Algemeen nieuws De socialistische partij van hef arrondissement Aalst in kongres AALST NINO VE Woubrechtegem A 1 Krabbels van Pierken Denderleeuw Herzele S SÏ-. KTS Ressegem Verantwoordelijke redaktie: 'Volkshuis, Molendries, 11 AALST Telefoon 572 4 - Voor Allen - 24 Dec. 1939 REDE VAN DE NAUW REDE VAN DE BRUYN Aan de bezoekers der polykliniek Metaalbewerkers- belangen S. A. V. Nationale instelling Het stelsel der militievergoedingen CINEMA DE REDDING GROOT BANKET op oud-jaarsavond in het Volkshuis Partijgenooten, viert gezamenlijk oud-jaarsavond BERICHT GROOT JAARLIJKSCH KERSTFEEST S. V. V. Kerstdag 1939 SNEEUWWITJE ZE VOEREN NU EEN ANDERE taal WERKLOOZEN NEEMT AANDACHT WILLY'S VROUW Onder ons I» T uow Gemeente zonder licht Zonderlinge manier f NIEUWS UIT HET Te Denderleeuw had verleden Zon dag een arrondissementskongres plaats van onze partij. Het vinnig koude weer had niet be let dat er veie afgevaardigden van onze groepeeringen opgenomen wa ren. j?gt BAUWENS, uit Geeraardsber gen, zat vóór. Hij verontschuldigde pgt NICHELS, burgemeester. Na het doel van dil kongres uiteen gezet te hebben, gaf hij- onmiddellijk het woord aan pgt De Nauw, die een kort verslag gai over de buitenland- sche politiek van ons land. De NAUW zei, dat benevens enkele uitzonderingen, alle politieke groepen akkoord waren met de neutraliteits politiek, die mgeluid werd door den koning in 1936. Velen meenden dat Belgie ongelijk had tot deze politiek over te gaan. Maar de feiten heoben bewezeh, dat de neutraliteitspolitiek tot hiertoe de beste was en te verkie zen boven het stelsel van kollektieve veiligneid van vroeger. Dank zij deze politiek is ons lano tot nogtoe gevrij waard gebleven van den oorlog. Verder maakte de spreker een korte historiek van België's buitenlandsche politiek. Ons land kan neutraal blij ven, maar wij> houden aan onze vrij heid, aan onze onafhankelijkheid, aan ons recht. Hij wijst ook op de moei lijke taak van minister Spaak en op de onaangenaamheden die dezes po sitie meebrengt. De Nauw is van meening dat onze neutraliteitspolitiek door heel onze party dient gesteund. Hij vraagt vervolgens akkoord te zijn met de dagorde van den Alge- meenen Raad dagorde die vertrou wen stelt in de buitenlandsche poli tiek van ons land. Iedereen was akkoord met deze zienswijze er had geen diskussie over plaats. Vervolgens kwam pgt Prosper DE BRUYN aan het woord die handelde over de problemen van aktueelen en van binnenlandschen aard. Pgt DE BRUYN zegt dat wij reeds voor dezen oorlog op onze hoede moe ten zijn inzake sociale wetgeving. Bij de intrede onzer ministers in de re geering zijn geen voorwaarden ge steld gezien den moeilijken toe stand. Maar iedereen is er mee ak koord, dat wij voor alles onze sociale wetgeving moeten behouden. De Bruyn wijst vervolgens op het te weer stellen voor het behoud van den achturigen arbeidsdag, die dreig- oe gesaboteerd te worden. Balthazar bewerkte het dat terug de vakbeweging moet geraadpleegd worden over iedere afwijking dat van de 9e uur af 25 t.h. en van de 11e uur 50 t.h. moet meer betaald worden. Voorts had onze kameraad het over den financieelen toestand van het land. De mobilisatie drukt zwaar op de financies van het land. Het leger kost alle dagen meer dan 10 millioen. De inkomsten zijn zeer geslonken als gevolg van sommige nijverheden die stilligfftiu. Inkomsten ziji) noodig. On- middellyk kleine verbeteringen ver kregen wij rèeds in dezen toestand (ia soldij van de soldaten werd ge bracht van 0,30 fr. op 1,00 fr. per dag. Inzake vergoeding voor de fa milies van militairen verdwijnt de derde kategorie 't is te zeggen, dat 8 frank 10 frank wordt en 3,50 fr. per Over deze kwestie is er nog geen eensgezindheid in de vakbeweging. Pgt. BOMON is heel tevreden over de uiteentetting van De Bruyn. Inza ke verplichte verzekering tegen werk loosheid vraagt hij een samenkomst van de vooraanstaanden der vakbewe ging van het arrondissement om zicil hierover te verstaan. Hij is niet ak koord met de terugvordering van den staat van zekere sommen, die werk- loozen moeten betalen, voor een luttel vergrijp tegenover de reglementen van het krisisfonds. De straffen zijn dikwijls overdreven en hij vraagt of hieraan geen veran dering zou kunnen gebracht worden. Verder vraagt hij iets te doen voor de ouderdomsgepensionneerden De werkloozen krijgen hun winter- steun. Ook voor de ouderlingen dient ietr gedaan. Inzake de opeisching van werkloocen door de gemeente om ge durende 4 uren te werken voor 5 fr. opleg op hun steun, is hij wel akkoord als het gaat over werken van lands verdediging of luchtbescherming. Doch niet als er andere werken zouden ver licht worden, welke dienen gedaan door gewone arbeiders. Het ministerieel besluit laat deze afwijking toe, alsook, dat er werklooze bedienden aangewor ven worden voor 8 uur te werken aan 5 fr. opleg. Hij vraagt de besluitwet te wijzigen. Voorts vraagt hij of er totaal mets kon gedaan worden voor de ongeschool de arbeiders. Het arrondissement Aalst is een van die arrondissementen^ die het meest ongeschoolde arbeiders tel-t. De openbare werken zij-n tot een 'minimum herleid. Er zou daar iets dienen op gezocht inzake plaatselijke nijverheidstakken, enz. Pgt. BERGHMAN verklaart dat de •werkloozen, door het gemeentebestuur van Aalst aangeworven, alleen werk zaam zijn aan werken van luchtafweer of landsverdediging. De gemeentebe sturen zijn verplicht dit te doen. An ders betalen zij 5 t.h. op de uitgaven van werkloosheid, wat nu 10 t.h. zal worden in 1940. 'Er hadden rich 250 werkloozen vrij willig aangegeven. Er heeft te AaM een vergadering plaats gelrad van af gevaardigden van de omringende ge meenten. Er is daar aangedrongen oim met aan misbruiken te doen. Er dient ge protesteerd tegen het laatste alinea van de besluitwet, dat de misbruiken toelaat. Pgt. DEPREZ -beaamt, wat Aalst aangaat de gezegdens van Berghman. Ptg. PATTEET meent, dat er geen besluitwetten zouden mogen ondertee kend worden zonder ernstige instudee ring en raadpleging van de betrokken groepeering. De Bruyn, zegt hy, heeft niet vee) gezegd over de nieuwe belastingen. Wij mogên den indruk niet wekken, dat wij er 100 proöent mede akkoord zijn. Zoo hebben wij de belasting op de personen, die geen militairen dienst hebben gedaan. De gedeporteerden zouden moeten vrijgesteld zijn. Ook de zieken en gebrekkei ij ken. Dan heo- ben wij de personen die geen kinderen hebben en dulbbe-l betalen. De belas ting op de uitzonderlijke winsten mag geen aanleiding zijn tot het plegen van misbruiken. Zie de wolspekula» ties, de bloem en de oorlogswceker. Spreker trekt de attentie op de ko- lennijverheid. Als de bazen d-e werklie den opslag geven, verhoogen ze eerst den prijs der steenkool. De werkloosheidsverzekering dient eens ernstig aangepakt. Voorts dient Het is absoluut nutteloos en onbe- nnnvn werk aan de kommunisten veel tijd te verspillen, door hen te wijzen up de jrapanie tegenstellingen in hun politiek. Zij getuigen van een weergaloos cy nisme van een verregaande slecht heid. Ms ze hun tegenstellingen niet kun nen goedpraten, dan vallen zij perso nen aan en doen zich genoeglijk te goed aan lage persoonlijkheden. Dat getuigt van hun onmacht. Natuurlijk, enkele aanhangers zul len ze blijven hebben. Wil er mor gen een partij van de gekkenge sticht worden, zij zal ook haar be- komste hebben. Hierover valt niet te twisten. Maar de man uit de straat heelt reeds lang de kommunisten veroor deeld de man uit de straat, hij die eenvoudig redeneert. Want goed te praten is hun zaak niet meer. Ter verdediging zeggen de kommu nisten nu in gesprekken op de straat en in de café'sniemand weet wat Rusland zinnens is. O, neen, niemand weet dat. Maar wat wij wel weten, is dat Rusland te genwoordig misdaden begaat tegenover de vrijheid, de menschelijkheid en het recht. Dat Rusland dezen oorlog kon be letten. Tegenwoordig is er niet het minste verschil tusschen de buitenlandsche politiek van de Sovjets en deze der Russische Tzaren. In Stalin zal heel zeer weinig kom- munisme zitten hij, de Aziaat, wordt een tweede Tzaar, niet minder gevreesd dan zijn voorgangers. Wij hadden dan nog honderd pro cent meer vertrouwen in Trotsky om de lotsbestemming van Rusland in handen te nemen. Wij beklagen degenen die heden nog in Stalin kommunisme zien of Marx isme. De geweldmethodes zijn schering en inslag in Rusland, net zooals in Duitschland. Den enkeling wordt er zijn denken, zijn vrijheid, zijn menschelijke waar digheid ontnomenhij gelijkt nog en kel een machine, die werkt op kom- mando. Gelieve nota te nemen van den uur rooster der raadplegingen, tergelegen heid der Kerstmis- .211 Nieuwjaarsweek: VROUWENZIEKTEN Dr. Vander Heyden, Dinsdag 26-12 en 1-1-1940 telkens van 8 1/2 tot 10 1/2 uur. KINDERZIEKTEN: Dr Vander Schue- ren, Vrijdag 29-12 van 3 tot 5 uur. WATERORGANEN: Dr. Beyer, Don derdag 28-12 en 4-1-1940 telkens van 5 tot 7 uur. Wijkclub Jean Jaurès Ons Kerstfeest Zooals ieder jaar geeft de Wijkclub «Jean Jaurès» haar jaarlijiksch Kerst feest voor al haar leden, op Zaterdag 23 December 1939 te 7 1/2 uur in bo vengenoemd lokaal. Er is bijzonder voor onze kinderen gezorgd, die allen goed bedeeld zullen worden door het Kerstekind. De tom bola voor de vrouwen is met prachtige prijzen bedeeld. Wy rekenen op de tegenwoordigheid van allen. De sekretaris, P. Petit. Wijkclub «César De Paepe» Kerstfeest wy noodige u vriendelijk uit tot het bijwonen van ons Kerstfeest, op Zater dag, 23 December, te 7 u. 's avonds, in ons'lokaal, by den «Biq», Bolieweg. Tombola voor de leden en Kerstge schenken voor de kinderen tot 14 jaar. Allen het beste gezicht opgezet. Zof- gen en leed voor een paar uur opzy gezet, opdat we ondanks de ongeluk kige tijdenden avond van ontspanning en verzet zouden hebben. kind, 5 frank. Speciale gevallen zul- I er een studie gewijd aan de rekrutee- Ion hpr7l'on urnrrltin Mnrp tror/lnra Trnv i ;ii x TT «4- /lor len herzien worden. Nog verdere ver beteringen kunnen er aan gebracht worden. Men bedenke dat het kadas traal inkomen nu telt van kleine menschen, die him huis bouwden door middel van hypotheek. De mutuali teiten kregen reeds een groote vol doening. Een oplossing moet er nog komen voor de pensioenen der gemo- biliseerden en anderen. De Bruyn heeft het nadien over het indexcijfer en de aanpassing der loo- nen. Wij hebben het voorstel Sap. wat zegt dat verscheidene artikels die nu ontbreken en die meetellen in het berekenen van het indexcüfer, zou den vervangen worden door andere artikels voor het berekenen ervan. De vakbeweging heeft zich daartegen verzet. Het Belgisch vakverbond vroeg een nationale kcnferentie aan van patroons- en werkl-edenafgevaardig- den, onder het voorzitterschap van een staatsafgevaardigde. Verleden week had er een tweede vergadering in dien zin plaats. Een voorstel is er om het middelmatig in dex te nemen der drie voorgaande maanden. Bijvoorbeeld In Januari zou er be taald worden op het middelmatig in- dexcyfer van Oktober, November en December, enz.. Ook voor het staatspersoneel zyn er voorstellen voor verandering. Maar het gaat toch niet, dat de Staat zou de eerste zyn om aan een overeen komst afbreuk te doen. Voor de verplichte verzekering te gen werkloosheid is er het voorstel, dat de précompte voorziet op de loo- nen. De patroon zou maandelyks 12,50 frank betalen. De arbeider zou 0,35 frank per werkdag afgehouden wor den. door den patroon. Men zou van den 61n dag kunnen genieten van den krisissteun. Ieder arbeider zou vrij zyn zich by een kas aan te sluiten, naar verlangen. Natuurlyk zou hy hieraan een wekelyksche bydrage be talen men spreekt van 1 frank. ring der syndtkalisten. Het ledental der kristen vakbonden stijgt, maar nun If den komen meest van de achterlijke gemeenten. En dan hebben wij het groote mis bruik der belastingontduikers door deze van vrije beroepen. Patteet haalt hier cijfers aan. Pgt Herckenrath maakt een opmer king inzake opeisching der werkloo zen. Pgt. FLIPS vraagt in te gaan op het voorstel Bomon, namelijk de afge- vaaraigden der syndikaten bijeenroe pen om eensgezind te zijn inzake de verplichte verzekering. Verder wil hij niet ingaan op andere kwesties, daar zulks te ver zou leiden. Pgt. MICHIELS heeft het over de opgaven van zaaigronden door de boe ren. Pgt. MOERENHOUT vraagt verbe tering aan voor de vergoeding van zekere huisgezinnen van gemobiliseer- den. Hij haalt het typiek geval aan van Ressegem. Pgt. SIMOENS heeft het over de opeisching der werkloozen en vraagt de regeling der huishuurkwestie voor de militairen. Pgt. DE WUFFEL vraagt, dat het plafond der inkomsten der werkloozen zou verhoogen, daar het anders nut teloos is zekere verbeteringen te doen. EEN PARTIJGENOOT VAN DEN DERLEEUW maakt nog enkele opmer kingen en DE KESELAER pleit voor de seizoenarbeiders. Pgt. DE BRUYN antwoordt de verschillende sprekers en meent, dat alhoewel wy akkoord zijn, met de hou ding onzer ministers, er nochtans ern- stiae opmerkingen en voorstellen ge daan zyn en dat deze dienen meege deeld aan het nationaal kongres van Zondag. Pgt. BERGHMAN doet nog enkele meedeelingen nopens het blad «Voor Allen» en kameraad BAUWENS sluit ^et kongres in de beste stemming. Wijkclub «Van Beveren Kerstavond Wij vieren kerstavond Zondagavond in de wykclub. Zooais alle jaren heelt er een groote tombola plaats. Ieder een hoeft te 7 uur in de wykclub te zyn. Partijgenooten, viert kerstavond m uw wykclub. Wijkclub Jan Nichels KERSTFEEST. Ons Kerstfeest heeft plaats Zaterdagavond, 23 De- ceber, te 7 uur, in het lokaal van de wijkclub Geschenken voor de kinderen wor den uitgedeeld. Daarna heeft er een tombola plaats. Wy verwachten al onze leden! Aan de gemobiliseerde leden van den textielbond «Hand in Hand» Wy hebben het genoegen u mede te deelen dat de Textielarbeiderscea- trale besloot aan haar gemobiliseerde leden een nieuwjaarsgeschenk van tien frank <10 fr.) aan te bieden. Deze giften zullen van de Centrale een uit gave vergen van 80.000 fr. Het bewijst dat uw organisatie een byzondere in spanning gedaan heeft, om de solda ten-leden een aangenaame nieuw jaarsverrassing te bezorgen, die ge zeker naar waarde zult schatten. De soldaten-leden moeten tijdens hun verlofdagen deze nieuwjaarsgift komen ontvangen, die zal uitbetaald worden op het bureel van den Textiel bond, ieder^n voormiddag der werkda gen, van 9 tot 11 uur. Het lidboekje medebrengen. De soldaten-leden worden eraan her ivmerd, dat de Textielarbeiderscentrale aan haar gemobiliseerde leden, de ver worven rechten en voordeelen blijft verzekeren gedurende hun militairen dienst, waardoor zij bij geboorten hun ner kinderen 75 frank en bij overlij den van het lid 150 fr. vergoeding be komen. Wanneer de soldaten terug van het leger komen, wordt hun on middellijk steun verleend bij stakin gen of onvrywillige werkloosheid. Medelid, het bovenstaande geeft n de verzekering dat de Textielarbeiders- centrale steeds aan u denkt. Wij' zjjn ervan verzekerd dat het voor u aan genaam zal zijn. De soldaten-leden van den textiel bond die in verlof .gijn of komen, kun nen van heden af deze nieuwjaarsgift komen ontvangen in het Volkshuis Molendries. De vrouwen en ouder: worden verzocht ijiervan hun solda ten die bij den Textielbond aangeslo ten zijn, te verwittigen. HET BESTUUR Ingevolge onze bemoeiingen hebben wij vanwege de patronale vereeniging van mekaniekbouw verkregen dat er vanaf den eersten betaaldag volgende op den 18n December 1939 een loons- verhooging van 5 t. h. zal toegepast worden op al de loonen tot 5 fr. per uur. Voor deze van 5,00 fr. tot 6,50 fr. zal 0,25 fr. per uur worden bijbe taald. Wij trekken er nogmaals de aan dacht onzer leden opdat ze zonder aarzelen ons deize patroons moeten aanwijzen die in gebreke zouden blij ven. Vermits wii verdere inlichtingen zul len verschaffen op de VERGADERING VAN ZATERDAG A. S. TE 7 UUR IN HET VOLKSHUIS, MOLENDRIES, 11, AALST, verzoeken wyj al onze leden liet moge lijke te doen om op deze bijeenkomst zoo talrijk mogelijk tegenwoordig te zijn. De sekretaris, BOMON J. Ons Kérstfeest Verleden week, op onze vergade ring, hebben we besloten ons Kerst feest te houden op Zondag, 24 Decem ber, te 3 uur namiddag. Ook is er door de leden een feest» komiteit aangesteld geworden om het programma te bespa eken van ons Kerstfeest. De uitslag van die bijeenkomst zal beeknd gemaakt worden nu Zaterdag 23 December, op onze algemeene ver gadering. Daarom, Valken, is het noodig dat ieder lid, heden Zaterdag, aanwezig is om volledig op1 de hoogte te zyn van ons Kerstfeestprogramma. Tracht >ook een nieuw üd mee te brengen. Hoe meer er zijn, des te beter zal het vermaak 2ijn. En nu tot Zaterdag. Vriendschap JAN. voor sociaal dienstbetoon aan de gezinnen der militianen en het breiwerk voor de soldaten Afdeeling Aast le STEUNLIJST Mw. Bouckaert 1000. Baronnes R. Moeyersoen 1000. Mw. Leon Ca- mu 1000. Mw. Dr. Gravez 500. Bridge-avond «Arista» ontvangen van M. De Clippel 1900. M. Lueze 50. Duivententoonstelling J. Camu, Ar- beidstr. 76,80. Firma De Boe en Scheerlinck 250. Firma Camu, M. Leon Camu 1000. Naamloos 1000. Filatures et Filteries Réunies 1000. Naamloos 500. M. Felix Callebaut 1000. Glucoseries Réunies 1000. Gezusters Mouton 100. M. Cam. Branteghem 100. M. De Smet 50 M. Schellaert 10. Garage Cen tral 250. Firma De Clippel 100. Mw. Désiré De Wolf 200. M. Charles De Wolf 200. M. Alfred De Wolf 200. Firma Bosteels 1000. M. Lu- cien De Clippel 50. M. Alfred Ni chels 100. Filmvertooning Feestpa leis (netto opbrengst) 12954,80. Schotte Frères 2500. Notaris Aug. Moeyersoen 1000. Notaris Breckpot 1000. La Couverture 1000. M. Ga ston Van Trappen 500. Dokter Ran- son 200. M. en Mw. De Valekeneer 300. Naamloos 100. M. en Mw Et. Van' Trappen 200. Notaris J Van Innis 100. Juffrouw Schotte 100. M. Jos. Callebaut 100. Po- litiekommissaris Van de Winckel 100. M. Borreman-Buyl 50. M. Char les Panné 50. Usines S.A.C.I.C. 20. M. en Mw. Jean De Boe 100. M. Hautain 100. Soc. Intercom. d'Electricité 1000. Familie JBosteeJs 500. Firma Borreman-Mailly 10'J. M. Pilate 50. Juf. De Winter 20. Onbekend 5. M. De Bolle 100. M. Steleman 5. M. Hertecant 50. M. R. Vande Male 20. M. Du- caju 25. Brouweryen De Geest, Zeeberg, De Blieck 1000. M. Paul Geerinckx 100. Firma Ach. Eeman- zonen 500. Gasmaatschappij Aalst 500. Totaal 38.086,60 IN NATURA Mw. Van Ormelingen 1 kg. Breiwol. Cotonnière d'Erem- bodegem 12 dekens. Firma De Boe en Scheerlinck 2000 kg. kolen. Uitslag duivententoonstelling van Zondag 17 December j.l, in de Belfortzaal te Aalst Lijst der prijswinnende nummers 84 606 1352 1148 10 1442 1440 345 814 1128 750 627 619 180 631 1360 1420 340 999 1338 920 1058 79 282 892 1246 679 152 643 234 728 1290 775 508 951 700 801 304 827 227 215 216 217 881 115 377 493 655 1483 901 1351 857 487 1201 1268 1495 785 546 525 458 966 616 574 1234 262 975 778 381 745 1358 877 1092 1179 433 781 1291 1441 9ö0 658 1209 1208 859 1464 839 1258 749 139 237 30 543 1465 1470 1133 767 1454 1166 1267 921 1282 1061 1062 Samen 101 jonge duiven. Tentoon gestelde duiven 5 4 6. De bons der winnende nummers zyn af te halen op het stadhuis, bureel 4 (Burgerlijken stand), van 9 tot 12 u., eiken dag. De toepassing van het nieuwe stel sel, kon. besluit verschenen in het staatsblad van 28 Oktober 1939, heeft bij vele belanghebbenden twijfel en verwarring doen ontstaan, te meer daar er belangrijke wijzigingen aan de uitbetalingen werden gebracht. De lezers van Voor Allen, belang hebbend in de zaak, hebben In hei blad van vorige week onder de rubriek «Algemeen Nieuws» een verklarende uiteenzetting kunnen vinden. Toch zijn, wat Ninove betreft, er nog velen die niet een juist gedacht, en dan ook niet een juiste verklaring vinden voor hun geval. Velen denken dat de bur gemeester of het schepenenkollege eigen beslissingen nemen kan, omdat de berientgeving namens het gemeen tebestuur, de belanghebbende, getee- kend wordt. Deze opvatting is totaal verkeerd. Alle beslissingen worden genomen vol gens de verklaringen van de belang hebbenden. Zeker zijn er verschillen den die onvrijwillig verklaringen de den, die ten reente of ten onrechte strijdig zijn geweest met hun rechtma tige belangen. Verschillende gevallen reeds zijn tot verrechtvaardigende be slissing overgemaakt aan den heer kontroleur der belastingen die in uit voering der wet de eindbeslissing ne men moet volgens de gegevens waar over hy beschikt. Vergissingen zijn altijd mogelyk Daarom ook is voorzien dat tegen de getroffen beslissingen door de gemeen tebesturen aan de belanghebbenden beteekend, beroep kan aangeteekend worden binnen de 30 dagen van den datum der kennisgeving af. Dit moet schriftelijk gebeuren, met aanwijzing zoo duidelyk mogelyk van de reden, met toevoeging van de officieele ver klaring van den patroon of gemachtig de, aangevende het bedrag van het loon of vergoeding aan belanghebben de uitbetaald of ten goede komende. Er zyn gevallen waarby de echtgenoo- te aangifte deed van het loon door haar man verdiend vóór zijn oprot ping. Deze vergissing heeft ten ge- volge gehad dat de beslissing ten na- deele van belanghebbende uitviel. Niet de burgemeester of schepen of welk- danige lasthebbende van het gemeen tebestuur die de kennisgeving aan be langhebbende onderteekende kan daar aansprakelijk voor gesteld worden, want deze hebben de macht of de mid delen niet om deze vergissing, bij de aangifte gedaan te kontroleeren. Hier dus moet beroep aangeteekend worden Tegen de beslissing, gestaafd met de officieele verklaringen hoogervermeld, kan de heer kontroleur en HIJ alleen de beslissing herzien. Opdat elkeen zou kunnen nagaan of hy wel rechthebbend Is of niet, deelen wij dus nogmaals het barema mede. HEBBEN RECHT OP DE VOLLE DIGE VERGOEDING, alle loontrek Kenden wier nakomen niet hooger is dan dat opgegeven in tabel A (orutu loonen) De neringdoeners, wier inkomsten niet hooger zyn dan deze vermeld in tabel B (Netto inkomsten). TABEL A Loontrekkenden bruto-loonen Voor 0 personen ten laste 7.467 fr. S. M. 1>E VERBROEDERING Aan de broodafnemers. Ter gele genheid van Kerstdag en Nieuwjaar zullen de broodvoerders niet werken. Zij zullen dus hun gewone broodror.de doen op Zondagen 24 en 31 December 1939. Ons kliënteel zal dus op deze Zonda gen voor twee dagen brood afnemen, inplaats van den Zaterdag. Hartelijk dankHet beheer 9 Een socialist koopt zijn oenoodigd- heden in zijn koön*»ratieven winkel Wie heeft nog niet gehoord van de metro van Parijs? Welnu, in ons pro gramma van deze week geven we een film met als titel - Métropolit-ain». en waarvan de handeling in de metro ue- gint. De hoofdfilm is echter «De menigte in vervoering», waarin wij Robert Tav- lor leeren kennen als bokser. En wat een boksmatch, mijn vrienden! Nog veel sterker dan de match m de ri m «Zijn laatste gevecht» met G. E Ro binson. Er werd ook voor een zeer goed don derdagprogramma gezorgd en voor de filmen die toekomende week vertoond worden verzoeken wij u, even de ru briek van Geeraardsbergen te raadnJe- gen. Zooals gewoonlijk wordt oud-jaarsavond gevierd in het Volkshuis. Al de partijgenooten zijn welkom Wie deelneemt aan het banket betaalt 7,50 frank aan den lokaalhouder. Er za! gezorgd worden voor vermaak. Het belooft een amu- sar.ten avond te z'jn. Strijdpenning Onbekend, voor bewezen diensten 300 fr. Het gemeentebestuur brengt ter ken nis van de bevolking dat het stedelijk zwembad zal gesloten blijven op Maan dag 25 December 1939 (Kerstdag) en Maandag 1 Januari 1940 (Nieuwjaar). De burgemeester, A. Nichels. Aan de leden van de supportersclub De Roode Stormers, gevestigd by Steenhout Achiel, Moor- selbaan, op Maandag 25 December, te 7 1/2 uur 's avonds zeer stipt. Dargorde: I Uiteenzetting van den finan cieelen toestand van de supporterskas door den sekretaris. Xi vanden Bergh Fr., voorzitter van 'de supportersclug en Podevyn Va lerie, voorzitter der club, zullen het woord voeren. III. Allerlei mededeehngen. IV .Groote monstertombola met prachtige pryzen. V. Gezellig samenzyn (eetmaal). b ds soldaten en soldaten vrouwen, die met den dag van de le mobilisatie lid waren, zullen gelyk ge steld worden met de andere leden. In geval de soldaten in g,fen verlof zyn, moeten de soldatenvrouwen om hun' gewonnen pryzen komen. De leden die niet tegenwoordig zyn op het Kerstfeest, behalve diegenen die bijzondere redenen hebben, moe ten het bestuur verwittigen, of anders zullen zij geen recht hebben op de pryzen van den tombola. Dus. supporters, wy verwachten u allen en bijzonder de soldatenvrouwen. De leuze moet zyn: allen naar het Kerstfeest. De schrijver, STEENHOUT V. Wy noodigen onze leden vriendelijk uit tot het bijwonen van ons Kerst feest, op Dinsdag, 26 December, te 19,30 u. zeer stipt, in de cinemazaal van het Volkshuis. Na een korte toespraak zal een prachtige film worden afgerold, waar na de kinderen hun Kerstgeschenk zullen ontvangen. Dus allen met igansch uw gezin op post. We trekken tezelfdertijd de aan dacht onzer leden op de maandeiijk- sche boodschap, die langs den weg van Sarov, voor onze vrouwen wordt uitgezonden. Op Dinsdag a.s., te 18,43 uur, zal gezellin Hantson voor de radio cot'ons spreken over: «oOrlog, vrede en kooperatie Dus, eerst geiuistera naar de radio en dan op post voor ons Kerstfeest, is onze afspraak. Burgerlijke Stand GEBOORTEN. Mannelijk 11; Vrouwelijk 7. HUWELIJKEN. Roger Bourlet, teohnieker elektrieiker, wonende te Tamines, met Elisabeth De Naeyer, z. b., Brusselschensteenweg, 27. OVERLIJDENS Maria Bryland, Wwe Victor Callaert, z.b., 70 jaren, Hammestraat, 7. Bdouardus Com- merman, wed. van Pelagia Van de Voorde en Isabella Van den Bossche, echtg. Maria Schoonjans, z. b. oud 76 jaren, St. Camielstraat, 38. Joanna Librecht, we Desiré Huyghe, z.b. 75 jaren, Schoolstraat, 18. Paulina Meersman, we Jan Kindermans en Leo Bonner, z.b., oud 74 jaren, Zavel- baan. Prosper Eeckhout, wr. Vic- torina De Neef, z. b. 83 jaren, Gustaaf Papestraat, 76. Melanie Van Royen, z. b.. 81 j., De Visscherestraat, 13. Theodorus De Pelsmaeker, echg. Anna Verdickt, rustend goederenbeambte, oud 69 j., Vryheidstraat, 20. BERICHT. Tot het aangeven van een overlijden wordt het volgende vereischt 1) De eenzelvigheidskaart van den overledene. 2) Bulletin van overlijden door den raadplegenden geneesheer; 3) De ouderdomspensioehkaart van den overledene; 4) De rantsoeneeringskaart. Het bureel van den burgerly'ken stand is des Zondags enkel open van 8 tot 9 uur, tot het aangeven van geboorten en overlijdens. Met Kerstdag, 25 December, zal het bureel gesloten zyn. Op Dinsdag, 26 December, open zooals des Zon dags. Voor het pakje van den soldaat Ten voordeele van dit edel werk, alhier ingericht door het gemeentelijk komiteit, geeft onze toone'elkring «Hooger Op» na de katholieken en de V.N.V.-ers, een vertooning. Op Zondag 14 Januari wordt dus opgevoerd het prachtig blijspel ln 3 bedrijven «ZIJN BIJHUIS». Prachtige dansen door onze jeugd groep. Onze tooneelliefhebbers zullen dien avond op genoeglijke wijze doorbren gen en meteen een werk van barm hartigheid steunen. Voor onze soldaten en hunne gezinnen Zondag greep alhier het arrondisse- mentskongres plaats. Op al de verga deringen die door de socialistische par tij belegd worden komt het uitdruk kelijk verlangen tot uiting den toe stand der gemobiliseerden en hun ge zinnen te verbeteren. Als de rijken denken dat de vergoe dingen en de soldij op hetzelfde peil zullen gehouden worden en zij de las ten grootendeels op de groote massa denken te schuiven, hebben zij het mis. Er is inderdaad verbetering, en groote verbetering mogelyk. Wat in andere landen Nederland en Zwit serland mogelyk is, moet hier ook mogelyk zijn, al weze het in mindere mate. Maar 't verschil is te groot. Daar moet verandering in komen. We kunnen reeds mededeelen dat, dank zij de tusschenkomst der socia listen eerstdaags verbetering zal wor den gebracht aan het stelsel der mili tievergoedingen. Voor één dag worden kommer en zorgen vergeten. Onze tooneelgroep «Hooger Op» en onze jeugdgroep zul len u vergasten op een Prachtige vertooning op Zondag 24 December te 5 uur in het Achturenhuis. op te voeren door onze jeugdgroep. Leiding Gezellin De Bruyn Louise ROL VERDEELING Sneeuwwitje De koningin De koningszoon Weyntje Marten Klaas Dierk Broos Goor Jaak 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 TABEL B Neringdoeners tnetto inkomsten) Voor 0 personen ten laste 5.600 fr 8.960 fr. 10.453 fr. 11.947 fr. 16.590 fr. 19.175 fr. 26.050 fr. 31.050 fr. 38.550 fr. 44.800 fr 51.050 fr. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 dat of 6.720 fr. 7.840 fr. 8.960 fr. 12.840 Tr 15.340 fr 20.840 fr. 24.840 fr. 30.840 fr. 35.840 fr. 40.840 fr. WEL do tegemoet- Nu de bank die in moeilijkheden verkeert en waarby niet minder dan 150.000 kleine spaarders zouden betrok ken ziin geen «socialistische inrich ting is schrijven de katholieke en libe rale bladen heel anders dan ten tyde van de Bank van den Arbeid. En B zou dan nog wat anders geweest zyn. moest de katholieke Boerenbond als dan niet in 't zelfde geval verkeerd hebben. U zult u allen nog herinneren dat ondergeteekende, in den naam der Algemeene Centrale, voo.r het ax^af- fen van kermisdagen, een bneige schreven heeft aan den heer burge meester en aan al de gemeenteraads- 16 Dit'had voor gevolg dat ondergetee kende een onderhoud had met den burgemeester. Er waren ook aanwezig, dS afgevaardigde van het kristen syn- Hikaat en ook deze van «Ik dien Na dit onderhoud waren we over- een'ekomen nogmaals byeen te ko men met een afvaardiging van ge meenteraadsleden van de beide par- tüen om aan te dringen, dat het nog voor Nieuwjaar zou hesP[0^enStatiS digden dan geen ontzag by uw g meenteraadsleden? Of hebben ze daarom nog niets g daan In ieder geval, wat wil men van menschen die niets weten van de ontberingen, die onze werkloozen moe ten doorstaan. Nochtans, nu zyn er al twee meenteraadsleden, die vroeger eigen rekening werkten, maar door deze omstandigheden verplicht ^ïj", naar Brussel te gaan werken. Ze staan daar ook voor, dat ze kunnen afge- dankt worden en langen tyd zonder 'A Arbeiders van Herzele. dringt aan bij uw sekretaris en gemeentel aads- leden dat deze zaak nog deze week zou behandeld worden in den gemeen teraad, want u ziet wel, dat men ze moet op de teenen trappen, zooal* de meikevers. f Want als dit niet gebeurt, is het toekomende jaar terug kermis voor de werkloozen, en niet voor cL nering, dus dringt aan, het is hoog tijd. De Backer J. Heiremans Y. Van de Gucht J. Van Cotthem Y. Van de Gucht S. Bayens P. Van de Velde E. Schoonjans M. Dujacquier S. Feys Y. Kabouterdansen door 7 kleintjes Waterjufferdans, bloemendans, vogel tjesdans door 10 jeugdige danseresjes onder leiding van Wauters Camilla. Daar is mijnheer ROLVERDEELING Trippelman, rentenier, De Bruyn P. Jan, zijn knecht, De Bruyn G Kaatje, dienstmeisje De Backer J. Keetje, dienstmeisje Van Cotthem Y. Piet Hobbelman, brigadier Van Holsbeeck P Klaas Maneschijn Geurs M. Inspekteur van Politie Van der Sttaeten P. Twee agenten Bourgeois A. Van Holsbeeck A. Algemeene toegangsprys 2 fr. Voorbehouden en genummerd3 fr. Het feest zal stipt te 5 uur beginnen Kaarten zijn van heden af te ver krijgen bij al de spelende leden en in het lokaal. Er dient opgemerkt vergoedingen, toelagen komingen aan de gemobiliseerden uit betaald door werkgever of patroon, moeten aangegeven worden. Ook de volle kadastrale waarde of inkomen van eigendom, woning, enz., moet in re kening worden gebraóht. Wie nog twyfelt aan zyn geval kan zich ten alle tijde wenden tot ons in lichtingsbureel, bureel der vakbonden waar alle mogelijke inlichtingen gaar ne zullen verstrekt worden Wel verstaan dat het gaat om de inkomsten van 1939. Wie zulks niet aangeven kan, moet d'office aange slagen worden voor zyn inkomsten van 1939. O. V. T. Kerstfeest van de jeugdgroep Het is dus bepaald op Woensdag 27 December, dat onze plaatselyke jeugd groep zijn tweede Kerstfeest geeft Wie regelmatig ons feest bijwoonde hoeft geen verdere uitleg. Ditmaal pak ken wij opnieuw uit met een prachtig variétéprogramma, dat Ieders goed- keuring zal wegdragen. Liefhebbers van vermaak, er zal te lachen vallen. Kaarten voor het feest zijn te verkrijgen by al onze leden Ook het kerstgeschenk der S. V. V. wordt op dit feest uitgereikt. Dus niet vergeten, Woensdag 27 December te 7 1/2 stipt. Ja maken we ons gereed, het is op Zaterdag 13 Januari dat onze verjong de tooneelkring de eerste vertooning van het seizoen geeft. «Willy's vrouw» een gesappige, vroolijke klucht, zal stellig iedereen voldoen. Onze jonge krachten zullen zich in spannen want deze vertooning geldt ook voor het provinciaal tornooi uit geschreven door de federatie van so cialistische tooneelkringen van Oost- Vlaanderen. Opnieuw van wal gesto ken met jonge krachten, jong maar moedig, gaan wy opnieuw vooruit voor zelfontwikkeling, volmaking, vreugde en genoegen brengend aan onze talry- ke party genooten-tooneelliefhebbers steunende de solidariteitswerken die onontbeerlijk zyn in dezen benarden tijd. De opbrengst dezer eerste vertoo ning is, zooals men weet, bestemd tot aanvulling van het fonds voor het klaasfeest onzer schoolkinderen. Houden wij dus 13 Januari vrij. Komt onze jonge kameraden toejui chen. Toekomende week meer nieuws en uitleg. Vriag kaarten bij Jozef Huart. Kerstgeschenk De uitdeeling der kerstgeschenken aan de kinderen der aangesloten le den der S. V. V. en socialistische vrou wenbond, zal plaats hebben op Woens dag 27 December op het Kerstfeest der S. A. V. Vriendelyk verzoek de bon mede te brengen om het geschenk te ontvangen. Het artikel verschenen in ons blad Voor Allenheeft de tongen wat losser gemaakt in deze gemeente. Want nu spreken ze van saai, die aangekomen is. voor twee gemeenten. En het is zooals verteld wordt, deze komt van het komiteit van hare Ma jesteit Koningin Elisabeth, en deze dient uitsluitend voor de soldatem Zoo is ze niet aangekocht door dezen die ze uitgeven, want als het waar is, wat men vertelt, ziin er die zeggen, cat ze deize saai helbben aangekocht. Dat vertellen ze maar om hun persoon te doen waardeeren bij de bevolking Ook in Woubrechtegem is er een nieuwe burgemeester, sedert de laatste Gemeenteverkiezing. En zooals het ge woonlijk gaat van die nieuwgebakken politiekers, beloven ze een heelen om mekeer te brengen. Het zal misschien wat opvallen, als men zegt dat in Woubrechtegem 's avonds nog met den bollantaarn wordt uitgegaan geen enkel lamp, 'tzij elektriek, petrol of gelyk wat et- kan verlichting geven, is er geplaatst. Nochtans was er sprake om open bare verlichting te plaatsen, maar het is weer uitgesteld tot later. Daar ook zijn geen centen. Het is nochtans zonderling, want daar waar socialisten in de gemeen teraden zijn. is het de gewoonte gewor den hen te beschuldigen, dat zy het geld verbrassen. Maar hier, waar er nog geen socia listen ha den gemeenteraad hebben ge weest, wiens schuld zou het zyn Een dezer dagen is er een verzoek om het uitbetalen van een eereloon bij den burgemeester van Woubrech- legem toegekomen van een onderne mer De nieuwbakken burgemeester, die zooveel beloofde en nu niets meer doet dan zijn voorganger, heeft een zonderlinge manier om zich te ver- schoonen. In plaats van de kwestie van het eereloon in den gemeenteraad te be spreken, heeft hij den veldwachter be vel gegeven, dit op den steen aan de kerk af te lezen, opdat alle goedge- loovigen het zouden weten dat het van vóór zijn tijd is. Heel waarschynlijk is dat de oor zaak dat er geen' licht geplaatst wordt. Als er eens iemand is. die abnormaal doet, dan zegt men hij is van Geel. Hier zeggen ze: hy is van Woubrech tegem. 1

Voor Allen | 1939 | | pagina 4