De waarachtige Kerstvrede komt er alleen: door Socialisme Zaterdag 25 december 1965 27e jaargang - Nr 52 PJ).B. REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEGWSTRAAT. 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Het Ucht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever. R. VERCAMMEN, St.-Pletersnleuwstraat, 64, Gent. Kerstmis is een schoon feest. Op geen ander ogenblik van 't jaar staan de mensen dichter bij mekaar. De muur van Berlijn wordt weer geopend en in Zuid-Vietnam zullen waarschijnlijk op 25 december de kanonnen zwij gen. Er zal niet gemanifesteerd worden voor of tegen de rassenscheiding. Er zullen geen staatsgrepen worden uit gevoerd en niemand worden terechtgesteld, kortom, het zal een dag zonder geweld zijn, zoals de 364 andere zouden moeten zijn. I.aat het ook een dag van bezinning wezen. Dat elkeen voor zich maar de staatslieden in het biezonder even denke aan de zeer hachelijke positie ivaarin de tvereld van vandaag is verzeild geraakt. l\ooit is er in de geschiedenis een ogenblik geweest waarop de mens zo machtig was. Hij is bekwaam de Jcosmos te verkennen en zelfs ener gie te halen uit het licht. Hij kan zijn verworven weten schap aanwenden om in de behoeften van allen te voor zien en voor elkeen op deze aarde welvaart te brengen. - En toch blijkt diezelfde mens niet bekwaam te zijn te zorgen dat er vrede heerse. Sinds de vreselijkste aller oorlogen, twintig jaar geleden een einde nam, heeft de wereld een aaneenschakeling gekend van vele „lokale' konflikten, het ene al bloediger en minder menselijk dan het andere. En gedurende twintig jaar sinds één enkele bom Hiroshima deed verdwijnen leeft de mens onder een bestendige angst voor zelfvernietiging. Hij is gelijk de leerling-tovenaar, die krachten heeft ontketend, die hij niet meer beheersen kan... ft at men eenmaal ontdekt, heeft op wetenschappelijk gebied, zal niet meer verdwijnen. We moeten dus leren leven in het licht van het gevaar dat ons dagelijks be dreigt. We moeten onze krachten aanwenden om dit gevaar in te dijken. De socialisten hebben te allen tijde aangedrongen op internationale samenwerking. Wil het leven op onze pla neet verder gaan, is deze samenwerking onontbeerlijk. Het mag niet gebeuren dat de atoomwapens zich verder, zonder enige kontrole, blijven verspreiden. Er moeten internationale wetten uitgevaardigd worden die deze wa pens verbieden, er moet een internationaal gezagsorgaan worden ingesteld die deze wetten kan doen uitvoeren en de uitvoering ervan kan controleren. Dit orgaan kan niets minder dan de voorbode zijn van een wereldregering. Atomen moeten voor de vrede worden aangewend, moe ten zorgen dat elk mens, van welk ras of nationaliteit hij weze, een ivaardig bestaan kent. En tot sommige pessimisten zouden toe zeggen: men heeft nooit het recht te wanhopen zolang het onherstel bare niet is geschied. De onzekerheid waarin we leven biedt ons nog altijd een kans. Het is deze kans die we moeten grijpen. Alleen door organisatie van ons ekonomisch leven, die rechtvaardigheid brengt, kunnen de mensen tot mekaar worden gebracht en zal de eeuwenoude boodschap weer opnieuw zin hebben: „Vrede aan allen die van goede wille zijn". De Heiland kwam terug op aarde Eens zien hetgeen hij openbaarde Vóór eeuwen aan de apostelenschaar „Weest broeders, mensen bemint elkaar" Nog steeds getrouw en steeds in ere werd nageleefd. Doch God den Here Die kind des Volks ter wereld kwam. Een houten kribbe als wiege nam Een dierenstal als goden's woning, Hij zag helaas dat menig koning Uit een paleis, van 't volk veraf. Verkeerd Gods bevelen gaf In plaats daarvan haat vermenigvuldigt, Wie 't meeste dood, wordt 't meest gehuldigd. (Oud volksgedichtje.)

Voor Allen | 1965 | | pagina 1