ZELFVERNIETIGING...! ER WORDT OPNIEUW EEN VOLK UITGEMOORD DOOR DE DIKTATUREN POLITIEK PANORAMA VLAAMSCHE OFFICIEREN 9 ZONDAG 10 DECEMBER 1939 Uitgave Met de goedkeuring van de Duitsche diktatuur, heeft Rusland de theorieën en de praktijken van de nazi's overgenomen. De levensruimte komt nu ook voor Rusland in het gedrang Het onmetelijke Rusland moet het kleine Finland inpalmen. Het kleine Finsche leger bedreigde het... groote Russische leger! Men beefde te Moskou En na een ongelooflijke huichelarij te hebben vertoond, heeft Rusland den aanval op een klein, moedig, demokratisch volk ondernomen. De Russen willen de nikkelmijnen van Finland, voor eigen oorlogs- produktie en voor de kapitalistische magnaten van de Ruhr. De Russen willen machtsposities veroveren, alle volkenrecht vernietigende. En daarom kwamen de zware bombardementsvliegtuigen boven de stad Helsinki zweven, en werden de arbeiderswoningen door zware bommen vernietigd en vrouwen en kinderen uitgemoord Zulk een unfaire, afschuwelijke politiek kan duur betaald worden. En voor die overweldigings- methodes van de diktaturen rijst de vraag Moeten alle demokratische krachten niet samenspannen om een einde te stellen aan een politiek, die niets ontziet, geen enkel verdrag naleeft en er op uit is alle beschavings waarden te niet te doen Met den verrekijker Groot-Nederlandisme ook al uitverkocht Politieke aalmoezeniers Guido Gezelle herdacht Valsche predikanten P®1' verdedigt de belangen van onze gemobiliseerde jon gens. Stuur hun «VOOR ALLEN» YCOT ALL ^DAKTIE EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent telefoon 157.40 (4 lijnen) ABONNEMENTSPRIJZEN i jaar 23,00 fr. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanden 0.30 fr. ''ostclieck Het Licht Gent: 56733 DOOR de dagelijksche berichtgeving zijt gij voorzeker reeds in kennis gesteld met het nieuw incident dat de Belgische bankwereld komt te treffen de ondergang van de Crédit Anversois In de verloopcn dagen is daar reeds heel wat over gezegd. Er is daar nog een lieele boel over te zeggen ook. In de eerste plaats dat de Caisse de Reports moest toch immers voor enkele weken ook op het nippertje gered worden ons bankwezen zwakke plekken blijkt te vertoonen. Een spijtig verschijnsel op zichzelf dat zeer nadeelig inwerken moet op het ekonomisch leven van de natie in het algemeen. Verder is het een erge zaak te noemen voor de 120.000 deposanten van de Crédit Anversois waarvan het overgrootste gedeelte kleine spaarders blijken te zijn. Als troost kan gelden dat zij, dank zij de tusschenkomst van het Instituut van Waarborg en Ilerdiskonteering een dier omstreden scheppingen van de toenmalige herstelregeering nog 75 t.h. van hun centen zullen terugzien. Even erg, zoowat erger, is het lot van de 1500 bedienden die op straat komen te staan. Aan de regeering wordt van zekere zijde verweten niet de sluizen van de schatkist te hebben geopend om al die ellende te voorkomen. Naar het evenwel blijkt was de toestand van bewuste financieele instelling zoo slecht en hopeloos, dat er niet aan te denken viel het zinkende schip op te kalefateren. De oorzaken van het incident worden op uiteenloopende wijze en soms met veel gewilde fantasie toegelicht. Zoo b.v.b. wordt deze gebeurtenis door reaktionnaire milieu's te baat genomen om andermaal een aanval in regel te ontkete nen tegen de bankkommissie, die als onderdeel van de bank- kontrole, voor enkele jaren door een regeering, waarin socialis ten zetelden, werd opgericht. Alle schuld wordt op den rug van dit zoogezegd toezichts- organisme geladen, om te bewijzen dat het overbodig is en gerust kan afgeschaft worden. Wie maar een greintje eerbied overhoudt voor eerlijkheid en objektiviteit zal echter moeten erkennen dat wel integendeel waar is. Hij zal zich vooreerst herinneren dat het principe der bankkontrole destijds werd opgedrongen door het ellendig wedervaren op financieel gebied tijdens de jaren 1934-35. Hij zal ook erkennen dat, eens de groote beroering voorbij, de zaktie toen alles in het werk heeft gesteld om de kontrole in de praktijk te verminken. Geen wonder dan ook dat de bankkontrole ten slotte als een halfslachtig en zwak wicht ter wereld is gekomen en dat de bevoegdheden van de bankkommissie zoo beperkt werden dat er van een degelijke en doelmatige kontrole, die nieuwe rampen voorkomen zou, geen sprake kon zijn. Wij zullen niet verder ingaan op andere dwaze aantijgingen waarbij zelfs de socialisten voor den ondergang van de Crédit Anversois verantwoordelijk worden gesteld. Waar de schuld werkelijk gelegen is? In de eerste plaats natuurlijk bij het beheer van de instelling dat zich aan ernstige vergissingen op gebied van belegging blijkt bezondigd te hebben. Verder zijn daar nog de krisis, de internationale onrust. Tenslotte heeft de atmosfeer van algemeen wantrouwen, die het financie- en ekonomisch leven in België in de laatste jaren zoozeer neerdrukt, een overwegende rol gespeeld. Hier mogen vooral de financie-kringen, precies dezelfde die beurtelings het slachtoffer worden, hun mea culpa slaan. Het is immers een feit misschien niet voldoende bekend dat door bedoelde financic-milieu's de beurs maar al te dikwijls als middel werd aangewend om zekere regeeringspolitiek of regeeringsinitiatievcn te bekampen. Er werd tamelijk op da effektenbeurs gemantuvreerd, titels en renten werden er naar omlaag gedrukt om een publieke stemming van wantrouwen of zelfs van paniek te verwekken, stemming die dan tegen het bewind uitgespeeld werd. Wilt gij een voorbeeld dat bijzonder treffend en aktueel is?, Sinds er sprake was de elektriciteitsbedrijven een bijzondera takseering voor hun winsten op te leggen, wer.l „in beurs- maneuver ontwikkeld waarbij de kwoteeringen der aandeelen van deze bedrijven systematisch naar omlaag werden gedrukt. Het regeeringsontwerp kostte zooveel tientallen millioenen aan het spaarwezen, werd er in de gespecialiseerde financieele pers gehuild, het laatste greintje vertrouwen van den kapitaalbezitter ging ermede verloren...? Deze taktiek had wel te verstaan voor doel, door haar gevolgen de regeering te beïnvloeden en haar op haar besluit te doen terugkomen. Voor de financie-politiekers is het echter deze maal misge- loopen. De regecring heeft voor enkele dagen haar ontwerp doorgezet. Is het thans het failliet voor de aandeelhouders van de elektriciteitswaarden? Men zou het in ieder geval niet zeggen. Bedoeld nieuws werd immers in de beurs begroet met een gewel digen sprong in de hoogte van de betrokken waarden. Waarom? Eenvoudig omdat het geen zin meer had nog verder te knoeien en te maneuvreeren en omdat de betrokken bedrijven nog winsten maken die rijkelijk den kooper van titels kunnen beloonen. Maar iets staat vast. Intusschen was de atmosfeer kunst matig vergiftigd en het wantrouwen onderhouden geworden. Wat gebeurde met de elektriciteitstitels, heeft zich met tie renten en in andere rubrieken herhaald. Tenslotte is het financiewezen zelf niet bestand gebleken tegen de noodlottige gevolgen van maneuvers die heel dikwijls door haar zelf werden op touw gezet. Het geval Crédit Anversois kunnen wij dan ook klasseeren als een typisch voorbeeld van het onbegrip, den waanzin of het verblind egoïsme van het kapitalisme dat tot zelfvernietiging voert. Om België kapot te krijgen worden in het kookkot van het Vee-en-vee allerlei duis tere formules gebronseld. Zij begonnen met het Groot-Neder- landisme, daarna met de vorming van een Groot-Dietsche(n) Staat. Sommigen onder hen zakken op de knieën voor het Grosz-Deutsch- tumen hun aanwas Joris Van Severen, führer aller Dinasoren, zag nog grooter en wil met Nederland en een groot stuk van... Frankrijk het Boergondische Rijk herstel len. Van al deze tooverformules zijn er nu aanhangers in het scorpioe- nennest van het Vee-en-vee. Het Groot-Nederlandisme werd zelfs nog eens bovengehaald. Het stof werd er eens afgeveegd, want met op zolder te liggen wordt men vuil; en de politieke zolder van het Vee-en-vee bevat veel stof en andere onsmakelijkheden. Na enkele jaren gebruik en op hemeling in de Vee-en-veebladen, is het Groot-Nederlandisme nog eens afgedankt, want Zijn Alwetend heid Romsée, alle Vee-en-vee- führers hebben iets van moderne fakirs, schreef in «Strijd» een lang artikel waarin hij zegt dat België zich niets hoeft aan te trekken van een gebeurlijke overweldiging van Holland... Met zou M. Romsée en zy'n lands knechten dus niet kunnen schelen of Antwerpen en Gent, als twee Bel gische havensteden, daardoor bij voorbeeld onder de Duitsche kon trole zouden komen Wat moeten de Vee-en-veeër's toch toeren uithalen om de bevelen van hun meesters uit te voeren Men moet stapelgek of tot elke snoode daad bereid zijn om de be velen en zwenkingen der führers van het Vee-en-vee te willen volgen. UIT verschillende brieven van soldaten, en ook uit verklarin gen van sommige vryzinnige legeroversten, stellen we vast dat er aalmoezeniers zijn die meenen hun rol van bekrompen klerikale dorpsdiktators te moeten voortspeien in het leger, zy gaan buiten hun rol door onder de soidaten propaganda te maken voor de klerikale pers en vooral door kampagne te voeren te gen de vrijzinnige en wel het meest tegen de socialistische bladen. Die feiten zijn genoeg bekend om nu in byzonderheden te moeten tre den. Maar juist daarom zün wy niet van plan die drijveryen zoo maar te laten voortduren. Moesten bedoelde aalmoezeniers vol harden in hun ongepast optreden dan zouden ze wel eens op onver wacht verzet kunnen botsen. Zij dienen niet uit het oog te verliezen dat hun bestaan ook afhangt van de zeer verdraagzame vryzinnige belas tingbetalers. In elk geval kan het optreden van de politieke aalmoezeniers niet van aard zyn de eendracht in het leger te bevorderen. Het is daarom dat de verantwoordelijke overheden goed zouden doen een oogje in het zeil te houden en al te «ijverige» aalmoeze niers tot hun eigenlyke plichten terug te roepen. Niemand heeft overigens het recht aan soldaten of aan verpleegden het lezen van socialistische bladen te ver bieden. We zijn dan ook niet van plan ons te laten doen. Het volstaat soms te sterven om geroemd te worden door hen die u het leven vergalden... Zóó ging het ook met den grooten Vlaamschen dichter Guido Gezelle. Tijdens zijn leven kon hy maar niet in de gunst komen van zyn geestelijke overheden, die hem niet betrouwden, omdat de dichter in zijn poëzie en zijn levenswandel bewijs gaf van een naar vryheid hunkerenden geest. Zóó komt het dat Gezelle, Vlaan- derens fynste dichter, het slechts bracht tot... onderpastoor. Veertig jaar geleden is hij ontsla pen. Na zyn dood solden de katho lieken met zijn werk en zijn nage dachtenis.. De erkenning, die hem tijdens zijn leven toekwam, werd hem maar eerst gegund nè, zyn dood... Zooals Priester Daens zyn gouden hart volgde in de politiek, zoo ju belde Guido Gezelle zijn drang naar vrijheid en levensschoonheid uit, gelyk de leeuwerik zyn lied hoog in de lucht. Beiden waren in hun tyd voor de dompers ongewenschte klanten; maar beiden blijven voort leven in het dankbare gemoed der vryzinnige Vlamingen die hun echte goede herders niet vergeten. Sedert Polen overweldigd en ver deeld werd door Duitschland en Rusland, feit dat een oor logsdaad daarstelt en Engeland en Frankryk in den dans sleepte, kan men in Strijd het blad der Vlaamsche nationalisten (lees fas cisten) wekelijks vrome vredeswen- schen lezen. Een afkeuring voor de aanvallers zult ge daarby niet aan treffen, wat bewijst dat het «Strijd» er alleen om te doen is, de overwel diging GOED TE PRATEN. Dat zyn de valsche vredespredi- kanten», die iemand een dolk tus- schen de ribben planten en zelfs nog geen schietgebedeke over hebben .voor den vermoorde. Dat is nu de nieuwste Germaan- sche Siegfriediaansche moraal zoo als zij door de valsche herders van het Vee-en-vee wordt begrepen. Voeg daarbij hun aktie voor het verwekken van binnenlandsche moei- lykheden, die een buitenlandsche inmenging voorbereiden, en gy zult het met ons eens zijn, dat deze jungle-politiekers beter in een of ander kuuroord zouden onderge bracht worden. Is er een God voor de dwazen en dronkenlappen, in België schijnt er tevens een beschermende geest te zijn voor de fascistische raddraaiers van het Vee-en-vee. Met ons ver grootglas wil len we de zaken vandaag eens van heeel dicht bij bekijken. Daar hebt ge de kwestie der Vlaamsche of ficieren, waar over zooveel geschreven en ge wreven wordt. Vlaamsche officieren voor onze Vlaamsche soldaten Dat spreekt vanzelf I Een overste die de taal van zijn manschappen niet kentdat is onduldbaar. Het is niet alleen onlogisch en onrechtvaardig, maar bovendien strijdig met de regels van een gezonde militaire discipline. Onze legerleiding spant zich dan ook in om aan de gewraakte toestanden zoo spoedig mogelijk een einde te stellen. Er zijn nu reeds korpsen waar Vlaamsche reserve-officieren het bevel voe ren. Maar... want er is een maar bij, en geen kleine. Uit de gelederen der soldaten komen nu klachten van geheel anderen aard. Onze konfrater «De Volksgazet publiceert volgend typisch schrij ven van een zijner militaire brief wisselaars Wij worden nu gekomman- deerd door een Vlaming. Heeft die jonge man ooit onder het volk geleefd? De manier waarop hij zich ge draagt tegenover de man schappen, doet hem wel een Hitlerke gelijken. Naar alle icaarschijnlijkheid is het een V.N.V.-er of een Dinaso, of ook nog een katholieke Vla ming, die wellicht het kultu- reele Mannaverwacht uit het Oosten in plaats van uit innerlijke waardeverhooging en hoogméhschelijke opvattin gen door den diep demokrati- schen inslag van ons volk. De soldaten zeggen dan ook hartgrondig geeft ons maar spoedig onzen Waalschen lui tenant terug, al kon die dan ook maar wat Vloms brabbe len. Dat was minstens iemand die begreep hoe de wederopge- roepene zich gevoelt en hoe hij reageert tegenover de tijds omstandigheden. Men vreest inderdaad dat er onder die Vlaamsche intellek- tueele jongeren vele kereltjes zijn, die èn anti-demokratisch èn pro-fascistisch getint zijn en daarom van hun aanwezig heid in het leger gebruik ma ken om zich te trainen in de Dietsche heirvorming Bij dit schrijven geeft ons Ant- werpsch partijorgaan o.a. vol gend kommentaar Voor ons paartook lie ver een Waalsch officier, die zich eenigszins kan uitdruk ken tegenover Vlaamsche jon gens, maar die meer t volks gebondenheid heeft met den eenvoudigen arbeider-soldaat, dan de Vlaamsche intellek- tueel die als zijn hoogste op gave ziet, de vernietiging van demokratische vrijheden om denkbeeldige waarden in de plaats te stellen en de een voudige soldaten zelfs al spreken zij dezelfde taal niet eens begrijpt Dat is ook onze meening. Het is niet onder den dekman tel van slogan's als de taal is gansch het volk, dat wij aan onze rechten zullen laten peuteren. Het probleem dat zich hier stelt, is trouwens van zulke uitzonder lijke beteekenis dat wij er besten dig het oog dienen op te houden. PIER MOEIAL.

Voor Allen | 1939 | | pagina 1