Geeraards berg en EREMBODEGEM EEN POEF!!! MOERBEKE-ATEMBEKE De huishuur- kwestie kreet! nog geen Herzele Gemeenteraadszitting Zottegem HAELTERT NINO VE oplossing Denderleeuw Gewestelijke sociale school Volksboekerij «De Verbroedering» Algemeene centrale Geeraardsbergen Onze soldaten danken VERGEET NIET... Wij zullen onzen plicht doen Wat men zooal hoort... Rubber als handelsartikel Alurninium-hoeven 5 - Voor Allen - 3 Dec. 1939 ARRONDISSEMENT AALST Door onvoorziene omstandigheden moest het in gang gaan der "lessen van de «Sociale School» dat voorzien was voor Zaterdag 25 November 1. 1., verdaagd worden naar heden Zater dag 2 December te 7 uur stipt. Als eerste les hebben wij: «Grondbeginselen van het socialisme» door kd. Patteet. Wij doen een bijzonder beroep op de jongere jongens en meisjes, de les sen der school te volgen. De lange winteravonden hebben hun intreae gedaan. Waarmee'kunnen ccn jongeling en jong meisje, die mor gen in het volle leven Kunnen ge plaatst worden of er reeds in geplaatst zijn, deze lange uren aangenamer en nuttiger doorbrengen? Door zich deze kennissen bij te brengen, die hen eiken dag en elk uur kunnen te pas komen? Kameraad en gezellin, leert de re den kennen waarom gij moet gesyndi- keerd zijn. Leert de struktuur en wer king kennen der mutualiteit. Leert de macht kennen die een koöperatief kan zijn. Leert de verhouding Kennen tus- schen uzelf en de gemeente; de ge meente en de regeering, enz. Leeri daarbij uw Vlaamsche taal behoorlijk kennen, spreken en schrijven! En leert ook een doel kennen, waarvoor gij reden hebt om te leven en te strij den; leert de grondbeginselen van het socialisme kennen! Wanneer gij u die verschillende ken nissen zult bijgebracht hebben, door de lessen der «Sociale School» te vol gen, zult gij uzelf een ander mensen voelen en over uzelf een hooger denk beeld hébben dan zulks nu het ge val is. Een arbeider of arbeidster cie dooi studie zijn eigen ik tracht hooger op te brengen, verdient den eerbied van elkeen! In de «Sociale School» heeft elkeen de gelegenheid, zich gereed te maken en dien eerbied waardig te zijn! Jongere gezellinnen en kameraden, maakt er gebruik van en laat u heden Zatredag van 6 1/2 uur tot 7 uur inschrijven in de muziekzaal Volkshuis. De lessen beginnen stipt te 7 uur. Om dus niets te verliezen van den kursus. worden de leerlingen verzocht tijdig tegenwoordig te zijn. DE SCHOOLRAAD. S. M. «De Verbroedering» Afd. Bakkerij EOTERKGEKEN. Van deze week af zal Prudens (bode) inschrijven voor de boterkoeken voor St. Niklaas. In schrijvingen zullen ook op het bureel gedaan worden, alsook in den winkel bij Cyriel Pion, tot Maandag 4 De cember, te 9 uur 's avonds. Niettegenstaande de prijsverhooging van alle produkten er voor noodig kunnen we als vroeger 6 groote schoo- ne smakelijke koeken verzekeren voor 1 fr. Deze mogen afgehaald worden in den winkel. Dinsdag 5 December, van 4 uur namiddag af. SPEKULOOS. Bij deze gelegenheid herhalen we nogmaals dat gij steeds in onzen winkel onze fijne spekuloos van eigen fabrikaat kunt bekomen aan den ongelooflijken prijs van 7,50 fr. per kilo. KOEKEN en CHOKOLADE. Bene vens voornoemde klaasartikelen kun nen wij u ook allerfijnste koeken De Beukelaer bezorgen aan lage prijzen, alsmede de fijne chokolade Coop of Cote d'Or Huismoeders, neemt uw voorraad St. Niklaasartikelen bij ons. Niette genstaande onze lagere prijzen, be komt gij nog 4 t.h. deel onder vorm van teruggavezegels. Het beheer. Klaasfeest der Roode Zwervers We geven dus nu dinsdagavond ons klaasfeest, dat doorgaat in de groote feestzaal van het Volkshuis. Programma der feestelijkheden 1) Kleine toespraak. 2) Afrollen van twee filmen. 3) Uitdeeling klaasgeschenken. Zooals u ziet. hebben we terug ge zorgd dat er iets zijn zal en voor d? grooten en voor de kleinen. De klei nen krijgen hun Dak de ouders die hun kinderen zullen vergezellen en vrienden en kennissen krijgen toch ook kosteloos twee filmen te zien. We beginnen stint te 7 uur. E1k weze dus op post. Het parool luidde ook Roode Zwervers, uw vriendje, die geen lid zijn van de aroep mogen mot u meekomen naar de kostelooze film zien. Ook noodigen we uw ou ders uit mee te komen naar het klaas- feest, alsmede al de andere partijge- nooten die er lust in hebben eens 'een genoeglijken avond mee door ie ma ken on ons klaasfeest. De S. J. W. h°»ft nu in d>» bano-» tljden gezorgd dat er toch nog wat vreugde zijn zou voor ons werkerskin- deren, nu dat St. Klaasfeest in sche len en in nog andere groepen wegval len zal. Wij blijven paraat staan en zullen doen wat ons movelyk is. OPGEPAST. Er wordt een St Klaasgeschenk gegeven aan al d» Roode Zwervers die op 6/12/39 nog gé»n 16 jaar zijn. Elk, groot en klein, dus naar ons feest. Hpt bestuur S.J.W Aan de oud-striiders Wij verwittigen onze oudstrijders er van dat er heden Zondag een ver gadering plaats heeft in het lokaal Vo'kshnis. Groote Markt, te in uur. r»e dagn-de is ze"» belangrijk dus dat niemand ontbreke. Het bestuur. Duivenmaatschappij «Gelijkheid voor Allen» Op Zondag 3 December tc 9.30 uui in het lokaal Volkshuis zullen wij onze groote jaarlijksche vergadering houden. Bc liefhebbers moeten dit als uit- noodiging te aanzien HET BESTUUR. De volgende nummers hebben een duivenjong van 1940 gewonnen en kunnen hun bon afhalen in het lo kaal Volkshuis. De winnende nummers zijn nevens den naam van de schenkers te vin den. Van Damme Isidoor 1510 De Temmerman Frans 1223 De Lestree Leon 1306 Coessens Jan 1429 De Smet Hektor 1497 Motte Frans 1370 D? Clercq Frans 1368 Longeval G. 1244 De Cubber Aug. 1650 Durant Jules 1309 Dupont Guill. 1210 V. D. Straeten A. 1542 Van Oppens Frans 1287 De Clercq Denis 1241 Bruylandt Benoni 1366 Hacgiheman Roclius 1603 (Om uit te knippen) 6e LIJST 601 Het geluk der rijken, John Gals worthy. 602. Zwaar beproefd, John Galsworthy 603. In ketenen, John Galsworthy. 604. Te huur, John Galsworthy. 605. Het onbereikbare, John Galswor thy. 606. u-e kracht van Renswoud, F. De Sinclair. 607. Klaas Henrich Baas, Gustav Frensen. 608. Het loon der braven, F. De Sin clair. 609. Pensioen Vink. F. De Sinclair. 610. De ontdekking van Joost Gelder- op, F. De Sinclair. 611. De driedubbele vrouw, F. De Sinclair. 612. De landvorstin, Martin Der Mann. 613. Het eeuwige licht, Peter Roseg- ger. 614. Osja, J. C. Van Wageningen. 615. Vaders en zonen, Ivan Toerge- neff. 616. De drie dames Cnusserwinckel, Minea Verster. 617. Het gif der beschaving, Peter Rosegger. 618. De zoens van den houtvester, Peter Rosegger. 619. De schat van een vrouw, Minea Werster. 620. Olga Warnate's schoentjes van slangenhuid, Minea Werster. 621. De ontredderden, door G. Van Hulzen. 622. Annie Revers, uitvaart, G. Van Hulzen. 623. De witte vallei, G. Van Hulzen 624. De witte vallei, G. Van Hulzen. 62Ö. De zwarte wagen, G. Van Hulzen 623. Getrouwd, G. Van Hulzen. 627. Zwervers, G. Van Hulzen. 628. Zwitserland, G. Van Hulzen. 629. Zwitserland, G. Van Hulzen. 630. Liefde tusschens-pel, G. Van Hul zen. 631. Aan het lichtende strand, G. Van Hulzen. 632. De held en de schare, G. Van Hulzen. 633. De vreemde vrouw en de man onder het bed, F. M. Dootgefski. 634. Witte nachten, F. M. Dootgefski 635. Schuld en boete, le deel, F. M. Dootgefski. 636. Schuid en boete, 2e aeel, F. M. Dootgefski. 637. Uit ö-iberië, le deel, F. M. Doot gefski. 638. Uit Siberië, 2e deel, F. M. Doot- gefski. 639. Hilligenbei, Gustav Frensen. 640. Jorn Uhl, Gustav Frensen. 041. Barthold Mergan, Corneiie Huy- gens. 642. Een nagelaten bekentenis, Mar cellus Amants. G43. De vier duivels, Herman Bang. 644. Een droomer ter haringvangst, B. Qanter. 645. Een merkwaardige nacht, Lau- rids Bruin. 645. Het oude huis, Cecile Jormay. 647. Het huwelijk van Eetke Briest, Tneodor Fontane. 648. Het heden en de toekomst, Ro bert Blachford. 649. De tweede lente van mijnheer Quiqtwater, Lode Monteyne. 650. Het bad der ruizen, Peter B. Ky- ne. 651. De avonturiers van de Maggie, Peter B. Kyne. 652. Cappy RicKs renteniert. Peter B. Kyne. 653. De trots van Palomar, Peter B. Kyne. 654. De uitkijkpost in het Lan Di- maswoud. Peter B. Kyne. 655. Cappy Ricks, Peter B. Kyne. 656. In eer hersteld, Peter B.' Kyne. 657. Als het getij verloopt. Peter B. Kyne, 658. Lee Durdy's, Peter B. Kyne. 659. Het testament, Peter B. Kyne. 660. Ook zij dienen, Peter B. Kyne. 661. De groote kans, Peter B. Kyne. 662. Het zware offer, Peter B. Kyne. 663. De tocht met den zeeotter, Sa- bra Conner. 664. Het geheim van de bergen, Cla renceE. Muiford. 665. De valei van de Cemarron, Cla renceE. Muiford. 666. Het erfgoed van Bob. Corson, ClarenceE. Muiford. 667. Merquixte Jenkins, Clarence E. Muiford. 668. Rustler's vallei, Clarence-E. Muiford. 669. Corson de stamhouder, Clarence E. Muiford. 670. Cassidy komt, Clarence—E. Mui- ford. 671. Cassidv komt terug, Clarence— E. Muiford. 672. Cassidy's protégé, Clarence-E. Muiford. 673. Het wisselend lot, Rex Beach. 674. Het wisselend lot, Rex Beach. 675. Hardlooper tegen wil en dank. Rex Beach. 676. De slagboom, Rex Beach. 677. Het vloeibare goud. Rex Head. 678. In het verre Wilde Westen, Rex Beach. 679. De zilveren horde, Rex Beach. 680. Het Net, Rex Beach. 681. Lachende Bill Hijde, Rex Beach 682. De IJzerenweg, Rex Beach. G83. Matanzas, de schat van Varona Rex Beach. 684. Liefde's omweg, Rex Beach. 685. De millionnair zonder geld. Rex Beach. 683. Met twee revolvers, Charles Al- den Seltzer. 687. De West, Charles Aldcn Seltzer. Seltzer. 688. Sterk en dapper, öharles Alden 689. Haar geluk toch gevonden Char les Alden Seltzer. 691. Misdadiger volgens de wet, Charles Alden Seltzer. 692. Een drift kop, Charles Alden Sletzer. 693. Een kerel uit één stuk, Charles Alden Seltzer. 694. De sterke drank. Charles Alden Seltzer. 695. Orag Harlan, Charles Alden Seltzer. 696. Duizend mijlen in een rendier slede, Charles Alden Se'tzer. 697. Het kind der prairieën. 698. De geheimzinnige ruiter. 699. Tot den laatsten man. 700. De erfenis d»r woestijn (Wordt voortgezet) Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Godelieve en Ju liana Dherde, Oudenaardestraat. Alfons Verdonck, Steenstraat. Gui- do Haegeman, Grootestraat. Maro Wayenberg, Overboelare. Willy Schiettecat. Sint Lievens Essche. OVERLIJDENS. Augusta Van Liefferinge, 53 j., vrouw Vic.tor Tiebax Duivenstraat. Zie vervolg onderaan volgende kolom. Deze netelige kwestie kreeg haar beslag nog niet. Nochtans schijnt een uitweg nabij. In bevoegde kringen hield men zich met die zaak bezig en poogde een betere oplossing te vinden dan de ne gatieve die bestaat in den voorloopi- gen maatregel waardoor oe:et werd dat duizenden processen zouden inge spannen worden tegen de gemobili- seerden, die hun huishuur niet meer konden betalen. Ook de regeering heeft zich met die kwestie ingelaten en de beraad slagingen hebben tot twee besluiten geleid; 1. Er moet mogelijkheid bestaan voor den huurder, die gemobiliseerd werd, de huurceel te verbreken, zoo voor een huis, als voor een handels gebouw. De mogelijkheid tot vcroreKen zou ook aan niet-gemobiliseerden toege staan worden, alleen waar het geldt, de huurceel eener woning. De vraag tot verbreking moet inge diend worden door den huurder, maar het is de rechter die zal beslissen, na door alle middelen betracht te heb ben, eigenaar en huurder te doen overeenkomen. Alleen wanneer een overeenkomst onmogelijk kan bereikt worden, zou de verbreking van de huurceel uitge sproken worden. 2. Het moet mogelijk zijn een ver mindering van huishuur te vragen, maar deze vermindering zou voorbe houden zijn, alleen aan de huurders van handelsgebouwen. Hier ook, is het de rechter die de kwestie zal beslechten, na uitputting van alle mogelijke middelen tot ver zoening.Het is ook de rechter, die het bedrag der vermindering zal bepalen. Het spreekt vanzelf, dat de huur der, die geniet van een vermindering, zijn huurceel verlengd ziet, om te be letten, dat hij s' anderendaags dooi den eigenaar zou op straat gezet wor den. Hier dient aan toegevoegd te wor den, dat de eigenaar, die zijn inkom sten verlaagd ziet door deze vermin dering van huishuur, zich ook tot den rechter kan wenden, als hij een hypothekaire schuld heeft en een uit stel kan vragen, zoowel tot betaling van het kapitaal, als voor de intres ten of de jaariijksche aflossingen. De rechter zal hem dit uitstel moeten verleenen, als hij oordeeit, dat de eigenaar niet bij macht is den last te dragen van zijn hypothekaire in tresten. De rechter zal kunnen beslis sen, dat de niet-uitbetaalde intresten gekapitaliseerd worden en deze een intrest doen opbrengen die dezelfde is als deze, vastgelegd in ae overeen komst. Bovenstaand principe bestaat reeds in de huidige wetgeving. Als er een afwijking is, tusschen het kadastraal inkomen en de voorziene effektieve inkomsten (.minimum 15 procent) dan kan de eigenaar kwijtschelding of vermindering van grondbelasting be komen. Het is steeds de rechter die beslist. Ziedaar de schikkingen, waarover een akkoord verwezenlijkt werd in den schoot der regeering. Inmiddels is nog niet bekend of die besluiten zullen uitgevaardigd wor den bij koninklijk besluit of bij be sluitwet. Maar zooals de voorgaande bepalin gen toelichten, is hiermede nog vol strekt geen oplossing bereikt voor het pijnlijke vraagstuk der huishuur van de gemotoiliseerden. Er zijn er die heelemaal over geen inkomen meer beschikken en waarvan de gezinsleden alleen met de militaire vergoedingen moeten rondkomen, terwijl anderzijds door zekere firma's de iconen of een gedeelte ervan worden doorbe taald en het gehuwde overheidsperso neel 50 van de wedde of Icon wordt uitbetaald. Er is dus moeilijk één lijn te trek ken, want er zijn te veel verschillen de gevallen. Zooals de kwestie nu staat, kan tegen hen geen proces worden inge spannen, maar de bedragen van de niet-betaalde huishuur hoopen zich op... en wat zal de oplossing zijn? De heer Van den Bergh, die zijn gezag niet kon doen gelden over de twee libeiale groepen, in gesprek aan het Bruggenhuis Ons Ceciliafeest De partijgenooten die meedoen, wezen te 1 uur in het Volkshuis. Hij was thuis en... niet thuis Alois Roelandt van de Dries, Ter joden, ging zondagavond, zegt hij, bij mynheer Albert Van Pottelbergh, om deze te verzoeken eens naar het over tollig water te komen zien aan zijn woning. Hij is thuis, zei de meid hij eet. Roep hem dan, want ik zou hem eens graag spreken. Hoe is uw naam Alois Roelandt, van de Dries. Hij is niet thuis, kwam ze even latei zeggen. Mijnheer Albert was dus thuis.,, en niet thuis. Een defekt aan de Leuvestraat De Leuvestraat, tusschen de Scherre- straat en de villa Messidor, is gebe- tonneerd. Doch de straat ligt daar om zoo te zeggen waterpas. Want het re genwater bliift er staan tot groot on gemak van de inwoners en voertuigen. Heeft er hier een missing plaats gehad? In alle geval, er is voor goed werk betaald het moet dan ook goed zijn. De vermindering op de grondbelasting Men kan dus 25 t.h. op zijn grond belasting bekomen, mits de aanvraag te doen, en als men geen herberg houdt en het kadastraal inkomen de 2000 fr niet overtreft. Men kan nogmaals 7 t.h. en per kind vermindering bekomen als men ten minste drie kinderen ten iaste heeft, op 1 Januari van het belastings jaar. Nog de prikkelbaarheid van het liberale weekblad Wij vinden in dit blad een lang arti kel over Erembodegem. Wij kunnen aie prikkelbaarheid maar niet begrij pen. Men moet nu toch kunnen ver dragen dat de waarheid geschreven wordt. Daarbij, verdraagzaamheid is een zeer groote deugd. Het is spijtig, dat De Waarheid zulks niet beter be grijpt en maar voort liegt. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Seminck Diana, Hogeweg 110. Vonck Hector, Heuvel 77. OVERLIJDENS. Uytersprot Louis, 65 jaar, geboren tc Baardegem, wonen de Leuvenstraat 66. HUWELIJK. Van der Eist Frans, Holleweg, bij het leger, met Elsa Cam- maerts, spoelmaakster, Holleweg. Zoo was het opschrift van het arti kel van de Volkswil» van 18 Novem ber 1.1., geschreven door Jef Van Lan- genhove. Eenieder die den toestand een weinig heeft gevolgd sedert het nationaal kri- sisfonds is opgericht, zal wellicht het woord Poef doen veranderen in Stoef, want hoe meer men het leest, hoe dui delijker er een demagogische stoel dwarsdoor komt, Het gaat zoover dat men er zou van omver vallen. Hier volgt maar een zet die er in voorkomt: En aan die reglementen van het ministerie heeft niemand iets te kou ten. Wel kan men voorstellen doen om ze te wijzigen, zooals het kristen syn- dikaat overigens veel doet en gelukt in zijn opzet.» Boem. een wiel af! Zou vriend Van Langenhove eens willen zeggen onder wiens bevoegd heid, onder welke ministers er ver scherpingen en verbeteringen zijn ge komen? Ik geloof dat vriend Van Lan genhove nog wat jong is in de vak beweging, want ik ben er van verze kerd dat hij anders dergelijke stom miteiten niet zou begaan. We zullen hem een handje toesteken. Weet, vriend, dat het krisisfonds tot stand is gekomen onder het minister schap van wijlen onzen vriend Jozel Wauters dat op 14 Juli 1921 de acht urige arbeidsdag wet is geworden, mei daarbij 25 t.h. en 50 t.h. voor de over uren. En dit alles ging goed tot er een regeering is tot stand gekomen, waar onder een kristen-demokraat. de heer Van Isacker, die in 1932 den buikriem van onze werkloozen deed toesnoeren met een massa karentiedagen op te leggen, met den meerderen wachttijd voor de seizoenarbeiders, enz., enz Tot wanneer wij, socialistische gesvn- chkeerden zijn gaan manifesteeren. En in den piassenden regen hebben dui zenden en duizenden arbeiders en werkloozen hun mistevredenheid te kennen gegeven, tot de regeering van den geldmuur was omvergekegeld. Dan zijn het weer de socialisten ge weest, die de uithongeraarspolitiek hebben moeten herstellen. Het was een ware sociale hervorming, die ons ook het betaald verlof bracht. Het spijt me nochtans dat in tijden als deze aan iets dergelijks moet her innerd worden, want hebt gij reeds kennis genomen van het koninklijk be sluit van 26 Augustus 1939. uitgevaar digd onder de bevoegdheid van een kristen vertegenwoordiger, minister Delfosse? Het koninklijk besluit betee- kende. dat van die schoone wet op de achturige arbeidsdag van 14 Juli 1921 niets meer overbleef, zoodanig dat de patroons er niet op wachtten er ge bruik van te maken en dit met toe stemming van het kristen syndikaat. Maar wij. arbeiders van liet socia listisch syndikaat, aangesloten bij het Belgisch Vakverbond, waken en zullen nooit dulden dat onze sociale hervor mingen terug naar het peil van vóór den oorlog 1914-18 worden gevoerd. En om de Belgische eenheid te ver zekeren en onze sociale hervormingen te behouden, zijn op 3 September met onze goedkeuring de socialisten in dr regeering gelreden. Hebt ge. vriend Van Langenhove. niet vastgesteld dat. niettegenstaande de chantage van het kristen syndi kaat, onze minister Balthazar reeds maatregelen heeft genomen om de schoone wet van 14 Juli 1921 te doen eerbiedigen, een wet waarvoor de ar beiders zoo gestreden hebben? Wac beteekent dat een arbeider evenveei macht heeft als een kapitalist, die niets anders doet dan droomen van de vernietiging van ons hedendaagsch so ciaal stelsel. Neem het met ten Kwade, vriend Van Langenhove. maar wanneer men als arbeider eens teruggaat naar de arbeidersgeschiedenis van vóór vijftig jaar, zult ge in uw binnenste moeten toegeven dat ge in dienst staat van een organisatie die nooit iets anders gedaan heeft dan de arbeidersbewe ging ondermijnd. Want het kristen syndikaat is maa: alleen tot stand gekomen, om de macht der arbeider te breken. Daai spreken honderden boekdelen over. Het doet me oprecht genoegen u maar een klein dokument te kunnen geven om u te overtuigen, dat het woord Poef heel gerust mocht veran derd zijn in Ik stoef Moerenhout. Gewest Herzele Onze leden die reeds in het bezit zijn van hun betalingsboek, moeten het op een zeer nuttige wyze daarbij weten te gebruiken. Ten eerste, als men werkt, naam en adres van den patroon op de open plaats inschrijven, met datum van be gin en einde van het werk. en dit voor geval het noodig is hetzij voor kin dervergoeding. pensioen, werkongeval, enz. Ten tweede, onze Fransclimans die wachtdagen moeten doen, den da tum van hun terugkomst vermelden en als zij in rechte komen want ge lieve rekening te houden met het feit dat men maar één maand wachttijd in het tijdstip van één jaar moet doen. Een werklooos jaar begint niet zooals de gewone berekening, maar wel op den lsten Maandag van de maand No vember. Kameraden, volgt deze raadgevingen en dit in uw eigen belang, gezien de leden van de Algemeene Centrale, die in den Bouw werkzaam zijn, dikwijls veranderen van patroon en ook meer onderhevig zijn aan werkloosheid. En daar we alle jaren voor velen van onze kameraden voor het betaald verlof, de namen der werkgevers noo dig hebben, zal ons de bovenvermelde werking het maximum gemak en juistheid verzekeren. Moerenhout. Onze geachte lezers konden reeds lezen dat de soc. Propagandaclub zich inspande om een pakje te sturen aan zijn gemobiliseerde soldaten. We kregen volgend treffend en ge voelvol schrijven dat we graag onze lezers mededeelen Aan de bestuursleden van de soc. Propagandaclub. Langs dezen weg maak ik er even gebruik van, om onze wakkere leden van de P. C. te danken voor het mooie gebaar dat zij gedaan hebben, name lijk hun gemobiliseerde leden een pakje te sturen. Maar wanneer ik dit doe, is het niet enkel voor het gestuurde maar vooral om mijn vreugde uit te druk ken, dat ze ons niet vergeten zijn en tevens om hen geluk te wenschen om dat ze de werking, van de P. C. in ganz hebben gehouden. We voelen hiermede ook den zede lijken steun die de B. W. P. ons biedt. Daarom zullen we, wanneer we het geluk hebben terug naar huis gezonden te worden, onze propaganda voortzet ten en meer dan ooit strijden voor enze boven alles geliefde partij en ideaal, het socialisme». (Get.) Richard. Ziedaar woorden van dank en tevens van aanmoediging om te volharden in den strijd. In onze cinema Er zal deze week machtig veel volk zijn in onze kinema. Eenieder zal wil len kennis maken met den erooten Fra n sell en besni erl ingsf ilm «DIE MAN MOET RTERVEN»Met nog meer geestdrift zullen ze komen kijken naar rie iongste avonturen van Laurel en Hardy in hun film «De Bergbeklim mers zijn daar!» Deze film behoort tot hun beste. Toekomende week het lang ver wachte meesterwerk «De DRIE KA MERA TÏFN». in volksvertoouing de '- si» van «Ta Bohème», met J. Kicpura en M. Eggerth. Socialistische Vooruitziende Vrouwen Zondag 1.1. heeft er een algemeene vergadering plaats gehad. Aan de dag-- orde stond de bespreking vaji het aan staande Kerstfeest, de rationeele voe ding en allerlei. Gezien het slechte weder was de op komst der vrouwen nog bevredigend. Het kerstfeest zal dus plaatshebben op Kerstdag zelf. Dan zal er aan al de kinderen der aangesloten leden, die hun inschrijvingsbulletin ingezonden hebben, een geschenk worden aange boden. Er werd ook medegedeeld, dat de kinderen die onze raadpleging voor zui gelingen bijwonen en die minstens vóór 1 December a.s. de raadpleging viermaal hebben bijgewoond, in aan merking komen voor een geschenk. Zooals vorig jaar zal een tombola plaatsgrijpen. Verleden jaar werd de opbrengst gestort voor de Spaanschc kinderen, dit jaar moet het ten goede komen van het pakket van den sol daat. Want nu gaan onze gedachten naar onze moedige jongens. Wij, vrou wen, hebben voor plicht onze mannen bijstand te verleenen. Wij weten dat het hun genoegen doet als zij iets in ontvangst kunnen nemen. Dus. vriendinnen, alien den dag van Kerstdag vrijhouden om op ons aan genaam feest aanwezig te zijn. Niet-leden van de S.V.V. mogen ook het feest bijwonen en aan de tombola deelnemen, maar hun kinderen kun nen geen aanspraak maken op een geschenk. Voor het bestuur, LIESKE. van 24 November dat een bewust arbeider een socialitiscb dagblad moet lezen BURGEMEESTER FELIX opent de vergadering en verleent het woord aan den sekretaris, voor lezing van het verslag der vorige zitting. Heylebosch doet opmerken dat er verandering is in het opmaken. Een incident ont staat. Burgemeester tot Heylebosch Gy hebt mij geen opmerkingen te ma ken. De sekretaris windt zich op en geeft blijken van partijdigheid. Heylebosch tot sekretaris Ik spreek tot den voorzitter, en gij hebt hier uw werk te doen en ons de noodige inlichtingen te verschaffen, maar hebt een zonderlinge manier om dit te doen. Ik vraag u te zwijgen en niet tus schen te komen. Burgemeester Gij hebt den sekreta ris geen bevelen te geven. Heylebosch Ik geef geen bevelen. Maar is het zoo, dat gij verstaat, op onpartijdige wijze te besturen Gy verbiedt mij de bekendmaking van een bewezen feit, alsook een wettige op merking te maken. Denkt gij ons mis schien voor den aap te houden Ik zal uw houding bij hoogerhand aankla gen. De burgemeester brult gelijk een leeuw en vergeet het proces-verbaal in stemming te leggen. Begrooting K.O.O. Aangenomen met 8 stemmen, Van Kerkem was af wezig. Gcmeentebegrooting (verworpen tij' dens de laatste zitting). De Taye R.: Burgemeester, het is de tweede maal dat het punt voor den raad komt, zonder dat gij uw schepen kent. Gislain komt den burgemeester ter hulp, met praat (het is zijn ge woonte). Na tusschenkomst van R. De Taye moet hij bekennen dat er geen be,pieking over plaatshad. De voorzitter vraagt de meerling der :aaasieden. (Zonderlinge manier cm tot een stemming over te gaan). So cialisten en katholieken zijn er tegen gekant. Wij zijn benieuwd het ver slag daarover te kennen. R. De Taye en Heylebosch W,j zijn niet tegen de ontlasting, maar stemmen tegen omdat de manier waar op men liet wil doen geschieden door de wet verboden is en als protest te gen de handelwijze van den burge meester. Buurtwegen nr 1 en nr 2. Heylebosch Het ontwerp vordert niet, en nochtans de spoedonteigening is goedgekeurd door de meerderheid. Maar er zijn gemeenteraadsleden die het saboteeren. De Room wil iets zeggen om zyn on schuld te bewijzen. Heylebosch ik wist wel. dat gij er met Leon twee dagen cp de baan voor geweest zijt, maar aangezien gij het zelf bekent spaart gij mij de moeite dit te doen. Burgemeester De plans van het te onteigen land van De Room ontbre ken. Van daar de vertraging Hy maakt bekend dat de bijlage van 1-: t.h. of 4.200.000 fr. nog niet goedge keurd is. R. De Taye Dus hebt gij ons ver keerd ingelicht, want gij hebt op onze vraag bevestigend geantwoord. De socialisten Men tracht het ont werp op de lange baan te schuiven en dat om er politieke munt uit te sme den. De burgemeester Hier is een briel over de leening. Heylebosch Uw brief dagtcekent van de maand Augustus. Dus nog een dien gy achtergehouden hebt. Dat zyn manieren van een goed burgemeester om achter de schermen te kunnen wer ken. De Taye R. Deze brief is voor het schepenenkollege ook niet geweest. Dat zijn bewijzen dat gij u niet be kommert om de gemeentebelangen. Schoolverloven aangenomen met 8 stemmen. Weaae sekretaris Heylebosch tot burgemeester is het niet mogelijk ons eenige woorden uitleg t,e verscnanen nopens dit punt Het schrijven ligt op de tafel, zegt de burgemeester. De burgemeester vraagt de stem ming. De socialisten onthouden zich bij ge brek aan uitleg. Na terugkeer van den sekretaris die dan uitleg geeft, hebben de katholie ken moeten vaststellen dat zy net punt aangenomen hebben zonder te weten wat het is Wat ons bijzonder is opgevallen tij dens de zitting De gedurige aanvallen tegenover de socialisten van al de raadsleden, se kretaris inbegrepen, met uitzondering van J. B. De Taye. Dat Arsène .die nooit iets weet ovei bestuurszaken, toch eens de socialisten moest jugeeren. Dat er geen som bepaald wordt voor ontlasting van de onderwijzeres. De manier waarop de voorzitter or- deiyx bestuur verstaat. Dat er nog personen zijn, buiten den burgemeester, die zich voorzitter denken. Dat er op het einde van de zitting zich een persoon tot den raad gewend heeft. Aan de inwoners onzer gemeente Wij doen nogmaals een oproep om zoo talrijk mogelijk de gemeenteraads zittingen bij te wonen. Het is in uw belang. Dan zult gij weten wat er met uw centen gebeurt. Dinsdagavond vergaderden wij met ons bestuur. Er werd gediskussieerd over de vraagstukken van den dsg. Wij zullen onzen plicht doen nopens het zenden van «Voor Allen» aan onze soldaten De kameraad Elskens zal zich ge lasten met dit werk en wij hopen met Nieuwjaar te beginnen met het op sturen der bladen. Kameraad Dc Causemaecker stelde voor terug het Kerstfeest te vieren zooals op andere jaren. Men was hier mee akkoord. Elskens zal er voor zorgen, dat ei stukjes zuilen voorgedragen worden door onze kinderen en beloofde ons- voor een programma te zorgen. Vijverman, die deze vergadering bij woonde, gaf nog uitleg over allerlei zaken. Vóór Kerstdac zal er nog een ver gadering gehouden worden. Klagen doet iedereen. Wie kan er nu tevreden zijn? Het ligt vooreerst al in onzen aard en bovendien geven wij er ons geen rekenschap van dal oorlog nog veel slechter zijn zou. De toestand van ons land is zoo. zei een minister, dat we in oorlog zijn zonder te vechten. We dragen den oorlogslast, maar net bloed van onze jongens vloeit niet! Wat in de eerste plaats de aan dacht vergt is de toestand der gemobi liseerden. Bij velen zijn de spaarcentua al op en met de stijgende levensduurte zal verhooging der vergoeding dringend noodig zijn Ook" verhooging van het minimum inkomsten om er te kunnen van ge nieten is in vele gevallen dringend noodig Het spreekt van zelf dat met de ont zaglijke lasten welke de Staat thans dragen moet. er een ontzaglijk tekort :r, de Staatskas komt. Voor 1940 wordt gesproken van 10 milliard Om dit te dekken zijn er drie m.d- delen besnoeiingen, belastince en leeningen Het eerste is niet meer mogelijk Het tweede wordt gedaan en het derde zaJ ook moeten gedaan worden. Iedereen aanvaardt de noodzakelijk heid van belastingen maar iedere kleine mensch vraagt zich toch af of de rijke in verhouding aangeslagen wordt Wie niets heeft kan niets geven, '~'ie wein'g heeft, kan maar weinig geven. Het is maar recht dat degenen die bei breed hebben, meest moeten afdokkeu en. in tijd van nood. van hun goed moeten afstaan Leeningen in 't binnenland kunnen niet genoeg opbrengen. Leeningen in het buitenland blijveo dan de eenige toeverlaat. Wie hier koel over nadenkt zal tot de konklusie komen dat .oorlog of niet. we nog harde noten zullen te kraken hebben. Een minister kloeg er over er hij had overschot, van gelijk dat er noc.t of weinig kritiek wordt uitgebracht wanneer de socialisten niet in de r_gee- ring zitten. Een voorbeeld: een kristen demokraat van de vorige regeering bracht wijzi gingen aan de achturenwet. Niemand verroerde. Als de socialisten in da regeering treden, moet al het onain- gename eensklaps ongedaan worden gemaakt. Dat is ook waar. Onze vrouwtjes vergaderen Zondag 3 December, te 4 uur, ver gaderen onze vrouwtjes van dc Socia listische Vooruitziende Vrounw en Vrouwenbond N. S. in 't «Achturen- huis». Dagorde: hoe verzorgt men zieken thuis. Mededeelingen. Vrouwtjes op post! Bij de mannen van het N. S. Algemeene vergadering der afdee- ling Zondag 3 December, te 10 uur. in 't «Achturer.huis». Dagorde: 1) Het nieuw stelsel der dienst-vrjjkaarten voor 1940; 2) De loon- en pcns'oenkwestie. Socialistische Vooruitziende Vrouwen en Socialistische Vrouwenbond ALGEMEENE VERGADERING- Dinsdag 5 December te 7,30 u des avonds, in het lokacl «De Redding», worden de leden van deze twee groe pen opgeroepen naar de algemeene vergadering. De dagorde is zeer belangrijk. Wij verwachten al de leden. HET BESTUUR Cinema De Redding Deze week in onze cinema het be roemde orkest van Ambrose, in de film Variété-Revue Als hoofdfilm Mile Dccteur Voor 't programma van a.s. we»k, zie rubriek Geeraardsbergen in dit blad. OPGEPAST. Ons programma voor Donderdag is buitengewoon neem bijtijds uw kaarten. Eerst omstreeks 1800 werd rubber een handelsartikel en er moesten nog dertig jaar vorbygaan voordat men door de uitvinding, die men vul- kanisatie heeft genoemd, het arti kel als een waardevol industrieel hulpmiddel begon te beschouwen. De eerste vermelding van rubber komt voor in verband met de twee de reis van Columbus, meer dan vierhonderd jaar geleden, toen de Spanjaarden opmerkten, dat de in boorlingen van Haïti zich vermaak ten met een spel, dat met ballen ge speeld werd, die van rubber uit een gomboom waren gemaakt. Niet lang daarna werd de water dichtheid van rubber ontdekt en door de Spanjaarden praktisch aan gewend, door het over hun mantels te smeren en ze zoo ondoordringbaar voor tropische regens te maken. Als men een paard erg hard wil laten icopen, moet het evenals een mensch zoo weinig mogelijk te dra gen hebben en daarom zyn de jockey's op de paardenrennen altijd lichte mannetjes. Een slimmerd vond. dat de hoefijzers van de paar den ook te i.waar waren en heeft toen aluminium-hoefyzers laten ma ken en men heeft gekonstateerd, dat hetzelfde paard inderdaad sneller op aluminium dan op ijzeren hoefijzers loopt. Hiervoor heeft men natuur lijk geen zuiver aluminium gebruikt, want dat zou te zacht i.ijn; men maakte gebruik van een mengsel van aluminium met een ander me taal. een legeering dus. Maar toch zal dit soort hoefijzers nooit in de mode komen, want ze zijn erg duur.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5