Hef einde van de nieuwe stijl E Het wonderkind van het C.V.P.-P.V.V. huishouden A CN! 29e jaargang - Nr. 6 Zaterdag 11 februari 1967 De dubbelzinnige houding van de PVV De nieuwe, eenheidswet tegen Pasen Een nieuwe regering - Hoor eens hoe stijlvolde kleine roept om speciale volmachten en nieuwe belastingen Zie vervolg blz. 12 ui a Z cd voor allen ItLIMMIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEK8NIEUWSTRAAT 61 ui;N'l - TeL Z3.57.U5 (4 lijnen) Postcüeckrckenlng 567.33 «Het Licht. Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. ultge\er A. DE KEI LENEIIt. St.-I'letersnieuwstraat 61 Gent E politieke toestand blijfl B verward. Verleden week J E had de regering om het met de woorden van Van Haverbeke nit «Df nieuwe gids te zeggen virtueel opgehouden te bestaan. De PW-voorzitter Omer Van- audenhove die nog steeds naar buiten de schijn wil geven tegen de aangekondigde belastingen ge kant te zijn, had tijdens een ont moeting met de Eerste Minister en de heer Ilouben nieuwe voor stellen ter tafel gelegd, die hij, om er de nodige publieiteit aan te geven, in enkele PVV-bladen had laten verschijnen. De CVP, dit maneuver bemer kend, beet dusdanig van zich af dat Vanaudenhove gauw door zijn permanent bureau de berich ten inzake deze nieuwe voorstel len liet logenstraffen. De PVV-minister De Clercq, die we vroeger te pas en te onpas op het kleine scherm te zien kregen om ons te komen verzekeren hoe goed het In ons land ging sedert hij zich met het budget bezig hield, heeft thans alle spraak ver loren. Het is nochtans NU dat hij zou moeten spreken. Of denkt hij aan het land geen uitleg ver schuldigd te zijn? De PVV wil alle verantwoorde lijkheid van zich afschudden en denkt daarbij maar enkel aan haar elektoraal belang. Na eerst «geen nieuwe belastingen» te heb ben beloofd, moet nu een aderla ting gebeuren. De PVV-mandatarissen voor al de senatoren vrezen hun kiezerskliënteei te ontstemmen en revolteren zich tegen de aange kondigde maatregelen. Een soort van PVV'ers schijnt zich in dat opzicht bijzonder be drijvig tc betonen: deze die Emiel A an Cauweiaert in «Het Volk» aanduidt als de neo-liberalen die van cte CVP naar dc PVV zijn overgelopen. «Hun politieke positie houdt zowat het midden schrijft Emiel Van Cauweiaert tussen het poujadisme, eu het politiek katolicisme uit dc tijd van Woeste». Heel goed, halve fascisten dus. maar we zouden toch aan de lieer Van Cauweiaert de vraag willen stellen: «Is dat ook dc politiek niet van «La I.ibre Belgique», krant die nog steeds de CVP, en in 't bijzonder Eerstc-Minister Vanden Boeynants steunt?» In de politieke krisis, die het land doormaakt, zijn er twee dui delijk afgescheiden tendenzen waar te nemen. De enen vertrekken van de stel ling dat geen nieuwe belastingen nodig zijn en zo er toch moe ten komen de voorkeur dient gegeven aan indirekte belastin gen. Ze blijven zieli vooral en zonder voorbehoud uitspreken voor het verlenen van «bijzondere volmachten» om te besparen in de sociale en openbare sektoren. Deze tendens vindt men terug In alle PVV-bladen en in enkele konservatieve CA P-bladen (La Métropole, Le Matin. La Derniè- re Henre, I/Echo de la Bourse. I.a Libre Belgique. Le Soir, Het Laatste Nieuws, enz.). De anderen kunnen bezwaarlijk deze volmachten toestaan. Ze eisen een strengere kontrole op de fiskale fraude en wensen niet ra- dikaal te besnoeien op sociaal ge bied en in geval van belastinghef fing, willen ze deze zien door mid del van direkte belastingen op de hoge inkomsten. Deze zienswijze vindt men terug in bladen zoals Het Volk, De Ga zet van Antwerpen, La Cité, Le Kapel en natuurlijk ook in onze socialistische pers. De kioof tussen beide zienswij zen wordt steeds breder. Daarom moet men niet ver wachten dat de nieuwe «eenheids- wet» spoedig zal worden gestemd. Men spreekt van binnen 4 a 5 weken zodat de beslissing over de regering van «de nieuwe stijl» eerst tegeu Pasen zou vallen. In dat verband merkt de «Gazet van Antwerpen» ironisch op dat inplaats dat de regering de snel le start van een eksprestrein zou nemen, het eerder lijkt op bet vertrek van een lokaal treintje dat niet te veel snelheid kau ne men omdat de volgende halle al in 't zicht is en er daar enkele wagons dienen afgehaakt te wor den... De regering is zo erg uitgehold dat ze over geen prestige meer beschikt. Het enige wat ze nog schijnt te verlangen is uitstel van executie en daarvoor zijn sommi gen bereid zich in een eindeloze reeks van kompromissen te star ten. De groot-finaneie die deze regering heeft gewild begint nu het gevaar te beseffen van dc eksplosieve kracht die een derge lijke toestand zou kunnen ontke tenen. «L'Eeho de la Bourse» heeft op 30 januari al een proefballonnetje opgelaten. Het blad schrijft dat we met grote schreden naar het kritische moment gaan waarop slechts «een nationale eenheid» een kans heeft om te slagen en het blad verwijst, waarschijnlijk om de socialisten te vermurwen, naar het voorbeeld van dc Britse Laboui partij De sorialisten zouden er nu moeten bijgehaald worden om de gebroken potten te lijmen. Neen, dat ware te «gemakke lijk: Wij werden door allerlei duis tere listen uit de regering ge weerd. Wij hebben de plaats moe ten ruimen voor tie PVA', die be weerde het land te kunnen de- panneren zonder belastingen. De Kristen-demokraten hebben ons daarbij in de steek gelaten en gekapituleerd in eigen midden. Welnu, ill de huidige omstan digheden dient elkeen zijn ver antwoordelijkheid te nemen en deze van de socialisten bestaat enkel in het voeren van een kon- strukticve oppositie, die hard en onverbiddelijk kan zijn als het nodig is. Het is geen geheim dat men in de BSP er niets voor voelt samen met de PVA' te regeren en dal ook de voorwaarden om een nieu we BSP-CVP-coalitie te vormen verre van vervuld zijn. Wij zullen onze rol spelen f.i de oppositie. Intussen kunnen de Kristen- demokraten rustig nadenken eu to tbeter inzicht komen. AVe hebben het reeds gezegd Ze moeten eerst hun ogen openen en de nodige konsekwenlies trek ken uit het avontuur waarin de heer Vanden Boeynants en zijn aanhang hen gelokt heeft. Daar na kan worden gepraat. PALIS Is liet een soort fataliteit Is het een soort fataliteit die de C.V.P.-P.V.V.-regerin gen steeds opnieuw drijft naar dezelfde verwerpelijke manier van regeren Nadat de regering-Eyskens van C.V.P. en liberalen an derhalf jaar geleden aan het bewind was. wilde zij. met één enkele volmachtswet een aan tal problemen regelen die aan het bestaan van een groot aantal landgelioten raakten. De h. Eyskens wilde met veel geweld tewerk gaan. in een land dat regeringsgeweld niet ondergaan wil. Hij gaf aanstoot aan de meeste van onze landgenoten en eindigde op tamelijk roemloze manier. Niet omdat al zi.in bedoelin gen verkeerd of slecht geweest waren. Wel omdat zijn meto de verkeerd was. En omdat hij wilde optreden als een hersteller van alles wat hij als verkeerd beschouwde. mee de uitzonderingswet ge rechtvaardigd wordt zijn nog minder geldig. Het is klaar de eerste-mi- nister heeft zijn besluit te snel genomen. Het is een im pulsieve hij gaf het onlangs zelf toe. in een Kamerdebat. Ditmaal heeft zijn tempera ment hem op een verkeerde weg geplaatst. Hij kent blijk baar onze politieke geschiede nis van de laatste jaren niet. Het is een ernstig tekort. Dat trouwens in de loop van het jaar nog kan groeien, dit naarmate gebeurlijk de eko- nomisciie aktiviteit nog zou verzwakken. Wat niet uitge sloten is.. Met Vanden Boeynants gaat het dezelfde weg on. Hij heeft niets geleerd en niets onthou den. Het is zo mogelijk nog meer verward, de omstandig heden waarin de nieuwe een heidswet tot stand komt zijn verschillend, de redenen waar- Eerst zegde de eerste-minis- ter dat maatregelen moesten genomen worden om de be groting van 1967 in evenwicht te houden. De verslapping van de zaken vermindert de in komsten en verhoogt de uit gaven van de Staat. Met de bestaande vooruitzichten voor de ekonomische bedrijvigheid voor 1967 kunnen inkomsten en uitgaven een gat maken van 7 tot 8 miljard in de begroting. Daarbij moet ge voegd worden het tekort van 6 tot 7 miljard dat reeds bij de bespreking in het Parle ment in de begroting van 1967 werd vastgesteld. Tezamen gaat het om een slordige 15 miljard, het vermoedelijk te kort van de rijksbegroting van 1967. Daarna heeft de heer Van den Boeynants verteld dat hij wilde maatregelen neinen om de ekonomische bedrijvigheid terug op gang te brengen. Dat is een prijzenswaardig initia tief van onze regering. Maar de vragen die daarbij oprijzen zijn of het dan gepast is de belastingen op het verbruik te verhogen of het dan doel treffend is de koopkracht te verminderen. Eten verdere vraag is. of het past d'.t de regering, onder voorwendsel van het herstel van het begrotingsevenwicht, of van de aanmoediging van de ekonomische bedrijvigheid om het even de maat schappelijke wetgeving ver andert. ten nadele van de ver zekerden het schoolpakt wil

Voor Allen | 1967 | | pagina 1