Terug in 'I gareel csi Zaterdag 23 jan. 1965 - 27e jaargang - Nr 4 Weekblad van de B.S.P. DE STRIJD TEGEN DE TBC IN ZUID-AMERIKA r i I - Wat inzake pensioenen bereikt werd Jozef Wouters de weldoener der ge pensioneerden flh- REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSMEU» STRAAT 6» GENT. Tel. V 57.93 (4 Hjnen) PosH-heckrekrnlng 567.33 «Het Licht». Voor abonnementsprijzen zie gewesteiyke bladzyaen Ver. uitgever It. VERCAMMEN. St.-Pletersnienwstraut 64. Gent. Zoals te voorzien was telt de partij een Vlaams weekblad meer. '•Links», tenzij het blad verdwijnt. Zeven van de tien zware jongens van «Links» beloofden met hun handtekening trouwe ak- tieve leden van de partij te blij ven, afgezien van persoonlijke aanvallen, en zich neer te leggen bij de kongresbesluiten. Zij gin gen ook de verbintenis aan gedu rende de verkiezingsperioden het programma van de partij te steunen. Deze tot inkeer gekomen week bladschrijvers heten Marcel en Jacques De Nekkere, L. De Pauw, H. De Geest, M. De Koek. Twee andere medewerkers van «Links»: de zeer jonge hoogleraar Kruithof en de nog jongere De Sobre doen niet mee, evenmin als de «leider» van «Links» en «La Gauche»: de h. Mandel. Prof. Kruithof is iemand die wellicht lid was van de B.S.P., maar de party niet kent. De So bre is een gewezen kommunist, die waarschijnlijk nergens kan aarden en Mandel is Mandel, een dromer, een «vergaderaar een muggezifter, een steriel bediyvige. Wat. is daardoor gewonnen d.w.z. door het bijdraaien van de zeven kabouters? Niets Niets, omdat zij niemand blad vertegenwoordigen en hun eerder «konfidenciee! was. En nu «La Gauche-,. Het terug in de ry treden van volksvertegenwoordigers: E. Glin- ne en L Hurez, die dezelfde ver bintenis aangingen als de zeven dwergen van hierboven, is eerder een goede zaak voor beide kame raden, die nu wellicht zullen her kozen worden in het Parlement. Dat zij niet zekei waren van hun stuk de nieuwe partij! blijkt uit hun handelswijze. Natuuriyk heet het nu dat zij verstandig ge handeld hebben. Hoe het ook zij, het partybe- reau heeft de zaak wijselijk gere geld door geduld te oefenen, want in tegenstelling met «Links» had «La Gauche,met Glinne en Hu rez in de redaktie naast andere «out-laws» 'de partij schade kun nen berokkenen door de stemmen van 'n aantal kiezers te verkwis ten. Als «La Gauche blijft bestaan onder leiding van Mandel, dan kan dit blad niet meer beschouwd worden als een socialistisch op positieblad en wordt het doodge woon een uitgave meer onder de talrijke reeds bestaande periodie ken met een andere dan socialis tische strekking. Voor de B.S.P. "is de zaa.c be slecht l»e foto toont ons lioe ergens in de Bolivia anse wildernis een jonge Indiaanse wordt doorgelicht met een pparaat 'dal maar IIIO kg weegt en dat radio-actieve isotopen benut. (Belga) De zorg voorde ouden van dagen ^OEN in mei 19G1 de huidige regering startte, bedroeg het pensioen voor de ge- huwde arbeiders 36.900 F. Als ons land met een kon- servatieve regering had opge scheept gezeten, bijvoorbeeld met een koalitie van rechtse C.V.P.'ers en liberalen, zou er geen sprake zijn geweest dit pensioen te verhogen. Maar met 'n regering waar aan socialisten deelnamen kon het niet anders of er moest een merkelijke verbetering op het programma staan. Dit gebeurde. De meerder heid keurde dit programma goed. De liberalen stemden, te gen en ook een aantal kon- servatieve elementen van de C.V.P. onthielden zich, waar onder de godvergeten profes sor en oud-minister Gaston Eyskens en Pierre Harmei, de Luikenaar die zoveel mogelijk tracht de C.V.P. in het vaar water der behoudsgezinden te houden. Deze regering heeft nu bij na vier jaar stand gehouden. Resultaat? De pensioenen verhoogden: eerst tot 38.500 F van 1 okto ber 1961 af, daarna op 1 aug. 1962 tot 41.000 F, op 1 augus tus tot 43.000 F en thans be dragen ze 44.000 F. Ook werd een regeling ge vonden om het pensioen van twee echtgenoten te kumule- ren. Als man en vrouw 'n vol ledige beroepsloopbaan heb ben, dan kan hun pensioen 62.350 F bedragen inplaats van 43.000 F (indexverhoging niet inbegrepen). De regering heeft verder een wet laten stemmen die 'n versnelde toepassing brengt van het te bereiken doel: voor de gezinnen 75 t h verzekeren van de' gemiddelde bezoldiging der loopbaan. Wij geven deze cijfers alleen om aan te tonen dat de jong ste jaren heel wat werd ge daan voor onze ouden van da gen. Wij gaan dus niet verder al le gegevens verstrekken over de alleenstaande arbeiders, de weduwen, de bedienden, de zelfstandigen. Hiervoor ver wijzen we trouwens naar het Pensioenhoekje, dat regelma tig in ons blad verschijnt. Het is enkel onze bedoeling de aandacht van onze lezers, en vooral van onze gepensioneer den, erop te vestigen dat de aanwezigheid van de socialis ten in de regering zeer heil zaam geweest is. Het is immers een feit dat de socialisten in het verleden de enigen zijn geweest die om 't lot van de oudere arbeiders bekommerd waren. Een terugblik Men mag niet altijd naar het verleden zien omdat de toekomst voor ons ligt en we nog niet in een maatschappij leven waarin de arbeider, ook de gepensioneerde aibeider, v o 1 le d i g datgene gegeven wordt waarop hij aanspraak zou moeten kunnen maken. Onze sociale taak is nog niet ten einde. Maar het zou even verkeerd zijn nooit eens terug te blik ken en niet eens te zeggen aan de jongeren die het niet weten of aan de ouderen die 't hebben vergeten: kijk naar de toestand een halve eeuw geleden en de redenen waar om er verandering is gekomen. Hoe was de toestand van de oudere arbeiders vóór de eeuwwisseling? De arbeiders, die te oud wa ren om te werken en door de bazen werden op straat gezet, leefden in de diepste ellende. Ze waren ten laste van de kinderen, die zelf niets teveel hadden, of aangewezen waren op liefdadigheid. Toen in 1885 de Belgische Werkliedenpartij werd opge richt, werd voor het eerst in ons land de eis naar voor ge bracht: Vervanging van de openbare liefdadigheid door de algemene verzekering van alle burgers en er werd spe ciaal bij vermeld «ingeval van onbekwaamheid tot werken wegens ouderdom». Èn wat deed de katholieke regering terwijl de socialisten deze eis stelden? Ze zei net zoals de liberalen tot dc arbeiders: Ge moet sparen voor uw oude dag en aanslui ten bij de Spaar- en Lijfren- tekas. Alleen vergaten ze erbij te zeggen hoe de arbeiders, die honger leden om hun huur aan de huisjesmelkers te kun nen betalen dat moesten doen. In 1894 deden de socialisten hun intrede in liet Parlement en toen werd voor het eerst door de socialist Hector Denis een formule voorgelegd van verplichte verzekering tegen ziekte, vroegtijdige invaliditeit en ouderdom. Maar de heren van de bur gerij zowel katholieken als liberalen verwierpen dit voorstel, want dat was in strijd met de geheiligde prin cipes der vrijheid. De vrijheid gold voor iedereen beweer den deze heren de rijken en de armen waren beiden vrij al dan niet te zorgen voor hun oude dag. Daarna opgeschrikt, door het sukses van de socialisten poogde de toenmalige rege ring de gunst van de arbeiders te winnen. Op 10 mei 1900 werd een wet gestemd waar door de oudjes de belofte kre gen dat ze jaailijks 65 F kon den ontvangen... indien ze zich in nood bevonden! De eerste overwinning op sociaal gebied droeg dan nog de stem pel der vernedering en was gebaseerd op de staat van be hoefte. Toen twintig jaar later de resultaten van deze wet wer den bekendgemaakt, werd het fiasco duidelijk: van de 1*0 duizend arbeiders die van een rente genoten waren er 18.000 die 60 tot 360 F per jaar ont vingen en 118.625 van 1 tot 60 frank. Toen kwam in 1921 de eer ste socialistische minister van Arbeid: Jozef Wauters: Zijn naam blijft gegrift in de har ten der gepensioneerden. Hij verklaarde in het Parlement «Wij moeten zo snel moge lijk een definitieve wetgeving tot stand brengen, met bijdra gen van de arbeiders en de werkgevers, want de oude lie den kunnen niet blijven leven met de 65 F van de wet van 1900. Zij hebben rechten. Ze hebben de bezitters verrijkt. Zij hebben tijdens de oorlog vreselijk geleden. Laten wij hen behoorlijk kosteloze pen sioenen geven!» De politiek van Jozef Wau ters bracht verandering en telkens er socialisten in de re gering waren, kwam er beter schap voor de gepensioneer den. Na Jozei Wauters kwam Achille Delattre en na de tweede wereldoorlog Achiei Van Acker en Leon Troclet. Allen hebben gewerkt aan een betere wetgeving voor de gepensioneerden en datgene wat vroeger door de katholie ke en liberale burgerij werd betwist, werd aldus een recht waarvan geen enkele arbr.ider uitgesloten blijft: de zeker heid over inkomsten te be schikken op het ogenblik dat de oude dag zich aanmeldt. De socialisten alleen hebben deze idee doen zegevieren. Ook zij zuilen verder ervoor zorgen dat de arbeiders van een rus tige oude dag kunnen genie ten waaruit alle kommer materiële nood zullen geweerd zijn. (PDB)

Voor Allen | 1965 | | pagina 1