BUITENLANDSCH OVERZICHT BELANGRIJKE BESLUITEN EN MEDEOEELINGEN ONZE HOUDING Woorden en ver klaringen over sociale rechtvaardigheid De statistiek der gerijongevallen Hoe wij aan een Duitschen inval ontsnapten De coördinatie-maatregelen van de geallieerden Bohemen-Moravië een last voor Duitschland Het Zwarte Front en de Intelligence Service BESLUITWETTEN TOT BESTRIJDING VAN ALKO- HOLISME EN MISBRUIK VAN STERKE DRANKEN m. DE GENEESKUNDIGE DIENSTEN VAN DE MUTUALITEITS VEREENI GINGEN AAN DE GEZINNEN VAN GEMOBILISEERDEN HET AANNEMEN VAN BRIEFWISSELING DOOR REIZIGERS TWEE UITSTEKENDE RECEPTEN SYNDIKALE KRONIEK RECHTSKUNDIGE KRONIEK Wees ervan verzekerd! Koloniale Loterij TIEN DUIZEND FRANK TWINTIG DUIZEND FRANK VIJFTIG DUIZEND FRANK HONDERD DUIZEND Frank EEN MILLIOEN -2 Voor Allen - 26 Nov. 1939 - SI rijd -Syndikalisme-'Ruilcnlamd DALADIER T beleven thans een periode van sensationeele berichtgevingDe geallieerden en ook zekere neutrale pers komen met onthullingen voor VV den dag, die door de Duitsche middens onmiddellijk gelogenstraft, o] in sommige gevallen noch ontkend noch bevestigd worden. Zoo vernamen wij dat Italië en Spanje te Berlijn tusschengekomen waren om Duitschland te doen afzien van zijn voornemen België en Nederland aan te vallen, omdat de integriteit van deze landen voor hen van belang is, en dat zij ook het initiatief van koning Leopold en koningin Welhelmina zouden hebben gesteund. Het een en het ander kan waar zijn. Herinneren wij eraan dat op het oogenblik dat koning Leopold naar Den Haag ging, er sprake was van een reis van Göring naar Italië. Die reis ging niet door, en zal, gezien het verloop der zaken sindsdien, niet plaatshebben. Vergeten wij niet dat sedert het begin der maand in Italië een hevige kampanje gevoerd wordt tegen den Russischen invloed die naar het Westen en Zuid-Westen van Europa een weg tracht te vinden. Mussolini is wel een vriend van Duitschland en Franco is voor den Duitschen steun tijdens den burgeroorlog erkentelijk, maar beiden vreezen een Duitschen opmarsch naar het Westen. Want Hitler is met Stalin bevriend, en Italië en Spanje kennen heel goed de inzichten van dezen laatste. Daags na het bericht over den Spaansch-Italiaanschen stap te Berlijn kwamen de ophefmakende onthullingen van een Engelsch blad over den Duitschen aanval die eerst tegen Nederland en dan tegen België moest worden ondernomenZekere feiten die aan het licht kwamen waren misschien wel onwaarschijnlijk. Maar van een anderen kant moet door zekere bevoegde middens worden toegegeven dat Duitschland op het laatste oogenblik heeft afgezien van een al te gevaarvolle onderneming. De beslissingen die op het einde der vorige week door den Óppersten Verdedigingsraad der geallieerden te Londen genomen werden, zijn niet alleen van het hoogste belang voor de doeltreffendheid van den Fransch- Engelschen strijd tegen het Derde Rijk, maar toonen daarbij den weg die na het sluiten van den vrede door alle w» sassjfvsisan nai'es kan gevolgd worden om tot een till bestendige rust te komen in de wereld. 'wï MM De basis der genomen maatregelen is iw MSÊt in de eerste plaats van ekonomischen OHAiViun.i.^jjAlN aard. Uit de te Londen tot stand ge komen overeenstemming is het duide lijk gebleken dat het mogelijk is in een ongelooflijk korten tijd tot een heilzame coördinatie te geraken, wat betreft de verdeeling der grondstoffen, het vervoer, de produktie en den verkoop der goederen. Het is de zegepraal van het ordeningsprincipeWat Frankrijk en Engeland kunnen, is ook mogelijk bij allen. Alleen goede wil moet er zijn; wij twijfelen er niet aan dat eens of morgen de volkeren redelijker zullen worden. In Bohemen-Moravië hebben de protektor von Neurath en de Gestapo geen gemakkelijke taak. Tertoijl in Slowakije Mgr. Tisso, de president, en Tako. de eerste-minister, den mond vol hebben over de goede betrekkingen met de Duitsche suzereinen en deze niet genoeg bedanken kunnen voor het herstelde onrecht dat aan de Slowaken door Polen werd gedaan met van 1920 tot 193S zekere grensgebieden in te palmen, wordt in Bohemen-Moravië een groeiende oppo sitie tegen het nazi-beheer vastgesteld. Duizenden aanhou dingen en tientallen terechtstellingen volgden op de onlusten te Praag. Twee maanden geleden werd door Berlijn ten stelligste gelogenstraft dat de Tsjechen mistevreden waren en dat een opstandige beweging viel te bespeuren. Vreemde journalisten werden door het Duitsch ministerie van propaganda uitgenoodigd om zich van de waarheid te overtuigen. Het kon natuurlijk niet anders, of die vreemde perslieden wisten na hun bezoek mede te deelen dat de opstootjes door de vijanden van Duitschland werden uitgevonden. Maar nu wordt von Neurath naar Berlijn geroepen, waar men hem ver antwoordelijk stelt voor de ordeverstoringin Bohemen-Moravië. De groeiende oproerigheid der Tsjechen kon niet meer weggemoffeld worden. Staatssekretaris Frank, die Sudeten-Duitscher is en radikaal optreedt tegen de Tsjechen, werd onlangs bevorderd tot generaal of gruppenführer bij de S.S., wat hem gelijk stelt met von Neurath. Deze bekFeedt slechts een eere-funktie, terwijl Frank een aktieve uitvoerende zeggenschap over de S. S. heeft. Dit alles is beteekenisvol. In Duitschland loopt het met het gewone leven van geen leien dakje. Volgens berichten uit Berlijn schijnt de stemming der bevolking allesbehalve opgeruimd gebrek aan vleesch cn vet, de super-bureaukratische rantsoeneering, het uitblijven van een overwinning in het Westen, en andere dingen meer, zijn zoovele redenen die de menschen daar meer en meer tot de overutiging brengt dat de oorlog voor hen stilaan het uitzicht begint te krijgen van een katastrofe. De officieelediensten zoeken dan ook naar afleidingen. Dr. Ley, de propagandagoochelaar spreekt tot de werklieden om het gebrek aan voedsel en den langen arbeidsduur goed te praten. Wij kunnen niet weten welk sukses zijn toespraken te beurt vallen. Aan de zaak van München werd een sensationeele wending gegeven de aanslag werd noch min noch meer gepleegd op aanstichting van de Engelsche geheime Intelligence-service, waarvan de eerst naar Zwitserland, dan naai Frankrijk gevluchte leider van het anti-Hitleriaansch Zwarte Front, Otto Strasser, de tusscltenpersoon was. Zon wordt tenminste te Berlijn beweerd. Die Otto Strasser heeft nu voorspeld dat een revolutie in Duitschland niet kan uitblijven. Het is niet alleen zijn meening het is ook die der buitenland- sche pers. De nazi-leiders weten heel goed dat de binnenlandsche toestand in Duitschland verergert. Daarom werd, volgens het buitenland, de aanslag te München in paraleel gebracht met de beruchte zaak van den Rijksdagbrand. En weer wordt er over vredesvoorstellen gesproken. Er wordt uit Berlijn vernomen dat, ofschoon Hitier verklaard heeft geen vredesvoorstellen meer te zullen onderzoeken, er in de Duitsche hoofdstad toch nog steeds een vredeswil heerscht. Vredesvoorstellen van de Westersche mogendheden zouden zeker ifl overweging worden genomen, beweert men te Berlijn. Maar men voegt erbij dal de geallieerden al vast zouden moeten afzien van hun eisch Oostenrijk van Duitschland te scheiden. Van Tsjechoslovakije en Polen wordt geen melding gemaakt. Is de inpalming dezer laatste wingewesten Duitschland reeds tot last geworden G. D. V. VON NEURATH In het «Staatsblad, zullen eerlang drie besluitwetten verschijnen waar van de eerste betreflende de beteuge ling van dronkenschap; de tweede houdt wijziging van de wet van 29 Augustus op het alkohol-regime en 't derde heeft betrekking op de bestraf fing van de daad, cp ongeoorloofde wijzen, gegiste dranke te slijten. Deze drie besluitwetten welke een samenstel van bepalingen tot bestrij ding van alkoholisme en misbruik van sterke dranken vormen, zullen tegelij kertijd medebrengen dat de caféhou ders en drankslijters, die in de uitoe fening van hun bedrijf de wetten na leven, tegen een in de eerste plaats ongeoorloofde mededinging zullen be schermd worden. De eerste dezer besluitwetten heeft betrekking op de beteugeling van dronkenschap. De besluitwet voert zwaardere straf fen in en verhoogt buitendien het ge tal der met de inovertredingstelling belaste ambtenaren en beambten. De eerste der strafverzwaringen be treft het zich in een openbare gelegen heid of plaats in dronkenschap bevin den: Tot nu toe was dit feit op zichzelf alleen niet strafbaar; om strafbaar te zijn was ten minste noodig dat de staat van dronkenschap gepaard ging met het veroorzaken van wanorde, schandaal of gevaar. Voortaan zal het feit alleen dat men zich in een openbare plaats of gele genheid in dronkenschap bevindt, voor de eerste overtreding en voor de eer ste recidive gestraft worden met een hoogere boete^dan die welke bij de vroegere wet werd voorzien voor dron kenschap met veroorzaking van wan orde, schaandaal of gevaar. Buitendien is de bij herhaalde reci dive voortaan toepasselijke gevange nisstraf zwaarder dan die welke vroe ger voorzien was. Een andere bepaling.van de besluit wet -legt zwaardere straffen op voor elke persoon die, in staat van dronkenschap, een voertuig bestuurt of een rijdier leidt of eenige hande ling of bezigheid verricht waarbij bij zondere voorzichtigheid of voorzorgs maatregelen vereischt zijn. In derge lijke gevallen zal de rechter, reeds bij de eerste overtreding, samen met de boeten, en gevangenisstraf van 8 da gen tot 1 maand kunnen uitspreken. Bij recidive worden die straffen ver- zw-aard. Een andere, door de besluitwet be treffende de beteugeling van dronken schap ingevoerde strafverzwaring, is die welke voortaan toegepast wordt op de daad van opdiening van dronken- makende dranken aan een klaarblijke lijk bedronken persoon: daar waar deze daad vroeger slechts strafbaar was als zii door herbergiers of andere drank slijters gepleegd werd. en slechts met §en boete kon gestraft worden, zelfs in geval van recidive, zal zii voortaan, welke ook de dader weze, strafbaar en aan gevangenisstraf of boete onder hevig zjjn; bij recidive wordt gevan genisstraf uitgesproken. Eveneens dient gewezen op de straf verzwaring tegen hen die een (en) per soon tot kennelijke dronkenschap toe doet drinken: tognogtoe was deze daad dan allen strafbaar als zy tegenover een kind van minder dan 16 jaar ge pleegd werd, en was zij slechts aan boete onderhevig, behoudens in geval van recidive, waarin de rechter gevan genisstraf mocht uitspreken. Voort aan zal deze daad strafbaar zijn. wel ke ook de leeftijd van het slachtoffer zij; ongeacht de boete, kén bij de eerste overtreding en moét bij de eer recidive gevangenisstraf worden uit gesproken. De nieuwe bepalingen voorzien bui tendien dat in bepaalde gevallen de rechter, bij toepasssing van deze bepa lingen, tegen den veroordeelde zal kunnen uitspreken: 1) ontzetting uit het recht de funk- ties van gezworene, voogd en gerech telijke raadsman uit te oefenen, voor een termijn van twee tot vijf jaar; 2) verbód tot verkoop of slijting van drank gedurende ten hoogste twee jaar, op straf, voor elke overtreding van dit verbod, van een gevangenis straf van 8 dagen tot 1 maand en van een boete van 100 tot 500 frank. 3) Ontzetting uit het recht een voer- ER wordt thans veel over onze hou ding gefantaseerd. Onze zelfstandigheidspolitiek, onze neutraliteltshouding worden er te pas en ten onpas door in het gedrang gebracht. Het blijkt ons soms dat er daar we) wat te veel wordt over geschreven en gewreven, want inplaats klaarheid in de zaak te brengen en helderheid van geest te scheppen, is het nogal dikwijls de verwarring die erdoor in leven wordt geroepen. Het is onze schuld niet wanneer ze kere regimes uit bepaalde landen ons misprijzen en onze minachting op den hals hebben gehaald. En het is ook niet onze schuld dat diktatoriale gees ten naar de wapens hebben gegrepen en Europa te vuur en te zwaard heb ben gesteld. Ons gezond denken belet ons niet vast te stellen waar het gevaar heeft geschuild, en wie de oorzaak van het kwaad is geweest. Men kan natuurlijk daar nog we) andere beschouwingen aan verbinden, en in het verleden opzoeken of niet zekere misslagen werden begaan, waar aan men nu de verwikkelingen kan vastknoopen. Maar we kunnen ook de vraag en zaak andersom plaatsen en zeggen dal niet om dienswille van een achter af aangewezen oorzaak of feit iemand het recht had verworven een staatsregime op te bouwen dat een katatrofale uitkomst zou hebben, noch door op bloed en verdrukking verwor ven diktatuurschap de wereld mocht tarten en iedereen met het wapenge weld naar het hart steken. En dit laatste lijkt ons veel erger dan het eerste. Daarbij hebben wij onze zelfstan digheid ingeroepen, onze neutraliteit aangewend, onze nationale gevoelens opgefrischt, toen we in dagorden en besluiten een ongenadigen strijd aan het fascisme, het nationaal-socialism6 hebben verklaard Toen stelden wij ons op zuiver socia listisch - humanistisch internationaal standpunt. Hoe kan men van ons willen, nadat we jarenlang op dit ingenomen en al gemeen gedeeld standpunt hebben ge staan, dat we nu een houding zouden aannemen alsof we dit al meteens vergeten zijn Maar dit kan toch niet. En zelfs het humanitair gevoelen zou het ons beletten, indien wij het anders nog aan ons denkvermogen zouden willen opleggen. Anders is het natuurlijk gesteld wanneer men 'ons voor de vraag plaatst of wij het gevaar dat Europa dreigt moedwillig over ons klein landeke moeten doen neerstrijken? Niemand zal zeker wel zoo dwaas zijn te zeggen dat wij te midden van den vuurpoel moeten springen, alleen om het genoegen te hebben ons heel huids te verbranden. Ook zou dit weinig tot iets bijdragen of iets baten op zulk een onzinnige wijze te werk te gaan. Naar ons weten wordt dit door nie mand begeerd. En indien wij ooit aan den vuur proef het hoofd zullen te bieden heb ben, dan zal er dit wel komen zonder dat we daar waanzinnig op aan stu ren. We kunnen ook niet vergeten dat wij voordien zoo nadrukkelijk hebben gewezen op al het onheilspellende dat een diktatorschap in zich hield. Indien we toen tegen een verderfe lijk en gevaarvol staatsregime gekant waren, om al het ljjden en het on recht dat erdoor een volk werd aange daan, dan zijn we heden evenzeer en nog meer tegen zulk een regime ge kant, dat met bloed de wereld wil trotseeren en beheerschen. Hoe zouden wij onze stem het zwij gen kunnen opleggen bij het zien van al het lijden en al die offers dat zulk een gewelddadig optreden vergt 1 We kunnen niet doen alsof we geen oogen zouden hebben voor hetgeen ei zich thans afspeelt in Eüropa. En we kunnen ook niet doen alsof het ons onverschillig zou zijn welke uitkomst deze losbranding hebben zal. Welnu, zoodra we niet onverschil lig zijn aan het hoe en het wat. over oorzaak en uitkomst, dan spreekt het toch vanzelf dat bij ons een sympa thie ontstaat, een voorliefde opwelt, een verlangen tot uiting komt, een gevoel in ons spreekt, dat gaat naai hen die wij wenschen te zien zege vieren. Kan ons dit nu ten kwade geduid worden Wij denken het niet. En het- komt ons voor dat het beter is de za ken in hun waar daglicht te stellen dan ze te verbloemen. Want de waar heid geweld willen aandoen, kan ook gevaarlijk zijn. Dit zou zekere elemen ten de gelegenheid kunnen in de hand werken om een zoover gedreven neu- traliteitshouding op te dragen dat zewerkelijk aan lafheid zou gaan lijken. We weten wel dat het individueel zelfbehoud de persoonlijke vrijwaring, sterk egoïstisch kan werken en soms de theorie van het altruïsme in gevaar kan brengendoch dit is nog geen reden en daarop mag niet gespe- kuleerd worden om alles prijs te ge ven wat ons in andere omstandighe den heilzaam toescheen en ons duur baar was. Het is^yvel eens noodig dat om een goede zaak te redden een offer dient gebracht te worden. We hebben daarvan in het verleden bewijzen bij de vleet gekregen, en mor gen zullen er ons daarvan nog gele verd worden. Hier nu wenschen wij het kwade en het slechte te vermijden, willen we van een gevaar bevrijd worden. Welnu, dit zal ook niet zonder een inspanning van onzentwege gaan. Natuurlijk zou hier nu de diskussie kunnen aangebonden worden om te weten welke inspanningen er moeten gedaan worden om dit te bereiken. Daarover zal er gewis alweer ver schil van meening zijn waar te nemen. Doch dringen we niet verder aan. En laat ons alleen voor het oogenblik ont houden dat waar gisteren onze sympa thieën op gericht waren, we deze van daag blijven koesteren, zonder daar om natuurlijk regelrecht den wolf in den muil te loopen. Maar ondertusschen kunnen wij toch, en moeten we, op onze hoede zijn en blijven. En zonder daarom onszelf te verloo chenen, kunnen we toch laten uit schijnen en blijken wie en wat ons het meeste vertrouwen inboezemt. J. DE CONINCK tuig. een luchtschip te besturen of een rijdier te geleiden, gedurende ten minste 15 dagen en ten hoogste 6 maand. In bepaalde gevallen zal ontzetting uit het recht tot besturen door den rechter moeten uitgesproken worden en definitief zijn, II. De tweede besluitwet die in het «Staatsblad, zal verschijnen, houdt wijziging van de wet van 29 Augustus 1919 op het alkoholregimc. Het eerste doel van de nieuwe be palingen bestaat in het uitbreiden van het begrip «openbare plaats of ge legenheid. waarop de verbodsbepalin gen zullen moeten worden toegepast: Deze publieke gelegenheid zullen in de eerste plaats, zooals het tot nu toe gold, niet alleen alle voor het publiek toegankelijke gelegenheden, plaatsen of ruimten zijn inzonderheid de open bare weg, drankslijterijen, hotels, spijspuizen, vermaakgelegenheden, winkels, kramen, booten, treinen, trams, stations, werkplaatsen of wer ven. Het zullen voortaan ook lokalen zijn en dit is de nieuwigheid waar leden van een verbond of een groepee ring samenkomen, enkel en in hoofd zaak om (spiritualiën) geestrijke of gegiste dranken te verbruiken of aan hazardspelen te doen. Men kan drie soorten kringen of vereenigingen, gewoonweg «private kringen, genaamd, onderscheiden. De eerste omvat de kringen waar toegang niet onderworpen is aan ern stige voorwaarden en formaliteiten/ De lckalen van dergelijke kringen zijn reeds, onder de huidige wetgeving, voor het publiek toegankelijke loka len, d.w.z. lokalen waar het verboden wordt spiritualiën te verbruiken, krachten de wet van 29 Augustus 1919. Tot de tweede kategorie behooren de kringen, waar toegang onderworpen is aan een regelment, doch die opgericht werden of feitelijk slechts en in het bijzonder bezocht worden met het oog op het verbruik van geestrijke of ge giste dranken, of deelneming aan kansspelen. Toepassing van het bij artikel I van de wet van 29 Augustus 1919 voorgeschreven verbod op derge lijke kringen wordt gerechtvaardigd door het feit dat zij slechts opgericht werden om de wetsbepalingen te ont duiken en bijgevolg verbruik van al- kohol mogelijk te maken. Tot de derde kategorie behooren de kringen waar toegang onderworpen is aan strenge reglementen en die niet opgericht werden of bezocht wor den met de hierbovenvermelde oog merken, Worden in dergelijke kringen spiritualiën verbruikt, dan wordt dit verbruik slechts als bijkomende zaak beschouwd. Wanneer zal kunnen gezegd worden dat een kring, volgens de besluitwet, opgericht of bezocht wordt enkel of in het bijzonder om er geestrijke en gegiste dranken te verbruiken? Dit is een vraagstuk dat ral dienen opgelost te worden, in eerste instan tie door de overheid die de vervolgin gen instelt, en in tweede instantie door de rechtbank die de zaak zal in behandeling nemen. Het speciaal voornemen moet niet bestaan om de inbreuk als voltrokken te beschouwen, het volstaat dat de kring enkel en in het bijzonder verbruik van bedoelde dranken ten doel heeft. In de tweede plaats heeft de be sluitwet, waarbij de wet op het alko- holverbruik wordt gewijzigd, tot doel beteugeling van het verbruik en het verkoopen van alkohol in geheime ver- bruiklokalen of in den kleinhandel te vergemakkelijken. De besluitwet luidt dat als, voort aan, het verbruik of het slijten van ter plaatse te konsumeeren spiritua liën geschieden in een geheime slijte rij of in een gebouw dat de zetel van eén anderen kleinhandel dan een re gelmatig geopende tapperij is, onver minderd de boeten, dadelijk bij de eer ste overtreding, gevangenisstraf kan en bij recidive moet worden uitgespro ken. Anderdeels zal de sluitinppstraf niet alleen van toepassing zijn wanneer de overtreding gepleegd wordt in een ge bouw dat de zetel is vafc een regel matig opengehouden tapperij, doch ook wanneer zij gepleegd wordt in een gebouw waarin een andere klein handel gedreven wordt. In een en an der gevaf kan zij bij recidive voor 15 dagen, en moet zij bij herhaalde re cidive voor twee maanden uitgespro ken worden. Voortaan zal men in een winkel geen spiritualiën meer kunnen opdienen zonder zich aan zware sank- ties bloot te stellen. De derde besluitwet, betreffende de beteugeling van het ongeoorloofd slij ten van gegiste dranken, verzwaart de bij de vroegere wetgeving voor ziene straffen tegen al degenen die, hetzy openlijk, hetzij heimelijk, derge- ïyke dranken slyten zonder de, bij de wet, te dezer zake vereischte voor waarden na te leven, d.w.z. zonder de openingsbelasting op slijterijen van ge giste dranken te hebben betaald, als zij daartoe gehouden worden. Dergelijk misbruik is thans zoo al gemeen geworden dat het van dien aard is dat de openbare rust en ge zondheid erdoor geschaadt worden bui tendien worden de belangen van de schatkist en van hen die, bij nale ving van de wet. een drankslijterij houden, enrstig benadeeld. Daarom is het noodig gebleken zwaardere straffen te voorzien tegen hen die. op ongeoorloofde wijze, ter plaatse te konsumeeren gegiste dran ken tappen. Krachten de nieuwe bepalingen kar. bij herhaling van dergelijke overtre ding, ongeacht de boete, gevangenis straf worden uitgesproken. Bij herhaalde recidive moet gevan genisstraf uitjesproken worden. Als de overtreding gepleegd wordt ih een ge bouw dat de zetel is van een klein handel anders dan een regelmatig ge houden slijterij van ter plaatse te konsumeeren dranken, kan de rech ter in hetzelfde geval het in bedrijf houden van dien handel voor een duur van 3 tot 8 dagen ontzeggen. Ongeveer 3.500.000 personen uit aen arbeidersstand (mannen, vrouwen en Kinderen) verkrijgen het genot van de diensten der mutualiteitsvtreenigingen waarvoor mobilisatie van nagenoeg 120.000 aan=esloten gezinshoofden een ernstige bedreiging was. Evenzeer om die instellingen van hoogstaande sociale beteekenls te red den als om de gezinnen van de gemo- biliseerden ae vrucht van hun voor-ie- nigheid te bewaren, heeft de regeering besloten dat de Staat in de plaats van de onder de wapens opgeroepen mu- tualisten zal treden voor de betaling .van de bijdrage betreffende de aigemee- ne geneeskundige diensten. Deze tegemoetkoming wordt gecijferd op 2.000.000 fr. per maand. De regeering is overtuigd dat door de gezinnen van mutualisten in staat te stellen beroep te doen op de dien sten die nun vertrouwen hebben, zij in ruime mate zal bijdragen tot oe instandhouding van het moreel der soldaten die, dank zij deze beslissing, van heel wat zorgen zullen ontlast zijn. Een Koninklijk Besluit van 21 No vember 1939 regelt het vraagstuk van de tusschenkomst van den Staat in de betaling van de bijdragen der mutua- listen-gezinshoofden, die onder de wa pens geroepen zijn. Hierbjj wordt aan hun gezin de genees- en vroedkundige dienst gedurende het mobilisatietijd- perk toegezegd. Komen in aanmerking: de apotheek-, genees- en heelkundige diensten, ver zekeringen in zake tering- en kanker bestrijding en moederschap. Krachtens dit besluit zullen alle ge zinnen van gemobiliseerden zonder on derscheid en ongeacht hun middelen, de voormelde diensten genieten tegen uiterst lage prijzen, zoolang het gezins hoofd onuer de wapens blijft en voor zoover is bewezen dat hy vóór 1 Sep tember 1939 by een mutualiteitsver- eeniging was aangesloten. Voor leden die zich na bedoelden datum lieten inschryven, kan de tege moetkoming van den Staat in de uit betaling van de bydragen enkel ver kregen worden na betaling van de re gelmatige bydrage gedurende 1 jaar. Luidens voormeld artikel, dient on der gezin (of familie) verstaan: 1. Indien de mutualist gehuwd is: de echtgenoote met haar kinderen minder dan 14 jaar oud; 2. Indien de mutualist ongehuwd is: zyn moeder alsmede zyn broeders en zusters minder dan 14 jaar oud; 3. In beide gevallen, de ascendenten, meer dan 55 jaar oud, van wie de mu tualist kostwinner is. De Staat komt, principieel, ten be- loope van 80 t. h. van de regelmatige bydrage 'tusschen, zooals die voor de gezameniyke familie of gezin is vast gesteld. Het gezinshoofd moet verder aan zijn mutualiteit 10 t. h. van de bydrage voor den genees- en vroedkundigen dienst blyven betalen. Deze bijdrage, die over het algemeen ongeveer 1,50 fr. per maand beloopt, wordt hierdoor gewettigd dat de mutualiteitsvereeni- gingen aldus in staat gesteld worden met haar leden in voeling te blijven. De mutualiteiten zullen dus, alles sa- mengerekend, 90 t. h. van de regelma tige bijdragen ontvangen. Evenwel dient aangemerkt dat zy voor het ge mobiliseerd gezinshoofd niet meer in ziekte-risico's moeten voorzien. Apo theek-, genees- en heelkundige zorgen worden hem door het leger verleend. Om tusschenkomst van den Staat te verkrygen, moeten de mutualiteiten de verbintenis aangaan de uit den militai ren dienst ontslagen mutualisten we der op te nemen, orueacht of het gaat om dit besluit bedoelde gezinshooiden of ongehuwden zonder ge:inslasten, voor welke geen bijdrage meer zal be taald worden zoolang zy onder de wa pens blijven. De maximum-tegemoetkoming van den Staat is op 18 fr. per maand vast gesteld, wat met 'n regelmatige bydra ge van 22,50 fr. overeenstemt. Gaat de regelmatige bydrage dit laatste cijfer te boven, dan kan de mutualiteit het verschil, geheel of gedeeltelijk, van den gemobiliseerden mutualist vorderen. Dit betreft trouwens heel buitengewo ne gevallen. Het besluit wordt van kracht met ingang van I Oktober 1939. Het Fransch postbestuur meldt dat reizigers uit België naar Frankryk in de stations briefwisseling aannemen om ze in dit laatste land te posten. De aandacht van de betrokkenen wordt bij1 onder gevestigd op het feit, dat zy aldus de Belgische en Fransche wetten inzake postmonopolie overtre den en zich blootstellen aan rechter- lyke vervolgingen. Hoestsiroop voor kinderen en volwassenen. Middel tegen rheumatiek. BIJ U THUIS TE BEREIDEN Tegen griep en valling Geen enkel middel geeft zulke snelle verlichting als dit eenvoudig recept c ,i J ln geval van val- «- ling. griep en hoest. Koop bij Uw apotheker 30 gram Cibine (dub bel geconcen treerd). Vermeng de Cibine bij U thuis met een kwart liter heet -water waarin een soeplepel suiker of siroop is opgelost Gij verkrijgt aldus een flinke flesch sterke hoestsoroop, aangenaam van smaak, die zelfs door de lastigste kin deren gretig genomen wordt. Tegen spier- rheumatiekpijn Deze zeer eenvoudige bereiding geeft u een uiterst doelmatige lini ment. Het volstaat ln een zuivere flesch 85 gram terpentijn te ver mengen met 15 gram Rheumagic-olle (gecon centreerd). Rheumagic-olie (als mede de terpentijn) vindt gij bij Uw gewonen apotheker. De verkregen lin-1 ment geeft een onmiddellijke verlich ting, daar de Rheumaglc-olie zeer diep ln de hul binnendringt tot ln de zetel van de pijn. HET is interessant te volgen wat op sociaal gebied gebeurt in ae oorlogvoerende landen, waar de openoare vrijheden nog werden gehandhaafd. Men stelt bij de regeeringen en de werkgevers van deze landen net ver langen vast elk sociaal geschil te vermijden. Met een Vlaamsche uitdrukking, zouden wy kunnen zeggen dat deze re geeringen en werkgevers water in hun wyn doen. Wy Kunnen r.atuuriyk begrijpen waarom zy zoo nandelen. Indien ae produktie, vooral in de bedryven waar voor de landsverdediging wordt ge werkt, lamgelegd oi gehinderd moest worden door stakingen oi door een sociale agitatie, zouden de levensbe langen van het land zeli in het ge drang komen. Er "worden toegevingen gedaan en beloften voor de toekomst aan de ar beiders algelegd De konservatleve regeering van Broot-Brittannië heeft er in toege stemd dat de vakvereenigingen zouaen meewerken aan de oplossing van de vraagstukken, die oprijzen in de be dryven welke voor het leger en de landsverdediging werken. Zoo worden de grondslagen geleid van een mede zeggingschap van de arbeiders, welke, naar de getuigenis van de Engelsche vakvereenlgingsleiders, voor uitbrei ding in aanmerking komen. Deze medeieggingschap wordt in verband gebracht met de pogingen van de Engelsche travailllsten om richtiy- nen uit te werken, met het ooj op den vrede. De travailllsten wenschen uat deze zou gegrondvest zijn op de recht vaardigheid onder de enkelingen en de volken, zy willen de persoonlyke vryheden handhaven, maar zien de noodzakelijkheid in het bedrijfs leven methodisch te organiseeren. Zij houden daarbij rekening met de rol van de vakbeweging, als macht welke tot dëze ordening kan bijdragen. In Frankrijk hadden op het minis terie van Arbeid samenkomsten plaats van vertegenwoordigers der arbeiders en werkgevers, insgelyks met het oog op de regeling van de vraagstukken van het bedryfsleven in oorlois.tijd Bij deze samenkomsten werd de kwestie van de sociale verhoudingen in de toekomst aangesneden. De verte genwoordigers van de arbeiders en van de werkgevers hebben zelfs gemeend een verklaring te moeten onderteeke- ncn, waarby onder meer de meening wordt vooruitgezet, dat de sociale ver houdingen moeten worden gegrond vest op de rechtvaardigheid en de sa menwerking, en niet meer op den klas- senstryd. De onderteekenaars aan de zyde van het Fransch vakverbond waren Léon Jouhaux, algemeen schryver van dit laatste, en Chevalme, van de Fransche Federatie der Metaalbewer kers. Het verlangen bestaat by de Fran- schen om de opvattingen, die aan de bedoelde verklaring ten grondslag lig gen, ook ingang te doen vinden in het Internationaal Arbeidsbureel. Bij geiegenneta van de jongste ver gadering van net krisiscomite, ol be perkten beheerraad van dit laatste, hield Jouhaux een speech, die daar omtrent geen twyiel liet bestaan. De algemeene sekretans van net Fransen Vakverbond meende dat een nieuwe sociale formule diende gezocht. En mj gaf zelf énkeie aanwijzingen omtrent de formule, die ny graag zou willen iien uitwerken Er moet worden ge streefd naar de verzoening van net gezag en de vryheid, van de persoon lyke rechten en van de rechten van ae gemeenschap, van de behoeften der produktie en van ae noodwendigheid van aen vryen tijd... De heer Lamoert-Ribot, vertegen woordiger van de Fransche werkge vers, verklaarae dat by het eens was met Jouhaux. Het spreekt vanzeu aat ai aeze ver klaringen worden beïnvloed aoor ae vereischten, die door aen oorlogstoe stand worden opgelegd aan de lanüen die in het huidig konflikt zyn betrok ken. Wy kunnen met nalaten vast te stellen dat. althans van werkgevers- zyde, aergeiijke verklaringen met werden afgelegd ln de neutrale lan den. In België, by voorbeeld, hebben de werkgeverskringen nos den klasscn- stryd niet verzaakt. Zekere bladen, die hun meeningerf vertolken, voeren sedert twee maanden een kampanje tegen de werkloozen en tegen onze sociale wetgeving. Wij wenschen mets liever dan dat, na den oorlog, de verhoudingen tus schen de sociale klassen op het recht vaardigheidsbeginsel zouden worden gesteund. Maar aeze wensch moet ons niet be letten de werkelykheid te zien. En deze werkelykheid is, al thans in Bel gië, minder idyllisch dan men zou kunnen afleiden uit zekere uitdruk kingen als nationale solidariteit e.d. Het is niet uitgesloten dat er, na den oorlog, iets ten goede zal worden veranderd aan de sociale verhoudin gen. Na den oorlog van 1914-'18, werd het Internationaal Arbeidsbureel opge richt, - waaraan, voor een groot deel, de verrijking van de sociale wetgeving in vele landen is te danken. Na den oorlog die nog aan gang is, zullen misschien ook nieuwe instellin gen en verhoudingen tot stand komen. De inspanningen van de Engelsche travailllsten en van het Fransch Vak verbond schynen zelfs een gunstige aanwyzing daaromtrent te zyn. Maar de arbeiders zouden een groo- te fout begaan, indien zy alleen ver trouwden op den goeden wil en de menschelyke gevoelens van de werkge vers. Een sterke en waakzame vakbe weging zal steeds de voornaamste waarborg blijven voor de handhaving en de verbetering van het levenspeil der arbeidersklasse. O. D. S. Wy raden U aan deze recepten uit te knippen en er een proef mede te nemen. 708 DE Centrale Dienst voor Statistiek heeft een opgave gedaan van de verkeersongevallen, die zich ln het jaar 1938 hebben voorge daan. Het is niet altijd mogelyk de waarde van een statistiek honderd ten honderd af te wegen. Sommigen hech ten er zelfs heelemaal geen wraarde aan omdat zy de statistiek als een vorm beschouwen van den georganiseerden leugen... Nochtans is het niet te miskennen, dat men er gewoonlijk, mits de noodige omzichtigheid, zekere algemeene be sluiten kan uit trekken waarvan het belang niet kan miskend worden. Een eerste gunstige vaststelling die men er kan uit halen is dat het aan tal dooden tengevolge van geryonge- vallen achteruitgaat. Het aantal doo den blijft beneden 600, hetzy minder dan in 1935 terwijl intusschentyd het Belgisch automobielpark van 197.000 tot 239.000 gestegen is. Deze toestand is echter, oppervlakkig genomen, minder gunstig wanneer men in aanmerking neemt dat tusschen 1931 en 1934 het aantal dooden gemid deld rond 375 Dieet. Er is geen enkel praktisch gegeven dat toelaat te beooo- deepen waarom van 1934 tot 1935 in eens een sprong zou gemaakt zijn van meer dan 225 eenheden, in de r.chtmg dus van het dubbele. De uitleg zal die zyn die gegeven wordt door het tijd schrift van de A D. I. A. (Association pour la Defense des Intéréts de l'Auto- mobile): dat het pas sedert het jaai 1935 is dat de statistiek op regelmatige wijze wordt bijgehouden. Indien er minder doodelyke ongeval len zijn valt het nochtans op dat het aantal ongevallen op zichzelf in stij gende lyn gaat. Deze stijging zal wel als oorzaakt hebben eenerzyas dat de opname van de ongevallen met meer regelmatigheid gedaan wordt dan in het verleden. Vroeger gebeurde het veel dat er geen melding gemaakt w-erd van een botsing van het oogenblik af dat de partyen tusschen e,kaar overeen kwamen om hetzy elk zyn schade te dragen, hetzij de :,aak te laten regelen door de wederzyasche verzekerings maatschappijen, zonder langs het ka naal der politie te gaan. Er bestond een strekking om deze overeenkomsten te begunstigen en de gerechtelyke overheid ervan te ontlas ten. Thans schynt dit minder het ge val te zyn. De overtredingen worden vastgesteld en naar het parket door gezonden ook indien de in botsing ge komen partijen van oordeel ijjn dat de zaak bij middel van een minnelyke overeenzomst kan worden geregeld zon der strafrechterlijke vervolging. Van een anderen kant moet de verminde ring van het aantal doodelijke ongeval len niettegenstaande de verhooging van het volstrekte aantal ongevallen zeker op rekening geschreven worden van de steeds grooter stevigheid van het gebruikte materiaal en van de be tere regeling van het verkeer; de meer dere geschiktheid van de Belgische autobanen zal daarby ongetwyfeld een rol spelen. De cyfers der baanongevallen tus schen 1935 en 1938 beloopen Aantal omevallen Gedoodea 1935 24.900 613 1936 28.600 625 1937 30.900 620 1938 31.500 594 Deze ongevallen gebeuren natuuriyis niet altijd door botsingen met auto's, niettegenstaande het reuzenaandeel op dit gerymiddel valt. Na de auto komt begrijpelijkerwijze de moto met Voor 1938 32 dooden. De tram met 23 doo den, het gespan met 16 dooden, de velo met i3 dooden. In deze gevallen was er geen auto mede gemoeid. Een aantal dezer botsingen, veelal met fatalen afloop, is toe te wijten aan de onbewaakte overwegen, zoodat het niet a priori kan worden uitge maakt waar de verantwoordelykheid grooter is, bij het spoor of bij de auto. Er valt ook een tendenz waar te nemen waarby het aantal doodelijke ongevallen afneemt in de groote agglo meraties (Brussel, Antwerpen, Gent, Charleroi en Luik) De cyfers daarvan zyn 1935 185 1936 155 1937 109 1938 104 De betere organisatie der verkeers regelen in de groote steden zal niet zonder invloed zijn op de:e geleidelyke verbetering in den toestand. Wanneer men nochtans de totale cij fers overziet hetzij voor 1938 een totaal van 31.000 ongevallen voor een pro portie van 239.000 rijtuigen ontsnapt men nochtans aan den indruk niet dat ait cyfer zeer hoog is en dat dit vraag stuk een met de «loupe» zou verdienen onderzocht te worden. Er moeten mid delen gevonden kunnen worden om aet.e inflatie tegen te gaan, al Is het vanzelfsprekend dat een zeker aantal ongevallen nu eenmaal tot het onver- minderbaar risico van het verkeer be hoort. Ge zult uwe beurt hebben De elfde schijf 1939 van de geeft U de kans om te winnen tot zelfs met slechts een paar frank te wagen Vergeet niet de 61.100 andere loten van 100 tot 2.500 fr. t

Voor Allen | 1939 | | pagina 2