De nieuwe maar uw regenscherm uit, er komt een vloed van nieuwe belastingen en prijsverhogingen I BE T r* 0 1 CVI Zaterdag 4 februari 1967 29e jaargang - Nr. 5 ALLES GAAT GOED MADAME LA MARQUISE?,, De liberalen zijn tegen iedere verhoging van belastingen, zo zegden en zo zeggen ze ten minste zelf. De vraag is of dat wel degelijk zó is Zijn ze wel tegen IEDERE verhoging van belastingen Tegen belastingen op het inkomen en tegen belastingen op het verbruik Tegen belastingen die men ééns per jaar betaalt of die msn laat afhouden op zijn loon of tegen belastingen die men alle dagen betaalt, op het verbruik De liberalen hebben beloofd dat ze de belastingen niet zouden verhogen. DE MEESTE MENSEN HEBBEN DAAR GELOOF AAN GE HECHT. Zij bemerken echter dat zij onrechtstreeks worden belast door de bezuiniging op de sociale uitgaven en de stijging van de prijzen. Na de opslag van de posttarieven. van de telefoonabonne menten, van de taks op de kolen, van de weekabonnemen ten op het spoor, komt nu de verhoging van de prijs van het brood, de suiker, de chocolade, de confituur, de sigaret ten, de vlees- en groetenconserven. het bier, de alcohol, enz., enz... Te veel om ineens op te sommen Meer belastingen Stijgende prijzen Meer werkloosheid Dat zijn nu de tekenen van de politiek der C.V.P.-P.V.V.- regering1 Wie wordt het ergst getroffen der "tie De inhoud van de pil nr. 356 Gaan de kristen demokraten volmachtengeven Z CO voor allen li Lil AKI I L UN Al'MINISTKATIE ST-IMETL'KSNIlifWSTKAAT B4 HEM - lei 25.57.95 (4 ll.trien) - l'ostehecKrekenlng 567.33 «Hot Licht. Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver uilgevei A DE KEI I.ENEIIi St.-I'ietersnleuwstraal 64 Gent «S3 i I I I DE regering heeft het wetsontwerp 356 inge diend. Thans is het duidelijk we staan hier voor een nieuwe eenheidswet. On ze lezers herinneren zich nog de eenheidswet van de re gering Eyskens. die de grote stakingen van 1960-61 tot ge volg heeft gehad, met al de spijtige gevolgen eraan ver bonden. Neen, het is niet alleen Jos Van Eynde, die aanvoert dat we weer voor een nieuwe een heidswet staan Dezelfde woorden werden gebruikt door het katolieke blad «De Gazet van Antwer pen» die de liberalen beschul digt van de ekonomische moei lijkheden misbruik te willen maken «om een reactionair beleid te willen voeren». «De vraag is aldus De Gazet van Antwerpen in hoever DE NIEUWE EEN HEIDSWET van de regering Van Den Boe.vnants de weer spiegeling is van die nefaste politiek? Zo ja, dan staat de regering een lastige tijd te wachten. Zo niet, dan heb ben de liberalen weer eens hun beginselen verkwanseld voor ministriële portefeuil les.» Voila. we ziin >1..» verwit. ekonomische streekontwikke- ling, doch in werkelijkheid niets konkreets. De hoeveelheden van ieder produkt worden sterk geheim gehouden, want de regering heeft wel vermeden de duide lijke taal der cijfers te laten spreken. Wie zal dus het ergst wor den getroffen We moeten daaromtrent geen ogenbïïk twijfelen. «La Libre Belgique», de krant die in ons land de vertrouwe linge is van de Eerste-Minister, heeft haar lezers-met-öe-gro- te-inkomsten ai gerust gesteld. Ze spreekt deze keer spij tig genoeg de waarheid waar ze zegt «Het is vanzelfsprekend dat de inkomsten voort spruitend uit de nieuwe be lastingen op fysische perso nen miniem zullen zijn. Met deze taksen heeft men immers een psychologisch effekt wijlen bereiken. Door de inkomens van een zekere belangrijkheid te treffen, hoopt de regering door de wel heel scherp de toestancen zien, maar ongelukkiglijk niel voldoende moed of macht be zitten om klaarheid in deze toestanden te scheppen i./zekn-ileii De regering heeft dus de pil gepresenteerd nieuwe belas tingen en inkrimpingen. De P.V.V- die bij hoog en laag gezworen had een gezond begrotingsevenwicht te zuilen brengen ZONDEK NIEUWL BELASTINGEN heeft nu offi cieel moeten toegeven haar woord te hebben gebroken. We hebben op de televisie nog nooit ao'n onzekere onhan dige Vanaudenhove gezien die op meesterlijke wijze op de rooster werd gelegd door de T.V.-journalist Chris Borms. We hopen dat de P.V.V.-kie zers dit zullen herinneren, precies zoals ze zich destijds de andere niet-ingeloste be lofte van 25 belastingsver mindering hebben herinnerd De pil die de regering ons onder het merk 356 aanbiedt omvat verschillende ingrediën ten, o.m. direkte belastingen van 10 op personen voor het gedeelte der inkomsten dat de 500.000 F overschrijdt, indirekte belastingen op de ci- garetten die van 13,50 F tot 16,50 F zullen stijgen, verho ging van de accijnsrechten op alkohol en wijnen, verhoging van andere «weeldetaksen» op sommige verbruikswaren, ook enkele SCHIJNBARE detaksa- ties voor gezinnen met drie kinderen, of deze waarvan de beide echtgenoten werken (dat de betrokkenen zich evenwel geen illusies maken nopens de omvang van deze maatrege len Dan volgen de meest ge vaarlijke ingrediënten de zo gezegde saneringen in de so ciale en publieke sektor en dan om het geheel te kunnen slikken een grote dosis siroop t.t-z. veel gebazel over de strijd tegen recessie en de worden gevraagd onder vorm van saneringen De grote slag zal men dus willen slaan in de sektor van de sociaal-verzekerden en van de parastatalen. Dat weten we dus al. Alleen wordt niet pre cies gezegd waar, wanneer en hoe men het mes gaat zetten. De regering vraagt hiervoor volmachtend.w.z. ze wil hiervoor handelen zonder dat het Parlement nog wordt ge kend. Men vraagt alleen de toela ting aan het Parament. De rest volgt vanzelf. J. Heinen, de editorialist van liet christen-demokratische «La Cité» schrijft dat men niet kan aanvaarden dat de sociaal-verzekerden het gelag betalen en is. gezien het ver leden van de P.V.V., wantrou wig tegenover het verlenen van deze volmachten. Goed zo, maar zullen de christen-demokratcn in het parlement de moed hebben de nodige konsekwenties uit deze zienswijze te treffen Of zullen ze laten betijen? Zullen ze toelaten dat de in direkte belastingen de reeds verminderde koopkracht van de arbeiders nog verder aan tasten Zullen ze toelaten dat de zieken het gelag moeten be talen, dat de ouderdomsgepen- sioneerden geen cent verbo ging ontvangen, dat met het geld van de pensioenfondsen wordt geknoeid, dat het schoolpakt in het gedvang komt, dat wordt gespaard op het onderwijs waar inte gendeel met het oog op de toe komst onzer kinderen meer investeringen vereist zijn Zullen ze dit alles toeJate* en hoelang nog Dat is precies wat ons inte resseert. PD».

Voor Allen | 1967 | | pagina 1