De Kristen- demokraten bewezen het land een slechte dienst 0 23 APRIL WETSONTWERP 356 IN DE KAMER GOEDGEKEURD. „Vanden Boeynants regeert, maar P.V.V.-voorzitter Vanaudenhove leidt de dans." Anli-aloommars van de mensen voor de vrede! Zaterdag 11 maart 1967 29e jaargang - Nr. 10 Het plan Vanaudenhove Een klimaat van wantrouwen De verantwoordelijkheid der Kristen- demokraten (LEO COLLARD) Er is een scheur in de blauwe regenscherm Blijf niet onverschillig tegenover het OORLOGSGEVAAR Treed handelend op Marcheer mee Ui O CA Z co voor i allen CLUAMIb ISN AU.VlIMSTItATIL Sl-PIETbliSMLUVSTKAAl 61 GENT lel 25.57.95 (4 Ujnen) Postcöeckrekenlng 5G7.33 «Het LUiit» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden, ver uitgever A 1>L KElLENEItt. St -Pietersnieuwstraat 64 Gent beruchte wetsontwerp 356 is verleden zaterdag >0 na een volledige nacht- zitting in de Kamer ge stemd geworden. Het is een moeilijk kraambed geworden alhoewel iedereen bij voorbaat de afloop van het debat kende. De zaak was immers tevoren in kannen en kruiken gegoten. In het begin van de week had den de heren Vanden Boeynants en Vanaudenhove geheime be sprekingen met mekaar gevoerd. De P.V.V.-voorzitter was van oordeel dat het ontwerp 356 niet ver genoeg reikte en had een nieuw plan uitgewerkt. Over dit plan is thans al een en ander uitgelekt. De nieuwe inkomsten moeten volgens de P.V.V. gezocht worden in de verhoging van de registra tierechten. het heffen van tolgeld op de autowegen, een nieuwe ver hoging van de post- en telefoon tarieven, verhoging van de radio- en televisietaksen en van de ta rieven op trams, bussen en trei nen. Verder stelt de heer Van audenhove voor een aantal bezui nigingen in de ziekteverzekering door te voeren alsmede op het onderwijs, een vermindering van de hulp aan ontwikkelingslanden en tenslotte wil hij ook bezuini gen in de sociale sektor het ar beidersverlof, de kindervergoe dingen en de pensioenen. In Christen-demokratische mid dens is men ongerust over dit plan. «Het Volk» schreef o.a. daarover het volgende «Eet is duidelijk dat de P.V.V.- voorzitter het geld andermaal wil halen bij diegenen die doorgaans het slachtoffer zijn van slechte staatsfinanciën de grote massa van de verbruikers» Maar het ergste is dat de heer Vanden Boeynants waarborgen heeft gegeven aan de P.V.V.- voorzitter, die deze in staat heb ben gesteld de parlementsfraktie van de P.V.V. voor het ontwerp 356 te winnen en te bereiken dat in het parlement een tucht-stem- ming zou worden uitgebracht. «Het Volk» was no naief zich af te vragen hoe de heer Van audenhove het had klaargespeeld zijn mannetjes om te keren als pannekoeken. Maar de P.V.V.-voorzitter heeft het in een interview aan «La Libre Belgique» zelf verklaard Hij had van de Eerste-Minister bepaalde waarborgen gekregen nopens zijn plan. Elkeen weet nu dat op 27 fe bruari tussen de heren Vanden Boeynants en Vanaudenhove een koehandel werd gesloten... doch de Christen-demokraten hebben dat alles met lede ogen aange zien. In welke mate men de P.V.V. wantrouwt bleek ook weer tijdens het debat, toen C.V.P.'er Dequae «de ongebreidelde demagogie» van deze partij aan de kaak stelde. «Men kan zich afvragen be toogde de oud-minister of de P.V.V. nog een regeringspartij is. Ze wil terzelfdertijd in en buiten de regering staan. Indien het lou ter demagogisch spel wordt ver der gespeeld, zal ik het uit fair- play niet hinderen, maar het met weemoed in het hart zien gebeu ren». De heer Theo Lefèvre had enige dagen tevoren reeds ver klaard dat niets is veranderd se dert de regering Eyskens... en dat de P.V.V. altijd de liberale partij is gebleven En de heer Cool, voorzitter van het A.C.V., die een slechte uitslag vreest bij de komende syndikale verkiezingen jammer de «Wij kunnen niet aanvaar den dat het A.C.V. gelijkgesteld wordt met de heren Vanden Boeynants en Vanaudenhove». Eigenaardige mentaliteit, niet waar Men weet in de rangen van de Christen demokratie heel goed dat men aan de arbeiders van dit land een aderlating gaat toedie nen... en toch ontbreekt het deze lieden op het kritieke ogenblik aan een kleine dosis moed. Ze hebben de socialisten alleen laten staan met hun amendemen ten die ertoe strekten de rijken te belasten. Ze hebben gestemd met een slecht geweten voor de be langen van de Groot-financie, die nu hun zwakheid kennend er niet zal voor terugdeinzen de politiek van sociale achteruitgang verder door te zetten. In elk geval, uit het debat Is de regering niet als morele over winnaar getreden. Nog nooit was de malaise zo groot. De «nieuwe stijl» is niets anders gebleken dan een windbuil. Hij is nu doorprikt. Dood. De Christen-demokraten dragen een enorme verantwoordelijkheid. Hun steun aan deze regering is de slechtste dienst die ze aan de arbeiders konden bewijzen. We hopen dat ze bij de syndikale ver kiezingen hiervoor de afstraffing zullen krijgen. Het ware te gemakkelijk te zeg gen dat deze verkiezingen niets met de politieke toestand te ma ken hebben. Als de prijzen stijgen, het le ven duurder wordt, de sociale wetten worden neergehaald dan zijn in de eerste plaats de loon- en weddetrekRenden daarvan het slachtoffer. Is het dan niet logisch dat de zen, die hierdoor getroffen wor den, hun afkeuring zullen laten blijken voor al diegenen die deze politiek hebben gesteund Welnu, de Christen-demokraten hebben de heer Vanden Boey nants gevolgd. Ze mogen zich er aan verwachten dat de arbeiders hen de verdiende straf zullen ge ven, FDB I-Iet Algemeen Christelijk Werkersver- bond is tegen de regeringspolitiek. Zó heeft het A.C.W. gezegd Het Algemeen Christelijk Vakverbond is tegen de vele regeringsmaatregelen die de kleine man schier uitsluitend treffen. Zó zegt tenminste het A.C.V. MAAR ONZE VRAAG IS DEZE Zou deze regering de politiek, kunnen voeren die A.C.W. en A.C.V. afkeuren als de christen-democraten in Regering en Parle ment weigerden deze politiek te steunen Het antwoord is klaar de regering zou dat niet kunnen. Ais ze het wel kan, is dat dank zij de medewerking' van de goedwillige christen democraten. Dat is onweerlegbaar De prijs van het brood en het bier is reeds verhoogd. Volgende prijsstijgingen liggen nog in het verschiet De broodprijs zal per 1 april nogmaals met 50 ct. worden verhoogd. Voor de cicho rei wordt een prijsverhoging gevraagd vt% 2.40 per kilo. Voor de rijst wordt een prijs verhoging gevraagd van 5 F 30 per kilo. De melkchocolade zal. ais de plannen van de heren lukken, 8 t.h. meer gaan kosten. De beschuiten zullen ook al duurder wor den prijsverhoging 0 tot 10 t.h. De ta rieven van de wasserijen zullen verhoogd worden met 5 t.h. De kapperstarieven zou den verhoogd worden met liefst 15 t.h. Ge steriliseerde melk er wordt een verhoging gevraagd van 80 t.h. per lSter, en de ge pasteuriseerde melk zou 70 ct. meer gaan kosten. Ge ziet, het is een «mooi lijstje». En het is niet moeilijk te voorspellen, dat er nog meer prijsstijgingen zullen volgen. Helaas, helaas, daar staan, voorzover wij kunnen zien, géén loonsverhogingen tegen over. En de enige verhogingnaast de prijsverhoging, die op het. ogenblik in de lucht hangt is... de stijging van de werk loosheid Dat is geen voorspelling op losse, gronden, maar een werkelijk dreigend ge vaar, dat vooral voor de provincies Lim burg, Henegouwen en Luik geldt, maar waarvoor de Vlaandersook niet ge spaard zullen blijven. Neen, de toekomst is niet rooskleurig

Voor Allen | 1967 | | pagina 1