ALGEMEENS GESCHIEDENIS m Een interview met Jan Het jaar 1940 wordt een katastrofaal jaar voor den middenstand LANGSDORFF Iets over Duitsche ethiek in theorie en KOiiopdeBofSt VII. - IMPERIALISME Verstopte neus, zwaar hoofd, onpasselijk! UURROOSTER m RADIO» VLAANDEREN REGEEREN MET EEN KRACHTIGE HAND KAPITAAL EN ARBEID VlCKS Va-TR©-M©1 UURROOSTER Radio-Serenades CENTRALE VOOR ARBEIDERSOPVOEDING Voor socialistische kadervorming VIER-EN-TWINTIGSTE LES DE GEWAPENDE VREDE Enkele druppels in ieder neusgat verlichten ras VRAGEN In welk jaargetijde groeien de kinderen het snelst TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1939 TE BEGINNEN VAN ZONDAG 8 OKTOBER 1939 Vraagstukken van den middenstand HET HOEKJE VAN DEN DETEKTIEF m POLITIEK WEEK-END i x ?3 - Voor Allen - 24 Dec. I939! Steeds socialistisch ageeeen DE periode die aanvangt na 1870 is die van den gewapenden vrede in de internationale ver houdingen. Maar ook de maat schappelijke toestanden ondergaan groote veranderingen. In de 18e eeuw was het vraagstuk der pro- duktie-mogelijkheden op te lossen, in de 19e en 20e dat der verdeeling, zoowel die der grondstoffen als die van het maatschappelijk inkomen tusschen de klassen. Koloniale onderdrukking, natio nale klassenstrijd en Internationale spanningen vormen dan ook een on- verbrekelyken samenhang. Het im perialisme heerscht. Een nieuwe golf van rationalisatie verheft zich over Europa en Ameri ka een tweede industrieele revolu tie, die der elektriciteit. Aan het wereldverkeer staan bijna onbegrens de middelen ten dienste, techniek en reklame bevorderen de massaproduk- tie. De bank, de naamlooze vennoot schap en de trusts symboliseeren de nieuwe maatschappij. De oude tegen stelling tusschen grondbezit en industrieel bezit verdwijnt naarmate de naamlooze vennootschappen alle bezit tot aandeelenbezit omvormen. Maar de stand van kleine boeren en pachters raakt steeds meer in verdrukking, de arbeiders worden meer en meer geproletariseerd, de middenstand begint moeilijke tijden te beleven. De toenemende opeenhooping van het kapitaal schept een macht, die steeds meer de overige vrije krachten beheerscht en beperkt. Men is geneigd binnen de grenzen van het kapitalisme en de natie ordenend op te treden de industrie te beschermen en te streven naar protektie, wat dan op den duur op autarchie uitloopt. Tegenover de arbeidersklasse is men geneigd een zeker recht op be scherming door den staat te laten gelden, wanneer de arbeidersklasse tenminste door organisatie en agita tie steeds meer tot een belangrijke macht binnen de natie uitgroeit. Rond de jaren»'70 laaide in heel Europa een felle klassenstrijd op. De zwakke nationale bewegingen voelden de behoefte zich interna tionaal te organiseeren. Het socialis me wordt een macht. (Zie leergang sociale stelsels.) Op geestelijk gebied waren de jaren na 1850 gekenmerkt door een realistische wetenschappelijke uiting. We noemen als voorbeeld Zola. Ook de wetenschap zelf en de techniek gingen met reuzenschreden vooruit (Pasteur, Edison). Het heeft den schijn dat de menschelijke waarden tot haar volledige ontwikkeling zul len komen. Maar weldra zal het blijken dat imperialisme en kapitalis me. met hun bloedige oorlogen en verdrukking, die ontwikkeling zullen beletten. De imperialistische politiek, ge richt op het veroveren van nieuwe gebieden tot het verkrijgen van grondstoffen en afzetgebieden voor produkten en kapitaal, bracht met zich mede dat de bewapeningen wer den opgevoerd en deed het milita risme ontstaan. Al wilde niemand den oorlog, toch konden konflikten op den duur niet uitblijven, ook al had men de illu sie, dat de groote mogendheden el kaar door handige diplomatie en doordachte bondgenootschappen in evenwicht konden houden. In Rusland was de Krimoorlog geëindigd met een déb&cle. Om de De heer Jan Dockx, Fluitbergstraat 34, Schooten, zegt dat hij één minuutje noodig had om de hevigste hoofdkou, die hem dagen lang misselijk maakte, te verdrijven. Zoodra ik 3 of 4 druppels Va-tro-nol ln den neus goot, ademde ik opnieuw gemakkelijk verklaart de heer Dockx. En na korten tijd is alle pijnlijke ont- «teking verdwenen Het is zoo gemakkelijk de zwaar hoofdigheid der verkoudheid en de neusontsteking met Vicks Va-tro-nol te verdrijven. Slechts een paar druppels in ieder neusgat met het glazen druppeispuitje, Onmiddellijk komen de hinderlijke slijmen los, de prikkeling wordt gestild, de vliezen zijn niet langer ontstoken, de sinuswegen wor den gezuiverd. De adem wordt weer frisch en zuiver als ware er geen verkoudheid geweest. Voorkomt veie verkoudheden Het is nog bete'r Va-tro-nol bij de eerste neuskriebeling of niesbui te gebruiken, want dan kunt U veie ver koudheden voorkomen. Va-tro-nol is vooral aangewezen voor het gevaar lijke gebied" in Uw neus, waar 3 van dc 4 verkoudheden ontstaan. Zoodra U Va-tro-nol gebruikt, voelt U hoe het U helpt in den strijd der natuur tegen besmetting. Prikkelingen en zwaar hoofdigheid verdwijnen. Gewoonlijk wordt de dreigende verkoudheid in de kiem gesmoord. K BONDGENOOT VAN VICKS VAPORUI 128 gemoederen te stillen stemde ae Tsaar er In toe de slavernij af te schaffen. De grond bleef echter, voor zoover hij niet tot het zeer uit gestrekte grootgrondbezit behoorde het gemeenschappelijk bezit der dorpsgemeente, de mir, en werd regelmatig opnieuw verdeeld. (Zie kursus Grondbeginselen van het Socialisme). De boerenstand bleef arm. De ontevredenheid en de haaf tegen het grootgrondbezit namen steeds dreigender vormen aan. en door vrijheidslievende intellektuéelen wordt gewerkt aan verheffing en voorlichting, welke straffen ook mo gen dreigen. De revolutie wordt voorbereid, de partij der sociaal- revolutionnairen, de bolsjeviki (I^enin) wint veld. Deze verwach ten het sukses van het doeltreffende ingrijpen van een kleine groep be wuste revolutionnairen en hun eigen optreden heeft de doeltreffendheid van die politiek, voor Rusland ten minste, bewezen In tegenstelling met Rusland staat Engeland. Hier volgden gelei delijke hervormingen, erkenning der vakvereenigingen en uitbreiding en verbetering aan het kiesrecht elkaar op. De Labour-Partij ontwikkelt zich. met haar streng karakter van vakvereenigingswezen. Weer anders was de toestand in Frankrijk. Na het neerslaan der Commune werd een grondwet aange nomen, waarbij bepaald werd dat aan het hoofd der republiek een presi dent zou komen te staan, terwijl de volksvertegenwoordiging werd sa mengesteld uit een Senaat en een Kamer van Afgevaardigden. De socialistische beweging, onder lei ding van Jaurès, werd een uiterst belangrijke vooruitstrevende faktor ln de Fransche politiek. Hier werd de republikeinsche -en anti-klerikale traditie tot een bindïniddel tusschen de arbeidersbeweging en de linksche burgerij. (Parti Républicain Socia- liste). Wat de binnenlandschc ontwikke ling van het Duitsche Keizerrijk be treft. hier ontstond een verbitterde strijd van den kanselier Bismarck en de liberalen tegen de katholie ken, waarin tenslotte Bismarck het onderspit moest delven. Hij zocht dan weer toenadering tot de katho lieke partij, het Centrum en de konservatieven. Immers, de Engel- sche concurrentie noopte hem tot protectie, waarvoor de meeste libe ralen niet te vinden waren, terwijl de groei der socialistische beweging hem zorg baarde. In 1878 werd de socialistische partij onwettig verklaard door de be ruchte socialistenwetten, wat den verderen vooruitgang der beweging echter niet belette. Bismarck ziet zich verplicht enkele sociale wetten in te voeren. In 1890, teen de kanselier heenging, werden de socialistenwetten ingetrok ken. De mllltarisatle van Duitsehland, aangemoedigd door de Pruisische traditie, die door Bismarck niet is kunnen uitgeschakeld worden, zet zich na 1870 in een snel tempo door. De opkomende Duitsche industrie vindt overal de Engelsche tegenover zich, zooals het Duitsch imperia lisme overal studt op het Engelsche en zijn vloot. Zoo ontstaan aanhou dende bedreigingen langs weers zijden. De nieuwe Duitsche Staat, te laat op het wereldtooneel ver schenen om zijn deel in den kolonia len buit te nemen, wordt nu agres sief. In Frankrijk leeft de revanche- gedachte; op den Balkon, ln Afrika en Azië worden de tegenstellingen scherper. In 1878 had te Berlijn een samen komst der groote mogendheden plaats, met Bismarck als voorzitter. De door Rusland veroverde gebieden werden zelfstandig verklaard. Zoo werden naast Roemenië, Servië en praktisch ook Bulgarije onafhanke lijke staten. De Driebond wordt door Duitseh land, Oostenrijk en Italië gevormd. Aan den anderen kant gingen Frank rijk en Rusland een verbond sluiten, de Tweebond, waartoe ook Engeland toenadering vond wanneer de moei lijkheden tusschen Engeland en Frankrijk ln Afrika waren opgelost. Frankrijk zocht hier zijn bezittingen in het N. W. met die van het Westen te verbinden; Engeland zocht een aaneensluiting tusschen Egypte en Zuid-Afrika (na den Boerenkrijg, 1900)Tenslotte moest Frankrijk zich tot zijn bezittingen in West-Afrika beperken. De moeilijkheden in Azië waren van ernstiger aard: China door de groote mogendheden geëxploiteerd, strijd tusschen Japan en Rusland voor de verdeeling van den buit (oorlog 1905). Japan was een groote mogendheid geworden, en bleef een bedreiging in het Oosten: Rusland werd verslagen. Maar ook in Europa bleef het drei gen. Frankrijk en Duitsehland ston den herhaaldelijk op buitengewoon gespannen voet naar aanleiding van Marokko. Op den Balkan is voort durend oorlog en oorlogsdreiging, terwijl Oostenrijk, Turkije en Rus land op de loer liggen om hun slag te slaan, en de spanning hield aan, tot wanneer het in 1914 losbarstte. Toen ontstond de wereldoorlog, waar van de schuld niet ligt bij een enkele natie, maar juist blijkens zyn voor geschiedenis bij het maatschappelijk stelsel, dat hem onvermijdelijk maakte. 1) Vergelijk de sociale en politieke, hervormingen na 1850 in de groote landen, en verklaar de verwezenlijking van dc bolsjevistische revolutie in Rus land. 2) Welke waren de oorzaken van het tot stand komen van den Drie- en Tweebond? REPORTEREn nu zijt gij aan beurt, Jan. JANElk op zijn toer, dat is niet teveel. REPORTERWat denkt gij van den toestand JAN: Ha, hal 't wordt een kruis verhoor. REPORTER Gij zijt toch ook 'n journalist JANNu vriend, wanneer de toe standen, ik bedoel de buitenland- sche, niet rooskleurig zijn, dan heb ik toch den indruk dat we nog bui ten den dans blijven. REPORTER Zoolang we het zoo kunnen houden is het goed. JANZeker, maar zooals onze mi nister Spaak het zegde: een vrij en onafhankelijk Holland is zeer nood zakelijk voor ons land. Ik zeg, voor ons verder bestaan en dan begrijpen we het zeer goed wat ons te doen valt. REPORTERZeker Jan. En wat denkt ge van den binnenlandschen toestand JANTk voorzie wel een regee- ringsverandering REPORTERInzake zekere per sonaliteiten JAN Het is wat ik bedoel. We moeten, en dit moet het werk van ons aanstaande kongres zijn, zeer duidelijk zeggen welke veranderin gen, en ik voeg er aan toe welke mogelijke veranderingen, we verlan gen aan den toestand der families van de gemobiliseerden en van de alleenstaande gemobiliseerden. Wat ons uit het oog niet moet doen ver liezen, de kwesties der werkloozen en der ouderdomsgepensionneerden. REPORTEREen strijd tegen de stijgende miserie...! JAN: Juist. En in dat verband een ekonomische politiek, aange past aan de oorlogsomstandigheden, maar die dan ook uitzonderlijke maatregelen durft voorzien. REPORTER: Er is een moeilijke kwestie... JAN Jawel, ik weet wat' ge zeg gen gaat. De aanpassing van de loo- nen en wedden aan het indexcijfer REPORTER Daar doelde ik op. JANDe besprekingen hebben plaats. Wij hebben vertrouwen in onze syndikale organisaties en in de ministers die ons vertegenwoordigen REPORTER Ja maar... JANIk gis het. Wat gaat er ge beuren met de loonen en wedden der st dat sa gent en en die der oven- bare diensten REPORTERGij kunt goed ra den. JAN Ik zal mijn persoonlijk idee weergeven. Het zou zeer moeilijk worden een vergelijk te treffen in de private nijverheid en geen oplos sing te treffen in de staatsdiensten. REPORTER: Het zou inderdaad slecht begrepen worden. JAN: Maar ik neem aan, dat er een vraagstuk van de schatkistmoge lijkheden is. En dan zeg en herhaal ik aanpassing zeker dan toch voor de kleine loonen en ivedden. en in schrijving op een geblokkeerde reke ning voor de hoogere vergoedingen. REPORTER. Dat lijkt mij in teressant. JANDe toestanden zijn moeilijk Maar in geen geval het gelag alleen laten betalen door de arbeiders. Bo vendien, daar hebben onze syndika- ten, onze politieke organisaties zich reeds over uitgesproken. En de strijd dien onze ministers voeren bewijst, dat ze dit standpunt verdedigen. REPORTER: En de prijzenpoli tiek JANDaar moet ingegrepen wor den met rantsoeneering van zekere waren, maar ook met de winstrege ling van zekere bedrijven. En ik denk aan de maalderijen, wat moet toelaten den broodprijs te vermin deren. RE FORT ER Wel Jan, gij hebt mij goede ideeën gegeven voor mijn artikel. JANZoo kan ik deze week weer rusten, maar rust roest, zegt men. En ik ben wel zinnens den strijd niet op te geven. Staande steeds in dienst van de arbeiders, zal ik dan ook steeds hun belangen met de meeste hardnekkigheid verdedigen Geleerden hebben uitgemaakt, dat men als kind niet gelijkmatig groo- ter wordt maar met sprongetjes en dat schijnt eenigszins af te hangen van het jaargetijde. Zoo vertelt men, dat men van September tot Januari bijna heelemaal niet groeit, maar van Februari tot Augustus schiet men dan plotseling weer een heel eind op. Zwaarder wordt men van Juli tot Januari en van Februari tot Juni staat dat stil Morgenultz. Golfl. 267.4 ZONDAG 7 tot 10 U. MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG i Namlddagultz. Golflengte 201,07 13,00 tot 19,00 U. 13,00 tot 19,00 u. 14,00 tot 17,00 U. 13.30 tot 18.30 u. 14,00 tot 19,00 u. 13.00 tot 15.00 u. 13.00 tot 17,00 u. Avonduitzending Golflengte 201,07 21,00 tot 24,00 u. 20,00 tot 24,00 U. 17,00 tot 19,00 n. 20,00 tot 24,00 U. ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG 7.05—7.25 t en 7.30—8.00 17.15—17.45 18.0018.30 21.3022.00 21.3022.00 18.00—18.30 17.3018.00 14.30—15.00 u. u. u. u. u. u. U. 750 Antwoorden, vergezeld van een post zegel van 0,75 fr., zenden aan G. DE VOS, Zwijnaardsche steenweg 78, Cent. Er valt niet meer aan te twijfelen. Het jaar 1940 zal een zwaar beproe vingsjaar zijn voor de kleine nering doenden. Inderdaad, waar gaat het heen met de stijging van de kolenprijzen, deze van de elektriciteit, van de benzine, der belastingen? De algemeene onkosten stijgen voort durend, de koopkracht der verbrui kers daalt met den dag en er is geen hoop op beternis. De regeering is slecht geïnspireerd geworden door de nieuwe takseering op de benzine. Duizenden kleine handelaars trach ten hun auto te verkoopen of rijden althans niet meer. Duizenden zullen met nieuwjaar er aan verzaken een nieuw rijbewijs te halen wat honderdenduizenden frank minder inkomsten voor het land zal be teekenen. Wat de elektriciteitsprijzen betreft, hebben wij in sommige steden reeds aanplakbrieven gelezen waarbij, o.a. de beenhouwers aankondigen dat de dure elektricteitspryzen hun verplich ten te 20.30 uur him winkel te slui ten. Als het zoo voortgaat doet België straks konkurrentie aan Londen wat de lichtdemping betreft. De hooge kolenprijzen hebben even eens voor gevolg dat de winkels vroe ger zullen gesloten worden want... de kolen kosten duurder het kilogram dan de aardappelen 1 Is het dan wonder dat het aantal faihssementen verleden week opnieuw 19 bedroeg en het aantal aangevraag de kordaten de 300 per jaar cp één werkdag zal bereiken op het einde van 1939. Wat zal het zijn in 1940? Wij durven het niet aan woordspe lingen te doen doch wij vreezen het ergste voor onzen middenstand dat niet gewapend is zich te verdedigen. Als er dan nog een paar krach's bij komen zooals die van de «Crédit An- versois. is het om alle moed voor goed te verliezen. Wat men er ook over denken mag: wie den toestand optimistisch inziet mag een gratis reisbiljet naar Geel aanvragen. Hij zal het bekomen! Moeten de middenstanders zich dan ontmoedigend bij de pakken gaan neer zetten? Rechuit gesproken: neen! Doch of ze zelf veel aan den toe stand kunnen verhelpen betwijfelen wij sterk. Na deze beroerde periode kan alleen een doortastende, durvende en demo- kratische regeering een werkelijk ka- tastroof vermijden. In de huidige regeering zitten goe de en minder goede elementen. Plicht is het voor allen, zoowel mid denstanders als arbeiders en boeren zich te scharen rond degenen die net algemeen belang willen behartigen. Nu meer dan ooit blijkt het dat slechts één party dit doet de Belgi sche Werkliedenpartij! Daarom: vertrouwen in de B. W. P. J. C. Faillissementen in België. Er wer den over de week eindigende 15-12-39. m België 19 faillissementen uitgespro ken. tegenover 12 over hetzelfde tyd perk van het vorige jaar. Uitgesproken faillissementen per branche gedudende de week 8-12-39 tot 15-12-39. 10 diversen; 1 breigoede- renhandelaar; 1 caféhouder; 1 pelterij handelaar; 1 kolenhandelaar; 1 kleer maker; 1 drukker, 2 hotelhouders; 1 meubelhandelaar. In totaal werden er van 1-1-39 tot 15- 12-39, in België 273 faillissementen uit gesproken tegenover 616 over hetzelfde tijdperk van 1938. Konkordaten. Van 1-1-1939 tot 15- 12-39. werden in België 271 aanvragen ingediend tot het bekomen van een konkordaat en 158 aanvragen gehomo logeerd tegenover 214 en 129 over het zelfde tydperk van 1938. Protesten: Over de week eindigende 15-12-39 werden in België 1684 protes ten geregistreerd tegenover 2062 over hetzelfde tijdperk van 1938. Van 1-1-30 tot 15-12-39 werden in Bel gië 110.752 protesten geregistreerd te genover 97.852 over hetzelfde tydperk van het vorige jaar. De mensch is vaak een vat vol te genstrijdigheden en wel in zulken graad, dat men er alles kan over den ken zonder tot de zekerheid te komen wat er feitelijk in ons domineert het goede of het slechte. Beide begrippen zijn zeer relatief en als er een volk is in Europa, dat er veel over gepiekerd heeft, dan is het wel het Duitsche. Kant, de eenvoudige professor aan een Oost - Pruisische universiteit (1724-1804) leeraarde dat alleen dat gene goed is, wat uit plichtsbesef ge daan wordt, uit gehoorzaamheid aan de zede wet. Schopenhauer (1788-1860) maakte de kritiek dezer theorie en verkondig de er een andere, volgens dewelke het motief eener «goede» daad alleen kan gelegen zijn door in het belang van anderen te handelen en wel uit medelijden. Volgens hem is medelijden het be ginsel der moraal en wortelt het me delijden in de opvatting dat de individuen niet streng van elkander te scheiden zijn en in hun diepste wezen één zijn. Nietzsche (1844-1900) vond op zijn beurt dat zijn voorgangers naief wa ren. Hij pakte dan ook uit met een filosofie die een algeheele verandering der ethische waardeering voorstond. Deze wijsgeer negeerde een algemee ne moraal. Hij bepleitte dat er een rangorde is onder de menschen heeren en slaven en dat deze klas sen hun eigen moraal hebben. Nietz sche hedft een afschuw van demokra- tie. van gelijkheid, van het «kudde- geluk». Om den mensch te verbete ren acht hij het geweld, de tyrannie en de slavernij bevorderlijker Deze ethische theorieën behooren allen tot het verleden, maar het lijkt er ni?t naar dat de Duitschers van heden verleerd hebben, dat Nietzsche eens orakelde «dat de «heeren» meer eerbied hebben voor het verleden dan vertrouwen in de toekomst. Inderdaad, het nationaal socialisme, dat als doktrine een samenraapsel is van dè meest tegenstrijdige en dema gogische beginselen, heeft zijn «ethiek» geput in die elkaar bestrij derde filo- zofen om er een misselijke cocktail van te maken. De nazi's onthielden van Kant, dat de plicht, de gehoorzaamheid aan het ckategorisch imperatief» (het onvoor waardelijk gebod) de hoogste deugd is. Van Schopenhauer, die van nature even knorrig, zonderling, wantrou wend en alleen-levend was als het Ille Rijk zelf, behielden zij de merk waardige éénheidsgedachte, maar for muleerde ze als één Rijk, één Volk, één Führer. En dat dit laatste begrip rechtstreeks wortelt in de Nietzsehe- leer. zal wel niemand betwijfelen. Zoo heeft Duitsehland nu zijn «heeren» en zijn «slaven», zijn verschillende klas sen en zijn «moralen», die, volgens den wijsgeer zoozeer uiteenloopen, dat zij geen algemeen grondbeginsel kunnen hebben. Wie deze hutsepot even omroert be grijpt dadelijk waarom Hitier zwijnen- vleesch en kalfsvleesch, zoowel als Sta lin en Mussolini vrij kan dooreenmen gen zonder den smaak zijner militaire en industrieele «herren» al te zeer te storen. Ze zijn sedert generaties aan zwaren ethischen kost gewoongeraakt en nu de omstandigheden alles heb ben dooreengegooid verteren ze maar wat hun met geweld wordt voorge schoteld. Dit gemis aan zedelijk evenwicht, dat het gevolg is van de evenwichts- verstoring op ekonomisch, maatschap pelijk en politiek gebied, is een dér aspekten der Duitsche krisis, die men» in tijd van oorlog het best kan waar nemen. Ook het gemoed der strijders gelykt één hutsepot. Uit wanhoop brengen ze zelt hun schepen tot zinken, ze mitrailleercn weerlooze visschers, ze schenden hei; volkenrecht op alle manieren, ze slaan «blindelings» met hun mijnen en tref fen soms hun eigen schepen, ze too- nen zich kleinmoedig in hun aktie met de kaperschepen, ze vluchten, ma ken zich plots gereed om den strijd weer aan te binden en... vernietigen hun eigen wapens. Zie maar de «Graf von Spee». Duitsehland heeft getracht al die onverklaarbare en tegenstrijdige zaken uit te leggen. Maar het pleidooi was niet overtuigend. Tot nu plots de kommandant van het vóór de kust van Uruguay gezon ken kaperschip, Langsdorft, zelfmoord heeft gepleegd om zoogezegd de tradi- tioneele zeemanseer te redden. Die man heeft moed betoond. Men mag zijn daad apprecieeren zooals men wil, één ding moet men erkennen voor die daad is dezelfde kortstondige maar energieke moed noodig geweest die Cato de jongere, Demosteus, Mithridates, Hannibal, Brutus, Cas- sius en zooveel anderen hebben gehad na de nederlaag. Kommandant Langsdorff, die de bevelen van den führer uitvoerde, had, na afloop daarvan, zich niets te ver wijten. De Duitsche pers riep trouwens triomf om het geleverde zeegevecht. Net zooals kommandant Raynal, dis in 1916 het fort van Vaux verdedigde, geen zelfmoord pleegde na de neder laag en er niet minder als een ware held werd om beschouwd, had kom mandant Langsdorff evengoed in leven kunnen blijven. We herhalen hetde gecensureerde dus verantwoordelijke nazi-pers, had hem openlijk goedgekeurd Waarom joeg hij zich dan een kogel door het hoofd Welke «eer» had hij verspeeld door de bevelen van Hitier op te volgen We durven het bijna niet aan, te beweren, dat het antwoord in de vraag zelt besloten ligt. Maar dien dood, die niet overtollig is, dien dood, die iets repareeren of bewijzen moet, verdui delijkt eens te meer dat er iets niet in den haak is met het gemoed der Duitsche strijders. Men verklaart dien dood niet door de «heeren-moraal» van Nietzsche of door het feit, dat soms een zeekapitein verkiest met zijn schip ten onder te gaan. Hadde Langsdorff aan deze veel meer voorkomende hyperemoties toe gegeven, hij zou zijn graf verkozen hebben in dezelfde golven, die zich over de «Graf von Spee» sloten. Hij heeft het niet gedaan, wat daar om niet 'zeggen wil, dat hij er den moed niet toe had. Zijn besluit is ge komen na een krisis die weinig be lovend is voor het regime, dat ze ver oorzaakte of na een kalme over weging over de eer, die het Duitsche volk, na de juichkreten en triomf-zan gen vreeselijk zal verrast en ontsteld hebben. Anders kan het niet. Daarom hebben wij alle redenen te meenen, dat het schot, waarmee kom mandant Langsdorff het treurspel be sloot, ook het hart van vele zijner landgenooten onwillekeurig zal heb ben geraakt. NICK Ingevolge de styging der levensduur te hadden de mynwerkers recht op een loonsverhocging van 2 1/2 per hon derd. Na een beetje tegenstribbelen werden de mynbazen toch verplicht toe te geven. Als vergelding stelden zy den eisch een nieuwe verhooging van den prjjs der steenkool te mogen invoeren. De regeering komt aan die heeren te zeggen ge verhoogt uw prijzen niet. Voor deze beslissing verdient de de regeering onze gelukwenschen. De mynbazen hadden zich het spel letje te eenvoudig voorgesteld. Een eerste maal verhoogden de loonen der mijnwerkers met 5 t.h. en de opslag op den prijs der kolen was 12 t.h. Wij hebben hier aangetoond dat de 5 t.h. loonsverhooging de kolen slechts met 3,20 fr. de ton duurder maakten. Een eerste maal had de regeering laten begaan. Wanneer de mynbazen het een tweede maal wilden beproeven heeft men die heeren woekeraars wan delen gezonden. We zouden iedere week willen in de gelegenheid zyn de regeering geluk te wenschen. Het volk weet dat het offers te bren gen heeft en wanneer het tijdens dezen oorlog voor onze bevolking tot gelde- lyke offers besluiten zal. mogen we ons overgelukkig achten. De bevolking is hiervan ook bewust en zal daarom de offers aanvaarden. Maar de bevolking vraagt terecht dat die offers zullen zyn naar epn- ieders vermogen, dat er geen zullen zyn die er zich aan onttrekken. De bevolking vraagt ook vooral dat geen enkel misbruik zou toegelaten worden en dat diegenen die zich tan misbruiken schuldig maken, ongena dig zouden gestraft worden. We kenden reeds het schandaal van de wol. Blijft alles by het afschaffer, van het Office voor Bevoorrading Andere spekulanten en O. W.ers liggen op den loer; zal men ze laten be gaan om dan weer een nieuw schan daal aan te klagen De handel, de normale handel met het buitenland moet voortgezet wor den maar niet ten koste van onze eigen bevolking. Duitsehland o.a. heeft vandaag een groote behoefte aan zekere grondstof fen en levensmiddelen. Alvorens den uitvoer van hetzij ge lijk wat toe te laten moet eerst de zekerheid bestaan dat wy niets zullen te kort komen. Belgische fabrieken mogen niet stil vallen bij gebrek aan grondstof door die grondstof tegen woekerwinsten aan het buitenland te verkoopen. Op twee dagen werden 120.000 kgr. eieren over de Duitsche grens gevoerd Laat ons aannemen dat dit normaal is. Dit mag echter niet toegelaten wor den indien hierdoor in eigen land to kort ontstaat waardoor de eieren dan veel duurder zouden worden. De ontduiking der belastingswetten moet ook met yzerer. hand tegenge gaan worden. Men weet dat dit gebeurt. Niet bij de arbeiders en de bedienden. Het gebeurt op groote schaal bij al diegenen die voor eigen rekening wer ken als patroon, landbouwer, hande laar, advokaat, geneesheer, enz. enz. Waartoe dient het, opcentimes te stemmen wanneer belastingsplichiigen het middel vinden om heelemaal nieta te betalen Maar die belastingsontduiking krijgt nu door de stemming van de militaire belasting een nieuw uitzicht. Wie aan de eerste belasting weet te ontsnap pen, zal ook de tweede niet moeten betalen. Het misbruik wordt dus dub bel erg. Ook op het toekennen der kos» telooze ouderdomsrentetoeslag heeft de belastingsontduiking vèrdragenda gevolgen. Er moet dus kost wat kost aan dit schandaal een einde gesteld worden. En dat is het nu wat de bevolking het recht heeft aan de regeering to vragen. Wanneer het leven moeilyk wordt is het lichter om dragen wanneer men weet dat het toch voor allen het zelfde is. De regeering moet er voor zorgen dat dit zoo weze en dan zullen wij niet nalaten haar te steunen, met al de middelen waarover we beschikken. ROEFFEL. Vrijt deze krachtige zalf op keel, borst 1 rug. Ze werkt als een pappleister en .oor de geneeskrachtige dampen, die J inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt verkoudheid meestal in nacht.

Voor Allen | 1939 | | pagina 3