BUITENLANDSCH OVERZICHT Een eensgezind Scongres de moiies over de buitenlandsche en binnenlandsche WAARDIG KONGRES GEVAARLIJKE SOCIALE TEGENSTELLINGEN D BELANGRIJKE BESLUITEN EN M£DEDEELINGEN ZAL HET WEER ZONDER ONS ZIJN 4 Hansje's kou is vandaag over SYNDIKALE KRONIEK POLITIEK WEEK-END ■2 - Voor Allen - 31 Dec. 1939- Voorloopig 55 milliard voor de Fr arische verdediging Kerstboodschappen De Finnen in het tegenoffensief Op ekonomisch gebied Op financieel gebied Op sociaal gebied Op politiek gebied Voor de staatsbedienden DE VRIJDENKER ROND ONS SOCIALISTISCH KONGRES DE KLEINHANDELSPRIJZEN DE IDENTIFIKATIEDIENST VOOR KINDEREN trinet bedekken J Strijd - %ijdifcaJisinC'-0uiïcn/an d Het goedkeuren van een oorlogskrediet van 55 milliard frank voor het eerste kwartaal van 1940 door de Fransche Kamer, en dit zonder eenige diskussie of tegenkantingis tn al zijn brutale nuchterheid een verpletterend antwoord op de ronkende en bodemlooze aantijgingen van de tegen partij, die vruchteloos spekuleert op een tweedracht onder liet Fransche volk. De bewapening en de versterkingen van Frankrijk hebben gedurende deze vier maanden oorlog het grond gebied voor een Duitschen inval behoed, en de verliezen 'Hfe aan manschappen te land zijn onbeduidend (relatief ge- y*ÈÊ zien!) geweest: 1136 dooden. In 1914 bedroeg het aantal Fransche gesneuvelden voor dezelfde oorlogsperiode reeds 450 duizend man. DALADIER Deze vergelijking deed Daladier zeggen Sommigen spreken van een zonderlingen oorlog. Inderdaad, het is geen oorlog zooals in 1914. Maar ik verkies den toestand in December 1939 boven den toestand in December 1914 Frankrijk wil overwijinen maar zonder veel bloed te vergieten. Het kan wel paradoksaal luiden, dat daarom Frankrijk zijn bewapening niet alleen wil aanpassen en vernieuwen, maar nog wil uitbreiden. Dit kost veel, geweldig veel geld. Maar Frankrijk oordeelt, dat dit de beste wijze is om Duitschland te verwittigen en een bloedige slachting te vermijden. Maar als Duitschland nu volhoudt en, gesteund door Rusland, het konfhkt met de wapenen wil uitvechten en territoriale voordeelen blijft najagen, zal zich het krijgstooneel niet verplaatsen naar Zuid-Oost-Europa, terwijl de Sovjet troepen Skandinavië blijven bedreigen Voorloopig althans achten wij zoo'n evolutie van den oorlog als weinig waar schijnlijk. Want per slot van rekening zal Duitschland zich wel wachten zijn grenzen in het Westen te verzwakken door een nieuw front in het Oosten te scheppen. Daar zijn trouwens nog altijd Italië, dat op den loer ligt, Turkije, dat een verbond met Engeland cn Frankrijk onderteekende, en Klein Azië, dat op de hulp van Groot-Brittannië kan rekenen. Kerstdag Vrede aan alle mensclien van goeden wil Goebbels, Hess, Daladier, koning George VI en Pius XII zonden elk hun kerstboodschap de wereld in. De twee eersten herhaalden wat wij totnogtoe uit het Derde Rijk te hooren kregen Engeland is de schuldige, Engeland wil het Duitsche volk verdrukken en Duitschland VCTTlidCTl 6712. Koning George sprak vooral tot het Britsche leger en zei, dat de eenige beschaving die van het Christendom uxis. Pius XII duidde de punten aan voor de verwezenlijking van een rechtvaardigen, internationale nvrederecht op leven van alle naties, opheffing van den beivapeningswed- loop. herziening van het internationaal rechtsbegr.p, e.d. De Paus veroordeelde den Russischen inval in Finland. Tegenover het bolsjewistisch regime kon hij geen ander standpunt innemen. Het hoofd der R. K. Kerk roemde vanzelfsprekend de zedelijke waarde van het geloof als jaktor voor een besten digen vrede. Men mag zeggen, dat de boodschap van Pius XII in feite gericht was tegen de Duitsche en Russische ideologieën en dezer brutale machtsuiting. Dz meest verheven, diepst menschelijke kerstboodschap was aie van Dala- dier. Het is misschien de mooiste toespraak die de Fransche minister-president in zijn politieke loopbaan hield. In sobere maar ontroerende bewoordingen sprak hij tot allen die vrij en gelukkig willen leven. Kerstdag tracht ons ook het initiatief van president Roosevelt, die een persoonlijk algevaardigde bij den Paus zal zenden. Dit initiatief vond in de VS. overal goedkeuring en het Vatilcaan ziet daarin een daad van de grootste beteekenis Het Vatikaan is het centrum van een groote diplomatieke aktiviteit De Paus vertegenwoordigt een groot moreel gezag, terwijl Roosevelt president ts van de grootste en machtigste republiek. Beiden kunnen oneindig veel bijaragen tot de vestiging van een rechtvaardigen en duurzamen vrede. In de Geneefsche kringen werd dit trouwens onderlijnd. Het gaat slecht voor de Sovjet-troepen in Finland nergens houden zij stand tegen het Finsch tegenoffensief, dat op vier punten tegelijk werd De bedreiging door de Russen in twee gesneden te worden is thans voor Finland Wij spreken maar liever niet van de Russische verliezen aan manschappen die in de winterende wouden ellendig aan hun einde kwamen. Maar wat gezegd van het bevel en van de inrichting van dat Soijct-lcger waarvan de z.g. vermaardheid de gansche wereld totnogtoe eenerzyds met een zekere bangheid en anderzijds met bewondering vervuld had Arme bond genoot van Duitschland I j De minderwaardigheid van de Russiscne bewapeninghet gebrek aan sfrya- methode cn taktiek, de slechte uitrusting van het Sovjet-leger ,m9e^n meer bewezen worden. AUeen de luchtvaart legt nog eenige ^T^heid aan den-dag. en dan nog op niet-militaire objektieven, zonder veel sukses trouwens. V oorloopig worden op zekere punten van het front de Russische eenheden gesteund door Duitsche tanks. Zal het daarbij blijven V/at de hulp aan Finland betreft, zooals door den Volkenbond werd aan bevolen schijnt de naaste toekomst bevrediging te zullen brengen. Zuid-Afr..,a zal vliegtuigen sturen. Engeland en Frankrijk zijn geneigd doelmatig tusschen UkZen,Argentinië' zendt graan en vleesch, Amerika ^^fenPMvan den Volkenbondwacht het tongres van Januari af om daadwerkelijken steun t€ V6\Vij hebben vertrouwen in de toekomst van Finnland. Wat het resultaat zijn zal voor de Sovjets van hun avontuur, kan men moeilijk gissen. In el. geval is het te voorzien dat Moskou er met weinig eer zal van tusschenkomen. ROOSEVELT ONZE Soc. Partij heeft van de kerstdagen gebruik gemaakt om een kongres te houden. De soc, party wil de tolk zijn van de volksmassa; en alsdusdanig stelden er zich in de laatste tyden dringende problemen welke hun be slag dienden te krygen. Daar waren niet' alleen de binnen- landsche 'aangelegenheden die onder den drang van de internationale span ning hadden geleden; maar daar wa ren ook de buitenlandsche vraagstuk ken. Daar was namelijk de zelfstandig heids- en neutraliteitspolitiek die al heel wat stof had doen opwaaien, en gedachten in de war had gebracht. De besprekingen en de gedachten- wisselingen die ons kongres vooraf zijn gegaan, waren tenslotte niets anders dan eerlijke pogingen om een duide- lyke afbakening ervoor te vinden. Het zal velen verwonderd hebben, dat zoo spoedig een bespreking over deze buitenlandsche en neutraliteits politiek kon besloten worden met een algemeene instemming over de uit eenzetting en een vertrouwensstem- ming over de neergelegde dagorde, die de beknopte weergave was van onze houding. Het moge tot een eer voor de soc. partij worden aangerekend dat zij mid denin deze verwarden toestand een bespreking en een gevolgtrekking weet te voeren die, onder alle opzichten, als waardig zijn te bestempelen. Alwie de kongreszitting heeft bij gewoond, alwie ae besprekingen heeft gevolgd, alwie de verslagen heeft na gegaan, kan niet anders dan onder den indruk ervan te komen dat de soc. partij op zulk gewichtig ocgenblik zich van haar verantwoordelijk ten volle heeft gekweten. Daar waar men mogelijks in het vijandelijk kamp hoopte op verdeeld heid en verzwakking, heeft men inte- Het Kongres der B.W.P., vergaderd op 24 en 25 December 1939 in het Volkshuis te Brussel, Neemt ernstig akte van den buitengewonen moei lijken toestand, waarin zich, tengevolge van den oorlogstoestand aan zijn grenzen, het land bevindt; Brengt zjjn groet aan de honderdduizenden gemo biliseerde medeburgers, waarvan de opofferingen en de ontberingen een maximum van veiligheid aan de bevolking waarborgen; Bevestigt den wil van de georganiseerde arbeiders klasse, zonder voorbehoud mede te werken aan alle maatregelen die het zedelijke en stoffelijke potentieel van de natie zouden kunnen versterken; Verklaart dat de huidige omstandigheden, meer nog dan normale tyden, eischen dat de partikuliere belangen moeten wijken voor het algemeen belang en dat de regeering voor taak heeft er voor te zorgen dat een tkonomische politiek wordt gevoerd die er op uit is de industrieele bcdrjjvight.- in stand te houden en zelfs nit te breiden, dat een finupci-ele politiek wordt gevolgd die de nieuwe lasten op rechtvaardige wijze verdeelt en dat op sociaal gebied een politiek wordt gevolgd ingegeven door de bekommering'n nood te lenigen; Verklaart dat de zedelijke gezondheid van de natie gebonden ligt aan het normale funktionneeren van de grondwettelijke instellingen en aan den volstrekten eerbied voor dc politieke vrijheden; Stelt met verontwaardiging vast, dat de geprivill- gieerde klassen weigeren hun deel te dragen in het gemeenschappelijke onheil, maar integendeel er op uit zijn er een extra profijt uit te halen, terwijl ter- zelfdertiid getracht wordt de verkregen sociale hervor mingen in het gedrang te brengen; Stelt de reaktionnaire kampagne aan de kaak gericht tegen iederen maatregel van demokratlschen aard, tegen de arbeidersorganisaties en tegen de socialistische ministers. Het Kongres stelt zijn zienswijze op de volgende wijze nader vast Het dringt er op aan, dat de regeering zooveel het haar mogelijk is, de totstandkoming zou bevorde ren van nieuw internationaal handelsverkeer. Het komt op tegen de ongelegen opelschingen van materieel en de overbodige schade welke de militaire overheid aan talrijke medeburgers berokkent. Het vraagt, dat de ekonomisehe demobilisatie ruimer worden doorgevoerd, maar dan op grond van werkelijk ernstige gegevens. Het keurt een politiek van tewerkstelling goed van werkloezen op de basis van het behoud der normale werkvoorwaarden. Al verliest het de begrootings- moeilijkheden niet nit het oog, vraagt het dat de uitvoering -ran openbare werken niet buitenmate zou worden verminderd. Het eischt een doelmatige en waakzame prijzenpolitiek, evenals de rantsoeneering van prodnkten die schaars dreigen te worden. Het Kongres verklaart, dat de arbeiders het groot ste belang hebben bij een stabiele munt en bij het begrootingsevenwicht. Het aanvaardt de maatregelen, welke noodig zijn om deze stabiliteit en dit evenwicht te verzekeren, voor zoover dat de belastingen de onontbeerlijke inkomsten niet treffen noodig voor een minimum levensonderhoud, vastgesteld worden in verhouding tot de betaalkracht van de staatsburgers en vóór alles het overtollige treffen. Het komt op tegen de fiskale ontduiking door zekere kategorieën staatsburgers en eischt kontrole- maatregelcn, welke deze ontduiking kunnen doen verdwijnen. Het Kongres verklaart, dat indien de buitengewone omstandigheden van het oogenblik wijzigingen aan de sociale wetten noodzakelijk maken, deze wijzigingen ondergeschikt moeten zyn aan de instemming van de arbeidersorganisaties, slechts van toepassing kunnen zijn voor den duur van den oorlogstoestand, terwijl iedere afschaffing daarbij moet uitgesloten zijn. Het bevestigt de noodzakelijkheid het spel der kollektieve arbeidsovereenkomsten tot regeling der arbeidsvoorwaarden ongeschonden in stand te houden, zoowel wat betreft het personeel der openbare dien sten, als wat betreft dc arbeiders der privaat-nijver heid en veroordeelt de eenzijdige opzegging van iedere overeenkomst. Het verheugt zich om de instelling door de regeering van een nationale konferentie welke tot taak heeft de voor de omstandigheden passende formules te vinden. Het verkondigt de noodzakelijkheid het penisoen der oude arbeiders te verhoogen en maatregelen te treffen opdat alle pensioenen en andere sociale uitkeeringen hun koopkracht behouden. In afwachting dat deze hervorming doorgedreven weze, eisch het met nadruk de herziening van het Koninklijk Besluit van 27 Oktober, onder meer in den zin van de afschaffing van den staat van behoefte en van al de beperkingen die ten nadeele van de soldaten van éénzelfde gezin en van de weezen worden toege past. Het Kongres stelt de bcleedigende kampagne aan de kaak welke tegen de werkloozen wordt gevoerd evenals het demagogische karakter van voorstellen als deze van mobilisatie der werkloozen welke door de militaire -erheden onuitvoerbaar worden geacht Het ondersteunt de eischen van het B.V-V. inzake den toestand der werkloozen, n.I, wat betreft zijn protest tegen de toepassing van het besluit van 28 Oktober. Gesteld voor het feit, dat het stelsel van vergoe dingen aan de families der gemobiliseerden steeds zich hernieuwende, protesten heeft uitgelokt, en dal dit, buiten andere gebreken, een onmogelijken toestand schept voor de gemobiliseerde vrijgezellen of weduw naars zonder gezinslast, eischt het Kongres voor de gewone soldaten gelijkstelling met de beroepsmilitai ren, zooals dit in voege is voor de officieren en aan vaard voor de onderofficieren. Het dringt er met klem op aan dat de werken voor den soldaat op een drieledige basis zouden worden ingericht. Het vraagt daarenboven, dat de wetgeving op de huur zou worden aangepast aan de buitengewone omstandigheden van het oogenblik. Het verzet zich met kracht tegen de belemmerin gen, welke door zekere officieren, niettegenstaande uitdrukkelijke instrukties van hoogerhand, aan het lezen van de socialistische bladen in de kantonne- menten worden in den weg gelegd. Het Kongres stelt vast dat de Inrichting van dc passieve verdediging gebrekkig blijft en dat de aange nomen regels beletten dat die inrichting doeltreffend zij. Hst eischt de wijziging van die regels onder meer waar zij aan de gemeenten verplichtingen opleggen die Zij niet kunnen dragen. Het eischt een zeer nauwgezette staatskontrole op alle bedrijvigheid welke in verband staat met de waprnfabrikage. Het Kongres stelt vertrouwen In de socialistische ministers, opdat deze verzuchtingen op doelmatige wijze in den ministerraad zouden worden verdedigd. Het vraagt aan de arbeiders van alle kategorieën zich eensgezind te scharen rondom de socialistische orga nisaties en met waakzaamheid de werkzaamheid te volgen van de mandatarissen en vooraanstaanden der Werkliedenpartii. E bezittende klasse speelt een zeer gevaarlijk spel in dit kleine land, dat meer dan wslk ander is blootgesteld aan bui tenlandsche gevaren. Aanstonds na het uitbreken van den oorlog, die bij onze grenzen woedt, heeft zy een kampanje ontketend te gen de werkloozen en heeft zij ge poogd de hand te slaan aan de ar beidsvoorwaarden en de sociale wet ten. Maar de arbeidersklasse bleek nog krachtig genoeg om, met de mede werking van de socialistische minis ters, haar aanvallen af te slaan. Daarna brak het oogenblik aan, waarop alle Belgen financieele of fers werden gevraagd om het land toe te laten in de nood-uitgaven te voor zien. Eén enkele sociale klasse pruttelde tegen deze van de groot-industriee- len en van de financielieden. Zij schreeuwde moord en brand, omdat de regeering haar een buitengewone be lasting wilde opleggen op haar uit zonderlijke oorlogswinsten. Zij durfde het aan de vrijheid op te eischen onredelijke winsten te ver wezenlijken op de ontberingen van onze opgeroepen jongens, van hun ge zinnen er var al de kleine menschen, die hun deel van de verhoogde staats uitgaven moeten betalen. Zij bracht het zwaar geschut van haar pers in beweging. Zij maneu- vreerde op de meest onhebbelijke wij ze. zy ontketende tegen zekere mi nisters een lasterlijke kampanje, zoo als men er geen meer had gekend se dert de kortstondige bloei-periode van Zij stuurde aan op een klassestrijd in zyn meest brutale vormen, waarbij noch de zedelijkheid, noch de belan gen van het land werden ontzien. Daartegenover kunnen de offers wor den gesteld van de arbeiders, ambte- narerf, de boeren en de kleine mid denstanders. Deze stonden hun zonen af aan het land. Hun paarden, hun vrachtauto's, hun fietsen, hun huizen en hun grond werden opgeëischt. Zij zullen het grootste deel van de 1.40Ó millioen nieuwe belastingen be talen. De loonen en wedden van het slaatspersoneel werden verlaagd. Een aantal arbeiders stemden er in toe langer dan acht uren per dag te werken voor de behoeften der lands verdediging. Werkloozen werden opgeeischt om loopgrachten te graven, wegen te her stellen en schuilplaatsen voor de bur gerbevolking aan te leggen. De bedrijfsleiders beweerden dat zij niet elke maand nieuwe loonsverhoo- gingen konden uitbetalen, indien het index-cijfer van de kleinhandelspry- zen bleef stygen. De arbeiders stem den er in toe te praten. Zij zonden, hun afgevaardigden naar de nationa le konferentie met de vertegenwoor digers der werkgevers. Op deze konferentie, werd een ak koord bereikt, waarbij de vertegen woordigers der arbeiders koncessieg deden, daar zij bekommerd waren om het hooger belang van ons bedrijfs leven. De arbeiders willen moeilijkheden voor onze ekonomie vermyden. Zij brengen ontzaglijke offers aan het land' J 4. Het gevaar bestaat nochtans, dat zii niet langer bereid zullen worden gevonden om deze offers te brengen, indien de bezitters onverzettelijk bij hun anti-nationaal klasse-egoïsme blijven. Het kongres van de B.W.P. heeft een duidelijke waarschuwing tot deze heeren gericht. De vakbeweging en de socialistische mandatarissen hebben alles gedaan wat menschelijk moge- ïyk was om het land te dienen.' Zij werden betaald met een ver scherping van de reaktionnaire kam panje. Op het oogenblik dat alle krachten van het land zouden moeten vereenigd zijn om het hoofd te bieden aan de bedreigingen van allerlei aard voor onze ekonomie en ons grondgebied, schijnen de reaktionnairen een ver woeden klassestrijd te willen uitlok ken. Zij moeten nochtans by ervaring weten dat de arbeidersklasse zich niet in den hoek zal laten dringen. Indien de arbeiders reageeren, zal de reaktie mea-culpa moeten slaan. En indien het zoover moest komen, zouden alle vaderlandsche deklama- ties tot niets meer dienen. De arbeiders en de kleine lieden zouden alleen het recht hebben nog namens de natie te spreken. De weer barstige bezitters zouden zichzelf uit de natie hebben gesloten. Wij hopen nog dat zij tijdig zullen inzien dat zij een zeer gevaarlijke ver gissing begaan door bij te dragen tot het scheppen van een revolutionnairen toestand, waarmee het land niet ge diend zou zijn. o D S gendeel moeten vaststellen dat er meer dan ooit eensgezindheid en beslistheid heerschten. Dit is iets dat van gewicht zal zijn voor het verder politiek beleid van ons land, en voor het vertrouwen bij het volk. Want, welke andere partij zou van daag zoo vry en vrank een bespreking van dien aard kunnen inzetten, zon der een verzwakking van krachten of een verdeeldheid van gedachten te la ten blyken? Indien dit meer bij ons dan elders mogelijk is, dan berust dit vooral hier op, dat wij zyn en blyven de ware vertolkers van de verzuchtingen der groote volksmassa, die in ons Belgisch staatsverband leven. Het Kongres, In overweging nemend dat uit de door den Minister van Fi nanciën opgegeven cijfers blijkt dat op grond van een afhouding van 6 o/o cp de bezoldigingen der staatsagen- ten voor de samenstelling van het pensioen van hun weduwen en wee- zen, de jaarlijksche ontvangst voor do betaling dezer pensioenen met 30 a 40 millioen de uitgaven overtreffen Dat van dat oogenblik af de aan vullende afhoudingen van 3 o/o sedert de maand Augustus op de bezoldigin gen gedaan, niet gerechtvaardigd zijn; Daarenboven van oordeel zijnde, dat zoowel in budgetair als In politiek op zicht de oprichting van een autonome pensioenkas in de huidige abnormale periode geenszins noodzakelijk blijkt Meent dat, in afwachting van dc wijziging van liet regime der burger lijke cn militaire pensioenen door liet Parlement, de toepassing van het Juli j.l. op Koninklijk Besluit van 5 grond waarvan de bezoldigingen van Deze menschen kunnen terecht fier het staatspersoneel met 3 o/o vermin- INDIEN GIJ begeert op de hoogte tt zijn der vrijdenkersbeweging, lee» wekelijks PER NUMMER 0.60 ft Voor drie maanden 8,ft Voor één jaar 32.tl VOOR ANTWERPEN E. LAURIJSSEN, St. Laureysstraat 5- te Antwerpen. Postcheck nr. 430.529 zijn in zulk een partij vertrouwen te stellen. Deze aangenomen gedragslijn inza ke onze buitenlandsche politiek zal ook een heilzamen weerklank vinden in de andere landen; en zoo mogen wij zeggen, dat wij eens te meer door onze houding hebben bygedragen om alle mogelijke misverstanden uit den weg te ruimen, en om alle mogelijke verwikkelingen van ons af te weren. Dit zal ook zijn weerklank vinden in de andere politieke partijen van on3 land, en alhoewel kleinzielige politieke driften dikwijls beletten de waarheid te erkennen, toch zullen zü ook nood gedwongen ervan moeten getuigen dat de soc. partij van gewicht en van be teekenis is en blijft voor 's lands be leid. Inzake de binnenlandsche aangele genheden heeft men insgelijks kunnen zien dat de gedachtenwisseling er eene was die regelrecht naar de volks bekommeringen gingen. Alle vraagstukken die vandaag den arbeider, den boer en den kleinen bur ger, den werklooze en den gemobiliseer de 'interesseeren, werden er behandeld en besproken. En voor ieder van deze kategorie van menschen had men een woord ten beste over; of werden wen- schen uitgedrukt en verlangens t,e kennen gegeven die hun allen aanbe langen. en"waarmede de regeering zal dienen rekening te houden. Vooral het begroetingsadres aan de soldaten en gemobiliseerden, aan hen die waken over de beveiliging van on ze grenzen, was pathetisch. !n wij hopen dat het onze jongens-soldaten niet zal ontgaan, dat onze socialisti sche party zich één voelt met hen. Dit kongres zal met gulden letteren geboekt worden in de verhandelingen van onze soc. party, en zal door méér dan één, zoowel in binnen- als in bui tenland tot voorbeeld worden geno men. als toonbeeld gelden van plichts besef. zelfbeheerschingwaardigheids- gevoel en verantwoordelijkheidszin. derd werden, dient geschorst te wor den. De tegenstrever wreef zich in de handen: De socialistische partij ging verscheurd worden op de kwestie der buitenlandsche politiek. En zie het kongres stemde met eensgezindheid de dagorde. Het socialisme is de machtigste verdediger van den vrede. Maar de socialisten willen ook dat er iets de vrijheid te verdedigen valt. En wat ons land betreft, we hebben de noodzakelijkheid gevoeld en ingezien dat voor onze leefbaarheid een vrij onafhankelijk vader land een noodzakelijkheid is. Op ons kongres weerklonk ook de stem der jonge en talrijke gemobiliseerden. Hartroerend waren de woorden van diegenen die de wacht optrekken aan onze grens. Zij voelen, zij beseffen dat na dezen woeligen oorlogstijd, de sociale onrechtvaardigheid moet uitgedaan hebben. Zij willen niet meer doppen, en met hun families in krotten en stegen blijven hokken. De sociale opgang moet er zijn. Het socialisme staat aan hun zijde. Weken geleden hebben wij de aan dacht onzer lezers willen vestigen op den strijd die loskwam van by de indie ning der nieuwe fiskale ontwerpen. Van t 'i den beginne stelde de uiterst rechterzijde haar batterüen op en naar mate het parlementair werk vorderde, werd het geschut zrwaarder en heftiger. Niettemin verloren zij slag na sla;. Eerst in de kamerkommissie, daarna in de kamer zelf. Maar de heeren vrienden van «Echo de la Bourse» en «Libre Belgique» zijn taai en hardnekkig en, beter voorbe reid werd de striid overgebracht naar de Senaatskcmmissie. Daar werd de regeering verslagen, maar deze laatste kon zich de luxe van die nederlaag veroorloven daar zij zoo goed als zeker was in den Senaat zelf een meerderheid te vinden. Plots echter vindt men een gansch stel redenen om de regeering te doen vallen en mr. Pierlot, blykbaar bij ge mis aan politieken moed ofwel het stry- den in eigen rangen meer dan beu, kondigt tegen 't begin van 't nieuwe jaar een omvorming van de regeering aan. Waaruit die bestaan zal blijft nog een geheim Wei spreekt men van een ver mindering van het getal ministers, ver mindering die wel een derde zou bedra gen. Wie zal men doen vallen? Een gelyke vermindering voor iedere party of zal men eenvoudig de socialisten la ten vallen Mr. Marck is reeds weg. Wautiers zou ook weg moeten; dan kon men des te -remakKeiyker het ministerie van voor- richting wegmoffelen. De Man en Mr. Janson noemt men eenvoudig weg over bodige ministers. Balthazar, zegt men, ligt overhoop met Mr. Sap en verleden week beproef den de liberalen kd. Soudan onder de vleugels te schieten. Ook Mr Pierlot heeft tegenwoordig een zeer slechte pers. Hy wordt voor gesteld als een volslagen zwakkeling die niet weet het hoofd te bieden aan de socialisten. Alleen Spaak blijft tegenwoordig on besproken, dit wellicht omdat zyn bui tenlandsche politiek al te zeer overeen stemt met de verzuchtingen van het volk. En wat de bladen van de uiterst rech terzijde nu ook mogen uitdenken om de herrie en de verwarring te vergroo- ten, wy hebben de overtuiging dat zon der het ontwerp van belasting op de Duitengewone winsten, alles kalmpjes gebleven was. Maar wat kan het die heeren toch scheelen dat het land politieke rust noodig heeft? By hen telt alleen de geldkoffer. Wat er ook van weae, een regeering Pierlot of een andere zal voor uiterst groote moeilykheden komen te staan. Er is nu reeds het kolen vraagstuk, dat plots tot een groot ekonomisch konflikt. gegroeid is. Er b'.yft het begrootingstekort met weinig aanmoedigende vooruitzichten voor een binnenlandsche leening. Er is de groote behoefte aan een krachtdadige en planmatige ekonomi sehe politiek. Er stelt zich het vraagstuk der ge. mobiliseerden en hun. gezinnen met cr aan gekoppeld de kwestie der huis huren. Er zal dringend moeten gezorgd wor den voor de verplichte werkloozenver- zekering, indien men het begrootings tekort niet wil vergrooten. Voegt er nog bij den stryd tegen den woeker die niet eens begonnen is. Dan komt de kwestie der loonen der staatsarbeiders. En is hiermee het lystje volledig? Op verre na niet en ieder van u zou het kunnen aanvullen. Hoe zullen al die problemen opgelost worden Dit zal afhangen van de regeering die wij krijgen maar vooral van den stryd- lust dien de arbeidersklasse zal weten aan den dag te leggen. En dit kan niet genoeg herhaald worden. ROEFFEL. De lntersyndikale groepeering voor de verdeeling van koloniale en voe dingswaren, brengt ter kennis van zyn leden dat, in akkoord met den mi nister van ravitailleering, de klein- handelspryzen van de volgende waren van Maandag 25 December 1939 af, en tot nadere kennisgeving, moeten beschouwd worden als de grenzen tus schen dewelke deze kleinhandelsprij zen mogen schommelen, namelyk vol gens de lokaliteiten en de distributie- kosten die hun eigen zyn. Gerangschikte suiker, los of in doozen van 1 kg. Tienen, het kg. 4,40 tot 4,80 Andere merken, het kg. 4,25 tot 4,65 Kristalsuiker, het kg, 3,40 tot 3,65 Ryst Siam, het kg. 2,50 tot 3,30 Ryst, Japansch type het kg. 3,25 tot 3,90 Rijst, Fancy, het kg. 5,00 tot6,00 Gebrande koffie, Kon go Robusta, het kg. 11,00 tot 13,50 Zachte zeep, los, het kg. 3,50 tot 4,00 Witte harde zeep, soort Marseille (72 t.h. vet stoffen), het kg. 4,75 tot 6,25 Alkoholazyn (inland- sche) gewone kwali teit, basis 6«, de liter 1,25 tot 2,00 Aardnootolie, gewone kwaliteit, de liter 6.50 tot 9,00 Soya-olie, de liter 6,50 tot 8,00 Gebroken erwten, gewo ne kwaliteit, het kg. 3,75 tot 4,25 Droge boon en, type Da nube. het kg. 4,50 tot 5.25 Witte flageolets, het kg. 4,75 tot 5,75 Groentenkonserven zonder verhooging op de prijzen van Augustus. Deegwaren a) Basis bloem, gewone kwaliteit, los, het kg. 3,80 tot 4,20 b) Basis griesmeel, van harde tarwe, gewone kwaliteit, los of in pakken, het kg. 5,80 tot 6,40 c) Basis bloem van merk (Belg. fabrikaat) in pakken, het kg. 7.40 tot 8,00 1 Bloem OO, los, het kg. 1.90 tot 2,20 Keukenzout, los. het kg. 0,50 tot 0,70 Spratts. in aardnootolie 1/4 Club 22 mm., de doos 1>35 tot 1,65 1/8 Club 22 mm. de doos 1.15 tot 1,50 Portugeesche sardienen in oly folie, gewone kwaliteit, 1/4 Club 30 mm., de doos 2,50 tot 3,75 1/8 Club, 30 mm., de doos 2,00 tot 2,80 Marokaansche sardienen in aardnootolie, 1/4 Club, 30 mm., de doos 1,50 tot 2,25 Japansche Pilchards, de groote doos 2,75 tot 4,25 Amerik. Pilchards, de groote doos 3,75 tot 4,50 Inlandsch verpakt rund- vet, het kg. 6,50 tot 8,00 Vreemd verpakt rund- vet, het kg. 1,00 tot 12,00 Geraffineerde reuzel, het kg. 8,50 tot 9,50 Kookchocolade, blok, het kg. 10,00 tot 13,00 Cichorei in pakken, vol gens merk en kwali teit, het kg. 3,00 tot 4,80 Lucifers, volgens merk 1 pak van 10 d. 1,40 tot 1,75 Produkten van runds- en varkensslagery Inlandsch rundsvet, het kg. 6,00 tot 7,00 I.ilandsche reuzel (lies- en spekvet), het kg. 10,00 tot 12,00 De kommissie voor het indexcijfer der kleinhandelspryzen laat hierbij opmerken dat de stijging, voor een deel van 0,6 punt te wyten is aan de verhooging van twee artikelen waar van de prijzen in het bijzonder den invloed van de nieuwe rechten onder gingen. De vier betrekkelijk weinig verbruik te artikelen waarvan de prijzen reeds tic aandacht van de kommissie ge trokken hebben, hebben, samen be schouwd, geen nieuwe sty ging van het index veroorzaakt. werdt onder toezicht en ten bate van liet N. W. O. S. 43, Lakenweverstraat te Brussel. De plaatjes, vervaardigd uit gegra veerd leder, dus met duurzame in schriften, zyn in overeenstemming met het door de regering aangenomen model, naar de voorschriften van het K. B. van 16 Oktober, dat het houden ervan verplicht maakt, evenals het zakje waarin het zich moet bevin den. Het plaatje kost een frank d.i, samen twee frank. Om spoedig en in de beste voorwaar den bediend te worden, is het noodig 1) zeer leesbaar naam, voornamen, geboortedatum, nationaliteit der kin deren, met de aanduiding hunner woonplaats, op te geven. 2) aan den identificatiedienst te la ten weten of men, samen met de plaatjes, de bybehoorende zakjes ver langt en het getal ervan opgeven 3) Bij de bestelling het bedrag er van storten op postcheckrelcening van het N. W. O. S. nummer 40162. ver hoogd met 0,75 fr. voor de verzendings kosten. Aan de personen die in dezelfde ge meente wonen wordt dringend aanbe volen onderling gezamenlijke ïysten cp te maken, om verzendingskosten der plaatjes en der betaling te vermin deren. Het indexcyfer der kleinhandels prijzen, op 15 December 1939, bedroeg 113,9, tegen 112.4 op 15 November j.l. De styging beloopt dus 1,5 of 1,3 t.h. Server koudheid Om en zonder -.tj(ÏSb ofh<^n te bestnjden, innemen t ^„^beó- C doeaLvolg fijnk. en borst, t ten °°kop® dikke laag op 'fl slotte een dik Korst doen en Geen wachttijd Werkt direct Door deze massage begint VapoRub direct door de huid te werken als een pappleister. Gelijktijdig ontstaan door de lichaams warmte de heilzame dampen, die 18 x per minuut naar de ontstoken luchtwegen van neus, keel en borst worden ingeademd Door de urenlang aanhoudende, dubbele werking verzacht VapoRub de prikkeling, lost het slijm op, vermindert het hoesten en maakt het ademen gemakkelijk. Het kind slaapt rustig en 's morgens is de ergste kou meestal voorbij.

Voor Allen | 1939 | | pagina 2