teit <zeex beQunydike dimst acm het Moedgeueis apspaxen en Hoed stockeexen m POLITIEK PANORAMA NEUTRALITEIT!- FINANCIËN BESCHOUWINGEN Bil DEN DOOD... EN NOG WAT ZONDAG 26 NOVEMBER 1939 0,50 fr, - Nr. 31 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie Een groot plezier voor den gemobiliseerde EEN VOOR ALLEN ONTVANGEN Uitgave Men weet hoe de hloedovertapping reeds honderden menschenlevens heeft gered. Het Roode Kruis spoort de personen op, die geschikt zijn hun bloed te geven. Ze worden aan een streng geneeskundig onderzoek onderworpen. Het bloed wordt ontleed om te zien in welke groep de bloedgever kan gerangschikt worden. Ook kan afgetapt bloed, vermengd met een scheikundige stof, bewaard worden, zoodat steeds een voorraad bloed aanwezig is om in de erge gevallen onmiddellijk tot bloedtransfusie te kunnen overgaan. Nu er gevaren dreigen, is het hoogstnoodig dat deze belangrijke dienst van het Roode Kruis uitbreiding neemt. En daar voor is het natuurlijk in de eerste plaats noodig, dat het aantal bloedgevers wordt opgedreven. Daarom steunen we den oproep van het Roode Kruis en vragen we aan degenen, die zich geschikt achten, zich op te geven bij de Roode Kruis-afdeelingen om tot een onderzoek te worden toegelaten. Men kan veel, zeer veel menschenlevens redden. Het is voor de gezonden een daad van hooge menschelijke solidariteit De aktivistische hetze gaat ongestraft verder Dwaze drijvers Tegen de politiek van salons en anti-chambres Nog een reaktionnair kapelleke De belastingen Met den verrekijker AAN KAMIEL HUYSMANS V®RALL OEDAKTIE EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent Telefoon 157.40 (4 H)nen) ABONNEMENTSPRIJZEN i jaar 23,00 fr. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanden 6«30 fr. »*ostolieck liet Llclit Gent: 56733 FLORIMOND Grammens en zijn aktivistische supporters van het Vee-en-Vee verdubbelen hun po gingen om verdeeldheid te bren gen in het leger en in het land. De socialistische pers drukte en kele typische gegevens over van zijn separastische Catechismus voor de Soldaten,, waarin hij zeer duide lijk aanwijst wat de soldaten dienen te doen om sabotage te plegen. Strenge maatregelen tegen deze drijverijen, die de veiligheid van het land in gevaar brengen, zijn ge- ëischt. Maar we vragen de grootste gestrengheid tegen de ingevers, die onder politiek onrijpe jongelingen hun werktuigen en slachtoffers zoe ken. Er zijn destijds socialisten, zooals Anseele, Jauniaux, Vanden Meule- broucke, en anderen, voor veel min der voor de geblinddoekte Moeder Justicia moeten verschijnen en on verdiend in de gevangenis geworpen. Die vroegen alleen maar aan de sol daten, niet op de stakers, hun broe ders, te schieten. Het werk, dat door de mannen van «De Daad» wordt gedaan, is de voortzetting van de aktivistische se paratistische politiek, welke geen re kening wil houden met de inspan ningen welke het land doet om de Vlamingen recht te doen geschie den, omdat Grammens en konsoor- ket ten veel verder willen en het land ■villen vaneentrekken. België ka lt blijft hun doel. Dat België en allen die het goed meenen met de Vlamingen hun vóór zijn en het neo-aktivisme van het Vee-en-Vee met wortel en tak uitroeien. NA enkele weken van verwar ring en stuurloosheid ziet men hier en daar een kleine opflakkering van de kommu- nistische propaganda De voet knechten van tsar Stalin worden gewaar dat hun haring leelijk aan gebrand is. Ze doen wanhopige po gingen om op een ander terrein, dat voor hen wat minder glibberig is dan de internationale politiek, terug veld te winnen. Naar den mageren uitslag van hun pogingen te oordeelen, is hun fanatiek pogen tot mislukking ge doemd; het volk staat met een be- grijpelijken walg tegenover hen die het verbond tusschen de nazi's en bolsjevisten moeten goedpraten. Deze week waren we in een pro vinciestadje, dat vrijzinnig bestuurd wordt. Aan het station stonden twee kommunistische kolporteurs te schreeuwen en... te bulderen tegen het fascisme, dat moet verpletterd worden... Wat is het nu met die kerels? Zijn zij waarlijk zoo dom, de draagkracht van het Russisch-Duitsch akkoord niet te begrijpen, of zijn zij niet al te gezond in hun «bovenkas»? We moesten naar onze treinver binding wachten en konden hun ver koop gadeslaan. We hebben ze geen enkele gazet zien verkoopen. De mannen en vrouwen die van de wer- kerstreinen kwamen, liepen hen voorbij alsof het vreemden waren. Het Vlaamsche volk heeft al lang begrepen, dat het kommunisme in ons land geen kans heeft. Het laat de «dwaze Moskouvitische drijvers» schreeuwen en gaat zijn eigen gang. Den dag dat de politiek van de openbare plaats (parlement) naar de anti-chambres (wacht kamers) der ministers ver huist, gaan we regelrecht naar de diktatuur. Men zoekt naar allerlei oplossin gen om het parlement zooveel moge lijk uit te schakelen. Er zijn er die meenen de goede oplossing gevon den te hebben, door de besturende instanties der staatspartijen besten dig te laten zetelen en kontakt hou den met de Uitvoerende Macht (de ministeries). Moest deze meening het halen, dan zou meteen het gevaarlijk voor gaande geschapen zijn en de weg geëffend worden voor hen die nog wat verder den weg naar de dikta tuur willen opgaan. Het is goed dat het parlement de kontroleur is van de ministers en soms een zeer lastige kontroleur; maar er is een gelukkige wisselwer king. Immers de ministers, of het ministerie dat last heeft van onder- aardscheaanvallen, die het dag licht niet kunnen verdragen, kan zich tot datzelfde parlement wenden om steun en vermelde maneuvers in de kiem smoren. Daarbij, elk staatsregime dat de Uitvoerende Macht zonder afdoen de en ERNSTIGE kontrole laat, leidt naar het absolutisme. Er moet dus kontrole en evenwicht zijn tusschen de Uitvoerende en de Wetgevende Macht. Het parlement heeft nog nooit geweigerd in buiten gewone omstandigheden zekere maatregelen zelf te nemen, die het vlug afhandelen der te bespreken zaken verzekeren. Voor al deze redenen, welke wij hier vluchtig herhalen zijn wij hard nekkig gekant tegen eiken maatregel welke de machten van de volksver tegenwoordiging zouden beknotten. Het is goed dat nog eens te her halen daar sommige reaktionnaire kringen er alles op zetten om in ons land een autoritaire proefneming, onder allerlei voorwendsels, in te voeren. Men had blijkbaar nog niet ge noeg aan de pas gestichte kapellekens die zich voor nemen, naar den trant van Dr. Daels en andere rexisten, ons eens te leeren wat neutraliteitis. Een heele bende klerikale barons, graven en andere gepleisterde groot heden heeft op haar beurt een bond gesticht ter verdediging van onze onafhankelijkheid De lange en troebele beginselver klaring van dezen bond laat ons Siberisch koud. We zijn toch in de devaluatieperiode der beginselen Wat ons meer interesseert is het feit, dat rexisten als M. Crockaert en chauvinisten als M. Nothomb er deel van uitmaken. Die M. Nothomb...? Wel, dat is de held die na den oorlog van 1914- 1918 Hollandsch-Limburg, Zeeland en Luxemburg wilde inpalmen. Zelfs de Wielingen wilde hij inlijven... Een kwalijk riekend onguur alle gaartje..., zouden de Hollanders zeg gen. Willen die heeren, nó het bankroet van het rexisme soms iets naders probeeren en dat onder den dekman tel van de verdediging onzer onaf hankelijkheid Opmerking Het zijn weeral kle- rikalen die aan het konkelfoezen zijn De bespreking rond de belas- tingsontwerpen van M. Gutt... begint. Dat er nu veel geld moet binnenkomen om de kosten van de mobilisatiemaatrege len te dekken zal niemand betwis ten. Maar de opmerking die wel moet gemaakt worden is, dat M. Gutt zijn toevlucht neemt tot een serie maat regelen die hoofdzakelijk op het «verbruik» zullen wegen, de levens duurte nog zullen doen stijgen, de koopkracht verminderen, handel en nijverheid een gevoeligen slag zullen toebrengen. We weten wel dat het niet gemak kelijk is nu bronnen van inkomsten te gaan opsporen, maar belastingen leggen op het verbruik beteekent de langzame werking van het zaken leven, terwijl de groote fortuinen zooveel mogelijk worden ontzien. LS men even aandachtig den internationalen toe stand overschouwt, is men geneigd uit de jongste gebeurtenissen te konkludeeren dat de strijdende kampen in zekeren zin den oorlog tegen de neu tralen voeren. Het zijn immers de neutrale vloten die in de laatste weken het meest hebben geofferd aan den zee-oorlog, het is in ieder geval de ekonomie der neu tralen die zwaar onder den ekonomischen oorlog te lijden heeft. Daarbij komt nog dat het oorlogsgevaar liun bestendig als het zwaard van Damocles boven het hoofd blijft hangen, zoo dat zij verplicht zijn zich omvangrijke financieele opofferingen te getroosten om hun veiligheid te verzekeren. En het is deze toestand, dien de reaktie te baat neemt en tracht te exploiteeren om, in verband met de maatregelen, die de kosten van mobilisatie en andere voorzorgen moeten dekken, haar gewetenlooze kampanjes ten bate van den egois- tischen geldzak bot te vieren. Sommige bevolkingslagen moeten toch verblind of dwaas zijn, als men nagaat hoe sommige middens, die dan nog hun spreektrompet hebben in het parlement, het aandurven met buitengewone hardnekkigheid zekere belastingsprincipes te be kampen. Daar hebt gij b.v.b. de voorgestelde taxeering der winsten der elektriciteitsmonopolies, taxeering die reeds jaren geleden werd voorzien en die o schandaal nog steeds betwist en omstreden wordt. Er wordt gemarchandeerd en geveild. De elektriciteitsmaatschappijen zijn welke opofferings- geest geneigd een deel van hun monopolie-profijten af te staan... op voorwaarde dat de staat nieuwe elektrifikatie- initiatieven treft die hun toelaten moeten dubbel en dik hun lasten terug te vinden. Verder is daar nog de belasting op de buitengewone win sten, dank zij de buitengewone en tragische omstandigheden die wij beleven, verwezenlijkt. Ganscli het arsenaal van de reaktionnaire demagogie wordt tegen dit ontwerp in batterij gebracht. Het publiek wordt opgeruid, het vertrouwen in de regeering en zelfs in het krediet van den staat stelselmatig ondermijnd. Kost wat kost moeten de mobilisatie- en oorlogs- profijtcn gevrijwaard worden, door iedereen betaald. Een kaak slag voor de tienduizenden soldaten die hun gezin in kommer en zonder regelmatige inkomsten hebben moeten achterlaten om de wacht aan de grens op te trekken. Elektriciteitstaks en belasting op de oorlogswinsten? Men zou het verzet nog aannemelijk of begrijpelijk verklaren, indien zekere privileges tot de kern toe door de belastingsontwerpcn aangetast werden. Maar voor die twee rubrieken samen wordt een opbrengst van amper 125 millioen frank voorzien op een totaal belastingskontingent van anderhalf milliard, waarin de onrcchtstreeksche of verbruikstaksen dan nog zeer ruim ver tegenwoordigd zijn. Het is dan ook maar al te duidelijk dat bedoelde belastings hetze een onderdeel uitmaakt van het algemeen reaktionnair offensief dat werd ontketend precies naar aanleiding van de bewogen omstandigheden, die nochtans meer dan ooit nationale samenhoorigheid onontbeerlijk maken. De reaktie heeft haar inzichten trouwens reeds verraden toen zij van den alarmtoestand misbruik wilde maken om de sociale wetgeving met een slag te verbeuren. De heeren van rechts hebben dan ook een enorme verant woordelijkheid in de moeilijkheden die zich blijven opstapelen. Zij zijn dan nog de eersten om de regeering de traagheid te verwijten waarmede zekere problemen naar een oplossing wor den gevoerd. Zij zijn de scherpsten om de arbeidersklasse aan te klagen als onwillig, om buitengewone produktie-inspanningen tc presteeren. Maar liet is een feit: zij hebben het vertrouwen tusschen de sociale lagen vernietigd, zij hebben de samenwerking op sociaal terrein gesaboteerd en bemoeilijkt. De arbeiders zijn voorzichtig en vol argwaan. Zij vergen waarborgen... Want, zoo de gemeenschap en de natie op hen steeds rekenen kan, thans minder dan ooit zullen zich leenen tot de uitbuiting door een onverantwoordelijke en schaamielooze kaste, die nogmaals blijk geeft dat haar vaderlandsliefde alleen voor synoniem heeft: den geldzak. Camille (in 't Gentsch Ka- miel) heeft een griezelige erva ring beleefd. Hij is dood geweest. Voor een paar uren. Het bericht heeft hij per soonlijk door de telefoon verno men. En dit was voldoende om Ka- miel aan 't fantaseeren te bren gen. De eene na de andere belt het Antwerpsche stadhuis op de partijsekretarisKamiel's plaats vervanger in de Kamer, twee ondernemers van begrafenissen, een ambtenaar van het ministe rie van Binnenlandsche Zaken, twee journalisten, de directie van de Banque d'Anvers. een af vaardiging van Joden, de leden van het schepenenkollege, enz., enz., enfin, een heele boel men- schen die, ieder voor zich, rede nen hebben om in het verschei den van Kamiel belang te stellen. Niet altijd om gedesinteres seerde redenen natuurlijk. De wereld is nu eens zoo. Er is een oud Vlaamsch spreekwoord dat zegt den eene zijn dood is den andere zijn brood. Er zijn er zelfs die hun rouw beklag komen maken en reeds hun lijkrede op zak hebben. Een lid van de Maatschappij voor Dierenbescherming stelt, tot Kamiel's eeuwige glorie vast, dat hij meer van de beesten hield dan van de menschen de kom- mandant van het Leger des Heils heeft zijn trompet meege bracht en speelt een V/iener treurwals voor het zieleheil van den overledene. Een pastoor, met wien Kamiel onlangs nog gefuifd had. biedt zijn medewerking aan voor het geval dat hij zich mocht bekeerd hebben in articulo mor tis. De gedelegeerde van den Vakbond der Onderwijzers komen ook afgezakt en loozen een zucht van verlossing, terwijl ze mal kander toefluisteren Nu zijn we van hem af. Enfin, gelijk het gaat rond een lijkbaarzuur en zoet, kompli- menten en rozen met stekers. Genoeg althans om u te leeren dat het u in den dood niet veel anders gaat dan in het leven. Dat herinnert me aan die no velle van Pirandello, waarin een senator op zijn ziekbed gekluis terd, zich amuseert met zijn be grafenis aan zijn geestesoog te laten voorbijtrekkende lijkwa gen, die onder de kronen ver dwijnt de officieele delegaties in schitterend uniform de rouw- omfloersde latrtaarnen en de vlaggen half-top langs den weg de grafkuil, waarop weldra een indriikwekkend monument zal verrijzen. De Weledele Heer Con- stanzo Ramberti ziet zelfs de straat, waar de dankbare ge meenschap zijn naam aan zal schenken. Maar als onze senator voor goed het tijdelijke met het eeuwi ge verwisselt en de groote plech tigheid zich moet afspelen, loopt de zaak eenigszins in de war. Het stoffelijk overschot van den h. Constanzo Ramberti wordt per spoor van Rome naar zijn geboortestad overgesjouwd en zie, daar in het rangeerstation wordt de wagen aan een verkeer den trein gekoppeld (dat ge beurt) en onze Weledele komt ergens in een uithoekje van de Abruzzenterecht. In zijn plaats wordt een duis ter en onschuldig seminarist, Feliciangilo Scanalino, met al de aan 's senatoren verschuldigde eer. onder de groene sargie gestopt. Ik stel me voor dat Kamiel deze novelle op prijs moet stel le ft. De moraal van de geschiedenis is trouwens zoo oud als de straat, en zelfs nog ouder. Zong de Ecclesiast niet op 't einde van zijn leven IJdelheid der IJdel heden Alles is ijdelheid Die vent heeft misschien een beetje overdreven, maar zoo heel ver van de waarheid is hij toch niet af. PIER MOEIAL.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1