Ik dacht dat Laura's kleed wit wasmaar... ik had het nog nooit gezien naast het hemd van uw mandat metSoleil werd U kunt er van af dank Zijn duiven schadelijk voor den landbouw! WRIGLEY Voor onze voetballers life. Leest en verspreide VOOR ALLEN het degelijhst Vlaamsch weekblad HET IS DE MAAG SCHAAKRUBRIEK A w Na de verrassende uitslagen van den jongsten kompetifiedag of- minder befaamde clubs bewijzen flink te kunnen voetballen Men spreekt over trainingswerk ^Geloof me,Hefstèj\ j ht'%het tinnen is dan alleen werkelijk wit, wanneer het met t Soleilgewasschen wordt. gegeven, maar ik heb steeds gedacht dat So/eil het tinnen beschadigt Daarin vergist ge uj\ Soleil is een speciaal Y mengsel van zuivere v zeep en zuurstof;hij bevat niets dat het teerste weefsel zou kunnen aantasten Dan gebruikt ge wellicht Soleil voor uw fjn goed Voor alles, dus ook voor mijn zijden en wollen goed en ik beween bovendien, dat hj het steeds a/s nieuw houdt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!IM1II!I!I!IIIIIIIIIIII"IIII"!IIIII"""""""""" van die folterende, rheumalische pijnen met "AKKERTJES"! Neem de proef op de som, dat is de beste manier, om U te overtuigen. Een "AKKERTJE" kost den kop niet (fr. 1.— per stuk) en levert U spoedig het bewijs, dat rheumatische-, zenuw- en spierpijnen verdwijnen, Geen Slaap meer Geen Eetlust meer Geen Genoegen meer DUIVENRUBRIEK ■iwM——minih i win rirmnnniiii iiihii 11111 147 UITSLAG VAN DEN EINDKAMP ARBEIDERSSPORT ft 6 - Voor Allen - 12 Nov. 1939 \Mx-V SE. 139-079 BFL gAFFINERIES DU CONOO BEIGE BRUXELLES 1680O "AKKERT] "AKKERTJES" zi\n volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hart, ae maag en de nieren "AKKERTJES" kunt Ge elk ooaenblik noodig hebben. Heb dus een doosje in huis. Een goede raad: Neem een "AKKERTJE" óók bij griep, kou, influenza, verschot in den rug, lendenpijn, nare dagen, tand- en kiespijn, hoofdpijn, enz. Het helptl Let op dit 'AKKER"-merk. En toch kunt gij in drie minuten aan dien toestand verhelpen en opnieuw al datgene vinden wat de levensvreugde uitmaakt. Honderden dokters schrijven thans de Magnésie Bismurée voor; dui zenden Belgische families hebben dit familiegeneesmiddel steeds bij de hand. Doe Juist als zij. Wanneer gij, na het eten, het geringste ongemak der spijs vertering gevoelt brand, zwaarte, gas sen, winderigheid, schele hoofdpijn of slaperigheid, neem dan snel een lepeltje Magnésie Bismurée of enkele tabletten. Bijna oogenblikkelijk zal het overtollige zuur, dat negen maal op tien de oor zaak is van de troebelen der spijsver tering, onschadelijk gemaakt zijn; de geprikkelde wanden der maag worden verzacht terwijl de spijsvertering nor maal en zonder pijn zal geschieden. Gij zult dan zonder eenige vrees uw vol genden maaltijd kunnen nemen. Doe als iedereen, heb steeds de Magnésie Bismurée in uw bereik en... eet dan naar hartelust. Magnésie Bismureé is te koop in alle apotheken (poeder of ta bletten) fr. 7.50 of fr. 13.50. (15 Gezien de duurte van sommige dui- venvoerders en meteen, om hun duiven dagelijks beweging en oefening te ver schaften, hetgeen zeer heilzaam in werkt op den goeden gang van de ruiving. verplichten vele liefhebbers hun duiven naar het veld te vliegen Sommige landbouwers bezien zulks met een kwaad oog, voornamelijk tijdens de zaaitijden, in de gedachte, dat de duiven al de niet ingedekte granen oppiklken en alzoo oorzaak kunnen wezen, dat hun planten te dun staan. Zonder gansch ten voordeele te wil len pleiten van onze gevleugelde lieve lingen, die, iedereen zal dat oekennen. zich te goed doen aan de blootliggende granen en zaden, moeten wij hier toch aan toevoegen, dat het kwaad, hier door door hen berokkend, op verre na zóó groot niet is als sommigen zier. Wanneer u aan het werk is en niet moogt rooken, houdt WRICI.EY'S uw zenuwen in bedwang. Uw werk vlot beter en u blijft frisch. Kauw WRICI.EY'S ook na eiken maaltijd hel bevordert de spijsvertering en hondt uw tanden schoon, gezond en wit. WRIGLEV'S sterkt de zenuwen, geeft u levenslust en energie. Twee heerlijke smaken Spearmint (kruizemunt) en P.K. (zuivere pepermunt). Vergeet niet, dat ook de kinderen er dol op zijn. 75 cent. per pakje. Twee heerlijke smaken Overal verkrijgbaar 4731 PROBLEEM Nr. 277 (Eindspel) a WIT: Kfl, Ta8, pion a7, (3 stukken). ZWART Kf7, Ta6 (2 stuk- 7 ken). Wit begint en wint. OPLOSSING Nr. 275 1. Zwart moet d5d4 spelen. Wit kan nu wel schaak bieden met Dh4, maar Zwart dekt zijn koning door g7g5. Speelt Wit Dh6 Zwart; g7—g6, ofwel X D, en telkens is het mat verijdeld. 2. De onmogelijke posi tie bestaat in den stand der zwarte pionnen en het aan tal witte stukken op het a bord. Pionnen g2, g5, e6 en d6 hebben ieder een stuk geslagen pion d5 zeker twee, en pion f2 moet minstens vijf stukken slaan om van a7 tot daar te komen is samen elf stukken. Dan kunnen er geen zes meer op het bord staan en dat is de onmogelijke positie. Oplossers F.B., P.B., R.D.N., A. D.M. en G.A., elk 4 punten. E.D., Ch.B., B., R.E., elk 2 p. OPLOSSING Nr. 276 Sleutelzet La3—d6. ZWART WIT e2e4 mat. strijden hebben uitgeloofd. Een prach tig resultaat. Wij haasten ons dan ook hem onze hartelijke gelukwenschen toe te stu ren en zenden hem heden den prijs van twintig frank. Langs dezen weg bedank ik alle deel nemers. zoo van de le, 2e en 3e reeks, als van dezen eindkamp. voor den zedelijken steun dien zij mij door hun deelneming hebben verleend. K. DE RIJCKE. inbeelden en zelfs noegenaamd met kan opwegen tegen al het goede, dat ze er verwezenlijken. Wie iets van boerennering kent weet genoeg, dat alle zaden, na uitstrooiing, zorgvuldig worden ingeëgd en dat alles, wat nog boven blijft, toch als verloren moet beschouwd worden. Ten andere, de kudden veldende du.ven bemerkt men in het algemeen maar op groote partijen en uitgestrekte landskouters, waar zij het minst verontrust worden, en daar wordt hedendaags alles met de machine gezaaid, zoodat geen enkel zaadje of korreltje ongedekt blijft. Wanneer wij in 't geval komen eene oude duif te moeten slachten en dan een onderzoek instellen nopens den inhoud van den krop. dan vinden wij er doorgaans maar weinig graankorrels en landbouwzaden in. maar wel aller hande onkruidzaden, die, moesten deze op den akker blijven, onze boerkens heel wat meer last en schade zouden berokkenen. Uit de verslagen van sommige natuurvorschers. die de veldenoe dui ven van naderbij hebben onderzocht, kunnen wij opmaken, dat onze ge vleugelde reizigers, :n stede van nadeel te doen aan den landbouew. integen deel van onberekenbaar nut zijn. omdat ze, benevens het verorberen var. mil- lioenen onkruidzaden ook nog zesere schadelijke insekten verslinden, zooals slakken, rupsen, enz. Volgens de bevinding van een groot Duitsch natuurkundige, namelijk pro fessor dr. Schnell van Passan. die eveneens een bekend duivenliefhebber is. en die een vol jaar lang een 40 stuks duiven nauwkeurig naging, waar ze heenvlogen om hun voedsel te zoeken, om er dan op zekere tijdstippen enkele van te onderzoeken, lezen wij, dat de duiven van 24 November tot 14 Januari en van 1 Juli tot 1 Augustus, dus ge durende tachtig dagen, zich voorname lijk voeden te velde met groen en het zaad van de zoo schadelijke vogelwik- ken. in de Vlaamsche gewesten beter gekend onder de gewestelijke benamin gen van «,-krokke» of wilde «vitsen» of «wilde wikken». Gedurende 108 van de overige dagen verslinden ze voor de helft vogelwik- zaden en voor het overige allerhande andere onkruidzaden, soms nog schade lijker, zooals b.v. het wilde mostaard zaad. enz. Behalve genoemde onkruidzaden vond hij er immers bij massa's korrel tjes van wilden zuring, akkerwinde, korenbloemen, benevens kleine tuin- slakken, rupsen en larven in den krop Ten einde een klein denkbeeld te geven van 't buitengewoon verslinden van onkruidzaden, zij hier vermeld, dat genoemde natuurkundige op 16 Juli in den krop van eene gedoode duif niet minder dan 3582 zaadjes van vogelwik- ken vond, zonder neg 't getal te ken nen van deze, welke reeds tot vertering waren overgegaan. Zóó groeit, op een enkel jaar, het aantal korreltjes van allerlei onkruidzaden, welke onze ouiven verslinden, tot millloenen aan. Als men nu in aanmerking neemt, dat de meeste van genoemde onkruid zaden door bijna alle andere ogels worden versmaad, dan kan men zich een helder begrip vormen van 't over groot nut, dat de veldende duiven aan den landbouw bewijzen Daar onze gevleugelde reizigers ook geen scharrelaars zijn en geenszins, noch met bek en klauwen den grond omwoelen, zoo blijft 01 het ingedekte zaad buiten hun berpik. zoodat de soms geuite klachten nopens de schade, die ze aan graanvelden en verschbezaaide akkers zouden berokkenen, grootelijks onwettig zijn en dat het plaatsen van vogelschr kken. zooair wij reeds hebben opgemerkt, met oedoeeling de duiven van de velden af te houden, een onge- wenschten maatregel mag genoemd worden Kortom, sommige landbouwers be schouwen de veldende duiven als een onheil voor hun landerijen, waar ze het integendeel een geluk zouden mogen heeten Gewoonlijk zijn jonge duiven het meest geneigd om naar den akker te gaan in het voorjaar wanneer Je lentebewerkingen geschieden en zij met hun eerste nest jongen liggen. De velden worden alsdan omgeploegd en alzoo worden voor onze vogels talrijke lekkernijen ontbloot, waaraan ze maan den lang ontbering "eden. daar ze hun onmogelijk te bereiken vielen. Dat is eveneens 't geval r.a den oogst, doch zijn beide tijdstippen aantrekkelijkst voor de duiven, ze zijn tevens ook het gevaarlijkst! In het voorjaar worden immers meestal de vergiftige meststoffen uit gestrooid, waaraan zich jaarlijks ve'.e ongelukkige beestjes doodeten. Gezien het groot nut. dat de velden de duiven aan den landbouw bewijzen door het verwijderen van millioenen onkruidzaden ware het wel redelijk, dat onze boerkens in de mate van hun vermogen zorgen, die uitgestrooide giftstoffen. en bijzonder de doodende cyanamied, ten gauwste mogelijk onder te werken. Zij zouden er nog dit voor naam voordeel aan beleven, dat de voedende stikstof dezer bemesting niet door het blootliggen zou vervliegen en voor de planten verloren gaan. Het najaar biedt een dubbel gevaar. Vooreerst het lood van gewetenlooze jagers, die soms. bij gebrek aan ander wild, op de kudden duiven aanleggen. Deze bij het gerecht aanklagen zal hun alras hun stroopen afleeren. Erser ziin de roofvogels, die in den Herfst alhier overtrekken en soms weken lang verblijven. Deze kunnen groote slachtingen onder onze gevleu gelde vrienden aanrichten en met reden roepen wij er de aandacht op in van jachtwachters en landbouwers, welk groot belang zij erin hebben, deze ge vreesde vijanden onzer duiven te ver delgen. Nadruk verboden) CARLO 1. L X Pb5, 2. LxPf5, 3. a4xb3, 4. g4xf3, 5. Pc6 6. Pé6Pb5c7 mat c2c4 mat. Pg5e3 mat. Pb5c3 mat. Pf5e7 -f- mat. Per doos van 12 stuks Ir. 9.50. - Per doos van 6 stuks Ir. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers OPLOSSING Nr. 277 Dit eindspel vertegenwoordigt een van de posities waarbij mingevorderde krachten bewust zijn van de winst die zij in handen hebben, maar gewoon lijk niet ten uitvoer kunnen brengen. De kapitale zet is Th8. Als Zwart den witten pion slaat, dan WitTh8h7+! en Zwart verliest zijn toren en de partij. Dreigt Zwart den witten toren met zijn koning op g7, dan maar a7a8 D, TxD; TxT, en de rest is kwestie van enkele zetten. HET ROODE SCHAAKBORD al hier heeft zijn jaarlijksch tornooi in gericht onder leiding van zijn steeds ijverigen sekretaris G. Lacquet. De enkele leden die onder de wapens wer den geroepen, waaronder de kampioen van vorig jaar, zien wij vervangen door eenige nieuwe leden, waardoor de interesse op peil wordt gehouden. Men speelt den Woens-, Zater- en Zondag. Warm aanbevolen aan alle schaaklustigen van Groot-Gent. Klasseering 1. FRANS BEECKMAN 51 p. 2. R. De Neve 46 p. 3. A. De Meulenaer 43 p. 4. E. Dobbelaere 41 p. 5. R. Eeckhout 39 p. 6. P. Baert en Blikschen 38 p. 8. L. De Backer 35 p. 9. H. Beyst 34 p. 10. A. Jacquemijn 32 p 11. A. De Baetselier 31 p. 12. Ch. Broeckx 27 p. 13. B. Geers 18 p. 14. Huyghe 14 p. 15. G. Acar 4 p. Frans Beeckman Is dus de kampioen van dezen korten maar niettemin las- tigen eindkamp. Deze knappe speler heeft twee van de drie kampioenprij- zen weggekaapt, die wij in onze wed- Verantwoordelljke uitgever; R. Ver- cammen. Gent Red. en Admln Sint Pietersnleuwstraat, 64. Gent De jongste kompetitiedag heeft ons tal van verrassingen gebracht, die stof geven tot een paar overwegingen. Sommige clubs zullen komen aandra ven met het argument «We beschikten niet over onze beste spelers en dat is dan ook de reden van ons matig pres- teeren. Andere zullen zeggen «De kompetitie, in haar huidigen vorm, kan maar moeilijk de geestdrift van onze spelers opwekken en ze vinden, dat ze niets te winnen of te verliezen heb ben. We willen eventjes by die argumen ten stilstaan en zoo moeten we in de eerste plaats zeggen, dat de meeste clubs iedere week over bijna al hun beste elementen kunnen beschikken. De oversten van de meeste soldaten toonen zich door den band heel spor tief en stellen de gemobiliseerde spe lers in de gelegenheid de kleuren van hun club te verdedigen. En wanneer Liersche, Beerschot, Sp. St. Niklaas, E Aalst, Vigor Hamme. C. S. Brugge Wij dienen voor vandaag onze reeks Reddings- zwemmen en toe passing der kunst matige ademha ling even te on derbreken om een woordje te wijden aan het noodzake lijk trainingswerk ten dienste van onze voetballers, waarvoor het terecht van het grootste belang is, dat wij eens stevig nadruk leggen op het feit dat een rationeel trainingswerk on middellijk dient ingesteld te worden. De onderscheiden besturen zouden er in het bijzonder dienen over te wa ken, dat, hu Koning Voetbal on danks de moeilijke omstandigheden terug hoogtij viert er leidende krachten beschikbaar dienen gesteld om een doeltreffende training door te voeren, die aan de gestelde eischen kan beantwoorden. Men kan herhaalde malen opmerken, dat de trainings meestal bestaan uit een gedurig en bestendig «kloppen» naar de goal, wat als rendeerend middel zero op brengt, zonder daarom echter te wil len beweren dat behoorlijk naar doel kunnen schieten geen noodwendigheid of geen vereischte daarstelt voor den voetballer. Doch, wanneer ik voor trai ning pleit, is het voor het instellen van een volstrekt doeltreffend trai ningsplan, geplaatst in het kader der lichamelijke opvoeding, zooals wij, ar beiderssporters, deze opvatten, en van een omvang als volgt Loopoefeningen Op gestelde dagen en uren, speciaal voor de training voorbehouden, dient aanvang genomen te worden met loopoefeningen welke ongeveer een kwartier in beslag mogen nemen. Het is bepaald af te keuren er een loop wedstrijd van te maken. Men laat de spelers in een kring loopen met afwis selend kleine en lange dribbelpassen. Het onmiddellijk sterk aanzetten, wat men technisch «starten noemt, mag beslist geen oogmerk verliezen, daarbij ook in 't oog houdende, dat niemand op de teenen loopt, maar dat men steeds met de hielen eerst den grond raakt, net en eenvoudig zooals dit ge beurt bij het gewoon wandelen. De trainer dient in 't bijzonder acht te geven dat de armen steeds in de tegen overgestelde richting van de beenen het rhythme volgen, en er niet geloo- pen wordt met gebalde vuisten. Bene vens een los en soepel loopen, moeten de knieën flink op en neer gebracht worden, en zal het bovenlichaam een weinig met het zwaaien der armen meedraaien, wat hoegenaamd niet zeggen wil dat men de schouders op en neer moet laten bewegen, maar wel heen en weer Kd. DOBBELAERE FR. een onzer bekwaamste scheidsrechters. Het achteruitloopen is stellig ook van hef grootste belang, en men zal een goed resultaat bereiken door de spelers uit welken stand ook te laten starten, ze na een vijftiental meter hoogstens met kleine pasjes achteiuit te doen loopen, en hen afwisselend links en rechts met de hand den grond te doen aantikken. (Vervolgt). P. D. M enz. op hun beste spelers mogen reke nen dan kunnen dit ook de andere clubs wanneer ze zich maar de moeite willen doen om op hun sterkste krach ten beroep te doen. Dan hebben we die fameuze kwestie van prestige of in andere woorden een club van eereklasse, die een totaal tekort heeft aan geestdrift om een be- vorderingsploejje te bekampen. Weet ge, beste lezer, hoe we dit bestempelen? Flauwe uitvluchtsels om een nederlaag goed te praten! Want laat ons b.v. den wedstrijd GantoiseSp. Niklaas nemen, die op een verdiende 0—3 nederlaag van a» Gentenaars uitliep en doen we nid mee met de supporters, die bewere», dat Gantoise dien wedstrijd opvatte als een oefenpartytje zonder meer. Wanneer ge voetballer zijt in den waren zin van het woord dan speelt ge om te winnen en dan onderschat ge noch een ploeg van bevordering noch een team van tweede afdeeling. Ge tracht door uw beter spel, door uw technische gaven en door uw doorzicht den tegenstrever te overrompelen en hem een afstraffing toe te dienen, die hem alle illusies moet ontnemen. En wanneer de spelers van Gantoise met minachting hebben neergezien op de bevorderingsspelers van St. Niklaas, dan hebben ze in de eerste plaats van weinig sportiviteit getuigd en getoond, dat ze effenaf opgeblazen zijn van ver waandheid. Omdat we moeilijk kunnen gelooven, dat dergelijke mentaliteit voorhanden is bij de Gentsche ploeg, zullen we maar niet meeringen in het koor van die supporters, die steeds een reden vinden om de nederlaag van hun club goed te praten. Nemen we dus aan, dat Gantoise ver loor omdat ze de zwakste was en loven we den moed, de hardnekkigheid en de sportiviteit waarmede de Waaslanders hun kansen verdedigden om die zoo sterk begeerde zege in de wacht te sle pen. De nederlaag van de Gentsche club is voornamelijk te wijten aan de zwakte van de voorhoede, die uit jeug dige, dus met ambities bezielde spelers bestond en die een kans kregen om de gunsten van de massa te veroveren. Ze hebben door den band deerlijk gefaald en we kunnen alleen hopen, dat het Gantoisebestuur in de toekomst een ploeg zal in lijn stellen, die heel wat ceter zal aaneenhangen. De wedstrijd Gantoise-St. Niklaas heeft het Gentsch publiek geweldig ontgoocheld en als de «Buffalo's» het in de toekomst niet beter doen dan zal de massa, die nu niet talrijk opkomt, bepaald wegblyven. Nu we toch over verrassende uitsla gen spreken moeten we ook den wed strijd Berchem-Liersche aanhalen, die uitliep op een 30 zege voor de lokale ploeg. En zeggen, dat Liersche zich dit jaar reeds tweemaal de «luxe» veroor loofde Beerschot te kloppen om nu voor de eerste maal gestremd te wor den door een ploeg van eerste afdee ling. Dan hadden we nog de zege van Hamme bij A. S. Ronse, deze van Union centre bij C. Charleroi, van Gosselies bij Bergen, de moeiiyke suk- sesen van Beerschot bij Lyra en van Anderlecht bij Laken en het gelijk spel van Herentals tegen Boom of zooveel resultaten, die aantoonen, dat de min der befaamde clubs flink van zich af bijten en alles in het werk stellen om te bewyzen, dat ze hun voet naast de besten kunnen zetten. Daarom raden we de «grooten» aan niet te veel aan zelfoverschatting te doen want de publieke opinie houdt van daden en niet van menschen, die teren op hun faam of hun prestige. LOUIS.

Voor Allen | 1939 | | pagina 6