EEN OPDRACHT VOOR HORGEN: p 4 Z id Zaterdag 14 januari 1967 29e ejaargang - Nr 2 B.S.P. zal eerlang t een grondig onder- JFF zoek wijden aan de verschillende pro blemen die zich op interna tionaal vlak stellen. Is het niet betekenisvol dat zulks gebeurt nadat ze op het internationale vlak met andere socialistische partijen deze vraagstukken heeft besproken Verleden week is inder daad de Socialistische In ternationale te Rome bij eengekomen en verleden jaar in mei heeft deze or ganisatie in Oslo haar 10e Kongres gehouden waarop in verband met de interna tionale politiek een aantal resoluties werden goedge keurd. Ondervoorzitter Jos Van Eynde, heeft aan het Bu reau van de Partij verslag uitgebracht, voortgaande op deze resoluties en zich steu nend op een aantal elemen ten die reeds waren bijeen gebracht door de vrienden Rik Fayat, Rik Lenaerts en Lucien Radoux. Er is in onze Partij zoals in het verleden een grote belangstelling voor de inter nationale problemen. Europa uitbouwen We moeten de ekono- mische splitsing van Europa kunnen overwinnen om te gaan naar een grotere een heid. Daarom wensen we de toetreding van Groot-Brit- tannië tot de Europese eko- nomische gemeenschap. Elkeen herinnert zich nog hoe generaal de Gaulle op hooghartige wijze in 1963 deze toetreding afwees. Se dertdien nadat de E.E.G. zelf gedurende meer dan zes maanden in een krisistoe- stand heeft verkeerd door de schuld van Frankrijk is er een gunstige kentering gekomen. Frankrijk bleef niet alleen bij de zes doch de Franse staatssekre- taris J. de Broglie verklaar de in maart 1966 dat Frank rijk de toetreding van En geland zou verwelkomen mits aan de noodzakelijke voorwaarden zou worden voldaan. Eerste Minister Wilson antwoordde hierop gereed te staan voor onderhande lingen doch niet met de pet in de hand Engeland wil toetreden tot dc gemeenschappelijke markt met opgeheven hoofd. Het wil een nieuwe afwijzing, zoals die van 1963, niet meer riskeren. Ook Denemarken en Noor- wegAi zijn ongeduldig om toe te treden. In al deze landen zal de houding van de socialisten de doorslag geven. Dat is een van de redenen waarom dit vraagstuk in de schoot van de Internationale van dichtbij wordt gevolgd. De oorlog in Vietnam De oorlog in Vietnam is het meest pijnlijke pro bleem van dit ogenblik. Dc socialisten hebben niet op gehouden te eisen dat de bombardementen en andere vijandelijkheden onmiddel lijk zouden ophouden en dat deze stopzetting zou worden gevolgd door een vredes- konferentie met deelneming van alle betrokken landen. Deze oorlog heeft aan het prestige van Amerika een flinke deuk gegeven, maar ook aan dc andere zijde; be toont men weinig begrip. De houding van Noord- Vletnam, dat tot dusver systematisch elk overleg van de hand wees, dient aan de kaak gesteld. De Britse socialist George Brown heeft een vredesplan opgesteld dat door gans het Labourkongres was goedge keurd. Dit vredesplan werd echter door de Rus Gromy- ko getorpedeerd. De goede wil zal van bei de kanten moeten komen, zoniet wordt een regeling van het konflikt onmoge lijk. Niemand kan ontveinzen dat van de houding van China ook een nefaste in vloed uitgaat. Het probleem China De socialisten eisen dat Kommunistisch China tot de Verenigde Naties zou worden toegelaten. Inderdaad, de UNO lijkt ons de meest geschikte plaats om de geschillen met dit land te regelen. Op dit ogenblik maakt China een innerlijke krisis door. Men spreekt van een kontra-revolutionaire bewe ging te Nanking en Shangaï doch niets laat verhopen dat hieruit een geestestoe stand zou groeien die op meer openheid is gericht. Men weet niet waar het met China naartoe gaat. Men weet wel dat dit land eens de wereldvrede in ge vaar zou kunnen brengen. Daarom is het nodig dat op internationaal vlak wordt onderzocht op welke wijze dit gevaar kan worden te gengegaan. P.D.B. Ik zie op hel ogenblik geen reden tot pessimisme, waarde landgenoten... Het zal tot één van de be langrijkste opdrachten van onze socialistische partij beho ren, in de loop van dit jaar te komen tot het ontwerpen, en populariseren van het socia listische alternatiefwaarvan sprake geweest is op de verga dering van de Algemene Raad van oktober en op ons politiek kongres van einde november. Wij zullen idee en inhoud ervan blijven uitdrukken onder de vorm van een slagwoord. Aan het slagwoord zullen wij allen samen, in onze partij, een passende inhoud geven. Nu al, wordt eraan gewerkt. Wat verstaan wij onder «socialistisch alternatief?» Wij zouden kunnen spreken van een socialistische wissel oplossing. Een wisseloplossing voor wat? Voor de politiek die door dc huidige regering gevoerd wordt. Een wisseloplossing voor wat deze regering doet en voor wat ze niet doet. Er komt een tijd, dat de meerderheid van het volk van deze politiek genoeg zal heb ben. Dat ogenblik zal gekomen zijn als dezelfde meerderheid zal inzien dat.zij in 1965 om de tuin geleid werd. Als ze zal er kennen hoe groot het verschil is tussen wat b.v. de P.V.V. bij en vóór de verkiezingen be loofde en de politiek die zij voerdein de regering. Dat proces van bewustwording gaat ongetwijfeld langzaam. Dat het intussen begonnen is, daarvoor ziet men voldoende aamcijzingen in het openbaar leven en in de reakties die vanuit zekere georganiseerde middens komen die de P.V.V. tot vóór kort politieke steun gaven. Als het zóver zal gekomen zijn, zal een andere politiek moeten voorgesteld worden, die van deze van de regering zeer zal verschillen. Een poli tiek die door icaarheid en op rechtheid zal gekenmerkt zijn en die oplossingen zal moeten voorstellen voor de problemen van deze tijd en voor deze die in de komende twintig jaar het welzijn van land en volk zullen bepalen. Dat roordt onze socialisti sche wisseloplossing. Wij noe men het ons socialistisch al ternatief wat zoveel betekent als een andere keuze dan deze die in 1965 door een gedeelte van de bevolking gedaan werd. Ook nog, omdat 't geheel van de maatregelen die er zullen in voorkomen door onze socia listische opvattingen zullen ingegeven zijn. Wij zitten nu opgescheept met een regering van rechts. Om er zich van te vergewissen volstaat het te merken dat zij de steun heeft van grootnij verheid, kapitaal, banken, holdings en van het Fransta lig katoliek dagblad uit Brus sel, dat alle verloren zaken verdedigt uit naam van een nooit versagend anti-socialis- me en van een konservatisme dat niets geleerd, niets ont houden, niets van deze tijd be grepen heeft. Als men erbij bedenkt welke sociale politiek dezelfde regering dit jaar wil toepassen, is de bewijsvoering volledig. De aanwezigheid van de kristen-demokraten verandert aan dit politieke beeld niets. Het is een feit dat zij evengoed met konservatieven een be houdsgezinde politiek kunnen voeren als tot rem dienen in een regering met progressief programma en dynamische wil tot verwezenlijken. De huidige regering is, door haar samenstelling, door haar wezen, door de aard van de politieke steun en aanmoedi ging die zij ontvangtmeer aangewezen op behouden dan op veranderen, meer geneigd tot stilstand dan tot beweging. En men iveet dat in deze wereld alles één en al bewe ging is en vooruitgang, met inzet van alle middelen. Daarom zal het ogenblik ko men, waarop zal blijken dat deze regering niet degene is die wij nodig hebben om met de grootste kans op sukses de toekomst in te gaan. Dat zal klaar xoorden als het licht van de zon, als niet meer zal kunnen geloochend worden dat bijvoorbeeld de Rijksbe groting voor 1967 niet in even wicht is. Ook al, naarmate de grote meerderheid van onze landgenoten die van beschei den inkomens leven, er zich zullen rekenschap van geven dat hun aandeel in de nieutoe Hasten», die door deze rege ring werden ingevoerd, even hoog is als dit van de weistel lenden, waaruit zij dan ge makkelijk zullen kunnen af leiden dat deze ivelstellenden gespaard worden ten koste van de meerderheid der klei nen. Het zal blijken als de ekonomische aktiviteit ver mindert, het aantal werklozen toeneemt, de bedrijven niet verder zullen aangepast wor den aan de behoeften van de Europese en van de wereld markt. Het zal nog het meest duidelijk worden als de bevol king er zich zal rekenschap van geven dat zij gelijktijdig vóór vermindering van de eko nomische bedrijvigheid en de sterke verhoging van de prij zen geplaatst wordt. Want hoger werkloosheid gepaard met hogere prijzen, dat zal wel van aard zijn veel ogen te openen. Want als ver schijnsel zal het vrij nieuw zijn, met gevolgen die zullen doorwegen! Dan zal de meerderheid de noodzakelijkheid van een an dere politiek inzien en erken nen. En dan zullen demago gische beloften van liberale recidivisten niet meer baten! Tenzij wat zeer zeker tot de mogelijkheden behoort de heren van de PVV als rat ten het zinkend schip verla ten, vóór ze ermee zouden ten onder gaan! Voor de ene als voor de an dere mogelijkheid hebben wij ons klaar te maken. Wij heb ben veel meer aan het land te bieden dan te vragen. Het hangt in ruime mate van onze aktiviteit af, te weten of wij er zullen toe komen ons socia listisch alternatief tijdig door de partijleden te doen goed keuren om het in het land te kunnen uitdragen en populair te maken. UJ voor alien EEUAKTIB EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEÜWSTRAAT 61 GENT - TeL 65.57.93 (4 lijnen) Postcheekrekenlng 507.33 «Hot Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pletersnlcnwstraat 64 Gent. EEN SOCIALISTISCH ALTERNATIEF

Voor Allen | 1967 | | pagina 1