Waarom is de psychologische muur tussen arbeider en middenstander vlfUU I Zaterdag 21 januari 1967 29e jaargang - Nr. 3 Kom, toon U een man van karakter verkiezingsinzinkingen en gedevalueerde beloften, dat heeft U toch al meer meegemaakt... Nieuwe belastingen en besparingen in de sociale sektor De P.V.V.-kiezers komen bedrogen uit voor i alten KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST-PIETERSMEUTCSTRAAT 04 GENT - 1'eL 25.57.95 (4 UJncn) l'osteheckri'kenlng 5G7.S3 «liet Licüt» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgerer A. DE KEULENEIK, St.-Pletcrsnlcuwstraat 64 Gent KiaiMiKiiMin £NKELE dagen voor nieuw jaar was de Eerste Mi nister, waarmee ons land gezegend is, in een pessi mistische bui. Ilij verklaarde te walgen van zijn dossiers... Hij zal werkelijk in de put We konden toen wel gissen wat er aan de hand was. Van daag weet elkeen het de re gering, die er gekomen is om het begrotingsevenwicht te bewerkstelligen, heeft thans openlijk moeten toegeven dat ze op dat punt heeft gefaald. De socialisten bij monde van Antoon Spinoy hadden reeds geruime tijd verklaard dat de budgetten enkel op papier» in evenwicht waren. In de C.V.P. en de P.V.V. heeft men toen glimlachend de schouders opgehaald... Thans is het ogenblik van de ontnuchtering nabij, het einde van de euforie zoals De Standaard het noemt. Thans komt de regering aan draven met het weinig popu laire nieuws dat om het aan gekondigd begrotingseven wicht te handhaven nieuwe belastingen onafwendbaar zijn. De zaken gaan minder goed. Alle ondernemingen die recht streeks aan de verbruikers ver kopen. toeten dat. Het verbruik neemt niet meer toe. In zekere afdelingen voedingswaren b.v. is er zelfs een achteruit gang op de verkoopcijfers van vorige jaren. Dit verschijnsel, mede met enkele andere die wij hier al besproken hebben (mee? werk loosheid, vermindering van de uitvoer naar verscheidene lan den, stijging van de prijzen en zo meer) is het gevolg van een zekere achteruitgangvan een teruglopen van de ekonomi- sche bedrijvigheid in het al gemeen. De verbruikers misschien wel ten onrechte worden dan voorzichtig, houden zich bij hun aankopen bij het di- rekt nodige en noodzakelijke en weren wat als overbodig of niet onmisbaar ivordt be schouwd. In dit eerste verschijnsel ligt een interessante les beslo ten. Er blijkt uit, dat al dege nen die van het verstrekken van diensten leven, op de meest direkte manier afhan kelijk zijn van de koopkracht, van de kooplust en van het vertrouwen in het verloop van de ekonomische bedrijvigheid van de grote massa van wer kende mensen. Het gaat hier niet om een nieuw, maar integendeel om een zeer gekend verschijnsel. Maar de gelegenheid is ander maal geschikt om op de on derlinge afhankelijkheid te wijzen die de handel, het am bacht, de diensten tegenover de massa der verbruikers ken merkt. Afhankelijkheid die nog be ter zou uitgedrukt worden door het begrip solidariteit. Ekonomische solidariteit. Als de enen het goed hebben, gaat het ook voor de anderen goed. Als de enen geen vertrouwen hebben in het verloop van de ekonomische bedrijvigheid, ondervinden de anderen daar van de tveerslag. Als de enen in hun inkomen worden be dreigd, gevoelen de anderen dadelijk de weerslag daarvan in hun eigen inkomen. Als voor de enen de vooruitzichten minder gunstig zijn, worden ze dadelijk minder gunstig voor de anderen. Dat is wel onmiskenbaar er is een direkte, zeer gevoelige ekonomische, dat wil zeggen belangensolidariteit tussen de grote massa der verbruikers en degenen die hun goederen, waren, diensten verkopen. Ekonomische solidariteit zou moeten met zich brengen poli tieke solidariteit. Waarom is er die in zo'n geringe mate Waarom is de psychologische muur tussen arbeider en mid denstand zo groot Ligt de oorzaak in het statuut van de arbeiders, zo dat de midden standers er niet willen mee ge lijkgesteld worden De arbei der is niet meer ivat hij 70 jaar geleden was. Onderwijs, opvoeding hébben hem nu deelachtig gemaakt in de kui tuur een goed dat enkele tientallen jaren geleden voor hem nog onbereikbaar was. Waarom is de middenstand zo gemakkelijk vatbaar voor het neo-poujadisme van de li beralen en zo betrekkelijk weinig voor de progressieve opvattingen van het democra tisch socialisme Ongetivij- feld liggen de oorzaken niet aan een kant. De verantwoor delijkheid is ook hier verdeeld. Maar ze ligt niet alleen bij ons, socialisten. Het socialisme is lange tijd in hoofdzaak een beweging geiceest van de arbeiders. Zij is nooit een beweging VOOR de arbeiders alleen geweest. Is dat altijd voldoende duide lijk geweest Hebben wij zelf altijd alles gedaan wat nodig ivas opdat zulks voldoende zou blijken Ongetwijfeld niet l Anderzijds bestaat nog al tijd bij een groot gedeelte van wat men, met een zeer oneigen benaming, de middenstand noemt, een afkeer tegen de so cialistische beweging mis schien nog meer tegen de so cialistische vakbonden dan te gen de partij. Vanwaar komt deze afkeer Misschien is die gegroeid uit het alleen staan, uit de zelfstandigheid uit het gevoel van het ieder voor zich dat nog altijd in grote mate de middenstand ken merkt Toch heeft deze midden stand veel meer met ons te maken, ekonomisch en poli tiek, dan met welke andere partij ook. Niet om teoreti- sche redenen of om zulke re denen alleen. Wel op grond van zeer praktische ovence- gingen. Want de ontwikkeling van de sektor van de distributie, van deze van de diensten is een produkt, een direkt ge volg van de lotsverbetering van de massa der verbruikers. Hoe beter dc verbruikers leef den, toe talrijker de personen werden die in de distributie en de diensten werkgelegen heid vonden. Daarover zullen wij het een andere maal hebben. De Eerste Minister is voor de televisie zelf de pil komen presenteren. Hij wou bewijzen dat hij zijn neerslachtigheid te boven was gekomen. Hij had zelfs de allure van de Brusselse snoever teruggevon den en in heel zijn betoog kwamen maar enkele zinnen voor, die konden doen ver moeden wat ons wachtte. Hij handelde over de econo mische verhoging en haar ge volgen minder belasting ontvangsten, meer werklozen steun en budgetaire inkrim ping, dat allemaal was niet dramatisch, verklaarde de heer Van den Boeynants, maar de regering zou in de komende weken toch belang rijke maatregelen afkondigen waarvan hij betwijfelde of ze populair zouden zijn. Daarmee konden mijn beste landgenotenhet stel len en 's anderdaags zouden ze in hun dagblad wel lezen dat konkreet uitgedrukt dit neerkomt op nieuwe belastin gen, inkrimping in verschillen de sektoren zoals het onder wijs, de ziekteverzekering en het personenvervoer. Men spreekt zelfs van spe ciale volmachtendie de re gering zou toelaten het mes te zetten waar het nodig is. Tegen het einde van de maand zullen we weten waar we aan toe zijn. Diegenen die voor de P.V.V. hebben gestemd moeten nu maar eens opnieuw liet finan cieel programma van de h. Vanaudenhove bovenhalen en de vergelijking maken tussen het woord en de daad der demagogen. L"Echo de la Bourse het orgaan van de groot-financie, dat nochtans deze regering gunstig gezind is, vraagt zich af wat thans dc houding van de P.V.V. zal zijn, vermits leze partij alleen aan de regering wou deelnemen indien geen nieuwe belastingen werden geheven. Thans ziet men een te kort van 6 miljard, dat tegen 1968 niet minder dan 16 mil jard zou belopen. Geen nieuwe belastingen Precies of de verhoging van de overdrachttaks, van de sociale abonnementen, de ra dio- en TV-taks, waartoe de regering reeds is overgegaan, geen nieuwe belastingen wa ren We weten dat de P.V.V. nog steeds over bezuinigen zal ba zelen, doch dat ze deze enkel wil doorvoeren daar waar ze kleine man treffen bezuini gingen op de pensioenen, be zuinigingen op de gezond heidszorgen, op het onderwijs van onze kinderen. Het is zoals Vooruit schreefmet deze regering kunnen we zeggen Vaarwel wetenschappelijk onderzoek en demokratisering van het ou derwijs Het is zoals het katholieke blad De Gazet van Antwer pen betoogde men wil een sociale regressie presenteren als middel tegen dc economi sche teruggang. Konklusie De regering heeft niet voor uit gezien en heeft nog min der haar beloften gehouden Als men bedenkt dat in maart 1966 de heer P.W. Se- gers precies omwille van het begrotingsevenwicht verplicht werd zijn onderhandelingen met de socialisten over het vormen van een nieuwe rege ring stop te zetten, is het dui delijk dat gans het gesnoef van de heren Van den Boey nants en De Clercq over hun nieuwe stijleen ergerlijke komedie is, waarvoor de kleine man nu de volle prijs zal moeten betalen. In die voorwaarden gaan we een toestand tegemoet die wel eens explosief zou kunnen worden. r.D.B. «NEW STYLE» OF DE VERHOGING DER TELEFOON- EN POSTTARIEVEN Laat het vooruitgaan, want we moeten nog langs dï post!

Voor Allen | 1967 | | pagina 1