ALGEMEENE GESCHIEDENIS Verlaten van allen, maar niet door ons TIEN WENKEN VOOR DEN MIDDENSTAND VI. - REAKTIE EN REVOLUTIE 1830 en 1848 500 ASTHMALIJDERS Een algemeene vergadering van de syndikale en socialistische mutualiteiten DE LES UIT NEDERLANDS JONGSTE SPIONNAGEZAAK KOU weq,! BaiufAlaoftt UaaJt CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming TWEE-EN-TWINTIGSTE LES REVOLUTIONNAIRE ROMANTIEK ONTBINDING DER GROOTE ALLIANTIE ONTWIKKELING VAn""' HET LIBERALISME EN DE OMWENTELING VAN 1830 DE REVOLUTIE VAN 1848 HET KOMMUNISTISCH MANIFEST VRAGEN WIJ ZOEKEN WILT GE VOOR NIEUWJAAR HONDERD DUIZEND FR. EEN MILLIOEN KOLONIALE LOTERIJ HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF Vraagstukken van den middenstand '3 - Voor Allen - 10 Dec. 1939 Steeds socialistisch at/eeven Napoleon's definitieve val na den slag bij Waterloo in 1815 verd het sein voor een terug-keer tot het oude regime. De stoot ging uit van Oosten rijk onder leiding van den oer- reaktionnairen kanselier Metternich, die in feite de leider van Europa was en wiens naam het 'volgend tijdvak symboliseert. Het kongres te Weenen, dat na Waterloo bijeenkwam, nam zijn be slissingen dan ook geheel in een geest van reaktie. In Frankrijk kwamen de Bourbons weer aan het bewind; in Portugal, Spanje en de verbrokkelde Italiaansche landen trad de reaktie weer in. In Duitschland kwamen eveneens in al de veertig staatjes de vorsten terug. Ten Noorden van Frankrijk werd een bufferstaat ge schapen, het vereenigde Nederland en België. Om den geest van verzet tegen de redaktie te bedwingen sloten de groote mogendheden Oostenrijk, Rusland, Pruisen, Frankrijk en En geland een verbond, de Groote Al liantie, dat zich ten doel steïde overal in Europa de wettig monar chen te handhaven en daartoe -oo noodig gewapenderhand tusschen- beide te komen. Maar toch gistte het overal, In Duitschland vooral onder professoren en studenten, die zich tegen het abso lutisme verzetten. In Frankrijk werd een moord gepleegd op de troon opvolgers. De reaktie neemt maat regelen de regeeringskommissarissen baheerschen de uinversiteiten, de censuur wordt ingesteld, de gehei me politie is almachtig; de vrijheid schijnt uitgestorven. Maar reeds is m^Spanje een op stand der liberales uitgebroken; de Zuid-Amerikaansche koloniën zijn sinds den Napoleonistischen tijd nog niet tot rust gekomen. Italië volgt het Spaansche voorbeeld Napels, Piemont, Milaan komen in opstand. De reaktie waakt echter onver- biddell'jk herstelt Oostenrijk de mo narchieën in Italië, bloedig wordt in Spanje met Fransche hulp het libe ralisme neergeslagen. Alleen de Zuid- Amerikaansche koloniën, beschermd door de Engelsche en Noord-Ameri- kaansche handelsbelangen, zijn veilig voor de reaktie. President Monroe verklaart «Amerika is geen geschikt terrein voor Buropeesche kolonisatie^, m.a.w. Amerika voor de Amerikanen (Monroe-leer) In Europa maken teleurstelling en wanhoop zich meester van alle vrij zinnigen. Zij keeren zich af van de politiek en zoeken troost tn bet verleden. Zoo wordt de romantiek ge boren. Zooals omstreeks 1800 alle geesten zich wenden tot de reaktie, zoo vindt omstreeks 1825 opnieuw een beslis sende wending plaats. De romantiek wordt revolutionnair. Zij komt in op stand tegen de onderdrukking van de vrije persoonlijkheid en keert zich meer en meer tot de werkelijkheid; tenslotte gaat zij tegen 1850 in een meer realistische geestesgesteldheid over. Figuren als de Engelsche dich ters Shellen en Byron, die voor de proletariërs en de vrijheid der Grie ken opkwamen, en de Duibscher Heine er. de Franschman Victor Hugo zijn dragers van deze geeste lijke vernieuwing. Ook op wetenschappelijk ge bied, vooral op dat der scheikunde, kondigt zich nieuwe akttviteit aan; op het gebied der biologie wordt wel dra Darwin de groote man; natuur- kunde en techniek ontplooien zich. Kort na de opstanden ln Spanje en Ttalië, had Griekenland zich onaf hankelijk van Turkije verklaard. De lntellektueelen in Europa kozen de partij der Grieken. Nu besloten Rus land en Engeland, die beide uit stra tegische en handelsoverwegingen be lang hadden bij een zwak Turkije, Griekenland te »teunen. Toen ook Frankrijk zich bierbij aansloot, was de Groote Alliantie praktisch ontbonden. Het is in dezen tijd dat het libera lisme meer en meer invloed op de Europeesche ontwikkeling begon te krijgen. Op ekonomisch gebied verwachtte het na de vrije konkurrentie en den vrijhandel .het grootst mogelijke ge luk voor zooveel mogelijk menschen. Van den staat eischte het onthouding van ingTijpen in het ekonomisch le ven en een konstitutiormeeien regee- ririgsvorm. Ónder de burgerklasse en vooral onder de lntellektueelen kreeg het liberalisme een snel groeiend en aan hang, die zich in Frankrijk vooral duchtig weerde en het de regeering steeds moeilijker maakte. Deze be- sioot in Juli 1830 door té tasten. Zij vaardigde de beruchte Juli-ordonnan- tiën uit, inhoudende dat de kamer ontbonden, het kiesrecht beperkt en de persvrijheid opgeheven zou wor den. Toen kwamen de Parijsche ar beiders en wat republikeinsehe intel- lektueelen in beweging en in twee dagen was de strijd beslecht. Groot was echter de ontevredenheid onder de burgerij niet, want de ekonomi- sche en financiëele toestand was ta melijk goed. Dus haastten de libe ralen zich de troon aan te bieden aan bodewijk Philips van Orleans, den burgerkoning -by de gratie Gods en door een wil vAn het volk». In het bverige Europa vend deze omwenteling weerklank. Een opstand In de Italiaansche landen werd ech ter door Oostenrijk weer onderdrukt; een Poolsche door Rusland; ook ui Duitschland gebeurde weinig van blijvende beteekenis. Alleen in Euge- land volgde na twee jaar de Hervor mingswet; in Nederland kwamen de Belgen in opstand en werden onaf hankelijk. Maar in Frankrijk zelf bleef het onrustig. De regeering was in onge wone mate korrupt. Eigenlijk was alleen de groot-bourgeodsie tevreden. De oppositie bestond uit de aanhan gers der Bourbons, legitimisten, de aanhangers van Napoleon, Bonapar- tisten, en republikeinen. Tot de laate sten behoorden in de eerste plaats de arbeiders. Proudhon had reeds op het on rechtmatige en gevaarlijke van de partikuliere eigendom der produktie- middelen gewezen. Hij oefende een buitengewonen invloed uit op de Fransche arbeiders, die nog tot op den huidigen dag nawerkt (zie kursus «Sociale stelsels»), Louis Blane eischte produktiekoöperaties, sociale werkplaatsen. Hier en daar breken opstanden uit (Lyoni), maar zij worden terstond neergeslagen. Toch blijft het vuur smeulen. Zo komt 1848, het revolutiejaar. De kapitalistische ekonoimie bevond zich iii een krisistoestand, alleen te ver gelijken met die van 1800 en 1930. In Engeland laaide het CShartisme nog eenmaal op in een laatste krachtsinspanning. In 1847 reeds war ren er in Pruisen konflikten tus- schen koning en volksvertegenwoordi ging. Begin 1848 komt er beweging lil Italië. Ook in Parijs begon de oppositie reeds in 1847 het hoofd op te steken. In Februari 1843 komt het tot opstootjes. De revolutie is in volien gang. Een voorloopig bewind treedt op. Een soort werkverschaf fing. de nationale werkplaatsen, vor men min of meer een karikatuur van Blanc's plan der sociale werkplaatsen. Weer nu had de revolutie in geheel Europa gevolgen In Engeland werd de 10-urigen arbeidsdag gehand haafd, tn Weenen kwam hot tot op stootjes, zoodat Metternich ontslagen werd: ook opstootjes te Berlijn; in Silezië vond een reusachtige wevers opstand plaats; in Frankfort kwam een met algemeen kiesrecht gekozen Duitsch parlement bijeen, echter slechts met adviseerende bevoegd heid. Onder de leiding van den ko ning van Sardinië werden de Oosten rijkers uit Italië verdreven. En temidden van de revolutie slin gert de internationale kommunisten- bend zijn door Marx en Engels opge stelde beginselverklaring de wereld In. (Zie kursus «Sociale stelsels). In Juni 1848 kwamen de Parijsche arbeiders in opstand tegen de sluiting der nationale werkplaatsen. De op stand wftd bloedig onderdrukt. Nadat ook het verzet van den middenstand gebroken was, lag de weg open voor de burgerij. Lodewijk Napoleon wordt tot president verkozen. In Oostenrijk was de revolutie ge broken. door de hulp van Rusland. In Italië herstelde Oostenrijk opnieuw de orde. Alleen de koning van Sar dinië handhaafde de konstitutie en werd zoodoende het steunpunt der Italiaansche liberalen. Het Frank- forterparlement werd ontbonden en alle verzet onderdrukt. Met licht geweld en het algemeen kiesrecht als lokaas wist Napoleon zich eerst tot president voor tien jaar en daarna tot bijna absoluut keizer te laten uitroepen. Hij noemde zich Napoleon III, bijgenaamd «de kleine». 1. Welke rol speelde Oostenrijk in de versteviging der reaktie na 1815, en waarom had deze geen vat op Amerika 7 2. Wat verstaat men door clibe- ralisme7 Antwoorden, vergezeld van een postzegel van 0,75 fr. sturen aan G. De Vos, Zwijnaardsche steenweg 78, Gent. Vele lezers zullen misschien verwon derd zijn wanneer zij dezen oproep lezen. Toch is het juist Wij zoeken de namen en adressen van ,£00 esthmalüders. En dit is de reden Na lange opzoekingen en proefnemingen hebben wij een nieu we formule tegen asthma gevonden de Do-Do tabletten. Wij zijn zoo zeker van de uitzonder lijke verking van deze tabletten, dat wij bereid zijn 500 stalen ter beschikking te stellen van dè lezers van «Voor Allen». A ld is zullen 500 asthmc lijders de gele genheid hebben uitsluitend op onsé kosten de prachtige resultaten van de Do-Do tablet zelf te ondervinden. Alle 500 zullen kunnen vaststellen dat dc Do-Do tablet een nsthma-crisis ln den ongelooflijken kerten tijd van 30 Be- konden stopt. In den grond, gaat het hier dus over een nieuwe methode om een goed pro- dukt te doen kennen en wjj hebben de zekerheid dat asthmalijders, die eens de Do-Do tabletten hébben gebruikt, zelf onze beste propagandisten zullen worden en ze overal aan andere lijders zullen aanraden. Dat alle asthmalijders die dit lezen niet- aarzelen Wij raden hun aan vandaag nog hun naam en adres te sturen aan den heer Antoine, apotheker, Dienst 91, Koninklijke straat, 135, te Brussel, en daarbij te vragen naar het kosteloos staal Do-Do tabletten. Belangrijk bericht dit aanbod is slechts geldig tot 25 December. Haast u er gebruik van te maken 1 DE INTERNATIONALE LABORATORIA TE LONDEN. (799 V,-- ::f v 'A- LEZER Wat gebeurt er met dien piot, Jan JANDe jongen staat gunsch alleen. LEZERDat gebeurt wel meer, dat ge als eenzame schildwacht moet optrekken. JAN: Ge begrijpt me niet, beste vriend. Ik zegde: die jongen staat gansch alleen in 't leven Daar had ik het over. LEZEROver den materieelen toestand van de alleenstaande ge- mobiliseerden. JANDie gaan me nauw aan t hart. Ik weet te goed, in welke on dankbare, onverdiende en werkelijk erge toestanden velen verkeeren. LEZERMaar ge hebt ook de va ders van kroostrijke gezinnen I JAN 'k Verwachtte mij aan die opmerking... Luister, ik zal de eer ste zijn om de sociale toestanden te doen verbeteren, waarin de kroost rijke gezinnen moeten leven. De vaders eener familie van vier kin deren, gaan nu naar huis mogen gaan. Ik zeg daarop: zeer goed t LEZER Het is een goede maat regel van de regeering. JAN: Juist. Maar daarom moet toch in ons land, de vrijgezel, de weduwnaar zonder kinderen en met kinderen, degene die sedert lang wees is, niet geslachtofferd worden. Want, ge vergeet iets beste. LEZER Wat dan JANDe vaders van families van vier kinderen gaan naar huis. Maar ze worden vervangen. En door wie voor 't allergrootste deel door alleen staanden. LEZERDaar had ik niet aan gedacht. JAN Daar denk ik nu juist aan. Ik zou talrijke gevallen kunnen aan halen. Zie hier is een typisch geval. De jongen was 'n wees, sedert lange jaren. Hij werd links en rechts op gebracht. Ten laatste woonde hij reeds 4 jaar en 6 maanden bij een oude tante. Nu zegt het koninklijk besluit, dat om onder toepassing van de militievergoeding te vallen voor dengene die gezorgd heeft voor de wees, deze er onafgebroken 5 jaar moet bijgewoond hebben. Resultaat: die jongen trekt zijn frank daags soldij. En als hij in congékomt heeft hij nog geen cent om 'n tram rit te betalen... En zoo zijn er vele, zeer vele gevallen van alleenstaan den, die wraakroepend zijn. De weduwnaar met kinderen, die deze liceft moeten uitbesteden, ontvangt toch maar de kindervergoedingDat is onvoldoende. LEZER En wat kan er dan ge beuren JAN: Dat we niet loslaten. Onze vrienden, de socialistische parlemen tairen, ijveren er voor, en zullen niet toegeven. Nu blijkt het dat de regeering de regeling van de militie vergoedingen gaat herzien. Afschaf fing van de kategorieën, en verhoo ging van het plafond van de beroeps belasting. Ik zeg daarom en de legeering mag best gelooven dat het zeer dringend is en dat ze die maat regels moet. nemen dat in geen geval de alleenstaande gemobiliseer- den mogen vergeten worden. Het zou onrechtvaardig zijn, het zou tevens onvoorzichtig en dwaas zijn. Ik vertrouw dan ook op onze ver tegenwoordigers in parlement en regeering, opdat ze alles zullen doen om in den kortst mogelijken tijd verbetering aan dien toestand 'te brengen. Het Nationaal Verbond van de Fede raties van Syndikale en Socialistische Mutualiteiten belegt een algemeene vergadering te Brussel op 10 December 1939, om de federaties in de gelegen heid te stellen de verslagen over het beheer, over de kas voor kankerbestrij ding. over de kas voor tuberculosebe strijding, over de Socialistische Voor uitziende Vrouwen en over de balans der nationale kassen te bespreken. Dat bedoelde vergadering zoo laat bijeengeroepen wordt dient toegeschre ven aan de internationale gebeurtenis sen. Een groot kongres moest te Luik plaatshebben ter gelegenheid van de tentoonstelling en toen hadden ook bewuste verslagen moeten besproken worden. Begin 1939 groepeerde het Nationaal Verbond ln zijn 2.511 plaatselijke af- deelingen 631.825 leden, die bijdragen betalen, althans toch voor de primaire diensten. Ziehier de Indeeling van het leden aantal: 438.960 mannen, 146.146 vrouwen en 46.719 kinderen. De gewone leden van de primaire mutualiteitsvereenigingen betalen een bijdrage ten behoeve van de gezond heidsdiensten als ze gezinslast hebben of ongehuwd zijn (te beginnen van 11, 15, 16, 17. 18 jaar, volgens het gewest). Dat geldt dus voor alle gezinnen en er zijn 1.261.663 belanghebbenden. De primaire mutualiteitsvereenigin gen hebben 31.000.000 fr. uitgegeven. De reserve beloopt 40.000.000 fr. Het gemiddelde getal der uitgekeerde da gen per gewoon lid (man) bedraagt 4.40. Het getal der uitgekeerde da gen per werkend lid (vrouw) bedraagt 3.09. Het getal der uitgekeerde da gen per gewoon lid van 14 tot 18 jaar, is 2,53. Duurt de ziekte langer dan zes met enkele frank winnen Tien duizend frank Twintig duizend frank Vijftig duizend frank 61.100 andere loten van 100 tot 2.500 fr. Neem deel aan de elfde schijf van de Trekking einde der maand Ü4 maanden, dan komen de federale her- verzekeringskassen met het oog op langdurige ziekten en invaliditeit tus- schenbeide. De federale kassen voor invaliditeit hebben in 1938, 15.000.000 fr. uitgekeerd. Zij hadden een reserve van 33.000.000 fr. Van 100 gewone le den zijn er 2,56 invalide, die elk voor 162.15 dagen vergoed werden. Het ge middelde aantal der vergoede dagen per werkend lid bedraagt 4,16 voor de mannen. Voor de vrouwen is het aan tal der vergoede dagen per gewoon lid 5,38. De federale en plaatselijke kassen hebben 100 millioen betaald daar van 37 voor artsenijen voor den ge nees-, artsenij- en heelkundigen dienst. Eigenlijk bedroeg de uitgave 120 k 125 millioen, want gewoonlijk komen de leden tusschenbeide ln de honoraria en de geneesmiddelen. De nationale kas voor kankerbestrij ding, belast met het tijdig opsporen van kankergevallen, heeft 1.750.000 fr. uitgegeven. Bij gebrek aan plaatsruim te kunnen wij niet naar behooren over dit buitengewoon belangrijk verslag van Dr. Goffin, geneeskundig-direk- teur, uitweiden. Laten wij ons beper ken tot de vaststelling, dat aanzienl"- ke pogingen werden aangewend mét het oog op het tijdig opsporen van de kankergevallen. Dat beteekent, dat de kwaal ontdekt wordt op het oogenblik dat de kans op genezing het grootst is. In den loop van haar driejarig be staan hield de nationale kas voor kan- kerbestrijdnig zich bezig met 2.222 ge vallen; 1.447 zieken zijn ln leven. De zieken worden zooveel mogelijk in het oog gehouden. Er bestaat overigens een gemeenschappelijk streven tus- schen de direktie van onze nationale kas voor kankerbestrijding en de offi- cieele centra voor kankerbestrijding te Brussel, Gent, Leuven, Luik. Bewuste raadplegingen fungeeren derwijze dat de zieken opnieuw kunnen onderzocht worden zonder dat de reiskosten, welke steeds een opoffering vergen, al te hoog zijn te La Hestre, te Door nik, te Charleroi en te Baudour. De nationale kas voor tuberculosebe strijding heeft in 1938, 10.300.000 fr. uitgegeven. Sedert 1922 heeft ze reeds 75.500.000 fr. besteed aan de tubercu- lose-bestrijding. Er werden 16.425 zie ken in de sanatoria verzorgd; 6.625 volwassenen en jonge lieden werden in preventcria opgenomen. 51.491 kinde ren maakten een voorbehoedende kuur in preventoria en kolonies. Dr. Tysebaert, geneeskundig direk- teur van de kas voor tuberculosebe strijding, doet opmerken, dat 43 ge westelijke kabinetten voor de ademha lingsorganen, welke 63 wekelijksche raadplegingen hielden, 61.000 consul ten gaven, in 1938. Er werden 1.518 longteringlijders, 3.706 prae-tubercu loselijders en 99 lijders aan beender- tering opgespoord. De geneeskundige kabinetten werken in overleg met de dispensaria van het nationaal Belgisch werk tot bestrijding der tuberculose. Onze tuberculose-bestrijding wordt steeds verbeterd dank zij de werkzaam heid van 118 verpleegsters-bezoeksters, die in 1938, 256.000 bezoeken aflegden. Het toezicht over de volwassenen, jon ge lieden en kinderen die in een kuur- huis verbleven, werd verscherpt. De nationale sekretarissen Coorman en Lombard hebben een administratief verslag opgemaakt, waaruit blijkt dat het Nationaal Verbond van Syndikale en Socialistische Mutualiteiten steeds de hand aan den ploeg heeft. De raad van beheer heeft 20 vergaderingen be legd, het uitvoerend bestuur 11. Er werd een propaganda-veldtocht op touw gezet met de medewerking van den Nationalen Bond voor Kankerbe strijding: 45 voordrachten vereenigden 6000 toehoorders. Er werden 35 voor drachten ingericht door plaatselijke afdeelingen met den steun van het na tionaal verbond, ten einde de gezond heidsbeginselen en inzonderheid dc noodzakelijkheid van een tijdige op sporing ter bestrijding van tuberculose en kanker te verbreiden. De lezingen werden zoooveel mogelijk door licht beelden of film opgeluisterd. Thans bezit het nationaal verbond een toe stel voor de gesproken film. 7.000 aanplakbiljetten voor mutua- liteitspropaganda werden door het Nationaal Verbond ter beschikking van de federaties gesteld. In 1938 werd de kampanje voor de aanvullende pensioenen en het toe kennen der verplichte Invaliditeitsver zekering voorbereid. Bewuste kampa- je leverde zeer tastbare uitslagen op in 1939, tot op het oogenblik dat de internationale toestand ons noopte de lotsverbetering der bejaarde loon trekkende arbeiders uit het zichts- punt der meer bescheiden mogelijk heden van het tragische tijdperk, dat wij doorworstelen, in overweging te nemen. Het sekretariaat van het Nationaal Verbond heeft in samenwerking met de Vrouwen-afdeeling een studie-week end voor verpleegsters Ingericht te Wégimont. De dokters Gillard, Be- kaert, Lambert, Lakaye en 'professor Van Beneden verleenden hun mede werking. Te Astene werd een week-end ge houden voor opvoeders en opvoedsters van onze praeventoria. Onze federaties hebben meer dan 28.000 dossiers geregeld, ter waarde van ongeveer 2.900.000 fr., voor de grensarbeiders. Gezel Verbert brengt een bondig verslag uit over de bedrijvigheid der mutualiteitsvereeniging in Limburg en in de streek van Turnhout, waar ge durig vorderingen gemaakt worden. Als sekretaris van den lijfrentedienst heeft hij een tabel over de bedrijvig heid gedurende het jaar 1938 opge maakt, evenals statistieken betreffen de de werkzaamheid in de onderschei den gewesten. (Zie verder blz. 6) Vooruit was een der weinige bla den in ons land, die, eenige maanden vóór het uitbreken der huidige vijan delijkheden de aandacht vestigde op het gevaar der kultureelereizen naar Duitschland. Als socialisten en als Belgen wezen we er op hoe verdacht het voorkwam dat sommigen kostelooze propaganda- reizen maakten in Groot-Duitschland, waar men alleen datgene te zien kon krijgen, wat het regime dienstig kon zijn. Di- zaak Abetz, die in Frankrijk uit lekte en meteen onthulde wat er zoo- al kon gekonkeld worden achter het dekorum der kultureele wisselwerkin gen met het nazi-rijk, was een kostbare les voor velen. Rond dit tijdstip waren er ook Bel gen. die over den Rijn deelnamen aan allerlei festiviteiten en manifestaties. Zoo gebeurde het dat ze _n Juli 1.1. niet Nederlanders op informations- reise waren te Hamburg en er de be toogingen bijwoonden van Hitleriaan- sche jeugd- en vakantiegroepeeringen. Vooruitvan 23-7-1939 stipte dit aan en voegde er aan toe hoe een ze kere Nederlander, M. Van Hoeven, me de namens de Belgische gasten de na- zis» het beste toewenschte. Ook op 13-8-1939 stelden we vragen betreffende dezen Van Hoeven en onze landgenooten, die met hem hun nazi- teröenzen zoo weinig beheerschen kon den. We waarschuwden toen reeds in de zer voege Het is dan ook niet zonder belang de gangen na te gaan van diegenen, die hun land vertegenwoordigden op het kongres van dit door het «Arbeits- front» opgerichte propaganda-organ is me. We hadden voorzeker geen ongelijk het verdacht gedoe en dito toe risme dezer nazibewonderaars aan de kaak te stellen en herhaaldelijk de trom er voor te roeren. De jonkste spionnagezaak in Neder land heeft zoopas bewezen, dat we geenszins overdreven door den nadruk te leggen op de handelingen dezer vrienden van «Kraft duren Freude», waarvan de fameuze leider Dr. Ley de groote animator is. En toen we reeds in Juli dien M. Van Hoeven bijzonder in het oog had den vergisten we ons evenmin De ge beurtenissen der laatste dagen hebben het immers duidelijk aangetoond. Een Duitsch spion, zekere Sturm, was zoo onbehendig te Rotterdam rond te slenteren met kompromittee- rende dokumenten, die den wagen der onthullingen aan het rollen brachten, t-oen de politie eens dien vreemdeling van naderbij onderzocht. Hoe kwam Sturm aan die stukken, die alleen op het ministerie van Eko- nomische Zaken thuishoorden en be trekking hadden op den aard der te verschepen goederen der Nederland- sehe koopvaardijvloot? Uit zekere papieren bleek, dat Sturm relaties onderhield met M. Van Hoe ven, van het departement van Sociale Zaken, een jong funktionaris, die snel promotie had gemaakt en die. zooals we hooger reeds te kennen gaven, be kend was om zijn nationaal-socialistt sche sympathieën. Een scherp onderzoek bracht weldra aan het licht, dat de toevallige arres tatie van dien Duitscher Sturm te Rotterdam een der eerste mazen zou worden van een geheel net van spion- nage. Van Hoeven had hem de Dezwarende stukken in de hand gespeeld. Een amb tenaar van Ekonomische Zaken, M. Buve, had de dokumenten aan Van Hoeven geleend, die ze meenam naar huis, ze daar fotografeerde en ze dan teiug bezorgde zoodat de oorspronke lijke papieren weer vlug in hun dos siers staken en er geen haan over kraaide... Slurm kon dan maar de foto's aan den vreemden spionnagedienst ter hand stellen en zich vetjes laten be talen. Zoover is het eigenlijk niet geko men, want de foto werd aangeslagen en ze zal nu een verpletterend bewijs stuk worden tegen Van Hoeven. Want toen deze de echte dokumen ten fotografeerde, werd meteen een stukje van zijn keukenvloermat op da gevoelige plaat gefixeerd. En die te ruggevonden mat duidt aan wie da nnsö.aad beging en waar... Ja, niet iedereen is bedacht op de- tektiveknepen en het spionnenberoep is lang geen karweitje voor amateurs. Dat er bij Van Hoeven ook een lijst werd aangeslagen met namen van kom- munisten bewiist, dat ook dat wellicht den vijand interesseert. We mogen er van verzekerd zijn, dat ook dergelijke lijsten bestaan van de strijdende de- mokraten en dat die zorgvuldig worden bijgehouden door die mogendheden, die belang hebben bij een opruiming tijdens een eventueelen overval. Intusschen wordt het meer en meer klaar, dat de buitenlandsche spionnen een zekere voorkeur geven aan fascis tisch gezinde ambtenaren en liefst zul- ktn uitzoeken, die in financieele moei lijkheden verkeeren. Ook in ons land zijn er fascistische bewegingen, die reeds meer dan eens uiigeblonken hebben door hun licht zinnigheid, hun onstandvastigheid en hun politieke immoraliteit. Zij vormen het natuurlijkste milieu voor de verra- derskiemen. Het is geen toeval dat b.r. M. Van Hoeven gaarne naar Duitschland reisde om er met de totalitaire opvattingen te flirten. Het is ook geen toeval dat M. Buve, aan de R. K. Hoogeschool te Mijngen studeerende, met de fascisti sche studentenbond Vox Carolina heeft meegeloopen. Beiden zijn door het verkeeren in ongezonde politieke kringen tot het verderf gekomen. Zooiets kan ook buiten Nederland gebeuren. Daarom moeten we op eigen boden» bijzonder waakzaam zijn. Want al zijn er onder onze fascisten kerels, die nu den super-patriot spe len, laten we daarom niet vergeten dat er onder hen ook geesten zijn, die zoo vlug niet kunnen omslaan en nog al tijd' vervuld zijn van indrukken die ze te Berlijn of te Neurenberg of te Ham burg hebben opgedaan... NICK. De 7e Ekonomische Publicatie van de Nederlandsche Middenstandsbank N. V., te Amsterdam, bevat onder tal rijke degelijke artikels en beschouwin gen een opsomming van veelvuldig voorkomende financieringsfouten (die helaas niet alleen in den middenstand gemaakt worden; men denke aan de twee moeilijkheden van de «Caisse de Reports» en aan de «Crédit Anver- sois»!). In dit tijdschrift worden in verband daarmede tien wenken voor den mid denstand gegeven. Wij meenen onze lezers een kleine dienst te bewijzen door ze hier te publiceeren. Doch. lezen is goed, ont houden is beter, doch de raad volgen is t best. Hier volgen de tien wenken. J. C. 1) Men lette van den aanvang af op een juiste verhouding tusschen eigen en vreemd kapitaal. Een te groot over wicht van vreemd kapitaal kan u uw zelfstandigheid kosten! 2) Men schatte het voor goodwill te betalen bedrag niet te hoog en ver- zuime niet daarop af te schrijven. 3) Men neme steeds tot strikten regel onder alle omstandigheden de tering naar de nering te zetten. Ten einde dit te kunnen doen, blijve men voortdurend van de resultaten van de zaak op de hoogte en... men handele daaftiaar! Veronachtzaamt men dit voorschrift, dan is toenemende kapi taals- en llquiditeitsvermindering zeker! 4) Men rekene zich niet rijk: het heeft geen doel op papier debiteuren of voorraden hooger te waardeeren dan zij inderdaad waard zijn. Niet een papieren resultaat, maar alleen het reëele resultaat telt! 5) De financiering van sefzoen-aan- koopen vereischt groote en vooral tijdige aandacht, anders loopt men al spoedig vast! 6) Moderniseering van een winkel ls prijzenswaardig, maar doe het niet te luxueus of zonder dat voldoende eigen kapitaal of lang krediet beschik baar is. En vooral:'ga van te voren na of uw financieele positie er niet door in het gedrang kan komen! 7) Men late zijn crediteurensaldo nooit te hoog oploopen; dit leidt onver mijdelijk tot afhankelijkheid van uw leveranciers en te duren inkoop, als mede tot allerlei andere moeilijkheden. 8) Men late zijn debiteurensaldo nooit te hoog oploopen, doch men incasseere steeds zijn vorderingen. Bevroren posten en groote verliezen zijn het onvermijdelijke gevolg van het verwaarloozen van dit voorschrift. 9) Wanneer men u geld ter leen vraagt, ga dan van te voren na of ge dat geld ook soms in een put werpt! 10) En ten slotte maant de Neder landsche Middenstandsbank: Zorg voor een behoorlijke boekhouding en stel u regelmatig van de resultaten daarvan op de hoogte. Zonder voldoende inzicht in den loop van uw eigen zaak kunt ge die nooit behoorlijk drijven dan drijven de omstandigheden u, meestal naar het faillissement. FAILLISSEMENTEN IN BIET GIB! Er werden over de week eindigend® 30/11/39 ln België 7 faillissementen uit gesproken, tegenover 13 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. branche gedurende de week 24/11/39 Uitgesproken faillissementen per branche gedurende de week van 24/11/39 tot 1/12/39: 5 diversen; 1 caféhouder; 1 konfektiehandelaar. In totaal werden er van 1/1/39 tot 30/11/39, in België 687 faillissementen, uitgesproken tegenover 586 over het zelfde tijdperk van 1938. CONCORDATEN. Van 1/1/39 tot 30/11/39 werden in België 254 aanvra gen ingediend tot het bekomen van een koncordaat en 146 aanvragen ge homologeerd tegenover 205 en 119 over hetzelfde tijdperk van 1938. PROTESTEN. Over de week eindi gende 30/11/39. werden in België 2044 protesten geregisteerd tegenover 2230 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1/1/39 tot 30/11/39 werden tn België 106.803 protesten geregistreerd tegenover 93.080 over hetzelfde tijdpenk van het vorige jaar. dank Massage Geen inwendigmiddel.dat de maag van streek brengt. Om verkoud heid te bestrijden, doe tegen bedtijd als volgt: (I) wrijf flink Vicks VapoRub op keel en borst; (2) daarna ook op den rug; (3) ten slotte een dikke laag op de borst doen en met warm flanel bedekken. Geen wachttijd-Werkt direct I Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaams warmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd. Door de urenlang aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Baby slaapt rus tig en 's morgens is de ergste kou meest al voorbij. 128

Voor Allen | 1939 | | pagina 3