©¥@r prijskamp- tentoonstellingen SCHOONHEIDS RECEPT m dank valken RUIN WIELRIJDERS! WANNEER VERTEREN EEN MARTELING IS Weer eens een tegenvaller voor de nationale voetbalkompetitie De lichamelijke opvoeding dient op betere wegen geleid UURROOSTER VAN RADiO-VLAAHDEREN Oefriaile dorens Beproef dit eenvoudig REGEN EN VIERDEN HOOGTIJ mm Wh L f CL& LÊL tKQ&f UURROOSTER Radio-Serenades DUIVENRUBRIEK DEVR IJ DENKER Bezie deze folos van dit jonge meisje genomen voor en na de behandeling Hoe dat zoo plots komt Ik heb doodgewoon een "AKKERTJE" ingenomen. Mijn migraine is radicaal, maar dan ook radicaal ver dwenen, en dat in minder dan een kwartiertje tijd, ARBEIDERSSPORT De sportbeweging in ons land te gering Maatregelen zijn dringend noodig Er is meer noodig I BOEKBESPREKING TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1939 TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1939 LA PREVOYANCE SOCIALE &ir tnj Het et bekleedt ongetwijfeld een voor aanstaande plaats in de lijst der voe dingsmiddelen van den mensch en ver dient deze ook ten volle. Het ei wordt op ontelbare manieren klaargemaakt en wordt eveneens verwerkt in tal van dranken. Bovendien leent het aan tal van gerechten het dubbele voordeel van zijn hooge voedingswaarde en van zijn lekkeren smaak. Een middel om de voedingswaarde van het ei nog te verhoogen, is wel het gefruit op te dienen. Het fruiten van eieren stelt geen hooge eischen aan de kookkunst der huisvrouw, al léén vergt het een beetje handigheid. Hier volgen enkele recepten van ge rechten met gefruite eieren. Grond/ccept voor het fruiten van eieren. Laat een flink stuk Ozo in een ijzeren pannetje smelten. Break de eieren één voor één in afzonderlijke schoteltjes, doe er peper en zout op. Zoodra de Ozo een lichten blauwen damp geeft, houdt men de pan schuin en laat er een ei in glijden. Rol vlug het geel in het wit, met een in vet gedoopten lepel. Een halve minuut baktijd is voldoende voor het gefruite ei. Neem het gefruite ei uit het pan netje en houd het warm. Gegratineerde gefruite eieren Leg de gefruite eieren op sneden geroos terd brood en schik deze in een vuur vasten schotel. Bestrooi met geraspte kaas, paneermeel en klontjes Solo. Laat in warmen oven gratlneeren. Gefruite eieren op zijn Amerikaansch. Doe peper en zout op gehalveerde to maten en bak ze in Ozo. Schik ze op een warmen schotel, waarin eenige sneden gebakken spek liggen. Leg op elke tomaat een gefruit ei. Gefruite eieren ct la Genevotse Hier is een andere bereidingswijze van ge fruite eieren. Snijd hard gekookte eieren in tweeën, doe er den dooier uit; plet het eigeel en meng het met fijn gehaakt groen, zout en peper. Doe dit vulsel weer in het wit, leg twee halve eieren weer op elkaar en be vestig de helften met houten pinne tjes. Dompel de eieren in geklopt el- wit en in "paneermeel en fruit ze ver volgens in kokende Ozo-frltuur. Dien op met een tomatensaus. 28 O.Z.4 6 - Voor Allen - 3 Dec. 1939 Wanneer een of twee uur na de maal tijden uw mond bitter is, ofwel wanneer gij lijdt aan zuuroprlspingen, opzwellin gen, schele hoofdpijnen, een gevoel van braaklust, dan kunt gij er zeker van zijn dat uw maag slecht werkt en dat deze symptomen zouden kunnen leiden tot slechte spijsvertering of chronische maagontsteking en misschien ook tot verzweren der maag. In het meerendeel der gevallen ziin deze kwalen te wijten aan een overtollig zuur rlat de teere wanden van de maag prikkelt. Om dit overtollig zuur onschadelijk te maken en de slijmvliezen van de maag te verzachten, is er niets zoo goed dan een kleine dosis poeder of twee k drie tabletten Magnésfe Bismurée onmiddel lijk na de maaltüden genomen. Drie mi nuten later zult git verlicht ziin, uw maag is geharnast tegen de beten van het zuur. terwijl gij, in weinig tijd, zult verlost zifn van de nachtmerrie die een abnormale spijsvertering eigenlijk is. In alle apotheken (poeder of tabletten) fr. 7,50 of fr. 13,50. (15 INDIEN GIJ begeert op de hoogte tf z'jn der vrijdenkersbeweging, lees wekelijks PER NUMMER 0.60 fr. Voor drie maanden 8,fr. Voor één Jaar 32.fr VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN. St. Laureysstraat 56 te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529 (13 Hierover zet Junior van de Mandel- duif volgende gedachten uiteen Wanneer de duiven in hun nieuw vederpak zitten, dan zijn ze klaar voor de tentoonstellingen! Natuurlijk dient er nog gelet op de hoedanigheden van het nieuwe gepluimte maar over 't al gemeen is een vlugge rui een goede. Na de verpluiming dus breekt voor de liefhebbers een nieuwe periode van vermaak en sport aan, namelijk: de eindelooze reeks prijskampen-tentoon stellingen Om hieraan met goed gevolg deel te nemen moeten de duiven natuurlijk een beetje daar zijn, in andere woor den, men moet er de duiven voor heb ben. Niet alle duiven zijn tentoonstel lingsduiven en door het feit dat tus- schen «schoon en goed soms een hemelsbreed verschil bestaat, moet het ons ook niet verwonderen dat er op een prijskamptentoonstelling zoowat van alles bijeenkomt. Een beste vlie ger kan soms niet eens bekroond wor den omdat zijn uiterlijk, zijn gestalte te wenschen overlaat. In andere geval len zal meermalen een vogel, die aan geen prijsje van 5 fr. kwam soms keer voor keer met de prijaen op een prijs kamptentoonstelling loopen gaan. De expositieduif is de ware schoone duif, de duif, die door haar harmo nisch geheel de oogen streelt. Opvallend is het nochtans dat het oordeel van keurmeesters met betrek king tot eenzelfde «type» zooveel ver schilt. Niet één keurmeestyer heeft de zelfde gedachte over een bepaalden vogel. Zeker is het dat hij bij het al of niet bekronen van een bijeonder type van tentoonsteiüngsduif er in ruime mate moet rekening gehouden worden met de andere konkurrenten. Een eerste eisch te stellen aan een expositieduif is wel haar houding. De «houding» en het voordoen van een sujekt beïnvloeden steeds den keur meester of de jury van keurmeesters. Opdat een duif zich mooi zou voordoen, dient ze in de eerste plaats gewend aan het «tentoonstellinssmandje». Meerma len zal ze dus m. dergelijk mandje ge plaatst worden, want ook hier geldt de spreuk: «Gewoonte is een tweede na tuur»! De schoone fiere houding van een sujekt moet steeds nagestreefd worden. Duiven met welke lichamelijke ge breken ook, als krom borstbeen, onvol ledige of slechte verpluiming kunnen niet als tentoonstellingssujekten in aanmerking komen. Zulks wordt maar al te dikwijls over het hoofd gezien en daarom zijn som mige liefhebbers ten zeerste verwon derd dat hun vogels niet bekroond wor den, alhoewel zij goede vliegers zijn. Enkel «volmaakte» sujekten in licha melijk opzicht zullen met kans van wel slagen aan dergelijke prijskampen deel nemen. Tentoonsfcellingsvogels hebben 1. Een overvloedig en zijdeachtig zacht gepluimte. Dit gepluimte zal nauw gesloten zijn en dicht op elkan der liggen. 2. De vleugels zullen zoo dik moge lijk schijnen en fel gespierd. De slag pennen dienen elkander goed te dekken en geen opening te vertoonen wanneer men den vleugel openspreidt. 3. De borst zal breed wezen en rond. 4. De kop moet fijn zdjn voor de duivin en grof voor den duiver en wel op zulke wijze dat het geslacht op het eerste oog kenoaar is. 5. De oogen moeten levendig en goed Ingesloten zijn. Een helderen blik moe ten zij vertoonen, want traanoogen of loopende doffe oogen zullen nooit veel aantrek vinden. Wat de oogkleur be treft dit is van weinig of geen belang, maar nogmaals kan dit afhangen van de persoonlijke opvattingen van de kern-meesters. 6. De pooten zullen rein wezen en worden liefst zonder pluimen gezien. 7. In sommige tentoonstellingen wordt er wel eens speciaal waarde ge hecht aan zuiverheid van de kleur. Zuiverheid van kleur trekt immers aan en bekoort. De meeste prijskamptentoonstellin- gen worden gehouden in katergorieën. Zoo heeft men bijvoorbeeld: oude dui vers, oude duivinnen, jarige duivers, jarige duivinnen, jonge duivers en jon ge duivinnen. Het kan ook voorkomen dat de in richtende vereeniging deze klassen van duiven nog onderverdeeld in kleuren. Het reglement maakt zulks dan wel bekend. Het is dan aan den liefhebber na te gaan met welke duiven hij aan de prijs kampen kan deelnemen. De expositieduiven dienen het voor werp uit te maken van bijzondere zor gen, die we hier wel als volgt kunnen omschrijven. a) Wie eenig sukses wil hebben be ginne met zijn duiven te scheiden; b) Tentoonstellingsduiven dienen flink gevoederd om «hard» te blijven en in volle vuur te zijn. -Dat is van belang, want over t al gemeen houden keurmeesters en pu bliek aan vogels, die zich lustig voor doen. Duiven, die bedeesd, schuw en benepen in hun mandje zatten, hebben maar weinig beziens. c) Men zal de duiven aan het ten toonstellingsmandje gewennen. Liefst behandele men ze als volgt Men plaatst ze op honger in het mandje en geeft hun dan o-p den vinger een paar hennepzaadjes. Eerst zijn ze wel wat schuw maar dat betert vlug en ze geraken %r zelfs aan gewoon. Brengt men nadien den vinger in het mandje, dan pikken de duiven toe en draaien en keeren dat het een lust is omzien: Daar moet men toe komen. De ik'in een spiegel eerste de beste liefhebber of keurmees- zie "schrijft Mei ter, die de duif in handen wil nemen, M. B." Mijn huid Ik kan nauwe lijks mijn oogen gelooven wanneer Het gaat de Belgische voetbalkam pioenschappen waarlijk niet naar den wind en het is. alsof het noodlot er me de gemoeid is. Striemende regens en hevige wind vierden hoogtij in de meeste wedstrijden moesten afgelast worden. Toch vonden sommige scheidsrechters nog liet middel om de partijen tot het einde te 'doen door gaan voor ledige banken en zonder rekeping te houden met,het geldelijk verlies dat de betrokken clubs hierbij opliepen. Een maatregel drong zich op. name lijk alle matches uitstellen want naast het financieel fiasko voor de vereeni- gingen kon het spelgehalte onmogelijk van goed gehalte zijn, terwijl de spelers zich blootstellen aan erge verkoudheden en zonder enthousiasme hun kansen verdedigden. Op de zeven wedstrijden eere-afdee ling gingen er drie-tal tot het eindf door, werden er drie uitgesteld, terwijl Beerschot-Union na 14 minuten spel in de tweede helft geschorst werd. Zoo kunnen we de handelwijze van scheids rechter Delchevalerie niet begrijpen, dat hij de spelers ongeveer 60 minuten in het slijk en water liet plassen, om dan plotseling den wedstrijd te schor sen. Die kamp. die in normale omstan digheden duizenden toeschouwers moet lokken, had slechts een paar honderd voetbalenthousiasten kunnen warm maken en het zal wel een ware opluch ting geweest zijn voor de Beerschotdi- rigentcn toen scheidsrechter Delcheva lerie eindelijk de beslissing nam, die zich van bij den aanvang opdrong, na melijk het schorsen van den wedstrijd. Op dit oogenblik leidde Beerschot met 2—1 maar was heuscli nog niet ge wonnen. Eerst en vooral hadden de kampioenen het handikaps van de nu merieke minderheid te overwinnen daar Isemborgs gekwetst was., terwijl ze op den hoop toe een tegenstrevei voorhanden hadden, die zich manhaf tig en gedecideerd aanstelde. O.C. Charleroi bekleedt voor het oogenblik de leiding met maximum punten en de Walen hadden het heusch niet lastig, om P.C. Mechelen op afgeteekende wijze te kloppen. Door het feit, dat Olympic al haar wedstrij moet merken dat ze geen schrik heeft 's fnsscher, helderder en mooier dan ooit heftaJt tlJ-fdJFBij ehwfvJI'ov.v en integendeel lustig ronkt. Het laat, te voren. De nieuwgevonden schoonheid ÏÏi,^ n. niettegenstaande het als overbodig kan nnjner tint wordt door al mijn vriendin- 5,®"^ ^e nood!kompetitie besluit De beschouwd worden, toch een goeden nen benijd. voorhoede met Goossens als heel be- indruk G'i °°k kunt thans een nieuwe, frissche fluitvaardig middenvoor speelt uitste- d) Wij zijn geen voorstander van de huid en eer prachtige tint bekomen. Begin kend samen en is een gedurig gevaai duiven met kunstmatige middeltjes ais £a-n, no^ dezelfde eenvoudige schoon- voor de beste verdedigingen, olie aan de pooten wrijven, bloem in de neidsbehandeling welke dit jong meisje White Star haalde verdiend de punt pluimen doen enz op te smukken gevolgd üeeit. Heden avond, juist voor het jes tegenover Standaard Luik en dit Wanneer de jury of keurmeester een f,pfFPw^nan'™foe^ glA aw aa£8fzicht en hals niettegenstaande Capelle de Waalsche dergelijk sujekt te beoordeelen krijgt L_, flr,?,°k?loF-'- ?°°s; club was komen versterken. De «Ge en er het onnatuurlijke aan bemerkt, "Biocfl" - het wonderbaar immris hJ ^eVa^ sternden» ziJn °P eiSen veld niet ge- mag men zeker zijn dat het voor het element, ontdekt door een befafmd profes makkelijk kloppen terwijl Standard eindklassement niet in aanmerking SOr van de Universiteit van Weenen En komt. 't Is wat vele liefhebbers ver- gedurende uw slaap zal uw huid dit kost- goten! baar extrakt opslorpen. Elke morgen bij /-, Zeggen we nog een woordje over het het ontwaken, zult gij er jonger uitzien. Open plaats De TOst Tan keuren, het is te zeggen het beoordee- Gebruik dan s morgens de Crème Toka- orrondisscmentssekretaris der L W. P len van de duiven op een prijskamp- Ion, Witkleung, met vettig. Zij lost de arrondissement Oudenaarde-Ronse, en tentoonstelling. zwarte stippen op, trekt de uitgezette tevens plaatselijk partijsekretaris te Ron- Gewoonlijk wordt dit werk uitge- ponen samen en maakt de huid frisch, se is te begeven, voerd door een bekwamen liefhebber kelder en zacht als fluweel. Voorwaarden Ouderdom 25 Jaar mi- ofwel drie of vier liefhebbers die dan Iedere vrouw die deze eenvouditre nimum. Bij benoeming de stad Ronse e Minuten-per-dag behandeling volgt kfn er bewonen. De twee talen volledig machtig 5 zijn. Aangesloten zijn bij de B. W. P. Zich gebeurlijk aan een examen onder wei pen. Aanvragen tot kandidaatstelling moeten gericht worden tot 5 Decem ber aanstaende vóór 18 uur aan kd. Thienpont Valère, Volksbuis, Jozef Fer- rantstraat, Ronse. Voor alle verdere Inlichtingen zich wenden tot dezelfden partijgenoot, zelf de adres. 127 als jury dienst doen. - De keuring kan geschieden op zicht. k"/. eiJ:een me"we wonder- Deze handelwijze geeft echter aanlei- d 1 vni^ei^6^ Ce^ Ultsla£.en ding tot misverstanden en ontgooche- wordt nw ](1 terugbetaald 6 2°°met lingen. -a Van meer betrouwbare zijde ls de keuring naar een «standaard», dit is door het toekennen van punten op een maximum van honderd, verdeeld op ieder van een tiental verschillende ïi- chaamsdeelen en eigenschappen der duif. CARLO. 798 Verantwoordelijke uitgever R. Vercammen, st Pietersnleur tr 84 GENT i "AKKERT] a, AKKERTJESzijn volmaakt zuiver en onschadelijk voor het hartde maag en de nieren Cen goede raad: Neem een "AKKERTJE", óók bij griep, kou, influenza, lumbago, lendenpijn, nare dagen, rheumaliek, zenuwpijn, enz. enz. Het helpt I Let op dit "AKKER"-mer% 'ei doos van 12 stuks fr. 9.50. Per doos van 6 stuks ir. 5.-. - Verkrijgbaar bij alle Apothekers GB S3 147 Na de radiorede van den heer M. H. Jaspar Minister van Volks gezondheid over De verzorging en de gezondheid van het kind en de jeugd en als men eens ernstig den toestand in ons land overziet, dan komt men stellig tot het besluit dat het met de lichamelijke opvoeding van onze jeugd zeer treurig is ge steld. Alléén van die jeugd die het onderwijs volgt van hoogerc scholen kan soms worden gezegd, dat een klein percent aandacht geschonken wordt aan haar lichamelijke opvoe ding, daarmede bedoelen wij, tur nen. athletiek, spel en in verschil lende gevallen ook soms wat zwem men, die in verhouding tot den tijd die op de lesroosters voorko men voor het geheel der leerstof, een paar uren voorzien voor de lichamelijke opvoeding, dus bepaald onvoldoende: zelfs voor diegene die reeds bevoordeeligd zijn. En wat ie zeggen van die jongens en meisjes die op nijverheids- vak- of huis houdschool hun verdere studies voleindigen waarom aan deze leerlingen geen ondervijs in licha melijke opvoeding gegeven Hrt antwoord op deze vraag kan allee.", worden afgeleid uit het algemen verschijnsel onvoldoende belangstelling van overheidswege voor de lichamelijke ontwikkeling van onze jeugd H--t is meer dan tijd dat er bepalingen worden aangenomen die leiden to't een uniforme regeling van het onderwijs in lichamelijke opvoeding voor alle schooltypen. De feiten die wij door middel van de pers onder de aandacht van het publiek brengen zijn in het geheel niet nieuw. Gedurende een periode welke ettelijke jaren omvat hebben menig medici en paedagogen praktische belang stelling trachten te wekken voor het vormen van een degelijk geheel in dit domein, doch het bleef steeds bij veel woorden en karrevrachten beloften. Soms kreeg men wel eens spontaan den indruk dat er plots aanleiding bestond te hopen, dat in een snel tempo een oplossing ging gevonden wor den; en hetgeen belangrijker is dan hst beantwoorden van de vraag Hoe te trachten redelijke denkbeelden die aanpassingsvermogen heb ben aan de huidige maatschappelijke struktuur werkelijkheid te doen worden Het is algemeen bekend dat in de school de lichamelijke opvoeding eerst na vele moeizame pogingen haar intrede heeft gedaan, en in zekeren vorm, maar een uiterst bescheiden en te veel bestreden plaats heeft veroverd. In de eerste plaats behoort de lichamelijke opvoeding op de scholen niet te worden beschouwd als een oefenmethode, doch als de som van maatregelen die de meest gunstige omstandigheden scheppen 'voor gezondheid, voor geestelijke en lichamelijke ontwikkeling. De lichamelijke opvoeding beteekent naar onze opvatting als arbeiders sporters, het scheppen van de meest gunstige voorwaarden waaronder het menscheliik geheel tot volledige ontwikkeling kan komen. De voorwaarde bestaatj niet uitsluitend uit de oefening van het lichaam, doch voor een belangrijk deel ook uit maatregelen als a) Het bevorderen van goede huisvesting, voeding en klceding. b) van medikaal toezicht en konlrole. c) het vormen van leiders voor oefening en sport. Wij zijn eveneens de meening toegedaan dat van de lichamelijke opvoe ding, de sport niet meer dan een onderdeel is, dat het zeer sterke emotioneele element in de opvoeding verschaftvan die zijde moet dan ook allereerst de waarde van de sport met betrekking tot de volksopvoeding worden bevoor deeligd en niet naar de zuiver lichamelijke waarde. Nog tal van elementen en bewijsvoeringen zijn voorhanden om die noodzakelijkheid van onze gewettigde kritiek te staven, doch we besluiten Wil men een lichamelijke en geestelijke verheffing van ornte jeugd, men beginne doeltreffend van af de lagere school, het is meer dan tijd. P. D. M. nog steeds hopeloos naar de goede kandans zoekt. Tilleur maakte korte metten met Boom trots de Walen een groot gedeelte van den wedstrijd slechts met 10 man speelden daar Vissers, die gekwetst werd moest terug trekken. In eerste afdeeling konden twee partijen tot het einde doorgaans, ter wijl er twee uitgesteld werden. R.C. Tienen verpletterde R.C. Door- nijk wat eerder als verrassend moet voorkomen daar de Waalsche club als buitengewoon sterk beschouwd werd. Nemen we aan, dat de spelers in een slechten dag waren en ze in de toe komst zullen kunnen bewijzen met de beste eerste klasse-clubs te kunnen wedijveren. Stade Leuven gaf C.S. Schaarbeek geen schijn van kans en de Leuvensche voorhoede dwong algemeene bewonde ring, af om haar fraai spel. Als voornaamste vriendenwedstrijd hadden we Kortrijk Sp.Knokke waar bij de lokalen erin slaagden een nipte mar verdiende 4—3 zege in de wacht te slepen. Voor de schaal Oscar Rossaert speel den alleen R.C. MechelenR.C. Brus- sek. De wedstrijd eindigde op gelijk spel wat voor de Bërusselsche club een heel fraai resultaat betekent. Marechal is hier werkelijk een aanwinst en dia technisch buitengewoon knap onder legd speler moet zijn nieuwe club nog heel wat diensten bewijzen. Op internationaal gebied hadden wa den voetbalwedstrijd DuitschlandIta lië. Dan wanneer de Italianen als favo rieten vertrokken wisten de Duitsehers een verrassend sukses bewerkstelligen. Met afgeteekende 52 cijfers konden ze den wedstrijd in hun voordeel beslech ten na buitengewoon fraai voetbalspel, gedemonstreerd te hebben. Wijzen we er nochtans op, dat de Italianen niet hun besten ploeg in lijn brachten en ze in normale omstandigheden een heel wat fraaier resultaat zouden bewerk stelligd hebben. LOUIS. Zoo pas verscheen Bruun, een ro man van Gaston Duribreux (I) met een luchtigen omslag in kleuren van Martha van Coppenolle. In het uitstalraam trekt het boek al dadelijk de aandacht. De forsche vis- scher leunend op de neergelaten groo- te gaffel, terwijl hij naar de verte ziet, doet sympathiek aan. Wie het boek ter hand neemt, doet het met voldoening. De lezing gaat vlot; al spoedig is men in de athmospheer. De vuurtoren, de visscherswijk. de kaai en de booten, en het uur, nach telijk en voor alle anderen troosteloos, waarop de naarstige, eenvoudige zee lieden hun booten reisvaardig .maken, voor de vischvangstdit alles wordt in enkele volzinnen aangeteekend, raak en kleurig. De roman eigenlijk wordt dan kernachtig ontwikkeld. Eerst komen Bruun, de stoere, en Prosje, de teedere; twee tegenstellin gen van visschersnaturen, zooals er vierduizend zijn aan onze kust. en zooals ze geheel de wereld door zijn. DanDe Boenke, de patroon, eige naar van zijn boot; de zware, logge schipper, die alle tegenkantingen van het noodlot heeft gekend, en zooals zijn sloep vaart op bevel en met den wind, zijn zeeleven volbrengt zonder diepe leed noch vreugde. Verder de ouders van Prosje, de menschen van den buiten die in de havenstad ontworteld zijn en stil en nederig leven in de schaduw van het Capucienenkerkje, waar hun dochter dagelijks de mis aanhoort. Maar vooral dan de dochter van De Boenke, Marina, het meisje uit een visscherscafé, wier vader schipper is, en tusschen de aantrekkingskracht van het stadsleven en den band van het visschersbestaan wordt gedreven, tot eindelijk de forsche Bruun, man uit een stuk, haar overwint. De verdere figuren in den roman zijn niet zoo flink geteekend, al wijzen we maar op de weduwe Dedeyn, en haar kroost, waarvan het dochtertje Beat- ty een merkwaardige beteekenis heeft in de ontwikkeling van het verhaal. Dit is eenvoudig en ontroerend. Marina weigert de liefde van Pros je, doch wanneer het ventje door een golf over boord is geslagen en zijn lijk aangespoeld aan de Westkust, begra ven werd, besluit Bruun dezen smaad te wreken, op de mees-t drastische wijze. Hij zal Marina dwingen hem zelf, boven de flirtende flierefluiters, te verkiezen. Wat hem tenslotte ge lukt, en moest lukken, gezien den aard van het visschersleven zelf. De kracht van het boek ligt juist, daarin, dat de schrijver het verhaal zoo onverbiddelijk logisch, of fataal opbouwt, er de beschrijving van het Oostendsch visschersleven aan wal, op zee, zoo innig bindt aan de ontle ding van de visschersziel, dat geen andere uitkomst mogelijk blijkt voor die twee wezens, die als gebonden zijn aan de kaaien met hun geest en hun leven. Bruun verkrijgt een bijzonder ka rakter in onze letterknde. Er weegt op de personen uit het boek een fata liteit, die soms komisch aandoet. Geen grauwe trekken, niet met houtskool zijn de menschen en de dingen, de groote eeuwige dingen rond hen, geteekend. Maar frisch, le vendig. modern. Steeds dreigen somber de storm, de zee. of de Roeschaard de kwade geest der Noordzee. Steeds wankelt ieder individu tilt het boek, vóór de vreemde aantrek king der stad. het land. den bodem. Ethisch leven de vischers apart in hun steden. Hun zonen of dochters, die de kaaibuurt verlaten, en in da nieuwe stadswijken een huisgezin gaan stichten, vervreemden, zelfs voor hun naaste verwanten. Bruun's zuster huwde een man van het land, en gaat in het nieuw kwar tier met breede lanen en groote win kels, zelf een bedrijf uitoefenen. Bruun komt haar maar éénmaal op zoeken om geld te leenen en den aan koop van een nieuwe boot te helpen financieren met De Boenke. Bruun moet de bloedsverwantschap inroepen, vooraleer zijn zuster hem begrijpen kan. Dit bewijst hoe de jonge schrijver Duribreux het leven van zijn men schen kent ui heeft ontleed, met een zekerheid, die voor de toekomst pleit. Scherp van visie is het werk zeker, zuiver van psychologie nog meer. Wie uit het visschersvolk zijn eerste levensindrukken heeft medegebracht, kan niet scherper dan deze auteur, de tegenstelling voelen van de z-ee met de landsbevolking in een en hetzelfde gemeentelijk complex. Gaston Duribreux is nieuw gekomen in onze Vlaamsche literatuur. Deze eerste roman mag geslaagd worden genoemd, om de vele aanwe zige kwaliteiten en om de aanschui vende mogelijkheden eener nog bree der en 'nog verder strekkende psycho logische uitbeelding van dit volk, dat in de eeuwen, opklimt tot de onweer staanbaarste menschelijke verzuchtin gen de zee overwinnen. D. B. (I). Uitgave van «Onze Tijd». 3. V. Brussel. Formaat: 21,5 X 15,5 cm. 198 blz. Prijs ingenaaid 30 Ir.; ge bonden 40 fr. Finsche studenten, in dienst van de vrouwelijke hulpdiensten <Lot- tabereiden eten voor de geëva cueerde kinderen ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG Morgenultz. Golfl. 267.4 7 tot 10 u. Namlddagultz. Golflengte 201,07 13,00 tot 19,00 u. 13.00 tot 19.00 u. 14.00 tot 17,00 il. 13.30 tot 18.30 u. 14,00 tot 19,00 u. 13.00 tot 15.00 u. 13.00 tot 17,00 U. A vond uitzending Golflengte 201,07 21.00 tot 24.00 u. 20.00 tot 24,00 U. 17,00 tot 19,00 U. 20.00 tot 24,00 U. ZONDAG 7.05—7.25 en 7.30—8.00 17.15—17.45 u. MAANDAG 18.0018.30 U. DINSDAG 21.3022.00 u. WOENSDAG 21.3022.00 U. DONDERDAG J jj-, 18.00—18.30 u. VRIJDAG - 17.30—18.00 U. ZATERDAG 14.30—15.00 II. Ilillllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIMIIIII VERGEET NIET dat elk oogenblik. aan een gevaarlijken, draai, aan een kruisweg, op de baan. u een ongeval kan overkomen voor hetwelk gij verantwoordelijk kuurt worden gesteld. DENKT GIJ aan de geldelijke gevolgen, aan het verllea van dagloon, aan de oneindige bekommeringen die 11 te wachten staan, moest gij persoonlijk slachtoffer worden van een ongeval LUCHTVAARTSQUARE. 31, BRUSSEL mits een Jaarlijksche premie van 55 frank, biedt tï een verzekering aan die uw burgerlijke veiantwoorde- lljkheid tegenover derden waarborgt en de ongevallen die u persoonlijk kunnen overkomen dekt, in ne volgende voorwaarden BURGERLIJKE VERANTWOORDELIJKHEID -. 1 Premie van 25 fr. j 50.000 fr. voor lichamelijke schade. 10.000 fr. voor stoffelijke schade. PERSOONLIJK»; VERZEKERING Premie van 30 (r. 20.000 fr. bij doodelijk ongeval. 20.000 fr. bij gebrekkeiykheld. 10 fr. per dag bij tijdelijke onbekwaamheid tot werktal KOOPT DEZE GERUSTSTELLING Beschermt u tegen de gevaren die u bedreigen eu onder» scüryrt aanstonds een volledige HlehUdersverzekeiing. 26

Voor Allen | 1939 | | pagina 6