De C.V.P.-P.V.V.- regering in haar ware gedaante Z ai Zaterdag 7 januari 1967 29e jaargang - Nr 1 Zoveel mogelijk decentralisatie, zo weinig mogelijk separatisme ,v Laat je niet beïnvloeden door die taaistrub belingen: de centrale partijeenheid blijft onaangetast... T 1 Het vergelijk der Socialisten Zie vervolg laatste bladzijde Het vraagstuk Brussel voor j allen Een Vlaams Socialistisch kongres A ERSCHILLENDE lede- f raties van de B.S.P. fy/ hebben besloten in de tweede helft van mei 1967 een kongres te beleggen van de Vlaamse Socialisten. Het zou verkeerd zijn te denken dat dit besluit geno men werd als reaktie op het Waals socialistisch kongres dat in april e-k. doorgaat. Wel zijn er partijgenoten die de tendens 0111 ca part te kongresseren» hebben willen vermijden uit bezorgdheid voor de eenheid in onze bewe ging. Bezorgdheid mag echter niet tot een immobiliteit leiden, die door de lange duur voor de beweging zelf schadelijk zou zijn. Men kan niet ontkennen dat de Waals-Vlaamse verhoudin gen er de jongste jaren niet op verbeterd zijn en dat drin gend een oplossing dient ge zocht. Het is dus nodig de posities duidelijk af te bakenen. Men kan evenmin ontveinzen dat een aantal specifieke proble men bestaan, die zich niet op dezelfde wijze stellen in het Zuiden als in het Noorden van liet land. Om daarvan een voorbeeld te geven het vraagstuk van de kulturele autonomie is voor de Vlaamse socialisten veel neteliger dan voor onze Waal se vrienden, terwijl voor deze laatsten de demografische vraagstukken weer belangrij ker zijn. Welke zijn nu de punten die op het Vliams socialistisch kongres zullen behandeld wor den De agenda is nog niet vast gesteld, doch we geloven dat de te bespreken punten op ieder vlak kunnen liggen zo wel op het sociaal-ekonomi- sche, het politieke als op het ki.lturelc. Al deze aspekten moeten on der de loupe worden genomen met één doei voor ogen zo veel mogelijk decentralisatie en zo weinig mogelijk separa tisme Van demokratisch stand punt uit dient de decentrali satie aangemoedigd. Als socia listen moeten we ijveren op dat het beslissingsrecht dich ter bij het volk wordt ge bracht. We worden te veel vanuit de hoofdstad geregeerd en deze toestand is een blij vende bron van mistevreden- heid zowel voor Walen als voor Vlamingen. De decentralisatie is het middel bij uitstek om de ver antwoordelijken in de ver schillende gewesten zo dicht mogelijk te betrekken bij de ontwikkeling van hun eigen streek, vooral op ekonomisch gebied. Dat zal sommigen Natuurlijk zal ook op het Vlaams Socialistisch Kongres gesproken worden over het «vergelijk der socialisten» dat in november 1964 werd geslo ten. Sommige franstalige socia listen beweren dat dit verge lijk is voorbijgestreefd. Deze vrienden moeten beseffen dat we het hebben aanvaard in het volle besef dat het hier een poging gold waarbij door elkeen toegevingen werden gedaan. Indien thans zou blijken dat men in bepaalde middens de beschikkingen van dit verge lijk niet meer zou erkennen, dan kan het antwoord van Vlaamse zijde enkel luiden zoals het zeer kernachtig te KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-IMETEIiSNIEL'WSTKAAT 81 «ENT - Tel. 25.57.95 (4 Ujnen) - Posteheckrekenlng 507.33 «liet Licht. Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR. St.-I'letersnieuwstraat 64 Gent. niej lanffer toelaten hun ver antwoordelijkheid te ont vluchten. Er wordt in ons land veel over decentralisatie gesproken doch spijtig te weinig voor gedaan. Mocht het Vlaams socialis tisch kongres op dat punt konkrete voorstellen doen. dan zou reeds een belangrijke stap worden gezet om de rela ties tussen de verschillende gewesten te verbeteren. Het Vlaams socialistisch kongres kan ook het probleem Brussel niet ontgaan. Het is voor niemand een ge heim dat een aantal Brusselse parlementsleden aansturen op een herziening van de taal wetgeving in «liberaliserende» zin. Sommigen onder lien heb ben niet verheeld dat elskto- rale overwegingen zich daarbij doen gelden. De Brusselse so cialisten beweren formules te zullen uitwerken die elkeen kunnen voldoen. We zien met belangstelling deze tegemoet. Intussen weze elkeen ver wittigd dat op de Algemene Raad van de Brusselse Fede ratie op 11 december de par tijgenoten I'ranck, Wiard. Machtens, Cudell en Simonet, een taal hebben gesproken die ons geenszins geruststelt en die, op zijn zachtst gezegd, er op gericht is de verfransing- van Brussel te bestendigen. Men inoge hef de Vlaamse socialisten dan ook niet ten kwade duiden dat ze hun eigen visie zullen geven op de taalsituatie in de hoofdstad. Men mag reeds op voorhand weten dat de Vlamingen met «onthaalkomitecs» geen vrede nemen en nog minder met een herinvoering van de talentel ling of met «la liberté du père de familie» zoals deze door de francofone Brusselaars wordt opgevat. Het kan niet ontkend worden dat de eindejaarsstemming bedrukt was door verscheidene bezwarende elementen. Terwijl de pas beëindigde aktie «S.O.S.-Honger» ons nog maals herinnerde aan de onmetelijke nood, waarmee twee derden van de wereldbevolking bestendig kampt, vindt men in Vietnam mogelijkheid een smerige oorlog te voeren die, dag in dag uit, tientallen mensenlevens en miljoenen fran ken kost. De even beruchte als beroemde «escalade»-poli- tiek, brengt de wereld geleidelijk korter bij de onbetwist bare mogelijkheid van een nieuw wereldtreffen, waarvan de vreselijke gevolgen moeilijk te overzien zijn. Ook boven ons land komen donkere wolken aandrijven. Toen wij enkele maanden geleden «begenadigd» werden met een nieuwe C.V.P.-P.V.V.-regering, mochten wij ons, althans volgens radio- en TV-verkaringen, aan de verwe zenlijking van de beste der allerbeste werelden verwachten. Helaas, driemaal helaas, de mooie woorden hebben geens zins hun uitdrukking in de feiten gekregen. De financiën zouden gesaneerd worden en zulks zonder de minste verhoging van de belastingdruk. Ondanks een méér- inkomste van méér dan twintig miljard aan belastingen ge durende de eerste elf maanden van het jaar 1966, geeft de regering van de «nieuwe stijl» een ernstig tekort toe, dat volgens betrouwbare specialisten, nog ernstig onderschat is. Over de belastingen spreken Vanden Boeynants en Van Audenhove ook liefst niet meer. Immers, spoorweg-, post en telefoontarieven worden verhoogd. Meerdere faktuur- taksen werden «aangepast». Zulks is nog maar een begin. Ook van de bestendig stijgende levensduurte zwijgt men in regeringskringen liefst. Op ekonomisch vlak dreigt een algemene krisis. Inzake de steenkolensektor, waar nieuwe drastische saneringsmaatre gelen zich opdringen, hult de regering zich in een stilzwij gen, dat getuigt van een totaal gebrek aan dynamisme en moed. Het is juist dit laatste regeringsgebrek dat de arbei ders uit de staalindustrie zeer zwaar kan te staan komen. Geplaatst voor een naderende krisis in de staalindustrie, heeft deze konservatieve regering net zolang geaarzeld, tot de belangen van het grootkapitaal veil gesteld waren. Het eerste resultaat is alleszins gekend. Zelfs de meest moder ne fabrieken, zoals Ford-Taunus te Genk, voeren tijdelijke werkloosheid voor het personeel in. Zo wij hieraan de ge vaarlijke inzinking in de textielindustrie nog toevoegen, dan mogen we ongetwijfeld van een pijnlijk regeringsgeschenk gewagen. Dit geldt trouwens eveneens voor de sociale sektor. De minst-bedeelde categorieën, zoals gepensioneerden en ge- brekkigen, werden eenvoudig vergeten. De werkloosheids vergoeding wordt aangepast, mits verhoogde afhouding aan de bron voor al de loon- en weddetrekkenden. Zulks wordt als een «politiek van geven en nemen» (sic) bestempeld. De dokterskwestie krijgt met de dag een hopelozer uitzicht. De ontmanteling van het gehele stelsel, waartoe Vanden Boey nants zich geleend heeft, met instemming van de A.C V.- ministers, ontneemt de sociaal verzekerde elke ernstige be scherming. De kans op invoering van de fiskale strook is tot nul herleid. Doktersstakingen worden zonder enige ernstige reaktie geduld en blijkbaar aanvaard. Terwijl op papier het tweeiarig bestand de taalvrede moet behouden, stijgt in werkelijkheid de verwarring ten top. Financiële krisistoestand, ekonomische alarmaeriode, socia le achteruitgang, bedenkelijke taalchaos: ziedaar waarheen deze konservatieve C.V.P.-P.V.V.-reaering ons land en ons volk in enkele maanden geleid heeft. Reaktionaire minderheden trachten deze wantoestanden uit ja oproer te zaaien onder de bevolking. A|^|^^^^^^P^BhkWeging zal zich niet tot deze verwerpe- lijk^aT^^^Ps lenen. Door het voeren van een bestendige, krachtdadige maar demokratische oppositie zal zij deze rechtse regeringsploeg tot het spoedig beëindigen van de bewindsperiode dwingen. Alzo zal opnieuw de mogelijkheid geschapen worden tot het positief en sociaal benaderen van de gestelde vraagstukken. Ziedaar het voornemen dat wij ons stellen, bij het begin van dit nieuwe jaar.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1