dat wij verle den week schreven in ons blad, heb ben wij een schrijven ontvangen van een inwoner onzer stad die zegt. dat er tengevolge van het eerste strooi briefje. dat uitging van het schepenen kollege. in verschillende wijken, reeds van in September, door de bewoners begonnen werd met het maken van schuilplaatsen tegen gebeurlijk gevaar uit de lucht. Als die werken halfweg waren moes ten zij stopgezet worden omdat er oe- richt kwam. dat op het noodige ma teriaal, noodig voor het maken dier schuilplaatsen, vanwege het stadsbe stuur niet moest gerekend worden, daar er geen geld was. Tengevolge van bovenstaand bericht, werd door zekere wijk. een schrijven gericht aan het stedelijk komiteit voor passieve verdediging tegen luchtaan vallen. maar tot heden is er niet het minste antwoord gekomen! Bewuste persoon is er over ver wonderd dat de stad niet over de noo dige geldmidden beschikt, vermits -ie provincieraad van Brabant een so«n van één millioen gestemd heeft ten voordeele van die gemeenten, welke schuilplaatsen bouwen. Hij vreest dat ons schepenenkollege hier zal hande len zooals ten tijde dat er aanzienhiie toelagen verschaft werden door den O.R.E.C. om openbare werken uit te voeren. Daar ook heeft dt stad nooit gebruik van gemaakt en hier ook zul len zij weer alles laten gaan naar die gemeenten welke wat vlugger hande len. Ja beste inwoners, zoo gaat het m-t het huidig bestuur van Diest. Veie rijke menschen hebben voor zichzelf en degelijke schuilplaats ingericht De gezamenlijke schuilplaatsen, dat is voor de arme menschen en er zijn in onze stad veel te veel arme men schen. dus ge begrijpt, nietwaar? Als er door heeren voor hen iets moet gedaan worden, dan komt het van de lange baan. Hoe rijmt men dat te saam? Een koninklijk besluit van 2/9/1939 zegt. vermits er in de mijn arbeids krachten te kort zijn, dat de werkloo zen kunnen verplicht worden in den ondergrond werk te aanvaarden. Voor ieder werklooze die aangeworven wordt krijgt het bestuur van de mijn, van wege den staat, een dageliiksche ver goeding of schadeloosstellling van j8 fr. Sommige Gewestelijke Bureelen zyn er als de kippen bij geweest om het K. B. toe te passen en de werkloozen te verplichten in de mijn te gaan wer ken. En terzelfdtrtyd ziet men, dat de regeering maatregels treft om de opge roepen mijnwerkers terug naar huis te sturen. Zoo zagen wij verleden Zaterdag een mijnwerker, vader van drie kinderen, met veel plezier naar huis komen, daar men hem ontslagen had van militai ren dienst. Maandag daarop bood hij zich reeds terug in de mijn aan om zijn gewoon werk te hervatten.Maar tot zijn groote verwondering kreeg hij voor antwoord dat er geen werk was en hij dus maar terug soldaat moest worden Hoe rijmt men dat nu te saam? Werkloozen die nooit een mijn gezien hebben, verplicht men in de diepte neer te dalen en voor mijnwerkers van beroep, welke de regeering ontlast van soldatendienst, in het belang van het algemeen, is er geen werk! Spelen soms die 18 fr. vergoeding, welke het mijnbestuur van den staat ontvangt, hierin een rol? Maar nu stelt zich de vraag. Die mijnwerker in kwestie is ontslagen van militairen dienst, dus trekt die vrouw met haar drie kinderen geen vergoe ding meer. En de man die naar huis werd gezonden om in de mijn te wer ken, krijgt geen werk in die mijn! Van wat moeten die menschen nu gaan leven? Zeer belangrijk De Nationale Dienst voor Arbeidsbe middeling en werkloosheid, heeft nieu we onderrichtingen bekend gemaakt betreffende de inschrijving als «werk- aanvrager». Ieder werklooze is ver plicht, volgens omzendbrief T 222 zich onmiddellijk te laten inschrijven als werkaanvrager bij het Gewestelijk Bu reel waar hij van afhangt. Den eersten dag dat men werkloos is, moet men zich aanmelden op het Ge westelijk Bureel, zelfs indien men nog niet in het bezit is van een afdankings- bewijs. De gevolgen voor de leden die zouden nalaten zich te laten inschrij ven, zijn zeer belangrijk. Wij drukken hier den teks, aangehaald door dén N.D.A.W. letterlijk over. «De verzekerde werklooze, die bin nen de voorgeschreven tijdruimte deze verplichtingen niet zou hebben nage leefd, zal slechts op vergoeding kun nen aanspraak maken van den dag af waarop hij in werkelijkheM om zijn in schrijving als werkaanvrager verzocht heeft.» Wat moet ieder werklooze nu doen? Den eersten dag der werkloosheid zich op zijn gemeente aanbieden voor den kontrolestempel. Dan zich onmiddellijk naar het Ge westelijk Bureel begeven om als werk aanvrager ingeschreven te worden. Zorgen zijn afdankingsbewijs zoo haast mogelijk in te brengen op ons sekretariaat. Dat ieder dus wel nota neemt, dat de vergoeding pas begint te tellen van den dag dat men inge schreven is als werkaanvrager bij het Gewestelijk Bureel. Harmonie Hedenavond te 8 uur, herhaling met nieuw programma. Iedereen dus op feest dat zij Zondag en Maandag gege- feest dat zij Zondag en aMandag gege ven hebben is een oprecht kunstfeest geweest. Dit werd verkregen omdat de herhalingen regelmatig werden bij gewoond. Daarvoor van harte profi ciat Daarom van heden af weer allen re gelmatig de herhalingen bijgewoond, dan is het sukses van het toekomend feest der harmonie verzekerd. Dit feest zal binnen een vier of vijf tal weken plaats hebben, dus kamera den niet gedraald, de tijd is kort. Nogmals dank ik de muzikanten en de vrienden van de symphonie en al de medewerkers voor het geleverde werk en hun bepaald sukses. Maandag te 5 uur notenleer. De muzikanten die soldaat zijn dan ken langs dezen weg al de .muzikan ten onzer harmonie voor het solidair geschenk, «het pakje voor den soldaat». Wij ontvingen van den heer V. Bil len, pastoor te Schoonderbeuken een schrijven met verzoek het op te nemen in ons weekblad. Daar ons deze week de noodige plaatsruimte ontbreekt, zullen wij slechts aan de vraag van M. Pastoor kunnen voldoen in ons nummer van 19-9-1939.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5