wolken r* Üjarden aan de nijverheid zonder tegenprestaties voor de gemeenschap mmmm Zaterdag 25 februari 1967 29e jaargang Nr. 8 Straatsburg, het begin van het einde De eeuwige prioriteiten WORDT HET VERDIKT 356 WELDRA, MET DE HULP VAN DE VERTEGENWOORDIGERS DER CHRISTEN ARBEIDERS. UITGEVAARDIGD OP DE RUG VAN DE KLEINE MAN Nog wat geduld, ik wacht nog enkel op volmachten. SN (Zie vervolg blz. 12) W Z <a i alien ICUDAkTIfc ËN ADMINISTRATIE S'l .-«'lËTËliSNIEL'WSTUAAT 64 liENT - I'cl 25.57.1)5 (4 UJnen) l'ostcDeckrekenlng 561.33 «Het Licht» Voor (le abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden ter uitgeeer A DË KELl.IiM.IK St.-I'letersnleuwstraat 64 Uent Nieuwe fit A ET is nog niet genoeg dat ons land met een regering van onbe- SLW kwamen zit opgeschept, die over geen enkel politiek krediet meer beschikken, er steken nog andere donderkoppen op die het land opnieuw in onbehagen zullen storten. Het zal geen maanden meer duren of we zitten opnieuw in de miserie van de taalvraagstukken en de Vlaams-Waalse verhoudingen. Er is eerst het feit dat het Europees Hof voor de Rechten van de Mens zich bevoegd heeft verklaard om de klacht van een aantal franstaligen in Vlaanderen tegen de Belgische Staat te behandelen. In gans de franstalige pers is een nauwelijks verholen zegekreet opge gaan Nu is er maar één oplossing mogelijk, wordt in hun midden betoogd de herziening van de taalwetten. Een Brussels weekblad dat als vlaamshatend bekendheid verwierf kon niet nalaten zijn voorpagina in het teken te stellen van deze francophone overwinningeen Vlaamse leeuw die in de eerste round bijna naar de planken wordt geklopt. Hetzelfde feit wekt ontgoocheling van Vlaamse zijde, maar ock achter docht tegenover de Franse Voorzitter van het Hof, wiens eigen land zelfs de konventie niet heeft onderschreven. In gans dit geschil is nog geen uitspraak geveld. Het is dus nog te vroeg om te juichen of te wenen. AUeen zouden de taaifanatici moeten beseffen dat het vandaag in België niet meer gaat rechten voor franstaligen in Vlaanderen op te eisen, terwijl men de Vlamingen in Wallonië dezelfde rechten zou weigeren. België is alleen nog mogelijk op grond van rcprociteit, van een abso lute gelijkgerechtiging, maar deze idee schijnt nog niet te zijn door gedrongen in verschillende middens. In deze middens leeft men nog in de geest van La Belgique a papa en weigert men koppig te zien dat een nieuwe achteruitstelling op taalgebied van de Vlamingen wel eens het einde zou kunnen beteke nen van La Belgique tout court Een andere onweerswolk is de kwestie van de prioriteiten. Enkele jaren geleden werd veel over federalismegesproken. Die genen die het politiek leven in ons land aandachtig volgen, hebben kunnen vaststellen dat deze direkte eis stilaan op de achtergrond is geraakt, behalve dan voor enkele extremisten, die er hun mandaat aan danken en die hem een bestendig karakter willen geven. De eis tot federalismeheeft de plaats geruimd voor een nieuwe zienswijze, die minder radikaal, doch niet minder gevaarlijk is deze van het bestendig eisen van prioriteiten. Het vijfjarenplan van Openbare Werken van Minister De Saeger is daarvan een sprekend voorbeeld. In de huidige konjunkturele omstandigheden, waarin de Staat als regelaar van de ekonomie kan optreden, zou een groots opgezette aan pak van openbare werken ons bedrijfsleven kunnen stimuleren. Het plan van de heer De Saeger doet dat niet. Het is een mini-plan van een regering, die thans niets durft ondernemen maar veel belooft voor later... Morgen scheert men immers gratis Hoe miniem ook het plan is, toch heeft de h. De Saeger skrupuleus gezorgd de fondsen derwijze te verdelen dat de Walen geen reden tot klagen hebben. Doch, de Waals-Ekonomische Raad, en de voorzitter van de P.V.V.- kommissie voor Openbare Werken, de heer Corbeau, kwamen direkt met tegenvoorstellen uitpakken waarbij een aantal werken in het Vlaamse landsgedeelte zouden worden uitgesteld ten voordele van werken in Wallonië. De heer De Saeger werd ervan beschuldigd Vlaanderen te bevoordelen, doch in een interview aan La Libre Belgique verklaarde de Minis ter «Ik bevoordeel Vlaanderen niet, integendeel... Het is in Vlaanderen dat men het meest middelmatige en slechte wegen vindt. Het is in Vlaanderen dat de wegen het meest verzadigd worden door het verkeer, het is in Vlaanderen dat de meerderheid van de bevolking wooiit, wat niet belet dat zowel voor de autosnelwegen als voor de gewone wegen de kredieten gelijkwaardig zijn voor de beide taaistreken van het land.» Sedert 1955 heeft het wegenfonds 12 miljard besteed aan het wegennet in Vlaanderen, tegenover 19 miljard in Wallonië., en dit ondanks de toestand die Minister De Saeger hierboven komt te beschrijven. Dit is een voorbeeld uit de velen, want niet alleen dient voorrang gege ven aan la route de Walloniëdoch ook als er ontwikkelingskernen worden aangeduid is prioriteit geboden voor de Waalse gewesten, en voor het draineren van buitenlandse investeringen is er opnieuw voor rang voor Wallonië geboden. Overal komt men opnieuw, tot vervelens toe, omwille van de natio nale eenheid, omwille van de solidariteit, aandraven met de eis van voorrangterwij] men aan de andere kant geen kans laat voorbij gaan om de Vlaming een kaakslag toe te dienen. Het is ontmoedigend... Het wordt tijd dat men in ons land op een wetenschappelijke basis tewerk gaat voor de uitbouw van onze infrastruktuur. Wegen dienen aangelegd, volgens hun ekonomisch nut. Investeringen dienen te gebeu ren, in verhouding tot de aanwezig zijnde arbeidskrachten. Het wel vaartspeil van onze bevolking dient bestudeerd in alle gewesten, zon der onderscheid van taal. Waar leemten worden vastgesteld moet de overheid ingrijpen. Als ooit de kommissie Meyers werkelijk goed werk zou kunnen verrichten, dan is het op dit gebied. Ze zou wetenschap pelijk kunnen aantonen hoeveel klachten ongegrond zijn, hoeveel aan spraken overdreven. De staatstussenkomsten zouden kunnen gebeuren in funktie van de werkelijke behoeften, en niet op grond van sentimentele overwegingen van eeuwig geminoriseerden. België heeft bijna 140 jaar kunnen bestaan mits instandhouding van zekere voorrechten, die historisch aldus waren gegroeid. Deze toestand is bezig zich te normaliseren. Er is geen weg terug. Verkapte pogingen daartoe hebben geen schijn van kans. P.D.B. Het Belgisch kapitalisme kent de Staat alleen om de ver liezen op de rug van de ge meenschap te leggen. Voor het overige moet en mag de Staat zich niet met het be drijfsleven bemoeien. Het neemt wel aan dat. als hetzelfde bedrijfsleven op twee benen staat, één daarvan de Staat zelf is. De Staat mag en moet helpen, dat acht men normaal, maar hij mag zich op generlei manier met de za ken mengen. Hij moet er zich toe vergenoegen te geven. En zelfs niet te vragen wat men met zijn geld aanvangther inner u d± tiid zaliger, toen men met de toelagen aan de kolenmijnen op schandelijke manier omsprong. In. het «wetsontwerp 356». worden opnieuw toelagen ten voordele van de nijverheid voorzien. Het ontwerp voorziet de mo gelijkheid om vrijstelling van belastingen te verlenen op in komsten van aandelen, die werden onderschreven of vol gestort bij de oprichting of de kapitaalsverhoging van een vennootschap. Er wordt voor zien dat het fiskaal stelsel zou worden aangepast om fusies en splitsing van vennoot schappen en inbreng van be drijfstakken te vergemakke lijken .(lees de kosten te ver minderen) Het stelsel van de aftrekbaarheid van de belas tingen één van de begin selen van de fiskale wetgeving van 1963 kan gewijzigd worden. Terugbetaling van be lasting kan. bij uitvoer van goederen, nog meer opgedre ven worden. De Staat zal dus nog inten siever met het geld van Jan- en-alleman de nijverheid in allerhande omstandigheden helpen. Vooraf dient echter de vraag gestelddeed de nijverhiid (zelf een voldoende inspan ning Rekent zij niet te veel op de hulp, dat wil zeggen, op het geld van de Staat Wer den niet te veel miljarden in het buitenland belegd, die be ter in eigen land een nood zakelijke plaatsing hadden moeten vinden Ais de Staat nogmaals gaat helpen, zal hij dat dan doen zonder enige kompensatie Zonder, bijvoorbeeld maatre gelen te nemen opdat alle be schikbare investeringsmoge lijkheden in eigen land zou den aangewend worden Zon der er zich van te verzekeren dat de verstrekte hulp zal te rugbetaald worden zodra de geholpen ondernemingen dat kunnen doen Met andere woorden.: de vraag is of de Staat honderden miljoenen, ja miljarden aan de nijver heid zal blijven schenken, zonder de zekerheid te heb ben dat dezelfde nijverheid en de financiële groepen die er belang in hebben en er

Voor Allen | 1967 | | pagina 1