ALGEMEENE GESCHIEDENIS EEN VOLGELING VAN WEIDMANN I DONDER, KONTRASTEN BLIKSEM EN ZENUWEN OOSTERSCHE V. - REVOLUTIETIJD (1750-1815) 3,20 fr. voor de mijnwerkers 28.00 fr- voor de bazen De Fransche revolutie Hoe de 'roem,, van een Fransch bandiet door de sensaties van dezen beroerden tijd werd overschaduwd CENTRALE VOOR ARBEiDERSOPVQEDiNG Voor socialistische kadervorming NEGENTIENDE LES HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF Het Schrikbewind ROBESPIERRE DE OVERWINNING DER REAKTIE CHRONOLOGISCH OVERZICHT VRAGEN POLITIEK WEEK-END -.todt >urg wout a-tdetAff BRIEVENBUS VAN JAN !3 - Voor Allen - 19 Nov. 1939 Steeds socialistisch ageevewt Na den doodendans der oorlogvoer- ae beruchtheid van zijn Duitschen ders in Abessinië, Spanje, Polen en meesten-in-de-nusdaad had geëvenaard, thans ter zee en aan het Westfront, Toch is Philippe geen banale ontaar- is een menschenleven voorzeker fel in de kerel zonder meer. Hij is intelligent waarde afgenomen. en zijn geschiedenis bewijst eens te Herinnert ge u nog, toen de halve meer hoe hij de wrange vrucht is van wereld in rep en roer stond wegens het een milieu, dat de voorbeschikten het proces Weidmann? Ge weet wel, die gemakkelijkst Duiten de wet drijft. Duitsche massamoordenaar, die nabij Philippe's vader was een dronkaard, Parijs zijn slachtoffers naar een een- aie ten slotte de hand sloeg aan zich- zame villa lokte en hen met een schot zelve en zich ophing, in den nek naar de andere wereld Nauwelijks was Philippe geboren of zond Zoo'n menschelijk beest werd hij werd uitbesteed. Zijn vader sloeg om zijn misdaden ter verantwoording zijn moeder en wilde het kind leed geroepen en het was te midden der c ben. Toen ze met een ander was ge- universeele belangstelling, dat men buwd liet de moeder het zoontje bij het monster naar het schavot bracht, zich komen. Philippe's tweede vader Dat alles lijkt nu reeds zoover in 't was een zachte, goedaardige man. maar verleden te liggen, juist omdat de wan- oe moeder kon die zachtaardigheid daden onzer «oeschaving» zich in ra- blijkbaar niet meer verdragen. Zij be- zend tempo hebben opgehoopt en de droog haar nieuwen echtgenoot met een sensaties nog alleen wat aandacht ver- zekeren Lavigne. De jongen moest da dienen als er tientallen dooden of wacht houden, toen die twee hun kof- groote kopstukken mee gemoeid zijn. fers pakten. Om hen te plagen, riep de Nochtans moet men niet denken dat jeugdige Philippe plotseling «Daar ia de bandieten, ten overstaan der gebeur- hij!» (doelend op zijn tweeden vader), tenissen, de wapens zouden hebben Het gevolg van deze grap was, dat hij' eergelegd. Er zijn nog volgelingen van het ergste pak slagen kreeg, dat hij P/eidmann... Deze week werden zelfs ooit in zijn leven kende, te Parijs drie politiemannen door een Na op zee zijn diensttijd te hebben paar schurken doodgeschoten, zoodat olbracht. trouwde Philippe, maar ver- het bewijs daarvan voor de hand ligt. het weldra zijn vrouw en viel in een Na de bende van Weidmann was liet Vein een man aan. Vijf jaren gevange vooral de bende van den Lyonnees risstraf volgden. Philippe, die van zich deed spreken, Daarna verviel hij van kwaad tot in weerwil van de al maar krasser frger. Toen hij gearresteerd werd en wordende wereldschokkende feiten op begreep dat zijn bandietenrol ten eindo het internationale plan. was, zon hij op een middel om aan de Deze bende verscheen nu voor het guillotine te ontsnappen. Hij beschul- fof van Assisen van de Rhone. digde zichzelf van een moorddadigen Waar het procesverslag anders een aanslag op een Fransch oorlogsschip, gansche bladzijde zou hebben beslaan in de hoop aldus voor het maritieme in de Fransche kranten, wijdden deze gerechtshof te worden gedaasd en ba er slechts enke.e rgelties aan... Alles zullen gefusilleerd worden. Maar de is inderdaad betrekkelijk en de mis- militaire rechtbank van Toulon sprak dadenserie van Philippe en konsoorten rem onlangs vrij. zoodat hij nu toch in normale tijden een monster- voor het Assisenhof den schavotdood rffaire heeft niet een zelfde belang riskeerde. als de bomaanslag te München-... Het was met dit somber visioen voop De «hoofdman» der bende, Philippe, oogen, dat de openhartige kerel zijn had tot medeplichtige Balligaud. Een i algenhumor verkocht ter eerste ge- andere medeplichtige, Durand, werd rechtszitting... destijds door zijn twee lctgenooten van «Na al wat ik heb gedaan, zei hij kont gemaakt. Zoo hadden nu alleen tot zijn rechters, denkt ge er' natuur- Philippe en Balligaud op de bank der hik niet aan. mij tot het einde van mijn 'beschuldiging plaats te nemen. Alhoe- dagen in de gevangenis op te sluiten, wel de bende een zwaar beladen en Neem mijn hoofd dat is de wet. Ik duister zondenregister heeft, stonden betreur het er geen vier te hebben ce kerels enkel terecht wegens moord om iedereen tevreden te stellen. Wat op de winkelierster Devault te Lvon en heb ik te verliezen? Ik ben nooit in op de herbergierster, mevr. Allemand miin leven gelukkig geweest.» te Millery. Maar het moet wel zijn zooals we Het was tusschenin deze twee mis- in 't begin van dit hoekje aanstipten drijven dat de bandiet Durand door dat een menschenleven lager wordt, ge- Philippe met een revolverschot werd kwoteerd dan vroeger, want de ii'-v- gedood nabij Gerardmer, waarheen ze leden verstonden het anders dan 'pin- gewlucht waren. lippe het had voorzien de schurk en! Toen de onmenschen werden aange- zijn medeplichtige werden NIET ter houden bleek, dat ze nog een heel dood veroordeeld. Levenslange bagno- lijstje van misdaden op hun prokramma straf, ziedaar hun toekomst, hadden staan. Het was dus wel Phi- En ziedaar ook de tol. waartegen eert l.ppe's eerzucht een tweede Weidmann individu zijn beroemdheid zal betalen, te worden. Bij zijn aanhouding stak hij Een beroemdheid, die hij niet anders zulks overigens niet onder stoelen of had meenen te kunnen bereiken dan banken. Hij zette aan de politie al de i"1 het uitleven van tal van misdadige plannen uiteen, die hij zinnens was uit instinkten. die zijn ouders hem hadden te voeren en noemde zichzelf den meegegeven en die door zijn milieu «Weidmann van Lyon». waren gevoed en ontwikkeld geworden. Het toeval stelde echter tijdig een einde aan zijn euveldaden nog vóór hij NICK. N September 1792 werd overgegaan tot de verkiezing der Nationale Conventie, volgens algemeen, doch niet vrij, kiesrecht. Op 21 Septem ber wordt de republiek uitgeroepen. Girondijnen en Jacobijnen («Berg- partij» of «montagne» genoemd wegens de zitplaatsen hunner vertegenwoordi gers) stonden tegenover elkaar. De eer sten waren federalisten, de tweeden kwamen op voor het principe van een ondeelbare republiek. De meeste Ciron- dijnen wilden Lodewijk XVI sparen, de Bergpartjj beschouwde hem als een landverrader; hun stelling zegevierde, en burger «Louis Oapet» werd op 21 Januari 1793 terechtgesteld. Op het gebied der buitenlandsche politiek werd de toestand der jonge republiek steeds ongunstiger. De oorlog ■wordt verklaard aan Engeland en de Bataafsche Republiek, vlak daarop aan Spanje en Italië. Onder revolution- naire leuzen wordt de expansiepolitiek van Lodewijk XIV voortgezet. Maar na enkele schijnsuksessen worden de legers teruggeslagen; de generaals ple gen verraad. Het ekonomisch leven is in de war, opkoopers houden het graan vast; de broodprijzen stijgen. Overal steekt de reaktie het hoofd weer op, en is de monarchistische op stand in vollen gang. In de regeering zelf zijn de reaktionnaire stroomingen aanwezig. Maar wanneer de vooruitstrevende commune (gemeenteraad) van Parijs niet meer veilig is, dan voelen de Ja cobijnen dat het oogenblik van hande len gekomen is. Zij vertegenwoordigen meer en meer de belangen en inzichten van de groote massa's. Zij aanvaarden ae nieuwe menschenrechten, waarin o.a. de maatschappij de verplichting wordt opgelegd te voorzien in leven en onderhoud van al haar leden, hetzij door hun werk te verschaffen, hetzij door bestaansmiddelen te verzekeren aan wie buiten staat is te werken. Anderzijds beschouwen ze het eigen domsrecht als de beschikking over dat deel van. het goed dat door de wet wordt toegelaten. In Juni 1793 maken de Jacobijnen zich door een eenvoudigen staatsgreep meester van het bewind, onder de lei ding van Maximilien Robespierre, den «onomkoopbare». Deze was een fana tiek, listig en pathetisch figuur, maar toegewijd en onbaatzuchtig. De leiding der zaken komt meer nog dan. dat reeds het geval was, aan het Comité van Openbaar Welzijn (Comité du Salut Public), waaruit den aarze lenden cn onberekenbaren Danton ver drongen wordt. Deze had reeds een ge dwongen assignatenkoers en maximum prijzen voor het graan voorgeschreven, thans gaat men over tot een algemeene wet op het maximum en een regeling van loonen en steungelden. De feodale tienden, die de constituante afkoopbaar gesteld had, worden nu zonder schade loosstelling afgeschaft. In princiepe werd in de nieuwe grondwet het alge meen kiesrecht opgenomen. Robespierre bepaalt de vrijheid als volgt een den mensch toekomende macht om naar goeddunken al zijn be kwaamheden te ontwikkelen terwijl het vroeger heette de macht om alles te doen wat de rechten van an deren niet stoort Ben millioenenleger wordt georgani seerd en uitgerust nog tegen het ein de van het jaar is de vijand buiten de grenzen. De binnenlandsche oproerig heid wordt bloedig onderdrukt; een waar schrikbewind («terreur») heerscht over Frankrijk, maar geen oogenblik verliezen de mannen van het Comité hun demokratische doeleinden uit het oog. Wanneer echter zoowel van rechts op matiging, als van links op redika- liseering wordt aangedrongen, wordt de positie moeilijk, ook hier toont Robes pierre zich een man van den Midden stand. Hij slaat naar rechts en naar links, Danton wordt op het schavot onthoofd; Marat is vermoord; de an dere vrienden van Robespierre door dezen zelf gevonnist. Zonder steun, te midden van steeds ondraglijker span ningen, te midden van uitzonderings wetten en een steeds toenemende ter reur, begint Robespierre te wankelen. Hij wordt ten val gebracht door de linkschen; de rechten profiteeren er van. In Juli 1794 (de maand Thermidor van den revolutionnairen kalender) werd Robespierre onthoofd, zonder eenigen vorm van proces. Voor het einde van het jaar waren de maximumprijzen afgeschaft, de steun verlaagd; de eenheid van het land opnieuw in gevaar gebracht, de aanvalkracht der legers verzwakt. Overal heerscht verwarring de witte sluipterreur grijpt om zich heen. Robespierre was te ver gegaan naar een burgerlijke revolutie, niet ver ge noeg voor een proletarische, waarvoor de verhoudingen ook niet rijp waren. Dat was de oorzaak van zijn val; en die val beteekende het einde van de eigenlijke revolutie. Tallooee slachtoffers heeft de revo lutie geëischt; maar deze stond ook voor bijna onoplosbare problemen. Ver geten we niet dat de Fransche schrij ver Michelet berekende dat de Russi sche veldtocht van Napoleon veertig maal zooveel dooden eischte als hoi, aantal slachtoffers der revolutie heeft bodragen. 1. Van 5 Mei tot 17 Juni 1780 Sta ten-Generaal. 2. 14 Juli 1789 Inneming van de Bastille. 3. Van 17 Juni tot 30 September 1791 Nationale Vergadering (Constituan te) 4. Van 1 Oktober 1791 tot 21 Septem ber 1792 Wetgevende Vergadering. 5. 21 Januari 1793 Lodewijk XVI onthoofd. 6. Van 21 September 1792 tot 27 Okto ber 1795 Nationale Conventie. 7. Van 27 Oktober 1795 tot 9 Novem ber 1799 Directoire. 8. 1799—1804 Consulaat. 9. 1804—1815 Keizerrijk. 1. Welke waren de sociale maatrege len die door de Nationale Conventie werden ingevoerd 2. Hoe kwam het dat de "bourgeoisie zegevierde over het schrikbewind, waar mede de eigenlijke revolutie eindigde Antwoorden vergezeld van een post zegel van 0,75 jr. sturen aan G. De Vos, Zwijnaardsche steenweg 78, Gent. Door de bladen werd aan gansch het land meegedeeld dat de loonen der mijnwerkers met 5 t. h. verhoogd wer den. Eenieder stemde hiermee in be halve de mannen van de «Libre Bel- gique». Die zouden gewild hebben dat ?de 5 t.h. slechts zou toegekend gewor den zijn nadat de mijnwerkers zich zouden akkoord verklaard hebben om tenger te werken. De bevolking vernam terzelfdertijd dat de steenkool met 12 t. h, in prjjs verhoogde. De huismoeders maakten dadelijk de overweging waarom 12 t. h. meer beta len indien de mijnwerkers maar 5 t. h. bijkrijgen? Dit verschil wordt verrechtvaardigd door te wijzen op de algemeene prijs- verhooging van al wat de mijnen zich moeten aanschaffen, maar daarmede wordt ons niet gezegd met hoeveel de winst der koolbarons stijgen zal. Tijdens de maand Augustus was de gemiddelde kostprijs van een ton (1000 kgr.) steenkool 134 fr. Het ar beidsloon bedroeg hiervan 47.5 t. h. of in juiste cijfers uitgedrukt: 63,50 fr. Op dit deel van den kostprijs werd 5 t. h. verhooging toegekend, dit komt dus neer op 3.18 fr. Laat ons zeggen, 3.20 fr. De kostprijs wordt aldus. 134 fr. 3.20 fr. 137.20 fr. Maar de 12 t. h. verhooging wordt toegepast op den verkoopprijs. Indien wij aannemen dat deze gemiddeld 230 fr. de ton bedraagt dan krijgen we een verhooging van 31,20 fr. De 5 t. h. voor de mijnwerkers geven 3.20 fr., de opslag voor de huismoeders geeft 31,20 fr. of een verschil van 28.00 fr. In hoeverre Is nu dit verschil te rechtvaardigen door de algemeene ver hooging de bijkomende algemeene on kosten? Dit zullen we wel nooit juist te weten komen. Maar het zijn niet alleen de huismoe ders die steenkool verbruiken. Voor de nijverheid in 't algemeen is de steenkool nog altijd een voorname grondstof. Zij vormt de grondslag van de elektriciteitsproduktie zocdat een verhooging van den prijs der steenkool onvermijdelijk het duurder worden van den elektrischeri stroom voor gevolg heeft. Dit wordt weer door de huismoeders gevoeld maar in sterker mate nog door handel en nijverheid. De spoorwegen ook kennen groote moeilijkheden. Duurder steenkool doet hun uitbatingskosten op gevoelige wij ze stijgen en aldus komt men tot de slotsom dat de 12 t. h, opslag een harde slag zijn voor het ekonomisch leven. Was dit juist nu gewenscht? In een vorige bijdrage hebben wij nog gewezen op het belang onzer mijn- nijverheid voor onzen uitvoerhandel; Men mag zonder overdrijving beweren dat het bestaan van het land er van afhangt. Gaat men dan de steenkool barons vrije hand laten? Ja, zoolang men van oordeel blijft dat een handvol financiers over het lot van de bevolking mogen beslissen. Neen, zoodra de gemeenschap inziet dat zij het recht heeft haar eigen be staansvoorwaarde te bepalen. Maanden geleden werden twee zoo gezegde bevoegdheden aangesteld om een onderzoek in te stellen naar den toestand der mijnnijverheid. Ds regeering kreeg hun verslag. Wij mochten kennis nemen van het be knopte samenvatting. Htm besluiten laten het hekken aan den ouden stijl. Wel stellen zij enkele lichte verbete ringen voor, voor de met verlies wer kende putten, maar aan den grondslag wordt niets veranderd. Ook volgens hun verslag blijven de mijnen het absolute eigendom van de aandeelhouders, van de bankiers. Het land en de gemeenschap blijven uitbui tingsmiddelen. Als bevoegdheden hadden zij de mijnnijverheid moeten zien in het ka der van'de gansche ekonomie. Men zal zeggen, dat zulks hun taak niet was. Goed, dan hadden ze maar moeten weigeren iets te doen dat neer komt op een plaaster op een houten been. De mijnen aan de gemeenschap, voor de gemeenschap. De eisch heeft nu zelfs meer waarde dan in gewone omstandigheden. ROEFFEL. LEZER. Het is zeker met dat nat weder, dat gij dat noodig hebt, vriend Jan JAN. Wat wilt ge daar mee beduiden LEZER. Ge ziet, beste jongen, dat we uw methode ook ne keer overnemen. JAN. Magnifiek Ah. Ah Gij dacht dat ik aan rheumathiek leed? LEZER. Jawel. JAN. Mis, beste vriend. LEZER. Wat doet ge dan JAN. Mij een beetje elektrisee- ren. LEZER. En waarom JAN. Om te toonen dat mijn zenuwen ijzersterk zijn. LEZER. Gij oefent u tegen den oorlog van de zenuwen JAN. Juist. Op mij zal dat geen vat hebben. LEZER. Het is niet zoo met iedereen. JAN. Daarover wou ik eens spreken. LEZER. 't Is noodig. JAN. Ze moeten niet denken, daar over den Rijn, dat ze ons met donder en bliksem zullen kapot krij gen. LEZER. 't Zijn koekjes. JAN. Maar ze zijn hard om kra ken voor sommigen. LEZER. Ze blijven soms op de maag liggen. JAN. Elke week krijgen we zoo'n bliksemoorlog, met gebulder en gedonder van den alweter en van zijn pers. LEZER. Dat is zeker een nieuw systeem van liefdesverklaring JANEhwel vriend, op mij pakt dat niet. Ge ziet hoe goed ik weersta aan den elektrischen stroom't is het zelfde met dien vreemden golf stroom. LEZER. De kalmte bewaren is het beste. JAN. Dat moeten onze men- schen nu leer en. LEZER. 't Is niet altijd gemak kelijk. JAN. Zeker niet. Ronkende ti tels in de dagbladen, radioberichten van allerlei aard, dat maakt vele menschen zenuwachtig. En dan die officieele ontkenningen, die 's ande rendaags nog ne keer ivorden tegen gesproken om twee dagen later be aamd te worden. LEZER. Geraakt er nog wijs uit JAN. Wel, vriend, ge moet in dezen tijd uw zenuwen bedwingen en de kalmte u laten beheerschen. Als er een is over de grenzen, die zoo roept en dondert en bliksemt, dan zegt ge«Als die man het wer kelijk ernstig gaat opnemen met 'n aanval, dan zal hij dat wel in alle stilte doen. LEZER. Dat is ook waar. JAN. De kalmte over de gren zen is soms gevaarlijker dan de her rie. En wat men ook moet vermijden, is geloof te hechten aan 't minste praatje. LEZER. Van dien menheer met een hoog en hoed op Jj'N- Juist. En ze weten het altijd zoo goed. Van de kozijn, die de vriend is van den vriend van de meid van den minister, en die se dert vier dagen 's avonds den hond niet meer op de straat laat wande len. 't Moet dus erg zijn 't beestje is in verzekerde bewaring gebracht de oorlog gaat tiitbreken. LEZER. Zoo is het. JAN. Zoolang we er niet bij zijn, laat er ons niet naar roepen. En als men met enkele bijeen zit, wordt er nog meer gefantaseerd. Kalmte jongens Dat is geboden. En nuchter redeneeren. 't Was slecht in 1914 Ja zeker. We zitten er toch gansch anders voor dan toen. Vergeten we dat niet. LEZER. Daarin hebt ge gelijk. JAN. We hebben toch al meer dan twee maanden gewonnen op den oorlog. Is het niet veel, 't is toch dat. en laats ons vol kaltme en vastberaden heid de gebeurtenissen afwachten. We zijn vrije menschen en we wil len vrije menschen blüven. Maar vrije menschen 'hebben kloe ke zenuwen, heldere koppen en kal me geesten. KORPORAAL N. D. 1) Het ls een feit dat men in 't leger de soldij af neemt by bestraffing van den mili- tiaan. 2) De socialistische parlementairen hebben voorstellen ingediend bij de regeering om het plafond van de be roepsbelasting te verhoogen en zoo aan vele ouders de militievergoeding toch te kunnen uitbetalen. 3) We laten niet los om den toe stand van de reserve-onderofficieren te doen verbeteren. 4) Wat de lektuur betreft, we ver wittigden het blad «Vooruit». Dank voor brief en verwacht verder nieuws. SERGEANT L. Het adres van den «Vrijdenker» is Sint Laureysstraat te Antwerpen. We schreven aan den «Vrijdenker». 9e Artillerie Er wordt geklaagd over het eten en de soldaten idjn ge schokt geworden dat men hun heeft laten weten dat er te weinig gestraft wordt. Taktvol optreden is hier zeker wel gewenscht. HOEPERTINOEN Dank voor schrij ven. We doen enkel onzen plicht, en we zullen (zeker niet ophouden te ijve ren om den toestand van den gemobl- liseerden «alleenstaande» te verbete ren. L. C. V. Niel Uw schrijven deed ons veel genoegen. TTT Een uitstekende brief met de beste zienswijze. Zet uw werk voort, dat ls flink. En als er iets is vraag het maar aan Jan. G. WOMMELGHEM Waarover gij klaagt doet zich in andere kantohne- menten ook voor. Men varieert te weinig het eten der soldaten, en soms ls er gemis aan groenten. Voor het andere geval, schrijf ons maar. jan doodgewoon de telefoon gebruiken en de woestijn per fiets doorkrui sen. Tevergeefs turen ze naar de slank gebouwde odalisken uit de «Duizend cn één nacht», naar de melkwitte haremslavinnen met de diep geholde fascineerende oogen. Wat ze onmoeter» zijn half Eurcpeesch gekleede vrouwen van middelmatige schoonheid, vrouwen die werkelijk smakeloos, mei goedkoope schmink zijn opgepoetst. Niet minder groot ls de ontgoocheling van diegene, die be geesterd voor de eigenaardigheid en de betoovering van het Oostersche landschap plotseling, na vermoeien de reisdagen op een echte vesting te midden van de woestijn botst, waar Fransche officieren in een modernen ijskelder zitten bij radio, gramofoon en de meest aktueele platen. Aangenomen dat zich vroeger in een dusdanige omgeving van onge schoren, in lompen gehulde onder officieren van het vreemdelingen legioen. koorts en gemis aan water voordeden, evengoed als Europeesch komfort ontbrak; de snelle stap van de beschaving baant zich evenwel een weg tot in de meest verdoken aardhoekjes en de kuituur van het oude Oosten moet ervoor terugwij ken. En nochtans ontmoet men nergens een grootere weerstand en mistrouwen tegen alles wat blanke menschen uit Europa of Amerika als nieuw overbrengen, dan juist hier, in het Oosten, waar de over levering en het vereeren van het verleden een wet zijn geworden. Dit daargelaten, beginnen de moderne veroveringen inzake techniek, nij verheid en handel juist in deze landen, waar wij er ons het minst aan zouden verwacht hebben, in een verrassend tempo binnen te dringen en wortel te vatten. Sinds altijd werd ae Oostersche makelaar beheerscht door expansiegedachten en sinds de oudste eeuwen onder nam hij ontdekkingsreizen door land, steppe en over zee. Aldus wist hij zijn ervaring op te doen, en rijke bronnen te ontdekken die hij, na kennis te hebben gemaakt met de Europeesche handelsmetho des, nu ook tracht te vestigen en uit te baten. Het Oosten zendt zijn bcnkerschepen naar de meest be- teekenisvolle handelhavens en nij verheidscentra, sticht overal kon- sulaten ,laat zich betrouwbare kom- mercieele berichten sturen en helpt zifn meest verstandige inboorlin gen door middel van studie- en reis kostenbeurzen. Geheele benden ge brilde, gele jonge menschen reizen Europa door en laten zich niets ontgaan van wat het oude kontinent hun nog aan te bieden en te geven heeft. Keert de oostersche koop man naar zijn vaderand terug en neemt hij weer plaats op de gewone mat van zijn schaduwrijken bazar, dan legt hij toch terstond zijn Euro peesche kleeren, die hij op zijn reis droeg, weer af, en schuift hij weer voort op zijn bonte lederpantoffels, trekt zijn wit kleed aan met den zijden turban op het hoofd. En als hij ook maar voor een klein, onbe nullig winkeltje zit, dat zouden we toch verrast opkijken moesten we een blik werpen in zjjn dagelijksche briefwisseling ,die zijn voordurend Zonen van de Syrische woestijn voor een modernen winkel in Damaskus verkeer met de helft van de wereld verraadt alsmede onwaarschijnlijke reuzensommen wat zijn uitvoerba- lans betreft! Sceptisqhe toeschouwers keeren uit het Oosten terug met gemengde gevoelens; de fiere pracht der pa leizen en moskeeën heeft door den loop der eeuwen veel geleden, too- verachtige tuinen werden omge woeld in puinhoopen; volkeren, die eens over de wereld beerschten, sterven uit ,dcor nood en ziekte, verachterde hygiëne en buitenspo rige ontucht. Het reuzenlichaam van moeder Azië wordt door inner lijke oorlogen en politieke onrust aan stukken gereten. Daartegen over blijft het feit merkwaardig, dat zich juist na deze hevige schok ken precies een nationaal bewust zijn en een pan-aziatische gedachte doorzetten .waarvan de versprei ders de kern gaan putten in de Eu ropeesche beschaving. Wie heden in het Oosten jacht maakt op romantiek kan worden vergeleken met een verzamelaar van kuriositeiten. Daaraan begin nen is ten zeerste ondankbaar, een reeks pijnlijke ontgoochelingen staan hem te wachten, maar des te grooter is de belooning van zijn inspanningen. Eerste principe: Houdt u ver van de platgetreden tcestistenwegen! Gebruikt geen gebrekkige voertui gen of autocars, laat gerust de pro grammatische attrakties van de rei- zigersburo's terzijde. Wees niet bang voor de ongemak ken, die ge eventueel zult moeten oploopen, waarover gij en ook het toeristenburo nooit tevoren hebt hooren spreken. Kameelen en ezels zijn weliswaar geen ideaal verkeers middel maar ze brengen u heel ze ker naar die oorden waar nog nooit een gramofoon heeft gespeeld. Daar zult gij menschen vinden die precies nog leven als in de Bijbelsche ja ren .inheemsche handarbeiders, die geen benul hebben van gas of elek triciteit; kortom voor uw oogen ont hult zich het ware aangezicht van den Islam, de fanatieke ziel van zijn geloovigen, hun gewelddadig eentonig leien met de oude vecht spelen of godsdienstige feesten. Slechts zoo zult gij erin geluk ken de eigen bekoorlijkheid van het avontuurlijke te proeven en als ge op een leemdak van een inboorlin genhuisje ergens in vervallen oasen uitrust, dan zal de wereld, waaruit gij zijt gekomen, millioenen kilome ter van u zijn verwijderd. Een Syrische handelaar in ijzer voor zijn onderneming Blik op een kleine rookhel in een Syrisch koffiehuis In de natuur ontmoet men sinds altijd twee strijdige elementen den zin voor zakelijkheid en aan den anderen kant een drang tot ro mantiek. Naarmate het eene of het andere overweegt kunnen we twee groepen menschen onderschelden: de eenen zien de wereld in het zwart, de anderen in het rooskleu rig licht van den avonturier. Spreekt men met toeristen, die zoopas uit het Oosten komen, dan zijn de indrukken die zij naar huis meebrengen zeer verschillend. De eenen de romantisch aan- gelegden zjjn ontgoocheld over de beschaving die is doorgedron gen tot in de woestenijen, de ba zaars, de harems en zelfs tot in de ziel van de Oostersche volkeren. Ze voelen het als stoorend aan, dat door de verst afgelegen wildernis reeds een autobusdienst is ingericht en zelfs met een geregeld reisplan; dat 's nachts in de winkels elek trisch licht flakkert, dat eerbied waardige Sheiks opperhoofden -- Dadelboomen en minaretten groeien om ter meest in den eeuwig- blauwen aether

Voor Allen | 1939 | | pagina 3