Geeraardsberqer i 1 EREMBODEGEM HEKELGEM HOFSTADE WELLE KS.""" «S Zottegem Overboelare HERDERSEM HAELTERT EEN ZEER GOEDE PARTIJVERGADERING STEUN voor onze soldaten NIEUWJAARSNACHTBAL S. J. W. ALGEMEENE CENTRALE B. A. G. V. ARBEIDERSSPORT VREDA STEDELIJK COMITÉ NATIONAAL SYNDIKAAT Partijgenooten, komt naar de Kerstfeesten S. V. V. ONZE KERSTFEESTEN DE H. VAN POTTELBERGH IN EEN SLECHTE STEMMING ONZE GEMEENTEPOLITIEK RIJKE MENSCHEN HEBBEN HET GEMAKKELIJK... S. V. V. Soc. propagandaclub DE KATHOLIEKE SABOTEURS AAN 'T WERK NOG OVER ONS KERSTFEEST KERSTFEESl ROODE PIJLTJES DE WARE SCHULDIGEN VOOR WANNEER? SOCIALISTEN WERKEN SPANJE - FINLAND KERSTFEEST 1939 5 - Voor Allen - 24 Dec. 1939 ARRONDISSEMENT AALST l Met het oog op het Nationaal Partii- Kongres werden onze partijleden saam geroepen in algemeens vergadering op 19 dezer. Het is een uitstekende vergadering geworden. Kameraad Cyr Ghysbrechts zat voor. Over de buitenlandsche poli tiek werd versla^ uitgebracht door ka meraad G. De Nauw; over de binnen- jc.-.rf-?he politiek door kameraad Pa- theet. Aan de bespreking werd deelgeno- mf der kameraad N. Durant. Vohedige instemming werd betuigd met de naar voor gebrachte verslagen. S. M. De Verbroedering VOOR DE BROODAFNEMERS T"r eelerenheid van Kerstdag en Nieuwjaar zullen de broodvoerders niet werker) Zij zullen dus hun gewone broodronde doen o- ZONDAGEN 24 en .3! DEC^'BER 1939 Ons kliëntee' z*l dus op deze Zon dogen voor s don*" b-ood afnemen in pl ts dcn znfcrdag. Hartolyken dank! Het beheer. Een socialist koopt z.ün benoodfghedcn in zijn koöperatieven winkel. S- M. De Verbroedering: Een socialist koopt ziin benoodigheden in zijn koöperatieven winkel. We hebben verleden week beloofd en nu reeds hebben we onze belofte volbracht. Onze soldaten kregen ook hun Sinter Klaas ,want aan elke vrouw, wier man, of elke moeder, wier zoon gemobiliseerd is, kreeg een geldelijke gift van 25 fr., wel te verstaan in geval die echtgenoot of die zoon lid is der S. J. W. En of de vrouwtjes en de moe dertjes kontent waren. En als de vrouw en de moeder in een huisge zin kontent zyn dan is de man ook nogal dikwijls tevreden, eerstens om bat de man nogal veel danst zooals de vrouw schuifelt en de zoons, op hen toegepast, zien het spreekwoord: zooals de ouden zongen, zoo pieoen de longen. We gaven geen koli, omdat we to,esJ' dachten doordat ze met het geld dan zelf kunnen koopen het geen den soldaat meest past. of het geen soms in het huishouden het meest ontbreekt. Verder, om nu eens een Kat te noemen, weten we kat ook een dat bp»r--Verla'5*'n aan P°tten- want we begrypen dat een soldaat zelfs al is lui geen dronkaard, soms ziin onuit i iY'J hi,p,Iden dus ons woord en onze leden-soldaten gullen over de wer- „hun sroep tevreden zijn. Geloof ons beste partijgenooten dip werking ten voordeele van onze'sol daten is slechts maar een begin en onze aktie op dat gebied duurt voort De sekretans. WYMEERSCH A. Zooals onze sekretaris schrijft gaat ?n voordeele van onze sol- mv ™Wrh f' Dezen keer doen wij ook ons best en verwachten van de kfng en°° 6en sterke mede-,ver- We geven ten voordeele van het pak van onze soldaten een bal op Nieuwjaarsnacht. Een puik orkest een mooi versierde zaal. allernieuw ste aria s en een demokratischen prijs van 2..50 fr. ingang, zijn faktoren die zullen maken dat ons bal een sukses wordt. Ja, we weten het, de tijden bren gen niet mee dat men veel viert en aanst. Maar, als het nu toch voor onze soldaten is, kom dan toch maar Ik ben ervan overtuigd dat als er verloven worden toegekend dat we op ons bal zelfs veel soldaten zullen zien; waar ze eens hun verdriet zul len kunnen vergeten voor enkele uren midden van hun vrienden en ken nissen. Mocht het togen dan vrede zijn hetgeen we vurig wenschen zouden! dan geven we kosteloos bal voor elk en eenieder. Dinsdag 26 en Woensdag 27 Decem ber, van 2 tot 4 uur namiddag, zal de uitbetaling plaatshebben voor onze ge mobiliseerde leden. De soldaten in verlof of de rechtheb benden cvrouw of ouders) mogen voor zien van het lidboekje van den opgc- roepene de toegekende 15 frank en net spei kaarten komen afhalen! Goed rekening houden van da,j en uur a, u. b. Jules Bauwens. Daar Vreda Zondag op verplaat sing moest en het reeds 5 weken was dat onze jongens nog geen bal ln de voeten gehad hadden, waren wij toch met geen gerust geweten naar Nino- ve getrokken. Maar wij hebben ons bedrogen en de Vredamannen heb ben het tot een goed einde gebracht en de overwinning behaald. Maar, kameraden, het is ook niet zonder moeite gegaan. Onze jongens hebben driemaal den weg der netten gevonden, en het is dank zij den keeper van Ninove dat de score niet grooter is. In de ploeg van Ninove zitten er goede spelers, maar cr zitten ook spelers bij die te veel reklameeren op hun kamera den en daardoor maken zij dezen zenuwachtig. Die jongens weten dan niet meer wat zij doen. Kameraden van Ninove, luistert naar uw leiders en speelt eendrachtig, dan zult gij overwinningen behalen En nu om terug te komen op Vre da: jongens. Zondag krijgen wij Aalst op bezoek. Als wij nog wat beter sa menspelen en wat meer passenspel uithalen, dan kan Aalst bij Vreda op niets rekenen. Nogmaals Vreda- jongens, Zondag als een man en als waardige arbeiderssporters gestreden oor de overwinning en de titel van kampioen der Dendervallei is aan ons. En nu nog een woordje aan onze supporters en getrouwe bezoekers: op Zondag 24 December allen naar Vre- da's terrein om onze jongens op waar dige wyge aan te moedigen. Nationale Instelling voor Sociaal Dienstbetoon aan de gezinnen der militairen en het breiwerk voor de soldaten Het tot heden bestaande stedelyk comité werd thans van officieele zijde betiteld met Nationale Instelling voor sociaal Dienstbetoon aan de gezinnen der militairen en het breiwerk voor de soldaten. Het omvat evenals vroeger het werk voor «Het pakje van den soldaat» hulp en onderstand aan noodlijdende fami lieleden van wederopgeroepenen. Thans heeft het comité beslist aan al de Geeraardbersche soldaten een paar warme gebreide sokken te schen ken. Te dien einde werd een groote hoeveelheid wol aangeschaft. Deze wol dient verbreid te worden. Van zoodra al de sokken vervaardigd zijn, zal tot de uitdeeling overgegaan worden. Daarom is het noodig dat DE GANSCHE STAD BREIT. Elke soldatenmoeder, elke soldaten vrouw tal voor haar zoon of echtge noot een paar warme sokken willen ver vaardigen. Al de andere vrouwen zuller. het zich tot plicht rekenen eveneens mede te helpen. Men kan wol bekomen bij" al de vrou welijke leden van het Comité. Mevrouw Dirick, Vredestraat; Hocghuis, Wijngaardstr.; Mejuffer Cossijns, Kattestr.; ■i> Barras, Lessenschestr.; en bij de ijezellinnen Laur De Tiercq en Claes Mathilde. En nu vrouwen, aan den arbeid. In elk huisgezin moet minstens 1 paar sokken voor onze Geeraardberg- sche jongens gebreid worden. Claes Mathilde. Erratum. In ons artikel van ver leden week was een zetfout geslopen. Niet 570 frank, maar 570 pakjes wer den er aan onze jongens overhandigd. Door de supportersclub Vreda, de roode wijk», gevestigd by Victor Willekens, Warande, werd 50 fr. geschonken voor het stedelijk werk «Het pakje van den soldaat». In naam oneer jongens, hartelijk dank. Claes Mathilde. SOCIALISTISCHE VROUWENBOND Zooals te voorzien was heeft ons Klaasfeest een schitterend verloop ge had. De zaal was tot in de kleinste hoekjes bezet met moeders en kinderen. Wat een vreugde verwekte dé intre de van Sint-Niklaas by de kinderen! Aller oogen zyn op hem gericht, elke beweging wordt gadegeslagen; schuch ter zien de kleinsten op; immers, voor hen staat een echte Sinter Klaas, met mijter en staf en een langen baard. Maar de vreugde stygt ten top wanneer de Sint zelf het sein geeft tot den aan vang van het feest. In snel tempo volgen al de nummers elkaar op. Allen afzonderlek vermelden zou ons te ver leiden. Stippen we voor al aan, het fragment uit «De witte», uitgevoerd door de vriendjes van het Sarovclubje en om te sluiten de Boumps a Daisy door klein en groot gedanst. Zelfs Sint Niklaas heeft mede de beentjes gezwierd. Dan galmde de zaal van den lach en de pret. Daarna werd begonnen met de uitdeeling dei- geschenken. Elk kind ontvangt blij zijn zakje lekkers en overvoldaan keerér. al de kinderen aan de hand hunner moeder huiswaarts. Hoe groet de belangstelling geweest is zal men begrijpen ais we verklappen dat er Juist geteld 307 geschenken aar de kinderen werden uitgereikt. By deze gelegenheid danken we van ganscher harte allen welke aan dit feest hebben medegeholpen en gansch belangloos zich ten dienste hebben ge steld van den Socialistischen vrouwen bond, Thans komt ons Kerstfeest aan de beurt op heden Zaterdag. Voor alles is ge or:d opdat het als voorgaande jaren even luisterrijk za! gevierd worden. De gezellinnen welke er aan deelne men gelieven hun tas mede te bren gen en niemand vergete zyn deelne,. mingskaart. We beginnen stipt te 7.30 uur Claes Mathild. Het groot Kerstfeest gaat door op Zondag 24 December, te 18 uur in het Achturenhuis, Statièplein, 15. We doen beroep op al de leden om aanwezig te zijn en verzoeken hun enkel en alleen hun kinderen mede te brengen of kinderen waarvan de ouders lid zijn van onze vereeniging (anderen zullen beslist geweigerd worden). Aan allen die steun hebben ver leend tot het wellukken van het feest, onzen besten dank. HET BESTUUR. Aan de partijgenooten Gezien ons vorig artikel van de turngroep Rust-Roest, de helft niet ingelascht is geworden, is het nieuw bestuur verplicht nog enkele woorden te reppen over den 'vroegeren kame raad Van Lui Gustaaf (ex-leider) Sedert het turnfeest van 8 Oogst 1. 1. is de vriend uitgenoodigd geweest om alles te komen vereffenen, welke hij nog schuldig is aan de turngroep. Daar de kameraad in gebreke is ge bleven de kasboeken, alsook de andere boeken welke het eigendom zijn van de turngroep binnen te brengen, verwittigen wij u waarde partijge nooten, de houding en de lakonische handelwijze van kameraad Van Lui te beoordeelen. Indien onze boven genoemde makker alles zal voldaan hebben zullen wij u -dit langs ditzelf de wekblad bekend maken. HET BESTUUR In onze kinema Met Kerstmis wenscht men u een zalige of een vrooiyke Kerstmis. Door een .vertooning in onze kinema bij ie wonen deze week zal die duboele wensch in vervulling gaan; ons pro gramma is cr op berekend. Met William Powell en Louise Rainer zult ge avonturen beleven die u alle kommer zullen doen vergeten en dan gaat ge met Douglas Fairbanks jr. en Irène Dunne op den bommel op zulk een wyze dat ge zat van vreugde wordt; Dus tijdens de Kerstdagen geen beter tijdverdryf dan een bezoek aan onze cinema. Vergeet ook aan uw kinderen niet te zeggen, dat zoowel Maandag als Zondag een kindermatinée gegeven wordt met volledige verandering van programma. mm HET GEMEENTEHUIS Komt naar onze kerstfeesten. Zon dag op Tcr.ioden en Maandag in het Volkshuis. Wij hebben ons ingespan nen om. zooals alle jaren, van deze feesten iets goeds te maken. De klei nen krijgen hun kerstgeschenk. Niets is aangenamer dan onder ka meraden en vrienden het kerstfeest door te brengen. Partijgenooten, wij verwachten u' Stand der werkloosheid op Woensdag 20 December Mannen: 359, vrouwen: 18. De S.V.V. geeft haar jaarlijksche tombola ditmaal op Zondag 24 Decem ber, te 3 uur in het Volkshuis, Brussel- baan. Wy hopen, dat onze leden zoo tal rijk mogelijk zullen aanwezig zyn. om het verslag te hooren van de werking gedurende het afgeloopen jaar. De vrouwen wier man of zoon gemo biliseerd is, moeten op deze vergade ring de nieuwjaarsgift van de S.V.V. aan hun soldaten komen in ontvangst nemen. Vrouwen, niet vergeten uw bons mee te brengen! Ze worden op de vergade ring omgeruild en tellen dus nadien niet meer. De leden van Terjoden. Voor hen zal dezelfde vergadering met tombola plaatsgrijpen begin Januari. Deze vrouwen zullen later ^en ult- noodighig ontvangen. Het geschenk voor hun gemobiliseerden zal echter met den bode worden meegegeven. Let wel op! Het adres van de sekretares Is: Burgstra at %a. Wii druk ken er nogmaals op. dat de leden die inlichtingen verlangen, aangaande de babyuitzet, vergoeding bif hospitalisa- tie. bruidschat steun bit overlijden, enz., zich tot dit adres zouden wenden om zich in erde te stellen voor de nit- keering. j, Keurvels. a Wij noodigen onze partygenooten- aanigeslotenen uit naar onze Kerst feesten voor Terjoden op Zondag, 24 December, te 6 uur, by René De Ker- pel. Voor de andere wijken: Op Maan dag, 25 December, te 6 uur, Volks huls. Brosselsche steenweg. Het programma is verdeeld in koste- looze tombola, Kerstgeschenk aan de kinderen, toespraken en gezellig sa menzijn. Dit bericht dient als uitnoodiging. Kerstdag noch Nieuwjaar zullen den heer Potteltoergh in een goede stem ming kunnen brengen: het burgemees terschap ontsnapt hem, waarvoor hy zich zoo heeft ingespannen en dat hem heel wat geld heeft gekost. Breng dan eens het leeuwenaandeel bij om een politieke overwinning te behalen... By het heengaan van den heer ear lier hadden velen gedacht, dat het nu eindelyk de beurt was aan mijnheer Albert, 't Is de heer De Cock die ge roepen is, den heer Carlier op te vol gen. 't Is spijtig voor mijnheer Albert. De heer Oscar De Cock de toekomstige burgemeester van onze gemeente Aan de leden-soldaten Ons partijbestuur heeft ook gedacht aan de soldaten en gezorgd voor een kerstgeschenk. De soldaten die in congé komen een dezer dagen mogen hun kerstgeschenk in het Volkshuis komen afhalen. W:j drukken er op, dat de soldaten zelf ivn - - -henk dienen af te halen, de eersto nu al dat zy in verlof komen. Men bevestigt ons, dat burgemees ter Carlier zijn ontslag als dusdanig gegeven heeft. Zijn gezondheidstoe stand, schijnt het, is daarvan de oor zaak. Wy hooren ook met dezelfde zeker heid zeggen, dat de heer Oscar De Cock, nu schepen van openbare wer ken, hem zou opvolgen als burgemees ter. Een grondige verandering dus. Er komt een schepenzetel vry. Wy gissen, dat het niet zonder strijd is gegaan. Wij bedoelen de kandida tuur van den 'heer De Cock als bur gemeester. Er was daar ook nog de heer Van Pottelbergh. die reeds lang aspirant burgemeester is. Maar het schijnt, dat de druiven nog te groen waren. Hij zal r.u toch schepen worden, zult ge zeggen. Dat zal wel. Maar zal het daarvoor met zijn hart zijn? Zal hij zich neerleggen bij het be sluit van het katholiek partijbestuur? Of den revolutionnair uithangen Er blijft hem overigens toch niet veel anders te doen dan zich te buigen. Het gezag van den heer Van Pot- telbersh staat in de katholieke party niet hoog aangeschreven. Hij is wel een bewerker van hun zegepraal. Maar dat is alles. Misschien komt dat toch eens als weer en wind dienen. Maar mijnheer Albert zou ook kun nen blijven wachten, zooals zuster Anna. En dat ware erger. Wij komen hier op nog terug. Er is niets eenvoudiger voor rijke menschen, dan mild te zyn. zy heb ben geld en bezit. Zoo is 'er het pakket van den sol daat, waarvoor men zich inspant langs alle kanten. Sommigen zijn daar zeer mild voor. Dat is een uitstekende ges te, als daarmee geen nevenbedoelingen gemoeid zyn en men zich niet wil om geven van een waas van liefdadigheid om andere doeleinden te kunnen na streven. Wij loven daarom alle gemeenzame pogingen om den socialen nood te le nigen. Officieele komiteiten dus, waar iedereen kan aan meewerken. Dan zal degene die gesteund wordt niet den indruk krijgen, een aalmoes te ontvan gen. 't Is meer een gemeenschappe lijk recht. Wy noemen hier niemand. Sommi gen zullen gissen wie wij bedoelen. Wij moeten nogmaals herhalen, dat onze gemeenteoverheid bij de pakken is blijven zitten en absoluut niets doet in dien zin. Burgerlijke Stand OVERLIJDENS. Buyle Frits, 2 maand, Keppestraat. Verleysen Vic tor, 77 j., Keppestraat, 51. GEBOORTEN. Impens Edgard, Diepest,raat( 11. Terjoden. Van der Stockt Léa, Driesstraat, Terjoden. Onze gemeentepolitiek Geruimen tyd geleden werd op onze gemeente een toelage van 100 fr. ge stemd voor de geboorte van een vierde kind. Natuurlijk, als ze allen in leven zijn gebleven. Dit gebeurt misschien nog geen tweemaal per jaar, dat er gezinnen een vierde kind by krygen. Maar ja, het gebeurt toch. Een vierde kind was geboren in een werkersfa milie, die zeker en vast de honderd frank toelage vanwege het gemeente bestuur graag in ontvangst zou ne men, als de man alleen den kost moet verdienen voor zulk een kroost. De schoenen aangetrokken, aangeklopt bij den heer burgemeester, deze ant woordde eenvoudig maar beste vrouw, deze steun bestaat niet meer. En de arme vrouw moest met ledige handen terugkeeren. Waarom Het is een geheim. Is er geen geld meer Of zyn dat de schoone belof ten gedaan aan de bevolking vóór de verkiezingen Aan de leden van den ziekenbond De uitbetaling van ziekenbons ge schiedt alle Zaterdagen 's namiddags van 4 1/2 tot 5 uur in het Volkshuis, by Sonck Jan, Langestraat. Binnenkort vergadering voor al de leden van den ziekenbond. D. M. Daar Kerstdag nadert met rassche schreden, wordt het stilaan tyd dat de S. V. V.-vrouwen denken aan het feest dat hun kinderen aangeboden wordt op Kerstdag zelf, dus op 25 December 1939, te 4 uur 's namiddags, in het Volkshuis te Zottegem. Ieder aangesloten lid moet dezen dag vrijhouden om op post te zijn, want de niet tegenwoordige kinderen kunnen daags nadien geen aanspraak meer maken op hun geschenk. Slechts bij uiterst slecht weder zullen aan de ouders, doch ook op Kerstdag zelf, de geschenken afgegeven worden. Er mogen dus geen leden ontbre ken. Er zal een tombola gehouden wor den waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan het pakket van den soldaat. Als S. V. V.-vrouwen hebben wij eveneens tot plicht ook te denken aan diegenen die zich verre van huis be vinden, door te trachten hun onzen steun te verleenen door middel liur. een pakket te kunnen sturen. Allo, Allo, S. V. V.-vrouwen de da tum niet vergeten, want het bestuui verwacht u met genoegen. Brengt niet-leden mede, indien gij kunst. Het bestuur heeft de overtui ging dat deze vrouwen zich zullen la ten inschrijven, als ze zullen zien hoe deze werkersfamilies vereenigd zijn onder de spreuk hoog de solidariteit Leden der S. V. V., maakt propa ganda voor uw kring. Dat moet het ordewoord zijn van de S. V. V.-vrou wen. Tot Zondag 25 dezer, te 4 uur na middag, in het Volkshuis. N. B. Zooals vorig jaar mogen ook de niet-leden het feest bywonen, maar hebben geen recht op een geschenk. VOOR HET BESTUUR LIESKE Welgeslaagde jaarlijksche algemeene vergadering Met een welgevulde dagorde opent de voorzitter Van Laethem te 7 1/2 uur de vergadering. Hij dankt al de aanwezigen en geeft onmiddellyk het woord aan kameraad Simoens, sekre taris, die lezing geeft der briefwis seling. Vervolgens wordt de regeling getrof fen voor ons Kerstfeest. Simoens vraagt om toch Iets te doen voor onze kinderen, beneden de 14 jaar, alsook om onze gemobiliseerden soldaten niet te vergeten. Dit wordt algemeen bij getreden. Onze aangesloten leden soldaten zullen dus ook hun Kerstgeschenk ont- vangen. Vervolgens worden de afgevaardig den aangeduid voor het kongres te Denderleeuw. Dan komt de beurt aan onzen schat bewaarder, kameraad Dollo, die op perfekte wyze boekhouding heeft ge houden. Met applaus worat zyn ver- goedgekeurd. Bravo, Desiré! Om te sluiten komt kameraad Si moens nog eens aan de beurt om aan slag goedgekeurd. Bravo, Désirê vatieve katholieke party onzer ge meente den kristen demokraat Wal- raevens als speelbar gebruikt om sche pen Simoens aan te vallen. Verder, zegt Simoens, zooals men hier in onze gemeente den eenigen kristen demokraat gebruikt, worden ook al de kristen demokraten in den provincialen raad, Kamer en senaat gebruikt om de arbeiders in den rug te schieten. Wy moeten dus met verdubbelde kracht onzen strijd voort zetten. In onze gemeente, zegt Simoens, heben wij maar enkele vyanden meer en die kent gij allen. Dat zijn diege nen die jaren en jaren de gemeente kas hebben opgevreten. En aie vreezen wij niet. In de beste stemming sluit deze be langrijke vergadering. N. B. Alle aangeslotenen worden dus'op Zondag 24 December te 7 uur verwacht. Geachte medeburgers, verontschul digt mij wanneer ik het woord sabo teur gebruik. Het is niet zonder re den. Ziehier waarom. Sedert weken was het gekend dat in onze gemeente op 17 December een goochelfeest zou plaatshebben, ten voordeele onzer ge mobiliseerde soldaten onzer gemeente, zoo wel voor diegenen die hun gewo nen dienst moeten doen, als voor de ouderen. Dit komiteit samengesteld en be staande uit alle gezindheden en met de medewerking van het gemeentebe stuur, tracht dus op onpartijdige wy^e wat geld te verzamelen om het lot van onze beproefde jongens wat te ver zachten. Maar die heeren katholieken uit het klooster hadden er weer wat anders op gevonden. En op denzelfden dag en uur hebben zy ook een feest Inge richt. .Latere datums bestonden er natuur lijk voor die heeren uit de Gildezaal niet meer. Hun feest moest er door. Maar, beste lezers, misschien vraagt gij u wel af welk feest? Wiel die heeren vinden er toch altijd iets op, als het maar Is om hun poli tieke verzuchtingen te stillen en te sa- boteeren waar zy kunnen. Wat was nu dat feest? Eenvoudig een voordracht met lichtbeelden over Finland, gegeven door den heer Wel- lekens, onderpastoor te Meerbeke. Misschien is hij al in Finland ge weest, en zou hij er nu vandaag geen beter werk kunnen verrichten om er den kristelijken mensch by te staan, inplaats van in onze gemeente aan sa botagewerk te komen doen. lp alle geval is hy :r voor zyn moei te van afgekomen en kan ik gerust zegen dat de zaal van den heer Van Malder bomvol was. Ik steek dus gerust een bloempje op de vest van al de bestuursleden van het komiteit en in 't bijzonder mijn felecitatie aan den heer Van Den Kam men. voorzitter. E. S. Ons kerstfeest Op Maandag 25 December, te 5 uur namiddag, bij Bh. Rubbrecht, alge meene kerstvergadering, waar we al onze leden toe uitnoodigen. Mannen, vrouwen en kinderen moeten zooveel mogelijk tegenwoordig zijn. Het be stuur heeft een belangrijke mededee- ling te doen, waarover de leden een beslissing zullen moeten nem<rn. Achiel Baeyens zal er tegenwoordig zyn. Leden op post! Het bestuur. De repetities worden door onze kin deren goed bygewcond en ons fees' op Kerstavond zal iets puiks zijn. Hieronder geven wy ons volledig programma, met de medewerksters d.e optreden: PROGRAMMA 1. Te 3 1/4 uur, intrede van het kerst manneken en huldebetoon door on ze kinderen. 2. Toespraak door ptg. Flips Henri over de beteekenis van het ke-st- feest in den huidigen toestand 3. Uitdeeling van snoeperyen door het kerstmanneken. 4. Zang. deklamatie en muziek door onze kinderen en medewerksters. 5. Uitreiking van het kerstgeschenk aan de kinderen, begeleid door hun ouders. Er zal rekening worden be houden met de zieke kinders, die hun geschenk kunnen doen afhalen of het 's anderendaags kunnen be komen in het lokaal. De ouders worden vriendelijk ver zocht, op tijd te komen om hét feest niet te storen. De uitnoodiging zal ten strengste ze- eischt worden. Zii die optreden Onze gezellin De Smet Anna. uit Gijzegem. zal on- m°t haar beminnrioke stem eenige liede ren voordragen. Dan hebben wii den zoon van onzen partijgenoot en vriend De Kerpcl Fr die ons eenige muziekstukken voor kla rinet zal laten beluisteren. Vev-oi-r-n- enze kleuters met zang en deklamaties: De Backer Franco's: Klein jantje er Hoe r}e sint on aarde kwam. Hutteneer Merie-Louise Pachter Jen en Snaarboekie. Roelandt Suzanne Allerzielen _n Moeder. Roelandt, Jacqueline: Mijn Popje en Klein soldaatje. Osselae,. Frans: Menne paa zoekt achter mij. Troch Justine: Erfenis en Tegemoet gaan. Lanckman Emillienne... Droeve Tij den en Het ouderlijk huis. Coen Roza: Lente en Klaas Vaak Van der Helst LU"'en-""V 't Js goed De Sutter Maria: Sint-Nixlaas. Bauwens Maria: 't Is middernacht en Sterretje. De Vos N-"-: W--neer het winter avond is en De appel. Maesschal"k Suzanne: De domme wil wel en De gans. Voorwaar een puik programma, aat aangeboden wordt aan de ouders var. onze kinderen en dat hen allen zal aanzetten Zondag 24 December, te 3 uur. tegenwoordig te zijn, N. B. By vergissing is in ons blad van 17 December verschenen: tot 12 jaar; het moet zyn: tot 13 jaar, dus al de kinderen die nog geen 14 jaar cud geworden ziin. N. B. Hierby de foto van onzen klei nen muzikant, die belooft voor de toe komst, Hij zal Zondag onder meer op voeren: Ave Maria, van Gounod; Stille Nacht. Op Maandag 25 December. Kerst dag. zal de tooneelgroep «Hooeer Op,, van Denderleeuw, in het Volkshuis Steenweg, opvoeren Sneeuwwitje op te voeren door onze jeugdgroep. Leiding Gezellin De Bruyn L. ROLVERDEELING Sneeuwwitje De Backer Julie De koningin, Heiremans Yvonne De koningszoon Van de Gucht J. Weyntje, Van Cotthem Y. Marten Van de Gucht S. Klaas Bay ens P. Dierk Van de Velde E. Broos Schoonjans M. Goor Dujacquier S. Jaak Feys Y. Kabouterdansjes door 7 kleintjes. Waterjufferdans, Bloemendaris, Vo geltjesdans door 10 jeugdige danse resjes onder leiding van Wauters C. Daar is mijnheer Biyspel met zang, in één bedrijf door Gillissen ROLVERDEELING Trippelman, rentenier De Bruyn P. Jan, zyn knecht De Bruyn G. Kaatje, dienstmeisje De Backer J Keetje, dienstmeisje, Van Cotthem Y. Piet Hobbelman, brigadier Van Holsbeeck P. Klaas Maneschijn, brigadier, Geurs M. Inspekteur van politie. Van der straeten P. Twee agenten Bourgeois A. Van Holsbeeck A. Algemeene toegangsprijs 2 fr. Het feest begint te 5 uur. Soldaten heb ben vrijen toegang. Er dient opgemerkt te worden aan het publiek dat de kinderen onder de 14 jaar en vergezeld van hun ouders, vryen toegang hebben. De kinderen, niet vergezeld van hun ouders, betalen 2 fr. toegangsprys. Dit dient gedaan om de orde te kunnen bewaren. Degenen die toe gangsgeld betalen hebben gelegenheid zich een zitplaats aan te schaffen. De kaarten zijn niet genummerd en zijn reeds verkrygbaar bij Christiaens Valerie, beheerder in het Volkshuis. Na het feest kostelooze tombola. De nummer op de kaart dient voor de trekking. De zuivere winst van dit feest is voor de soldaten en dezelfde tooneel groep zal den derden Zondag van Ja nuari 1940 een speciale vertooning ko men geven ten bate van dit werk. Wij hopen dat alle liefhebbers var. tooncel ons op deze beide vertooni-i gen zullen helpen door tegenwoordig te zyn, en tevens de mogelijkheid bie den iets voor onze soldaten te doen. R. W. Het land is in een moeilijken toe stand geplaatst. De mooilisatie van ons leger sosï eiken dag ettelijke millioenen. Wie heeft ons die miserie op den nais gehaald? Wy ze:gen kordaat, kort en klaar: Het Hitler-Duitschland! Toch voegen we er ook aantoe: Gesteund door de Russische en Bel gische kommunisten. De Russische Kommunisten die net reeds halfgewurgde Polen in den rug aanvielen, en met een bevolking van 180 millioen en een reusachtig leger het kleine Finland, dat amper 3 mil lioen inwoners telt, ook overrompelen. Om hun vryheid, onafhankelykneid en verder bestaan te redden moeten nu kleine landekens als België miliiar- den per jaar uitgeven. Wie vindt er in de gepleegde over- weldigingspolitiek een verschil tusschen de e door Hitler of door Stalin ge pleegd? Voor ons zijn ze beide moorddadig en menschonteerend Daarom moeten beide regimes -e- schuwd worden als de pest. Er loopen in België nog steeds oor- logsprovokateurs en uitgekochte agen ten van oorlogvoerende landen op vrye voeten. Er zyn er nog steeds die op de meest cynieke wijze het moorddadige spel van Rusland niet alleen goedkeuren, .naar op de meest geraffineerde wijze verde digen. vtoor wanneer die landverraders acu ter de grendels? Wie de aktie der socialistische parrij regelmatig volgt heeft reeds meerma.rn kunnen vaststellen met welke hardnek kigheid de socialistische partij en socia listische vakbonden, samen met de so cialistische parlementaire groep, de oe- langen der wederopgeroepenen en hi n gezin verdedigen. Deze aktie is begrij pelijk en logisch. De socialistische parij en socialistische vakbonden zijn bij Uit stek de verdedigers der kleine men schen. Heel hun verleden staat in dat teeken en hun houding van heden blijft volkomen dat verleden getrouw. 'Je socialistische beweging is, in de eerste plaats, opgericht om de armen te ver dedigen. En de kleinen weten dat zij alleen by de socialisten werkelijken troost en steun kunnen vinden. De mobilisatie heeft vooral de Klei nen het zwaarst getroffen. Het is qus de logiek zelve dat de sociaiistiscne groepeeringen de belangen der kleinen m deze aangelegenheid met standvas tigheid verdedigen. Iedereen moet erkennen aat onze ak tie reeds meerdere vruchten heeft alge worpen, vooral omdat onze beweging hierin gesteund wordt door de aanwe zigheid onzer socialistische kameracen in de regeering. Als bijzonderste veroverde verbeterin gen kunnen wij aanstippen: 1. Het betalen door den Staat van 80 t. h. der mutualiteitsbijdragen voor de gemobiliseerden, zoodat niet aiiezn het lidmaatschap, maar ook de rechten onzer opgeroepenen gevrijwaard olij ven. terwijl terzelvertyd hun gezin ver der beschermd blyft en de uitgaven verminderen die de gezinnen der ge mobiliseerden te betalen hebben; 2. De verhooging der soldy van 0.30 fr. op 1 frank per dag. 3. De verhooging der militlevergoe- ding, die van 8~ op 12 frank per dag en 5 fr. per dag en per kind gebracht werd. Aidus ijveren de socialisten onaige- broken om steeds en in alles verbe.e- ring te brengen en het volk te dienen. Dat kan helaas, door elkeen niet ge zegd worden. Kritiseeren, afbreken, verwarring stichten, misnoegdheid aanprediken, dat wel, maar iets verwezenlyken, dat is een ander paar mouwen. Tijdens den burgeroorlog in Span je hebben de kommunisten gedurende mer dan twee jaar gansch België over stelpt met hun agitatie voor steun en wapens voor Spanje. We hielden nooit op te beweren dat het er by deze jakhalzen meer om de politiek agitatie, dan on- den steun zelf to doen was. Getuige daarvan het feit dat Rus land niets leverde aan Spanje, dan tegen betaling in goud. Middelerwyl duivelden ze de socia listen in de regeering, opdet van uit ons land wapens alléén aan de repu blikeinen zou gezonden worden, iets die wy graag zouden gedaan hebben, maar wat praktisch onmogelijk was. Dat wisten de kommunistische lei ders heel goed, maar tal hunner volge lingen niet. Daarom .toujours. haro op de socialisten. Maar nu dat er terug een volk laffe- lijk aangevallen wordt, Finland, dat amper 3 millioen zielen telt, en een heel klein legertje, dat om zijn vry heid, zyn zelfbeschikkingsrecht strijdt tegen het overmachtige Russische le ger nu hebben we vanwege de kom munisten nog niet hooren roepen Wapens voor Finland! Welke vernederende houding men aannemen' moet als een uitgekoent agent is van een bloearegime! Als vrye demokraten danken we voor zoo'n snood verraad tegenover dë menschheid. Op Maandag, ln Kerstdag, te 5 uur stipt in ons lokaal, bij Roelandt Cyr.el. Ons bestuur heeft er aan gehouden, al onze aangesloten leden me. hun fa milie te vergasten op een prachtig en aangenaam kerstfeest. PROGRAMMA 1. Vrcdcmarsch. 2. Hcrdcrkcns, zang. 3. Stille nacht, alieenzang. 4. Deklamaties tdoor onze kleuters). 5. Heb medelijden (de dronkaard.). 6. Toen vader zonder werk was. 7. De boer en de kikkers, blijspel. 8. Kluchtige vertellingen. 9. Het blinde vinkje. 10. Mie en Trien, bocrinnckes (blij spel). 11. Droeve tijden (alleenspraak). 12. Mijn Vlaanderen heb ik lief. 13. Werkersmarsch. Het programma wordt uitgevoe-d door onze kinderen onder leiding "an Elskens Gustaaf. Daarna, groote tombola voor al de leden van vakbond, ziekenbond, vrou wenbond en propagandaclub. met vele nuttige prijzen: huishoudartikelen, dekens en ondergoed voor vrouwen en kinderen. Wy durven hopen, dat al onze led"n met hun famili» zullen tegenwoordig zijn pn geven ri= ver'ekering dat het een aangenaam Kerstfeest wordt. Dat niemand ontbreke' Het bestuur

Voor Allen | 1939 | | pagina 5