POLITIEK PANORAMA NA HET EERSTE ALARM WAARDIGHEID 0,50 Ir, - Nr. 30 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie ZONDAG 19 NOVEMBER 1939 X Soldaten vragen lektuur STUUR VOOR ALLEN Uitgave Hoog in de lucht verrij zen de stalen torens die de groote antennes dra gen der machtige ra dio-posten. De oorlog wordt voort gezet in de lucht. De etherische golven dra gen de pro- en anti- propaganda over de grenzen. Dag en nacht zitten honderden specialisten te luisteren naar al de verschillende uitzen dingen, die in alle talen worden uitgezonden, om er in den kortst mogelijken tijd te kun nen op antwoorden, of om er militaire gevolg trekkingen te kunnen uit opmaken. De radio heeft een der voornaamste kamppos- ten veroverd in het mo derne oorlogvoeren. En zoo komt het dat langs de hetz-golven, de zenuwschokkende berichten de huizen binnend ringen Het is in deze uiterst moeilijke omstandighe den geboden de groot ste nuchterheid en kalmte te bewaren Men vergeet al te dik wijls, dat het niet langs de radio is dat men tot in de bijzonderheden zal aankondigen hoe den aanval op een land zal geschieden. En dan is het ook goed met een flinke dosis filosofie de radio-be richten te beluisteren. De ether trilt van alle berichten aller landen, laat ons onze atmosfeer kalm houden. - VX Üf i S - - ah Florimond de dwaze Zeer belangrijk HET UUR VERANDERT In den nacht van Zaterdag op Zondag verandert het uur. De wijzers moeten dus een uur achteruit gestoken worden. V oorzichtigheid geboden Mislukte spekulatie De twistzoekers in aktie Met den verrekijker "uDAK TIE EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent I e I e I o n 15 ••O (4 Kmeri A N N EM EN Tfcl'U U /.EN i Jaar 23.00 fr. 6 niaanrlen -12,00 fr. 3 maanden 6.30 fr. •'«stoheek Het Licht Gent; 56733 OORLOG PER RADIO MM •:''x V/ - 7> 'M li Dat is de naam waarmee men den meester-klakpotter Gram mens zal vereeuwigen in de politieke geschiedenis van ons land. Maar achter het optreden van dezen maniak schuilt er het maneu ver der aktivisten-welpen van het Vee-en-Vee, maneuver dat in het be lang van het land dient verijdeld te worden. Elkeen kent den kieschen en ge vaarvollen toestand waarin het land zich bevindt. Nu vooral mogen wij geen verdeeldheid kennen en moeten ■we aan het buitenland een voorbeeld van eendracht toonen. Dat schijnt riet de meenink te zijn van de «drij vers» van het Vee-en-Vee, die van de gelegenheid, welke de nar Florimond hun gaf, misbruik maken en een dui- velsche herrie verwekken in het par lement. Hun doel is duidelijk. Ze willen elke normale werking van het par lement dwarsboomen en aldus de demokratische staatsinrichting on dermijnen. Dat zij zelfs in deze benarde om standigheden hun agressieve hou ding verscherpen bewijst hun kwade bedoelingen. Er moet een einde ge steld worden aan de verderfelijke politiek van de Neurembergsche pel grims Florimond. de strooman van de aspirant-diktators van het Vee-en- Vee, werd na wat talmen geschorst als kamerlid. Dat men gerust ver der ga en elke sabotage van het par lementair regime onderdrukke. De openbare meening wacht op maat regelen. De demokratie moet zich hard handig verdedigen tegen haar bela gers. We vernemen dat een Belgi sche afvaardiging te Berlijn vertoeft om handelsover eenkomsten te sluiten met Duitschland. Dat is normaal, als men weet dat dergelijke afvaardigin gen ook naar Engeland en Amerika trokken. Toch kunnen we niet nalaten een waarschuwend woord te laten weer klinken. Er is te weinig ruchtbaar heid rond vermelde onderhandelin gen; dat wekt nieuwsgierigheid en wantrouwen. De Belgische openbare meening heeft het recht te weten WAT zal uitgevoerd worden. Vooral Duitsch land heeft gebrek aan alles en nog wat en zal trachten, desnoods door drukking, van België zooveel moge lijk te bekomen en we twijfelen er niet aan dat er in België handels- en nijverheidskringen zijn die ge neigd zouden zijn, natuurlijk ten eigen bate, meer uit te voeren dan wenschelijk is voor de regelmatige bevoorrading van ons land. In sommige kringen legt men b.v. sterk den nadruk op den overvloed van de suikervoortbrengst. Alhoewel wij daaromtrent niet voldoende inge licht zijn meenen wij goed te doen te waarschuwen tegen mogelijken uitvoer van om het even welk voe dingsmiddel het zou wel eens kun nen blijken dat de overvloed van vandaag binnen zes maanden ver- keere in een TEKORT. In elk geval zouden de betrokken instanties, omtrent de aan gang zijnde onderhandelingen en uivoer- vergunningen welke er eventueel zullen op volgen, aan het land dui delijke gegevens moeten verstrek ken. Een politiek panorama ^-schrij ver mag zeker niet het dispuut dat ontstaan is rond een arti kel in Leiding en dat han delt-over de neutraliteit, ongemerkt voorbijgaan. Vooral daar onze tegen strevers hun hoop hadden gesteld in een mogelijke scheuring, welke deze twistappel zou verwerkt heb ben. De Vlaamsch-nationalisten stook ten het vuurtje nog wat aan en lik kebaardden al bij voorbaat bij de gedachte munt te kunnen slaan uit dezen twist. De houding van de socialistische pers zou hen nochtans kunnen be wijzen hebben dat hun spekulaties geen kans op slagen hadden; want, alle socialistische bladen hadden in waardige termen hun standpunt la ten kennen standpunt dat getuige nis aflegde van onze bekommering België buiten het gewapend konflikt te houden maar ook van den wil onze onafhankelijkheid en volksvrij heden te verdedigen tegen binnen- of buitenlandsche diktatoriale avon turiers. De spanning tusschen nazi- Duitschland eenerzijds, Nederland en België anderzijds was van dezen aard dat de leiding der partij het oogenblik ongeschikt achtte om over te gaan tot een breedvoerig debat over onze buitenlandsche politiek, waarover men bij ons in de alge- meene trekken toch akkoord is. Laten sommige publicisten aan het voorbeeld van de B.W.P. een lesje nemen. Men moet in de hui dige omstandigheden over nog wat anders beschikken dan een scherpe pen om kiesche vraagstukken als dat van de neutraliteit te han delen. Het parool is alle binnenland- sche twisten vermijden terwijl de vijand voor onze wallen staat. Er is in de Belgische politieke arena een nieuw eenheidsfront tot stand gekomen. Denk eens Niet alleen blijven in het par lement Vlaamsch-nationalisten en rexisten verbroederen, maar zij heb ben in hun stelselmatige oppositie tegen de regeering de kommunisten als nieuwe bondgenooten mogen be groeten. Het is de historie van de vrien den van mijn vrienden zijn mijn vrienden. De Vlaamsch-nationalisten verde digen immers de pax germanica een wapenstilstand, meer zou het niet zijn, welke de Duitsche ver overingen zou erkennen en Europa onder de tirannie van het haken kruis en van den hamer en sikkel zou stellen. Gezien Stalin in het ver- deelen van den buit den bondgenoot is van nazi-Duitschland, en onze kommunisten de bevelen van Mos kou uit te voeren hebben, komen wij in ons land tot rare toestanden. De kommunistische partij zocht een uitweg om uit haar niet te ver dedigen positie te geraken. Onze openbare meening is immers niet te spreken over het monsterverbond van Berlijn met Moskou. Wat dan gedaan Ehwel, de betaalde twistzoekers van het Komintern, beter van den nieuwen tsaar Stalin, zullen de hui dige benarde toestanden, die gescha pen werden door den oorlogstoe stand waarvan het akkoord tusschen Berlijn en Moskou de grondoorzaak is, uitspelen tegen... de socialisten. Zij zijn een hetzekampagne begon nen onder de werkloozen en willen vooral partijgenoot Balthazar, mi nister van Sociale Voorzorg, treffen. De nazi-bolsjewistische scheurma kers werden reeds gepast van ant woord gediend door de socialistische bladen. De arbeidersklasse ziet ove rigens met walg neer op de beroeps verraders, die in alle landen de gangmaxers van het fascisme zijn. Dat zij voorzichtig, ja, zeer voor zichtig wezen. Ons volk zou hen wel eens het onthaal kunnen voorbehou den. dat het verdiende loon is van uitdagers en verdeelers. IJ hebben uren van uiterste spanning achter den rug, waarin iedereen ging meenen dat het land in den oorlogsgruwel zou betrokken worden. Wij moeten het niet ontkennen tal van lieden hadden hun kalmte verloren en waren de speelbal geworden van een paniekstemming die op zeker oogenblik een ongemeene uitbreiding scheen te nemen. Gelukkig is er thans eenige ontspanning ingetreden of liever, de geesten zijn bedaarder geworden, wat in de eerste plaats toelaten zal de rede weer aan het woord te laten. Laat ons vooraf elkaar goed begrijpen. Het zou dwaas zijn de gevaren te loochenen die België bedreigen, waar de oorlog in het Westen op het punt staat in volle heftigheid los te breken. Uit gevaar is nu eenmaal eigen aan de ligging van ons land zelf tusschen de Westersche oorlogsreuzen. Er is meer. Wij moeten ons geen illusies koesteren zelfs als de ramp ons be spaard wordt, zullen we nog dikwijls uren van alarm en van zenuwspanning door te maken hebben. Nederland weet best door ondervinding dat neutraliteit gekenmerkt wordt door een atmosfeer van gevaarlijk leven. Trouwens het is precies wanneer de bedreiging het grootst is dat de kalmte het meest onontbeerlijk is. Voor die eerste paniek is er nochtans een verontschuldiging aan te voeren. In de eerste plaats hebben in de verloopen dagen de «canards» weer hun triomfantelijke intrede gemaakt. De wildste geruchten werden verspreid en vonden gehoor onder den druk van de traditioneele referenties hier was het een hooger fonctionnaris die een vriend in het geheim een wenk had gegeven; daar was het een meid die vrijde met een onderofficier wier sensatie-nieuws opgeld maakte. Kortom het scheelde niet veel of «de heer met den hoogen hoed» van den vorigen oorlog, was weer meester geworden van de openbare opinie. Men moet ook nog toegeven dat zekere vreemde bladen een ernstig aandeel hebben genomen in het scheppen der paniek atmosfeer. Die bladen staan immers niet in dienst van specifiek Belgische belangen, en hun berichten zijn dan ook vooral afge stemd op de behoeften van bevolkingen die in den oorlog be trokken zijn. Wij herhalen het wij willen den moeilijken en gevaarvollen toestand waarin wij verkeeren niet ontkennen. Wij mogen echter evenmin uit het oog verliezen dat het huidige konflikt geflankeerd is door een zenuw- en propaganda-oorlog. Wie weet hebben zekere oorlogvoerenden er geen belang bij, de kleine bufferstaten als Nederland en België onder een psychose van onmiddellijk gevaar te brengen Wie weet welke doeleinden werkelijk met ongewettigde bedreigingsoffensieven worden nagestreefd Het is precies omdat wij onze neutraliteit niet in dien zin mogen laten exploiteeren dat wij voor alles en in alle omstandigheden vooral kalm moeten blijven. De verdere oproeping van militieklassen en andere militaire voorzorgen Maar die zijn toch veeleer van aard onze positie ta versterken en aan den gebcurlijken aanvaller minder sukses- kansen te laten. Wat toch een element van hoogere veiligheid uitmaakt. Kortom, zooals onze troepen uitgerust staan aan het ver- dedigijigsfront, zoo ook moeten wij ons geestelijk wapenen tegen het oorlogsgevaar dat ons wellicht langen tijd boven het hoofd zal blijven hangen. In dit verband kan de regeering zeer doelmatig optreden. Zij zou in de momenten van spanning meer in kontakt moeten treden met de bevolking, de feiten toelichten en herleiden tot hun werkelijke draagkracht, de opwindende fantaisieën uit de atmosfeer verdrijven. Het sukses van de radio-uiteenzetting van generaal Denis moet haar op dit gebied eer aansporing wezen. Ook de parlementairen kunnen grootelijks tot de moreele tucht in het land bijdragen. Zij in de eerste plaats zijn aangewezen om aan het volk tot voorbeeld te dienen. Er mag dan ook thans minder dan ooit geduld worden dat de kamer- en senaatszittingen, door de schuld van enkele onverantwoordelijken, ontaarden in spektakels van verwarring en oneenigheid. De buitengewone omstandigheden hebben trouwens zware vraagstukken op de plank gebracht om ernstig en doeltreffend te werken. En tenslotte, in onzen eigen kring hebben wij ook plichten. Wij weten wel dat de mobilisatie groote bressen heeft geslagen in de partijkaders. Maar dat is een reden te meer opdat de blijvenden zich in een intens en broederlijk partijleven zouden samensnoeren. In momenten van nood verhoogt toch de be hoefte elkander schouder aan schouder aan te voelen. Het komt er natuurlijk niet op aan clubs van herberg- strategen te onderhouden. Woorden er gebaren, geïnspireerd door de rede en het gezond verstand, zullen volstaan om de kalmte te vrijwaren en de moraal van de massa gaaf te houden. Overigens, hoe ingewikkeld ook, bieden de huidige omstan digheden ons een ruimen kijk op de groote omwenteling, die zich in de schaduw van den oorlogsgruwel, over de wereld aan het voltrekken is. Hier ook ligt een werkveld van voor- en toelichting open voor de leidende socialisten. De bedrijvig heid erin hou den, dat is het parool Ik sla mijn dagblad open dynamietlading op drift, schild wacht neerge slagen met een matrak, trein ontspoord, brand stichting, auto gestolen, braak en beklimmingstroopsrsdrama, geburentwist, enz. Allee, we hebben ons niet te beklagen, het fut blijft er in. Om u ervan te overtuigen is het trouwens voldoende een tripje te maken door de nachte lijke stad. Dan belandt ge mis schien wel in een dancing, waar de jazz-muzikanten een oorver- doovend kabaal ontketenen, ter wijl de koppels over den vloer schokken gelijk, negers. Maar de negers hebben hierbij tenminste de verontschuldiging, dat zij een ritueele plechtigheid uitvoeren. Zij dansen om de go den te bedanken, een rijken oogst af te smeeken of het oog van den kwade te bezweren. Onze koppeltjes in de dancing voeren hun krampachtige en zin- looze kronkelingen uit om... ja, waarom Om den tijd te dooden, om de centen van papa op te maken, om hun anatomische stuiptrekkingen te laten bewon deren. Ge zult me misschien als een hartevreter, een dwarsdrijver, een azijnpissereen ouwe, afge jakkerde brompot aanzien Ik vraag u verschooningDat die dames en heeren er een flik ker opzetten, ik heb er niets tegen. Het is hun recht. Het leven gaat zijn gang en 't is al grijs en tries'ig genoeg zoo. maar dat ze dan toch ten minste een zekere bescheidenheid in acht nemen. En dat ze vooral niet verneten dat op dit oogenblik millioenen mannen onder de wapens staan en den dood in de oogen loeren. Er is tenslotte nog zoo iets als een menschelijke waardigheid en uhe daar afstand van doet moet z'ch niet beklagen dat men hem als een hansworst gaat beschou wen. PIER MOEIAL. i

Voor Allen | 1939 | | pagina 1