Sfilin's verjaringsgeschenken aan Finlaads arbeiders Zware bommen van 300 kilogram op ée arbeiderswijken der open Finsche sfeden POLITIEK PANORAMA Florimond contra Boedha en Hegel ZONDAG 24 DECEMBER 1939 0,50 Ir. - Nr, 35 - 6 Jaar socialistisch weekblad voor vlaamsch belgie Een SOLDAAT is niet tevreden, wanneer hij VOOR ALLEN niet ontvangen heeft Uitgave O ~<r» s't* I I Geen enkele gewelddadige aanval kan goedgekeurd worden Aldus sprak Litvinoff, de vroegere Sovjet- Russische kommissaris voor Buitenlandsche Zaken. Maar Litvinoff verdween van het tooneel en de Russische politiek werd omgedraaid. En volgens de brutale nazi-opvattingen van de levensruimte der volkeren, viel Rusland met een overmacht van manschappen en materiaal het kleine Finsche volk aan, dat echter heldhaftig weerstand biedt. En in Finland, waar rust en vrede heerschten, waar in een demokratisch stelsel een demokratische regeering bestuurde, waar de sociale toestanden steeds verbeterd werden, wordt nu dood en vernieling gezaaid. Vrouwen en kinderen moeten er vlucf\ten bij de hevigste koude. Arbeiderswijken worden platgelegd. De methode van Franco te Madrid vindt navolging. Geen enkel klein dolk is nog veilig tegen over de dreigende geweldspolitiek der diktatuur-landen. Het geweten van alle eerlijke en vredelievende menscken klaagt deze wandaden aan. Europa kan nog vrede kennen, wanneer in alle landen de sociaal- demokratie zal heerschen, wanneer over de grenzen heen de Europeesche volkeren een ekonomisch stelsel zullen instellen, dat de uitbuiting van den mensch door den mensch uitsluit, wanneer de werkloosheid niet meer als bestendig kwaad zal bestaan, als de sociaal-demokratische oplossing eindelijk zal aanvaard worden Van kwaad tot erger Een gesprongen bank en troebelwater- visscherij De oorlogsprofiteurs op het oorlogspad De neutraliteit van De Dag Met den verrekijker VCOT ALL iiDAKTIE EN ADMINISTRATIE St-Pietersnieuwstr. 64 Gent Telefoon 1 5 7 4 0 (4 Hlnen) AlIONNEMENTSl'UUZEN i Jaar 23,00 ft. 6 maanden 12,00 fr. 3 maanden fr. Pnsti'herh Het Llclit Gent: 56733 i TOEN het Stalinistische Rusland de hand gaf aan het nazi- Duitschland vroegen we ons af hoe, vooral in ons land, de kommunisten daarop zouden rea- geeren. Zij hadden immers tot dan toe het monopolium opgeëischt van het anti-Hiltlerisme. Vooral de houding van een Dr. Marteaux, die onze rangen verliet omdat wij volgens zijn meening niet genoeg hulp hadden geboden aan het republikeinsche Spanje, had onze belangstelling. Welnu, Dr. Marteaux, die kan los barsten gelijk een razende stier, schijnt nu zeer tam te zijn gewor den in den kommunistischen dieren tuin. Hij is niet alleen bij de kom munisten gebleven, maar, hij nam deze week in het Parlement het woord om, aan de hand van een voor de gelegenheid opgemaakte ge schiedenis, den Russischen overval op het demokratische Finland goed te praten Mijnheer de dokter heeft een schitterend argument gefabrikeerd Het feit dat Finland vroeger van het bolsjewisme niet wou weten, en enkele fascisten de plak zwaaiden over dat land moet nu als vergoelij kend voorwendsel dienen om het de mokratisch geworden Finland aan te vallen. Het zal Dr. Marteaux en an dere politieke avonturiers misschien verwonderen, maar wij vinden hun argument aannemelijk want een fascistisch Finland zou op dit oogen- ongetwijfeld deel uitmaken van het Russisch-Duitsch komplot. Dat zegt ons dat menschen gelijk Dr. Marteaux tot veel erger nog in staat zijn. Ongedierte dat te samen kruipt wordt gemakkelijk uitgeroeid DE val van de bank «Crédit An- versois» heeft in het land heel wat beroering verwekt gezien er ongeveer 120.000 lieden hun geld kwijt zijn. Het tekort zou onge veer 500 miilioen bedragen. Spoedig zijn politieke troebelwater- visschers opgedoken, die niet terug deinzen de regeering verantwoorde lijk te stellen voor het beheer van deze private onderneming. Elke mensch, die nuchter denkt, ziet het smerige van deze kampagne er vin gerdik opliggen. In het parlement wierpen Rexis- ten, Vlaamsch-nationalisten, natuur lijk ook de kommunisten, zich op dit geval om wat demagogie te verkoo- pen. Zij zouden niet minder gewild hebben dan dat de regeering de schulden van deze private bank over nam. Dat wil zeggen dat het land, dat zijn wij allen, die 500 miilioen maar moet lammeren door nieuwe belastingen en dat omdat de beheer ders van den «Crédit Anversois» hun instelling naar het failliet stuurden. Mogen vrij eraan herinneren dat diezelfde kliek er anders over dacht toen men de iBank van den Arbeid» zag wankelen onder de slagen van den krisis en een hulp van staats wege, wel tienmaal kleiner, gevraagd maar geweigerd werd Den dag dat de menschen zullen inzien dat heel het kapitalistisch stelsel rust op drijfzand, en er niet veel noodig is om de financieele mamouths te zien stuiken, dien dag zullen zij hun vertrouwen onttrek ken aan de private kapitalistische instellingen en ernstiger beleggingen voor hun geld opzoeken. Hoeveel harde lessen moeten er nog komen vooraleer men die waar heid zal inzien en er naar handelen? HET land heeft schromelijk veel geld noodig om de verdediging in stand te houden en te blij ven voldoen aan zijn sociale verplichtingen jegens werkloozen, gepensionneerden en andere hulp behoevenden. Er moest naar inkomsten gezocht worden. De regeering dacht eraan een bijzondere belasting op de oor logswinsten te leggen. Er zijn im mers personen en maatschappijen die uit den oorlogstoestand vette winsten weten te kloppen. Dat was genoeg om de aan het groot-kapitalisme verkochte pers op stelten te zien staan en een ver woeden oorlog te zien voeren tegen over de regeering, alhoewel het be drag van deze belasting heel beschei den is. Zelfs «Het Laatste Nieuws» voert een zeer dubbelzinnige taal en blijkt daarvoor de regeering niet al te gunstig gezind te zijn. Zoo ging het ook in 1914-18. Veel Brabanconnes zeem-aan-der.- baard-smeerderij en nog meer goed koop «patriotisme». Terwijl simpele menschen niet alleen hun leven veil hebben voor het land, maar heel hun bestaan er moeten aan offeren, zien wij de eeuwige oorlogswoeke raars tegenpruttelen en klomplotten smeden als men voor het welzijn van het land, een deel van die winst wil opeischen voor het heil van dat zelfde door hen bewierookte en be zongen vaderland. Op het oogenblik dat wij deze re gelen schrijven bespreekt de Senaat het ontwerp van de regeering. We meenen dat zij die het eerlijk mee- nen, er zijn er nog van dat soort, en zü die niet openlijk durven tegen stemmen een voldoende meerderheid zullen geven aan de belastingen op den oorlogswoeker. WILT ge een staaltje van de vele, die den aard van de neutraliteit van «De Dag» heel goed typeeren Nemen we den titel van het stuk waarmee het den ondergang van het Duitsche kaperschip «Graf von Spee» aankondigt «De Dag» beweert in dezen titel dat vermeld oorlogsschip de haven van Montevideo MOEST verlaten. Wat een gewilde leugen is. De «Graf von Spee» kon zich ook laten interneeren, maar de bevel hebber wou van deze neutrale haven een toevlucht maken om later, als Duitschland inmiddels versterkingen had kunnen sturen, de haven te kunnen verlaten heelemaal hersteld en klaar voor nieuwe strooptochten. Ziedaar een van de talrijke staal tjes waarin «De Dag» partij kiest Scherpzinnige lezers laten zich daaraan niet vangen. Als «De Dag» het wenscht zullen wij nog andere recepten van zijn «journalistieke» keuken even ontle den, die duidelijk aantoonen dat de «neutraliteit» van dat blad van ver dacht allooi is. VREDE...!! ET is bijna een cynische bespotting aan den voor- S avond van het Kerstfeest 1939 over den vrede te durven spreken. En nochtans... het valt niet te Pb-vfS loochenen tientallen millioenen op deze wereld zijn van goeden wil en hunkeren thans naar vrede als hoogste menschelijk goed. Als bijzonder kenmerk van de huidige oorlogstragedie kan gewezen worden op de innige lostverbondenheid van ALLE volken, op de ellende-solidariteit in Europa. Ongetwijfeld daar is het onderscheid tusschen neutralen en oorlogsvoercnden. Laatstgenoemden zijn reeds openlijk in den maalstroom van de tragedie meegesleurd. Maar de anderen Is psychologisch het verschil wel zoo groot tusschen de brutale zekerheid en besten dige onzekerheid en dc bange verwachting Drie maanden oorlogstoestand hebben volstaan om de veiligheidsillusies tot den grond af te takelen in de Nooder- landen. Skandinavië komt in het bereik van de Russische berenk'auw terwijl zijn vloot ongenadig bestookt wordt in den zee-oorlog. In het Oosten De Balkan-landen en vooral Roemenië voelen zich blootgesteld aan een gebenrlijkcn nieuwen sprong hetzij van het nazirijk, hetzij van de Moskou-soldeniers. Wij moeten de voorbeelden tenslotte zoover niet gaan zoeken. Wii leven toch ook in een alarmtoestand zooniet in voortdurende onrust. Ekonomisch zitten wij toch genrangd tusschen de tegenstrijcligen wil cn eischen van de oorlogsvoe rende partijen terwijl de veiligheidskosten een financieele ramp worden. Dat alles niet om uit bitterheid tragische toestanden aan te dikken, doch alleen maar om te onderlijnen dat het in zekeren zin oorlog voor gansch Europa is. Een vrede kan men zich dan ook slechts indenken in het teeken van diezelfde Europeesche verbondenheid en solidari teit. Hegemonie of overwicht van een groep landen zou gebeur lijk slechts leiden tot nieuwe Versailles-weeën, die het leven in de laatste twintig jaar hebben vergald. In de eerste plaats moet een nieuwe vrede, opdat hij stevig en duurzaam zou wezen, opgebouwd worden op de basis van een ekonomische samenhoorigheid in Europa. Tolmuren en handelsbelemmeringen moeten met breeden geest neerge haald worden opdat alle volken zouden kunnen leven. De sociale inrichting van het nieuwe Europa zal een over wegende rol spelen in de politieke orde die wordt nagestreefd. Sociale konkurrentie of dumning moeten uit de ekonomie ge bannen worden. De sociaal-laagstaanden moeten profiteeren van het bewustzijn en van de ondervinding van meer ontwik kelde gemeenschappen. Samen moeten de nieuwe behoeften, de ruime en omzeggens onbeperkte behoeften uitgebaat wor den van de enkelingen, wier middelen van bestaan moeten vooruitschrijden met de hulp die de technische en wetenschap pelijke evolutie hun ter beschikking stelt. Kortom de imperialistische geest moet onverbiddelijk uit Europa gebannen worden. En wat is imperialisme, anders dan de zuiverste vorm van het kapitalistische zakenleven en winst bejag Wat was de oorzaak van de vooroorlogsehe wanorde Wat is voor een stuk de aanleiding tot het huidig konflikt, zooniet de stuiptrekkingen van een systeem dat praktisch onhoudbaar is geworden Het spreekt vanzelf dat een werkelijke vredesgecst ook de herziening Vërcischt van een valsche rassendemagogie die zooveel onheil en ellende heeft gesticht. Vooal aan het vraagstuk van de dompelende bevolkings groepen, die .van hun geboortestreek werden verjaagd en die sinds jaren zwerven en dwalen van het cene land naar het andere zal een ernstige oplossing moeten worden verzekerd. Die honderdduizenden menschen moeten terug in de samenleving worden opgenomen. Hun moet ergens in de wereld een nieuw levensdomein worden geopend, waar zij weer hun energie, hun bekwaamheid en hun werkkracht kunnen aanwenden ten bate van zichzelf en van gansch de samenleving. Ongetwijfeld, er is nog zooveel anders te doen en te ver richten om een stevigen vrede te vestigen. In volkomen bescheidenheid kunnen wij alleen verlangen dat geen vroegere fouten worden herhaald. Dat zou reeds een heele stap vooruit beteekenen. Wellicht zal er deze maal meer rekening gehouden wor den van de verzuchtingen en de verlangens van de massa. Dat diezelfde niet meer het weerloos slachtvee is van vroeger, bewijst baar mangel aan geestdrift en baar weerzin waarmede zij het fataal gebeuren is ingegaan. Misschien eischt zij, in ruil van de offers die zii ondanks alles brengen moet. dat uit den gruwel een vrede geboren wordt die niet meer het voorspel uitmaken zal van een nieuwen «laatsten» oorlog. Daarvoor zijn niet alleen menschen vereiseht van goeden wil maar tevens met wilskracht en doelbewustzijn. Voila! daar be gint 't opnieuw! Meneer Flori mond heeft nogmaals de kat (of liever den kater), de bel aangebon den. Ge iceet wel, het gaat over die 20.000 boeken, die in de kelders van het ministerie van Openbaar Onderwijs liggen te be schimmelen en die men onze sol daten mordicus in handen wil spelen. 20.000 door onze openbare boekerijen geweigerde boeken heeft meneer Florimond ver klaard, hetgeen laat veronder stellen dat het hier om uiterst gevaarlijke geestes producten gaat. En zoo is het ook! Dat heeft minister Duesberg trouwens moe ten toegeven. Stel u voor dat de werken van een der gewraakte auteurs door een bibliothekaris geweigerd wer den, omdat de auteur in kwestie gedurende een gedeelte van zijn leven onder boedhistischen invloed stond». Djeemenis menschen! Waar moet het met onze literatuur naartoe! Een ander auteur werd zelfs geweerd omdat er een zweem van Hegeliaanschen geest aan zijn boeken kleefde». Beeldt u in, dat onze jongens kennis maken met Bccdha en Hegel! Maar 't is de ondergang de vernieling, het einde van alles! En toch zal het gebeuren! De kabinetsraad heeft inderdaad beslist, op voorstel van minister Duesberg, die beruchte 20.000 boekdeelen ter beschikking van het tWerk Elisabethte stellen. Waarop de klerikale bladen hun strijdros hebben bestegen. <'t Volkske Van militair standpunt uit zal er misschien niet veel bezwaar bestaan, dat onze soldaten Boeddha en Hegel verduwen. Maar is de mobili satietijd de geschikte periode om de jongens aan de studie van allerlei ideologischen poespas te zetten «De Standaard» (van minister Sap): Minister Duesberg oordeelt dus dat boeken die door sommige bibliothekarissen om bepaalde redenen werden geweigerd goed genoeg zijn voor de gemobiliscerden Morgen zullen deze bladen weer een grooten mond openzet ten over de kultureele heropstan ding van Vlaanderen. Ons goed, maar dan wordt het eens tijd te bepalen wat men onder kuituurverstaat. Wij beginnen in ieder geval halvelinge te begrijpen wat de klerikalen, aangevoerd door mneer Florimond, daaronder verstaan. Van zulke heropstanding, verlos ons, o Heer! PIER MOEIAL

Voor Allen | 1939 | | pagina 1