Geeraards bergen v NINO VE Gewest Herzele f EREN. BODEGEM SI. Lievens-Haufem MOORSEL MOERBEKE-ATEMBEKE Al loop! de le uilen nog zoo snel, de waaiheld achterhaalt haar wel WELLE Verstopte Neus? Overboelare s.v.v. ©PEN BRIEF AAN M. DE DIER Vergeet hen niet Op Woensdag 29 Nov. V olksboekerij «.De Verbroedering» 6de LIJST VOOR HET PAKKET VAN DEN SOLDAAT WIE DOET ER MEE MET ONS CECILIAFEEST? Geeraardsbergen Belangrijke gemeenteraadszitting VERGISSING Gemeenteraadszitting VlCKS VA-TRO-NOL 5 - Voor Allen - 26 Nov. 1939 ARRONDISSEMENT AALST t Ze zitten ginder ver in de koude Kempen met haar doordrenkte, natte akkers, met haar triestige onverlichte dorpen, haar bemodderde straten, haar slecht drinkwater. Ze zitten ook ofwel in de streek van Luik, van Namen, van Luxemburg, meestal in kleine afgelegen dorpen, waar het vinden van vermaak een zeldzaamheid is, hetgeen het soldaten leven nog verfoeilijker maakt. Maar, waar ze ook zitten, weze zulks in het Noorden, het Zuiden of het Westen, weze zulks langs de kust, de Hollandsche, Fransche of Duitschc grens, één ding staat vastgeen enkel soldaat zit goed omdat hij niet thuis is en treurt om het gemis van zijn tehuis. Hij denkt aan zijn ouders, aan zijn broers en zusters, aan zijn vrouw en kinderen. Terwijl hij in zijn stroo zit te kniezen in een of andere stal of schuur of leeggemaakte woonplaats, en een brief schrijft naar huis, kropt het hem in de l:eel en voelt hij zich smartelijk ongelukkig. Hetzelfde gevoel van neerslachtig heid maakt zich nog sterker van een soldatenhart meester bij het slapen gaan, Uitgestrekt op zijn stroo denkt hij aan thuis, maakt hij de vergelij king tusschen zijn bed en zijn stroo, denkt hij aan al den last die hem soms nog wordt aaneedaan door zijn over sten, en vergelijkt zulks met de tee- dere zorgen die hij thuis vanwege de zijnen genoot. Hij denkt aan den goe den kookpot van moeder of van de vrouw, ziet voor hem den gullen lach zijner kinderen, denkt aan het liefde betoon van al diegenen die hem nauw aan het harte liggen en veelal op dit oogenblik ook soms te bed liggen en wderkeerig aan hem denken. Nu, gezien dat alles, begrijpt elk nog oeter dan vroeger de waarde van het woord «VREDE», zelfs al leeft België nog slechts maar onder mobi lisatietoestand. Degenen die ginder ploeteren in de modder, die ginder ver buiten staan in regen en wind, die nachten door brengen op de bruggen, die gescheiden zijn van alles wat ze het meest ver langen, lijden er echter het meest on der. Daarom, gij ouders, zusters, broe ders. vrouwen, gij die hier zijt achter gebleven, gij ook die geen familiele den onder de wapens telt, gij vooral mannen die om een of andere reden het geluk hebt het leger niet te moe ten vervoegen: VERGEET HEN NIET. Vergeet niet degenen in wiens hart de twijfel voor de toekomst binnen sluipt. die zich afvragen of ze het er ooit nog levend zullen van afbrengen. Vergeet hen niet, zij die als sterke, kloeke mannen soms overvallen wor den door een vlaag van hopeloosheid, en in den nacht soms verdoken lig gen te huilen als kleine kinderen. Gedenkt hen, en troost hen door het toesturen van veel brieven, het geen de eenige band is met hun te huis, met hun, stad, met hun streek, met al wat hun lief is. Het krijgen van een brief onder houdt den moed der soldaten op de beste wijze. Het sprekendste beeld hier van is het persoonlijk zien hoe al dé soldaten den legerfakteur bestormen en met gapenden mond vol verwach ting het afroepen van hun naam ver beiden. Vergeet ook niet te troosten hun achtergebleven vrouwen, hun vader, hun moeder, want ook zij lijden erg onder dien toestand. De beste troost voor vrouw en ouders woordelijk ge daan, gaat hier ook best gepaard met een of andere geldelijke steun of het toesturen van een pakket aan den man of zoon soldaat. Elk en eenieder, die aldus handelen zal, past toe het solidaire parool «Vergeet hen niet». Degenen voor wien we uit ganscher harte wenschen nooit hun naam te zullen moeten lezen op lage zwarte houten kruisjes dicht ge zaaid op akelige doodenvelden, maar van wien we wenschen. machtig over het land te zien oprijzen de hooge glo rie van hun -lerk in den schijn van het geluk door arbeid. Een S.J.W.-er Nieuws voor onze soldaten S.J.W. Bij deze worden de ouders of de vrouwen van de leden van de S.J.W. die opgeroepen werden ingevolge de mobilisatie, verzocht ons het juiste militair adres te laten geworden van hun zoon of van hun echtgenoot, lid der S. J. W. Gelieve zulks klaar en duidelijk lees baar op een briefje te schrijven, als ook zult ge op dat briefje vermelden het juiste burgerlijk adres van de ouders of van de vrouw. Aan wie moet ge nu dat briefje overhandigen Ge zult zulks voor alle gemak over handigen aan de gerante van het ca fe van het Volkshuis. Ge moogt het ook afgeven aan de bestuursleden van de S. J. W. We vragen naar die adressen gezien de S. J. W. in overweging nam een en ander te doen ten bate onzer le den, die ongelukkig terug uit verplich ting, gezien het groote gevaar dat Bel gië bedreigt in khaki-tenue zitten. OPGEPAST. Ge moet ons die adressen hebben bekend gemaakt vóór 5 December. Het bestuur der S. J. W. zal het ROODE KABARET voor de eerste maal van dit seizoen optreden in het Volkshuis te Geeraardshergen. Het Roode Kabaret, zijn goede ge woonte getrouw, zal ureer een spektakel ten beste geven dat al de vorige zal overtreffen. We geyen nu in nieuwe schermen en gordijnen Het Roode Kabaret gemobiliseerd Zang. dans en spel. Lachen en nog meer lachen Prachtige kostuums Mooie refreinen en een paar verras singsnummers waarvan elk verbaasd zal staan. Kameraden, spaart vuur en licht en komt u bü ons vermaken voor 2 of 3 fr. We beginnen stipt te 7.30 uur. geen Geeraardsbergsche uur 7.30 uur zeer stipt dus. Groote tentoonstelling van reisduiven in het lokaal «Gelijkheid voor Allen», Volkshuis. Groote Markt, op Zondag 26 November van 9 tot 13 uur. Volgende kampioenen zullen elk 5 duiven tentoonstellen Van Damme, Isidoor, Geeraardsber- gen. Delestre Léon. id. De Smet Hec tor, id. V. D. Maele Robert Overbou- lare. Longeval Georges, Geeraardsber- gen. Durant Jules, id. V. D. Straei Achiel, ia. Van Oppens-Roelandt, iu. Bruylandt Benoni, id. De Temmerman Frans, id. Coessens, Jan id. Motte Frans, id. De Clercq Frans, id. De Cubber August, id. Dupont Guillaume id. Hoebeke Albert, id. De Clercq De- nis, id. Haegeman Rochus, id. OPGELET. Er zullen jonge dui ven worden verloot. Een bon per glas bier. HET BESTUUR (OM UIT TE KNIPPEN) Nr. 501 Oog in oog, Jackson Grégory 502 De kleine kolonie, P. A. E Oosterhoff 503 De vier kinderen Lamax, Et hél Turner. 504 Gevallen, Maxim Gorki. 505 Zomer, 506 Langs het geluk, Annie Salomons 507 Elmer Gantrij, Sinclair Lewis 508 Het late leven van Johannes Ro- seboom, John W. Bradelet. 509 Meneer Britling, H. G. Wells 510 Vampier, Hanns Heinz Ewers. 511 De cirkelgang der liefde, Guido da Vaerona. 512 Het leven begint. 513 Een hel op aarde. 514 De Macht der liefde, Basil King. 516 De vuistvechter, Bernard Shaw. 517 De vuistvechter, Bernard Shaw. 518 Het levende lijk. Leo Tolstoï. 519 Mijlpalen, Edna Ferber. 520 De goudkoningin, Georges Ohnet 521 Nimrod 522 Gravin Sarah. 523 De dames van het kasteel Croix mort. 524 Dokter R ante vuur 525 Een Amerikaansch huwelijk 526 De kleine Nana, Jean Jacques Soleil. 527 Nicht Laura. Marcel Prevost. 528 Frou-.vrou, Rita. 529 Een offerbuit liefde, H. Ridder Haggard. 530 Het huwelijk van een studente, A. Lardy. 531 De minares van den speler, Pier re Wolff. 532 De minares van den speler, Pier re Wolff. 533 Aline, Albert Caise. 534 De oude Goriot en zijn dochters, Honoré de Balsac. 535 Dr. Mabuse, de speler, Norbct Jacques. 536 De drie dames Cnussewinckel, Mima Versterboch, Reitz. 537 De schaduw van het kruis, Jero me en Jean Thareau. 538 De indringers, A. C. Van Der 539 Arbeiders, Alexander L. Kalland. Cruyssen. 540 Het groote geheim van Bow, F. Zang wil. 541 Als de winter komt, A. S. Utchinson 542 Tropenadel, Henri Van Wermers- kerken. 543 De viool, J. Blieker-Clausen. 544 Een koning, Ary Prins. 545 Jimson de godgewijde, Israël Querido. 546 Geluk, Joseph Conrad. 547 Een voorbereiding, Kristiaan Watteyn. 548 Het recht tot stalcey, Ernest H |- chinson. 549 Pilo Jean, J. E. Kuyper. 550 Kinderen der ellende, Patrick M. G. Gill. 551 De avonturen van Kasper Sem- persnel, Piet Van Assche. 552 Piot, Warden Oom. 553 Een pogrom, Schalom Asch. 554 Een liefde in het woud, M. Hc- rolet. 550 De koningin der geesten, H. Rid der Haggard. 556 Michael de Zanger, M. Herolet. 557 Gravin Ketty, E. Van den Ghcyn 558 De abbé Constantijn, Lud H y 559 De opstand van 't jaar 2023, i„no Salvoneschi. 560 Zeemansvrouwen, Warner Fabian 561 De Bengel, Ethel Turner. 562 De zandgravin, Gustav Frenssen 563 De drie getrouwen. 564 Wijde vlucht, Alice Stein Lands man 565 De verdwenen diamant, H. Co- linson Owen. 566 De Spion, Thea V. Harbou. 567 De vrouw die uitgestooten werd, Luigi Pirandello. 568 De Prima Donna, Olga Wolbruck 569 Golgotha, le deel, J.-B. Hubink 570 Golgotha, 2e deel, id. 571 De eerlijke dief en een kleine held, Dostgefki. 572 Soldaten geschiedenis, Rudgard Hipling. 573 De misdaad van Sivester Bon- nard, Anatole France. 574 De Golem, G. Meyrinck. 575 Het geheim van Dr. Fu, Manchu 576 Het huis zonder sleutels, J. Van der Linge. 577 Yvonne Dubaer 578 Op zoek naar Eldorado, Alexan der Macdonald. 580 Het geheim van de twee sleu- 579 Piet en Fox, Friedrich Hugh, tels, Roderik. 581 Indische mysterieën. M.C. Kooy. 582 Lin Mc Lean, Owen Wister. 583 St. Joanne, Bernard Shaw. 584 Het wonderkind, Ethel S. Turner 585 Op de golven van den Aether, Albert Bailly. 586 Door eigen kracht, E. Philips Op- penheim. 587 Olga Welgemoet, Felix Salten. 588 De dochter, Top Naeff. 589 Machten, Ina Bakker. 590 Wat komen zal. 591 Armoede 592 De ongeweten dingen. 593 Het millioenen testament, Hubert Footner. 594 Jack de zanger. 495De dubbelganger. 596 Van alles en nog wat over Peter, Jean Webster. 597 Een misdeelde. Louise B. B. 598 Jerry, Jean Webster. 599 Luisterrijke dagen, Herman Sa- lomonson 600 Janneken de pionster. Louise B.B. 601 Het gelijk der rijken, John Galsworthy. Aan de leden der Propagandaclub Met deze worden de leden der pro pagandaclub, welke gemobiliseerd zijn, er nogmaals aan herinnerd, dat zoc- vlug mogelijk een hunner familieleden hun adres dient over te maken aan kameraad David Frans. Dit kan ge daan worden eiken dag in de bakkerij van het Volkshuis. Kameraden, verzuimt dit niet, daar de P. C. aan al haar gemobiliseerdeh een pakje kan opsturen. D. A. Blijft uw partijbladen getrouw Arbeiderssport Vreda verbetert Sinds den laatsten tijd gaat Vreda er erg op vooruit. Zij boeken prachtige overwinningen, iets dat zeker vreugde verwekt bij haar gemobiliseerde spe lers. Wij hopen ook dat onze partyge- nooten dit noeste streven onzer over blijvende spelers en bestuursleden zul len weten te waardeeren, en er aan houden al de matchen van A. S. Vre da bij te wonen. Een gemobiliseerde. Wordt lezer van «VOORUIT» Zie vervolg onderaan volgende kolom. Het stedelijk komiteit, bestaande uit afgevaardigden der verschillende oud-strijdersbonden en tooneelmaat- schappijen, koos zijn bestuur. Mevrouw L. Cogen-Van Rijsselber- ghe werd het eere-voorzitterschap toe gewezen schepen Omer Van Trim- pont, voorzitterheeren De Fre.vne, sekretaris en Aug. Van Lierde, schat bewaarder. Het algemeen doel is hulp en bij stand te verleenen aan al de Ninoof- sche gemobiliseerden en in de mate van het mogelijke aan de in nood ver- keerende gezinnen van de werderop- geroepenen. Een damesafdeeling, onder leiding van mevrouw Cogen. gelast zich met het inzamelen van gelden en het ver vaardigen van breiwerk (sokken en sjerpen) voor de gemobiliseerden. Wij doen een beroep op onze vrou wen om in de mate van het mogelijke allen hulp te bieden. Wie niet geldelijk offeren kan, kan in elk geval zijn goede diensten aan bieden om te breien. De winter is in aantocht., Een paar warme sokken, een sjerp, ziedaar wat door onze jongens met vreugde zal ontvangen worden. Wie heipen wil om te breien geve zich aan bij Omer Van Trimpont. Veel geschreeuw en weinig wol Te Denderleeuw werkt het gemeen telijk komiteit voor het pakket van den soldaat. Men deed een omhaling. De vrouwen breien voor de soldaten. Te Aalst idem. Wat deed Erembodegem Er werd een komiteit gesticht, dat nog nooit bijeenkwam. Van zulke komiteiten, verlos ons, Heer. Wat A.B.C. betaalt aan zijn lezers Van Assche Romain, Welleweg, 28b, kreeg 250 frank voor-armbreuk. Van de Velde Louis, Kerkhofbaan, 21. ontving 250 frank voor enkelbreuk. Leest «A.B.C.», het beste geïllus treerde weekblad. Burgerlijke Stand GEBOORTE. Van den Spiegel Gaston, Ninovestraat. 7, Terjoden. Nog over de kwestie der elektrische verlichting en drijfkracht Wij drongen er op aan, reeds ver scheidene weken geleden, om dit vraagstuk in den gemeenteraad te be handelen. Dank hieraan zal zulks nu op de dagorde staan der toekomende raadszitting. De zaak zit zoo ineen: het oud kon- trakt met de elektriciteitsmaatschappij dient verbroken te worden en een nieuw kontrakt aangegaan. Indien wij deze zaak kunnen doordrijven, zooals onze vrienden dat te Aalst gedaan ge kregen hebben, dan zouden wij van nu af kunnen zeggen dat wij de vol gende minimumvoordeelen zullen be komen 1. Vermindering van 20 op het bestaande tarief voor privaatverlich ting aan bizonderen. 2. Vermindering van 20 op het bestaand tarief voor kleine drijfkracht. 3. Een besparing van 20 op de ver lichting van gemeentegebouwen en wegenissen. 4. De kosten voor verplaatsingen, noodlg door de verbeteringswerken aan de openbare wegen, zullen ten laste zijn der maatschappij. 5. Voorts zouden er nog jaarlijksche vergoedingen te betalen zijn aan de gemeente door de Mij. Openbare voordracht over het werk der territoria'e wacht voor luchtafweer Heden Zondag. 26 November, te 10 1/2 uur. bij Kamiel De Meyer, café, Geeraardsbergsche steenweg. Terjoden, wordt er een openbare voordracht ge geven over het werk der territoriale wacht voor luchtafweer. Deze voordracht wordt gegeven met het doel de bevolking in te lichten en raad te geven nonens deze kwestie. Iedereen is welkom. Zondag 3 December, tc 1 uur na middag. in het Volkshuis, te Erem- bod-gem, wordt, in intiemen kring, het iaarliiksch Ceciliafeest gehouden. Prijs: 15 frank, te betalen vóór Don derdag e.k., in 't Volkshuis. F-n puik orkest zal tijdens het eten voor de noodige afwisseling zorgen. Wie een aangenamen namiddag wil doorbrengen, late zich onmiddellijk in schrijven. De vrouwen, van Terioden worden vriendelijk verzocht de algemeene ver gadering bii te wonen die plaats heeft bij R. De Kerpsl, op Zondag 26 dezer, te 3 uur stipt. Dagorde,: Het pakje voor onze sol daten: Toepassingen van het brood. De aanwezigen zal een lekker stuk pudding aangeboden worden. Oproep tot alle supportersclubs Heden Zondag 26 November, te 9.30 uur in het Volkshuis, Markt, zeer BELANGRIJKE VERGADERING voor alle supportersclubs. Dagorde aanduiding afgevaardig den der supportersclubs om deel ui*, te maken van het algemeen bestuur van «Vreda». Kameraden, elk begrijpe zijn plicht en allen op post. Hoekje der vriendjes van Moeder Sarov Toekomenden Zondag te 14 uur ge wone vergadering in het Volkshuis. We hopen dat al onze vriendjes zul len op post zijn. Tot Zondag, nietwaar beste club leden EEN CLUBLID Voor het klaasfeest der schoolkinderen 2e LIJST Stevens Cyriel 10. De Dobbeleer Frans 5. Liess»ns Frans 5. Su- naert Camiel 20. t— Mej. Van Seven- coten 20. Theo Van der Vorst 20. Alfred Milo 5. Walraet Gilbert 5. Combel Oscar 20. Combel Roma nic 20. Staes Julien 5. Sonck Pe trus 10. Standaert August 5. Cop- pens Prosper 5. Georges De Luick 10. Neirinckx Leon 5. 6e prijs kaartprijskamp Despretz Leopold en Simons 5. 2e prijs kaartprijskamp Van de Velde Frans en Walraeven E. 10. De Bruyn Jeanne 20. Totaal 205.00 fr. Overdracht vorige lijst 120.00 fr. Algemeen totaal 325,00 fr. Voor het muziekkorps Een achttiender gespeeld bij Frans Adriaens door Evens Edmond en V. d. Meersch 2 fr. Nog nooit gebeurd. Liga tot bestrijding van den woekerhandel en het anti-patriotisme Deze groepeering heeft voor doel. over gansch het land een net te span nen. tot bewaking der personen die pogen de moeilijke tijden dien we be leven, uit te buiten, om schandelijke fortuinen te verwezenlijken of om op de ongeschondenheid en op de onaf hankelijkheid van het land inbreuk te maken. De aanvragen voor toetreding als lid, worden ontvangen, ter zetel der liga. St. Kathelvneplaats. 32 Brussel, die de statuten en de onderrichtingen om de woekerhandelaars en de slechte Belgen te ontmaskeren, ter beschik king harer leden houdt. van Zaterdag 18 November '39 De heeren katholieken willen nog van geen nieuw kerkhof weten en stemmen er tegen Te 2 1/2 uur opent burgemeester Van Cleemputte de zitting. Hij ver klaart, gezien zijn gezondheidstoestand het niet toelaat en hij niet volledig kennis heeft genomen der dagorde, dat schepen Simoens, in zijn plaats de gevraagde inlichtingen zal beantwoor den. Het verslag der vorige zitting wordt zonder opmerkingen goedge keurd. PUNT 2. De begrooting. De heer FranQOis vraagt, waarom de toelage der geestelijken nog altijd ge schrapt blijft. Simoens doet opmerken dat cut besluit verleden jaar door de beide partijen in volle verstandnoudmg is getroffen geworden en er dus niet kan op teruggekomen worden. Sprexer zegt verder, dat pastoor en onderpastoor geen behoeftige men- schen zijn. Het geld dat wij hieraan uitgeven komt uit de zakken der inwo ners. Alwie behoeftig kan langs den weg der K.O.O. ondersteund worden; ook de geestelijken. V. d. Neucker doet opmerken dat wij met die toelagen de wegenis en den muur van het kerkhof hersteld hebben. Verder stemmen de katholieken tegen het behoud der straatbelastingen en de opcentiemen. Natuurlijk, het zijn zij nu niet meer die moeten uitgeven M. Meert gaat niet akkoord met het aanleggen van een nieuw kerkhof en stelt voor, het oude kerkhof uit te breiden, Iets wat totaal onmogelijk is. Daarover zullen de inwoners het met ons eens zijn. Meert doet uitschijnen dat het geld voor een nieuw kerkhof een nuttelooze uitgave is. Schepen Si moens doet Meert opmerken dat het nieuw kerkhof er broodnoodig is. Dat bewijzen de talrijke aanvragen die ons gestuurd worden. Verder zegt Meert dat het geld dat moet uitgegeven wor den aan het nieuw kerkhof kan dienen om de soldatenvrouwen te steunen. Simoens vraagt aan den heer Meert, de zaak niet te dramatiseeren en dat hij wel moet weten als gewezen sche pen. dat het schepenenkollege het recht niet heeft ook maar één cen- tieme aan de soldatenvrouwen uit te keeren. Alleen de K. O. O. heeft daar reoht toe. Simoens vraagt aan Meert of hij zulks durft ontkennen. Meert blijft het antwoord schuldig. Alleen tracht Meert op te hitsen tegenover het ge meentebestuur. Maar dat zal niet pak ken. Al onze inwoners, weten wie Meert is en dat is voldoende voor ons. Vervolgens worden de begrootingen van de K. O. O. en de kerkfabriek goedgekeurd. Na nog enkele punten van weinig be lang gaat de raad over tot de geheime zitting in betrek met de loonen en wed den. deze punten worden na enkele inlichtingen goedgekeurd. Een bizondere vraag van den heer Walraevens met betrek op de geboorte toelagen dergenen aangesloten bij een mutualiteit. M. Meert kan niet wach ten en loopt zijn kolelga voor om te zeggen dat er op het oogenblik 305 dui zend frank in kas is en uitbetaald kan worden. Simoens, schepen, vraagt ver schooning daarover en toont aan dat mijnheer Meert voor de zooveelste maal het verkeerd op heeft. Simoens zegt dat er op 30 September 305.000 frank in kas was, dus bijBa twee maanden geleden. Maar vergeet niet, zegt spreker, dat wij al meer dan 80 duizend frank hebben uitbe taald aan achterstallige schulden die gij ons als erfdeel hebt overgelaten. En wij zullen met 80 duizend frank niet meer toekomen om de rest uwer vroegere schulden volledig te vereffe nen. ''■"Simoens zegt aan M. V/alraevens dat ze wat zijn vraag betreft, daarmee reeds bezig zyn alleen bij gebrek aan tijd is onze sekretaris er nog niet in gelukt die mandaten af te werken, niettegenstaande hij iederen dag van 10 tot 11 uur werkt. Zoohaast ds be grooting weggestuurd is, zal er onmid dellijk tot de uitbetaling worden over gegaan. (Om uit te knippen) Een domme afkeurende handelwijze vanwege den bestuurder uit de Ambacht school van Aalst Ziehier wat ik hoorde vertellen in den trein. Een leerling van de Ambachtschool heeft er een ongeval, zoodanig, dat hij moest opgenomen worden in het hospitaal of kliniek. De ouders heb ben hun kind naar huis gehaald, 't is te zeggen: naar Hillegem, waar ze woonachtig zijn. Het ongeluk was er mede gemoeid en de jongen sterft. Twee zijner kame raden. uit Herzele, die dagelijks met hem de verplaatsing deden met den trein, wilden hun laatste sympathie betuigen jegens hun schoolmakker, met de lijkplechtigheden by te wo nen. Ze hadden de toelating gevraagd ln de school en 't werd hun geweigerd. Tegen de weigering in van den be stuurder gaan ze toch. Weet u. beste lezer, wat het gevolg is? De twee leerlingen worden buiten de school gezet. En het is maar. na het optreden van hun vader, dat de heer bestuurder zegde: dat het maar voor een onbepaalden tijd is. Is dat niet afkeurend? Terwyi de ouders hard moeten werken om het schoolgeld en treinabonnement te be talen, worden hun kinders op straat gezet, om dat ze een Dlicht vervulden. Dit jezens een schoolkameraad en je gens een parochiaan, omdat de ouders der kinderen ook van Hillegem zyn. Moest dit gebeuren in een officieele school, de katholieke bladen waren te klein, om het aan den schandpaal te hangen, maar nu het juist een katho lieke aangenomen school is, zwijgen ze als een kalf. Het zou anders wel op den Gods dienst afdraaien, maar toch geven katholieke menschen hun afkeurende gevoelens te kenn°n: dat heb ik vast- gesteld in den trein. In Sint-Lievens-Houtem is er een vergissing geweest vanwege onderge- teekende. nopens het uitbetalen van den werkloozensteun. in de maand Ok tober. Ik zal de vergissing niet trach ten goed te praten. maar ziehier het gevolg. Een paar van onze leden hebben daar met anderen een woordje over gewisseld, zooals het gewoonlijk gait In .De Volkswil, van 18 November 1.1. heeft de sekretaris der kristenen er eens gebruik van gemaakt het rucht baar te maken. Maar ik moet toch bekennen, dat hy er verstand var. heeft, op een vriendelyke manier iemand zijn haar te kammen wat heel lieflijk is van vriend Van Langen- hove. Het zou van mijnentwege niet vriendelijk zyn, moest ik een roskam gebruiken tegenover hem. Toch wil ik doen opmerken, dat ik daaromtrent verschillende brieven heb ontvangen van vrienden van St-Lie- vens-Houtem en Letterhoutem, die schreven (voor uwen tyd dus, vriend Van Langenhove)Stoor u niet aan een begane vergissing; eenieder kan ze vaststellen op zyn betaalkaartje; waar wekelyks het bedrag der betaalde vergoeding en dagen worden op ver meld. En dat konden we vroeger niet, als we by de kristenen waren en soms moesten terug betalen; want een werk- looze, die er zelf geen nota van houdt, herinnert zich, na een paar maanden, niet meer wat hij ontvangen heeft als werkloozensteun. En dat is de aard der woordenwis seling geweest, zonder iemands goede trouw in twijfel te trekken. En juist daarom geven wij de be- taalkaartjes of boek, opdat ze niet op hun kop zouden staan, zooals u schrijft, vriend Van Langenhove. En als u morgen of overmorgen eens een vergissing begaat, zal ik er geen munt trachten uit te slaan. A propos! over munt te slaan Jef had het gedacht opgei at eens iets te doen voor onze soldaten, voor zoover ik het weet in Herzele en Hille gem. Jef met enkele vrienden, hebben dus omhalingen gedaan in bovenge noemde gemeenten. Maar ik zal er bij zeggen, dat ze bij mij thuis niet hebben geweest, misschien om een gepast antwoord te ontwijken; want één groep alleen kan niets doen, zcoals het behoort, voor een massa soldaten. Nu heb ik vernomen van een soldaat, dat hij een pakje heeft ontvangen van het kristen syndikaat, terwyl hy elders is aangesloten. Zou Jefken hier geen munt trachten uit te slaan met a'llemans goed? Bij gelegenheid vertellen we nog wat anders. Tot ziens. MOERENHOUT. Socialistische Vooruitziende Vrouwenbond Op Zondag 26 November aanstaan de, te 4 uur 's namiddags, in het lo kaal «Zaal Wilson» wordt een lekkere koffietafel aangeboden aan al de leden der afdeeling. Te dezer gelegenheid zal er eveneens gezorgd worden voor een bijzondere verrassing, voorbehou den aan de moeders wier echtgenoot of zoon thans gemobiliseerd is. Niets ral verwaarloosd worden om het lot der beproefde huisgezinnen, in de mate van het mogelijke, eenigszins te ver zachten. De bijzondere verrassing, waarvan hierboven sprake, bestaat in een eerste kleine geldelyke tegemoet koming voor de opgeroepenen. Deze hulp zal later, naar gelang den toestand en de omstandigheden, ver nieuwd worden. In één woord, het be stuur heeft zich voorgenomen, in deze beroerd: tijden, te waken en te zorgen over het lot zijner beproefde leden. Dat niemand dus op de koffietafel ontbreke. Men gelieve een tas mede te bren gen en dit bericht als uitnoodiging te beschouwen. Aangezien hes bestuur der katho.ie- ken en kristen-demokraten onzer ge meente een strooibriefje heeft uitge geven, om ons twee leiders te be schimpen en zoodoende de socialis tische partij willen ondermynen, wil ik, als getuige van de feiten, de leu gens. laster, dubbelzinnigheid en de demagogie van die heeren weerleggen Het ligt niet in mijn bedoeling Remi en Richard te verdedigen (die hebben het zelf wel gedaan) noch aan polemiek te doen, daar ik van oordeel ben dat alls politieke meeningsverschillen mogen stop gezet worden, om onze volle aan dacht te wijden aan het overwinnen van de moeilijkheden, geschapen door den naburigen oorlog. Daarom zal ik mij uitsluitend hou den bij den demagogischen inhoud van hun vod papier. Ziehier myn meening Hun eerste regels maken hun laatste leugenachtig zy verwijten ons (beter gezegd onze twee leiders) van alle gemeentezaken willen bekend te maken, met een bel of -en tam-tam. En tot slot stellen zy ons voor als ziinde geblinddoekt. Als zy het op ons leiders steken, liegen zij onzettelijk De brief, gericht tot het schepenen- kellege gaat uit van de propaganda- club (verklaard door R Heylebosch, zitting van 3/1139). Zulke verwyten. heeren. daaron riip wij fier. 't Is toch wel een bewijs da: de socialisten het goed meencn met de verdediging van de belangen var, de gemeenschap. Maar waarom uw gramschap? Mogen wy. als belastingbetalers, niet weten wat gij met die centen doet cf gedaan hebt' Of zijt gij bang reken schap te moeten geven van uw daden? Er werden stokken in de wielen ge stoken Ja. Maar wel door de heeren kathe- h-kpn, met de toelating van den voor zitter. Waarom verzweeg Leon de reden waarom hij zooveel betaald heeft voor vpr7=ndlngskosten en dat een geheel uur? Waarom wachtte de voorzitter nog lans-er om ziin brief voor te lezen? Dit moest toch in het berin van de bespreking gebeuren. Wprd dit niet gedaan om een twist uit te lokken? Had T eon 's zondags vóór ri= zitMn-* tot middernacht de eafé's niet afze- loonen om te verkondigen, dat hij eens ging tconen wie hii was? Dat de socialisten een onderzoek hadden gedaan en aandrongen om klaarheid in de zaak te b°kom°n (nog een bewijs dat zu hun nlieht doen). T>at de vergadering to lang duimt, dat is ook mijn meening. maar het ban toch niet anders; met saboteurs, gelijk gii. hperen katholieken, die om uw eigen belan~en. en niet cm die der Inwoners, de waarheid een uur verdo ken houdt, komt men niet ver. Waarom dat punt gasmaskers mo»s: afgehandeld worden? Het was niet genoeg ingestudeerd: men was niet by machte een beslui1" te nem"n. Maar ia. dan was de gc- wnschte veete vermeden. Dat I eon 'rijn naastenliefde getoond heeft: daarom hebben de kiezers hem dankbaar geweest met de gemeente verkiezing. Ondank is 's werelds loon? Wilt gii daarmede beduiden, de ne derlaag die uw oud-bestuur werd toe gediend. den 16 Oktober 1938? Dat gii betrouwbare en bekwame mannen zijt, dat kan men zien aan den slechten toestand waarin onze gemeen te verkeert. Dat men er van alles te zien kreeg, in het ond-bestuur. zooals tooneel. met als akteurs... slimme katholieken die stemmen zonder eigenlyk te weten wat ze doen. En altijd snorttafereclen zooals bok sen en worstelen! Is dat soms geen bedreiging? Nu zal ik u laten oordeelen. geachte bevolking, en in het byzonder diegenen de zitbng bijwoonden en onder- tusschen die heeren bedanken voor hun raad. Maar een volgenden keer mogen zij h»m gerust aan hun volgelingen geven: hii is daar voorzeker noodiger dan bii ons went, ziin er in de gemeente die geblinddoekt zijn. dan ziin het de so cialisten niet: gij scbri'ft het in uw strooibriefi? zelf Het bewy.s dat wij naar de daden kyken niét alleen van onze mandatarissen, maar van gansch het bestuur, dat is uw koleire, niet waar, heeren katholieken en kristen- demekraten? Mochten wij u eenigszins troosten met u te verzekeren dat wij in het vervolg al het mogelijke zullen doen, om de bevolking op de hoogte te hou den van de feiten. Van heden af voor uit. Naar de daden gekeken en dan zullen wij nog veel komiek en tragiek te zien krygen. LIEVENS MATHIAS JULES. van 14 November 1939 Een dertigtal inwoners zijn naar de zitting komen luisteren. De heer burgemeester opent de ver gadering en geeft het woord aan den sekretaris die lezing geeft van het verslag der vorige zitting. Dit wordt aangenomen met 3 stemmen en 3 ont houdingen De 2 socialistische verte genwoordigers stemmen tegen omdat het niet juist opgemaakt werd. Er wordt overgegaan tot het eerste puntgemeentebegrooting 1940. HEYLEBOSCH vraagt onmiddellijk het woord en wijst erop dat het beter zou zijn het puntvernieuwing belas ting eerst te bespreken, omdat dit eerst moet afgehandeld worden voor aleer de begrooting dient goedgekeurd. De BURGEMEESTER begrijpt niet en verklaart dat het moet gedaan zijn met stokken in de wielen te ste ken. Na een langdurig debat volhardt de burgemeester in zijn domheid hij wordt gesteund door katholieken en kristenen die zich demokraten noe men. DE TAYE R. Als men niet slim mer is HEYLEBOSCH vraagt eene som in de begrooting te voorzien voor het ma ken van beschermingsplaatscn tegen luchtaanvallen. Zij willen er niet van weten, ter wijl zy beginnen te debatteeren oncjer elkander en zeggen dat het niet noo- dig is. DE'TAYE R. vraagt de 500 fr. die voorzien werd om de namen der ge sneuvelden in het IJzermonument te beitelen niet in de begrooting in te schrijven en betere tijden af te wach ten. HEYLEBOSCH. Wij zullen die som misschien noodig hebben voor de bescherming tegen luchtaanvallen. BURGEMEESTER. Wij doen dat om onze gesneuvelden te herdenken. HEYLEBOSCH. stel het uit tot hpfprp tiiripn BURGEMFESTER. Ik stel voor 4.000 fr. in de begrooting te schrijven voor herstellingswerken aan de pasto rij. HEYLEBOSCH. Sedert de maand Maart heb ik erop gewezen, gezien het ook een gemeentegebouw is. het geheel te laten herstellen. Maar een leening vragen aan het gemeentekre diet. Wij hebben er verleden jaar 3.000 fr. voor geschrapt op deze voorwaar den. Er werd nooit naar uitgezien. En nu wilt gij ze weer on den rug der be- lastingsbetalers schuiven door te ant woorden zij geven geen leening. Maar gij kunt het niet bewijzen... BURGEMEESTER. De stemming! Aangenomen met 7 stemmen (2 so cialisten tegen) Punt 2. Vernieuwing belasting 1940. GILLAIN OSCAR wijst er op dat de belasting op de duivenhokken moet blijven bestaan. Maar hij houdt geen duiven. De belasting op de drankslij terijen moet weg, zegt hy er wordt toch niet meer gedanst. Gillain Oscar bewijst dat hij zijn belangen verdedigt inplaats van deze der inwoners. De stemming luidt7 voor en 2 ont houdingen (socialisten). Punt 3. Tweejaarlijksche wedde- verhooging van den veldwachter. Aan genomen. Punt 4. Tweejaarlijksche wedde- verhooging sekretaris. Aangenomen. Onmerking Hevlebosch wijst op den slechten toestand der straten en vraagt zoo gauw mogelijk gravé te doen koinen. aangezien er voor dit jaar 3' non fr. te verwerken is. RICHARD wijst op het Ezelbaantje en dit er niets aan gedaan wordt voor de voetgangers. Deze nieuwe druppels genezen opgez- wes.") slijmvliezen, verwijderen be- nau.,end slijm e.i laten U weer vrij ademen. Tijdig gebruikt, bijhet eerste niezen, voorkomen zii vele verkoudheden. 128 I In verband met het incident op de laatste gemeenteraadszitting, richt ik my heden speciaal tot u om myn groo te verwondering uit te drukken over de wyze waarop gy een gegeven woord getrouw zyt gebleven. Gij waart met mij akkoord dat u een brief zoudt schrijven, g.'richt aan het schepenenkollege, ons verzoeken de de bewijsstukken te leveren in openbare zitting van den gemeente raad ever de aangehaalde cijfers der drie laatste gemeentebegrootingen. Gy zyt. M. De Dier, aan uw gege ven woord tekort gekomen. Eener- zijds misschien. omdat ge niet wenscht dat er in het publiek bewij zen naar voren gebracht werden en dar*ge de boeken niet hebt nagezien die op het gemeentehuis te uwer be schikking waren Anderzyds, omdat ge misschien een gegeven woord niet nauw opneemt. Maar dat is heel bezwarend voor u, wanneer men de leiding heeft van eene party en men houdt niet aan het gegeven woerd. Nochtans meet dit woord heilig zijn, zelfs voor degenen die in niets gelooven of tot het uitschot der we reld behocren. Dan nog bezitten ze eergevoel. Ik zal bij dit feit niet blijven stil staan. cmdat ik als eerlyke politieker in zulke menschen geen vertrouwen meer kan stellen. Nooit zal ik er nog op voortgaan en bijzonderlijk nu niet meer, na het gebeurde van verleden week. De methode d e ge gebruikt om op onrechtvaardige wijze men schen aan te vallen, ze op te hitsen en van de omstandigheden gebruik to maken, zooals uw kollega De Bruyn. om onvoorzichtige, maar niettemin berekende uitlatingen aan mün adre^ tc richten, is zeer g-meen. Dat was heel laag en de pubh'eke opinie zal de werkwijze der katholieke manda tarissen weten te beoordeelen. Ik zal nooit iemands eerliikheid in twijfel trekken en zal NIET zeggen dat er van d!e gelden die als tekort verkomen, gebruikt zyn voor eigen nut. Voor eigen verrijking kan een ge meentebestuurder niet zorgen, wel voor de bevoordeehng van anderen Dat is klare taal. Men kan altijd niet vermijden dat er co de begroetingen tekort gemaakt wordt. En 'dit is im mers niet verboden. Maar men moet voor het gebeurlijk tekort dekking zeeken, om de gemaakte schuld te liKwideeren. Herinner u, M. De Dier, maar eens de Drieven cue ge ontvangen hebt van de hoogere overaeid, de«e van 8 £ep- temoer li/37, en tot wenc bedrag uw scnadelyx slot was op de begro-uuig van 193/; welke voorsteden er u ge daan geweest zyn om dit weg te w.r- ken. Daar was inbegrepen meeracre ueiastingen invoeren. Op 29 Augustus 1938 hebt u terug een orief on»vangen voor het schade lijk slot der begrooUng van 1.33, waarin u terug den raad werd gege ven de belastingen te verhoogen. Te vens werd er uw aandacht op geves tigd dat de heer minister van B.n- nenlandsche Zaken niet meer dan 80 opcentimes op het kadastraal inko men zou goedkeuren, vooraleer de gemeente hare toevlucht zou gsr- nomen hebben tot bijzondere byxo- msnde belastingen, zooals dsze op wedden en loonen, straatbelasting, enz., om het tekort te dekken. Nu schreeuwt u moord en brand, omdat de belastingen verhoogd zyn. V/aarom hebt gij het niet gedaan op tyd. Denkt u de gemeente te besturen zonder geld. of waart ge benauwd van het kiezerskorps U denkt dat wy over tekort spre ken om zoodoende de aandacht weg te trekken van de verhoogde be'as- tingen. Verre van daar. Wy spelen met open kaart; gy niet. De tijden die we beleven zijn 'veel te benard en brengen ons te veel werk cm ons nog langer met uwe bewerkingen bezig te houden. Denkt niet dat we niet door gronden wat ge verlangt ge zoudt graag het werk van het schenenen- kollege saboteersn door maar bcsten- d'g de gemeenteraadszittingen te ko men overhoopzetten met tegen wit zwart te zeggen, en van uw eigen woorden geen rekening te houden. Maar ik verzeker u dat het niet zal gaan. Ik persoonlijk zal mijn w"rk voort zetten zond°r versagen. Mijn str "d gaat voort in al de lagen der bevol king met mi;n dagclijksch werk en de politiek. Ik sta ton dien-te van de gemeenschap, van den morgen tot óen avond en aeef er mijn beste krachten aan. Met dit te zeggen, doe ik niet aan ei?en lof of aan glorie maar ik weet dat gij zoo niet moogt spreken. Richard Willemarck.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5