voor allen DE INCIDENTEN ROND Zondag 28 maart zullen opnieuw tienduizenden in de straten van Brussel opmarcheren in de anti-atoommars - voor de eenheid der jongeren in dienst van de vrede, pSTvan vorT"aan hel 0 OsJ Wat de liberalen beweerden;.. Wat ieder nu uit ervaring weet Minder uitgeven Besparen op het onderwijs Demagogie rond de taalproblemen Het schijnt niet te zullen lukken. Veel beloven en weinig geven Zaterdag 27 maart 1965 - 27e jaargang - Nr 13 Weekblad van de B.S.P. 99 Waarover handelt dit toneelstuk Het uiteindelijk van het Geen anti-klerikaal stuk De flater van de h. Vandenbussche (Zie vervolg laatste blz.) Liberale opscheppers De liberalen hebben, maan den vóór de hervorming aan het Parlement onderworpen iverd, alle Conservatieve en reactionaire krachten samen gebundeld om een georkes treerde Campagne tegen de fiskale hervorming te voeren. Men had nooit tevoren zo iets beleefd. Alle maatschappelijke groepen iverden tegen het re geringsontwerp opgeruid. Iedereen icerd bang gemaakt voor de gevolgen ervan. Ieder een zou meer belastingen be talen. Zó zegden de liberalen- De moeilijkheid was voor de regeringspartijen, dat zij al leen met verklaringen konden reageren zolang de wet niet zou gestemd zijn en zolang dus de bevolking niet uit ervaring kon weten ivat de nieuwe fis- kale wet werkelijk brengen zou. Dat is intussen het geval ge worden. De nieuwe fiskale wet wordt nu toegepast. De overgrote meerderheid van de bevolking weet nu dat voor eenzelfde in komen als vóór de toepassing van de wet. minder en soms heel wat minder rechtstreekse belasting aan de Staat betaald wordt. Dat is niet het geval voor de arbeiders, bedienden en gepensioneerden alleen. Ook de handelaars, de ambachtslui, de zelfstandigen dus, betalen minder belastingen dan vroe gervoor eenzelfde inkomen. De liberale blaas werd door gestoken. Al wie de werkelijk heid wil en durft in de ogen kijkenweet dat de liberale opruiing alleen om politieke redenen gebeurde en zonder enige grond teas. De liberalen bevelen sedert een paar jaar een ekonomische politiek aan ivaarover zij niet duidelijk de gevolgen willen of durven aangeven. De liberalen willen dat de lonen niet meer zouden stijgen dan het gemid delde van de productiviteits verhoging over de ganse nij verheid. Zij verzetten zich al dus tegen een meer rechtvaar dige verdeling van het natio naal inkomen ten voordele van allen die werken. De liberalen eisen besparin gen op de gewone uitgaven van de Slaat. Zij verzetten zich dus tegen de aanpassin gen van lonen en wedden die in de laatste drie jaar voor de rijksambtenaren toerden door gevoerd. Zij verzetten zich bij gevolg tegen de aanpassing van de rijkspensioenen die ook verwezenlijkt icerd. De liberalen weten dat be sparingen op de gewone rijks uitgaven zeer moeilijk, zoniet onmogelijk zijn. Zij vragen herziening van het school- pact. omdat het te veel zon kosten aan de Staat. Zij welen dat zulke herziening onmoge lijk is en namelijk ook politiek onmogelijk. Zij weten dat het schoolpad o.a. de prijs is die het land betaalt voor het beëindigen van een schooloor- log die zo dikwijls zoveel kwaad heeft gedaan. De libe ralen weten dat op ondericijs- gebied besparingen alleen mo gelijk zijn ten nadele van het rijksonderwijs. En het is hun overbekend dat het rijksonder wijs overal wordt opgericht tvaar zich vraagstukken inzake vrije keuze van de school stel den, met andere woorden het rijksonderwijs is over hel gan se land het onderwijs dat de vrijheid van geweten van alle landgenoten icaarborgeji moet. Dat bekommert onze liberalen in genen dele: zij verlcviigen besparingen. Het is duidelijk genoeg dat het hier weer eens om demagogie gaat: demago gie met een besparingspolitiek die geen progressieve regering voeren kan. Wij hebben herhaaldelijk gewezen op de demagqgie die de liberalen voeren rond de regeling van de taalprobcmen in ons land. Te Brussel zijn ze franskiljons van het zuiverste water en saboteurs van iedere taalwetgeving. In Vlaanderen zijn ze Vlaamsvoelend en be loeren ze op te komen voor alle rechten van de Vlamingen, niet alleen in Vlaanderen maar ook te Brussel. In Wal lonië zijn ze chauvinisten en nationalisten van de ergste soort. Daar zijn ze federalisten die voor niets achteruitgaan om de Waalse kiezer in het ge vlei te nemen. Al deze tegenstrijdigheden hebben de liberalen niet afge schrikt. Maar of onze landge noten er op de duur niet zul len klaar in zien? Het schijnt dat het inderdaad aan het ge beuren is. Als men nagaat wat onlangs te Ninove met de herverkie zing voor de gemeente gebeur de. is er eigenlijk veel kans toe dat de bevolking zich aan de liberale demagogie niet zal ge legen laten. Voor het land ware dat een gelukkig ver schijnsel. De vraagstukken waarvoor wij in de komende jaren zullen worden geplaatst, zijn werkelijk zo gewichtig dat zij een ernstige behandeling verdienen. Het bestuur van het land is met demagogie al minder en minder gediend. Men begrijpt voldoende dat een partij haar bestaansreden vindt in de uit oefening van de macht. Maar deze uitoefening van de macht zelf is een ernstige aangele genheid. Men kan die niet lan ger in de toekomst toevertrou wen aan demagogen die hun populariteit trachten op te bouwen op de meest tegen strijdige beloften, op niet te verwezenlijken politiek, op ge vlei van volksgroepen die men tegen mekaar probeert uit te spelen. Dit alles, omdat de libera len weten dat voor hen het uur tot inlossen van beloften nooit komt. Want, ofivel doen zij aan een regering mee en dan laat de eendere partij niet toe dat het land kapot zou gaan aan de gevolgen van de liberale verkiezingsdemagogie ofwel regeren de liberalen n'%1 mee en dan zal niemand hen kunnen vericijten dat hun be loften niet werden nageleefd. In de beide veronderstellingen hopen zij vrijuit te gaan. Wie kan beivust en met zin voor verantwoordelijkheid zul ke politiek vertrouiven, in zul ke partij enig vertrouiven schenken? REDACTIE EX ADMINISTRATIE ST.-PlETERSNIECtV STRAAT 61 GENT. 'leL 35.07.95 (4 lijnen) Post elite kreken Ing 567.33 «Het Hebt». Voor abonnementsprijzen zie gewcsteHjke blaüzqaea. Ver, uitgever s R. VERCAMMEN, St.-Pietersnleuwstraat 64, Gent. E jongste weken heb ben zich in ons land enige betreurenswaardi ge incidenten voorge daan omtrent het to neelstuk «De Plaatsbe kleder van Rolf Hoch- huth. We hebben de indruk dat deze incidenten van hogerhand wer den uitgelokt uit pré-electorale bekommernissen. Men wil de ka tholieken in een verdedigende positiebrengen en hen in het harnas jagen tegen «de vijand die de godsdienst belaagt:..... Aldus kan men met gesloten gelederen en met meer discipline naar de verkiezingen gaan! De gewone geloige burgers heb ben inderdaad geen aanstoot ge nomen aan het feit dat «De Plaatsbeklederop meerdere plaatsen in ons land werd opge voerd. Ze bleven gewoon thuis of gingen het stuk zien zonder hier bij hun afkeuring te manifeste ren. Eenvoudig over de schuldvraag die allen treft die zwegen over de dood van zes miljoen jodenRolf Hochhuth behandelt in dat op zicht de verantwoordelijkheid van de katholieke kerk en in 't bij zonder van haar hoogste gezag drager, de Paus. Tijdens de oor log tracht een jonge pater-jezuïet Paus Pius XII te bewegen om te protesteren tegen Hitiers «End lösung der Judenfragedie erin bestond het joodse volk uit te roeien. De Paus weigert om tak- tische redenen. Geplaatst voor het zwijgen van Gods' plaatsver vanger steekt de pater de gele. Davidster op de borst en laat zich met een aantal Romeinse joden naar het uitroeiingskamp Auschwitz voeren waar hij wordt gedood. Het gaal dus in feite om een AJs men het Selgic von heden vergelijkt met wat het nog maar twintig jaar geleden was, stelt men vast dat aanzienlijke vooruitgang werd geboekt. Het levenspeil is gestegen voor een steeds groter aan tal burgers. De sociale ze kerheid in al haar vormen heeft onophoudelijk uit breiding genomen. De Bel gische economie is de weg van de hervormingen opge gaan. De democratisering van het onderwijs heeft een aanvang genomen en opent ruime mogelijkheden van culturele ontwikkeling. Hierbij hebben al de vormen van de socialistische actie een beslissende rol gespeeld en aldus het bewijs ge bracht dat het mogelijk is, in het kader en door de mid delen von een parlementaire democratie, in achtereen volgende etappes een ware economische en sociale de mocratie geleidelijk tot stand te brengen. Maar twee voorwaarden zijn vereist. In de eerste plaats mag men het einddoel nooit uit het oog verliezen. In de tweede plaats mag de aanhouden de inspanning nooit verzwakken. Tot die inspanning roept de B.S.P. de Belgische burgers op. Dit uiteinde lijk doel wil zij in herinnering brengen bij het aanbie den van haar programma voor de aanstaande verkie zingen AAN ALLE BURGERS GELIJKE RECHTEN TE WAARBORGEN IN EEN MAATSCHAPPIJ WAARIN DE VOORRECHTEN, DIE HET GEVOLG ZIJN VAN GEBOORTE EN FORTUIN, WORDEN AFGESCHAFT f V verhaal, dat rond een historisch gegeven wordt geweven, nl. over het stilzwijgen van de Paus over de moord op een volledig volk, vrouwen en kinderen inbegrepen. Over dit vraagstuk werden reeds historische werken geschre ven, o.a. door Prof. Saut Fried- lander, J. de Nobécourt eh Gün- ther Lewy, loaarin de tekortko mingen van de Paus op dat ge bied scherper aan 't licht komen dan in het toneelwerk van Hoch huth, De katholieke romancier, Fran cois Mauriac, schreef hierover het volgende: «Wij bezaten niet de troost, de Plaatsbekleder van de Gali- leeër Simon Petrus onom wonden en in klare taal, en niet met diplomatieke toespe lingen de kruisiging van deze ontelbare broeders in den He- re te horen veroordelen. Het feit blijft bestaan, dat een WrrtPti'j? uïfl,yLL."PR' i'fti/i info terugvalt op allen, die daar van getuige waren en die ge zwegen hebben, welke rede nen zij ook voor hun zwijgen gehad mogen hebben*. Albert Camus verklaarde dat hij had gewild dat de paus met zijn hart betrokken was geweest bij deze beschamende jaren en dat hij had veroordeeld, wat ver oordeeld moest worden. Ook dr. Albert Schweitzer bracht volgend kommentaar: «Wij zijn allemaal mede schuldig geiveest door onze passiviteitDe Katholieke kerk is niet de enige die heeft gefaald. Desondanks draagt de katholieke kerk de groot ste verantwoordelijkheid, om dat zij een georganiseerde grote internationale macht was, die iets had kunnen on dernemen Inderdaad, niet alleen de Paus heeft gefaald op dat gebied, maar met hem ook andere kerken en verantwoordelijke staatslieden. Ook is het werk van de auteur geen anti-klerikaal stuk of ont lokt het bij de toeschouwers geen anti-klerikale reakties. In de op voering die wij bijwoonden werd één enkele maal een open doekje gegeven en dan nog wel voor de woorden: «God zal de kerk niet ten gronde richten omdat de Paus zich aan zijn taak onttrok.» De heer Vandenbussche direk- teur-generaal van de B.R.T. heeft de opvoering van gedeelten van dit stuk die voorzien waren in het gastprogramma van de televisie «Het vrije woord», verboden. Hij deed dat eigenmachtig zonder de leden van zijn beheerraad te raadplegen. Dit heeft op de bankm van de Kamer eën klacht ontlokt van de socialist Jos Van Eynde. De heer Vandenbussche heeft daarop zeer onhandig gereplikeerd en aan de ondervoorzitter van de B.S.P, een brief geschreven waarin hij 'deze- aanwrijft in augustus 1940 een Vlaams dagblad te hebben willen uitgeven in de zin zoals het franstalig blad Combatnan wijlen Hendrik de Man. Indien de heer Vanden Bussche ooit dit blad, dat trouwens door de Duitsers werd verboden, zou gelezen hebben zou hij wellicht hebben ingezien hoe lichtvaardig hij oordeelde en iemand veroor deelde! De heer Vandenbussche heeft

Voor Allen | 1965 | | pagina 1