CHURCHILL OVERLEDEN De toekomst van Reis rond de wereld te paard '-*§1 Osl Zaterdag 30 jan. 1965 - 27e jaargang - Nr 5 Weekblad van de B.S.P. De toestand van Tjombé wordt kritiek Het Plan van Cyrille Adoula (Zie vervolg laatste blz.) REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEHSNIE UW STRAAT 64 GENT. Tel. li 57.93 {4 lijnen) Postchcckrekening 567.33 «Het Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgeverR. VERCAMA1EN, St.-Pietersnleuwstraat 64, Gent. Churchill op zijn 80e verjaardag nog steeds strijdvaardig. - - ((Cliché Vooruit) Churchill, Roosevelt, Stalin. Met Churchill verdwijnt de laatste van deze drie groten, die in de geschiedenis een tijdperk zullen innemen. Over Churchill, zijn wilskracht en zijn taaie volharding werd zoveel geschreven dat de Engelse staatsman alom bekend is. Wellicht weet iedereen ook dat hij - die later zulke boven menselijke verantwoordelijkheid droeg - geen goed leerling was op school. Zijn avontuurlijk karakter werd voldoende uitgebeeld; maar weinig is geweten over zijn «partijwisselingen». Hij was lid v..n de Torypartij. van de wig partij en opnieuw van de Tory partij. Dat en zijn karakter waren van dien aard dat hij voor de oorlog weinig vrienden telde. Hij was een van de eerste oorlogskorres- pendenten en de enige die zoveel bijval oogstte met zijn berichtge ving over de Boerenkrijg. Toen hij in het Parlement trad, had deze kernachtige joer- nalist echter geen redenaarsta lent. Het heeft hem veel moeite gekost om de aandacht van zijn toehoorders te boeien. Hij schree' zijn redevoeringen en leerde Een Britse 67-jarige schrijver, William Holt, doet een reis rond de wereld te paard. Met zijn «Trigger» heeft hij reeds 12.000 km achter de rug. Hier ziet men de wereldreiziger tijdens een rustpoos aan de Azu- renkust. ((Belga) f HET zal niemand ontgaan dat de ster van Moïse Tsjombé in de Kongole se hemel aan 't tanen is. Er kunnen in dat land veel ongelooflijke zaken gebeuren maar we hebben nooit kunnen begrijpen dat diegene die het land eerst wou verdelen daar na zich zou kunnen opwerpen hebben als nationale verzoe ner Inmiddels is gebleken dat zijn politiek berustte op bluf doch het volstaat niet enkele spectaculaire stunts uit te ha len, zoals de bevrijding van Gizinga en Kalondji, om het getij te doen keren. De rebellie waarvan nie mand het sociale karakter zal betwisten bleef Kongo teisteren. Tsjombé veranderde dan zijn geweer van schouder hij haalde blanke huurlingen in het land om de opstandelin gen klein te krijgen. Dit bracht hem enkele gedeelte lijke successen maar op dit ogenblik kan wel worden ge zegd dat ook deze operatie mislukte. Het is voor elkeen, behalve voor Tsjombé en zijn aanhan gers. duidelijk geworden dat aan het bloedige conflikt geen einde kan worden gesteld door de wapens en dat alleen de weg der onderhandelingen zal overblijven. Ook de voormalige Eerste Minister, Cyrille Adoula, die zich niet in de ploeg van Moï se Tsjombé had laten opne men. werd dat duidelijk. Hij maakte een programma be kom. dat de weg tei «ju- dêrhandéliiigen en een poli tieke oplossing vöor dp Kon golese crisis beoogt. Hij kan dat want, in de modderpoel van het Kongolese politieke leven, is hij de man gebleven die zijn handen zuiver heeft gehouden. Hij heeft nooit be vel gegeven tot politieke moord. Sommigen verweten hem deze zwakheid doch wellicht zal ook blijken dat daarin juist zijn sterkte schuilt. Het bekend maken van zijn plan ging toevallig of niet gepaard met stellingnamen te zijnen gunste. De opstande lingenleider Gaston Soumialot verklaarde met Adoula, doch niet meer met Tsjombé te willen onderhandelen. Chris- toffel Gbenje, het hoofd van de opstandelingen-regering betoogde van zijn kant te wil len onderhandelen in de door Adoula voorgestelde omstan digheden. De toestand wordt dus voor Moïse Tsjombé zeer kritiek. De man weet dat en voelt zich onzeker in de aanwezigheid van Cyrille Adoula. wiens mo rele kracht, ondanks alle te genslagen, onaangetast is ge bleven. Daarom hebben we de klucht meegemaakt naar aan leiding van Adoula's privaat bezoek aan België. Was dit een handige zet op het poli tieke schaakbord of wist de voormalige Kongolese Premier werkelijk niets af van het be zoek van zijn opvolger We laten de zaak in 't midden. In elk geval het was een voltref fer en de onthutste Tsjombé heeft door zijn besluiteloos heid uiting gegeven van zijn vrees. Hij weigerde naar Brus sel te komen, wou dan toch komen, laste weer af om dan opnieuw op zijn besluit terug te komen, kortom elkeen heeft kunnen zien 'hoe de man van Katanga en de Union Minière de kluts kwijt was. Te Leo bracht hij gauw een betoging uit het hoofd: maar een onder breking bracht hem van zijn stuk. Het verstand en de sluwheid komen vaak met de jaren en de ondervinding. Churchill kende het gezegde: «No gains without plains», t.t.e. niets zonder moeite. Hij bleef zijn redevoeringen schrijven en herlas ze met scher pe aandacht, stelde zich in de plaats van zijn tegenstanders er» «voorzag» hun onderbrekingen en zijn wederwoord eveneens. Zo gebeurde het dan dat hij schijnbaar voor de vuist en op de man af zo schamper de mond van zijn tegenstanders kon snoe ren. In de Tweede Wereldoorlog echter vestigde hij zijn - erdiende en onsterfelijke roem. Door de ervaring en de eer gesterkt vreesde hij geen onderbrekingen meer op om 't even welk ge bied. Met eerbied zal Voor Allen zoals elkeen, de nagedachtenis van deze Engelse konservatief eren, die gelukkig tijdig en eer de'- dan vele staatslieden van zijn gezindheid het Nazi-gevaar had ingezien. -«• »«v. van schoolkinderen op de been om te protesteren tegen Adoula en diens vriend... P.H. Spaak. Wat een triestig heer schap Intussen zet Adoula onver stoord zijn actie ten gunste Wat behelst dit van zijn plan voort. We zouden kunnen zeggen de Afrikanisering van het conflictEerst zouden de buitenlandse soldaten Kongo moeten verlaten en zou de orde worden gehandhaafd door Afrikaanse troepen. Er mag wel verondersteld worden dat hiermede troepen uit Ghana en Guinea worden be doeld. Daarna zou een bi eenroe ping volgen van een Afrikaan se Conferentie met hél oog op de vorming van een over gangsregering, die de admini stratie moet reorganiseren en vrije verkiezingen voorberei den Tenslotte zou eens en voor goed de zaak Lumumba moeten worden opgehe'derd en de verantwoordelijkheden hiervoor worden vastgelegd. Betekent dit een stron om de hals van Moïse Tsjombé, van Moenongo en anderen Eens zal toch de wereld moeten weten in welke om standigheden de vrijbuiter, die eens Eerste-Minister van Kon go werd, uit de weg werd ge ruimd. De man, die geen enkele van zijn beloften had inge- lost, is voor de Kongolezen een nationale held geworden Ons inziens verdiende hii deze titel niet, zoals hii evenmin het wreedaardig lot verdiende zo laffelijk te worden ver moord.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1