Algemeen nieuws ROODË PIILT1ES AALST Groote openbare partijvergatiering Cpenhare parfijveFgadeFing ONZE STADSPOLITIEK Vrouweflhoekje KuaThbels v&tm Pierfeea S. A. V. Verantwoordelijke redaktle 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 It» 4 - Voor Allen - 10 Dec. 1939 jf BELANGRIJK ARR.-KONGRES BIJZONDER ARR.-KONGRES DAGORDE 1 De binnenlandsche politiek; De buitenland sche politiek. 2 Belangrijke Vergadering Dinsdag, 12 Dec., te 7 1/2 u. 's avonds, feestzaal van het Volkshuis, Al de aktueele vraagstukken, zooals pensioenkwestie, belastingen, mili taire vergoedingen, huishuurkwestie, enz., zullen er toegelicht worden door pgt. RENS. ALLEMAN OP POS T! Nog altijd de St. Amnabrug De Vlaamsch- nationalisten uit de Molenstraat hebben eens te meer de Aalstenaars van een onheil gered...! Verdachtmakingen en een recht op antwoord S. V. V. Vergadering van den gemeenteraad op Maandag 4 December Juffer Stephanie De Lauw is niet meer Liefdadigheids-revue «Non Stop Alleman doet mee Gewestelijke sociale school - Aalst Proefi SOLDATRNGELD SPORTNIEUWS Schouwburg Feestpaleis NON STOP, ALLEMAN DOET MEE NIEUWS UIT HET Ingevolge een beslissing van den Algemeenen Kaad der B.W.P. zal er op ZONDAG 24 en MAANDAG 25 DECEMBER E.K. een Nationaal kongres plaats hebben. Diensvolgens is het dringend noodig dat wij een houden op ZONDAG 17 DECEMBER, te 14,30 uur, in het «ACHTÜRENHUIS te Denderleeuw. KAMERADEN AFDEELINGSSEKRETARISSEN, Neemt uw schikkingen om uw groepeering door talrijke afge vaardigden te doen vertegenwoordigen. Broederlijk. De arr.-sekretaris, ALFONS BERGHMAN. Wat nu vrome katholieken? Mgr. Tisso, de katholieke priester die. bij Hitler's genade, regeerings- hoofd is van Slowakije, heeft Stalin een adres van gelukwenschen gezon den bij de twee-en-twingtigste verja ring der instelling van het sovjet regime in Rusland. Misschien is u dat berichtje ont snapt, in den warrelwind van nieuws tijdingen dezer dagen. En ik stel me voor dat menig goed, doch denkend katholiek aan wien het niet is ont> sna.pt, wenschen moet dat hij het niet opgemerkt hadde. Terwille van zijn gemoedstoestand. Want, sta er eens even bij stil, by dat bericht. Ga eens tot in den grond van de beteekenis van dat feit. Gij weet, hoe de Kerk van Rome zich stelselmatig en zonder aflaten keert, tegen het bosjewisme. Hoe ze, in het huidige gewapende diploma tiek konflikt een verbloemende omschrijving voor dezen oorlog die nog niet zoo bloedig is als een vorigen openlijk partij koos tegen Duitschland, omdat het ging aanleuning zoeken bij Rusland. Ik onderschat dat niét. Want de macht der geesten, en zeker dan de katholieke geestelijke macht, is nog van ontzaglijke beteekenis in deze tij den van ruw geweld en lichamelijke dwang. Ik verheug er mij oprecht in, de Kerk te vinden aan den kant waar hart en rede mij naartoe drijft. Doch, hoe tragisch moet het dan wezen voor een goed, denkend ka tholiek, en gezalfde des Heeren zich te zien scharen aan den kant van hen, die door den Vader aller gezalfden en aller geloovigen als verfoeilijk en verderfelijk worden gebrandmerkt. Geef den keizer wat den keizer, en God wat God toekomt,» Daarmee heeft de Heiland evenwel niet te ken nen gegeven dat er twee wei-afge scheiden kompartimenten te trekken waren in 's menschen gedragingen. Daarmee zei Hij dat men den keizer nooit geven mocht wat God toekomt. De geloovige wordt zwaar beproefd. Omdat de Kerk vaak zie Duitsch land, Oostenrijk. Ethiopië, Spanje zich aan de zijde der machthebbers schaarde, en de rechten des geestes, die Godes zijn, in 't gedrang liet bren gen. Wegens kortzichtige tijdelijke be kommeringen, die zich nu ook tegen Haar en haar kinderen keeren. Haar verontschuldiging is, dat het aanvankelijk enkel tegen socialisten ging. Haar straf is, dat het zich nu tegen Haar wreekt. Wist gij?... Dat Duitschland met zijn mijnen en torpedo's een ware terreur op de scheepvaart wil uitoefenen? Dat naar aanleiding hiervan, de Engelsche tegenblokkade er zal naar streven allen handel van Duitschland met de neutralen onmogelijk te ma ken? Dat deze Duitsch-Engelsche oorlogs methode ter zee de neutrale scheep vaart ten zeerste zal benadeelen? Dat het een onbeschaamdheid te meer is te beweren, zooals de Berlijn- sche pers het heeft geschreven, «als zouden de Duitschers hun strijd voe ren eensluidend met het internatio nale recht.? Dat de Duitsche pers bovenarms op Engeland is gevallen en het had over zeeroovers en dito schuimers, maar dat door de Duitsche mijnen reeds méér neutrale schepen tot zinken werden gebracht dan anderen? Dat de Engelsche tegenblokkade, in tegenstrijd met den Duitschen mij- nenoorlog, geen verlies aan neutrale schepen en geen offers aan menschen- levens tot gevolg zal hebben? Dat de oorlog ter zee een ernstige benadeeling zal beteekenen voor het ekonomisch leven van ons land in 't algemeen en voor de haven van Antwerpen in 't bijzonder? Dat de Engelsche représailles, in antwoord op den Duitscnen mijnen- oorlog, nog zwaarder lasten op .de neutralen zal doen drukken? Dat België niet in oorlog is, maar dat het toch reeds zware offers heeft gebracht? Dat indien dat de tol moet wezen dien we moeten betalen om van de oorlogsgruwelen bespaard te blijven, wij die offers dan moedig zullen aan vaarden? Dat de V. N. V-ers in heel die angst wekkende kwestie steeds de wandaden van Duitschland verdonkeremaand hebben en alle schuld op den rug van Engeaand en Frankrijk willen laden? Dat het er vingerdik op ligt dat de V. N. V-ers de Hitlerknechten blij ven en om die reden steeds elkeen wil len vijandig maken van Frankrijk? Dat de V.N.V.-ers reeds gebaren precies of ons volk de brutale aanval len op Tsjecho—Slowakije, Sudeten, Oostenrijk, Polen, enz., al vergeten zyn? Neen, heeren. dat moorddadig ge doe op een vredelievend volk dat een ware afschuw had voor elk nazisme en diktatoriaal gedoe, blijft ons frisch in het geheugen, zoodat we goed we ten wie de hoofdschuldigen zyn van dezen huidigen oorlog. Wat nu, heeren kommunisten? Wie zou het ooit geloofd hebben dat de heeren van Moskou Finland zouden invallen, de vrouwen en kin deren vermoorden zonder zich zelfs de moeite te getroosten, de inwoners te verwittigen, de hospitalen in brand steken, en de rest. Er waren er velen die de moorde- narjj van Stalin van 1921 in Georgië, zijn eigen land, hadden vergeten, en dat hij aldaar zou de vrienden had om den hals gebracht. Het feit dat de socialisten van Fin land zyn leven hebben gered vóór den oorlog, ten tijde van het tzaristische regime, heeft ook niets aan zijn hou ding veranderd. Daar staan nu onze kommunisten, en in plaats van de Moskou-orga nisatie van kommando en geweld te vluchten als de pest, drukken zij de grootste vuiligheden over, klakkeloos. Zij durven schrijven dat Finland, het kleine Finland, het grcote Rusland be dreigt. Finland met zijn drie millioen inwoners tegen een rijk dat zoo groot is als gansch Europa. Neen! Met die heeren geen samen gaan! een verbinding. Geen ontmoe ting! Het zijn vijanden! Het zyn de medeplichtigen van den moord, den moord van vrije volken. Weg met die bende! EN NU GIJ, VROUWEN! Ik heb den laatsten tijd zooveel vrou wen hooren klagen, hooren jammeren, dat er lets van m'n hart af moet, iets dat mij tamelijk zwaar weegt en dat mij onlogisch schijnt. Ik heb altijd vrouwen hooren jam meren, jonge en reeds bejaarde, om dat hun mannen niet altijd thuis blijven, omdat zij vandaag naar deze, morgen naar een andere vergadering zouden moeten gaan; jammeren om dat hun mannen eens een half uur tje te laat thuis komen, omdat hij ergens bij kameraden over politiek is blijven praten. ik geef grif toe dat het niet erg aangenaam voor moeder de vrouw is wanneer het eten gaar is en de man niet bijtijds is; 't is ook heel erg voor een meisje haar verloofde een avond per week te moeten missen, en ik be grijp best dat volgens de meening van de meeste elementen van het zwakke geslacht de man aan de lint jes van een voorschoot dient gehou den te worden. Dat een vrouw bij hoog en laag staande houdt dat de plaats van een man immer thuis is, dat de meeste vrouwen steds bereid zijn een zaag te spannen, ja ruzie te maken, om dat manlief of verloofde even naar een vergadering zou moeten, is echt vrouwelijk en dat begrijp ik! Maar wat ik niet begTijp, is het vol gende: Dat dezelfde jammerende klagende vrouwen nu zwijgen. Nu! juist nu! Wanneer men duizenden echtgenoo- ten, duizenden zonen, duizenden ver loofden van den haard hebben wegge haald! Dat dezelfde vrouwen, diegenen die preutelden om een avond gewettigde afwezigheid van den haard, nu stom mer zijn dan visschen, nu! juist nu! dat hun mannen, hun zonen, hun ver loofden, voor weken, maanden mis schien, door het militaire monster op geslorpt zijn, dat zij ergens in Bel- gi, in Frankrijk... of in Duitschland. och wat doet het er toe, lijden aan koude, ver van huis, van moeder, echt- genoote of verloofde. Dat het voor een vrouw dikwijls las tig is konsekwent met zichzelve te blijven is een aloude waarheid, welke hier weer eens bevestigd is. Weet gij dan niet. gij vrouwen, dat een oorlog, een oorlog die uwe man nen opeischt, slechts een gevolg is van een tekort aan solidariteit der wer kende klassen, een arbeider blijft steeds een arbeider, of hij nu Belg. Fransch of Duitsch is doet niets daartoe. t En weet, vrouwen, dat het oogenbllk om preutelen nu gekomen is. nu het moment daar om uwe echt- "enooten en verloofden verwijten naar het hoofd te slingeren, hun te ver wijten dat zij niet genoeg naar verga deringen znij gegaan, dat zij niet ge noeg aan de solidariteit der werken de klas gedaoht hebben; hen te ver wijten dat zij steeds te veel in zich zelve geleefd hebben, en dat de ar beiders van vele landen nu de gevol gen dragen van hun eigpn, en ook. misschien nog meer van uw gemak zucht. Vrouwenweest nu eens onrecht, en slaat een driedubbel mea culna, en vergeeft mij miin openhartigheid. Ge weet dat ik gelijk heb. Federaal bestuur Morgen Maandag 11 December, te 14.30 uur, in b»t Arhtorenhuis» te DENDERLEEUW van het arrondissementsbestuur Dagorde 1. Voorbereiding arr. kongres 2. Het Nat. Kerstkongres Gezien de belangrijkheid der dagorde wordt elkeen verwacht. Broederlijk, De arr. sekretaris ALF. BERGHMAN In het blad Strijd van 26-11-1939 is een artikeltje verschenen, over de tamheid van de stedelijke overheid. Er werd duidelijk gemaakt, dat de Aalstenaars, oneindig veel te danken hébben aan den waakzaamheid van wege de Vlaamsch Nationalisten uit de Molenstraat. Ze hebben wel geen vertegenwoor diging in het schepenenkollege, maar het zijn toch nog deze heeren die door hun ongekende opofferingen j> en hun dienen voor de gemeenschap onze bevolking voor veel onheilen be hoeden. Om dit voor onze lezers dui delijk te maken, laten we hier een de zer bewijsvoeringen volgen. We nemen letterlijk over uit hun blad: Deze week Woensdag werd op het middaguur liet verkeer der Ste-Anna- brug onderbroken zonder dat de daar bij behoorende maatregelen werden getroffen. Schoolkinderen werden verplicht, aiover het sas huiswaarts te keeren, zonder dat ouders, schooloverheid of politie verwittigd waren en de noodigt maatregelen hadden getroffen. Een zwaar verwijt treft hiervoor de stede lijke overheid. Men zegt dat de brug eerst deze week zal afgebroken worden en dat de noodbrug niet tijdig zal gereed zijn ook hierin bleef onze stedelijke over heid in gebreke. Wij hebben eerst moeten wijzgn op het uitzonderlijk strategisch "en openbaar belang dat de brug in deze omstandigheden had, alvorens men ons tam stadsbestuur heeft kunnen wakker krijgen. Indien de staat tijdig schikkingen had getroffen die elke private man voor zichzelf hadde getroffen, dan had de nieuwe brug er gelegen alvorens de oude werd afgebroken. Indien ons stadsbestuur tijdig het i belang van deze verbinding had beseft, dan zou de noodbrug er gelegen heb ben alvorens de oude werd afgebro ken. Wij hopen van harte dat niets den goeden gang der werken verder kome belemmeren, anders zitten we vooi langen tijd op het belangrijkste gedeel te der stad met hopelooze verkeers- en verbindingsmoeilijkheden Zoo staat het er! Nietwaar, dezer heeren zijn de be scheidenheid zélf?! Onze lezers weten natuurlijk best, dat het huidige gemeentebestuur niet gewacht heeft op de Vlaamsch-na- tionalisten om zich te interesseeren aan het probleem opgeworpen door de werken aan den Dender. Doch dit we ten de lezers van «Strijd» niet en te hunnen behoeve zond kd. Deprez een recht op antwoord aan de heeren uit de Molenstraat. Of het zal verschij nen weten we niet. In elk geval zul len we dit antwoord hieronder laten volgen: Aalst, 3 December 1939. Aan den heer hoofdopsteller van het weekblad «Strijd», te Aalst. Waarde Heer, Het bestuur der stad Aalst nam ken nis van het artikeltje Rond de Ste- Annabrugverschenen in liet nummer van 26 November l.l., blz. 3. In het artikeltje worden een paar dingen vooruitgezet en ten laste gelegd van de stedelijke overheid, die niet in overeenstemming zijn met de waar heid. In opdracht van de stedelijke over heid, die sliep, maar dank zij uw blad gelukkig is toakker geworden zie ge zegd artikeltje wou ondergeteekende even de zaken voorstellen zooals ze zich in werkelijkheid voordoen. Op Woensdag 22 dezer is van 11 uur af tot zoowat 12 u. 15 het verkeer over de Cte Annabrug stopgezet. Tot dezen maatregel ivas men verplicht door het feit, dat de voetbrug naast de Ste-An- nabrug moest worden gesloopt. Daar toe had men een vlot moeten aanbren gen tusschen de open draaibrug. Voor het stopzetten van het verkeer dr'aagt het stadsbestuur geen enkele verant woordelijkheid, aangezien dit geschied is vanwege de N. V. Sotrahy, op eigen beslissing. Het stadsbestuur was daar van niet voorafgaandelijk in kennis gesteld, en derhalve was het ook niet mogelijk, noch de ouders der school kinderen, de schooloverheid of de po litie te verwittigen van dezen toestand, noch de noodiye maatregelen te tref fen. U zult, waarde heer hoofdopsteller na dezen uitleg gelezen te lieboen, ook wel van oordeel zijn dat het niet past, de stedelijke overheid in deze een zwaar verwijt toe te sturen. Wat betreft het tot stand komen van een noodbrug, die niet zal gereed zijn alvorens de oude Ste-Annabrug wordt afgebroken, hier ook is volgens uw bewering de stedelijke overheid in gebreke gebleven. Verder zou het stads bestuur het belang van de verbinding der beide Denderovers niet hebben in gezien. Een geluk nog dat uw blad dit inzicht heeft bijgebracht! We zouden uw blad zeer hartelijk dienen te danken, maar... want er be slaat een maar! Wat betreft het tot stand brengen van een noodbrug: We kunnen u mededeéling geven van een brief gedateerd li November 1939, ons toegestuurd door den heer Mallems, hoojdingenieur van bruggen en wegen, en waarin wij verwittigd werden dat we alle maatregelen moes ten nemen om het verkeer, dat nu over de Ste-Annabrug loopt, af te lei den. De vooruitgang der werken eischte, dat met de afbraak der voetbrug uiter lijk op 20 November zou kunnen wor den aangevangen. (Indien dit niet kon gebeuren zou de aannemer de kosten voor stilleggen van zijn materiaal aan rekenen en deze beliepen tot 12.000 ]r. per dag!) Onmiddellijk daarna zou natuurlijk de Sie-Annaörug zélf aan de beurt ko men. De noodbrug, die ons eerst na her haaldelijk aandringen werd toegezegd, zou eerst acht dagen later klaar ko men. Doch dank zij de voetstappen, door den schepen van openbare wer ken in opdraait van het stadsbestuur aangeioend bij den heer Mallems en bij de NV. Sotrahy, wist de stedelijke overheid te bewerken dat de oude Ste- Annabrug eerst zal worden afgebro ken als de noodbrug voor de bevolking zal zijn opengesteld. U kunt dus, Waarde Heer, gerust zijn en uw verwijt van nalatigheid geldt hier niet mijn departement. Wat betreft uw bewering als zou de stad niet tijdig het belang van de ver binding der beids oevers hebben inge zien, ik geloof, dat dit gebrek aan in zicht alleen in uw verbeelding bestaat- Integendeel, ik kan het u verzekeren- het stadsbestuur heeft van stonden af aan alles gedaan wat mogelijk is om te beletten, dat er ook maar één mo ment onderbreking zou zijn gekomen in de verbinding van beide oevers. Ge zien dit nauw in verband staat met het leggen van een noodbrug, zouden wij kunnen verwijzen naar den uitleg hierboven, maar wij willen toch nog iets bijvoegen. Zoohaast het stadsbe stuur vernam, dat er spraak was de Ste Annabrug af te breken vóór de nieuwe brug gelegd was en we ver namen dit allereerst officieus heb ben wij ons ONMIDDELLIJK gericht tot het hooger bestuur van bruggen en wegen en hebben we gevraagd deze zaak met ons te bespreken. Steunende op bepalingen van 't lastenboek dron gen wij er op aan, dat de oude Ste- Annabrug niet zou worden afgebroken alvorens de nieuwe brug was gereed gekomen. Een schrijven werd in denzelfden zin gericht aan het bevoegde ministerie. Bij het bezoek aan onze stad vanwege den heer minister Vanderpoorten heb ben wij nogmaals aangedrongen. Ter plaatse wezen wij hem wat een schor sing van het verkeer op het punt Mo lendriesMolenstraat zou te beteeke nen hebben. Dit kam volstaan als antwoord op de uitgebrachte beschuldigingen. Wil mij verontschuldigen, Waarde Heer, niet nader in te gaan op woor den als tam stadsbestuuren «.heeft kunnen wakker krijgen Wij hopen, met u, dat niets den goeden gang der werken verder kunne belemmeren. Wij hopen zelfs meer: dat gij dit schrijven voor uw lezers zult pubVceeren. In deze verwachting, Waarde Heer, groet ik met hooge achting. Voor het stadsbestuur, EUG. DEPREZ, schepen v. openb. werken. Hoe zit het met de zes? De houding van det vaderland allej arbeiderszooals onze kommunisten Sovjet-Rusland noemden, wordt lang om meer obscuur, anti-marxistisch en zelfs... walgelijk. De inzet, was Polen; daarna was hei Estland. Letland; nu is het Finland. Voorwaar, Stalin schijnt een zon derling marxist te zijn. Wat is het oordeel van onze zes Aal- stersche kommunisten over zoo'n han delwijze? Het is nu weer een tijdje geleden dat. we van de zes iets vernamen. Voelen ze misschien den grond on der hun voeten volledig wegzinken? Maar de grond mag nog wegzinken, wij zijn de zes niet kwijt. Voor hen worden er regelmatig drie betaald en ae anderen mogen een demi meedrin ken. Morgen of overmorgen verschijnt hun blaadje weer. Zij zullen waar schijnlijk niet over Finland schrijven. Maar ze zullen misschien kolen vra gen voor de werkloozen, met de loon- kwestie schermen, hier een kwaadaar dige nen onverantwoordelijk en zet doen om elders iets onmogelijks te vragen. Doch wij zullen ze laten voortgaan in hun kleinheid en gemeenheid. Hun lastertaal zal niemand meet verontrusten.. Hun «onthullingen» zullen geen ver wondering meer verwekken. Voortaan zal h"t hart der arbeiders voor hen koud blijven. Zij hebben iets gedaan, dat dit hart niet vergeven noch vergeten kan: zij hebben het proletariaat, bedrogen, on- meedoogend. wreed, bewust bedrogen. Sovjet-Rusland, het vaderland allei arbeiders... Men zou het beter noemen: het graf der vrijheid, der menschcxjkheid het graf van den vrede. Ten voordeele der party Onbekend, 500 frank. t Ons pakket van den soldaat De leden die aan een bestuurslid het adres van hun opgeroepen zoon of man hebben overgemaakt voor het «pakket van den soldaat», worden drin gend verzocht dit te komen afhalen in het Volkshuis, Molendries 11, op Maandag 11 December, van 7 tot 8 u. 's avonds. N. B. Het is natuurlijk wel verstaan dat het voor deze opgeroepenen is die gemobiliseerd zijn, dat we onze eerste opzending hebben gedaan. De belastingen werden voor 't dienst jaar 1940 vernieuwd. Er werd geen ver andering aan gebracht. Een kredietopening van 4 millioen 500 duizend frank werd gevraagd. Er werd 500.000 frank meer gevraagd dan gewoonte, om toe te laten zoo- asl de schepen van financies zei met gemak de noodige betalingen te doen, o.a. aan de K.O.O. Heirop volgde wat kritiek van den h. Bastiaens. De rekening der K. O. O. over het dienstjaar 1938 en het kasoverzicht van den ontvanger der K.O.O. (3de kwartaal 1939) werden goedgekeurd. Overeenkomst met den staat voor het overnemen van de kaaimuren van den Dender Na uitleg van kameraad Deprez verschuift men deze kwestie naar een volgende zitting. Delegatie aan het kollege van burge meester en schepenen voor sommige benoemingen Dit geldt hier eerst en vooral benoemingen in de brandweer. Men is akkoord dat het schepenenkol lege deze benoemingen zal doen. Het geldt ook de aanstelling van voorloopige bedienden, voor één jaar. Na wat kritiek van den h. Bastiaens en wederantwoord van kd. Blanckaert, wordt dit ook aangenomen. Op te merken was, dat de heer Pe dro nu tegenstemde. Kontrakt met de St. Gudulaschool: De heer Cornells zet zijn voorstel tot heraanneming van deze vrije school uiteen. De toelage van 1000 fr. per klas zou behouden blijven. Door de provincie werd de tusschenkomst per leerling voor het lager onderwijs ver hoogd tot 24 frank en deze van het Froebelonderwijs tot 12 frank, zoodat de stad deze toelage niet meer zal ge ven. Het vrije onderwijs verliest dus niets, zal zelfs meer ontvangen, maai het zal komen van de provincie. Hieromtrent ontstaat een diskussie, waaraan deelnemen Callebaut, Bas tiaens, D'Haese, enz. Op voorstel van D'Haese werd de zaak verschoven tot een komende zitting. Vermelden wij nog. dat de heraan neming zal gaan van jaar tot jaar. r Woensdag liep in de stad de droeve mare dat Juffer De Lauw, rustende bestuurster van de stadsmeisjesschool overleden was. Dit bracht een groote ontroering onder haar talrijke vrien den en kennissen. Juffer De Lauw verwierf het diplo ma van onderwijzeres in de Normaal school te Gent en werd op 6 Maart 1885 tot onderwijzeres benoemd in de stadsmeisjesschool van 't Bornputje, en later verplaatst naar de meisjes school van de Schoolstraat. Juffer De Lauw vervulde haar taak met groote toewijding. Zy werd weldra als een bizondere leerkracht op.gemerKt en bezat de goede gaive om met haar leerlingen als een moeder om te gaan, door wie zij bemind en door hun ouders te zeers'e gewaardeerd werd. Door de groote diensten die zij aan het onderwijs bewees, werd Juffer De Lauw in Juni 1939 tot bestuurster van de stadsmeisjesschool aangewezen. De ze benoeming verwierf de algemeene vreugde onzer bevolking. De nieuwe taak gaf aan Juffer De Lauw de ge legenheid, om haar kennis op on derwijsgebied te doen uitstralen, met al de krachten waarover zy beschikte stelde zij zich aan 't werk, de veran deringen lieten zich niet wachten, en zij smeedde de nauwen band tusschen de school en de ouders der leerlingen. Dank zij haar toewijding werd aan nieuwe bloeitijd voor de school inge luid, de goede uitslagen bleven niet uit, het getal leerlingen groeide be stendig aan, de herleving van de stadsmeisjesschool hebben wij aan de betreurde Juffer De Lauw te danken, waarvoor eenieder haar steeds erken telijk en dankbaar zal zijn. Juffer De Lauw heeft gedurende de 44 jaar van haar onderwijzersloopbaan, voor de opvoeding der kinderen onzer stad een groot werk volbracht, waar van haar gewezen leerlingen en hun ouders de beste herinneringen blijven bewaren en werd voor deze verdiensten met de volgende onderscheidingen ver eerd De Gouden Palmen der kroon orde; het burgerlijk kruis van le Klas; De herinneringsmedalie der regeering van Leopold II; Herinneringsmedalie van het Eeuwfeest van 's lands onaf hankelijkheid. Juffer De Lauw bleef ondanks haar hooge ouderdom (75 jaar), tot op den laatsten oogenblik van haar leven, op gewekt en vriendelijk met eenieder omgaan, zoodat haar overlijden een ieder heeft verrast en ten zeerste be treurd wordt. Wij bieden aan haar beproefde fami lie onze deelneming in de rouw, die haar komt te treffen. Zooals onze lezers wellicht reeds weten, zullen de vereenigde tooneelge- zelschappen en muziekmaatschappijen 4 opvoeringen geven van een prachtige Liefdadicheidsrevue, waarvan de totale opbrengst zal ten goede komen aan de gemobiliseerden en de noodlijdenden van Aalst. Wij hadden het genoegen reeds een paar herhalingen bij te wonen en wij kunnen onze lezers de overtuiging geven, dat deze prestatie uitgroeien zal tot een éénig-mooie show, spektakulair kunstwerk in zijn genre. Het zal voldoende wezen als wij zeg gen, dat de algemeene leiding, de inscenering, de choregrafie. in handen is van den heer Caspeele, regisseur aan den Vlaamschen Opera te Antwer pen en dat de muzikale leiding toever trouwd is aan Meester Feremans. den b woerd en leider van onze Stedelijke Muz'ekakademie. De decors en de schitterende kostumes komen van het Empiretheater te Antwerpen. Deze mooie revue is zoodanig opgevat dat ze niet uitsluitend een plaatselijk karakter draagt; ook de toeschouwers van buiten de stad zullen er dus een groot genot aan beleven de vertoonin gen bii te wonen. Deze Non Stop-Revue «ALLEMAN DOET MEE» draagt, we gingen haast zeggen, een spektakulair en show-karakter; ze zal een feëerie daarstellen voor oog en oor. We zeggen voor oog. omdat niet minder dan 150 prachtkostumes. die heerlijk zullen be licht worden, een éénig mooien aanblik zullen geven aan de talrijke tafereelen zoowel van humoristischen als van ge moedelijken aard. Voor het oor. omdat gansch de revue als doorspekt is met heerlijke, streelende muziek en een paar slotkoren de zaal in vervoering brengen zullen! Laten we samen eens een overzichte- lyken kijk nemen over i revue. We zullen er natuurlijk het fijne niet van verklappen, doch deze enkele aanwijzingen zullen onze lezers over tuigen. dat het hier gaat om een spek takel dat door iedereen zal willen bij gewoond worden, te meer dat elke toeschouwer meteen een goede daad stelt die ten goede zal komen aan onze opgeroepen jongens, die ginder «ergens in België» paraat staan voor ons, voor 't land en ziin vorst, voor den vrede! Ook de noodlijdenden van onze stad zullen wij helpen en steu nen! Doch kiik: daar hebben we het voor spol of den proloog: «EUROPA IS ZIEK», doch... wij blijven optimist! Vader Tijd zal ons weten een riem onder het hart te steken, niettegen staande de pessimisten met hun don kere en droeve gedachten, met de medehulp van Mistinguette. de film vedette. de lieve Girls de Vamps en de Boys met hun captain aan het hoofd! Heerlijke kostumes, mooie zan gen, indrukwekkende en optimistisch stemmende koren, dat alles gedompeld in een kleur- en lichtspel! Eenig zal het wezen! Heerlijk! Dan komt het eerste bedrijf, dat wel eenigszins een plaatselijk karakter heeft doch toetst den schetst, die over al aktueel Is en daarenboven afwis seling brengt door uitvoering van mooie muziek; een diepaangrijpend Rood- Kruisnummer; een feëerische schets uit den Empiretijd en een... lachwek kende finaal, een Konsult van de Dokters uit Europa, die konsult houden om Europa te genezen! Tusschenin komt de lieve voorzeg ster ons aankondigen wat gebeuren zal en zullen wij te «hooren» en te «zien» krijgen over den reinigheidsdienst, de reiskaartjes met venmindering, de was- scherijen en wat weet ik al meer! Het tweede bedrijf draagt als titel: Naar den Vrede! Hier zullen wij een en ander vernemen over 'nen kolonel, 'nen kontroleur en 'nen lastenbetaler; over 't Huis der Zuchten; over den opkoop, ja het plunderen van de win kels zooals we dat beleefden; we zul len Aalst in 't donker zien; steppen- dansers bewonderen, zonder te spreken van Sony-Boy; mooie liederen en tus schenin een gemoedelijke scène van e-gn gemobdiseerde en veel meer nog... om dan deze revue te zien besluiten met een innig aangrijpende finaal, waar wij een invalied den oorlog zullen hooren vervloeken en den vrede huldi gen en waar wij in een grootsche apotheose hulde zullen weten te bren gen aan onzen Koning, Zijne Sjajesteit Leopold III. We eindigen met te zeggen: Alleman doet mee! Iedereen wil en zal de revue zien. Alle dagen kaarten te bekomen in 't BuBrgershuis, Groote Markt, van 4 tot 15 fr. Data der opvoeringen: 12, 13, 19 en 20 December in 't Feest paleis te 19 u. Einde te 23 u. Bijzondere reizen met autobussen worden ingericht. dn111 nu 1111 mui 1111 run 111 ii in 111111111111 ZONDAG 10 DECEMBER TE 10 U. 'S MORGENS INLEIDING TOT DE GESCHIEDENIS DER MODERNE TIJDEN door pgt DEPREZ Urbain, kandidaat in wijsbegeerte en letteren (rechten). lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllll urn»li" Kerstdag nadert) Het is een soort traditie geworden, dat Kerstdag gevierd wordt door onza jeugdgroep. Kerstdagavond was de avond van da Pioniers en de Valken. Aangename herinneringen zijn ons van die feestjes bijgebleven. Gelukki ge stonden hebben we beleefd, toen we zoo samen, meisjes en jongens, aan tafel zaten, met voor ons koffie en koeken. Die avonden zullen, helaas, mis schien nooit terugkeeren. Die avonden van leute en vermaak behooren voor- loopig tot het verleden... Kerstdag nadert, zeker, maar vooi onze groep zal het een stille Kerstdag zijn. Onze pioniersgroep bestaat om zoo te zeggen haast niet meer. Wat de oor zaak daarvan is? Wel, allerlei redenen kunnen daarvoor worden opgenoemd. Een van de bijzonderste is wel de po litieke toestand. Onze jongens voelen zich te suf om nog naar onze bijeen komsten te komen Een groote onverschilligheid heeffi zich van hen meestergemaakt. Welk nut heeft het nog, zeggen ze, naar da bijeenkomsten te gaan? Ieder uur kun nen we opgeroepen worden... Maar er bestaan nog andere oor zaken, die nu niet kunnen opsommen; het heeft trouwens geen zin dit hier uit te leggen. Kerstdag nadert. Deze maal zullen het alleen onza Valken zijn die dit feest zullen vieren. Het is nog goed dat deze groep voor uitgaat; anders zouden we een kruis je mogen maken over Kerstdag ei» over onze jeugdgroep. Daarom zeggen we tot de Valken! «Bewyst dat gij uw beweging zult hoog houden, verstevigt daarom uw propa ganda en tracht dat we op ons Kerst feest met 50 Valken zijn». Heden Zaterdag, 9 December, wordt dus de proef over Valkenwet. fluitsi gnalen en spoorteeekens, afgenomen. Valken die zonder gegronde reden afwezig zijn, zullen den halsdoek afge nomen worden. Dus allen op post. N. B. Roode Valken, vergeet uw briefje niet met de namen van da nieuwe leden. Wie wil de lijst aanvullen 7| Voor de maand» November hebben da volgende Valken geen enkele maal op de vergadering ontbroken: Commerman Albert, Van Biesen Frans, De Schrijver Frans, Marcoen Adolf ine, Marcoen Elvire, De Donder Madeleine, De Smedt Emilienne, Do Neef Jozef, De Neef Alfonsine, Van det Veken Louis, Melckebeek Raymond». Al de andere Valken zijn een of meer keeren afwezig geweest. Wie wil volgende maand op deza lijst komen? Voor de maand December zal de vol- leidgie lijst in «Voor Allen» verschij- JAN. Het Kollege van Burgemeester ea Schepenen brengt ter kennis van het geacht publiek, dat te beginnen van Maandag 11 December 1939, de hierna volgende orde zal gevolgd wórden voor het uitbetalen van het soldatengelü. Eiken Maandag, van 8 3/4 tot 11,30 u. 's morgens van nummer 1 tot 350. Den Dinsdag, idem, 361 tot TOO Den Woensdag, id. 701 tot 106O Den Donderdag, id. 1051 tot 1400 Den Vrijdag, id. 1401 tot 2000 Bericht voor de inwoners Het Bestuur der stad Aalst brengt hierbij ter kennis van de inwoners dat het nieuwe kontrakt afgesloten met de «Elektriciteitsmaatschappij van Noord België», voor de bedeeling van de elek triciteit in de stad, van kracht is go- worden op 1 December 1939 en dus met een maand vervroeging (instcde van 1 Januari 1940, zooals in de over eenkomst voorzien is) zyn geldel'jke uitwerkselen krijgt. Volgens de bepalingen van bedornd kontrakt, zal er aan de verbruikers van elektriciteit een prijsvermindering van cirka 18 t. h. op het vroeger tarief ten goede komen. Na een periode van uitwedstrijden krijgen we eindelijk onze roodgroenen aan den slag op ons terrein, tegen Ni- nove. De laatste matches ging het Sport kring niet voor den wind. Allerhande tegenslagen vielen ons te beurt. Moe der Fortuna was ons allesbehalve gun stig. Ninove, die het eerste jaar in hoo- gere afdeeling uitkomt, realiseerde al mooie uitslagen en bijt duchtig van 2j1gLi Sportkring van zijn kant is absoluut iets aan zijn trouwe supporters ver schuldigd. We durven hopen, dat on ze mannen er alles zullen op zetten, zegevierend uit den strijd te komen. Allen naar het plein van de Bergen meerschen. Aftrap te 2 uur. Burgerlijke Stand GEBOORTEN: Mann. 4, vrouw. 7. OVERLIJDENS: Joannes Meganck, echtg. Rosalia Jacob, rustend remmer aan spoorweg, 71 j.. Van der Noootstr. 10. Maria Volckaert, z. b., 85 j.. Ouden Dend. stw. 269. Theresia De Vos, z. b., Dokter De Moorstr. BELANGRIJK BERICHT. De personen die aangifte van overlijden doen worden beleefd verzocht volgen de stukken mede te brengen naar het bureel: 1. Bulletin van overlijden, ondertee kend door den geneesheer; 2. Eenzelvigheidspapieren (trouw boek en eenzelvigheidskaart) 3. Rantsoeneeringskaart van de over ledene. 4. Pensioentitel voor de ouderdoms- gepensionneerden Er wordt ook aan herinnerd dat het bureel van den burgerlijken stand open is 's Zondags, van 8 tot 9 uur. voor aangifte van geboorten en overlijdens. Op 12, 13, 19 en 20 December e.k., telkens te 19 uur, opvoering van de LIEFDADIGHEIDSREVUE ten voordeele der noodlijdenden. Alle stedelijke tooneel- en muriekvereenigingen verleenen hun mede werking. Tientallen nieuwe dekors. Feërieke verlichting. Balletten. Machtig orkest. Drie uren spektakel. 150 UITVOERDERS Een voorspel en twee bedrijven. Prijzen der plaatsen 15, 12.50, 10, 6 en 4 fr. Kaarten in heu Burgers huis, Groote Markt. Alle dagen.

Voor Allen | 1939 | | pagina 4