VOOR ALLEN voor onze soldaten A AL S T Komt de rantsoeneerings- baart in voege Algemeen nieuws ONZE STADSPOLITIEK Nationale instelling van sociaal dienstbetoon aan de gezinnen der militairen en het breiwerk voor de soldaten De werkloosheid te Aalsl 11 November- herdenking Krabbels van Pierken Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 4 - Voor Allen - 19 Nov. 1939 OPROEP tot alle socialisten, vrouwen en moeders van gemobiliseerden. Socialistische strijdgenooten «Voor Allenbij al onze soldaten TEXTIELBOND HAND IN HAND LOUIS RIMBAUT overleden Rond de opeisching der werkloozen. -- Een koninklijk besluit regelt de voorwaarden in dewelke deze opeischingen kunnen geschie den. En welke werken zouden door de gemeenten mogen uitgevoerd worden De inzichten van ons stadsbestuur Hoe kan dat Elke week zend ik mijn weekblad naar een kameraad-soldaat Hoe zal dat gebeuren Plicht gebiedt GEWESTELIJKE S OCIALE SCHOOL 1 Af deeling Aalst lokaal Keizerlijke plaats17 Leest en verspreidt VOOR ALLEN EINDELIJK Groote Militantenvergadering Minister BALTHAZAR „„aen krlj!„. Soc. vooruitziende vrouwen Liefdadigheids- vertooningen Het feest van moeder Sarov NIEUWS UIT HET Onze soldaten zün nu reeds meer dan acht weken gemobiliseerd. Stilaan zullen ze zich gaan wennen aan dien toestand. Toch, nu de loome winter dagen in aantocht zijn, zal de verveling zich meest gaan drukken op het gemoed onzer jongens. Alhoewel de regeering dien ergelijken en zeer op de moraal onzer soldaten inwerkenden gevaarlijken toestand heeft begrepen, en voor den vrijen tijd van den soldaat al het mogelijke doet, voelen we ten zeerste de noodzakelijkheid allen ccn helpende hand toe te steken. Uw zoon, echtgenoot of broeder, is by het leger. Ontrukt aan de haard- slede, die hem zoo lief was, heeft hjj ginds ver, in een der kantonne- menten, steeds wakende over ons grondgebied en gereed om gaaf en goed te helpen verdedigen tegen een gebeurlijken aanvaller. Hoe goed de verzorging ook weze, het is toch geen thuis zijn. Want we zijn er van overtuigd dat ze in hun geest zich steeds in hun gezin wanen. Welnu, juist op momenten dat men aan den lijve voelt wat het beteekent, familie, vrouw en kroost, vrienden en kenissen, derven, snakt men er het meest naar. Dat oogenblik is voor ons, voor u, voor al degenen, die nog eiken dag thuis zijn, de heilige plicht om niet alleen aan het sobere, eenzame en vervelende soldatenleven onzer jongens te denken, maar hen met alle middelen behulpzaam te zijn. Een eerste vereischte is, dat alle middelen in het werk worden gesteld om ons flink weekblad Voor Allen elke week naar elk socialistisch gemobiliseerde wordt gestuurd. De leden van den textielbond worden verzocht de ZESMAANDELIJKSCHE VERGADERING bij te wonen, die gehouden wordt Dinsdag aanstaande 21 November te 6.30 uur 's avonds, in de zaal van het Volkshuis toes'ane Hoogevesten. 6 s Vrouwen en mannen, op de vergadering zal bijzonder gehandeld worden over de loonsovereenkomsten, de 8-urenwet, het ploeg- en nachtwerk en de vergoedingen die men daarvoor moet betaald worden. MEDEEEDENDeze vergadering is van het grootste belang voor de textielbewerkers -sters en breisters. Daarom is het noodig dat ge od deze samenkomst tegenwoordig zijt. Dus dinsdagavond allen naar de vergadering Het bestuur van den textielbond Van heden af moet het ordewoord luiden van eiken socialist Eenvoudig een papieren bandje rond het blad doen, het juiste militaire adres erop schrijven, een postzegel van 5 centimes opplakken en klaar is kees. «Voor Allen» komt elke week in meer dan tienduizend huis gezinnen van ons arrondissement. Er zijn ongeveer tweeduizend onzer leden gemobiliseerd. Dus slechts twee lezers van Voor Allen op tien moeten hun plicht doen en al onze soldaten krijgen elke week hun geliefd blad. Socialisten, een daad van solidariteit, van zedelijken en moreelen steun aan onze soldaten dient gesteld. Wij rekenen nu meer dan ooit op uw plichtsgevoel HET ARR. BESTUUR. Sinds we in België op versterkten vredesvoet leven, en hierdoor eenigs- zins ons ekonomisch bedrijf daarheen is gestuwd, tevens rekening houdende met 't feit dat we op eigen bodem slechts voor drie maand per jaar in eigen behoeften kunnen voorzien en met de scherpe kontrole der groote mogendheden over de zeeën, zegt het gezond verstand dat er dubbel om zichtig te werk moet gegaan worden om de regelmatige bevoorrading van leger en volk te verzekeren. De willekeur van zekere handelaars om alle pr ijzen-op jaging tegen te gaan, de nuttelooze opkooperijen' om waren op te stapelen en aldus mede te werken tot de fatale ontreddering in 't land, kan dan ook onzes inziens kordaat belet worden met een behoorlijke en perfekt georganiseerde rantsoeneering. Van de eerste dagen der mobili satie af spraken wij ons dan ook uit voor den rantsoeneeringsdienst, omdat we innig overtuigd zijn dat de arbei dersklas aldus best beschermd wordt tegen eiken woeker. Zonder den schijn te willen wekken, kritikaster te zyn of aan muggen zifterij te willen doen, moet het ons hier toch van 't hart dat met dit organisme reeds te lang is gvdrai.n Maar einde goede alles goed, zegt het spreekwoord. Men schijnt er eindelijk in Erussei ernst mede te r.emen. Inderdaad, in het Staatsblad van 11 November 1.1. verscheen een Konink lijk Besluit nopens de invoering der rantsoeneeringskaart en dat luidt als volgt: Artikel 1. In geval van moeilijk heden inzake ravitailleerirg, bepaalt onze minister van Ravitailleering de eetwaren bestemd voor menschen voeding en de produ-kten van eerste noodwendigheid, waarvan de verdeeling is gereglementeerd; hjj organiseert de rantsoeneering er van. Artikel 2. De verdeeling aan de verbruikers van de waren bedoeld bij artikel 1 wordt gereglementeerd door middel van rantsoeneeringskaarten en ran tsoeneeringszegels De rantsoeneeringskaart is een persoonlijk dokumect dat den houder ervan het recht geeft zich, tegen be taling en door middel van rantsoe reeringszegels, waren aan te schaffen waarvan de verdeeling is gereglemen teerd. Het rantsoeneeringszegel vertegen woordigt de grootte van het rantsoen. De rantsoeneeringskaart Aan eiken op de bevolkingsregisters ingeschreven persoon kan slechts één rantsoeneeringskaart worden afge leverd. Elke militair, op geregelde wijze ge durende een tijdsbestek van meer dan dertig dagen van zijn korps afwezig, of er van vrijgesteld aan de rienage van zijn eenheid deel te nemen, kan zich. op overlegging van zijn erlof brief of van zijn marschbeve'. of vii een speciaal bewijs, een tijdelijke rantsoeneeringskaart doen afleveren De rantsoeneeringskaart moet samen met de identiteitskaart of met een voorloopig verblijfbewijs worden ove - gelegd: van den houder (personen van i5 jaar en ouder); of van den persoon, die den houder ten laste heeft (kinderen van minde- dan 15 jaar oud). Elke persoon mag enkel k&arc gebruiken die hem op gerege e wijze is afgeleverd. De minister bepaalt den geldigheids duur van de rantsoeneeringseaart en de voorwaarden van aflever ïg, 'an vernieuwing en van vervan Ting. Hi] voorziet de gemeenten van rantsoe neeringskaarten. De rantsoeneeringszegels Van den dag af door onzen minister van Ravitailleering- vastgesfe1! en be houdens door hem te bepal - uitzon deringen, mag de verkoop aan ve- bruikers van de bij artikel 1 van d!t besluit bedoelde waren enkel geschie den tegen overhandiging -an het rantsoeneeringszegel door der koop-r aan den verkooper; de verk mhte hoe veelheid mag niet grooter zijn dan de door het zegel verteger.wvo-digende hoeveelheid. Het rantsoeneeringszegel vertegen woordigt één of meer dagelijksche rantsoenen van een bepaalde waar. De zegels worden aan de gemeente besturen afgeleverd door de zorgen van onzen minister van RavFaillee- ring. In het bovenstaande wordt enkel ge sproken over de rantsoeneering van het vrbruik. Hoe zullen de klein- en groothandelaar aan de noodige, te ver doelen waren geraken? Hoe zal de voortbrenger de onontbeerlijke grond stoffen kunnen verkregen? Ook daarover is het K. B. tamelijk expliciet. Artikel 3 der algemeene bepalingen zes-t: De bevoorrading der kleinhande laars, grossiers, voortbrengers en invoerders in waren bedoeld bij artikel 1 en de bevoorrading der voortbren gers in grondstoffen kunnen door mid del van ravitailleeringsborderellen, worden gereglementeerd. Het te koop bieden en het verkoo- pen op de openbare markten van de waren bedoeld bij artikel 1 zijn ver boden. Behoudens door onzen minister van Ravitailleering te bepalen uitzonde ringen, zijn het te koop bieden en het. verkoopen van deur tot deur en op den openbaren weg van de waren bedoeld bij artikel 1 verboden. Verder nog: De kleinhandelaar piakt op speciale borderellen de rantsoeneeringszegels, die hem door de koopers worden over handigd. Deze borderellen worden door de ge meentebesturen afgeleverd. De bevoorrading van eiken klein handelaar inzake waren waarvan de verdeeling is gereglementeerd, is aan een door het gemeentebestuur afge leverde speciale machtiging onderwor pen. De minister van Ravitailleering l:au de bevoorrading van de grossiers inzake waren waarvan de verdeeling is gereglementeerd, aan ren speciale machtiging onderwerpen. Hij kan de bevoorrading der voort brengers en invoerders inzake waren waarvan de verdeeling is gereglemen teerd. aan een speciale machtiging onderwerpen. Aldus eerbiedigt de regeer'ng de onderscheidene ekonomische funsties van al dezen die handel drijven. Hopen wij dat deze regeeringsmaat- regel eerlijk zal geëerbiedigd werden en er niet zal gezocht worden naar spek'i- latie, want we kennen die meer op een geldwolf gelijken dan op eerlijken handelaar. De zeepbaronsr, van de i oorlog 1914-1918 zweven ons r.og steeds voor den geest. Strenge kontrole. duidelijke vastge legde prijzen aan de bron, ziedaar het vertrekpunt om een rantsceneerings- dienst in te richten ten bate van onze volksgemeenschap. De maatregelen door de regeering ge- nomeft ten overstaan van de op eisching der werkloozenwaartoe de gemeenten gemachtigd zijn heeft in de belanghebbende middens heel wat be roering gewekt. Wij ontvingen van een onzer lezers een schrijven aangaande dit vraagstuk schrijven dat dit problema ongeveer op zijn juiste standpunt plaatst. We la ten dit hier, met de door ons aange voerde kommentaar, volgen tin de middens van ons, arbeiders, alsook nog veel meer van onze kamera den, de arbeidsioozenis er een zekere beroering tot stand gekomen naar aan leiding van een besluitwet van 28 Ok tober, verschenen in ons dagblad «.Vooruitvan 1 November, op pagina 3, waarin gesproken wordt over het te werk stellen van de steuntrekkende werkloozen. De werkenden vreezen in zekeren zin dat hun kameraden, die werkloos zijn hen zullen onderkruipen door te moe' ten werken, op gevaar van anders voor de klachtenkommissie gedaagd te wor den, tegen loonen die onder het syn- dikaal tarief zijn. Er staat in deze be sluitwet, dat de werkloozen kunnen ge bezigd worden voor het uitvoeren van veraedigenswerken, voor de passieve bescherming der bevolking en voor ALLE werken van openbaar nut, dh, ui e,gen ueueer kunnen uitgevoera worden. Wij die niet thuis zijn in al die zaken weten niet wat er allemaal valt onder het eigen beheervan staat, provincie, gemeente, de open bare instellingen en de instellingen van openbaar nut. Dat is misschien bijna alles Maar nog meer verontrustend wordt het als wij in hetzelfde artikel onffei hoof ding FakUltatieve tewerkstelling lezen, dat allerhande instellingen hun gemooiliseerde arbeidskrachten zullen mogen vervangen door werkioozen «mus betaling van een toeslag van 5 fr. per vollen arbeidsdag en zonder a at zulke werkloozen hun werkloozensteun moeten derven. -■arbeiders aie nog het geluk heb ben te mogen werken, vreezen dat uit -j een aanslag op de loo nen, die al niet te hoog zijn, zou kun nen voortkomen. De werkloozen ook zitten in nesten met deze besluitwet. Er wordt gezegd dat de tewerkstelling 5 uur duurt, maar voor zekere gevallen kan de arbeids duur verlengd worden. Men vraagt zioh af of iemand die 13 fr. trekt, en daar- bij 5 fr. vergoeding zou krijgen, of 18 fr., even lang zou moeten werken als iemand die 25 fr. en 5 fr of 30 fr. zou ontvangen. Zal iedereen het opge legde werk moeten doen, ttz.: zal een voedingsarbeider of een textielbewer ker of een bediende grondarbeid moe ten verrichten? Wie zal de benoodig- heden leveren? Dit zijn allemaal vragen, die de werk loozen zich stellen en waaraan ook de werkenden met een zekere angst den ken. Het gaat hier ten slotte toch om de wederzijdsche belangen. Deze besluitwet, zal ongetwijfeld ook voor U van groot belang zijn als vak- bondsekretaris en als gemeentebestuur der. Een vergadering beleggen voor de werkloozen ware wellicht ook niet over bodig. We zullen trachten zoo bondig mo gelijk de verschillende kwesties in dit schrijven gesteld, te beantwoorden. li De privaat-nijverheidsinstellingen mogen deze besluitwet niet inroepen om werkloozen op te eischen. 3) De werkloozen kunnen wel opge- eischt worden, a) om aan sociale aien- sten te werk gesteld te worden; bdoor de gemeentebesturen, en dit mits op leg van 5.00 fr. voor eiken tewerk ge stelde. 3) De aard van het werk waarvoor de werkloozen kunnen gebruikt wor den, mag door de gemeentebesturen niet aangewend ivorden om de konkur- rentie te bewerkstelligen tegenover het privaat-intiatief Wat zijn nu de inzichten van ons gemeentebestuur? Het schepenkollege heeft besloten de schuilplaatsen tegen luchtbombarde menten uit te breiden. Daartoe zal aan het gewestelijk bureel voor arbeidsbe middeling en werkloosheid gevraagd worden om ons de noodige werkkrach ten te bezorgen. Alleen deze laatsten zijn daartoe aangewezen. We zouden twee ploegen aanstellen die elk vier uren zouden gebezigd worden. In de veronderstelling dat in sommige geval len werkloozen zouden aangeworven worden die slechts 13.50 fr. steun ge nieten, dan zouden deze werken aan 13.50 fr., plus 5.00 fr. of 18.50 fr. voor 4 uur. Daarmee blijven we ongetwijfeld in het kader der syndikale loonen. Hoeveel werkloozen daarvoor zullen aangeworven worden is ons nog niet bekend. Dit zal afhangen van het ge tal plaatsen waarover we zullen be schikken om schuilplaatsen aan te leg gen. Het aanwerven van werkioozen voor ander werk door de gemeenten uit te voeren, behandelen we wel bij een an der gelegenheid. Eug. Deprez. De kursisten van de Gewestelij ke Sociale School, evenals de partij- genooten die wenschen ingeschreven te worden als kursist, worden er vriendelijk om verzocht ZONDAG 19 NOVEMBER 1939, te 10 uur, oijeen te komen in het schoollokaal. Het bestrur. Zij verlaten ons één voor één, onze ouwe, eenvoudige partij genoot en, die bij de socialistische partij kwamen op een oogenblik, dat er moed en ove tuiging noodig waren om zich bij haar aan te sluiten. Onder dezen bevond zich pgt Louis Rimbaut, die Woensdag l.l. ter aarde besteld was. Louis ivas socialist uit overtuiging Hij had veel gelezen. En op partij vergaderingen deed hij nog dikwijls oude socialistische theorieën gelden De tijd gaat immers voort en al.is evolueert en past zich aan nieuwe toe standen aan. Daarbij kwam het, dit. hij dikwijls op deze vergaderingen niet akkoord was met de leiding. Maar ieder van deze oude pioniers heeft dc partij gediend in de mate zijner krach ten. Ook pgt Lcuis Rimbaut. Hij was met de beweging vergroeid Hij streed in zijn vakbond; hij was in zijn wijkklub; hij hielp het tooneel; hij heeft de partij velerlei diensten bewezen toen deze nog alle krachien noodig had. Louis werd burgerlijk be graven. Wij buigen bij het heengaan van dezen trouwen partijgenoot. Wij bieden aan de achtbare famihe onze innige deelneming aan in den rouw die haar zoo onverwachts treft. Gedurende de maand Oktober heb ben 3.258 werkloozen de kontrole ge volgd, tegen 4.379 in September of een vermindering van 1,121 werkloozen. In Oktober werden 103.923 dagen (in 5 weken) of 20.784 dagen per week gekontroleerd, tegen, in September 117.144 dagen (in 4 weken) of 29.286 dagen per week. Dus werden in Okto ber gemiddeld 8.502 minder dagen per. week gekontroleerd dan in de maand September. Getal werkloozen van Oktober Geheel gedeeltel. Totaal 1.472 1.068 2.540 70 648 718 Mannen Vrouwen Totaal Een afdeeling van deze nationale instelling is te Aalst gesticht buiten en boven alle politiek. Er is dus in onze stad slechts één organisatie, die zich officieel met het dienstbetoon aan de gezinnen der opgeroepenen zal be zig houden. Dit werk omvat ook het breiwerk voor onze soldaten. De strenge winter staat voor de deur en er zal veel dienen geholpen en gesteund. Er zal dan ook veel geld noodig zijn. Alle ingezamelde gelden, zoo van feesten en omhalingen, die nen uitsluitend voor de Aalstersche gemobiliseerden Binnen enkele dagen zullen dames van het komiteit zich ten huize aan bieden met inschrijvingslijsten. Deze lijsten zullen verschijnen in de lokale bladen. Talrijke feesten zullen worden in gericht, maar dat is het werk der sub kommissie. Onder geen enkel voorwendsel mag de naam van deze nationale instelling worden gebruikt (noch voor feesten, noch voor omhalingen) ZONDER WOORAFGAANDELIJKE TOELA TING VAN HET KOMITEIT. Het komiteit rekent ten stelligste op de hulp en de onbaatzuchtigheid van de gansche bevolking. Met vereenigde krachten is er on eindig veel te bereiken en is er veel goed te doen. Het hoofdkomiteit De eere-voorzitster Mevr. Bouckaert De voorzitsters: Mevr. Leon Camu en barones Moyersoen De voorzitter: Alfred Nichels De ondervoorzitster: Mevr. Gravey De ondervoorzitsters: hh. Berghman Alfons, De Stobbeleir Gustaaf en Eeman Georges Een bijzondere oproep Wij doen een bijzonderen oproep tot d liefdadige personen die zouden wil len breien voor onze soldaten. Zij kunnen dezen oproep beant woorden 1) Door onze wol te koopen tegen 65 fr. het kg. en deze kosteloos te ver breien. 2) Door de wol kosteloos te ontvan gen en kosteloos te verbreien. 3) De minder begoede personen en in het bijzonder de familieleden der gemobiliseerden kunnen de wol kos teloos bekomen en het breien betaald worden aan volgende prijzen Pullover met mouwen 18 fr. Pullover zonder mouwen 10 fr. Manskousen 6 fr. Bivakmuts 5 fr. Handschoenen 4 fr. Echarpe 4 fr. Zich richten tot het bureel eiken Maandag van 4 tot 5 uur. Men kan ook schriftelijk zijn diensten aanbie den. De personen die raad of hulp noo dig hebben, kunnen zich persoonlijk wenden tot het lokaal Keizerlijke plaats, 17, eiken Maandag van 4 tot 5 uur en den Zaterdag van 10 tót 12 uur. Men kan ook schriftelijk zijn aan vraag doen. HET KOMITEIT 1,542 1.716 3.258 De werkherneming in verschillende bedrijven der stad heeft de werkloos heid merkelijk verminderd gezien nog voortdurend werklieden aan het werk gesteld worden, zal het getal werk loozen in November nog dalen. De werkherneming is voornamelijk vast te stellen in de textiel-, breigoed-, schoen-, en metaalnijverheid. Integen deel is de werkloosheid bij den bouw, hout, tabak en andere bedrijven on veranderd gebleven, zelfs is deze toe genomen in de voeding, groef- en som mige andere kleine nijverheden. Deze toestand geldt eveneens voor de omliggende gemeenten. Door de werkherneming in de textiel- en schoenfabrieken en breiwerkhuizen werden talrijke werklieden van de aan palende percenten der stad aan het werk gesteld. Mogen deze goede vooruitzichten in zake werkherneming zich uitbreiden voor al de nijverheden en van duur- zamen aard zijn. Dat ware de wensch van onze bevolking die zooveel jaren door de krisis getroffen is geweest. Vakbonders De socialistische vakbonden bewij zen eens te meer dat zij werkzaam zijn. om uw loonen en werkvoorwaar- den te verdedigen en te vrijwaren Spreekt daarover met uw werkmak- kers komt naar de vergaderingen als ge opgeroepen wordtverwittigt den sekretaris van uw vakbond over mo gelijke misbruiken, en waar de ver goedingen voor overwerk, ploeg- en nachtwerk niet betaald worden. Helpt allen mede om uw vakbond te versterken. Overtuigt uw vrienden dat zij bij de soc. vakbonden moeten vereenigd zijn, zoo vergroot ge de macht der werkers en verzekert gij u een betere toekomst. Zooals elk verloopen jaar. sinds 1918. werd 11 November terug herdacht als de heuglijke gebeurtenis die een einde stelde aan de afschuwelij :ken moord- dadigen oorlog. Nu we terug in zoo'n bloedbad drei gen gesleurd te worden was het meer dan geboden dat het Aalstersche volk in zijn geheel uiting gaf aan z'n af schuw voor menschenmoord en vernie ling. Het stadsbestuur organiseerde dus den gebruikelijken optocht, naar de monumenten der gesneuvelden der stad, om er bloemen neer te leggen. Talrijk waren de miltaire en burger lijke overheden, samen met de oud- strijdersvereenigingen, die achter het muziekkorps opstappen. Toch stelden we met spijt terug de afwezigheid vast van den N.S.B., waar van de heer Pedro De Hurt voorzitter is. Of hier nu de kleinburgerlijke wrok is, om zijn nederlaag als kandi daat-burgemeester, of nu de gevallen helden, die vóór het soc.-liberaal stads bestuur, toch elk jaar zoo zeer door den N. S. B. bewierrookt en herdacht werd, dit nu niet meer waardig zijn, weten we niet en laten we rekening van degenen, die terug op deze plech tigheid schitterden van afwezigheid. De goede vaderlanders waren op hun post Degenen die in oogenblikken als bij de 11 Novemberherdenking pun poli tiek geweten eens het zwijgen kunnen opleggen en ter eere van de vele ge vallen kunnen doen. Op de koer van het stadhuis sprak burgemeester Nichels de volgende zeer korte rede uit Het is de jaarlijksche gewoonte na de wederlegging van bloemen aan de monumenten onzer gesneuvelden van den oorlog 1914-1918, hier op deze plaats een rede te houden, waarin men hulde en dank brpngt aan de slacht offers van dien tijd. Thans leven we opnieuw in een tijd dat onze buren in oorlog leven, en wH onze onzijdigheid bewaren, waarin we tot heden zijn geslaagd en wat door alle van Belgen verhoopt wordt te kun nen blijven behouden. In 't belang van den vrede, van onze neutraliteit, wordt er van wege den heer minister van Binnenlandsche Za ken, op aangedrongen dat de woord voerders heel voorzichtig zouden zijn in hun toespraken. Te dien gevolge heb ik besloten, van de gebruikelijke redevoering at te ziev oordeelende dat de tijden te ernstig zijn en ik voor niets ter wereld zou willen dat men mij kan beschuldigen iets te hebben gedaan of gezegd dat onze neutraliteit zou kunnen schaden. Ik wil u allen bedanken, voor het bewijs dat ge steeds onze helden, onze slachtoffers erkentelijkheid wilt betoo- nen. erkentelijkheid die wij tot aan den dood zullen bewaren. Laat ons allen de hoop uitdrukken, dat de bemiddelingspoging van onzen doorluchtigen koning Leopold III en deze van koningin wilhemina van Ne derland om het bestaand kon flikt te beslechten, moge aelnkk-n. in 't b-lavn niet alleen van ons Belgen, maar van de bevolking van de gansche wereld. Weg den vervloekten oorlog. Leve de wereldvrede Het vaderlandsch lied werd gespeeld, de vele vaandels bogen en... hiermede is deze plechtigheid afgeloopen. Hopen we dat, zooals het de burge meester uitdrukte, wjj niet in een we reldoorlog terug worden betrokken, al dus wenschende dat het doodenleger niet grooter wordt dan dit dat we nu reeds kennen. Wij ook roepen, zooals burgemeester Nichels weg den gevloekten oorlog, weg de barbaarsche vernietiging der menschheid en leve de wereldvrede Wij kunnen, in deze tijdsomstandig heden, moeilijk met dit hoekje voo-t- gaan in den zin zooals wij het opgevat hadden. Iedere week, bijna tederen dag. staan wij voor nieuwe gebeurtenissen die aller aandacht gaande houden, die- inwerken op ons gemoed, die ons nu eens in deze dan eens in een andere stemming brengen. De internationale toestand be- heerscht alles, beïnvloedt alles, is het begin en het einde van alle gesprek ken. Wat brengt ons de dag van mor gen? Voila de ernstige vraag. Maar doen wij aan geen pessimisme. Wij zullen de gebeurtenissen nemen, zooals zij zich voordoen. Wij zullen ons doorheen ie moeilijk heden werken met de vaste overtui ging dat na deze zwarte overgangs periode een andere tijd aanbreken zal die zwanger zijn ulI van nieuwe be grippen vol menschelijkheid Het geweld vernietigt zich zelve. Boven die waanzinnige rassentheorie, waarmee wetenschap niets te maken heeft, boven dat eng nationalisme, dat een volk geestelijk omknellen kan, zul len torenhoog rijzen de begrippen van vrijheid, demokratie, humaniteit. Olie drijft immers boven. Maar om terug tot een nieuwe wereldorde te komen moet er veel ge broken en vernietigd worden. Dat is de tragiek van allen >ooruit- gang. Er zullen offers moeten gebracht worden: materieele en moreele offers. Houden wij ons kloek in deze moc'- lijke dagen. In eenvoudiger woorden: behouden wij ons evenwicht. En dat zullen wij best doen met, zooals men ons in 't begin der moei lijkheden zei, onze dageiijksche bezig heden met orde en vlijt te verrichten. Voor het pakket van den soldaat Twee liederen gezongen door den verzorger en den aanvoerder Emiel Wolput, by De Schutter August, Bolle- weg. Rondgehaald 17 frank. Merci. Op ZONDAG, 26 NOVEMBER, te 9,30 uur voormiddag, in het ACHTURENHUIS te DENDERLEEUW, zal de plaats hebben. We moesten dien datum nemen om ons te verzekeren dat we als spreker SOCIALISTISCHE AFDEELINGSSEKRETARISSEN, wij doen een bijzonderen oproep tot u, opdat ge een buiten gewone krachtinspanning zoudt doen om zooveel mogelijk kameraden uit uw lokaliteit naar deze bijeenkomst te brengen. OP 26 NOVEMBER KOMT DE ELITE VAN GANSCH HET ARRONDISSEMENT BIJEEN Welke socialistische propagandist zou er durven ontbreken? Voor het arr.-bestuur ALFONS BERGHMAN. Waarde gezellin, wij noodigen a vriendelijk uit tot het bijwonen der algemeene vergadering op Zondag 19 November, te 3 uur namiddag, in het Volkshuis. Een zeer belangrijk punt moet op deze vergadering besproken worden. Door de jarenlange ekonomische kri sis ",jn tal van werkersgezinnen h» den grootsten nood geraakt. Den ern stige internationale krisis, met als ge volg het oproepen van honderddui zenden onzer jongens, heeft gemaakt dat in vele gezinnen de armoede ten top is gestegen en de ellende te groot om te dragen. Tegenover de mannen en jongens (die werden opgeroepen) onzer leden hebben we onzen plicht gedaan. Een eerste pakket is him reeds opge stuurd. Wat moeten wij nu doen tegenover onze in nood zijnde leden We doen een beroep op al degenen, die ons hun steun willen verleenen, en ons helpen de armoede te lenigen van dezen van onze leden, die in drin genden nood verkeeren. Afgelegde, doch nog in goeden staat zijnde klee- ren, levensmiddelen en geld kunnen aan het bestuur overhandigd worden. Het zal aan de meest behoeftigen overgemaakt worden. We rekenen op de solidariteit van degenen, die het ge luk nog hebben niet door de ekono mische of internationale krisis te zijn getroffen en danken u bij voorbaat. De leden wier gezin in grooten nood verkeeren, dus dringend-behoeftig zijn, mogen zich laten inschrijven bij "de bestuursleden. Er zal volgens de mo gelijkheid gesteund worden. Lidboekje zal streng geëischt wor den. Het bestuur. Evenals in 1918 werd door de ver eenigde tooneel- en muziekvereenigin- gen van Aalst besloten, mede te wer ken aan het lenigen van den nood in de stad. De handen werden in elkaar geslo ten, de hoofden bijeengestoken en de gedachte werd opgevat een liefdadig heidsrevue op te voeren. Met flinke wilskracht om goed te doen werd van wal gestoken, en de re vue groeide en zal openbloeien tot een grootsch geheel op 12, 13, 19 en 20 De cember a.s. De titel van de revue luidt: «Alleman rtoet mee!». En alleman zal meedoen, zooniet door effektieve medewerking, dan toch door haar te komen bewonderen. Want be wonderenswaardig zal de revue zijn cioor haar spektakulair karakter, haar luimige Aalstersche scènes vol pi'ttigen humor, de machtig-mooie dekorbouw. de feeërieke belichting, de muzikale omlijsting, de wonderschoone balletten. We doen dan ook een dringenden oproep tot geheel de Aalstersche bevol king en deze der omliggende gemeen ten, op 12, 13, 19 en 20 December a.s. in Schouwburg Feestpaleis aanwezig te zijn. Het zal een kunstprestatie zijn en tevens een gelegenheid aan liefdadig heid te doen, want de totale opbrengst van «Alleman doet mee!» komt ten- goede aan de noodlijdenden van onze stad. Dit feest was van minder gehalte dan vorige jaren uit oorzaak van den gespannen internationalen toestand. Moeder Sarov kon geen feestpro gramma geven. Zij was inderhaast ge komen van tegen de Hollandsche grens waar ai de huizen moesten ontruimd worden. Constance kon niet meeko men. Nochtans waren de vriendjes van Moeder Sarov flink opgekomen. Mos- der Sarov werd verwelkomd door Vij verman en Schoonjans, sekretaris van de groep. Bloemen werden haar over handigd. Moeder Sarov hield een korte toe spraak en zong enkele liedjes. Zij mocht vele pakken zilverpapier van de klei nen in ontvangst nemen. Tenslotte kreeg ieder kind zijn St. Maarten. Het feest verliep in de beste orde. Harzen-Kanari- maatschappij «De Huisvriend» gevestigd «Klein Gent», Aalst Groote ziftingsprijskamp op Zondag, 19 November 1939. Keurmeester: Konings Florent. 1. Begiftiging met een prachtige me- calie, te winnen door den hoogsten vo gel in de klas A. 2. Een schoone beker in de klas B, te winnen met den hoogsten stam. 3. Zilveren medalie aan den tweeden hoogste, jonge vogels, eigen kweek, in de klassen A, B of K. 4. Gouden brelok aan den derden hoogsten jongen vogel. Elk lid kan maar één prijs winnen. 5. Een bijzonder goede kweekpop aan een minste punten zingenden vogel. 6. Aan alle pryzen, hooger vermeld, prachtige diploma's. Inbrengen der vogels op Woensdag, •5 November, tusschen 6 en 8 uur. Prijsuitdeeling op Zondag 19 Novem- i er, te 5 uur. Het bestuur.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4