Naar nieuwe verkiezingen NA HET 22e C.V.P. - KONGRES Veel bleef geblaat, doch alles zoals 't was 23 aprilAnti-atoommars (Tï) (j\ Zaterdag 4 maar tl967 29e jaargang - Nr. 9 Schijnbare eensgezindheid De P. V.V. gezien door kristen-demokratische bril Wat gaat er nu gebeuren DE CHRISTEN-DEMOCRATEN WERDEN VOOR DE ZOVEELSTE MAAL MET EEN KLUITJE IN 'T RIET GESTUURD. Goed zol Ik merk dat iedereen nu akkcord is (Zie vervolg blz. 12) Voor een gekontroleerde ontwapening, zo wel in het oostelijk als in het westelijk blok. Voor het stopzetten van de oorlog in Viet nam. Voor vrede door onderhandelingen. Alle jongeren in dienst van de vrede. Neem deel aan de anti-atoommars voor Z ca allen ISKDAKTUS EN ADMINISTRATIE ST.-IMETEKSNTELWSTKAAT 84 UENT 'feL 25.57.95 (4 UJnen) Postcüeckrekenlng 5G7.33 «Het Lit Ut. Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. nltgevet A. DE KEULENEIU. St.-Pletersnleuwstraat 64 Gent. A LS op het ogenblik dat dit artikel verschijnt de rege- B ring nog rechtstaat, is het omdat de schrik voor nieu- we verkiezingen bij de meerderheidspartijen groter is dan de moed om konsekwent te blijven met zichzelf. Inderdaad, nog nooit tevoren stond de C.V.P. en de P.V.V. zo erg verdeeld, niet alleen onderling maar ook in eigen midden. I>e C.V.P. had nochtans op haar kongres een zeer genuan ceerde resolutie eenparig goedgekeurd en, om het met de woor den van de Gazet van Antwerpen te zeggen, «het meest verba zingwekkend feit van dit kongres was dat aan de regering na genoeg green licht voor haar ontwerp 35G werd gegeven». De kristen-demokraten hebben weer eens op hun tong gebe ten, niettegenstaande hun ongerustheid ten overstaan van de speciale volmachten en niettegenstaande dat de rapporteur, senator de Stexhe ondubbelzinnig verklaarde dat besnoeiingen in de sektor van de ziekteverzekering noodzakelijk waren en de familievergoeding voor het eerste kind best werden afge schaft. Onderling verdeeld? Waren eerste-minister Vanden Boeyants en vice-premier De Clercq niet broederlijk dinsdag op het klei ne scherm verschenen? In een heel lang betoog hebben ze te- samen getracht het publiek wijs te maken dat het helemaal niet zo erg was gesteld met de nieuwe belastingen... Het klonk weliswaar zoals de Standaard het zei niet erg overtuigend en ook «Het Laatste Nieuws» vond dat het lange praten vele kijkers zal verveeld hebben, maar de beide heren gaven de indruk het roerend eens te zijn. La Libre Belgique die de regering zo'n warm hart toedraagt kon de volgende dag schrijven: de politieke hemel klaart geleidelijk op... En plots... was er weer een donderslag aan deze heldere hemel! P.V.V.-voorzitter Vanaudenhove ontvouwde een plan dat heel wat verder reikte dan het beruchte wetsontwerp 356. Hij eiste de herziening van het schoolpakt en van sommige sociale wet ten vooraleer de liberale parlementsleden zich zouden kunnen akkoord stellen over het regeringsontwerp. Het was op slag met de liefde gedaan. In katolieke middens noemde men dit een «ultimatum», een onaanvaardbare chantage, een kiesbedrog. «Het Volk» dat de houding van de P.V.V. onbegrijpelijk en ergerlijk vond schreef «Het gros van de liberale benoemingen is gedaan. Het is niet onmogelijk dat de P.V.V. er wil van onder muizen, nu de ma gere koeien uit de gracht komen...» «De Gazet van Antwerpen» resumeerde de toestand als volgt «De P.V.V. wil dat op sociaal, wetenschappelijk en kultureel gebied de klok wordt teruggedraaid naar de gulden tijd van het liberalisme, toen de Staat niets deed voor de volksontwik keling. voor de sociale welvaart en voor de toekomst van het land...» «De regering heeft de steun van de C.V.P., maar die van de P.V.V. moet worden gekocht in pasklare munt omdat de libe ralen eigenlijk politieke huurlingen zijn, die hun diensten ver lenen aan gelijk wie mits betaling. Dat is geen meerderheid waarop men steunen kan...» Een fraaier portret van de P.V.V. zoals hierboven geschil derd door twee katolieke kranten zouden we moeilijk kun nen geven. Maar waarom dan nog verder gaan met zulk eerloos kompro- mis? Waarom blijft men elkaar bedriegen? Hoe durft de h. Vanden Boeynants aan het land vertrouwen vragen, terwij! de kranten van zijn partij in zulke termen over zijn beleid schrij ven? «La Libre Belgique» stelt haar hoop in de vrees: «Wie een kri- sis zou veroorzaken zou een zeer grote verantwoordelijkheid op zich nemen...» Inderdaad, hoe zou dan het land worden bestuurd. Een nieuwe C.V.P.P.V.V.-koalitie zou onmogelijk zijn. Wat de socialisten betreft moet men zich geen illusies maken. Ze zeiden vorig jaar «neen» tot Vanden Boeyants in de hui dige omstandigheden zeggen ze ook «neen» tot de C.V.P. Van de P.V.V. zijn we vies, dus ook diegenen die aan een ka binet van «nationale eenheid» denken doen vergeefse moeite. De regering moet blijven voortploeteren... ofwel moeten de Kamers worden ontbonden en komen er nieuwe verkiezingen. De B.S.P. bereidt zich daar op voor. P.D.B. Over het 22e CVP-kongres zal de geschiedenis zeker niet veel onthouden. Het is over de gehele lijn het kongres van de ontgoocheling en van de dubbelzinnigheid geworden. Nergens was er veerkracht te bespeuren tenzij misschien in de rede van de eerste- minister die een ongekende bezieling had gevonden om een slechte zaak té ver dedigen. Met andere woorden nog: dit 22e CVP-kongres is het kongres van de schrijnende tegenstellingen geworden On nodig te zeggen dat er ten overvloede gesproken werd over het berucht geworden ontwerp 356 dat voor de hand en geestesarbeiders een zware dobber zal worden. Wij waren niet de enigen om er vroeger over te schrijven. Ook de christelijke vakbonden hebben ten overvloede te kennen ge geven dat de volmachten in het nadeel zullen uitvallen van al degenen die zich bij een vakbond aansluiten om steun en lotsverbetering te vinden. Omgekeerd Denkt u dat Vanden Boey nants dit klaar en duidelijk feit toegegeven heeft In tegendeel hij heeft de zaak omgekeerd en verklaard: «In dien de regering daarentegen de aangekondigde maatregelen niet neemt, zullen juist de arbeiders worden getroffen.» En de klerikale pers voegt er ongegeneerd aan toe: «Al dus wordt de kritiek vanwege de socialistische pers weer legd.» Dit is meteen een klakke loze bewering te meer. Doch als bewijs wordt er niets aan gevoerd. De gepensioneerden en de sociaal-verzekerden zijn de eerste slachtoffers van deze regering. Dat weet een ieder. Van sociale program malle is nog steeds geen sprake. Programmalle Weliswaar heeft de ex- minister van Financiën. Van Houtte, die onze munt zo lelijk toetakelde onder de re gering Eyskens 1958-61een pleidooi afgestoken voor de programmatic. Maar welke programmatie Ekonomische, waarbij de h. Van Offelen te kort schiet; sociale, die ver waarloosd wordt door CVP- minister Placide De Paepe, die placied ter plaatse trappelen blijft, of de financiële die in het bereik valt van de bank- minister Henrion Ex-minister Van Houtte heeft nochtans niet nagelaten een mep toe te brengen aan de PVV'er De Clercq, die hij met de volgende woorden be dacht heeft: «Het is nodig aan de inspektie van Financiën een ruimere bevoegdheid ter beschikking te stellen, maar ik vrees,» zo sprak hij. «dat recente initiatieven meer ver warring hebben gesticht in de administratie dan zij een ver betering zouden hebben ge bracht in de budgettaire kon- trole Grote dubbelzinnigheid Wat zal de gewone man van dit weinig stichtend kongres onthouden Heel zeker dat het een kongres is geweest van grote dubbelzinnigheid. Ener zijds wordt er schaamteloos gezegd dat «het ontwerp 356 ten spoedigste moet worden

Voor Allen | 1967 | | pagina 1