Anti-Atoom mars op 23 april INDUSTRIEVESTIGING in het Vlaamse landsgedeelte BRUSSEL 23 APRIL: ANTI-ATOOMMARS VREDE ONDER ALLE VOLKEREN VOOR GELIJKTIJDIGE ONTWAPENING TUSSEN OOST EN WEST Zaterdag 25 maart 1967 29e jaargang - Nr 12 De Socialistische Paasboodschap Ook de socialistische jongeren in dienst van de vrede door Roger Van Steenkiste Voor onze kinderen In de lucht vredesduiven 't allenkant De wereld gezuiverd van moord en brand.» Haines Het Nationaal Komitee van de Anti-Atoommars heeft voor 1967 zijn oproep gelanceerd. Deze oproep is gericht tot de publieke opinie in het alge meen en tot alle vredelievende jongeren in het bijzonder. Het is wel goed dat hier nogmaals onderstreept wordt dat het Nationaal Komitee van de Anti-At oommars is sa mengesteld uit personaliteiten van de meest uiteenlopende filosofische en politieke strek kingen. De inhoud van de vre desoproep kan dan ook door alle mensen die daadwerkelijk willen optreden voor de vrede en tegen de oorlog onder schreven worden. Op de lijst van de jeugdor ganisaties die de oproep en de wachtwoorden voor de aan staande anti-atoommars reeds hebben onderschreven, treft men eveneens praktisch alle strekkingen aan die in de jongerenbeweging in België bestaan. Het principe en het initia tief van de anti-atoommars is ook van uit socialistische standpunt verantwoord. Dat er wel eens rumoerige, doch kleine groepjes een eenzijdig' politiek kleurtje aan de mars willen geven doet, ons inziens, niets af aan het principe en Het geval AMOCO de reële doelstellingen van de mars en bewijst alleen maar dat sommige mensen nog niet de vereiste geestesgesteldheid bezitten om aan een eerlijke eenheid van aktie met anders denkenden mede te werken. De besten onder de jeugd zijn wèl paraat Zondag, 23 april, zal op nieuw het onweerlegbaar be wijs leveren dat een groot deel van de Belgische jongeren wèl te bewegen is om zich to taal onbaatzuchtig in te zet ten voor zaken die zij de moei te waard achten. Een gemeen schappelijke aktie voor de vrede en tegen de oorlog is een doelstelling bij uitstek waar de jongeren zich willen voor inzetten. Oók de socialis tische jongeren hebben tot plicht zich hiervoor aktief in te zetten. Het volstaat niet dat op nationaal vlak de be stuursorganen van deze of ge ne jongerenorganisatie zich akkoord verklaren, wanneer in de gewesten en in de afdelin gen van diezelfde organisaties er niet met man en macht wordt gewerkt om het maxi mum van jonge mensen te mobiliseren om mede op te stappen. Ieder jaar wint de anti- atoommars aan duizenden deelnemers. Dit jaar zullen er ongetwijfeld nog méér zijn dan ooit tevoren. De deelname van nog méér socialistische jongeren dringt zich op. Tij dens het Nationaal Kongres dat op 8 en 9 oktobèr 1966 in het «Volkshuis s> te Anderlecht werd gehouden, en waar de plaats van de jongeren in de Socialistische Partij werd be sproken, kwam ook de kwestie van de Socialistische deelna me aan de jaarlijkse anti- atoommars ter sprake. Daar werd klaar en duidelijk stel ling genomen voor een daad werkelijke medewerking aan de voorbereiding van de anti- atoommars en voor een mas sale deelname van de socialis tische jongeren aan deze mars. Wie deze massa van circa twintig duizend jonge mensen protesterend door de straten van Brussel ziet opstappen, kan misschien op het eerste zicht verwonderd opkijken. Wanneer men echter denkt aan de oorlogsgruwel en weet dat het in de eerste plaats de jonge mensen zijn die krepe- ren op de slagvelden, dan is het jeugdig verzet tegen de bewapeningswedloop, tegen de militaire blokvorming, tegen de wapenopslagplaatsen en militaire bases veel beter te begrijpen. De mensenslach ting in Viëtnam bewijst op een tragische wijze dat het niet alleen de kernbewapening is die moet veroordeeld en uitge schakeld worden, doch dat ook de zogenaamde konventione- le wapensdienen veroor deeld te worden en tot zwijgen gebracht; Wie de oorlog verafschuwt en de vrede wenst, heeft te genover zich zelf, tegenover zijn familie en tegenover zijn medemensen de plicht de vre desinitiatieven te ondersteu nen en aan alle oorlogsge stook, vanwaar het ook moge komen, een kordaat Neen toe te roepen. Passiviteit en onverschilligheid kunnen eveneens vormen van mede plichtigheid zijn. De anti-atoommars in Bel gië moet een konkrete bijdra ge zijn van de Belgische jon geren in de keten van broe derlijke solidariteit met de vredelievende jongeren over gans de wereld. In deze keten waarmede men moet proberen de wereld te omspannen met vrede en vriendschap dienen ook de socialistische jonge mensen hun opvallende bij drage te leveren. Zij kunnen dit door in hun stad of ge meente de anti-atoommars te helpen voorbereiden en op 23 april te Brussel naar de Heizei te marsj eren De anti-atoommars van 1967 wordt ongetwijfeld een nog nooit geziene PROTESTMARS van tienduizenden jonge men sen tegen de oorlog en meteen een vredesmars voor een duur zame ivereldvrede. (Vervolg blz. 12) Socialistische jongeren uw plaats is ook te Brussel r> voor i allen KEDAKT1E EN ADMINISTRATIE ST.-i'lETEKSMEUIVSTUAAT 01 DENT - TeL 25.57.93 (4 lijnen) - Postcheckrekenlng 567.33 ttlot Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver uitgever A DE KEULENEIR. St.-I'ietersnleuivstraat 64 Gent. bet Kongres van de w Kg Waalse socialisten te Doornik schreef Victor Larock in «Le Peuple» dat er geen enkel woord was gesproken dat een Vlaams socia list niet zou kunnen onderschrij ven. Op gevaar af sommige zorgvul dig bewaarde illusies te verbrijze len moeten we dit tegenspreken. Het zou kunnen volstaan onze partijgenoot te verwijzen naar de tussenkomst van de afgevaardigde Jean Delhaye die de Vlaamse so cialisten verweet eerst Vlaming en pas daarna socialist te zijn, of naar de scherpe woorden die naar het hoofd van A. Spinoy werden geslingerd. (Had de B.S.P. Otti- gnies geen resolutie gestemd waarin verklaard werd dat An- toon Spinoy op agressieve wijze uiting had gegeven aan zijn vijandschap en zijn misprijzen voor Wallonië Had P.M. Mossoux, federaal voorzitter van Nijvel, niet betoogd dat Spinoy een anti- Waals minister is geweest?) We gaan evenwel niet op deze persoonlijkheden ingaan. Ze zijn, hoewel betreurenswaardig, toch van minder belang dan datgene wat met algemene stemmen, dus zonder enige uitzondering werd vastgelegd in een der resoluties en waarmee we, spijtig genoegen, evenmin onze instemming kunnen betuigen. Het gaat hier over de afzonder lijke resolutie waarin werd be toogd dat een aanval is gepleegd op de fundamentele belangen van Wallonië door: 1) de inplanting in Vlaanderen, ten nadele van de Borinage, van een onderneming gespecia liseerd in de fabrikatie van het materieel voor televerbindin- gen; 2) het feit dat de inplanting van de scheikundige onderneming AMOCO te Hermalle-sous-Huv werd opgegeven ten voordele van een inplanting te Geel. Het zal ons niet moeilijk vallen precies te zeggen waarom we het met deze zienswijze niet kunnen eens zijn. Voor de inplanting van het pe trochemische bedrijf had de Standard Oil of Indianaoor spronkelijk gedacht aan Duits land. De intercommunale ontwikke lingsmaatschappij voor de Kem pen (I.O.K.) had echter deze maatschappij ertoe kunnen bewe gen de vestiging van het bedrijf in de Kempen te overwegen. Aldus werd in september 1966 een be zoek gebracht aan Geel. De socialistische senator John Roelants verklaarde ons hierom trent het volgende: «Vanaf dit ogenblik heeft de I.O.K. zich gedurende drie maan den ingespannen om aan AMOCO de gegevens te bezorgen waaruit bleek dat België en meer bepaald Geel de beste vestigingsvoorwaar den bood. Begin december 1966 was de direktie van AMOCO vir tueel akkoord de nieuwe fabrieken te Geel op te richten. HET IS PAS LATER dat het Ministerie van Ekonomische Za ken de aandacht van de Ameri kaanse investeerders vestigde op drie andere plaatsen in Wallonië, waaronder Hermalle-sous-Huy.» Het is dus precies andersom ge weest: er werden ergens invloeden aangewend om het bedrijf niet in het Vlaamse landsgedeelte te ves tigen. De regering heeft bij mon de van eerste-minlster Vanden Boeynants moeten erkennen dat inderdaad de eerste kontakten werden gelegd door bemiddeling van de regionale groepering van de Zuiderkempen. Het ministerie had de firma AMOCO de verzekering gegeven te genieten van de voordelen van de wet van 14 juli 1966 zonder dat de plaats was aangeduid. De rege ring wou zich daarin niet mengen voor zover de inplanting gebeurde in één van de gemeenten van de ontwikkelingsgebieden. Nu is het wel zo dat Geel voor komt op de lijst van deze gemeen ten, maar niet Hermalle-sous- Huy! De keuze op Geel is echter ge beurd op grond van andere en meer bepaald louter bedrijfseko- nomisehe overwegingen, waaron der de mogelijkheid van het af voeren der afvalwaters. Inderdaad te Ilermalle stelde zich onoverkomelijke hinderpalen wegens de waterbezoedeling van de Maas. Dat al het gekibbel offen sief en tegenoffensief zou kun nen tot gevolg hebben dat de fir ma zich toch in Duitsland gaat vestigen, schijnt niemand te ver ontrusten. Gelijktijdige ontwapening tussen Oost en West De toestand in het arrondisse ment Turnhout is verre van roos kleurig in vergelijking met deze van het arrondissement Hoei. En kele cijfers zullen volstaan: Arrondissement Iloei: Bevolking op aktieve leeft. 86.888 Aantal volledig en gedeel telijk werklozen week van 26-2 tot 4-3-1967) 1.628 Percentage: 1,8 t.h. Arrondissement Turnhout: Bevolking op aktieve leeft. 182.812 Aantal volledig en gedeel telijk werklozen (week van 26-2 tot 4-3-1967 5.198 Percentage: 2,8 t.h.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1