QX» HARDE STRIJD VOEREN Zaterdag 11 december 1965 27e jaargang - Nr. 50 Neen, het gaat niet over «het gevaar» van Jos Van- deloo maar over het gevaar dat de heer Marcel De Cor- te, rechts katholiek, profes sor aan de Luikse Universi teit, ontdekt heeft. Deze man is ongerust. De aanleiding daarvan is dat hij verleden week in het blad «La France Catho- lique» van Jean de Fabre- gues gelezen heeft dat het woord «socialisme» meer en meer in katholieke tijd schriften wordt gebruikt en wat erger is... door katho lieken wordt gelezen Dat woord boezemt hem schrik in want... in den be ginne was toch het woord, nietwaar? Men slaat de raad van Pius XII in de tvind Ondanks de waarschu wingen van Pius XII tegen de «socialisatie van alle dingen» die ons bedreigt schrijft Marcel De Corte in «La Libre Belgique» van 30 november «en ondanks zijn wil om de kerk met alle energie te betrekken in de ze strijd waarin de hoogste waarden in het gedrang ge bracht worden: de mense lijke waardigheid en het eeuwig heil der zielen, gaan de geestelijken en de ka tholieke politiekers voort West-Europa op de weg van het socialisme te duwen». Mijnheer De Corte heeft zelfs gelezen dat men in patroonsorganisaties posten heeft toevertrouwd aan hen die de komst van het so cialisme voorbereiden. In één van die organisa ties zouden zelfs de socia listen al de doctrine heb ben beïnvloed, zodat deze naïeve patroons nu al ijve rig, in volle toewijding, een soort socialistische propa ganda voeren. Het is om u dood te la chen! Theo Lef ever e moet hangen Doch de grote schuldige van deze besmetting in ons land is volgens de heer De Corte: Theo Lefèvere, de man die het gehate «tra- vaillisme» in ons politiek leven heeft laten binnen dringen ten koste van de staatsgelden- De geachte professor zin speelde daarbij op het feit dat Lodewijk XIV in 1664 een ander staatsgelden-ver kwister, namelijk Nicolas Fouquet, tot levenslange opsluiting had laten veroor delen, en hij voegde eraan toe dat we thans zulke «ge strengheid» niet meer toe passen... Marcel De Corte schijnt dat te betreuren. Alleen zegt hij niet of hij bereid zou zijn de rol van Colbert te spelen, de man die de doodstraf eiste voor Fou quet. We weten immers hoe men in sommige middens met de «naastenliefde» om springt. Tussen «doodgaar ne zien» en «gaarne dood zien» is vergissing mogelijk. Van een springlevende stervende Enfin, we zijn nu weer eens ingelicht. Gelukkig is daar nog «La Libre Belgi que» om de geestesvruchten van een De Corte op te ne men! Alleen moet de pro fessor ons nog eens duide lijk maken hoe hij het aan mekaar rijmt eerst het so cialisme dood of stervend te verklaren om het enkele re gels daarna springlevend te laten knagen aan de tra ditionele waarden van het oude katholicisme. De pro fessor moet begrijpen dat elkeen niet zo geleerd is... Wil hij bedoelen dat, wanneer de socialisten min der stemmen op hun lijs ten hebben gekregen tij dens de jongste verkiezin gen, men niet moet gaan denken dat de «socialisti sche idee» niet verder tot de geesten dringt? Als het «dat» is... wel, dan hebben wij «dat» altijd ge zegd: Onze ideeën zijn niet beperkt gebleven tot de so cialistische beweging. Ner gens ontsnapt men aan on ze invloed, noch in Azië, noch in Afrika, noch in het Vaticaans Consilie, noch in de rangen van de Luikse studenten waarvoor mijn heer De Corte doceert. Europa gaat de tveg van het socialisme op Alleen begrijpt de geleer de professor niets van dat «socialisme». Wij zouden hem een nul moeten geven als hij het socialisme als een «aanslag op de vrijheid, de persoonlijkheid en de menselijke waardigheid» be stempelt. Het socialisme is precies het tegengestelde. Het is een beweging die de mens in het middelpunt stelt van al zijn daden en ideeën. Wat de socialisten doen, doen ze om der mensen wil le! Maar kom, voor profes sor De Corte is dat toch te laat om dit te begrijpen. Hij is bij de ekonomische opvattingen van Sully blij ven stilstaan en deze man heeft al meer dan driehon derd jaar ons aards tranen dal verlaten. Professor De Corte heeft de trein van onze eeuw gemist en niets begrepen. We nemen van hem af scheid in alle sereniteit en zelfs met een tikje dank baarheid want zulk proza te kunnen lezen terwijl de B.S.P. zich klaarmaakt voor haar reorganisatiekongres, zich vragen stelt over haar struktuur, programma en propaganda met het oog zich te herstellen van een weinig schitterende verkie zingsuitslag, is helemaal niet ontmoedigend. Als men met of zon der professor De Corte beseft dat Europa de weg van het socialisme opgaat, ja dan laat dit ons toe te zeggen dat we er helemaal niet slecht voorstaan! P.D.B. WE VERLIEZEN IN VIETNAM DE OORLOG NIET MEER (MacNamara) Maar, hm... we verliezen wel iets anders... Verleden week heeft de Partij een harde strijd ge voerd. Niets had er noch tans de schijn van. Op een eerste gezicht scheen alles buitengewoon kalm. Alleen het blad van het patronaat La Lanterne wees erop, dat het niet goed boterde tussen CVP en BSP omwille van de nieuwe belastingen. Doch zulks was maar als een manoeuvre te beschou wen van de bazen, die schrik hebben voor hogere belastingen voor hun socië teiten. Wat wij persoonlijk veel erger hebben gevonden, zijn zekere aspecten van de Se naatszitting bv. van woens dag 1 december waar er ge sproken werd over het ont werp tot oprichting van een vaste commissie voor de verbetering van "de betrek kingen tussen de taalge meenschappen. Het is een belangrijk ontwerp, dat uit gaat van pgt Vranckx, mi nister van Binnenlandse Zaken. Het ontwerp heeft, zoals gij weet, een ietwat historische betekenis, daar het reeds in de regerings verklaring voorzien werd en het ook in zekere zin als een uitvloeisel moet be schouwd worden van de rondetafelbesprekingen voor de grondwetsherziening en dus van het gestook tussen Vlamingen en Walen, voor al omgekeerd. Maar het is niet in dit raam, dat wij dit artikel willen plaatsen. Wij willen i hier alleen de stem van het gezond verstand en van de i gewone man laten horen, die in de grond iedere po- ging wil toejuichen om dit gestook te zien ophouden en rust te betrachten in een nationaal verband. Want het is wel zoals pgt Vranckx verklaard heeft «Bepaalde pers tracht sys tematisch Vlamingen en Walen tegenover elkaar te stellen. Dat is het gevaar verbonden aan de vrijheid van voorlichting. Ik ben er van overtuigd dat vanaf het ogenblik dat Vlamingen en Walen elkaar bewust in wederzijdse eerbied zullen tegemoet treden het moge lijk zal zijn vruchtbaar sa men te werken». Het land opruien Is dit niet de taal van het gezond verstand? Voor het vervullen van onze da gelijkse taak zijn wij wel verplicht samen te werken met Italianen, Spanjaarden, Grieken, Turken, Marokka nen, Algerijnen en wat nog meer? Vechten wij daarom iedere dag met deze men sen? Maar gij moet nu eens le zen wat de Senaatsverte- genwoordiger van de Volks unie daarvan gemaakt heeft «De Vlaamse jonge ren, lachen om het Belgique de papa dat voor hem fol klore geworden is»! Het is opnieuw en steeds hetzelfde leitmotief dat wij sedert 1918 tot vervelens toe gehoord hebben: Voor 't Belgiekske, niekske Een hele generatie heeft men met dergelijke uitroe pen vergiftigd. En nu is men bezig met de Walen hetze'J&e in te stampen. Wij hebben deze zogezeg de Vlaamse jongeren gezien, deze verraders, in. 1943, '44 '45 toen het rot-Duitsland aan het sterven was, op hun knieën om genade komen smeken bij hen die ze nog goede Belgische burgers wisten De haatdragers van het Belgique de papa en van het Belgiekske niekske zijn ten slotte moordenaars van het laagste soort geworden, waarvan een Verbelen ui het proces van Oostenrijk ons een verfoeilijk en af schuwelijk voorbeeld brengt. Wij zijn sedertdien een generatie ouder geworden. 25 jaar het is wel dat, dat wij bedoelen en sommige jongeren schijnen niet goed te begrijpen welk een ellen dig gedoe wij tijdens de oorlog medegemaakt heb ben, door het verraad van zij die altijd ons nationaal grondgebied hebben willen verscheuren. En wanneer de Volksunie "daarbij in de Senaat het verwijt brengt dat te Brus sel een half miljoen Vla mingen verfranst werden, dan voegen wij eraan toe, dat dit niet aan de struc tuur van België ligt en van de hoofdstad Brussel, maar aan de geaardheid van de Vlamingen zelf en aan hun gemakkelijk aanpassings vermogen die overal bekend staat Wij hebben ze gekend deze ultra-Vlaamse leider* van vroeger die naar Brus sel zijn komen wonen en die Zie vervolg laatste bladzijde UJ 2d voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSNIEUWSTRAAT, 64 GENT Tel. 23.57.95 (4 Hjnen) Postchcckrekenlng 567.33 «Hel Licht» Vooi abonnementsprijzen zie geviestclljke bladzijden. Ver. ultgerer. R. VERCAMMEN, St.-Pletersnleuustraat, 64. Gent «ïK&t ■HortPE'e poP&r.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1