De kleine man is weer de eerste die zal mogen afdokken m Vertegenwoordigers van kristen- demokraten mede verantwoordelijk Een klimaat van wantrouwen Ook de socialistische jongeren wensen vrede Voor vrede door ONDERHANDELINGEN l Zaterdag 18 maart 1987 29e jaargang - Nr 11 De schaapkens zijn over de brug De speciale volmachten wer den door alle C-Vf.-kamerle den gestemd. Dus ook door alle christen-demokratenHet lijdt thans geen twijfel 'meer dat dit ook in de Senaat sal ge beuren. Wij stellen vast zoals dat ons goed recht en onze plicht is dat de christen-demokra ten nu ten volle mede verant woordelijk zijn voor de poli tiek van de huidige C.V.P.- P.V.V.-regering. Lukt deze po litiek, dan mogen ze de bloem pjes op hun hoed steken. Mis lukt ze, dan zullen ze er de gevolgen moeten van aanvaar den. D e christen - demokraten hadden een andere politiek kunnen opleggen. Ze hebben het niet gedaan of niet gewild. Ons goed. De christen-demo kraten hebben dan niet het recht te Brussel solidair te zijn met de Regering en in het land solidair te zijn met de oppositie om hun sociale orga nisaties te dienen en hun le den te behouden. Dat is niet logisch. En het ware evenmin korrekt. De christen-demokraten heb ben een keuze gedaan. Zij dra gen voortaan de gevolgen en de verantwoordeljkheid daar van. Dat is het, wat onze vrien den overal en in alle omstan digheden moecen duidelijk maken voor hun christen-de- mokratische kameraden in de werkhuizen. De kleine man zal weer in 't net zitten, de groten zullen door de mazen glippen. Er komen nieuwe belastin gen op het inkomen. Voorlo pig is het zó, dat ze de inko mens van meer dan 500.000 netto per jaar zullen treffen. Maar de belasting zal ook nu nooit meer dan 50 t.h. van het netto inkomen mogen bedra gen, welke ook dat inkomen weze. In de Kamer weigerde de meerderheid van P.V.V.- en C. V. P. - volksvertegenwoor- gers dit plafondvan de 50 t.hbelasting, zelfs voor de duur van de nieuwe belasting, te verhogen, in de mate waar in de nieuioe belasting de be staande verhoogt. Met andere woorden men verhoogt de belastingen op het inkomen met 10 t.h. voor de inkomens van 500.000 fr. netto en hoger, maar niet meer voor de inkomens van meer dan 4 miljoen fr. netto per jaar. Waarom dat? Er is maar één verklaring voor men wilde de grote, zeer grote inkomens sparen. In de Kamer werd gezegd dat de P.V.V. onder de genieters van die inkomens enkelen van haar grote geldschieters vindt. Tegelijk heeft de meerder heid van C.V.P. en P.V.V.- volksvertegenwoordigers ge weigerd de belastingbarema's te indexeren voor de inkomens van minder dan 160.000 fr.. Zodat deze lage inkomens in feite méér belastingen betalen,- alleen al door de verhoging van de index en de aanpassing van het inkomen bij de stij ging van het indexcijfer. Dat is een zeer slecht begin. De zeer grote inkomens zul len niets méér betalen. En de kleinste inkomens zullen wél meer betalen. In de Kamer werd tijdens de behandeling van de vol- machtswet gezegd, dat het rechtvaardigheidsgevoel tegen zulke handelwijze in opstand komt. Maar bij P.V.V. en C.V.P. liet niemand zich daardoor onder de indruk brengen. Indien er geld nodig is, dan moet het gehaald worden bij de meest kapitaalkrachtigen. De kleine man heeft reeds ge noeg betaald onder de vorm van belastingen en door het waardeverlies van zijn spaar geld. Het is ondenkbaar de minst- begoeden een boete op te leg gen voor de tekortkomingen, stommiteiten en onkunde van een regering. De P.V.V. in de oppositie en in de regering Het duel Houben- Vanaudenhove Z ca" allen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 UENT - 1'eL 35.57.95 (4 UJnen) - Postcbeckrebentng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver uitgever A. DE KEULENEIR. St.-Pietersnleuwstraat 64 Gent. >^USSEN DE C. V. P. en de f M P. V. V. is naar aan- leiding van het wetsont- ^/y werp 356 een diepe kloof van wantrouwen ontstaan, zodat men zich kan afvragen of ooit de regering Van den Boey- nants werkelijk bekwaam zal zijn te regeren. Wat zal ze aanvangen met de volmachten die ze heeft ge vraagd? Over welk prestige beschikt deze ploeg nog, die zich had aan gekondigd als deze van de nieu we stijl? Het is voor diegenen die er In geloofden een bittere ontgooche ling geworden. Elkeen weet nu dat de regering over en weer wordt geslingerd door de maneuvers van een onbetrouwbare P. V. V. Dit kan niet anders want het partijprogramma van deze partij was een opeenstapeling van holle frasen, van demagogie en volksbe drog. Het was een regeringspartij onwaardig. Thans staat de P. V. V. voor de dubbele keuze: Haar program ma verloochenen, of de regering in de steek laten. De P. V. V.-voorzitter heeft ech ter niet de moed om 'n duidelijke beslissing te nemen. Daarom blaast hij beurteling-s warm en koud. Zijn partij zit dan ook te gelijkertijd in de regering en In de oppositie, wat aanleiding geeft tot heel wat verwarring. Sommigen zien In de h. Vam- audenhove een «moedig man». Ze vergissen zich omdat ze het ver schil niet zien tussen grootspra kerigheid en moed. Iemand met wat psychologisch doorzicht zal evenwel bemerken dat Vanauden- hovens stem de aarzeling verraadt van iemand die niet zelf gelooft in wat hij zegt. De P. V. V. staat immers in dienst van de Groot- Financie, maar mag dat omwille van de kiezers niet openlijk be kennen. Daarom is de P. V. V. de partij van de politieke leugen. Het wetsontwerp 356 is na heel wat chantage in de Kamer goed gekeurd geworden De Eerste Minister had vooraf een «geheim» gesprek gehad met de heer Vanaudenliove, dat al leen geheim is gebleven voor de Christen-Democraten, want in P. V. V.-middcns was de h. Van- audenhove gaan uitbazuinen dat dank zij zijn kordate houding hij waarborgen had kunnen bekomen. Daarmee kon hij de P. V. V.'ers ertoe bewogen hun verkiezings programma te verloochenen en met het ontwerp 356 nieuwe be lastingen te stemmen in de Ka mer. Hetzelfde moet nu ook gebeuren in de Senaat. De «waarborgen inzake bezuini gingen» die de P. V. V.-voorzit ter van de heer Vanden Boey- nants had gekregen blijken nu plots niet voldoende te zijn. Trou wens, artikel één vam het ontwerp is te dirigistisch beweren de P. V. V.-senatoren en bovendien kregen de Brusselse P. V. V.'ers geen waarborgen inzake de her ziening van de taalwetten... dus gaan ze wat oppositie voeren en weigeren ze het wetsontwerp 356 te stemmen zolang de h Vanden Boeynants geen bijkomende ga rantie geeft. Ze blazen weer op nieuw koud. Deze nieuwe malaise werd nog in de hand gewerkt door een de bat tussen de drie partijvoorzit ters voor de franstalige televisie. De heren Vanaudenhove en de C. V. P.-voorzitter Houben zaten in het openbaar mekaar zo duch tig in het haar dat de gewone te levisiekijkers zich afvoegen hoe het in godsnaam mogelijk was dat de C. V. P. en de P. V. V. tesamen een regering konden vormen! Deze openlijke twist lokte hevi ge reakties uit in de pers. Voor de enen was het C. V. P.- voorzitter Houben die tekort kwam aan staatsmanschap en po litiek doorzicht, voor de anderen zoals voor de Gazet van Ant werpen lag de schuld bij P. V. V.-voorzitter Vanaudenhove. «Waarom moest hij vroeg deze katolieke krant zich af nog eens beweren dat de schuld van de financiële toe stand van vandaag ligt bij de regering Lefevre, dus ten de le bij de C. V. P.? Die bewering is klinklare nonsens. De huidige regering erfde niemendalle van de re gering Lefevre en wanneer ze dit jaar een tekort van tien miljard heeft, ligt dat aan haar eigen beheer, bepaald aan dat van de liberale mi nister van financiën. De C. V. P.-voorzitter maak te een einde aan dat gepraat over bezuinigingen met de herhaalde vraag waar en hoe de liberalen dachten te bespa ren. Als ze het ernstig menen met bezuinigingen had Van audenhove hem prompt een antwoord moeten geven. Er kwam geen antwoord en de kont k sie is 'dan dr>. men weer eens staat voor woorden kramerij zonder inhoud...» Ziedaar hoe de katolieken zelf het politiek klimaat aanvoelen. De P. V. V.-voorzitter, wiens verwaandheid is gekend, heeft dan enkele da.gcn daarna zijn re bellen in de senaatsfraktie maar de vrije teugel gelaten en als we «Le Soir» mogen geloven is Van audenhove zelf nog wat roet in het eten gaan gooien door te eisen dat Eerste minister Vanden Boeynants in de Senaat publiek een ondubbelzinnige verklaring zou afleggen inzake de bezuini gingen... «ongeacht zulks al dan niet in de smaak valt van de C. V. P.-voorzitter Houben...» De P. V. V.-senatoren eisten het recht op het ontwerp 356 te amen deren en eisten bovendien een verklaring van Vanden Boey nants dat hij alleen (en dus niet de partijvoorzitter Houben) re geert... In deze voorwaarden moet het debat nu in de Senaat beginnen. Waarschijnlijk zal op het ogen blik van de stemming de storm weer wat geluwd zijn en wordt het ontwerp 356 toch goedgekeurd zonder dat één komma wordt ge wijzigd. Maar hoe lang kan dit on waardig politiek spektakel nog voortduren? Als katolieke kranten zelf schrijven dat het enig hoogtepunt in deze parlementaire zittijd de rede van oud-minister A. Spinoy was, dan doet dit veel genoegen aan de B. S. P. maar dan is dat meteen ook een zware klap voor de regeringsmeerderheid, en voor de ministers van de «nieuwe stijl— regering». Wordt het dan niet tijd dat men een ernstige. poging onderneme om te vermijden dat het Parle ment nog verder in diskrediet wordt gebracht door politieke avonturiers zoals er helaas te veel in de P. V. V. een kans hebben gekregen? P.D.B. IL: IN DE ANTI-ATOOMMARS!

Voor Allen | 1967 | | pagina 1