I BUITENLANDSCH OVERZICHT POLITIEKE GEDRAGSLIJN SPOORWEGEN BOVEN DE WOLKEN triomf der moderne techniek BELANGRIJKE BESLUITEN EN MEDEDEELINGEN WETSBESLUITEN DIE SLECHT WORDEN TOEGEPAST J. i 1 VLASSTREEK Bij een notarieelen krach 'sNadits Hoesten Molotov-Kuusinen en Geneve Zal Finland daadwerkelijk geholpen worden 't ROOS KRUIS w KLEINHANDELSPRIJZEN VAN KOLONIALE EN VOEDINGSWAREN VOOR DE VREEMDELINGEN LUCHTPOST tegen verminderd recht voor Kerstmis- en Nieuwjaarskaar ten met bestemming naar Belgisch Kongo VOOR DE BURGERLIJKE OORLOGSINVALIDEN Hernieuwde loonaanpassing SYNDIKALE KRONIEK RECHTSKUNDIGE KRONIEK ■2 - Voor Allen - 17 Dec. 1939- Strijd-Syndikalisme^'Quilcnland KUUSINEN jr fET cynisme, het bedrog en de leugentaal der leiders van Sovjet-Rusland grenzen aan het ongelooflijke. 1 Voeg daarbij de brutaliteit en de onmenschelijkheid mm waarmede het roode leger Finland aan het over- JHS ..::j meesteren is, de smeerlapperij der Sovjet-organen en het ft misbruik van de z.g. Finsche volksregeeringtiara dera verrader-spion Kuusinen, en ge krijgt een beeld van het eerlijke en vredelievende socialisme dat vadertje Stalin, met de hulp der buitenlandsche kommunisten over de wereld verspreiden wil. Het klinkt paradoxaal als we zeggen dat de Russische inval in Finland zoo laf als brutaal en stoutmoedig is. Laf, omdat vijftig maal meer Russen tegenover de Finnen staan brutaal, omdat de vroegere voorstanders der kollektieve veiligheid en internationale verstandhouding de onderhandelingen met Finland onmogelijk gemaakt heb ben; stoutmoedigomdat de U.S.S.R. de gansche wereld uitdaagt. Maar het is vooral de lafheid der Sovjet-regeering die de gansche wereld met misprijzen vervult, n.l. door het feit dat de Finsche volksregeerder Kuusinen als strooman optreedt voor de diplomatieke handelingen van Rusland in zake Finland. Finland icendde zich tot den Volkenbond, die het beroep ontvankelijk verklaarde. Het instituut te Genève noodigde de Sovjets uit zich voor de vergadering der volkeren te komen explikeeren. Molotof weigerde. Waarom? Omdat z.g. het niet de echte Finsche regeering is die daar zetelt. Men moet zich maar tot de regeering Kuusinen wenden deze alleen heeft de zaak van Finland in handen. Wij Russen helpen maar het Finsche volk van de tyrannie bevrijden. In hun verzet tegen Genève worden de Sovjets onrechtstreeks gesteund door Duitschland, dat geen lid meer is van den Volkenbonden een nieuw middel ontdekt heeft om druk uit te oefenen op de kleine neutrale landen, met het doel de positie van Engeland en Frankrijk te verflauwen. In verband met het proces dat te Genève gevoerd wordt, hebben de kleine neutralen inderdaad geen gemakkelijke taak. Berlijn profiteert daarvan en heeft te verstaan gegeven dat zij een partij die in oorlog is met Duitschland niet hebben te steunen. De noodige, klassieke bedreigingen werden aan de verwittiging toegevoegd. Het gevolg was dat de neutralen, aangezet door Nederland, een verklaring aflegden volgens dewelke zij slechts de zaak van Finland op de dagorde konden aanvaarden. De Finnen strijden met een meer dan bewonderens- waardigen moed, en hebben tot nu toe stand gehouden. Het roemrijke en onoverwinnelijke roode leger onderging zelfs ontzaglijke verliezen. We denken hierbij aan Polen, dat in drie weken overmeesterd werd. Kunnen vrij de twee kampanjes gaan vergelijken Er zijn daarmee te veel militaire, aardrijks kundige en ethische faktoren gemoeid om uit een vergelijking een kategoriek besluit te trekken. Toch kan worden gezegd, dat. ten opzichte van den strijd die in het Noorden plaats grijpt, de Russen op militair gebied een misschien fatale misrekening gemaakt hebben, en dat zoowel het Finsche leger als de Finsche natie in haar geheel, in hooge mate superieur zijn can de Poolsche. Een tweede konlclusie is. dat het roode leger niet is wat men er altijd over verteld heeft. Maar met genie, moed en heldhaftigheid waarmede door de Finnen wordt gestreden, zullen deze het tenslotte toch niet kunnen volhouden tegen den reus. Finland wordt steeds bereid gevonden te onderhandelen. De Sovjets toillen voortvechten om de Finnen van de kapitalistische beulen te verlossen Verleden week richtte het ministerie van buitenlandsche zaken uit Helsinki een oproep tot de wereld Wat gaat de wereld doen in verband met Finland Alle Finnen stellen zich die vraag. Overal wordt ons sympathie betuigd, maar kan er niets anders gedaan ivorden De Volkenbond en de wereld hebben tot nu toe steeds toegekeken en sympathie betuigd. Sedert de vergadering te Genève nu geopend werd, schijnt er een verandering te hebben plaatsgegrepen in de gemoederen der vrije landen. Zal de druk groot genoeg zijn om de gedelegeerden te Genève dezen keer doeltreffende maatregelen te doen nemen Zal er geluisterd worden naar de stem van den Finschen afgevaardigde Holsti, die in zijn prachtige redevoering zei De heer Litvinov verklaarde indertijd dat de Volkenbond krachtdadig moest optreden tegen den aanrander en steeds tvas Rusland voorstander van de kollektieve veiligheid. Zulks heeft dit land niet belet Finland aan te vallen. Leger, vloot en vliegtuigen van de Sovjets hebben dood en verwoesting gezaaid. Tevergeefs heeft Rusland een z.g. Finsche regeering t uit den grond gestampt het gansche Finsche volk staat aan de zijde van zijn wettelijke regeering. Finland heeft thans daadwerkelijken bijstand noodigom de wapens van de Sovjets af te wenden zijn internationale resoluties niet voldoende. Finland vecht ook voor de politieke idealen van andere volken. Doet uw plicht, besloot Holsti, zich tot de afgevaardigden der bondsnaties wendende, zooals het Finsche volk den zijnen doet. Zullen de vrije volken der wereld hun plicht begrijpen en hoe zullen zij Finland en gansch het menschdom bevrijden van moord, leugen en onveiligheid? G. D. V. HOLSTI MET zekere belangstelling zal men de gedachtenwisseling hebben gevolgd, die zich in den schoot van den Algemee- nen Raad der B.W.P. heeft voorge daan. Het was bijlange niet een nuttelooze diskussie. alhoewel men kan opmerken dat de tijden weinig geschikt zijn om doktrinale besprekingen te hóuden en theoretische verhoudingen te bepalen. Maar, hetzij dat men dit nu wil of niet, daar is een neutraliteitspositie waarin wij verkeeren, die gelegenheid biedt er beschouwingen aan vast te knoopen, die tenslotte dan hun aan- knoopingspunten vinden in de theore tische grondslagen en doktrinale fun damenten van ons partijleven. Men moet dus inzien en begrijpen, dat deze gedachtenwisseling het kader is te buiten getreden, waarin men het verloop van deze bespreking zou willen houden hebben. Dit is nu precies niet zoo erg en vormt op zichzelf geen kwaad, op voor waarde althans, dat men in niets over drijft en de persoonlijkheden vermijdt. Want niets is zoo pijnlijk, dan dat bij theoretische gedachtenwisselingen weze het dan nog over de neutrali teitspolitiek van ons land persoon lijke gevallen, te pas of te onpas, in het gedrang worden gebracht. Zelfbeheersching is bij soortgelijke gedachtenwisseling, en vooral in dit tijdperk, sterk aan te bevelen. Zoo draagt men er toe bij, dat de gemoe deren niet nutteloos worden geschokt. Het essentieele van de gedachten wisseling. verbonden aan de neutrali teitspolitiek, en waartoe Rik De Man met een bijzonder ontwikkelde opvat ting in «Leiding» aanleiding had ge geven, was heel zeker een diskussie overwaard. Ja, moest tot een bespre king voeren, niet zoozeer om de per soonlijke opvatting die er mede ge moeid was, dan wel om de theortische Waarom, lijden aan HOOFDPIJN M I O R A I N K TANDPIJN ORIEP RHEUMATIEK ZENUWKOORTSEN PIJN DER MAANDSTONDEN als de WONPERBARE BRUINE POEDERS van der Apotheek DE POORTERE. te ST-NIKLAAS-WAAS, U oogenbllk- kelljk zonder schadelijke gevolgen van deze Dljnen zullen bevrijden. De dooi van 6 poeders 4 frank. De drledubb doos 25 poeders 10 fr. Te verkrijg. In alle goede apotheken cf vrachtvrij tegen postmandaat Gebruikt ze eens. U zult nooit geen andere meer gebruiken. welke men er meende te moeten aan vastknoopen. En vloeiend uit de pen van een man die de funktie van partijvoorzitter waarneemt, kregen dezes uitdrukkin gen en beschouwingen een grootere en vèrdragendr beteekenis dan als zij uit den mond of uit de pen van welkdanig ander partijgenoot zouden gekomen zijn. Bedoeld artikel heeft wat stof doen opvliegen, tot een gedachtenwisseling aanleiding gegeven en een bespreking uitgelokt, die vruchtbare gevolgen kan hebben, tenminste indien men de per ken van zekere vereischten niet te bui ten gaat, en indien men zich aan het overtreden van zekere stelregels niet bezondigt. Het spreekt vanzelf dat, zonder daarom de neutraliteitspolitiek van ons land ten doode op te schrijven, er verschil van meening kan zijn over het uitwerken van zekere punten óf het toepassen van zekere bepalingen, of het aannemen van zekere houdin gen. Dit zal altijd het geval zijn, wat ook de toestand weze waarin wij ons zul len bevinden. Maar verschil van opvatting, van meening of van toepassing, beteekent daarom geenszins dat iets tot een breuk, tot een negatie of tot een ver nietiging moet komen. Men kan evengoed over den grond van een zaak akkoord gaan, zonder daarom met alle er aan verbonden de tailkwesties in te stemmen. Daarbij, er moet meeningsverschil bestaan uit de botsing van de ge dachten spruit het licht. Zooniet zou den wij een te beklagen en ten doode opgeschreven politieke instelling zijn. Verheugen wij er ons bijgevolg eer der om. dat we, ondanks de talrijke en moeilijke omstandigheden, nog springlevend zijn gebleven en ons nog het genoegen van een diepgaande ge dachtenwisseling kunnen veroorloven. Maar hier mogen wij het toch ook niet te ver laten komen, want het zou kunnen gebeuren dat het volk de brui geeft aan diskussies zonder uitkomst. Na deze gedachtenwisseling van uit eenloopenden aard heeft men in meer derheid de gevolgde buitenlandsche politiek goedgekeurd. Dat is zeker hartversterkend voor den minister van buitenlandsche za ken, onzen vriend Spaak. Maar dat wil nu daarom niet zeg gen, dat men met andere meeningen en opvattingen geen rekening moet houden. In elke oprechte opvatting, in iedere gezonde meening, ligt iets goeds besloten; en bijgevolg moet men het goede zien dat er in steekt. Door dit in aanmerking te nemen en daarmede rekening te houden, zal men het best de algemeene belangen van een volksgemeenschap weten te dienen. Neutraliteit wil nog niet zeggen laksheid, lafheid. Het beteekent ook nog niet dat wij ons een rad voor de oogen moeten laten draaien. Neen, niets mag ons beletten de feiten te zien zooals ze zijn. Want het is maar door werkelijk de feiten in aanmerking te nemen, dat wij ons een goeden weg zullen kun nen uitstippelen. Een weg, waarover wij naderhand niet zullen moeten beschaamd zijn. J. DE CONINCK. Zonder overdrijving kan men zeg gen, dat de bergspoor wegen, die door lange tunnels en ver vaarlijk hooge bruggen duizend en meer meter boven den zeespiegel heenslingeren, de grootste triomf zijn van de menschelijke techniek van vlijt en aanhoudende inspan ning. Als wij over de wonderen der hedendaagsche techniek spreken, dan denken wij over het algemeen in de eerste plaats aan het vliegtuig en de radio. Meestal wordt de ijze- renwegbouw, en speciaal die in de bergachtige streken vergeten, omdat het werk hiernaar gebeurt in voor de menschen bijna ontoegankelijke streken, en het dus aan de verbeel ding van het publiek ontsnapt. Er bestaat geen onvergetelijker ge voel dan een reis, niet aan den voet van het gebergte, maar daar boven op, tusschen de gletschers heen. Elk oogenblik gaat men denken aan zijn laatsten levenstocht, zoo hoog rijd t men soms boven den bewoonbaren grond. Alleen de gedachte aan de zekerheid waarmede de technici den spoorweg, de bruggen en de tunnels hebben aangelegd, stelt u een beetje gerust, en dan kunt gij de schoon heid van het landschap bewonderen. Intuïtief gevoelen de reizigers ten slotte dat ze gerust mogen zijn. Maar wat zij meestal niet weten., is het feit dat de bergspoorwegen ontzag lijk veel moeite en moed hebben ge kost, zonder dewelke de technische kennis en vaardigheid zonder prak tische waarde zouden zijn. De titanenarbeid vangt aan daar ergens in het dal, waar ingenieurs, landmeters en industrieelen de open bare overheden, kapitalisten en grondeigenaars tot de overtuiging brengen dat de konstruktie van een ijzeren weg door de bergen mogelijk is, en vooral dat de aanleg ervan noodzakelijk is en rendeerend zal zijn. Het laatste punt is een hoofd- vereischte om met den bouw te kun nen aanvangen. Wanneer allen akkoord zijn over de verscheidene uitzichten van het projekt, gaat het er in de wildernis van rotsen, ijsvelden en bergstroo- men op los. Geschikte, kloeke en stoutmoedige arbeiders worden aan geworven; springstoffen, gereed schappen en materiaal worden aan gebracht; iedereen krijgt een te ver vullen taak ,net als in een oorlog Maar hier geldt het een strijd tegen de woeste natuur, waar de mensch als overwinnaar zal uitkomen. De strijd begint beneden. Stuk na stuk, wordt de rots uitgehouwen, dwars door het gebergte; watervallen worden verplaatst; bosschen ontwor teld. Zoo gaat het naar omhoog; de eene dwarsligger komt vóór den an dere, de eene paal naast de vorige; Over 324 bruggen en door 28 tunnels rijdt men met den Gotthardtrein. Men gaat, draait, keert terug op dezelfde plaats maar veel hooger, steeds hooger tot op 1150 meter boven den zeespiegel. Bijna 2ooo meter doven den zee spiegel ligt de spoorweg, die de menschen in het hart van Engadin in Zwitserland brengt. Kunt gij u voorstellen hoe die brug er kwam? materialen worden steeds aange voerd. Het heeft jaren geduurd om alles te bestudeeren en uit te rekenen vooraleer men begint weet men reeds hoe en waar het eindigen zal. Hier komt een tunnel, daar een hang brug, daar een afdamming. Zooveel millioenen kilogram staven heeft men noodig, en moervijzen, en bal last, en kabels... Het zal ook nog en kele jaren duren vooraleer de proef- trein over het spoor zal loopen. Toch komt de baan er, en de he- melhooge bruggen, de tunnels zon der einde, de stations op plaatsen waar de menschen in het dal nooit zouden aan gedacht 'hebben dat men ze per trein kon bereiken, op plek ken waar vroeger dagen voor noodig waren om er heen te gaan en waar men nu aanlanden zal na enkele uurtjes, gezeten in een veilig trein- coupé. Dat wonder werd door de inge nieurs en arbeiders verricht, die al tijd bereid worden gevonden voor het welzijn der gemeenschap, den strijd tegen de oermachten der na tuur aan te gaan. Het is de triomf van den mensch. In de huidige omstandigheden verkee ren talrijke personen of gezinnen ln een moeilijken toestand. Oude of nieuw- opgerichte vereenigingen of groepeerin gen hebben de taak op zich genomen, gelden in te zamelen, waardoor het hun mogelijk is hulp te bieden aan sommige kategorieën van personen, die thans bij zonder noodlijdend zijn. Onder de mid delen welke zij aanwenden om dit doel te bereiken, komt onder meer voor: ver koop van waren of van voorwerpen ten bate van allerlei goede werken. Al deze initiatieven, die voor doel hebben te ge- moet te komen aan de moeilijkheden in verband met de benarde tijden die wij doormaken, verdienen zeer zeker waar deering en aanmoediging. Nochtans acht het departement van ekonomische zaken en middenstand zich verplicht, het publiek te waarschuwen voor het optreden van sommige perso nen, die geld inzamelen of. iets te koop aanbieden. Onder meer wordt er op gewezen: 1) dat dergelijke werking noch offi cieel noch officieus beschermd wordt, en dat het feit, houder te zijn van het onderscheidingsteeken van leurder of venter, geenszins bewijst dat op de be stemming van de opbrengst van den ver koop kontrole wordt uitgeoefend: 2) dat de grootste omzichtigheid moet aan den dag gelegd worden ten aanzien van de middelen (kleeding of kleeding- stukken, dokumenten, getuigschriften, beweringen, enz.) aangewend door de «tusschenpersonen», die zich zouden uit geven als officieel aangesteld of afge vaardigd door openbare besturen; 3) dat deze handelsverrichtingen ten bate van liefdadigheidswerken, uitslui tend plaatsvinden onder de volledige verantwoordelijkheid van de betrokken groepeeringen of vereenigingen, of van de door hen aangestelde personen. Handelaars, gedreven door een vader landslievend en prijzenswaardig initia tief, bieden «soldatenpakketjes» te koop. Nochtans werden misbruiken vastge steld pakketjes met waren van geringer kwaliteit, of zoo samengesteld, dat de van kracht zijnde reglementeering op premie-verkoop of op uitverkoop over het hoofd werd gezien. De handelaars, die soldjtenpakketjes te koop aanbieden, moeten, om alle moeilijkheden te vermijden, afzonderlijk den prijs aanduiden van ieder artikel, waaruit de pakketjes zijn samengesteld De Intersyndlkale Groepeering voor de verdeeling van koloniale en voedingswa ren brengt ter kennis van zijn leden, dat, ln akkoord met den minister van ekonomische zaken en middenstand, de kleinhandelsprijzen van de volgende waren, van Maandag II December 1939 al en tot nadere kennisgeving, moeten beschouwd worden als de grenzen tus schen dewelke deze kleinhandelsprijzen mogen schommelen, namelijk volgens de lokaliteiten en de distributlekosten die hun eigen zijn. Gerangschikte suiker, los of in doozen van 1 kgr: Tienen, het kgr. 4,404,80 andere merken, het kgr., 4,254,65 Kristalsuiker, het kgr. 3,403,35 Rijst Siam, het kgr. 2,503,30 Rijst, Japansch type, kgr. 3,253,75 Rijst Fancy, het kgr. 5,006,00 Gebrande koffie, Congo Ro- busta, het kgr. 1013,50 Zachte zeep, los, het kgr. 3,303,80 Witte harde zeep, soort Mar seille (72% vetstoffen-) kgr. 4,756,25 Alkoholazijn (inlandsch) ge wone kwaliteit, basis 6 gra den, de liter 1,25—2.00 Aardnootolie, gewone kwal. 6,009.00 Soya-olie, de liter 6,508.00 Gebroken erwten, gew. kw. 3,754,25 Droge ronde erwten, kgr. 2,603,25 Droge boonen, type Danube 4,505.25 Witte flageolets, kgr. 5.005.75 Groentenconserven zonder verhooging op prijzen v. Aug. Deegwaren a) Baslsbloem, gewone kwal., los, het kgr. 3,804,20 b) Basisgriesmeel, van harde tarwe. gew. kwal., los of ln pakken, het kgr. 5,806,40 c) van merk (Belgisch fabri kaat) ln pakken, het kgr. 7.408,00 Bloem 00, los, het kgr. 1,852,05 Keukenzout, los, het kgr. 0,500,80 Spratts, ln aardnootolie 1/4 Club 22 mm de doos 1,351,65 1/8 Club 22 mm., de doos 1.151,50 Portugeesche sardienen, ln olijfolie, gewone kwaliteit: 1/4 Club 30 mm., de doos 2,503,75 1/8 Club 30 mm., de doos 2,002,80 Marokaansche sardienen in aardnootolie: 1/4 Club 30 mm., de doos 1,952,25 Japansche pilchards, gr. doos 2,75—4,25 Amerikaansche pilchards, ld. 3,754,50 Inlandsch verpakt rundsvet, het kgr. 6,508,00 Vreemd verpakt rundsvet 11,0012,00 Geraffineerde reuzel, het kgr. 8,509,50 Kookchocolade, blok, het kgr. 10-13,00 Cichorei ln pakken, volgens merk en kwaliteit, het kgr. 3,004.80 Lucifers, volgens merk, 1 pak van 10 doozen 1,401,75 Produkten van runds- en var- kensslagerlj: Inlandsch rundsvet. kgr. 6,007,00 Inlandsche reuzel (lies- en spekvet), het kgr. 1012,00 BIJ het K. B. nr. 62 van 16-11-1939, houdende reglementeering van de be roepsbedrijvigheid van buitenlanders, wordt een «kaart voor vreemde leurhan- delaars» ingevoerd. Het departement van ekonomische za ken en middenstand vestigt de aan dacht van de buitenlanders op de voor waarden waaronder bedoeld besluit toe gepast wordt. Bij de nieuwe reglementeering wordt niet bedoeld de bedrijvigheid: 1) welke, krachtens het K. B. n. 285 van 31-3-1936, houdende aanvulling en samenschakeling van de bepalingen be treffende de tewerkstelling van buiten landsche arbeidskrachten, het verplicht bezit van een «arbeidsvergunning» in voerde; 2) welke krachtens het K. B. van 29- 12-1936, houdende samenschakeling van de reglementeering Inzake leurhandel, verplicht bezit van de kaart voor vreemde leurhandelaars Invoerde. Alle andere bedrijvigheid met winst oogmerken valt onder toepassing van da reglementeering van 16-11-1939. De buitenlanders die op het grondge bied van het koninkrijk een bedrijvig heid met winstoogmerken uitoefenen, onder dekking van een dokument en visa waarbij het hun toegelaten wordt ln België te reizen, en die ln het bezit van de «bedrijfsvergunntng» moeten zijn zullen deze moeten aanvragen van den datum af die door het ministerie van ekonomische zaken en middenstand zal worden vastgesteld. Eveneens zal een bij de nieuwe regle menteering bedoelde buitenlander, die, sedert een vroegeren datum dan 16-11- 1939 ln België, gewoonlijk en onder dek king van. en regelmatige verblijfsvergun ning. een ambacht, een beroep of eenig bedrijf uitoefent, zijn aanvraag om de bedrijfskaart te verkrijgen moeten indie nen binnen den door den minister van ekonomische zaken en middenstand te bepalen termijn. Bij uitvoeringsbesluiten worden eer lang de formaliteiten bepaald welke, zonder nader ultsel, door de andere bij het nieuw besluit bedoelde katego rieën van buitenlanders moeten vervuld worden. Bij uitzondering, worden de Kerst mis- en Nieuwjaarskaarten, de prent kaarten, alsook de naamkaartjes onder epen omslag, met bestemming naar Belgisch-Kongo en zonder ander ge schrift dan naam, adres en handteeke- ning van den afzender, datum van ver zending en een beleefdheidsformule, in ten hoogste 5 woorden uitgedrukt, van 1 December 1939 tot en met 15 Januari 1940 tot het vervoer met den lucht- dienst Europa-Congo toegelaten, mits een luchtrecht van 70 centimes per 5 gram. De totale frankeering van een soort gelijke zending, wegende 5 gram of minder, zal dus 1 fr. bedragen. De Dienst der Burgerlijke Oorlogs slachtoffers heeft met 11 December 1.1. de verzending aangevangen van de roode kaarten waarbij, voor het vijf jarig .tijdperk 1940-1944. aan de burger lijke oorlogsinvalleden, die een pensioen genieten van minstens 25 t.h., vermin dering wordt verleend op óe normale prijzen der spoorwegbiljetten. Bewuste kaarten zullen van heden af mogen gebruikt worden; het berust dienvolgens op de betrokkenen het ontvangstbewijs van hun nieuwe kaart, vergezeld van de oude witte kaart. terug te sturen aan den heer Minister van Financiën, Dienst voor Burgerlijke Oorlogsslachtoffers, 14, Wetstraat, te Brussel. verhooging van 0,25 fr. zou worden toegepast. Aldus zullen de loonen der vlassers van Dinsdag 26 December af, gebracht worden op: 4.75 fr. per uur voor groep I. 4.70 fr. per uur voor groep H. Deze hernieuwde loonaanpassing zal mogelijks indien er zich geen bij zondere gebeurtenissen voordoen en tijdland kunnen gehandhaafd blij ven. Aldus werd bepaald dat, tenware bijzondere verwikkelingen zouden ge beuren het Vlascomitee niet vóór de maand Maart 1940 nog zal bijeen komen. Laten we dan ook den wensch uit drukken en de hoop koesteren dat we niet door bijzondere gebeurtenissen worden getroffen, en dat vlasarbeiders en vlasbazen rustig aan den arbeid en aan den handel mogen blijven. We vragen niets beters. Ondertusschen mogen onze vlasar beiders niet vergeten te wijzen op de loonsverhooging waarop zij, van ge stelden datum af, aanspraak hebben te maken. Toen, in de maand Oktober Jongst leden de loonen in de vlasstreek wer den aangepast, door het verleenen van een extra-konventionneele ver hooging. werd deze loonaanpassing onmiddellijk ingeloopen, en omzeg gens teniet gedaan, door het stijgend in.'.excijfer. Zoowaar, dat dfeze loonaanpassing nagenoeg al haar waarde en beteeke nis had veiloren. Aldus werden de arbeidersvereni gingen er andermaal toe gebracht bij de vlasbazen aan te kloppen en her aanpassing van de loonen te vragen. Dientengevolge werd het Paritair Vlascomitee ln zitting bijeengbracht op Zaterdag 9 December, op het stad huis te Kortrijk, onder het voorzitter schap van den heer Mommens, inspek- teur-generaal. Na een zakelijke uiteenzetting, waar bij de arbeidersvertegenwoordigers hun ingenomen standpunt deden gelden en waartegenover de vlasbazenafgevaar- digden hun zienswijze stelden, werd eindelijk aangenomen dat, op dete genwoordige bestaande loonen, een DAAR de oorlog aan zijn grenzen woedt, moest ons land herscna- pen worden in een uitgebreid versterkt kamp, In dergelijke voorwaarden, moeten alle wij schrij ven alle Belgen offers aanvaarden, opdat het bestaan van net iand zoo goed mogelijk zou verzekerd worden. De nederige menschen, de arbeiders en de boeren, hebben over het a.ge meen de hun opgelegde ofiers zonder morren aanvaard. Zij nebben aan stonds hun plicht begrepen, al schreeu wen zij hun vaderlandsliefde niet op de daken. Zij weten dat, in de huidige omstan digheden, zekere maatregelen kunnen gerechtvaardigd zijn, waartegen zij zich in normale tijden met reent zouden verzetten. Zoo hebben zy niets in te brengen tegen de toepassing van xlwijkingen van de achturenwet, waar net belang van onze landsverdediging, en dus onze zelfstandigheid, op het spel staat. Maar de militairen moeten nier evenwel niet overdrijven. Wij onder schrijven ten volle het protest van «De Strijdkreet», het blad van de Antwerp- sche Bouwarbeiders, tegen een paar gevallen, waarin hoogere lege r-autori- teiten zich te buiten gegaan zijn aan werkelijk overdreven arbeidsdagen. Wij stellen daarvoor noch de regee ring, noch géneraal Den:s minister van Landsverdediging, ve: antwoorde- lijk. Wij hebben bijna dagelijks de ge legenheid de hoedanigheden "an ge neraal Denis te waardeeren. Deze is een onpartijdig mensch, die werkelijk slechts de hoogere belangen van het land voor oogen heeft. Dinsdag j.l. nog, heeft hij in den Senaat gezegd waarom men geen speciale mobilisatie- maatregelen kan treffen voor de werk loozen. Hij heeft zoo afdoend antwoord gegeven op een onwaardige kampanje van zekere reaktionnaire bladen, nie de werkloozen zouden willen zien behan delen als rechtenlooze burgers van tweede rang. Maar de ondergeschikte officieren zijn niet steeds even onpartijdig als de Minister van Landsverded ging. Wij ondervinden het dagelijks mer, onze so cialistische bladen. Terwijl op het Mi nisterie verzekerd wordt, dus de vrije verkoop en bestelling van deze bladen in de kwartieren toegelaten is. blijven sommige kolonels, majoors en kom mandanten ze weren. Zij wox'cien daar bij geholpen door zekere aalmoeze niers, die, van hun kant, de rol spelen van propagandisten van zekere katho lieke bladen. Het gaat ook zoo met de "oepassing van het wetsbesluit van 28 Oktober j.l. betreffende de werkverschaffing. Krachtens dit besluit, konde de werk loozen aan het wferk worde.i gesteld ge durende vijf uur per dag, mits een bij gevoegde vergoeding van 5 fr. per dag. Dit kan worden aanvaard bij gebrek aan een systematische polities van werkverschaffing, zooals het Belgisch Vakverbond voorstaat op voorwaar de dat het gaat om werken, die niet aan ondernemers kunnen worden toe vertrouwd, of om hoogdringende wer ken voor de landsverdediging of voor de bescherming van de bevolking tegen eventueele luchtaanvallen. Maar hier ook weer, hebben zekere openbare besturen misbruik gemaakt van de goede bedoelingen van de re geering. Korneel Mertens, algemeen secreta ris van het Belgisch Vakverbmd, neelt in sommije van onze dagoio den een reeks misbruiken aangeklaagd, waar tegen beslist moest worden ingegrepen. Te Thuin, ontvingen de aerkloozen de overeengekomen vergoeL ig„n met, onder voorwendsel dat de ourgemeester de onderrichtingen over ae werkver schaffing niet stipt had rageirefd. Deze werkloozen hadden nochtans be reidwillig het werk aanvaard, c.at de burgemeester door hen liet uitvoeren. In de vailei van de Hoyoux, woiden alle werkloozen, de verzekerden »n de onveriekerden, verplicht negen en tien uur per dag te werken. De verzekerden ontvingen hun ver goeding, verhoogd met 5 ir. per dag. De onverzekerden ontvangen hel ge westelijk loon, hetzy 36 fr. per aag. Indien men bij de arbeiders een aikecr tegen de verzekering had widen aan- kweeken, zou men niet ueter hrooen kunnen handelen. Te Schilde, moesten de serx i-ozen den steenweg op Oeleghem herstellen, onder het voorwendsel dat deze baan ook door het leger moest worde ge bruikt. Zij werden verplicht acht uur per dag voor hun vergoeding te arbei den, alhoewel de toepassing van het wetsbesluit van 28 Oktober hier niet kon verrechtvaardigd worden. Elders wordt dit wetsbesluit toege past bij het voltrekken van verster- kingswerken voor het leger, bij net houthakken in Staatsbosscnen, bij we- geniswerken en bij landbouw-arbeiu. Het gemeentebestuur van Ath spant de kroon. Het stuurde zes gemeente arbeiders door, die 5 tot 5.25 ir. per uur verdienden. Daarna, eischt: net 29 werkloozen op, waaronder een van de doorgezonden arbeide.s, om het werk van deze laatsten te verrichten. De gemeentebestuurders, die zie:, aan dergelijke misbruiken schuldig maken, moeten natuurlijk tot een Deter besef van hun sociale verantwoordelijkheid teruggeroepen worden. Mertens deed met rech" opmerken dat men weldra alle arbeiders zou kun nen doorzenden, en daarna als werk loozen opeischen, Indien de aang' naai de misbruiken nog werden gcdultl. Zekere reaktionnaire kringen zouden niets liever wenschen. Zij zien hi ae veralgemeening van den verplichten arbeid, die in sommige gevallen wer kelijk dwangarbeid is geworden, een oplossing om hun regime le redden. De arbeiders kunnen evenwel niet dulden dat van de huidigs omsHnuig- heden misbruik wordt gemaakt, om de hand te slaan aan hun leve isstandaard en hun vrijheid. Zij aanvaarden hun deel van de of fers, die de natie heeft 'e brengen, maar geen eenzijdige offers. Het spreekt anderzijds vanzelf dat de offers moeten gerechtvaardigd zijd, en, als zoodanig in volle vrijheid moeten kunnen aanvaard worden, ook, en vooral, door de werkloozen. Niets zou zoo gevaarlijk ujn voor de nationale eendracht dan aan zesere landgenooten den indruk te geven, dat zij tweederangsburgers zijn. O. D. S. IN een tijdperk waarin dagelijks ontel bare millioenen in den oorlogskolk verzwolgen worden valt het wellicht moeilijk de belangstelling van het meer dan een paar dagen gaande te maken met het relaas van een nota- rieele instorting waarbij «slechts enkele» millioenen in rook... of in wat anders zijn vergaan. De notarieele krach die enkele weken geleden althans in het Brugsche, heel wat stof heeft doen opgaan verdient nochtans een aantal moreele en praktische overpein zingen waaruit vroeg of laat de noodige gevolgen moeten getrokken worden. Wij willen vandaag alleen de aan dacht vestigen op een der belangrijkste bevindingen die men bij dezen krach heeft gemaakt. Het is gebleken dat een aantal personen aan den bewusten notaris zoowel intresten als kapitaal hebben terugbetaald van gelden die door zijne tusschenkomst waren ont leend; welnu deze gelden hebben hun bestemming, namelijk den oorspronke- lijken geldschieter, niet bereikt zoodat de vraag gesteld wordt wie van de ontleeners of van de geldschieters het verlies der verdra-enen sommen zal heb ben te ondergaan. Het lijdt geen twij fel dat in verscheidene gevallen rond deze vraag prosessen zullen ontstaan waarvan het niet altijd k priori kan uitgemaakt worden wie het pleit zal halen. Want in tegenstelling met hetgeen menigeen zonder de minste aarzeling vooruiteet is deze kwestie niet zoo een voudig dat ze maar kortweg met een ia of neen kan worden opgelost. Vele personen, uitgaande van het stand punt óat de notaris bij het verlijden van de akte van leening zijn ministerie verleend heeft, Ibeschouwen het als Iets vanzelfsprekend dat men de terug gaaf van het ontleende geld rechts geldig bewerkstelligt in de handen van den notaris. Nu kan het natuurlijk gebeuren dat de notaris bevoegd of gemachtigd is om als dusdanig kwit- tanciegever op te treden maar in dit geval kan hij dit, niet eenvoudig uit hoofde van het karakter van zijn ambt, maar omdat hij met deze vertrouwens- taaik werd belast. Het voorzichtigste Is in de eerste plaats dat, vooraleer tot terugbetalin gen of stortingen van kroezen over te gaan, men zich in den verleden akt zelf rekenschap geve van hetgeen in dit opzicht werd bedongen. Het is bij gebrek aan nadere bepalingen in principe aan den uitleener dat men de aflossingen moet doen. Zooniet aan den persoon die door den uitleener werd gelast. Ook nog, maar dit is al een minder gewoon geval, aan den aktueelen ingenottreder van den titel wanneer de leening het voorwerp uit maakt van een geschrift dat op naam is, op order of aan drager. Buiten den uitleener mag dus in algemeene Ujn de persoon ontvangen aie door hem als zijn mandataris is aangesteld. Met deze eenvoudige for- muul is echter niet alles gezegd want de moeilijkheid begint eerst wanneer er moet worden uitgemaakt indien er ja dan neen mandaat bestaat om te ontvangen. Moest er altijd geëischt worden dat het mandaat door een ge schrift aal worden vastgesteld dan ware het klaar by voorbaat. Maar dit is niet het geval: het mandaat mag ook bewezen worden op onrechtstreek- sche wijze, door bepaalde feiten, door vermoedens zelfs. Wie zegt vermoedens iaat al dadelijk blijken dat dit begrip aanleiding geeft tot een zekere speling, tot een niet altijd honderdprocentige appreciatie. Om het door voorbeelden te verduide lijken; men heeft gevaUen gehad waar bij in de authentieke akte vastgesteld werd dat een bepaald persoon, die niet de notaris was, gemachtigd werd de kapitalen terug in ontvangst te nemen. Desniettegenstaande heeft men kunnen uitmaken dat de uitleener, na het opstellen van de akte, op een stil zwijgende wijze den notaris mach tiging heeft gegeven in zijn naam de fondsen te ontvangen. Een aantal in gelijke lijn loopende feiten hebben doen besluiten dat er een voldoende vermoeden bestond om een klaarblijke lijke wijziging in de oorspronkelijke be doelingen van den geldschieter vast te et ellen. In een ander geval nog heeft men ge oordeeld dat de ontleener gerechtigd was om het ontleende kapitaal aan den notaris te betalen, zonder dat hij daartoe schriftelijk gemachtigd was en wel op grond van volgende feiten: het was de geldschieter die den notaris had opgezocht om de plaatsing te doen, de geldschieter had domicilie verkozen ter studie van den notaris, deze laatste had zonder reklamatie vanwege den geldschieter de kroozen in ontvangst genomen. Het kan echter ook gebeuren dat de notaris eerder de mandataris was van den ontleener voor wien hy gelden Leeft opgezocht: dan zal het vermoe den minder gunstig zijn voor den ont leener die zonder klaarblijkelijke toe stemming van den geldschieter aan den notaris heeft uitbetaald. Het zal dus meestal een delicate kwestie van feiten zijn die voor de rechtbanken tot oplossingen in ver scheiden richtingen. De lezer gelieve er alleen uit te onthouden dat het geraden voorkomt bij het afsluiten van het kontrakt allerduidelijkst te laten bepalen aan wien hij zich te wenden heeft om terugbetalingen te doen indien hij ooit tot het krediet zijn toevlucht neemt. Dit is geen bewijs van wantrouwen noch tegenover den instrumenteeren- den notaris, noch tegenover den uit leener. Het is doodgewoon een voor- z:enigheidsmaatregel om desvoorko- mend, geen tweemaal dezelfde som te moeten betalen. En zulks is wel een paar regels schrift waard... Is vlug te verhelpen door keel, borst en rug flink met deze aangename zalf in te wrijven. Behandeling voor het naar bed gaan voorkomt bijna altijd .nachtelijke hoestaanvallen. t

Voor Allen | 1939 | | pagina 2