ALGEMEENE GESCHIEDENIS Bij de "opheldering, van den aanslag te Miinchen §C@eSf»ijtt V. - REVOLUTIETIJD (1750-1815) BESCHERMING TEGEN BOMBARDEMENTEN EENIGE ONBESCHEIDEN VRAGEN Besluitwet betreffende de reglementeering der verdeeling van de eetwaren bestemd voor menschenvoeding en de pro- dukten van eerste noodwendig heid, in geval van moeilijkheden inzake ravitailleering ■v ÏÏg.2. NAPOLEON - V Van scheepkes, staatsgelden en vaderlandsliefde CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming (TWINTIGSTE LES) VRAGEN BRIEVENBUS Vraagstukken van den middenstand HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF Pla.wkfth (X/oeCpatcI Lu! L' 1- Ro osCtz-cm'' VoeC- p aol Keldg-x- Planken*^ Aarde:; Fi.q.4 -Paal rr Schoor- tl. Luiten iSPia-jiker) takken ent. I»UnK a, .:W7- 't ROOS KRUIS '3 - Voor Allen - 26 Nov. 1939- Siacds socialistisch eeren NA den val van Robespierre was de vaste lijn uit de Fran- sche Revolutie verdwenen allerlei groepen en partyen stonden tegenover elkander. Temid den van den verwarden strijd waren slechts de belangen van den oorlog duidelijk, waarnaast geen der par tyen een overtuigend sociaal-politiek piogramma wist te stellen. Zoo werd een militaire diktatuur onvermijde lijk. Intusschen ging het beheer van den staat over naar het oppergezag van vijf direkteuren (het directoi re), waarmede de regeeringsvorm van 1791 ongeveer weer hersteld werd, maar nog minder demokra- tisch. Deze regeering draagt den stem pel van een burgerij, die voortaan haar veroveringen wil behouden en verstevigen. Allerlei volksbewegin gen, waaronder die op touw gezet door Babeuf, den utopisch-kommu- nist (zie leergang «Sociale Stelsels») werden met geweld onderdrukt; een opstand van monarchisten werd door generaal Bonaparte neergesla gen. Anderzijds wordt de oorlog met sukses gevoerd. Na vele vergeefsche pogingen, reeds van 1792 af drin gen de Fransche legers eindelijk de finitief in de Republiek door, waar ze door de patriotten als de 'bevrij ders worden ontvangen. De andere mogendheden hebben 'het te druk met de verdeeling van wat van het vrije Polen nog overbleef, en Enge land wilde zich in een wespennest niet steken. Intusschen hadden de Fransche legers met afwisselend sukses ge streden: de Europeesche machten waren teruggeworpen. Maar tegelijkertijd nam in Frank rijk het gevaar van een contra-revo lutie weer toe, zóodat Napoleon, steunende op burgerij, intellektuee- len en leger, een staatsgreep kon wagen. Hij werd de eerste van drie consulsde direkte volksinvloed werd vrijwel uitgeschakeld (1799). Weldra werd Napoleon levenslang consul en in 1804 Keizer der Fran- schen. HERVORMINGEN EN OORLO GEN. - De verworvenheden van de revolutie werden onder Napoleon's toezicht vastgelegd in het beroemde Burgerlijk Wetboek. Daarnaast wer den groote werken uitgevoerd, voor al bouwwerken, wegen en kanalen (militaire doeleinden!). Handel en industrie werden bevorderd. Zoo kan men van een betrekkelijke bloeipe riode spreken, alhoewel de oorlogen voortduurden, de burgerlijke belan gen steeds meer aan de militaire werden opgeofferd. De onbeperkte heerschaucht van Napoleon ontpop te zich als de werkelijke drijfveer van al zijn daden. Zegevierend trekken de Fransche legers door Europa; overal plaatst Napoleon zijn broeders op den troon. Maar ter zee heeft hy beslissend de nederlaag geleden Engeland heeft hy niet kunnen overmeeste ren. Zelfs het Continentale stelsel, d.l. een reusachtige boycot, doorgevoerd langs alle kusten van Napoleon's rijk, kan het meest ontwikkelde ka pitalistische land, Groot-Brittannië, niet fnuiken. In de Bataafsche republiek nam de ontwikkeling spoedig een reak- tlonnairen koers. Vooral de oorlog met Engeland bracht de Nederlan den, als bondgenoot van Frankrijk, groote schade toe; vrijwel alle Hol- landsche koloniën gingen verloren. Al spoedig werd ook het bestuur in minder demokratischen zin gewij zigd. Toch kan niet worden ontkend, dat er nuttig werk werd gedaan: de financiën werden georganiseerd, het onderwijs van staatswege en zonder kerkelijken invloed geregeld, de wet geving vernieuwd. Toch groeide de misnoegdheid on der de bevolking door de gedwongen conscriptie, het continentaal stelsel en de vermindering der rente van de staatsschulden. In 1810 werd de inlijving der Ba taafsche Republiek bij Frankrijk een feit, zoodat zij onmiddellijk onder 's keizers beheer kwam te staan. NAAR HET EINDE. In de Duitsche landen hadden de vooruit- strevende hervormingen, door Na poleon zelf ingevoerd, een nationale hervorming veroorzaakt eindelijk kreeg ook hier het ideaal van een nationalen eenheidsstaat vasteren vorm: geestdrift voor den nationalen bevrijdingsstrijd ontwaakte alom. In Spanje kon Napoleon evenmin vasten voet krijgen; met volharden de taaiheid verzetten zich de massa's en de geestelijkheid, gesteund door Engeland, 'tegen Frankrijks invloed. Rusland was met Engeland de ge vaarlijkste tegenstrever van Napo leon. In 1812 trok deze met een hall millioen soldaten naar Moskou, maar zag zich gedwongen deerlijk geha vend terug te keeren. Dat werd het signaai voor den al- geheelen opstand. Het Pruisische leger, het Russische, het Oostenrijk- sche, ook Zweden, allen keerden zich tegen Napoleon; hij werd te Leipzig beslissend verslagen in 1813. In Holland kwamen de Oranje's terug; in Centraal-Europa werden de oude rijken hersteld; in Frankrijk deden de Bourbon's hun intocht. Napoleon wordt naar het eiland Elba verbannen. Hij weet echter te ontsnappen en weet zich nog een maal aan het hoofd van zijn trouw- gebleven troepen en van Frankrijk te plaatsen, in 1815. Maar in het zelfde jaar wordt hij bij Waterloo door de vereenigde Duitsché, Enge 1- sche en Nederlandsche legers versla gen. Hij werd toen naar Si-Helena verbannen, waarmee een einde kwam aan zijn rol in de wereldpoli tiek. Dit kon niet anders Frankrijk was uitgeput; er was geen macht meer waarop Napoleon kon steunen, behalve op het slinkende leger. Hij had in Frankrijk zijn taak vervuld, n.l. de versteviging der burgerlijke vernieuwing en den overgang naar de «ordelijke» maatschappij. En zoo grondig was <üt gebeurd, dat zelfs de felste reaktie aan de wezenlijke resultaten der revolutie niet heeft kunnen tornen. (Volgens van Praag; «Wordende Wereld».) 1. Welke waren de oorzaken van de de misnoegdheid in Frankrijk en elders tegen het bewind van Napoleon? 2. Welke waren de voornaamste her vormingen op politiekekonomisch en maatschappelijk gebied die door Napoleon werden doorgevoerd? 3. Hoe werd de val van Napoleon bespoedigd? Antwoorden, vergezeld van een post zegel van 0,75 jr., sturen aan G. De Vos, Zwijnaardesteenweg 78, Gent. LEZER. Zijt gij nu moeder Justitie geworden, of verkoopt ge speelgoed? JAN. Noch het een, noch het het ander. LEZER. Maar op de balans ligt er toch een scheepke, en langs den anderen kant liggen zakken met geld. Wat mag dat nu beteekenen JANIk zal u dat uitleggen. LEZER. Ik luister. JAN. Ge weet, dat wij in ons land te weinig koopvaardijschepen hebben om ons te bevoorraden. LEZER. Dat is zoo, en dat we vreemde booten moeten huren, koo- pen, en er ook zelf nieuwe bouwen. JAN. De scheepsbouw, die bijna op niets geslonken was, tenzij de heropbeuring, dank zij de nieuwe ekonomische maatregels van de re geering van Zeeland. En onder de regeeringSpaak wer den nieuwe regels voor het leenen van geld voor den scheepsbouw vast gelegd. LEZER. Zoodanig dat scheeps werven toch aan 't wérk konden blij ven. JAN. Zeker. Wanneer ons de reeder ij en schepen zouden leveren. LEZER. En ivat deden ze JAN. Wel, na 't uitbreken van den oorlog en na het verlies van het Belgisch schip «Vatt Opstalbesloot een der reederijen drie groote nieuwe schepen te bouwen met het staats- krediet, dat tot 70 ten honderd van de waarde van 't schip wordt toege staan, en aan een interest van 2,5 t. h. LEZER. 't Is werkelijk een gun stige rentewet. 2 1/2 t.h. dat is niet veel. 'JAN. Dat komt, omdat in feite die reederijen 4 1/2 of 5 t. h. moe ten betalen, maar dat de staat tus- schenkomt om het verschil van 4 1/2 of 5 t. h. tot 2 1/2 t. h. terug te betalen. LEZER. De staat is breed. JAN. Natuurlijk. LEZER. En al de reederijen, in dezen toestand die gunstig is voor het zeetransport zijn zeker aan 't bouwen van schepen begonnen JANMis vriend Uitzondering voor die eene. Maar de anderen zijn niet tevreden. LEZER. Ze zijn niet gemak kelijk of is het misschien omdat de risico's zoo groot zijn, en dat de schepen nog al vlug den kelder in gaan JAN. De verzekeringen dekken meer dan het verlies. De prijzen van 't zeetransport zijn zeer voordeelij, hoog winstgevend. LEZER. Dat begrijp ik niet. JAN. Die groote heeren vragen nog meer. Ze zouden tot 90 t.h. van de som voor 't schip als krediet moe ten Icrijgen. Die reederijen kregen vroeger voorschotten van den staat, ten bedrage van 76 millioen. En die 76 zouden die heeren niet meer wil len terugbetalen. Dat moet een cadeautje worden. En daarbij... LEZER. Ah 't is nog niet alles. JAN. Zeker niet. Daarbij zou er nog een speciaal marine-fonds moe ten komen van 'n 500 millioen.; te vormen door 25 millioen per jaar door den staat te storten, en waar van onmiddellijk 6 millioen nu aan de reederijen zou geschonken worden. LEZER. En al de groote win sten... JAN. Die zijn voor die, groote heeren. En dat noemen ze dan hun vaderlandsliefde, hun opofferingen om het land een groote vloot te bezorgen en voor de grootheid van 't land te werken. LEZER. En de piotten... JAN. Die hebben 'n frank per dag. Zoo gaat het. Zullen het de kleinen eindelijk begrijpen dat ze zich moeten aaneensluiten om van die ikzucht van die grooten verlost te zijn, en om aan de kleinen wer- kelijken welstand en vrede te bezor gen. E. V. K., ST. NIKLAAS. Op wat zou deze bijgevoegde verzekering be trek hebben. Op de meubels Zou het verzekerd bedrag vermeerderen of verminderen. Na antwoord sturen we u de raadgeving. In het Staatsblad van 9 November verscheen een besluitwet inzake de ran tsoeneeringskaarten Wij oordeelen het van genoeg belang om het in zijn geheel over te drukken. Zooals men weet is men het in de voorzien bij onderstaande besluitwet nu nog niet hoeven teogepast te wor den. J. C.. Algemeene bepalingen Artikel 1. In geval van moeilijk heden inzake ravitailleering, bepaal! onze minister van ravitailleering de eetwaren bestemd voor menschenvoe ding en de produkten van eerste nood wendigheid, waarvan de verdeeling de rantsoeneering er van. Art. 2. De verdeeling aan de ver bruikers van de waren bedoeld bij ar tikel 1 wordt gereglementeerd dooi middel van rantsoeneeringskaarten en rantsceneeringszegels. De rantsoeneeringskaart is een per soonlijk dukument, dat den houder ervan het recht geeft zich, tegen beta ling en door middel van rantsoenee- ringszegels, waren aan te schaffen waarvan de verdeeling is gereglemen teerd. Het rantsoeneeringszegel vertegen woordigt de groote van het rantsoen. Art. 3, De bevoorrading der klein handelaars, grossiers, voorbrengers en invoerders in waren bedoeld bij artikel 1 en de bevoorrading der voortbrengers Hieronderstaande schema's toonen, hoe men op eenvoudige Wijze deuren en keldervensters kan beschermen tegen scherven van obussen, houwitsers en bommen, en ook tegen de gevolgen van de luchtverplaatsing, veroorzaakt door ontploffingen der genoemde springtuigen. Men lette er op, dat de aan getoonde voorzorgsmaatregelen geen bescherming uitmaken tegen het vallen van een voltreffer, want hiervoor zijn alleen sterk gebouwde schuilplaatsen doelmatig. Hier volgt een kleine tabel, die de minima-afmetingen aangeeft voor een degelijke beschutting tegen bommenscherven, luchtdruk en mitrailleursgeschat: Staal 25 mm. Baksteen 38 cm. User 35 mm. Keizand 50 cm. Steengruis 15 cm. Zand en aarde 75 cm Hout 30 cm. Keldergaten kan men ook beschutten tegen gassen door middel van een stuk teerpapier, dat de vensteropening bedekt, zooals bij Fig. l tot 4 wordt aangetoond. De «opheldering;, van den aanslag op Hitier te Miinchen was deze week de groote sensatie en vermits Himmler de chef der Gestapo, in zijn officieelo mededeeling aan de pers zelfs gewaag de van een feit, gepleegd «op een in de geschiedenis van de misdaad unie ke wijzes- loont het wel de moeite er even in dit hoekje by stil te staan. We hadden het hier reeds meer dan eens over terroristische aanslagen en op 1 Oktober 1.1. schreven we nog dien aangaande Wel hoort men van de verschrik kingen der koncentratiekampen, van de gewelddaden van nazibenden, van het barDaarsche optreden der fascis ten in Abessinië, in Spanje, enz., maar tot nog toe werd geen enkele ernstige aanslag op touw gezet tegen Hitler. En verder De Duitsche kommunisten, de hel den van de daad. die met de woorden revolutie en barrikadestrijd speelden, hebben zich de vreeselijkste martelin gen moeten laten welgevallen en geen enkele onder hen is opgestaan om de hand uit te steken naar dengene, die hen de ergste vervolgingen deed on dergaan. Het (is nog goed, dat de «Gestapo» ons wegens deze bemerkingen niet in beschuldiging heeft gesteld in verband met den aanslag, die vijf weken na het verschijnen dezer regels werkelijk plaats vond Het ls echter Chamberlain, die het heeft verkorven. Intusschen had hij eens gerept over «de vernietiging van Hitier» en het was dus bewezen dat HIJ aan zijn Engelschen spionnen- dienst do opdracht had gegeven den führer van kant te maken. Hoe is het nu gesteld met het on derzoek der Gestapo betreffende den bomaanslag van den avond van 8 No vember 1.1. in den Bürgerbraukeller te Miinchen De resultaten volgens de officieele D.N.B.-mededeeling kunnëii als volgt worden geresumeerd 1. In den nacht van 8 op 9 Novem ber werd de 36-jarige Georg Eiser uit München als verdachte gearresteerd toen hij de Zwitsersche grens langs Illegalen weg wilde overschrijden. 2. Op 12 November werd een nauw keurig signalement verspreid van een verdacht arbeider, die in den Burger- braukeller had gewerkt en verdwenen was. 3. Op 14 November bekende de aan gehouden Georg Eiser, dat hij na we- kenlangen arbeid in een der zuilen van den Bürgerbraukeller een tijdbom had ingebouwd, waarvan het uurwerk op 144 uren afgesteld was. 4. Den 5n November bracht Eiser alles in gereedheid voor de ontploffing maar keerde nog eens terug in den nacht van den 7n op 8n November om zich te vergewissen of het helsche tuig nog stipt werkte. 5. Elser's opdrachtgevers zijn Otto Strasser (de gewezen nazi-leider van het zgn. «Zwarte Front», die na de moorddadige zuivering van Juni 1934 naar het buitenland vluchtte terwijl zijn broeder Gregor werd van kant ge maakt) en de Engelsche spionnage- flicnst (Intelligence Service). Deze gegevens, hoe sober en affir matief ook, volstaan om er zekere konklusies uit te trekken, van aard om heel het onderzoek der Gestapo in een zonderling daglicht te plaatsen. Inderdaad, laten we hier eens de eenvoudige logika werken. Dadelijk ko men zekere punten onbegrijpelijk voor en rijzen onwillekeurig vragen op, die misschien moeilijk zooniet onmogelijk te beantwoorden zijn. Bijvoorbeeld 1. Waarom moest de Gestapo op 12 November een persoonsbeschrijving lanceeren van een verdachte, die op gespoord werd en die reeds volgens haar eigen jongste mededeeling in den nacht van 8 op 9 November werd aan gehouden 2. Waarom meldden de Duitsche bladen reeds op 9 November dat de aanslag van Londen uitging en door vreemde agenten werd gepleegd Ei ser was nauwelijks aangehouden en had nog niets bekend 3. Waarom werd te Bern, onmiddel lijk na den aanslag de uitlevering ge vraagd van den in Zwitserland ver- biijvenden ex-nazi Otto Strasser, dan wanneer er nog geen bekentenissen waren van Eiser Waarom werd Stras ser toen reeds als aanstichter van den aanslag verdacht, terwijl de Duitsche pers er geen woord over repte en steeds maar Engeland beschuldigde in plaats van het Zwarte Front 4. Waarom keerde Eiser op 7 No vember terug naar München en waar om regelde hij de klok van den tijd bom zoodanig dat deze slechts rond half tien ontplofte De bladen hadden immers reeds op 7 November gemeld, dat het feest-pro- gramma in den Bürgerbraukeller we gens den oorlogstoestand zeer beperkt ging zijn Eiser moet dit onvermijdelijk op 7 November te München hebben verno men. Het stond in al de bladen. Het bericht in de ochtendedities van 7 No vember luidde tekstueel als volgt Als gevolg van den oorlogstoestand zullen dit jaar de feestelijkheden ter gelegenheid van 8/9 November in de hoofdstad der beweging slechts met een belangrijk beperkt programma doorgaan. Den 8n November te 19 u. vergaderen in den Bürgerbraukeller de pioniers van 8/9 November 1923. Deze vergadering zal van 19.30 u. af door alle Duitsche radiozenders wor den uitgezonden In dit bericht was er geen sprake van den führer maar wel hadden de bladen meegedeeld dat Rudolf Hess op 8 November te 19.30 uur ging spre ken en dat deze redevoering door al de Duitsche zenders ging uitgezonden worden. Vermits al de Duitsche zenders geen twee verschillende programma's ter- zelfdertijd kunnen uitzenden was het dus op 7 November voor iedereen dui delijk de redevoeringen in den Bür gerbraukeller zouden 's anderendaags te 19.30 uur (een uur vroeger dan an dere jaren) aanvangen en daar er dit jaar betrekkelijk weinig ruchtbaarheid aan gegeven werd zou de plaatsvervan ger vaji den führer de gebruikelijke rede houden. Later werd het bericht van Hess' rede terechtgewezen. Er was een myste rieuze vergissing geschiedt en de bla den meldden dan dat Hess tin tegen strijd met wat eerst was aangekon digdslechts op Donderdag 9 Novem ber het woord zou voeren. Georg Eiser moest in elk geval op 7 November te München wel weten dat a) de führer waarschijnlijk niet op het feest aanwezig kon zijn; b) de feestelijkheden zeer beperkt zouden zijn en dit jaar te 19 u. 30 aanvingen. We herhalen nu onze kapitale vraag: waarom zou Eiser in den nacht van 7 op 8 November de klok zoodanig ge plaatst hebben dat de bom 's ande rendaags eerst rond 22 u. 30 ontplof te Of waarom heeft hij eenvoudig het tuig niet weggenomen om het in het water te gooien vermits de führer t toch niet kwam of de explosie toch ontijdig zou geschieden Eerst in den morgen van 8 Novem ber «verbreidde zich het nieuws van de aankomst van den führer als een loopend vuurtje door de stad» (uit een Duitsch persverslag, nog vóër de publikatie van den aanslag versche nen) En middelerwijl verloor Eiser zijn tijd in en café te München, reisde dan naar de Zwitsersche grens die hij zoo gemakkelijk had kunnen over schreden op 6 of 7 November en liet zich pakken... Waarom wachtte hij ook totdat de grensposten waren gealerteerd, laat in den nacht Het is nu toch vroeg donker Die aanhouding op zichzelf ls al geheimzinnig en boezemt maar weinig vertrouwen in. De Gestapo vraagt waarlijk een beet je te veel van de Voorzienigheid... Diezelfde Voorzienigheid, die den dader deed vatten een paar uren na de feiten, 's nachts in de rustige wa terrijke streek van het Baden-meer?... Die Voorzienigheid, die Hitier een zeer korte rede ingaf, zoodat hij reeds te 9 uur uit den Bürgenbrajkeller ver trok... Die Voorzienigheid, die Hitler, in tegenstelling met andere jaren, thans het gebouw snel deed verlaten zonder door de feestzaal te gaan... (verslag Westdeutscher Beobachter, 9 Nov.) Die Voorzienigheid die hem het af scheid deed beperken tot enkele hand drukken met de dichtstbijstaande par tijgenoot en... (zelfde verslag). Waarlijk, die Voorzienigheid is bo- ven-natuurlyk. ja, onnatuurlijk schier. En al wat Himmler ermee bereikt heeft is ons tot diep nadenken te stemmen over het even mirakuleus sukses zyner organisatie. NICK jat and. Fig. 1: Bescherming van een keldergat door middel van zand of aarde. Fig. 2: Indien een rooster op het keldergat ligt, kan men zakjes zand gebruiken. Ook zand of aarde is te gebruiken. In dit geval moet men op hei rooster planken leggen (op een stuk teerpapier) en er voor zorgen dat het zand niet wegstroomt. Dat kan men doen door het tegen te houden met planken en paaltjes (zie ook Fig. 4). x «- s» SLciricA Fig. 3; Bescherming van een keldervenster op hoogte van het voetpad door middel van zakjes zand. Fig 4Zelfde bescherming door middel van aarde of zand. aal 'jLoop- Fig. 5: TuinloopgrachtIn de plaats van planken als bedekking kan men ook een ijzeren plaat gebruiken, die op een drietal badders rust. in A ziet men het plan van een loopgracht voor een zestal personen. In ae loopgracht brengt men enkele zitplaatsen aan (banken, houten kistjes, enz.) alsook een spade en een houweel in gereedheid. Men voorziet ook de gracht van een zinkput, om eventueel water te laten wegzuigen, en een tijdelijk W.C. Aan beide uiteinden wordt een 9emaakte la-Ader aangebracht. (BELANGRIJKE OPMER- i i Men graaft de loopgracht op een afstand gelijk aan ongeveer 1,5 maal de hoogte van het dichtstbijgelegen gebouw. De uitgebrachte aarde wordt aangewend om de bijgelegen tuinmuren aan de basis te versterken. Fig 6: Bescherming van een huis- of kelderdeur, die op straat uit komt (in plan gezien). Men timmert ruwe kisten, waarin zakjes co?ia worden opgestapeld. Het spreekt vanzelf dat daarboven op een bedekking komt. bestaande uit planken en daarbij zakjes zand De dispositie der zij-beschemring moet zoo zijn. dat volgens door S aangeduide richting invallende scherven of kogels niet in den deur gang terechtkomen. (Aanbevelingen verschaft door het Technisch Sekretariaat van den B. L. B.) in grondstoffen kunnen, door middel van ravitailleeringsborderellen, woe den gereglementeerd. Het te koop bieden en het verkoopea op de openbare markten van de wa ren bedoeld bij artikel 1 zijn verboden. Behoudens door onzen minister van ravitailleering te bepalen uitzonderin gen, zijn het te koop bieden en het ver- koopen van deur tot deur en op den openbaren weg van de waren bedoeld bij artikel 1 verboden. I Reglementeering van de verdeeling DE RANTSOENEERINGSKAART Aan eiken op de bevolkingsregister» ingeschreven persoon kan slechts één rantsoeneeringskaart worden afgele verd. Elke militair, op geregelde wijze ge durende een tijdsbestek van meer dan t. dertig dagen van zijn korps afwezig.-et of er van vrijgesteld aan de menagen van zijn eenheid deel te nemen, kane- zich, op overlegging van zijn verlofbrief of van zijn marschbevel, of van een e speciaal bewijs, een tijdelijke rantsoe- i neeringskaart doen afleveren. De rantsoeneeringskaart moet samen met de identiteitskaart of met een voorloopig verblijfbewijs worden over gelegd van den houder (personen van 18 jaar en ouder); of van den persoon, die den houder ten laste heeft (kinderen van minder dan 15 jaar oud). Elke persoon mag enkel de kaart gebruiken die hem op geregelde wij» is afgeleverd. De minister bepaalt den geldigheids duur van de rantsoeneeringskaart en de rantsoeneeringkaart en de voor waarden van aflevering, van vernieu wing en van vervanging. Hij voorziet de gemeenten van rantsoeneerings kaarten. De rantsoeneeringszegels Van den dag af door omen minister van ravitailleering vastgesteld en be houdens door hem te bepalen uitzon deringen. mag de verkoop aan verbrui kers van de bij artikel 1 van dit besluit bedoelde waren enkel geschieden tegen overhandiging van het rantsoeneerings zegel door den kooper aan den vee- kooper; de verkochte hoeveelheid mag niet groot.er zijn dan de door het zegel vertegenwoordigde hoeveelheid. Hst rantsoeneeringszegel vertegei> woordigt één of meer dagelijksch» rantsoenen van een bepaalde waar. De zegels worden aan de gemeente besturen afgeleverd door de zorgen van onzen minister van ravitailleering. Zegelborderellen en verzendingsborderellen KLEINHANDELAARS De kleinhandelaar plakt op speciale borderellen de rantsoeneeringszegels, die hem door de koopers worden over handigd. Deze borderellen worden door de ge meentebesturen afgeleverd. De bevoorrading van eiken kleinhan delaar inzake waren waarvan de veiv deeling is gereglementeerd, is aan een door het gemeentebestuur afgeleverde speciale machtiging onderworpen. VOORTBRENGERS EN INVOERDERS Hij kan de bevoorrading der voort brengers en invoerders inzake waren waarvan de verdeeling is gereglemen teerd, aan een speciale machtiging onderwerpen. Strafbepalingen Elke inbreuk op de bepalingen van dit besluit, alsmede op die van de be sluiten genomen in uitvoering er van, wordt gestraft. De minister van ravitailleering ia belast met de uitvoering van dit be sluit, dat van kracht wordt den dag van de bekendmaking er van in het «Belgisch Staatsblad» en ophoud van kracht te zijn den dag, waarop by koninklijke besluit zal worden bepaald, dat het leger op vredesvoct wordt her steld. Waarom lijden aan HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPIJN GRIEP RHEUM ATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER BES® MAANDSTONDEN als de WONDERBARE BRUINE POEDERS van dar Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS. U oogenbllk- ketljk zonder schadelijke gevolgen van deze pijnen zullen bevrijden. De doos van B poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg. In alle goede apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. Wrijf deze krachtige zalf op de keel en bedek ze met warm flanel. Dit werkt als een pappleister en bovendien worden door de ingeademde medicinale dampen de aangedane luchtwegen vlug gezuiverd.

Voor Allen | 1939 | | pagina 3