Geeraardsbergen NINO VE AALST EREMBODEGEM Minister BALTHAZAR DENDERLEEUW Moderne woning MOORSEL MEIRE Volksboeken] Oe Verbroedering s.v.v. SOCIALISTEN VAN ALLE BUITENGEMEENTEN Op 26 Nov. te 9,30 u. voormiddag, is uw tegenwoordigheid vereischt te Denderleeuw zal er speciaal tot u allen spreken. NEEMT UW SCHIKKINGEN OM OP POST TE ZIJN ^ieuwerkerker Socialistsche Studie- en Aktiekring FILMAVOND 1111 «De Verbroedering» KLAVERJASSEN Geeraardsbergen for ever V?7 Gewestel. soc. school Arbeiderssport Bij de allumettenbewerkers Hoekje der vriendjes van moeder Sarov VAN ALLES WAT ;:^»sc9os«oee9s6< S.A.V. Bericht De dood maait.... Hoe de zijdenijverheid uit Perzië in Europa werd ingevoerd ARRONDISSEMENT AALST BIIIIIIMMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllr Ou DINSDAG 21 NOVEMBER te 3 1/2 uur 's avonds organiseert - —.-j.- jn (je Feestzaal de Socialistische Studie- en Aktiekring Volkshuis, een prachtige Op het programma staan twee prachtige filmen. Kam. De Nauw, burgemeester, zal een openingsrede uitspreken. Dc filmavond is toegankelijk voor allen. Nochtans wordt een bijzondere oproep gericht tot de jonge kameraden en gezellinnen. In den moeilijken en zenuwsloopenden toestand waarin we leven, moeten dezen vooral een aangename en opvoedende ontspanning bezorgd worden. De Socialistische Studie- en Aktiekring wenscht hiervoor te zorgen. Bijzondere uitnoodigingen zijn rondgestuurd Daar wij echter niet over alle adressen beschikken, is het vanzelfsprekend, dat ook zij, cue niet een uitnoodiging mochten ontvangen toegelaten worden. Ouders of kennissen mogen hen vergezellen. Nochtans is het gera den, voor net gemak der aanwezigen zelf, de kinderen beneden de 14 jaar. zooveel mogelijk thuis te laten. De kaarten, die bijde uitnoodiging gevoegd zijn zullen aan den toegang kunnen bekomen worden door degenen die geen uitnoodiging ontvingen. Deze kaarten moeten ingevuld, aan den toegang afgegeven worden, door al dceneri die ook wenschen uitgenoodigd te worden op de volgende filmavonden en voordrachten DE TOEGANG IS VRIJ HET BESTUUR 404 405 406 407 408 409 411 412 413 414 415 416 420 471 422 423 429 430 431 432 433 434 (Om uit te knippen) 5de LIJST Het groote avontuur, Floris V.d. Aemsel. Id., id. Temescal, H. H. Knibbs. Id., id. De Verklikker, Liam O Flakerty. 1V/J7 Id., ld. 410 Taliak, zoon der aarde, Th. Wil liamson. Moederhart. Helen Gr. Carlisle. Het Doodenschip. Ben Traven. Het taaie ongerief. Theo Thyssen. Staking, Mary Heaton Vorse. Djoema, de hond der wildernis, René Maran. Id., id. 417 Het land der belofte, Alexander Newlerow. 418 Id., id. 419 Dc Apostels van het nieuwe rijk, Paul Kenis. Id., id. Heksenketel, Ralph Fox. F»n broederveete, Robert Louis Stevenson. Kinderen van den mist, Carmel Haden Guest. 424 Leen Wouters op de kweekschool, A. Pleysier. 42.5 Germinie, E. en J. de Goncou-i. 420 Een merkwaardige nacht, Lau- rids Braum. 427 De tocht door het donker, Tjeerd Pordsman. 428 Ons Atwerpen, Eugeen De Rid der. Tom Mix. Max Tax. Douglas Fairbanks, Max Tax. Harold Lloyd, Max Tax. Gloria Swanson, Max Tax. Charlie Chaplin, Max Tax. Pola Negri. Max Tax. 435 Wirlly, Ed. Stillgebauer 436 Journalistieke maneuvers met de zwempirgel, A. Moresco. 437 Lentekalveren, Tjebbo Franken. 438 De laatste flesch, Jozef Simons. 439 Izegrim, Antoon Thiry. 440 De Droomer. Antoon Thiry. 441 Het meisje Leir, Urbain Van de Voorde. 442 Fakkelburgers, Ed. Ooenrads. 443 De Millionair, Upton Sinclair. 444 Id., id. 44,5 Jimmv Higgins, Upton Sinclair. 447 De Negerhut van Oom Tom, Net ty Weetjen. 448 Het zwevende schaakbord, Louis Couperus. 449 Getrouwde menschen, O. Rynders 450 Fêtes galantes, Paul Kenis. 451 Uit dagen van nood, Siska van Daelen 452 Tjoen, baronnes Elis. v. Hekking. 453 Het oog van Lever, Ph. Exel. 454 De kandelaar van den keizer, barones Orczy. Het nest van den sperwer, id. Carmen. Prosper Mérimée. De wereldkaravaan, Ward Auwe- leer. De nagelaten papieren, Charles Dickens. Nelly, Charles Dickens. In Londen en Parijs, Dickens. Barna.by Rudge, Dickens. Bergen van honger en ellende, Anna van Gogh-Kaulbach. Het kapersnest. Jozef Conrad. In duister Afrika, Harold Bend- lors. De zeven sleutels van Baldpate, E. D. Biggers. Hoe 't Flip en Henk verder ging. Cor Van Ossenbruggen. De man-kameraad, O. Hollontay. Malvina, Querido. Het liefdeleven van Rudolf Valen tino, Rudolf Valentino. Ik trok er op uit. Max Blokzuil. Levensberichten, Nico Rost. Levende dooden, Eduardo Zama- clos. De terugweg. Adr. Trabak. 474 Mijn leergangen op het Lad, le deel, Frits Reuter. Id.. 2e deel. Frits Reuter. Krasputin, ae wonderdoener, Dr. Reinhold Eichacker. De aarde splijt, Maurits Dekker. Het meisje en de taxi, P. G. Wo- dehouse. Id., ia. Om het kampvuur, F. M. Lelleger- Elout. Het leven, Ferbio Trombi. Het huisje "an Roeleke, E. G. v. Bolhuis. De zwarte wagen, G. Van Hulzen Barnabes Walwisch, René Theve nin. De maagd en de zigeuner, D. H. Lawrence. 486 De magische schaal. Jan Kirch. 487 Moord. M. en E. Haldeman-Julius. 488 Een leven vol gevaren, Ben. B. Lindsey. 489 Bankroet van het huiwelijk, V. E. Calverton. ■■90 De roos en de ring, Thackeray. 491 't Geluk hangt als een druiven tros. C. en M. Scharten-Antink 492 Huwelijksvakantie, Jeanne Reyne- cke van Stuwe. 493 Het geheim van Freule Verhaaff, F. Davids. 494 De weg der smarten, Sandor Hé- meri. 495 Vrouwen. Emmy van Lokhorst. 496 Het vonkende vuur. Cor Bruyn. 497 En een -ouw verdwynt, E. D. Biggers. De schaduw van het geluk, Jar. Samenwerkende maatschappij Onze prijskamp voor 't bieden Hieronder laten wij de lijst der win aars van onzen welgeslaagden pri's- ,amp voor het bicden volgen: 1. Shaillée Jules, Vooruitzichtstr. 5; 1 Do Nauw Menoit. Brusselpoort 10; Martens Emiel, Lorreinestraat 29: t Van der Eycken Guillaume, Gaffel straat 11; Heymans Ch.-Louis, Hoogewegstr.; 6. Neyrinckx Robert, Steenstraat 68. Hartelijk dank aan al de deelnemers Onze kolenhandel De bezitters van kolenkwitanties mo- gon zich op ons bureel komen aanbie den teneinde den kol'endeel te kunnen uitkeeren. Hebt gij uw wintervoorraad kolen reeds ingelegd Zooniet, doe het dan onmiddellijk. Laat u bij Prudens of op het bureel "in schrijven voor de eerstkomende bestel ling. Op iederen aankoop van kolen be komt gy een ristourne van 4 t.h. Het beheer. OP ZONDAG 19 NOVEMBER groote jaarlijksche prijskamp in het VOOR HET KLAASFEEST VAN DE KIPDEREN DER GEMEENTESCHOLEN in het lokaal - De Redding-, Geeraardsbergschestraat. 300 fr. prijzen verdeeld als volgtle prijs 100 fr 2e prijs 75 fr. 3e prijs 55 fr. 4e prijs 40 fr. 5e prijs 20 fr. 6e prijs 10 fr. Inleg 2 fr. per man. Men speelt met makkers. Het reglement zal bij den aanvang der eerste ronde kenbaar gemaakt worden. Men begint te 2 uur. HET BESTUUR Gebeurlijk overschot der inleggelden ten voordecle van het Klaasjeest 498 van Epen. 499 500 Kruisende wegen, A. M. De Jong. Ambtsgeheimen. Fr. Pauwels. (Wordt vervolgd.) Op 11 November had in de stads schouwburg een koncert plaats, ge geven door de kon. symfonie «De Vul- der* en ten voordeele van de Geer- aardsbergsche opgeroepenen. Daaraan verleenden hun medewer king Mevr. Mestdag, zangeres. Mej. David Suzon, violiste en Mijnheel Tristan Risselin, pianist, alsook M. Paul de Portemont, die het orkest di rigeerde. Mevr. MESTDAG vergastte ons op een paar liederen die hun sukses niet misten. Mejuffer SUZON DAVID bracht, met haar gekend talent enkele stuk ken ten gehoore waaronder we voor al deze van Bach, Weniawsky en Vieu- temps noemen. Mijnheer TRISTAN RISSELIN ver blufte ons door zijn prachtig piano spel en zijn sukses was zoo groot, dat hij nog een bis-nummer moest ten bes te geven. Tenslotte speelde het symfonieor kest nog enkele gekende stukken, waaronder vooral «De petit Due* uit muntte. Deze prachtige avond verliep dus in de beste orde. Wat we er vooral moeten van ont houden is, dat in kleine middens als Geeraardsbergen ook waar kunstleven mogelijk is. 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 463 469 470 471 472 473 475 476 478 479 489 481 482 483 484 485 Afdeeling Geeraadsbergen Enkele gezellinnen van ons bestuui zijn met den verkoop van de kalenders begonnen. We mogen gerust zeggen dat het een waar sukses is. Maar hoe kan het anders Overal waar we komen vindt men ze zoo mooi. Er zijn zelfs koo- pers die ons zeggen «Kost dat maar 1 frank, 't is gratis». Dit maakt natuurlijk het werk van onze gezellinnen aangenamer. Mogen we hopen dat. we hetzelfde onthaal zullen kennen bij de overblij vende leden De sekretaressc MARIA PATTEET De leergangen der Gewestelijke So ciale School vange naan op Zaterdag 25 November te 7 uur 's avonds in de muziekschool. Volkshuis. Volgende kursussen staan op het programma 1) Koöperatie. 2) Vakbeweging. 3) Mutualiteit. 4) Gemeentelijk recht. 5) Grondbeginselen van het socia lisme. 6) Spreken en schrijven. Bevoegde lesgevers zullen de lessen geven. Inlichtingen en inschrijvingen bij f ibert Monnier. voorzitter, en Arthur Coppez, sekretaris. De schoolraad Duivenmaatscbappij «Geeraardsbergsch Verbond» Op Zondagen 19 en 26 November wordt een monstertentoonstelling inge richt voor reisduiven. De tentoonstelling van 19 November zal plaats hebben in het lokaal Eten- oracht, Statieplein. Deze van 26 No vember in het Volksbuis. Iederen Zondag, 16 liefhebbers, elk met vijf duiven. Liefhebbers, neemt deze gelegenheid te baat om iets puiks te zien. Het bestuur. Ik heb een huis met een tu iltje g» huurd Gelegen in een gezellige buurt En als ik thans naar mijn enaom tkijk. Dan zeg ik: «'t Is net een vesting -e- [lijCi Op heel de wereld, den dag -an ;an- [daag. Is 't deuntje «oorlog* herleio tot een [zaag En niemand mag zich beveiligd nog t denken Maar moet aan luchtverweer aandac U [gaan schenken Als hoofd des huizes heb ik dat .teüaan; Ik ben alvast naar den stadsdienst ~egaan En heb gevraagd naar wat zand vooi [mijn zolder. Dat goeie zand uit den Ekerschen [polder bracht de zakken verwonderlijk [vlug En zei: «Ge brengt ons de leoige t'rug» Ik mocht daarna braafjes buildrager [spelen En 't zand heel schoon op den zolder [verdeeien. Maar 'k heb daarbij met den arbeid [gestaakt. 'k Heb in mijn tuin nog een loopgracht [gemaakt; Een gracht die menig piot zou benijden En die mij tegen 't geschut moet oe- vrijden. En verder heb ik mii'i kelder versterkt En heb daaraan wel een weekje ge- werkt: Ik kocht wat balken, cement en beton En ma-akt' een lortje zoo goed als ik [kon. Ik heb daarna gasmaskers aangekocht De iuiste nummertjes fijn uitgezochi. Ze liggen nu in mijn keidei al klaa' En 't'ben bestand tegen ieder gevaa". Ik zorgde ook voor een boel proviand Want tegen honger is niemana bestanc Ik heb daarbij nog «den platte» g ■- [spee d En 't tusschen kelder en ioopgracii" [verdeeid Ik dacht: «Nu heb ik toch mets mee tteko ■*-, Want heel mijn huisje gelijk, op een [fort Toen kondigde men een voordrachtie [aan Van luchtverweer. 'k Ben en hene i [gegaan Ik hoorde daar dat ik goed had gedaan En aan 't gevaar wonderwel zou wee- [staan. Totdat ik plots met verbijstering ve>- [nam. Dat als een bom uit een vliegmachine [kwam Ontploffend op ideale manier. Vernielen zou wel een heel kwartier Een cirkel van vijfhonderd meter straal Vaagt zulke bom op een oogenblik kaal Toen ben ik weer naar mijn huisie [gegaan En heb mijn spullen in koffers gedaan. Dan vToeg men mij: «Zeg. wat vangt [ge ru aan?» En 't zei bedaard: «Wel. we gaan [naar de maan!* Roode Bal Kameraden-sporters, opgepast, op Zondag 19 November komt Lessen op bezoek. Wat zullen onze jongens tegen de sterke Walen presteeren Dat ze flink figuur zullen slaan valt niet te betwijfelen, want Zondag zul len onze spelers er alles op zetten om beide punten te Ninove te houden. Dus kameraden, sporters, suppor ters en partij genooten. Zondagnamid dag allen naar het terrein «Het Meule- ken» om onze jongens aan te moedi gen. Aftrap te 2 uur stipt. Toegang, niet- leden 2 fr. Supporters en vrouwen 1 fr. Soldaten gratis. Zooals wij beloofd hebben zijn wij in onderhandeling geweest voor het be komen van de loonsverhooging die toe gestaan is in de Union Allumettière. Wij hebben het genoegen onze leden ter kennis te brengen, dat in de zit ting va de paritaire kommissie der lu cifersnijverheid, die gehouden werd te Brussel den lOn November, de heer Steppe, afgevaardigde-beheerder der Onafhankelijke Nationale, akkoord is gekomen van 15 November 1939 af de zelfde loonsverhooging toe te kennen, zijnde 4.4 t.h. op de loonen, in zijn fa briek betaald vóór 15 November 1938. De onderhandelingen zullen ten ge- pasten tijde worden voortgezet. Hiermede zijn wij toch weer een stap vooruitgeraakt. Jules Bauwens, sekretaris. Het jaar loopt ten einde. Vriendjes en binnenkort zullen de bijdragen vooi 1940 moeten betaald worden. We we ten dat de tijd slecht is en dat iedere moeder geen vijf frank kan overhou den. daar in vele gezinnen vader op geroepen is. Daarom stellen we vooi dat van nu af aan iedereen zou be ginnen sparen. Elke week vijf en twintig centimes weggelegd, geeft na enkele weken uw bijdrage. We zouden ook een eigen spaar fonds kunnen inrichten. Op onze vol- ende vergadering zullen we daar eens iets meer over zeggen. Dus vooruit vriendjes, aan 't spa ren voor onze club Toekomende Zondag komen we dus zooals gewoonlijk bijeen in 't Volks huis. We raden de achterblijvers aan ook eens naar de vergadering te komen, want we leeren enkele prettige liedjes aan. Vraag het maar eens aan dege nen die komen. Dus toekomende Zondag te 11 uur in 't Volkshuis Tot Zondag EEN CLUBLID S. V. V. Kindervakantie Er moeten nog altijd een paar por tretten afgehaald worden bij M. Pat- teet. Wijngaardstraat 14. Zult ge ons niet meer laten wach ten, jongens Burgerlijke Stand HUWELIJKEN. Gilbert Vanhou- denhove, Buizemont en Marguerite Bo- aenghien, Karmelietenstr. Louis Lauwaert, Gentschestr. en Augusta Borreman, Steenstr. Oscar Varlé. Steenstr. en Angèle De Vos, Papieren- molenstraat. OVERLIJDEN. Ludovica De Bont- •idder, 66 j., echtg. Prosper Ghysse.ls. Penitentenstraat. De organisatie der territoriale wacht voor luchtafweer is terug ter hand ge nomen. Een bestendige dienst werd reeds ingericht op het gemeentehuis. Verleden Maandag werd ook op Ter- joden een algemeene vergadering ge houden. Deze wijk zal zelfstandig inge richt worden. Heden Zondag, te 10.30 uur, bij Ca- miel De Meyer, is het weer algemeene vergadering. De korresponaent, van De Waar heid is zeer prikkelbaar. Dat gaat zoo als men eens de waarheid zegt. Door i.et bijeenbrengen der twee liberale groepen verloor d'eze partij wel 400 stemmen. De kloof is nu nog grooter dan vroeger. Wij verheugen ons daar over niet. Integendeel. Maar de ver standige liberalen zullen wel gevoelen, dat het voortaan nutteloos is bij deze kwijnende liberale groepen nog te blij den. De heer Vanden Berghe beaamt bet met vele andere liberalen: dat al leen de socialistische partij de partij aer toekomst is te Erembodegem. De katholieke bestuursmeerderheid verhoogde de belasting der gemeente lijke opcentiemen met 0,10 fr. Inplaats 70 opcentiemen op de grondbelasting, zal men er toekomend jaar 80 betalen. De kwestie van de elektriciteit zal de volgende maal voor den gemee'u."- rsad komen. Het oude kontra kt. dat de gemeente heeft met de elektrici teitsmaatschappij, zou vervallen en een nieuw kon tra kt zou aan de gemeente en ook aan de inwoners ten goede ke rnen. Want deze laatsten zullen merkelijk minder voor hun verlichting te betalen ebben. Toekomende week geven wij hierover een uiteenzetting. Wij lezen in «De Waarheid», het li berale weekblad, van verleden Zondag het volgende stukje: Wie herinnert zich niet meer het debat tusschen rexisten en liberalen in cie zaal Madeion te Erembodegem voor de voorlaatste Kamerverkiezing? Daar was een persoon die vol hoogmoed en kele vodjes papier aflas. Die persoon nad toen enkele aanhangers, die dach ten evenals hij zich langs dien kant in OCCOOCOSOC "50S0996T yS©5CO00C«O050CC<SC©Se0C00©S«CC0<B<;&M5QSÏ gemeenteraad, provincieraad, ja zelfs m Kamer en Senaat te doen verkiezen. De eene vergadering na de andere had plaats, al wat door dien persoon were voorgesteld werd aanvaard en aange zien als onfeilbaar. Zoo werd er door zijn toedoen over gegaan tot het stichten van een maat schappij, die naar zijn zeggen al de andere handelaars(sters) zou in den grond boren. Hij speelde daarin even als elders heer en meester, en zij die werden aangeduid om de kontrole te ooen in die zaak (misschien brave jon gens) schenen niet genoeg ervaring te bezitten om hun ambt behoorlijk te vervullen. Dit duurde zoo een heelen tijd. Maar alles duurt zijn tijd, zegt een soreekweord. Tusschen de vroegere iaafsche onderdanen werd er gerede- wist, en uit dit alles kwam stilaan licht in die zaak. Men kwam na on dervinding tot de overtuiging, dat ze kere persoon handelde uit eigenbelang •m niet zou terugdeinzen om iemand broodeloos op straat te werpen. Er kwam achterdoaht bij de perso nen in kwestie, er werd het eene na het andere ontdekt, wat voor gevolg bad dat de zaak verder en nauwkeuri ger werd onderzocht. Dit gebeurde en niet ten voordeele van den hoogmoe- tiigen rexist. die een put had gemaakt oor een ander en er nu het eerste slachtoffer van is. En nu wordt het voor ons, liberalen, zeer aangenaam, want Hitlerken, Fritsken en anderen die den grooten man bijstonden en ver dedigden daar waar het mogelijk was. maar na gewikt en gewogen te zijn te licht werden bevonden, keeren hem nu den rug toe. Wat is die man toch Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Neirinckx Marie. Charlotwegstr. 19a. De Wilde Gcde- lieve, Leuvenstr. 16. Segers Arthur Leuvenstr. 18. Oolinet Herman. Scherrestr. 12. OVERLIJDENS. De Grève Ca- r.iiel, 70 j., Brusselbaan 75. Van den Grande Frans, 14 d.. Zavelstr. 14. Fegers Arthur. 1 d., Leuvenstr. 18. HUWELIJKEN. Vanden Spiegel Albert, fabrw., Diepestr. 3, Terjoden met Van den Bruele Maria, Geeraards- bergsche stw. 2, Terjoden. Arijs Pie- ter, werkman, Brusselbaan 164 met Van Hespelgem Josephine, fabrw., Hoc- geweg 72. Een oorlog is het verschrikkelijkste en het afscnuwelijkste wat men zich san voorstellen. Iedereen beelt als het woord oor log wordt uitgesproken cn dan denkt nun onwillekeurig aan de jaren 'li— '18. Een oorlog brengt de schoonste ver wachtingen tot puin. Een zakenman d e een groote hoe veelheid van de een of ander koste lijke waar in zijn magaz^nen opge borgen heeft, om de.e n-ai een aiiaU' land te laten overbrengen, ziet zijn verwachtingen vernietigd woraen door het u.tbreken van een oorlog erger nog, de bombardemenisvlieg'U - gen herschappen zijn magazijnen in een vormioozen pu.imoop. zooaat nij, die misschien ai gerekend had hce- veel winst hij zou hebben, met éen slag honderd duizenden oi misschien nuuioenen frank schade lijdt. Zoo zijn er niet enkeien, maar hon derden. De oorlog brengt ook de groepee ringen een slag toe, door de oproe pingen ofwel door de algemeene mo- oilisatie. Ook de druk, die een oorlog teweeg brengt op den gemoedstoestand van de menschen. is slecht voor de leden van de groepeeririgen. Het brengt hen tot een soort ver- dooving. De leden verliezen het hou vast van nun groep. Ze vragen zich af «zal het vandaag of morgen zijn dat we zullen opgeroepen worden Door dien toestand vergeten ze gansch dat ze nog lid zijn van een groep. Wanneer ge hen er dan op wijst, halen ze onverschillig de schou ders op. Waarom nog ljd zijn, met zoo'n toestand Maar het is juist met zoo'n toe stand dat de banden, die hen aan die groep binden, vaster zouden moeten samengekneed worden. Het is op zulke oogenblikken dat we bij elkaar troost zouden moeten vinden. Lijk de soldaten het hoofd bieden aan de vijandelijke aanvallen, zóó ook moet ieder lid van een groep strijden tot het uiterste om het behoud van zijn beweging, zijn groep. Een soldaat die in het heetste van het gevecht op den loop gaat is een lafaard, omdat hij zijn kameraden in den steek laat. Een lid dat zijn groep verlaat, op het oogenbl-ik dat deze vecht om zijn behoud, is een verrader. En verraders worden door iedereen veracht. Eén alleen kan geen overwinning brengen. Een officier kan zijn man schappen aanvoeren, maar het zijn zij die de overwinning moeten be halen. Eten leider van een groep kan zijn leden aansporen altijd op post te zijn, maar het zijn de leden zelf, die hun beweging kunnen hoog hou den. Wanneer de leden de handen sa- menreiken, dan kan er geen oorlog die groep vernietigen. Ondanks oproepingen en algemeene mobilisatie, zal de gedachte aan hun groep hun altijd byblijven. Daarom, gij meisjes en jongens van de S. A. V., de handen ineen tot de versterking van onze jeugdgroep. Soc. Vooruitziende Vrouwenbond Op Zondag 26 November aanstaan de, te 4 uur 's namiddags, in het lo kaal «Zaal Wilson* wordt een lekkere koffietafel aangeboden aan al de leden der afdeeling. Te dezer gelegenheid zal er eveneens gezorgd worden voor °en bijzondere verrassing, voorbehou den aan de moeders wier echtgenoot of zoon thans gemobiliseerd is Wets zal verwaarloosd worden om het lot der oeproefde huisgezinnen, in de mate van het mogelijke, eenigszins te ver zachten, De bijzondere verrassing, waarvan hierboven sprake, bestaat in een eerste kleine geldelijke tegemoetko ming voor de opgeroepenen Deze hulp zal later, naar gelang den toestand en de omstandigheden, ver nieuwd worden. In een woord, het be stuur heeft zich voorgenomen, in deze beroerde tijden, te waken e-i te zorgen over het lot zijner beproefde leden. Dat niemand dus op de koffietafel ontbreke. Men gelieve een tas mede te bren gen en dit bericht als uitnoodiging te beschouwen. Behalve de eem"bilis<»r'-|r den van de propagandaclub die reeds een eerste gift bebben ontvangen, kun nen wij de stellige verzekering ge en dat ook eerlan- d» leden "°o 7i»t-'-n- bond Moyson» zullen aan de beurt ko- men Uit bovenstaande blijkt du» aat de solidariteit in Mrvmsel. geen udel woord is bij de socialistische instellingen. Het bestuur. Plaats van Ontvanger der Kommis sie van Openbaren Onderstand te be geven. Aanvragen aan den heer Voor zitter van de Kcmmlssie van Openba ren Onderstand, te zenden vóór 27 No vember 1939. Jaarwedde 1500 fr. Toe passing der wet van 3-8-1919 cn 21 Juit 1924. a-3 Plaats van Sekretaris der Kommissie van Openbaren Onderstand te begeven. Schriftelijk aan te vragen aan den heer Voorzitter van Openbaren Onderstand vóór 27 November 1939. Jaarwede e 1000 fr. Toepassing der wet van 3-3- 1919 en 21 Juli 1924. G24 De dood maait onder oude syndika- listen. Verleden week is er alweer een ten grave gedragen kameraad Kamiel Van Droogenbroek, gepensionneerd machinist, en lid van het nationaal syndikaat van in het begin. Vele vrienden en gewezen werkgezel len van den overledene hebben hem naar zijn laatste rustplaats vergezeld. Op het graf heeft kameraad De Cleyn Theo een roerende toespraak gehou den waarin hij de loopbaan van Ka miel schetste. Immer op post voor het vervullen van zijn lastige taak, streed hij ook mede in de rangen van hei nationaal syndikaat voor lotsverbete ring. Vanwege de familie is een brief met dankbetuigingen binnengekomen vooi de eenvoudige, doch niettemin welge meende en hartroerende hulde dooi de plaatselijke afdeeling van het natio naal syndikaat gebracht. Middenbestuur Zondag 19 November te 10 uur ver gaderen al de bestuursleden onzer ver schillende inrichtingen voor het be spreken van den algemeenen toestand en de vraagstukken welke ermede ver band houden, alsmede onze verdere werking, kerstfeest, tooneelfeest, enz. Bestuursleden, allen op post Belangrijke vergadering Thans staat het bepaald vast tenware de gebeurtenissen er anders moesten over beslissen dat minis ter Balthazar Zondag 26 Novembei alhier een spreekbeurt komt houden over den huidigen toestand. Bestuursleden, allen daarheen I t Tooneel Voor onze eerste vergadering van den tooneelkring «Hooger Op» was een flink aantal nieuwe krachten, meis jes en jongens, opgekomen. Meteen is het prachtig blijspel Zijn bijhuis», dat weer eens tranen zal doen lachen, krachtig aangepakt. Binnenkort meer daarover. Voor de Valken Morgen Zaterdag wordt er her haald voor de proeiafnemmg van den halsdoek. De proef is den laatsten Zaterdag van de maand November. Wie dan zijn valkenwet, fluitsigna len en AL zijn spoorteekens niet kent, zal de halsdoek afgenomen worden. Ook wordt er een tegenwoordig- heidslijst opgemaakt. Al degenen die zonder gegronde redenen afwezig zijn, komen op de zwarte lijst weike dan op de ver gaderingen zal voorgelezen worden. Dus, iederen Zaterdag, op post en breng een nieuw lid mee. Verleden week is er iets vergeten in de Valkenregeling namenlijk het spaarfonds. Hieronder volgt de goede regeling. Iederen Zaterdag, te 6 uur, alge meene vergadering. Iederen zondagmorgen, van 9 1/2 tot 10 1/2 uur, boekerij, alsook voor dezen die willen sparen. Iederen zondagmorgen, van 11 tot 12 uur, zwemmen. Iederen zondagnamiddag, van 2 tot 5 uur. samenkomst. Al de Valken moeten hiervan goed nota houden. VRIENDSCHAP Voor de S. A. V. Aalst, De sekretaris, Jan. Burgerlijke Stand OVE.RLI JDENS Eulodia Saeys. wed. Benedictus Tallier, z. b.:. 70 j.. Groenstr. 133. - Maria Ringoir. wed Philemon Gits, z. b.. 75 j.. Hospitaal. Martinus Van der Speeten. echtg. Maria Verbeeren, z b.. 61 j.. Slotstr. fü. Franciscus De Saedeleer wed. Coleta Marlier, z. b.. 76 j.. Gentstw. C Remysius De Mulder, wed. There- Da E:mans. echtg. Gudula Peirlinck. St. Jozefstr. 14 Jan Tack. eebtgen C iementina Gits stadsbediende 62 j.. St. Jobstr. 15. Jozef Rimbaut. echtg. Joanna De Witte. z. b., 59 j.. Bolleweg 101. Leon Grade, wed. Marie Baes. Marie Kefer en Mathilde Baclène. z. t\. 74 j., Kattsstr. 14. Angelica De Vylder. wed. Carolus Roelandt, z. b.. 75 j.. Oude Dencierm. stw. 319. Hele na Van der K°!en. echtg. Frans Vinck. 7 b., 55 j.. Houtmarkt 19. 1 kind r.nder de 7 j. De ziekenbond denkt aan zijn leden die bij 't leger zijn Door de zorgen van onzen Zieken bond werd een pakje aan de leden ge stuurd, die het leger vervoegd hebben. Elk zal dat werk naar waarde schat ten. Men ziet, dat de socialistische organi saties aan de soldaten denken. Ons Kerstfeest Ons bestuur besliste het Kerstfeest zijn normaal verloop te laten nemen. Nochtans zullen er moeten inkrim pingen gedaan worden inzake prijzen, enz. Wij zullen later nadere inlichtin gen geven. Toen de beroemde veldheer Alex ander de Groote het eens zoo mach tige Perzië veroverde, leerde hy ae zyde kennen en bracht haar mee naar Griekenland, vanwaar zij nog verder naar het Westen gmg en oox in het groote Romeinscne ryk be kend werd. Van het Romeinscne imperium uit heoben de zijden stof fen vervolgens hun weg naar het overige Europa gevonden. Men kende nu wei ae zijde, maar wist nog niet, hoe zij gemaakt werd. Op wei zeer wonaeriijxe wijze is men achter de geheimen van de zij deteelt gekomen Justinian us 1 (432565), keizer van het Oost-Romemsciie rijk, had reeds vele pogingen gedaan cm de Perzen het geheim te ontrukxen, maar tevergeefs. Reeds begon de keizer te wanhopen, toen het toeval hem te hulp kwam. Op zekeren dag vervoegden zich twee monniken aan zijn paleis, die Justinianus veriel- aui, uat zy jarenlang in Perzië ge weest waren en daar het kweeën van zijaerupsen en het maken van zijden stoften hadden leeren ken nen. Zij stelden hun kennis nu ge heel ter beschikking van den keizer, die naluurlyk geiuxkig was, dat zjn plannen nu toch nog zouden geluk ken- Alleen bleef nog de moeilijkheid over, hoe men zijderupsen onge merkt uit Perzië naar Konstant na pel zou brengen. De beide monniken vonden ook hier een oplossing voor: zii keerden naar Perzië terug. 'Na enkele maanden stenoën zij weer voor het paleis van Justinianus. De keizer ontving hen hartelijk, maar keek wat verbaasd naar de wandelstokken, die de monniken hem vol trots toonden. Hij bleef ech ter niet lang in onzekerheid de monniken sneden met een mesje de stokken open cn nu bleken zij hol te zijn. In de uitholling lagen hon derden eitjes van de zijderups Voorzichtig werden de eitjes uit gebroed en niet lang daarna werd in Konstantinopel de eerste Euro- peesche zijdefabriek opgericht, spoe dig gevolgd door andere in Athene, Thebe en Korinthe. Eenige eeuwen lang bleef het geheim der zijdekui tuur in handen der Grieken, totdat koning Roger II van Sicilië in het begin der twaalfde eeuw een deel van Griekenland veroverde. Hij nam een aantal ziidewevers mee naar Si cilië en dwong hen het geheim te verraden. In 1130 (volgens somnvgen 1148» stichtte hij in Palermo en Ka- lafcrië zijdsfabriek"n, die beroemd werden over de geheele toen beken de wereld. On het einde der vijftiende eeuw lokt» de Fransche koning Lodewiik de Flfd» bekwame zijderupskweekers uit Italië en Griekenland naar zijn land door hun groote voorrechten en hooge loonen te belooven. Bij Tours werden de eerste moerbeiboo- m«n geplant, welker bladeren het eenige voedsel der zijderupsen vor men. Hendrik II (omstreeks 1550? droeg op de bruiloft van zijn zuster als eerste een paar ziiden kousen. On- d»r de regepririe van den Zonneko ning Lodewijk XTV beleefde de ziid«- industrie in Frankriik haar grootste bloei zoo verdienden van de 190.090 inwoners van Lyon 80.000 er hun brood in Frankriik en Italië nog alt''d de belangriikste ziidrlanden in NcorrMöke streken h-eft men wei nig of geen sukses. 50 kgr. kokons 7iin d»»r 25.000 ruosen gesnonnen. De7» 2.V090 nFs»n he'^b»-1 d-a-vóór eerst nog 450 kgr. m»erbpibladaren ongep'uzeld. De 25.000 eities. waar uit z'i g"krrrm zijn. zijn gelegd door 50 vlind°r.s en wegen met el kaar... 16 gram

Voor Allen | 1939 | | pagina 5