VROUWEN EN KINDEREN WORDEN VERMOORD TE HELSINKI! I n WELDOENSTER MISDADIGSTER POLITIEK PANORAMA TRIOMF DER E N GEWETENLOOSHEID Gobfef, namens de socialistische k ondervraagt minister Guff over de bestaande toe standen inzake militiever goedingen die niet kunnen blijven duren ZONDAG^ DECEMBER 1939 0,50 Ir, Nr. 34 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie DE BESTE LEKTUUR VOOR DEN SOLDAAT VOOR ALLEN Uitgave O Zooals we heftig gepro testeerd hebben tegen het moorddadig bom bardeeren van open steden in Spanje door Franco's fascistische vreemde vliegers, zoo ook verheffen we de stem van het geweten tegen de onnoemelijk barbaarsche praktijken van het groote Russi sche leger, dat het klei ne Finsche volk aan valt. De Russische lucht macht is veel sterker dan de Finsche. Zijn dat heldendaden met de zware bombar dementsvliegtuigen de woning wij ken van Hel sinki plat leggen Het nazisme heeft goe de volgelingen gevon den in de Russische mi litairen. Vol afschuw volgen de vrije publieke opinies het drama van Finland. Het groote Rusland komteer klein en laag hartig uit. Het zal Rusland niet dienstig zijn dit kleine volk te hebben aange vallen. I, Met den verrekijker Propaganda Een gevat antwoord Rauwe en grauwe werkelijkheid Wat dient er gedaan V® R ALL LDAKT1E EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent Telefoon 157.40 (4 lijnen) A BO N N E.M EN T SPKIJ ZEN i jaar 23.00 tt. 6 maanden 12.00 fr. 3 maanden 6.30 fr. •'ofilcheck Het Licht Gent: 56733 Cm. Mijn onwetend heid is mis schien niet te verontschul digen, maar enfin, men kan niet van ieder een eischen dat hij een Pic de la Mirandole is. Deze wegk heb ik voor de eerste maal kennis gemaakt met «De Vlaamsche Volksstemweekblad der Vlamingen in het Walenland. Ik lees het hoofdartikel: «De Grootste Weldoenster en tevens de grootste misdadigster van onzen tijd». Haha! zeg ik bij mezelf, nu gaan we 't eindelijk eens weten waaraan onze tijd mank gaat! Ik aan 't lezen: De grootste misdadigster? Dat is de pers! De pers? (Misschien ware het juister te zeggen: het verplich tend onderwijs. Want zonder verplichtend onderwijs zou de pers nooit zoo'n uitbreiding heb ben genomen.) Maar kom, dat is een andere kwestie. Ik lees dus verder en land aan bij het hoofdstuk over de ongods dienstige pers. Brrr! «In die slechte bladen vindt gij ook nog verslagen van «schoone misdadentot in de minste bijzonderheden uitge pluisd, met fotos daarbij; ver halen van woeste en zinnelijke tooneelen verteld met een verleidende en uitdagende welwillendheid. Mengelwerk en vertellingen zitten vol van driftige liefde: ontrouw van gehuwde lieden, onwettige huishoudens, vrije liefde, ongebondenheid van allen aard. En dat alles ivordt goed gepraat, de deugdzame menschen integendeel icorden uitgemaakt voor onnoozelaars. Met de getrouwden, die den moed hebben een groot huis houden kinderen te aanvaar den, wordt schandalig den zot gehouden. De eerlijkheid wordt een dwaasheid ge noemd, enz... Een mensch met gezond verstand begrijpt wat een noodlottigen invloed zoo'n vergift in de zielen teweeg brengt. Godsdienst, deugd, kuisch- heid, eerlijkheid, huwelijks trouw, bezwijken stilaan bij lieden, die zulke bladen lezen.» Voila! Ge zijt lezer van een ongods dienstig blad? Welnu, dan its het met uw deugd, uw kuiscliheid, uw eerlijkheid en uw huwelijks trouw onherroepelijk naar de vaantjes. Misschien wist ge 't nog niet? Maar 't is toch zoo! Met andere woorden, ge zijt op weg om een smerige piet, een Sodomieter, een bedrieger, een handelaar in blanke slavinnen, een schrift- vervalscher en andere mooie din gen meer te worden. En denk nu niet dat ge u uit dien modderpoel redden kunt door uw ongodsdienstig blad bui ten te gooien en een z.g. onzijdig blad te nemen, zooiets van mos sel noch visch. Nee, meneer Want die bladen, die den godsdienst doodzwijgen, zijn al even verfoeilijk Met dat dood zwijgen kweekt men een soort burgers die rijp zijn voor alle lafheden Pardaf 't Gaat slecht in de wereld? De internationale moraal wordt onder de voeten geloopen, de kleine naties verliezen hun zelf standigheid, het woord is aan het wapengeweld Spiegel u, man Dat komt ervan een ongods dienstig of onzijdig blad in uw huis te laten Lees de katho lieke kranten en alles komt te recht. En zeggen dat alles zoo een voudig is en dat de menschen dat verduiveld niet willen begrij pen Men zou er op den duur zijn geloof bij verliezen... PIER MOEIAL. BIJ de Dultschers wordt alles «we tenschappelijk. voorgesteld. Be wijs dat dit volk of zijn leiders, besmet zijn met een «meerder waardigheidsgevoel» dat aan henzelf en hun buren nog veel onaange naamheden zal berokkenen. In tijden van oorlog, en dat is sedert 1870 voor Duitschland een latente geestesgesteldheid geworden, dienen al die «pseudo-wetenschappe- lijke kapellekens de binnen- en bui tenlandsche meening te beïnvloe den. Dat is hun xol, daarvoor genie ten zij van staatswege steeds een geweldigen steun. Zoo meent het «Instituut voor Dagblad wetenschap», in België doet men dat nederiger en noemt men onze gelijkaardige inrichting Belgisch Instituut voor Journalis ten» ook haar deel te moeten doen waarin geschreven staat dat de Duitsche pers tenslotte veel vrijer en veel moreeier is dan de Engel- sche Want de meeste Duitsche aanvallen zijn gericht op Engeland. De hoogste boomen vangen immers het meest de stormwind op... De schrijver van dat werk, dat la ter een grootere dokumentaire waar de zal hebben, omdat we dan eerst goed zullen kunnen beseffen hoe laag sommige menschen kunnen val len als zij buigen voor het regime, moet wel naief zijn, en zijn op drachtgevers niet minder, om te- veronderstellen dat hun drogrede nen ingang zullen vinden bij een volk dat ondanks eeuwenlange ver drukking nooit afgeleerd heeft de daden van elk gezag kritisch te be- oordeelen. Nog eens om te bewijzen dat de Duitsche propaganda in ons land in alle domeinen heftig gevoerd wordt. Als al dat materiaal na den oorlog kan samenkomen wordt het stellig een geschiedkundige dokumentatie van uitzonderlijke beteekenis en lee ring voor ons nageslacht EEN persafgevaardigde van de Engelsche ambassade legde en kele dagen geleden een verkla ring af over de houding van Engeland en de Belgische neutrali teit. Die verklaring was zeer hoffelijk en redelijk. Ze kwam op haar tijd want er zijn enkele bladen die in ons land er alles op zetten om voor al Engeland te bezwadderen. Het is waarachtig geen toeval dat het de Vlaamsch-nationalistischerexisti- sche en... nu ook de kommunistische bladen (hun nieuwste bondgenoo- ten) de Duitsche anti-Engelsche pro paganda komen versterken. Engeland begrijpt onze houding en zijn pers heeft nog nooit onze «neu traliteit» scherp aangevallen. Het zelfde kan niet gezegd worden van sommige «gleichgeschaltete» bladen van over den Rijn. Het ontgaat verder de Engelschen niet dat enkele Belgische bladen den anti-Engelsche politiek meevoeren, maar zij blijven daar zeer nuchter bij omdat zij heel goed weten dat vermelde, door buitenlandsche en zeer verdachte fondsen onderhouden bladen, de Belgische openbare mee ning niet vertegenwoordigen. Onze openbare meening vergist zich immers niet en weet zeer goed vanwaar gebeurlijk een aanval zou kunnen komen en vanwaar de hulp. Den dag dat de regeering zal be sluiten de financies van de Vlaamsch- nationalistische, rexistische en kom munistische buitenlandsche spreek trompetten te onderzoeken zal men de tastbare bewijzen vinden van hun knechtschap jegens buitenlandsche propagandabureaux. BESTUREN beteekent vooral vooruitziende zijn. Een partij die op haar verleden, hoe schit terend dat ook was, zou blij ven leven in het heden, veroordeelt zichzelf. Was het nabije verleden grauw en vol kommer voor de arbeidende klas se, het heden is het nog meer. Meer dan één half millioen kost winners werden gemobiliseerd en hun gezinnen aangewezen op een al te magere vergoedingAlhoewel de mobilisatie alleen de jonge mannen omvat zagen wij daarom de werk loosheid niet verminderen. Integen deel Die stijgt nog van week tot week en sleept in haar draaikolk duizenden gezinnen mee naar de ar moede en de vertwijfeling. Aan hen die nog werken tracht men inmiddels wijs te maken toch gematigd te zijn in hun looneischen. Sommige reaktionnairen droomen ervan den index het schommelen af te leeren en aldus een einde te ma ken aan de aanpassing der loonen. Inmiddels stijgt de levensduurte op onrustwekkende wijze. We gaan naar een algemeene uitputting van de arbeidende standen. Een belang rijk deel van den middenstand is bedreigd door het spook van het failliet. Moest de oorlogstoestand aan onze grenzen niet zoo dreigend zijn, een revolutionnaire beweging, als die van 1936, ware niet uitgesloten. Maar hoelang zal het volk deze harde beproeving, dat men niet kan blijven sussen met kruimel-liefdadig heid op patriotieke hymnes, kunnen doorstaan Deze ellende die nog stilzwijgend achter gesloten deuren en even sterk gelsoten lippen wordt geleden, is des te ondraaglijker naarmate de oorlogswinsten van sommige beter bedeelden grooter wordt. Let wel op, we zijn niet in oorlog, geen vijandelijke legers zijn op ons grondgebied, en bedreiging, hoe ge vaarlijk ook, kan geen voorwendsel zijn om den binnenlandschen vijand, de armoede, vrij spel te laten en het land op deze wijze te verzwakken. HET beangstigend vraagstuk is niet op te lossen in een hand omdraai. Dat beseft elkeen, ook zij die het zwaarst erdoor getroffen zijn. We dienen ons nu al voor te berei den om den na-oorlogschen toe stand, die nog erger dreigt te zijn, te kunnen beheerschen door de noo- dige veranderingen aan het regime door te voeren, die ons volk een mi nimum van bestaanszekerheid kun nen bezorgen. Wie het tot nu toe nog niet kon of wilde begrijpen zal nu toch wel overtuigd zijn dat het niet verder meer kan gaan en alleen de aftake ling van het hyper-kapitalisme en de organisatie van een nieuw verdee- lingssysteem meer sociale zekerheid kan brengen. Na den oorlog zal de technologi sche werkloosheid nog geweldiger vormen aannemen, want in alle lan den, waar men voor den oorlog werkt, wordt het voortbrengingssysteem in gericht op overproduktie en de ar- beidsmethodes gerationaliseerd tot het uiterste. Het is absoluut uit gesloten dat de soldaten, die men dan zal demobiliseeren, na hun of fer aan het vaderland gebracht, door datzelfde vaderland aan een orden telijk bestaan zullen kunnen gehol pen worden als er geen doortastende regime veranderingen komen. En wat dan Zij die destijds de kampagne voor het Plan van den Arbeid be studeerd en begrepen hebben zullen klaar zien in de toekomst. Daarom moet er zonder dralen aangepakt worden. Nu al moet de propaganda voor deze hervormingen aangepakt worden. Het is onze plicht jegens onze klasse, ons volk en vooral je gens hen die nu voor ons de wacht opgetrokken zijn. Willen wij ons land, Europa, ja de wereld, een nieuwe periode van onrust, verwekt door de ondergangs- krisissen van het dekadente kapita listische regime, besparen dan moe ten wij NU al aan de propaganda voor deze hervormingen. Intusschen, om het grootste leed van vandaag te. verzachten, dienen wij te eischen dat de vergoeding aan de militairen en hun gezinnen gevoe lig verbeterd worde. De mannen van de vuurlinie zouden ons niet begrij pen en van ons vervreemden moesten wij daarvoor niet strijden. Vergeet niet dat deze oorlog er eene is die van beslissenden aard zal zijn niet alleen op nationaal, maar vooral op sociaal gebied het is een strijd voor het bestaan. In dezen strijd moeten arbeiders en soldaten broederlijk naast elkaar optreden en den gemeenschappelij- ken vijand, het redeloos en onrecht vaardig kapitalistische stelsel neer- slaan. DE kommunistische schanddaad tegenover Finland heeft de maat doen overloopen... Als we zeggen kommunis tische schanddaad dan denken wij niet alleen aan het gebaar van den Russischen bloedhond die met aan wending van het brutaalste geweld een klein, eerlijk en vredelievend buurvolk onder den voet loopt. Even wraakroepend zijn de diplomatieke spitsvondigheden waarmede Moskou zijn verantwoordelijkheden tracht te verbergen en vooral de tergende argumentatie, of liever woordenzwendel, waarmede de knechten van Stalin de misdaad van hun meester trachten goed te praten. Dit alles legt volledig de wonde open waaraan de wereld in de laatste .jaren van de eerie kwaal in de andere is gevallen, om tenslotte in de huidige ontbinding te geraken. De wereld, de levenshouding van de naties, de vrijheden van volken zijn immers verloren gegaan aan die atmosfeer van cynisme en bedrog, aan dit gebrek aan elementaire eerlijkheid en moraal, die zich in de afgeloopen jaren hebben gemanifes teerd en vermenigvuldigd. Dit alles is in de eerste plaats te wijten aan de goedgelovig heid van de massa's, die, indien zij zich niet volstrekt lieten overtuigen, dan zich toch voldoende door maneuvers en kam- pagnes lieten beroeren om zich in een afzijdige onverschilligheid terug te trekken. Aan alles is er echter een grens, ook aan de naïefheid van het volk. «Overwinning op het fascisme»! De Europeeschc vrede gewaarborgd junelden de Belgische knechten van Stalin toen de roode tsar het monsterverbond afsloot met den nazi-tiran, die een faam had verworven in het vervolgen en het onder drukken van de arbeidende klasse. Maar zelfs de eenvoudigste man uit het volk heeft toen begrepen dat dit verraad een aanmoediging tot den Duitschcn overval op Polen en tot het Europeesch konflikt beteekende. De piratentocht van de Sovjet-troepen in Polen. Wat werd daar niet rond gejubeld door onze laaghartige kommunisten, die met alle onmogelijke drogredenen de meineediglieid poogden te verbloemen van een lid van den Volkenbond, dat van een agressie profiteerde om eigen buit binnen te halen. De kroon wordt echter op het verraad en op het knechtschap van de Moskou-agenten gezet bij den gewetenloozen aanval op Finland. Het is het handsvol Finnen, in dienst van het internationaal kapitalisme, dat den Sovjet-kolos in zijn levensbestaan bedreigde! Zóó luidt het thans. De moordende luchtraids op Helsinki en andere open steden van de jonge Skandinaafsche republiek Dat is de opmarsch van den proletarischen vrede naar het Westen Het is kapita listisch bedrog te beweren dat er een rood imperialisme zou bestaan, dat in verzuchtingen, methodes en systemen evenwijdig maneuvreert met de bruine imperialistische pest. Het is begrijpelijk dat tegenover schaamtelooze goedpraterij van dit allooi vele arbeiders een gloed van -"erontwaardiging voelen oplaaien. De knechten van Stalin hebben immers iets over het hoofd gezien het instinkticf bewustzijn bij den klei nen mensch van het begrip goed en kwaad, rechtvaardigheid en onrecht. Wat ons betreft, ofschoon wij reeds lang de mentaliteit van de Belgische Moskou-agenten naar hun echte waarde hebben gemeten, wij zijn alleen nog verbaasd over hun buitengewone stoutmoedigheid en gewetenloosheid. Het Kremlin dienen moet ongetwijfeld een buitenkansje bieden Maar zijn tenslotte alle frazen van walg en afkeer tegenover het ellendig knechtschap van onze Stalinisten niet overbodig Hun laaghartige argumentatie om de bloedige avontuur- politiek van Moskou te verdedigen, naar vormt dit niet on zichzelf, ten overstaan van het gezond verstand der massa, de scherpste aanklacht die ooit kan uitgesproken worden Wie kan nu nog gehoor leenen aan de kommunistische maneuvers, die elke moeilijkheid in het land, elk incident in de kantonnementen trachten te exploiteeren om een kern van verzet en opstand in het land te onderhouden? Hebben zij dan toch nog de illusie dat Stalinistische kolonisatie in België mogelijkheden biedt Zij moeten toch weten dat de laatste scharen verdwaalde arbeiders zich met walg van het kom- munisme afkeeren. Tfit alle kwaad wordt uiteindelijk iets goeds geboren. Die kommunistische apotheose zal wellicht het vertrekpunt wor den van een nieuwe wereld, van een nieuwe moraal, van een nieuwe politiek, waar de kern van het bedrog en van de demagogie zal uitgeroeid worden. Want, laat het ons maar niet vergeten, de wereld is tenslotte, niettegenstaande de bemoeiingen van diplomaten, staatsmannen, bevoegdheden en eminenties, zooals de groote menschenscharen haar hebben, dulden of willen. HONDERDEN millioenen moeten er terecht worden uitgegeven voor onze bewapening. Maar het moreel van de troe pen is even belangrijk als de bewa pening. Dus moeten en kunnen er ueniauen millioenen worden uitge geven om den toestand van de fa milies van onze gemobiliseerden en van de alleenstaanden te verbete ren. Goblet, als socialistisch Kamerlid sprekend namens de socialisten, deed dit met klem uitkomen. Wat zegde Goblet? Men heeft een onderscheid tus- schen de gemobiliseerden gemaakt en dat leidt tot oneenigheid. Het koninklijk besluit is immoreel. De vergoeding zal aan een wees slechts moeten uitgekeerd worden als deze gedurende ten minste vijf jaar ten laste werd genomen door eenzelfden persoon. Zij zal geweigerd •worden als de ouders van die wees overleden vóór den bepaalden ter mijn. Dat is bepaald immoreel. Men heeft nu de gezinnen in vijf kategorieën ingedeeld. Drie kategorieën volgens de ge meenten; de vierde, die maar een deel de helft van het militie- geld ontvangen; de vijfde, die niets ontvangt en getroffen is omdat het plafond van de beroepsbelasting al te laag is in deze kwestie. Als ge meent, vervolgde Goblet, dat gij daarna een goed moreel bij het leger zult kunnen wekken met het half uurtje van den soldaat of met het pakket van den soldaat, dan vergist gij u. Met zulke maatregelen zal men de liefde voor 't vaderland «liet versterken. Klaar en duidelijk in zijn betoog pleitte Goblet voor de herziening van deze toestanden. Hij vroeg ook, dat voor de weder- opgeroepen onderofficieren en be roepsonderofficieren geen verschil in vergoeding zou bestaan. En zeer pittig verklaarde onze kameraad Goblet: Als gij een auto opeischt bij de burgers, gaat gij dan in de porte feuille van den eigenaar kijken voor aleer hem een vergoeding uit te be talen? Maar wanneer het gaat om een man, die gemobiliseerd wordt, vraagt ge naar een behoeftestaat. Moet de familie in de miserie ge stort worden, omdat de man of de jongen de wacht aan de grens op trekt? De Kamer was onder den indruk van de rede van onzen vriend. Minister Gutt antwoordde on middellijk. Een eerste verbetering stond hij toe de drie kategorieën werden op twee gebracht. Wat beteekent, dat in de dorpen gaande tot 5000 inwoners, de 8 fr. militievergoeding op 10 fr. wordt gebracht en het plafond van de tweede kategorie zal worden toege past. Over de andere eischen: verhoo ging of afschaffing van 't plafond, toestand der weezen, der alleen staanden, kregen we geen duidelijke belofte. Men zou onderzoeken. Wij zeggen het zeer bedaard, maar toch moeten we die verwitti ging geven. Onze jongens-gemobiliseerden zou den het niet begrijpen als men het op de lange baan schuift voor ad ministratief onderzoek. Het is hoog tijd dat men de militievergoedingen aanpast en zorgt voor de alleen staanden. En we zullen onze eischen niet op zak steken. We zijn over tuigd dat ons toekomstig nationaal kongres ook als allerbelangrijkste pimt deze kwestie zal behandelen. We geven het niet op, want onze eischen voor onze jongens zijn al te rechtvaardig. En recht moet geschieden. VOOR ALLEN -

Voor Allen | 1939 | | pagina 1