De P.V.V, dankt zijn geldschieters s Een nieuwe aanloop tot herovering van onze stellingen CM Zaterdag 3 juli 19G5 27e jaargang - Nr 27 y.fh- Vlaamse nekken moeien buigen"' zegt de P.V.V. Geen klucht met zijn drieën P.D.B. Z ÊQ voor éllen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEIiSNIELTVSTRAAl G4 GENT - Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Pof-tclieckrekcnlng 5G7.33 "Hei Licht» Voor abonnementsprijzen zie gev.estelijke bladzijden. Ver. uil gever. R. VEKCAMMEN, St.-Plelersnieuwstraat, Gt. Gent Dieper ie de slop Niemand zal er thans nog aan twijfelen: De heer Harmei heeft de mateloze pretenties van de P.V.V. niet kunnen intomen. De beloften die Omer Van- audenhove aan zijn Brussels kiezerskliënteel heeft ge daan ten koste van de Vlamingen hebben de vorming van een P.V.V.-C.V.P.-coalitie belet. Dat wist elkeen toen de P.V.V.-voorzitter, met de bescheidenheid die hem kenmerkt, aankondigde dat de P.V.V. op haar standpunt bleef inzake de herzie ning van de grondwet, voornamelijk inzake artikel 3bis. Men kan wel gissen wat de liberalen hiermede be doelen: uitbreiding van de franstalige oase, die Brus sel heet, terugkeer van de Voerstreek naar Luik. De Vlamingen moesten, volgens Vanaudenhove, de kop maar eens buigen. Doch dat kan de Vlaamse C.V.P. zo maar niet slik ken. Daarom moest de heer Harmei mislukken. De man heeft de pil willen vergulden toen hij kwam aandraven met het fabeltje van een regering van nationale eendracht waaraan de drie nationale par tijen zouden deelnemen. Maar ook daar had Omer Vanaudenhove hem al het gras van onder de voeten gemaaid. Nog vóór Har mei tot zijn konklusies was gekomen had de P.V.V.- voorzitter aan de pers al gemeld dat hij van «een tri partite» niet moest weten... We zien trouwens ook niet goed in welke oplossing zulk een regerinig zou brengen. Wat zou haar pro gramma zijn Vooruitstrevend en sociaal zoals de socialisten het willen Of de klok achteruit stellend zoals de liberalen het wensen In welke zin zou het ontwerp van grondwetsherziening worden gewijzigd Zoals de liberale francofone bourgeoisie en de spreek buizen van de «Haute Finance» het voorhouden Of zoals het reeds door de twee grootste partijen werd overeengekomen Zoveel vragen, zoveel open vraagtekens. Als men het extremisme in België een kans wil bie den, dan is het vormen van zulk nationale eendracht- regering daartoe een geschikte glegenheid Welk spektakel zou dan het Parlement niet bieden? De oppositie zou enkel bestaan uit taaimaniakken enerzijds. Volksunie-mannen die almaardoor zouden schreeuwen dat Vlaanderen wordt geslachtofferd en anderzijds Waalse Fronters, «démocrates francopho nes» en communisten die al even vlaams-hatend zijn en die op hun beurt almaardoor zouden roepen dat Wallonië wordt uitgezogen... Dat zou zeker en vast geen uiting zijn van de heil zame rol die men in een democratisch stelsel aan de oppositie toemeet. De tripartite van Harmei is op voorhand tot mis lukking gedoemd, hierbij nog buiten beschouwing la tend dat de socialisten hoegenaamd geen zin hebben om met de P.V.V.'ers onder het deken te kruipen. Het mag waar zijn dat de politiek de kunst is van het mogelijke, dat het al eens nodig blijkt wat water bij de wijn te doen om tot een voor elkeen aanvaard bare oplossing te komen. Het heeft ons nooit aan soe pelheid ontbroken als we de kans zagen om door een vergelijk de zaak van de arbeiders te dienen. Maar er is de grens van het fatsoen, en het is een niet te ontkennen feit dat sinds de «ideologische ge daantewisseling van de P.V.V.» deze partij voor de socialisten als partner heeft afgedaan. Er is niets dat zo afstotend is als een tegennatuurlijk huwelijk Vu ICttt nu Y Is de grondwetsherziening er dan zo beslist nodig Kan men dan geen regering vormen zonder dat deze kwestie wordt geregeld Natuurlijk kan men dat. Maar zowël in de B.S.P. als in de C.V.P. blijft men er van overtuigd dat deze herziening er dringend nodig is om onze instellingen te hernieuwen en een harmonieuse verhouding tussen Vlamingen en Walen te bewerkstelligen. In alle sere niteit, met toegevingen van beide kanten, is men met de delikate voorbereiding van dit werk klaargekomen. - Dat elkeen tegenover dit ontwerp zijn verantwoor delijkheid neme... en dat men ook eens begint te denken aan andere sociale en ekonomische vraag stukken. 't Wordt hoog tijd, wil men in het buitenland niet gaan denken dat de Belgen minder belang hechten aan hun nationaal belang dan aan de kwesties tussen Walen, Vlamingen en Brusselaars, wat door een bui tenlandse bril zowat moet lijken op het gekibbel rond het urinoir van Clochemerle. Niemand heeft getwijfeld arn het fdit.. dat de vevkie:*ingspubli- citeit van de P.V.V. in handen was van specialisten in het vak. Zoals niemand getwijfeld heeft aan het feit dat de P.V.V. de be schikking heeft gehad over tien tallen miljoenen om haar cam pagne te voeren. Wie de specialisten en de geld schieters waren, wist men niet. Vandaag komt er ook daarin meer klaarheid. Welke bedenking maakt men eich bij het vernemen, dat in de grootwarenhuizen te. Bru se! tij dens de openingsuren P V V -pam fletten mochten uitgedeeld wor den? Op zijn minst dat deze grootwarenhuizen ten zeerste ge ïnteresseerd waren aan 'n P.v.V.- overwinning Zulks is zeker een Waarborg voor de middenstanders! Vandaag weet men ook dat de leiding van de publiciteitscam pagne van de P.V.V. in handen was van een zekere Mr. Collin. Wie is die mijnheel Mr. Collin is de grote baas van de bouwmaatschappij Etrimo. Dit is een naamloze vennootschap, die in de grote steden, en voorname lijk in het Biusselse luxueuze appartementsgebouwen rechtzet. Een weekblad uit de hoofdstad beweert zelfs dat Mr. Collin niet alleen de leiding had over de propaga ndastaffel van ae P V.V., maar dat zijn maatschappij voor een P.V.V.-overwinning zelfs en kele miljoenen overhad. Of dat alles waar is? Wat volgt is echter zeker: Mr. Collin, de grote baas van Etrimo die tot voor 23 met een totale onbekende was in de politiek, werd door de Brusselse P.V.V. voorgesteeld als provinciale sena tor. Dat staat vast. Kwade tongen beweren zelfs dat de P.V.V. zulks deed om in de Senaat een specia list te hebben die zich speciaal zal bezighouden met de sociale wo ningbouw. Dit wil zeggen om ook op dat gebied mee helpen te rem men, opdat de Staatsuitgaven wat zouden dalen... Etrimo, de maat schappij van P.V.V.-senator Collin zorgt er dan wel voor dat de luxueuze appartementsgebouwen er komen! In de arrondissementsfede raties BSP ondernemen de verantwoordelijken 'n gron dig onderzoek over de ver kiezingsuitslagen v. 23 mei die dan verder bediscus sieerd zullen worden op de federale kongressen. Aan onze militanten zal de toestand voorgelegd wor den zoals hij is. Het is de nuchtere reali teit, die telt en het ware al te dwaas aan struisvogelpo litiek te willen doen. Na deze ontleding zal gezocht worden naar de beste oplos sing om opnieuw de socia listische posities te verste vigen. Hier ook .zal geen goedko pe romantiek gelden uit de tijd van het lompenproleta- riaat. Niemand zal de socia listische principes en doc trines verloochenen, doch zij dienen georiënteerd te worden in een andere op tiek die strookt met de evo lutie van onze moderne sa menleving. Het kapitalis tisch systeem deugt niet en wij zullen als socialist steeds de voorrang verlenen aan het gemeenschapsbelang boven de machtswellust van autoritaire enkelingen, de clans, trusts en holdings. De essentie van het socia listisch streven blijft on aangetast, maar er moet 'n verjonging en vernieuwing gebeuren in de formulering van de socialistische idee en het partijprogramma, die in ruimere kring moeten uit stralen. De propagandame thodes dienen aangepast: er zijn er die vanaf de afde lingen en federaties dienen aangepakt, doch er zijn er ook die vanaf de top, op na tionaal vlak, georchesireerd en geïnspireerd dienen ce worden. Vooral waar het de doeltreffendheid van de so cialistische aktie in al haar vormen betreft, zullen er nooit konkrete resultaten bereikt worden indien het «nationaal gezag» van dt betrokken organisaties met doorweegt bij het treffen van belangrijke beslissingen die de strukturele eenheid van de «gemeenschappelijke aktie» moet bevorderen. De bestendige vulgarisatie en propaganda voor onze idee ën zal ten andere reusacnti- ge investeringen vergen enerzijds en besparingen door meer rationele werking anderzijds denk alleen aan de versnippering van krachten en geld op gebied van onze dag- en weekblad pers en de periodieken van diverse pluimage. Vanuit deze gezichtshoek bekeken kan de nederlaag van 23 mei de zweepslag zijn die tot een rationeler werking van de socialisti sche beweging zou kunnen leiden.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1