Geeraardsbergen i DENDERLEEUW EREMBODECEM WELLE HOFSTADE 'd Meerbeke-Alembeke Herzele i s.v.v. Overboelare Mieuwerkerker? BUITENGEWONE PARTIJVERGADERING PARTIJVERGADERING Klachten van gemobiliseerden IN ONZE CINEMA V olksboekerij «De Verbroedering» Algemeene Centrale B. A. G. V. Klaasfeest Roode Zwervers S.V.V. KERSTFEEST 1939 VAN ALLES WAT GEMEENTEPOLITIEK Kerstfeest IN DE PARTIJ Gemee nter aao szitting Ressegem Een «onder-onsken» De inkomsten En gij...? S. V. V. 5 - Voor Allen - 17 Dec. 1939 ARRONDISSEMENT AALST X t I DINSDAG a.s. te 7 u. 30 in het VOLKSHUIS Dagorde BINNEN- EN BUITENLANDSCIIE POLITIEK. Verslaggevers door het partijbestuur aangeduidKameraden G. De Nauw en M. Patteet. Kameraden, gezellinnen, wij verwachten u in groot aantal Kan deze toestand blijven duren? Duren is een sehoone stad, maar blijven duren is nog veel schooner, zegt een spreekwoord. En zoo is het nu ook met onze sol daten gesteld. De toestand is bij velen niet goed en wij zeggen: het mag zóó niet blijven duren. Want men kan vaderlandsliefde heb ben, maar terzelfdertijd dagelijks uw buikriem een beetje dichtertrekken en gansch uw levensbaan zien teloor gaan is toch al te kras Er zijn vele toestanden bij onze sol daten die moeten veranderd worden Het is een schande als men gestraft wordt met «cachot». En dat krijgt men ten huidigen dage voor een kleinig heid. En 't ergste van al: uw ouders of uw vrouw thuis moeten gedurende deze strafdagen honger lijden, want die dagen worden niet uitbetaald! Dus. omdat uw zoon of man slech ten dienst doet. moet men thuis hon gerlijden? Wat heeft er onze ministers toe gedreven, zulke maatregelen te ne men? Trachten zij hierdoor van onz» jongens echte lammekens te maken? Wel, zij hebben het verkeerd voor, want dit is alleen van aard een alge meen protest bij onze soldaten teweeg te brengen. Ook de regeling der vijf dagen con ge staat piet in de gunst van onze ge- mobiliseerden, die dit liever hadden verdeeld gezien, opdat elkeen om de 14 dagen eens naar huis zou kunnen komen. Onze ministers hebben hier gelegenheid te toonen dat zij het waar lijk goed meenen met onze jongens. Met genoegen hebben we vastge steld dat verschillende katholieke bla den hiertegen reeds een heftig protest hebben aangeteekend. Ook bij den be trokken minister Denis zijn reeds stap pen aangewend. De eenige reden voor dezen maatregel zou het treinverkeer zijn. Maar dit kan toch geregeld woe den! Er is nog een andere kwestie en die maakt de hoofdzaak uit. Voor ieder in verlofgaande gemobili seerde moet de staat aan de spoorweg maatschappij 12 fr. betalen. Dus bij twee verloven zou dit aan den staat tweemaal 12 fr. kosten. Daar zit, zoo gezegd. de knoop. Neen! Besparingen genoeg op den rug van onze soldaten! Men moet re kening houden dat de moraal van on ze soldaten meer waard is dan enkele duizenden frank. Verder zijn er schrijnende gevallen. Een soldaat krijgt b.v. bericht dat zijn vrouw ernstig ziek is. Hij moet noodzakelijk thuis zijn, krijgt van zijn korpsoverste 3 of 4 dagen verlof, doch moet zelf zijn reisbiljet betalen. Zit dan maar ergens in Limburg. Luik, of elders, bij uw triestig verlof kost dit u nog 50 frank! Voor wanneer verbetering? Club der vriendjes van Moeder Sarov Zondag houden we dus ons laatste feestje, dit jaar. We zullen optreden voor het klaasfeest van de soc. vrou wengroep. Dat klaasfeest heeft plaats Zondag 17 December, te 4 uur 's namiddags, in de turnzaal van het Volkshuis. We zullen dus onze laatste algemee- ne herhaling houden zondagmorgen, te 10 uur in de turnzaal. Dus, beste clubleden, Zondag alle maal op post. Het stedelijk komiteit «voor het pakket van den soldaat» We handelden rees een paar malen over de werking van het stedelijk co mité. Vandaag kunnen we nogmaals be vestigen. dat het comité niet bij de pakken blijft zitten, maar flink de zei len bijzet. In twee weken ti,ds werd overgegaan tot het uitreiken van 570 irank aan do familieleden der opgeroepenen. wat ze dan bij het verlof aan hun huisgenoo- ten-soldaten hebben bezorgd. Niet alleen de wederopgeroepenen, maar ook de mihtianen der klasse '39 zijn in dit getal begrepen. Het Geeraardsbergsche comité heeft geen uitzondering willen maken en is van oordeel dat al diegenen die her khaki-uniform dragen, mogen bedeeld worden. Tientallen brieven van bedanking zijn door onze jongens aan het adres van den voorzitter gezonden, waaron der er zijn die ontroerend blijken van inhoud. Wat het comité straks in het voor uitzicht stelt, zullen we u een volgen de maal verklappen. Claes Mathilda. Bezoekt steeds het drankhuis der koöperatief. Sint Niklaas heeft ook onze raad pleging voor zuigelingen bezocht. Dat was een verrassing voor de 55 moeders die zich verleden Maandag kwamen aanbieden! Allen kregen een klaasge schenk voor hun kinderen. Laten we ook zeggen, dat de 55 moeders een re- kord vormen sedert de stichting van de raadpleging. Willen is kunnen. Dat weten onze S.V.V.-bestuursleden ook. Zooals ge weet zijn enkele gezellinnen op de baan gegaan om kalenders te verkoo- pen. Zij hebben ook een rekord ge klopt, want er zijn 600 kalenders op enkele dagen tijds verkocht. Wie doet het ons na? Aan al onze kooDsters, besten dank. Onze bezoekers zijn vol lof over de programma's der jongste weken; daar wij ons inspannen om dit doel te be reiken zijn ook wij uiterst voldaan. Deze week nogmaals twee hoofdfil men op een programma 1. «De Menigte in Vervoering», met R~':crt Taylor. -Metropolitain met Ginette Le- clerc. onze donderdagprogramma's vallen in den smaak. Zoo ge nog geen donderdagklant zijt, moet ge maar eens komen. Het komt goedkooper uit naar de kinema te gaan dan thuis te blij ven. (om uit te knippen) 8e LIJST 800 De kruistocht van den meteor, Jack London. 801 Als de goden lachen, id. 802 Tusschen twee rassen, id. 803 Beetgenomen, id. 804 Dat was nog eens een kerel, id. 805 Wittand. id. 806 Gods eigen land, J. Olivier Cur- wood. 808 Het stille dal. id. 809 Nanda's redding, id. 810 De moed van Kapitein Plum, id. 811 De goudjagers, ld. 812 De gouden strik, id. 813 Marge O'Doone, id. 814 Philip Steele, id. 815 De Zonen van Kazan, id. 816 De dochter van de sneeuwvelden. 817 De goudvallei. 818 Bliksemilits. 819 De vrouw van het paradijs. 820 De wolfjagers. 821 De wolfjagers. 822 De eer van haar volk. 823 Wapi de walrus. 824 De wolfhond. 825 De eer van het sneeuwveld. 826 Het land van Kazan, de wolfs hond. 827 Op het onheilspad. 823 Isabel. 829 De oude heirbaan. 830 Alaska. 831 Niet door menschenhanden ge bouwd, D. L-yalb. 832 Tusschen twee vuren. 833 Andermans geld. 334 Andermans geld. 1 835 De gouden band. 836 Het verloren tehuis. 837 Een liefde in de wildernis. 838 De wapens neer, le deel. 839 De wapens neer, 2e deel. 840 Lady Hamilton's liefdeleven. 841 Lord Nelson's laatste liefde. 842 Atlantis, Pierre Benoit. 843 De oude Goriot, Honoré de Bal zac. 844 Wijn en liefde. 945 Miskende liefde. 846 Wijn en liefde. 847 De slaaf van het leven, Jonas Lie. 848 De zwarte non, Maria Monk. 849 De ongelukkige, Louis C&iperus. 850 Mevrouw Bovary, Gust. Frensen. 851 De broeders, Rider Hagard. 852 De joneg weduwe, H. wache- nuschen. 853 Zijn doorluchtigheid, Fritz Reu ter. 854 Er was eens een prins, Mary E. Man. 855 Dorpsgeschiedenissen, Gustav Se- gers. 856 Bij moeder thuis. Ane Garborg. 857 Novellen, Heinrich Zschokke. 858 Mijnheer Luchtervelde, Eugeen Zetterman. 859 Laat geluk, Mr. J. Eysten. 860 Het sehoone jaar van Carolus, Antoon Thiry. 861 Miss Harven-Al-Rasjid, Jessie Douglas Kerruisch. 862 Gerda, Herman Hesse. 863 Sapho, J. M. Meulenhoff. 864 De vrouw die den moed had, Grant Allen. 865 Een coquette Vrouw, Carry van Bruggen. 866 Liefde, id. 867 Een heldenkoning, Majorie Bouen. 868 Het meisje van hiernaast, W. J. A. Roldanus Jr. 869 Bloed en zand, Vincente Blasco Ibanez. 870 Het huis der smart, Fr. Smits. 871 De hel en hoe zij op aarde kwam, J. De Graeve. 872 Id., id. 873 Het vuur, Henri Barbusse. 874 Noodlot, Louis Couperus. 875 Eline Vere, id. 876 Vragensmoede, Anna de Savorin. 877 Majesteit, le deel, Couperus. 878 Majesteit, 2e deel. Couperus. 879 Het jongetje, Henri Borel. 880 De stille stad, id. 881 Hard labeur. Reimond Stijns. 882 Arme menschen ,id. 883 Ruwe liefde, id. 884 De verborgenheden van Parijs, le deel, Eugène Suë. 885 ld., 2e deel. 886 ld., 3e deel. 887 ld., 4e deel. 888 ld., 5e deel. 889 ld., 6e deel. 890 De Ellendigen, le deel, Victor Hugo. 891 Id., 2e deel. 892 ld., 3e deel. 893 ld., 4e deel. 894 ld., 5e deel. 895 De verborgenheden des Volks, le deel, Eug. Suë. 896 ld.. 2e deel. 897 ld., 3e deel. 898 ld., 4e deel. 899 ld., 5e deel. 900. De wandelende Jood, le deel, Eug. Suë. (Wordt vervolgd.) Doet uw aankoopen in uw koöperatïe- ven winkel. We bestaan tien jaar Ja, voor diegenen die het nog niet wisten: we bestaan als S.J.W.-groep tien jaar, en zulks sedert November 1939. Onze groep werd gesticht in het jaar 1929 door enkele jeugdige kerels, waar ook ik bij was. Ik zie ons nog altijd samenzitten, met den wil de jonge so cialisten iets bij te brengen tot groot- making van het socialisme. Als men 10 jaar leeft, aan zijn eigen lasten overgelaten, is het de gewoon te dit te vieren. Vóór de mobilisatie hadden we reeds ons feestplan opge maakt, dat grootsch beloofde te zijn en waarvan gansch de partij zou heb ben gesproken. Het zijn nu echter geen tijden tot feestvieren. Daarom moeten we, spijtig genoeg, ons feest in den doofpot duwen en ons met andere zaken bezighouden, van meer aktueelen aard. Dat we dit met plichtsbesef doen is door het ge houden klaasfeest voor de Roode Zwer vers bewezen. Dat is nog niet alles de adressen onzer soldaten zijn bin nengekomen en nu is het aan hen dat we gaan denken. Toekomende week daarover meer. Een lid S.J.W. Het brood der koöperatief is het beste en het smakelijkste. Aan onze gemobiliseerden Het nationaal bestuur onzer centra le heeft besloten, voor zijn opgeroepen leden iets te doen Hoe gering ook de tegemoetkoming is, moet men toch rekening houden met het feit, dat on geveeer 20.000 leden onzer centrale op geroepen zijn. In onze af deeling alleen zyn meer dan 200 leden bij het leger. Aangezien de gemobiliseerden geen bij drage betalen zoolang zij onder de wa pens zijn, beteekent zulks een merke lijke vermindering van inkomsten, waarvan men ook rekening moet hou den. In de week tusschen Kerstdag en Nieuwjaar zal aan ieder opgeroepene vanwege de Centrale 10 fr. en een spel kaarten, en vanwege onze afdeeling 5 frank worden gegeven. In Voor Allen van toekomende week zullen de desbetreffende onder richtingen voor afhaling verschijnen. Jules Bauwens, Ons klaasfeest heeft dus plaats ge had. We mogen ons werkehjK verheu gen in een sterke opkomst van kin- aers, ouders en andere partijgenoot en. Eenieder was tevreden over 't feest, dat voor onze groep een soort traditie is geworden. Wie begon leitelijk met aan onze kinderen in de partij iets te geven op klaasdag? De S.J.W. was Hierin vooruit en wist van jaar tot jaar kinderen en ouders te bevredigen. Alle partijgenooten en zelfs de niet- partijgenooten spreken met lof over onze werking op dat gebied. Wie zou waarlijk zoo n mooi idee durven af breken? Nu vooral waren wij er op gesteld voor onze kinderen te zorgen, want wie weet was het niet de laatste maal dat wij Klaas konden gaan spre ken! Laten we echter hopen dat het oorlogsgevaar spoedig geweken is, op dat al de nu gemobiliseerde Sinter- Klaasen naar huis zouden mogen kee- ren om voor hun kleine kleuters te zorgen. We waren ook gelukkig toen we za gen hoe de gezichtjes onzer Roode Zwervers van vreugde straalden toen we hun liet mooie pak met koeken, enz., in de handjes gaven. Aan 100 kleuters op den kop hebben we een klaasgeschenk gegeven. Laten we hopen dat wij toekomend jaar nog meer zullen kunnen doen en dat het aantal Roode Zwervers nog moge stij-. gen. Socialistische Vrouwenbond SINTERKLAAS KOMT. Zondag 17 December, te 4 uur namiddag, in de turnzaal van het Volkshuis, heeft het grootsche klaasfeest plaats van den socialistischen vrouwenbond. Sinterklaas in hoogsteigen persoon zal op het feest tegenwoordig zijn. Voor het vermakelijke gedeelte is gezorgd. De Sarowriendjes verleenen hun medewerking, alsmede verschillende gaaêllftinen en kameraden op wie we steeds mogen rekenen. Aan al de kinderen onzer leden werd een toegangskaart overhandigd. Niet alleen de kinderen, maar al on ze leden zijn welkom. En wat nog meer vreugde zal verschaffen is, dat elk kind een geschenk zal ontvangen. Wij willen onze leden or het hart drukken, geen kinderen mede te bren gen wier moeder geen lid is onzer vrouwenbeweging. VOOR ONS KERSTFEEST. De leden die verlangen deel te nemen aan ons jaarlijksch kerstfeest, kunnen kaarten verkrijgen bij de bestuursleden mits storting van 2 irank. Na Donderdag 21 December, kunnen geen Inschrijvingen meer aanvaard worden. Raadpleging voor zuigelingen Wij vestigen er de aandacht onzer moeders op, dat, gezien de beide feest dagen Kerstdag en Nieuwjaar op een Maandag vallen, wij verplicht zijn de diensten te regelen als volgt: In de week van 24 tot 30 December zal er geen raadpleging zijn. De week nadien wordt de raadple ging gehouden op Dinsdag 2 Januari. Dus, dat de moeders daar goed reke ning van houden. Gewestelijke Sociale School De kursus in «Grondbeginselen van het Socialisme» ten einde zijnde, wordt heden Zaterdag 16 December, te 7 nur stipt, de kursus gegeven over «Vakbeweging». Het is kd. Bauwens, sekretaris van B A. en G. V., die de les zal ontwik kelen. Wij verwachten dat alle leerlingen stipt op uur zullen aanwezig zijn. Oproep aan de ouders Daar de turngroep «Rust Roest» op nieuw van wal is gestoken onder een nieuw bestuur, met als voorzitter en leider kameraad De Vlaminck Clovis, en elk zich nog zal herinneren welke prachtige en machtige turngroep wij onder zijn wijs beleid gekend hebben, doen wij beroep op alle ouders, hun kinderen aan ons toe te Vertrouwen en ze te laten inschrijven bij de eerst komende herhaling of bij de bestuurs leden. De repetities zullen plaatsheb ben iederen Dinsdag en Vrijdag, tel kens van 7 tot 9 uur voor de jongens; den Woensdag van 7 tot 8.30 u., den Zondag van 9.30 tot 11.30 u. voor de meisjes. De bestuursleden zijn: De Vlaeminck Clovis, Roos Adolf, De Galau Theofiel, Clement Alfons, Chavatte Pierre Leo pold en Chavatte Gustaaf. De bijdrage is vastgesteld als volgt: 0,75 fr. per maand voor de pupillen en 1,25 fr. voor de adulten. Een bijdra ge dus, die in ieders bereik ligt. Ons Rood Kabaret Dinsdagavond kwam ons Rood Kaba ret voor het voetlicht met het program ma «Het Kabaret gemobiliseerd». Deze vertooning, gegeven ten voor- deele van «Het Pakje van den Soldaat» was de tweede in twee weken tijd en zooals de eerste maal was de zaal ook nu volledig uitverkocht. Alles verliep opperbest. Wij moeten ons verslag der vorige vertooning met niets aanvullen. Kameraad K. Baret en zijn mannen halen eer van hun werk. Voor één dag worden kommer en zorgen vergeten. Onze tooneelgroep «Hooger Op en onze jeugdgroep zullen u vergasten op een PRACHTIGE VERTOONING TE DENDERLEEUW op Zondag 24 December, te 5 u., in het Achturcnhuis; TE WELLE: op Maandag 25 December, te 5 u. i n het Volkshuis. Programma «SNEEUWWITJE» op te voeren door onze jeugdgroep. Leiding gezellin DE BRUYN Louise. Rolverdeeling SneeuwwitjeDe Backer Julia De KoninginHeiremans Y. Dé koningszoon... Vande Gucht J. WeyntjeVan Cottem Yvonne MartenVande Gucht Simonne KlaasBayens Paula DierkVande Velde Estelle BroosSchoonjans Maria GoorDujacquier Suzanne JaakFeys Yvonne. Kabouterdansen door 7 kleintjes. Waterjufferdans, bloemendans en vogeltjesdans, door 10 jeugdige danse resjes onder leiding van W'autcrs Ca milla. Bij onze bolders Onze koning Désiré Vijverman steekt weer in prachtvorm. Kwatongen be weerden dat hij in verval was. Welnu, de groote kampioen, die zich niet al léén met de hand, maar ook met de tong kan gewonnen spelen, houdt zich Zaterdag 16 dezer, van 6 tot 7 u. ter beschikking om les te geven aan al de liefhebbers van 't bolspel die ook eens koning wenschen te worden «DAAR IS ÏIIJNHEER» Blijspel, met zang., in één bedrijf door Gillissen. Rolverdeeling: Trippelman, rentenier De Bruyn Prosper Jan, zijn knecht De Bruyn Gaston Kaatje, zijn dienstmeisje De Backer Julia Keetje, zijn dienstmeisje Van Cot them Yvonne Piet Hobbelman. brigadier Van Holsbeke Petrus Klaas Maneschijn, brigadier Geurs Maurice Inspecteurs van politie, Vander Straeten Petrus Twee agenten Bourgeois Arthur en Van Holsbeek Adolf. Hei feest zal stipt te 5 u. aanvangen Algemeene inkomprijs 2 frank. Voorbehouden en genummerd 3 fr. Kaarten zijn van heden af te verkrij gen bij al de spelende leden en in het lokaal. Roode spaarders Onze Roode Spaarders steken Zon- dadag 17 December de beenen onder tafel voor hun jaarlijksch eetmaal. Bijeenkomst te 10 u. in 't lokaal. Mes, lepel en vork medebrengen. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Illegems Nestor, De Nayerstr. Van der Borg'ht Leon, Vrijheidstr. Van de Velde Hubert, Van Lierdestr. Devriendt Emilien- ne. Kruisstraat. OVERLIJDFNS. Verbeiren Pierre 3 m., zoon Félicien. Wuyneveldt Christiane, 4 m., dochter Frans. Arijs Hei-wig. 3 m., zoon Albert. HUWELIJK. De Meulemeester Frans en M. S. De Bolle. De openbare werken vooral het herstel der straten gaat veel te traag. Hoe lang hebben wij al niet aan gedrongen op den Groeneweg, die in een erbarmelijken toestand is. Klach ten komen ons toe over de Meerlaan- straat. De openbare werken zouden in snel ler tempo dienen te gaan. De schepen van Openbare Werken zou dienen ar beiders bij te zetten, als dit niet anders kan. Sommige partijgenooten kwamen zich beklagen over hun militaire vergoe ding, daar ze maar de helft trokken. Hun inkomsten gingen het minimum getal niet te boven, zeiden ze. Dit komt, dat er in twijfelachtige gevallen het minst betaald wordt, in afwachting dat de kontroleur al de ge vallen onderzocht heeft. Als dus de kontroleur der belastingen uitspraak zal doen ten hunne voordeele zullen zij hun achterstallen trekken. Dit on derzoek zal, naar men ons zegde, in den loop der toekomende week geëin digd zijn. Wat geduld is de boodschap. De burgerlijke territoriale wacht voor luchtafweer wordt goed georganiseerd. Meester Louis, die de ohef is. legt zich met ernst op zijn taak toe. Zes lessen zullen aan de leden gegeven worden. De rantsoeneeringkaarten zijn uitge deeld. Nieuwe komiteiten zullen opge richt worden. Het provinciaal komiteit is weerom samengesteld. Er moeten te rug gemeentelijke komiteiten gesticht worden. Volgens de jongste verordening mo gen noch burgemeesters, noch schepe nen hiervan deel uitmaken. De rantsoeneering zal dus in afzien- 'oaren tijd in voege sa an. Inzake deze komiteiten zijn er al Wat nuttelooze voetstappen gedaan en on geldige besluiten genomen. Aan de bezoekers van onze raadpleging voor zuigelingen De raadplegingen zullen van toeko- komende week af, den Donderdag, zoo als gewoonte, plaatshebben. Wij hopen, dat al de bezoekers hier zullen van nota nemen. Het getal raadplegingen is zeer hoog, rekening houdende met de twee raad plegingen der katholieken. Voor onze soldaten De leden der Vooruitziende Vrouwen breien sjales voor de militairen, wier vrouw lid is van de organisatie. De Vooruitziende Vrouw bezorgde reeds een pakket. Het bestuur van de partij vergadert Zaterdag, om te zien wat er nog kan gedaan worden voor onze soldaten als ook om de kerstfeesten te regelen.' Burgerlijke Stand OVERLIJDENS. Domicent Vic tor, schrijnwerker, 59 jaar, Vrijheids- straat 3a, geboren te leper De Co- ninck. Marie, 72 jaar, Groenstraat 5, GEBOORTEN. Guns William. Hoogeweg 75a. Vera Simone, Leu venstraat 49. Veldeman Maada, Keppestraat 40a. Pyck Rufin, Groenstraatje 7a. De kolen der koöperatief zijn de spaarzaamste. Burgerlijke Stand HUWELIJK. Cornclis Getteman, Appelterre en Marguerite Matthys, Buizemont. GEBOORTEN. Lucien Leroy, te Viane. Mare Willekens, Buizemont- OVERLIJDEN. Irma Vander Be- ke, 72 j., kloosterlinge, Kloosterstr. Bij toeval kreeg ik het kristen week blad «De Volkswil» van Zaterdag 9 December. Ik was eenigszins verbaasd toen ik zag dat de onbekende soldaat van Overboulaere terug zijn pen in handen heeft genomen. Ik weet niet met welken moed die wolf in schapenvracht dien tijd nog vindt om zich met onze gemeenteza ken bezig te houden. Ge moet weten, beste lezers, hij zit ergens in België? Waarvoor hij het meest tijd vindt is wel om den eenen of anderen onder wijzer te vrvangen. die broodloos loopt met zijn diploma op zak. En dan durven zulke kerels nog zeg gen: bemint uw evenaaste zooals u zelf. Foei, met zulke kerels! Geldwolven, zeg ik. De onbekende soldaat spreekt over de begrooüng en zegt dat de centen hun gang gaan. Weet gij niet, onbekende soldaat, dat bij het eindigen van ht jaar 1939, er minstens zal 169.000 fr. (zegge hon derd zestig duizend frank) uit de ge meentekas aan achterstellige schulden zal betaald zijn? En wij zullen zien. hoeveel wij er nog zullen moeten bijvoegen cm al de gemaakte schulden van het voorgaan de katholiek te betalen, dat gij met zoo veel ijver verdedigt. Wat zult gij daarop antwoorden... Er wordt door het huidig bestuur geen cent uitgegeven, dan aan datgene wat er hoogst noodig is en in het belang van alle inwoners. Verder verneem ik ook een en ander in dit zelfde blad met betrek op een ondervraging door den kristen demo- kraat Walraevens, tot schepen Si- moens gericht, over de geboortetoela gen. Ik verwijs Mijnheer Walraevens naar mijn vorig artikel in «Voor Allen» van 18 November. Daar heb ik hem van antwoord ge diend en gij hebt uw tevredenheid te kennen gegeven. Nu kraamt gij uit, dat het gemeentebestuur en vooral schepen Simoens, de rijke boeren eerst uitbetaalt en de arme menschen laat op hun 100 fr wachten. Wel, Mijnheer Walraevens, eerst en vooral ontneem ik u het recht derge lijke woorden te schrijven. Ik heb u wel gezegd dat de ge meenteraadszitting van 18 November, zoohaast de begrooting weggestuurd is, dat er onmiddellijk zal uitbtaald wor den. Dat is dus ook geschied in de mate van het mogelijke. Ge weet toch wel. M. Walraevens, dat ik u heb gezegd dat onze sekre taris iederen dag van 10 tot 11 urn- werkt. Hoe durft gij het aan, M. d kris- ten-demokraat, van een mensch nog meer uren werk te verlangen. Is het zoo, dat gij in uw midden handelt met de arbeiders die gij vertegenwoordigt? M. Walraevens, vraagt eens a.u.'D. aan uw kollegas die van het vorige be stuur nog overgeblevn is, hoe lang onze socialistisch aangeslotenen leden op hun 100 fr. vergoeding hebben moe ten wachten. Bij het verschijnen van dit artikel zullen zij nu samen met al de anderen uitbetaald zijn. Dus na meer dan een jaar te hebben gewacht. En hadden wij met de meer derheid niet bestuurd, nooit hadden de socialisten aangeslotenen hun 100 fr. ontvangen. Ziedaar, M. Walraevens, ik vraag u nu waarom gij onze arbeiders bij het vroegere bestuur niet hebt verde digt? Moesten het al verdedigers zijn, zoo als gij voor de arbeiders, wij waren er wel mede. Vooraleer te sluiten, wil ik u nog verwijzen naar de gemeenteraadszit ting van 18 Augustus. Daar hebt gjj bewezen welke verdediger gij zijt. M. Walraevens. Daar hebt gij tegen een bijzonder krediet gestemd van 5.800 fr. der C. O. O., dat moest dienen om de noodlijdenden der gemeeent hun mandaat te kunnen uitbetalen. Is het waarheid dat ik schrijf, M. Walraevens, ja of neen? In het ver volg wanneer de onbekenden soldaat u nog een artikel doet onderteekenen, lees het eerst zorgvuldig. E. SIMOENS. Aan alle aangesloten leden der socialistische ffropaganda- club, vrouwenbond en jeugdgroep Waarde gezellinnen, kinderen en partijgenooten, niettegenstaande de slechte tijdsomstandigheden heeft het bestuur in zijn laatste bijeenkomst besloten toch ons gewoon jaarlijksch Kerstfeest te laten doorgaan op Zon dag 24 December, te 7 uur zeer stipt, in ons loaal bij Victor Kletsman. (Dus den zondagavond). Alle leden worden vriendelijk ver zocht hun kinderen onder de 14 jaar aan onzen bode Leopold op zijn ronde over te geven, teneinde te beletten dat er nuttelooze uitgaven zouden gedaan worden. Het bestuur drukt den wensch uit dat geen enkel lid zou ontbreken, als ook alle kinderen onzer socialistische familiën moeten het hun als een plicht aanzien aanwezig te zijn. Een eetmaal zal hun gratis worden aangeboden. De Kerstboom zal ver sierd worden met verschillende ver rassingen; alsook zal er gezorgd wor den dat het aan leute niet zal ont breken. Onze kameraad Simoens, schepen, zal een toespraak houden. Dus, kameraden, gezelinnen, neemt van nu af uw voorzorgen en dat nie mand ontbreke Het Bestuur. N. B. Met deze worden alle par tijgenooten uitgenoodigd de algemee ne vergadering bij te wonen op Za terdag 16 December, te 7 u. 1/2 zeer stipt in ons gewoon lokaal. Kameraden, vergeet niet dat er een bijzonder arrondissementskongres plaats heeft heeft op Zondag 17 De cember. in het Achturenhuis te Den derleeuw. Wij moeten een sterke delegatie stu ren cm onze eischen te stellen en des noods te verdedigen. Het Bestuur. Voor een dag worden kommer en zorgen vergeten. Dat is de wekroep van de tooneelgroep «Hooger Op», onze vrienden uit Denderleeuw, die op Kerstdag aanstaande in samenwerking met hun jeugdgroep onder leiding van Gezellin De Bruyn Louise, ons zullen komen vergasten. De jeugdgroep zal «Sneeuwwitje» op voeren, een zeer prachtig stukje, dat voor de inrichters veel werk en voor de kleintjes veel toewijding heeft vev- eischt, daarna sehoone dansen doo' de kabouters en danseresjes. Iedereen weet het van vroeger reeds hoe deze kleinen hun hart medenemen en hoe zijn ze niet bewonderd geweest? Daarna spelt de tooneelgroep «Daar is Mijnheer», blijspel in één bedrijf, met zooals gewoonte, en djt zeggen we in het bijzonder tot onze liefheb bers, den onverbeterlijken Gaston. Er zal een algemeene inkomprijs ge vraagd worden van 2 fr. Kinderen on der de 14 jaar en soldaten hebben vrijen toegang. Deze inkomprijs moet dienen om de kosten te dekken, en indien er nog wat overschiet, zal dit zijn voor het pakje van den soldaat, waarvoor de zelfde tooneelgroep in de maand Ja nuari a.s. een speciale vertooning zal komen geven. Na het Kerstfeest grijpt er een sehoo ne kostelooze tombola plaats met zee- nuttige prijzen. Ieder lid of liefhebber zal op zijn inkombewijs een nummer ontvangen om aan de loterij deel te nemen. Deze tombola is die welke in normale tijden op nieuwjaaravond doorging. De tijd die we doormaken laat niet toe dit nu te doen zooals vra ger, en dat is voor iedereen begrijpelijk. In tegenstelling met vorige jaren zullen er geen geschenken zijn voor dc kinderen, dit ook als een gevolg van den toestand. Onze aandacht zal mep ten gaan naar andere faktoren die in ons leven komen; in het bijzonder zul len wij de soldaten moeten gedenken en diegenen die ze achter laten. Onze leden mogen het niet euvel op nemen, dat wii zulkdanige schikkingen hebben getroffen. Het moet en kar. niet anders. Integendeel bieden wij u dit schoon gevuld programma aan een zeer miniemen prijs. Op Kerstdag moet ge ons een bezoek brengen; uwe moeite zal er door het geleverd spel ruimschoots beloond zijn. Het Kerstfeest Tengevolge van moeilijke omstan digheden moeten wij met het Kerst feest afzien van de kindergeschenken. Een tombola zal gegeven worden. Wij denken, dat iedereen zulks zal be grijpen en evenals verleden jaar in gToot getal opkomen naar het Kerst feest. Plaats te begeven De plaats van sekretaris van de Commissie van Openbaren Onderstand is te begeven met inachtneming der wet van 3 Augustus 1919. De kandidaten worden verzocht hun schriftelijke aanvraag te richten aan den heer voorzitter der kommissie, vóór 1 Januari 1940. Beginwedde 1500 fr. Ouderdcms'grens maximum 45 jaar. Het is voor ons socialisten, een ver heugend feit, dat de gemeenteraads zittingen heden groote belangstelling genieten vanwege het publiek. Dc toe hoorders zullen weer een kosteloozen plezierigen avond beleefd hebben. Er was nog eens spektakel op zijn Moer- beeksch, gelijk gewoonte komiek en tragiek. De leugens en de onbeschaamdheid ■varen op de dagorde. Daar zult gij kunnen over oordeelen na lezing van het hier volgende verslag. ZITTING VAN 12 DECEMBER 1939 De gementeeraad vrgadert voltallig onder het voorzitterschap van den Burgemeester, die aanstonds het woord verleent aan den sekretaris voor lezing van het verslag der vorige zitting. HEYLEBOSCH. Ik doe opmerken dat er in het verslag een punt inge schreven staat, zijnde door de gemeen teraad goedgekeurd, wanneer er in de raad geen bespreking-en of geen stem ming over plaats had. R. DE TAYE. De begrooting )s goedgekeurd en er is in den gemeente raad geen overeenstemming bereikt; *k als schepen, weet van het regelen der zaak niets. Voorzitter en Sekretaris antwoorden door onbeduidende woorden, maar het cynisme lag er te dik op en was te in het oog springend, opdat er maar een enkel ernstig mensch er iets kon van in aanmerking nemen. Punt 1. Zaak Herregodts Gebroe ders. aannemers der schoolgebouwen, te betalen interesten door de be kwaamheid» van het vroeger bestuur opgedreven van 28.000 tot 44.000 fr. Aangenomen met 4 stemmen (katho lieken; de 2 socialisten stemmen tegen; de partij van den burgemeester ont houd lAzich. De ka.tholieken stemmen er voor, wanneer zij als vroegere be stuurders der gemeente er zich jaren tegen verzet hebben. De volksvrienden onthouden zich. (Is dat de manier om de bestuurlijke kemels bekend te maken?) De socialisten stemmen tegen en vra gen heropzoeking der zaak; zij gaan akkoord met de gebouwen daar zij ze zeer noodig en nuttig achten, niaar vinden de zaak verdacht en ziehier waarom 1) De werken zijn begonnen zonder toelating van het gemeentebe stuur; 2) Een eerste rechtsvervolging ingespannen door de ondernemers wordt door deZen stopgezet (1831 voor dat Leon burgemeester was)3) Twee de rechtsvervolging, ten tijde van Leon, die zegt een aövokaat te hebben aan gesteld om de gemeente te verdediger, en hij weet van niets en in het verslag van de veroordeeling staat te lenen De gemeente Moerbeke vertegenwoor digd door het Kollege van Burgemees ter en Schepenen in den persoon van den burgemeester die geen bepleiter had aangesteld Dus voor de recht bank geen sprake van een advokaat, maar van Leon zelf.' Begrijpe wie kan. Na een woordenwisseling wordt er lezing gegeven van een brief van den advokaat dien De Bruyne Leon aange steld had, brief meldende dat hij '-r zich niet kon tegen verzetten en hij overeengekomen was tot de betaling van 4 t.h. Door vragen te stellen vanwege de socialisten wordt er lezing gegeven vén de uitspraak van de Rechtbank, waarin verklaard werdt, dat dc gemeente geen verdediger gezet heeft, "zocdus nala tigheid van L"on. Punt 5. Huishuur Wed. Piecart. Reslu it een onderzoek te doen. Punt 2. Interest Herregodts Frans. Men zal trachten een minnelijke over eenkomst te b?kem--n. Punt 3. Oninbare posten. Zon der diskussie aanzencm^n. Punt 4. Lezing brief bond Lucht bescherming. Niets bijzonders. Ons Kerstfeest De kinderen van onze partijgenooten hebben onzen oproep goed beantwoord. Niet mir.der dan 15 waren aanwezig. Zaterdag, te 5 uur, wordt de eerste re petitie met onze kleintjes gehouden voor het aanleeren van liederen en de- klamaties. Wij verzoeken en doen langs dezen weg nogmaals beroep op onze partijgenooten en vrienden, om hunne Kinderen Zaterdag, te 5 uur. naar deze bijeenkomst te sturen. Onze gezellin Malvina De Smet zal er de leiding van nemen. Dus kinderen, tot Zaterdag. Voor onze gemobiliseerden Dé leden van Ziekenbond, Propagan- daclub en Vakbond, welke wenschen hun olad «Vooruit», «Voor Allen» of A.B.C. in hun kantonnement te ont vangen. moeten naam en adres opge ven aan pgt. Vermeiren Charles, die er zich zal mede gelasten hun blad te sturen en dit gratis. mm Ons Kerstfeest Van toekomende week af zal dc bode Vermeiren de bons aan de leden van den ziekenbond bestellen. Wie heeft nu recht op zijn Kerstge schenk? Al de kinderen van 1 tot en met 12 jaar. Dit jaar vaat het Kerstfeest door op Zondag 24 December, te 3 uur stint. JOZEF. Om onze lezers op de hoogte te hou den, moet men er eens aan herinne ren, dat de gemeenteraad vroeger was samengesteld uit katholieken en een frohter. En zooals op vele andere plaat sen, heeft de fronter zich op da lijst der katholieken laten voordragen. Hij als werkman, grondwerker van beroep, heeft het hoofd in den schoot gelegd van rijke grondbezitters. Daar tegenover is een afzonderlijk kandidaat opgekomen die alleen, min enkele stemmen, er genoeg had voor vier verkozenen, een bewijs dus dat de Ressegemsche bevolking de politiek van een «onder onsken» afkeurt en bo- vendicn het verraad van den fronter bevestigde. Toch gaan ze voort met een onder onsken en wij zullen er dan ook maar kennis van geven. In een der laatst gehouden gemeen teraadzittingen, waar de begrooting aan dagorde stond, is het klaar als pompwater geweest, n.l. onbekwaam heid en partijdigheid. Bij dergelijke besprekingen wordt er kennis gegeven van de inkomsten en de uitgaven en worden soms toelagen gevraagd voor hef een of ander liefdadigheidswerk. Hier ook wordt dit door den afzon derlijken gedaan om een pakje naar de soldaten te sturen, wat ongeveer 650 fr. aan 10 fr. per pakje zou kosten. De Boerenmcester, pardon, de heer Burgemeester zegde dat er daarvoor geen geld was, maar na een langé be spreking is er toch 450 fr. en met dé hulp van twee offerwillige menschen zjjn we toch tot de 650 fr. g-kemén, dat in de posten der uitgaven. Bij de inkomsten staat er eok een post van honderd frank, er wordt uit leg gevraagd van waar deze komt. De heer Sekretaris zegt, dat is van de jachtpacht van Mijnheef dê graaf van Herzele. Hoe groot is dit jacht terrein? 28 Dagwand en 45 roedèn. Wiens gronden zijn dit? Dit zijn al de gronden van de Kommissie van Open baren Onderstand. Goed, aangezien de pachten en de belastingen, tienmaal zijn verhoogd en aangezien de konijnen, hazen, iezan- ten en patrijzen ook tienmaal zijn ver hoogd, aangezien de pacht al 35 tot 49 jaar in hetzelfde hand is en aan 160 fr. per jaar, heeft Mijnheer êr ook al zooveel jaren het genot van gehad. Er wordt gezegd door de koncentra- tie: Mijnheer is toch braaf, net of de menschen die het wild met hun vruch ten voeden niet braaf zijn. Maar nu moét het besluit genomen worden en geen enkel: van de katho lieken en den fronter durfden er tus- schenkomen of hun rieening te ken nen geven en op aandringen wordt er tenslotte beslist er eens met dén bur gemeester van Borsbeke over te spre ken en dat hij er den heer Graaf zou kennis van geven zonder dat cr iets beslist is, want er moet rekening wor den gehcuden. dat hij toch braaf is. Inwoners van Ressegem. als ge u# pacht of belasting moet betalen, wordt daar ook rekening van gehouden of gé braaf zijt of niet? Hebben uw burge meester, schepenen cf graaf ooit ge aarzeld hun pachten te verhoogen? Neen, nietwaar! En als ik u dit alles opmerk is het om u een klare vergelijking te geven als uw gemeente bestuurd wordt door rijke menschen, dat zi? altijd in het voordeel der grooten zal bestuurd wor den, want 10 fr. voor de arme sukkelt die opgeroepen zijn is te veel. maar 20 jaar lang een kadeau van 1000 fr. aan een rijken kasteelheer, onder vorm van verhuring aan minderen prijs van een jachtterrein, dat is goed cn dur ven ze zelf no» geen beslissing nemen. En waar is de fronter nu, die zoo graag een ander uitgeeft als verrader? Hij zweeg hier als een graf en hêeft dus door zijn stilzwijgen geheel de wer kende klasse en soldaten van Resse gem verraden. Arbeiders en boerkens. pas op van die groote bruller», want hun lawijt is te groot om oprecht te zijn. Hier staat de daad van «onder ons» weer vagt, en ik ben er van overtuigd is de Heer in de oogen van dc Ressegemsche kon- eentratie braaf, dan zal ik het toch niet zijn, dat is ook onder ons. MOERENHOUT. Gewest Aalst-Oudenaarde- Ronse Naar aanleiding van de genonten beslissing in da laatst gehouden fede rale vergadering te Denderleeuw wor den alle plaatselijke sekretaressen ver zocht, de type-voordracht met demon stralie. handelend over het vraagstuk van -Bedrog en Vervalschingen» te wil len bijwenen, welke zal gehouden wor den cp Zondag 17 December, te 15 uur in het Volkshuis te Aalst. Gezellinnen, we verwachten u tal rijk. De federale sekretaresse, L. W. H.

Voor Allen | 1939 | | pagina 5