Slachtoffers van een experiment! DE VRIJHEID VAN DE LIBERALEN 700.000 mensen kunnen lezen noch schrijven M mm Ki Zaterdag 28 aug. 1965 - 27e jaargang - Nr 35 De P.Y.V. heeft haar' verkiezingspropaganda gevoerd onder het motto terug naar de vrijheid" en ook tijdens de eerste parlementaire debatten hebben zowel de volksvertegenwoordigers Le- fèbvre en De Clercq als de senatoren Gillon, Hou- gardy en Moreau de Melen, dezelfde snaar betok- keld de vrijheid werd onder de' vorige regering miskend, de vrijheid moet in ere hersteld worden, de vrijheid dit en de vrijheid dat. De economische vrijheid Elkeen is voor de vrijheid en vooral in een land als het onze, dat menigmaal door een bezet tende macht met geweld onder de voet werd ge lopen, is de vrijheid een begrip dat biezonder tot de harten en de geesten spreekt. Maar de „vrijheid" die ae heer Vanaudenho- ve belooft heeft daarmede niets te maken, want de schoenfabrikant uit Diest alsmede zijn soort genoten in de P.V.V. hebben een heel andere, minder vei heven bedoeling als ze het over de vrijheid hebben. Wat zij vooral willen is de „economische vrij heid". Dit betekent de vrijheid van het ene indi vidu om het andere uit te buiten. De kapitalisten moeten in opvatting der Liberalen volledig vrij zijn Ze mogen produceren wat ze willen, waar ze willen, wanneer ze willen en ze mogen hun koopwaar verkopen aan de prijs die zij al leen vaststellen. Ze moeten zich daarbij niet laten leiden door het belang van de bevolking. Ze kun nen gerust produceren wat winst opbrengt en niet wat de mensen nodig hebben De staat mag zelfs niet kontroleren of de waren die deze heren op de markt brengen uit het oogpunt van de openbare gezondheid voldoen... want dat is een onduldbaie inmenging. De staat mag ook niet na gaan of de prijzen die worden vastgesteld niet overdreven zijn want dat is dirigisme. De theo rieën van Adam Smith mogen meei dan een eeuw (Vervolg op blz. 12) Vroom en dom De schoolplicht 4.000 talen Les per televisie (Vervolg op blz. 12) in voor j allen Deze weet hebben wij geaarzeld tussen een toto betreffende de Gemini-vlucht en boven staand treffend beeld uit de oorlog in Viet nam. Aan dat laatste hebben we tenslotte de voorkeur gegeven. Van beide Amerikaanse ex perimenten is de proefoorlog in Vietnam im mers deze met de grootste onmiddellijke weer- ïlag in de wereld. Deze foto werd genomen tijdens de lijkplech- tigheid van 18 Amerikaanse «marines» die vo rige week sneuvelden. Er zijn al honderden Amerikanen en tienduizenden Vietnamezen omgekomen in deze strijd tassen oud en nieuw, tussen de verdrukkers en degenen die een door het volk gewenst regime trachten te hekomen. De uitslag laat geen twijfel. Vroeg of laat wordt het korruple terreurbewind van Saigon omvergeworpen en moeten de Amerikanen de aftocht blazen, zoals de Fransen in Indochina en Algerië. Hoe langer de V.S. talmen, hoe meer de Viet- kong door de kommunistische landen gehol pen zal worden en hoe meer de rebellen in het krijt zullen staan hij hun helpers. En dan zal Vietnam definitief anti-westers zijn, en waarschijnlijk overheerst door China. Zowel om de slachting te doen ophouden als om het prestige van de westerse bescha ving te redden, dienen de Amerikanen op on derhandelingen aan te sturen. Thans zijn zij bezig door bombardementen «het ekonomisch potentieel van Noord-Vietnam aan te tasten». Met andere woorden fabrieken en arbeiders wijken plat te bombarderen. En als hun wes terse partners hen niet duidelijk zeggen, dat zij zich van hen zullen distantiëren zo die slachting blijft voortduren, is er veel kans dat de V.S. nog verder zullen gaan en de we reld op de rand van een nieuwe wereldoorlog zullen brengen. enkele dagen en M tienduizenden jongens jj en meisjes gaan terug naar school. De gevoelens zijn verdeeld: er zijn er die blij zijn dat zij terug naar school kunnen fiet sen of trammen. liet is weer eens wat anders dan lang sla pen en doelloos van de ene stoel naar de andere zetel te verhuizen in de woonkamer en bij slecht weder voor de tiende keer hetzelfde ge- illustreerde tijdschrift te le zen. Anderen zijn minder en thousiast. Zij zijn het gedu rende die twee maanden va kantie stilaan gewoon gewor den te voetballen, te ravotten, te zwemmen en hun handen niet te wassen. Zij gaan met lome benen terug naar school, want dat betekent tevens les sen leren, hun huiswerk ma ken en vroeger naar bed gaan. «En waartoe dient het alle maal vragen zij zich af. Er was een tijd dat onder wijs een luxe was. Iedereen, zelfg de kinderen, moesten uit werken gaan om geld te ver dienen, want armoe was troef, overal, in alle arbeidersgezin nen. De werkgevers vonden het niet noodzakelijk dat iedereen kon lezen of schrijven of re kenen. Dergelijke kennis was er niet nodig om kolen te del ven in de mijnen, noch om graafwerk te verrichten of om afgeknapte draden weer samen te knopen aan een spin- of weefgetouw. Het was zelfs beter dat het werkvolk niet kon lezen. Het zou aldus geen kennis krijgen van die socialistische theoriën die werden verkondigd in boe ken en pamfletten, en die aan spoorden tot vereniging, tot staking, tot onteigening en ge meenschappelijk bezit van de fabrieken. Van toenertij dateerde de slogan van de werkgevers: «Mijnheer Pastoor zal het volk vroom en onderdanig maken; wij houden het wel dom Het waren dan ook de ar beiders die zicli moesten be kommeren om de ontwikke ling' van de arbeiders. Wie wel kon lezen, las de socialistische krant luidop, ten behoeve van de ongeletterde nieuwsgieri gen die zich rond hem schaar den. Na twaalf en veertien uren arbeid waren er nog en kelen die 's avonds leerden le zen en schrijven, hierbij ge holpen door een letterzetter, een boekbinder, een bediende. De socialistische beweging stichtte dan ook de eerste bi bliotheek en zelfs leerden zij hun leden lezen door het in richten van... zangavonden. Achteraf begrepen de werk gevers ook dal de technische evolutie geschoolde arbeids krachten vergde en verzetten zij zich niet meer tegen de schoolplicht tot 12 en laten tot 14 jaar. De jongens en meisjes die binnen enkele dagen naai school gaan vinden het heel normaal dat zij kunnen lezen en schrijven. Zij zouden zich niet kunnen voorstellen hoe het leven zou zijn zonder dat zij hun geliefkoosde boeken en beeldverhalen zouden kunnen lezen, of zonder dat zij van uit hun vakantieplaats brieven en zichtkaarten kunnen schrij ven aan hun ouders, vrienden en buren. En nochtans schat men liet aantal mensen in de wereld die lezen noch schrijven kunnen op 700.000.000. Occanië en Azië mei uit zondering van China, Noord- Vietnam en Noord Korea telden in 1962 zowat 350.000 ongeletterden van 15 jaar en meer. In Afrika met uitzonde ring van Zuid-Afrika waren er zowat 120 miljoen. In Ame rika 50 miljoen en in Europa - de USSR incluis 25 miljoen. Voor China, Noord-Korea en Zuid-Afrika kent men slechts de statistieken over 1950: nl. 200 miljoen ongeletterden, aantal dat sedertdien beslist steeg. Wellicht redeneert men in die verre landen zoals inder tijd bij ons: waarom Ieren le zen ot' schrijven aan veehoe ders of rijstplanters of mani- okstampers De UNESCO heeft sedert ja ren een grote inspaning gele verd om de ongeletterden minstens reeds tot het func tioneel affabetisme te brengen d.w.z. lezen en schriftelijk uit drukken hetgeen betrekking heeft op het beroep. Eezen en schrijven zijn noodzakelijk ge worden voor de beroepsvor ming en alleen geschoolde ar beiders zullen zichzelf en hun land van de armoede kunnen vrijwaren. «Wat helpt het wegen aan te leggen en telegraaflijnen te trekken in het Jand met 99 t.h. analfabeten?» vroeg Tolstoi indertijd, een eeuw geleden. Dat begreep UNESCO zeer goed en deze dienst tracht het onderwijs in de vele ontwikke lingslanden derwijze te plan nen en in te richten dat een steeds groter deel van de be volking de noodzakelijke ken nis zal worden bijgebracht. Eenvoudig is dat niet, als men bedenkt dat er zowat 2.800 talen zijn in de wereld en de filologen het aantal op 4.000 schatten, waarvan cr een de«'l nooit geschreven werden! In vele landen kan de over heid het alleen af, zonder de KEI)ACTIE en ADMINISTRATIE ST.-PIETBRSNIEUWST'15 VT 64 GENT - Tel. 25.57.95 (4 lijnen) - Postcheckrekenlng 567.33 «Hei licht» Voor abonnementsprijzen zie geuesteiijUe bladzijden. Ver. uitgever. K. VEKCAMMEN, St.-l'ietersnieuvvstraat, 64. Cent

Voor Allen | 1965 | | pagina 1