DIT VOORWERP ES VETTIG DU5 GEVAARLIJK De dubbele werhin verwijdert BESTRIJDT HET VET Leest en verspreide «VOOR ALLEN» dcmk idl-een HET GEVEDERTE DER DUIF WSESLËIJPEÜS! hei deqelijjkst Vlaamsch weekblad urn Die droeve da «ren kuni «-e Loeh voorkomen I IllllllllllllllilllllllllllllllHIIIIilllHIIIIIHIIHIIIIIIIIHIIIIiHHIIHIIIIIHHIfllHIfSflliillKlliHIHIIIIIilllllilHIIIIillllllllllllllll Hef dagelijksch drama van de moeilijke spijsverteringen DUIVENRUBRIEK Van een onregelmatiger! voetbaldag naar de zege van Buysse-Billiet op de Genfsche winferhaan Iets over redclingszwemmen en de toepassing van de kunstmatige ademhaling Kijk goed of geen vetrestje in den melkkoker gebleven is, voor ge hem gebruikt. Dit vet is gevaarlijk, want het bevat ontelbare spijsdeeltjes, die zich ontbinden en aldus het versche voedsel kunnen bederven. Een goede raad reinig nooit het keukengerei met ruwe schuurmiddelen; zij krassen de voorwerpen en vormen nieuwe schuilhoekjes voor het vet. Bewaar uw gezondheid gebruik VimVim maakt het vet los en slorpt het op. Eenvoudig naspoelen, elk spoor van vet is verdwenen. Pannen, gasfornuis, gootsteen en tegels zullen absoluut vetvrij zijn, indien gij ze regelmatig onderhoudt met Vim, niets dan Vim. Doe als ik, kind, neem op zulke dagen zoo nu en dan een "AKKERTJE". Voor ons vrouwen, zijn ook dan "AKKERTJES" kleine wonderdoeners. Bovendien is hel zoo geruststellend, dal ze absoluut onschadelijk zijn. Ik ken geen vervelende dagen meer, Open plaats van ARBEIDERSSPORT DE KLASSIEKE TRANSPORTGREPEN V oorzorgsmaatregelen voor arbeiderskinderen in Finland LA PREVOYANCE SOCIALE QZr V VIM V. 86-07? BFl RAFRNERIES DU CONGO BEIGE - BRUXEILES (163.41 Wb gotar rwad Keora ook «en "AKKERTJE" bij griep, kou, rhea- mahek, influenza, ▼erschot in den %ag, lendenpijn, ♦pierpijn, renuw pijn, tand-en kies» Sijn, enz. enz. •t helpt zeker 1 ZKKERTJ j# "AKKERTJES" leunt Ge efk oogenblik noodig hebben. Heb dut een doosje in huis 6 - Voor Allen - 26 Nov. 1939 Hoeveel krampachtig getrokken ge zichten, hoevele pijnlijke gelaatsuit drukkingen ziet men niet rond iwee, drie uur van den namiddag of rond acht, negen uur 's avonds. Deze zijn heel dik wijls te wijten aan een al te trage spijs vertering. De maag moet in twee of drie uur verteren, maar wanneer gij gedurende deze spijsverteringsperiode zuuroprisain- gn hebt, of een bol die opwerpt, wan neer gij slaperig zijt, dan is zulks omdat een overtollig zuur zijn noodlottig werk verricht dat U rechtstreeks zal leiden tot pijnlijke spijsvertering, maagontste king en zelfs tot verzwering. Om een gezonde maag te hebben, die normaal en zonder pijn verteert, 't is te zeggen om terug gezond te worden of te blijven, is er niets beter dan na de maaltijden of vanaf het eerste symptoom een kleine dosis poeder of enkele ta bletten Magnésie Bismurée in water te nemen. In korten tijd zullen de pijnen ophouden en zal uw spijsvertering weer normaal worden. De Magnésie Bismurée ls een verzeke ringspolis tegen de ergste chronische ziekten van de maag. In alle apotheken (poeder of tabletten) fr. 7.50 of 13.50. 15 Sommige sportkameraden hebben misschien al keurders aan het werk gezien, die geblinddoekt de beste dui ven wisten uit te kiezen en 't ver wonderde hen misschien dat die man nen zóó zeker en dikwijls zekerder waren van hun stuk dan vele oogen keurders. De uitzifting, welke zij op die wijze doen, gaat natuurlijk op den tast nopens de verschillende lichaamsdee- len, waarop vooral het aanvoelen van het gevederte een zeer groot belang schijnt te hebben. De hoedanigheid van de pluimen komt immers voor een groot procent in de puntenkwoteering der duif, want zij, die keuren volgens den standaard, hechten hier eveneens een voornaam belang aan. Eene goede duif is zacht in de han den en haar geheel is als een pak zijde. Het bovenlichaam, rug en stiet liggen rond van de pluimen, en al hoewel de eene duif soms niet meer vederen heeft dan eene andere, toch Het weder was Zondag allerminst «Koning voetbal» genadig en heel wat wedstrijden, moesten uitgesteld of ge schorst worden. De partijen die toch doorgingen hadden bitter weinig volk gelokt, terwijl het spelgehalte door den band beschouwd veel te wenschen over liet. fn Oost-Vlaanderen, waar de wed strijd GantoiseA. S. Ronse na een goede twintig minuten geschorst werd, blijven de twee leiders Eendracht Aalst en S. K. St. Niklaas zich op kranige wijze verdedigen. De Aalstenaars gaven R. C. Gent geen schijn van kans, wat nu juist niet moet van aard zijn te verrassen. R. C. Gent doorspartelt immers een geweldige krisis en dat Grimmonprez, de veteraan van de ploeg, nog steeds een hoofdrol speelt, pleit stellig niet voor de degelijkheid van de jongeren. De derby Lokeren.—Sp St. Niklaas, eindigde zooals verwacht in het voor deel van laatstgenoemde ploeg, die daardoor in het spoor blijft van de sterke Aalstenaars. Ook Hamme bijt schitterend van zich af en beschikt over een heel flink elftal. In Westt-Vlaanderen was alle aan dacht gevestigd op den tweestrijd Mee- nen—O. S. Brugge. Zooals verwacht hebben de Bruggelingen geweldig moe ten doorgeven van 't begin tot het einde om een nipte zege in de wacht te slepen. Meenen heeft ontegensprekelijk een flinke ploeg, die op de tweede plaats in de algemeene rangschikking volkomen thuishoort. Daarmede heb ben de Bruggelingen om zoo te zeggen de zekerheid het kampioenschap te zullen winnen, wat ze trouwens ver diend hebben. Weinig nieuws wat de provincie Antwerpen betreft. De voornaamste wedstrijd AntwerpBeerschot werd uitgesteld terwijl ook de twee kop- ploegen Liersche en Berchem niei speelden. Door een gemakkelijke 06 overwinning op Herentals. heeft Lyra zich op de hoogte van Liersche en Berchem kunnen werken. In Brabant zette Union zijn zege tocht voort en gaf zijn onmiddellijken tegenstrever White Star geen schijn van kans. In reeks B kon R. C. Brussel zich aan de spits werken daar Ander» lecht niet speelde. De oude Brusselscha club waar Devisscher voor de eerste maal officieel optrad, doet de zaken waarlijk best. In de Provincie Hene gouwen wonnen O. C. Charleroi en de beide Doornijksche ploegen, wat nu juist niet moet van aard zijn om te ver» rassen, terwijl in Luik het prachtig volhouden van Bressoux wel heel in het bijzonder kenschetsend is. Op de Gentsche winterbaan hadden wc een suksesvolle wielermeeting. De ploegkoers werd door het reuzenkoppel Alb. BuyssieBilliet veroverd. Beiden reden effenaf overweldigend en in het bijzonder de kleine maar toch zoo taaie Billiet, die zich in de algemeene sym pathie van de Gentsche sportliefheb bers mag verheugen. Beiden hielden de andere tenors, namelijk De Bruy- cker—Kaers en Danneels—De Kuysr scher in bedwang, wat sprekend is vóoi hun goede konditie. De Bruycker— Kaers streden nochtans op manhaftige wijze om de twee Gentenaars er ondei te houden en zoo ze niet in hun opzei slaagden dan is zulks voornamelijk aan een tijdelijke inzinking van Kaers te wijten. In ieder geval heeft De Bruy cker aangetoond, dat de jaren nog geen vat op hem hebben en hij nog steeds bij de allerbesten van ons ren nerskorps mag gerangschikt worden. We hadden ook nog de zooveel be sproken achtervolging tusschen De Kuysscher en Somers. Het lokaal idool, De Kuysscher, die waarlijk als een spe cialist in het vak mag begroet worden, wist op prachtige wijze de overwinning te behalen. Somers stelde zich op man haftige wijze te weer en bewees een kampioen te zijn in den waren zin van 't woord. Kortom, een meeting waarvan de direktie eer haalt en die haar moet aanzetten om op den ingeslagen weg voort te gaan. LOUIS. rrrondissementssekretaris der B. W P arrondissement Oudenaarde-Ronse.en tevens plaatselijk partijsekretaris te Ron se is te begeven. Voorwaarden Ouderdom 25 Jaar mi nimum. Bij benoeming de stad Ronse bewonen. De twee talen volledig machtit» zijn. Aangesloten zijn bij de B. W. P°. Zich gebeurlijk aan een examen onder wei pen. Aanvragen tot kandidaatstelling moeten gericht worden tot 5 Decem ber aanstaande vóór 18 uur aan kd Thienpont Valère, Volkshuls, Jozef Fer- rantstraat. Ronse. Voor alle verdere Inlichtingen zich wenden tot dezelfden partijgenoot, zelf de adres. 127 Voorgaande overzicht stelde ons reeds in kennis met de eerste klassieke transport-greep en de reddingsmoge lijkheden bij iemand die door het ijs gezakt is, waarbij te onderlijnen is, dat de meeste slachtoffers schooljon gens zijn, welke in hun gekende onbe zonnenheid het gevaar waaraan zij zich blootstellen over het hoofd zien. Als dusdanig is het een groote nood zakelijkheid, dat hun in de school de manier van dergelijke eventueele red ding in het bijzonder aangeleerd wor de. Mogelijks kan dit ook als middel medehelpen om hun onbezonnenheid te keer te gaan. TWEEDE MANIER De drenkeling spartelt tegen zegt men van zulke dat ze rijkge- pluimd is. Iemand, die hierin eemge vaardig heid heeft, voelt bij den eersten greep of hij een vogel in handen heeft, die onder dit opzich t voldoet of niet. Kortom, eene goede duif, zooals men in duivenliefhebberstaal zegt, is een welgepluimd sujekt. Bij het aanvoelen dient er natuurlijk onderscheid gemaakt te woröen tus schen de gewone dekvedertjes en de vleugel- of slagpennen. Deze laatste hoeven niet zoo zacht te "wezen, deze dienen immers niet tot beschutting van het lichaam, maar wel tot het uitoefenen van den vluchtarbeid. Wanneer men nochtans de toppen der vingeren langsheen het ondervlak van den vleugel laat glijden, dan mogen de penneribben niet ladder achtig aandoen, maar ingedekt zijn door donzige vedertjes. Mager gepluimde duiven kunnen nooit onder de beste kwaliteitsvogels gerangschikt worden, want, aange zien hun lichaam minder goed be schut is tegen koude, hitte, wind, vochtigheid en regen, zijn ze niet be stand om in de wedstrijden het werk te volvoeren, dat men van hen ver langt. De hoedanigheid alsmede de rijk dom van het gevederte kunnen reeds nagegaan en beoordeeld worden van als het jong volwassen is en oud ge noeg om gespeend te worden. Toch zijn er kweekelingskens, die ter oorzake van zekere omstandigheden soms wat armoede in 't gevederte vertoonen, waarvan men de volledige ruiving moet afwachten, alvorens een definitieve vaststelling te kunnen doen. Niet zelden gebeurt het, dat de vervorming tijdens den verderen uit groei zóó groot is, dat eene jonge duif, die vóór hare ruiving maar mid delmatig of zelfs te weinig van plui men bedeeld scheen, na het ruiven als een volmaakt sujekt te voorschijn komt. Het omgekeerde ziet men ook soms gebeuren, waaruit volgt, dat een oprecht goede uitzifting van het nieuw geslacht maar na verloop van den rui kan gedaan worden. Verschillende faktoren spelen hier immers eene voorname rol in, zooals de gezondheidstoestand, de voeding, het verblijfsmidden, de doorstane arbeid, de beweging, kortom, de alge meene behandeling kan daar grooten invloed op uitoefenen en dat alles ingezien, is het onmogelik de plui- menkwaliteit te beoordeelen, tenzij na de volledige ruiving. Alhoewel men doorgaans niet veel misdoet de te ïhagere en armtierig gepluimde duivejongen te verwijderen op het ooger.blik hunner spening. toch mogen wij hierbij soms wat meer toe gevender zijn bij kweekeiingen van uitstekend ras. waarvan de ouders in dit opzicht ten volle voldoen. Het be werken eener definitieve uitaiftim* van in de prilste jeugd in verband' met den pluimenfaktor ware dus eenigs- zins gewaagd. Daar de ai loop der verpluiming kan aanzien worden als de barometer van de gezondheid, zoo kan men aan den min of meer jijken uitgroei van het gevederte den gezondheidstoestand alsook de sterkte van het geste! na gaan. Eene duif, die zwak en week is, hetzij van natuur. hetzij als gevolg van andere toestanden, zal er sporen van nalaten in haar gevederte. Zoó zullen jonge duiven, die gesuk keld hebben in hun opgroei, een abnormalen pluimendos vertoonen: de dekvedertjes zijn korter en gefrom meld; in den vleugel vindt men grijze pennen bij donkergekleurde vogels, enz. Oude duiven, die geleden heb ben, vertoonen knoopen in de penne ribben, in één woord, een welgeoefend oog zal aan het gevederte der duiven kunnen nagaan, zoo er iets gehaperd heeft in hun gezondheidsstaat. Zóó zal b.v. eene duivin die te veel ge legd heeft ofwel lichamelijk en zpde- lijk geleden heeft als gevolg van het weduwschap, dat op haar werd toe gepast, er in hare ruiving den nasleep van laten zien. Een reiziger, die op de baan erg vermoeide of door ongun stig weder enkele dagen op den dool geraakte, zal er in zijne vederen de nadeelige gevolgen van vertoonen. Een ouderling, die versleten is, zal zulks bewijzen door eene onvolledige ver pluiming, en dit zijn, voor de oude duiven, zoovele teekens waarop wij voornoemde uitmuiters gerust mogen verwijderen, want vogels, die niet'ge zond en gansch volledig hun vederen kleed hebben vernieuwd, zijn voor immer waardeloos. Menige proef heb ben wjj gedaan op duiven, die ten ge volge van de een of andere oorzaak slecht uitroven; gekende goede vlie gers lieten wij oen jaar rusten, ver strekten wij alle mogelijke zorgen tot het bekomen van een normalen rul, doch ons werk wras vruchteloos; 't was voor goed afgeloopen met nog prijzen ermee te winnen. Wij overdrijven dus geenszins, wan neer wij zeggen, dat ai de boven staande beschouwingen in acht dienen genomen te worden bij de uit zifting en nu vooral in deze onstand vastige tijden. Aangezien een grof, hard en armoe dig gevederte tevens een bewijs zjjn van rasverval, zoo moet de liefheb ber, die dergelijke verschijningen onder zijn kolonie ontmoet, uiterst voorzichtig zijn bij den voortkweeik uit dergelijke elementen. De kruising met een zacht en rijkgepluimd ras dringt zich hier op en wee vooral hem, die het nog waagt met derge lijke vervallen soorten verderen fami- liekweek te doen: 't is gewoonlijk de volledige ondergang. Nooit vergeet ik 't geval van een vriend, een zeer gevreesde speler. Toen hij zekeren Winterdag zijne beste vliegduiven openbaar ten toon stelde, drukte ik mijn verwondering uit, dat zijn jongst gekweekte sujek- ten zó óarm en zóó plat in rug en stiet waren, alhoewel die vogels goed hadden gevlogen, 'k Maakte hem hier op opmerkzaam, maar mijn woorden klonken in doovemansooren. Dit voorval is nu vier jaar geleden en die zoo gevreesde melker vandes tijds, die eigenzinnig eens anders goeden raad niet wilde aanhooren, is thans in de volledige onmogelijkheid nog prijs te spelen. Zijn ras, dat meestal uit eigen bloed bestaat, is tot op den draad versleten, waarop de kruisingen van aangeworven koste lijke elementen zelfs geen pak meer hebben. Beste sportkameraden, wilt gij uw ras goed en zuiver behouden, keurt en zift dan vooral op den rijkdom en de zachtheid van 't gevedertec 't is eene allerbeste methode. (Nadruk verboden) CARLO De arbeidersorganisaties in Finland onderhouden een voorzorgen-dienst voor de kinderen hunner medeleden. De sociale bet'eekenis van deze inrich ting is vérstrekkend en de sommen die voor dit doel worden gebruikt zijn aanzienlijk. Geef zon aan uw kind staat op de plaat, die hangt in een raad pleging voor zuigelingen en die twee oude ondernemingen verge lijkt. waarvan de eene werd opge trokken in de duisternisde andere in de zon. Terwijl de moeder werkt, voedt de vader het nieuwe familielid met moedermelk, welke de inrichting hem bezorgde. ItT op dH "AKKER"-merk Per doos van 12 stuk» Fr. 9.50. - Per doos van 6 stuks Fr. 5.-. Verkrijgbaar bij alle Apothekers J47 De armgreep Dit geval is om zoo te zeggen gansch normaal en men mag gerust en met zekerheid zeggen, dat er bijna geen uitzondering bestaat. Het omgekeerde zou wellicht een groote uitzondering op den regel zijn en ieder redder mag zich doorgaans aan verweer verwachten. Dat geval voorhanden hebbende, maakt men van de uitwerking van een der beschreven bevrijdingsgrepen gebruik om den drenkeling op den rug te keeren. Maakt hij echter door zijn heftig tegenspartelen den kopgroep onmogelijk, dan moet men zijn armen kloek vastgrijpen juist boven de ellebogen en ze horizontaal brengen. Door dien klassieken transport greep ivordt niet alleen het drijfvermogen ver meerderd moch men verkrijgt een veel gunstiger ligging, gezien het den drenkeling onmogelijk, gemaakt ivordt den redder vast te grijpen, zich om te draaien of andere welkdanige beweging ook te maken. Men zou stellig die laatste bewegingen niet kunnen beletten, wanneer men hem onder de elle bogen 0} bij de polsen zou vastklampen. Een te dicht vastgrijpen bij de schouders laat de arm,en een grootere bewegingsvrijheid en aldus kan men het rollen in het water moeilijk beletten. Dus juist boven de beide ellebogen dient energiek vastgegrepen, zorg dragende dat de vingers langs onder en de duimen naar boven gekeerd zijn. De kleederen Eveneens dient men terecht te on derlijnen, dat als algemeene regel dient aangenomen te worden, dat hoe minder kleederen de redder aanhoudt des te gemakkelijker de redding hem zal vallen. De redder dient vooral zeer vrij te zijn in al zijn bewegingen, gezien hij over al zijn krachten moet kunnen be schikken. En tenslotte mag hij den drenkeling zoo weinig mogelijk aan grijpingspunten geven. Het beste ware stellig zich geheel en al te ontkleéden, maar daarvoor zal de redder stellig nooit den tijd hebben. Alles hangt af van de omstandigheden. Is de verdrinkende een kind. dan is er weinig vrees voor aanklamping die men moeilijk kan afweren, en volstaat het zich van zijn schoenen te ontdoen, gezien deze het zwemmen sterk ver hinderen. Doch geldt het een volwas senpersoon. dan doet men zeker goed zich daarbij te ontdoen van de zwaar ste kleedingstukken. P. D. M. De volgende bespreking zal ons de 3e manier en andere hulpmiddelen van de onderscheiden transportgrepen ver duidelijken. Verantwoordelijke uitgever >1 Vercammen. St Ptetersulem tr 64 GENT De uitslageen van gezondheid sprankelend Finsch arbeiderskind. IIIiIi11I11Ii S11i1111IfIiIi i1111C11II lil 113 i111III3111111111H1111 VERGEET NIET dat elk oosftnblik. aan een gevaarlijke», draai, aan een kruisweg. op de baan, u een ongeval kan overkomen voor hetwelk gij verantwoordelijk kualï worden gesteld. DENKT GIJ aan de geldelijke gevo'gen, aan het verlies van dagloon, aan de oneindige bekommeringen die n te wachten staan, moest gij persoonlijk slachtoffer worden van een ongeval LUCHTVAARTSQUARE. 31. BRUSSEL mits een jaarlijksche premie van 55 frank, biedt d een verzekering aan die uw burgerlijke vei&htwoordoi lijkheid tegenover derden waarborgt en de ongevallen die u persoonlijk kunnen overkomen dekt, in ao volgende voorwaarden BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID Premie van 25 fr. 50.000 fr. voor lichamelijke schade. 10.000 fr. vcor stoffelijke schade. PERSOONLIJKE VERZEKERING Premie van 30 fr. 20.000 fr. bij doodelijk ongeval. 20.000 fr. bij gebrekkelijkheid. 1 10 fr. per dae bij tijdelijke onbekwaamheid tot werkf n] KOOPT DEZE GERUSTSTELLING li SL'iTint ii tegen de ge\aren die u bedreigen en ondep schrijft aanstonds een volledige with ij ders verzekering

Voor Allen | 1939 | | pagina 6