DE NIEUWE PAUSELIJKE ENCYCLIEK Waarom blijven de nieuwe kristen-demokraten bij de CVP-eerste-minister en zijn liberale bondgenoten AU DELA DU LIBERALISME o°-. Zaterdag 8 april 1967 29e jaargaang Nr 14 Tegen 't kapitalisme en het ekonomisch liberalisme Kritisch onthaald in P.V.V.-middens Zeg het aan uw ACV -werkmakkers op bureel of fabriek. De kristen-demokra ten laten zich door de konservatieven op sleeptouw nemen c/1 2 voor i allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEÜWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 <4 lijnen) Postelieekrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pletersnleuwstraat 64, Gent. AUS PAULUS VI heeft op 26 maart, in navolging van zijn grote voorganger, een encykliek afgekondigd die onder de naam «Populorum progressio» bekend zal blijven. Het is een zeer belangrijk dokument waarvan de inhoud ons, als socialisten, kan verheugen omdat de Kerk opnieuw een stap dichter zet bij de fundamentele stellingen die onze bewe ging sinds haar ontstaan heeft verdedigd. Het hoofdtema van deze encykliek is de internationale soli dariteit van alle volkeren met als eerste konkrete opgave: de honger uit de wereld te bannen. - De Paus pleit voor de oprichting van een wereldfonds dat moet dienen om de ontwikkelingslanden te hulp te komen, en dat zou gespijsd worden door gelden die kunnen worden uitge spaard op de militaire budgetten. Een dergelijk voorstel werd reeds jaren terug door de Socia listische Internationale geformuleerd en we kunnen de Paus ten volle beamen waar hij aanvoert dat de bewapeningswedloop een onduldbaar schandaal is. Wat ons evenwel het sterkst getroffen heeft in dit nieuw dokument is de doktrinairc achtergrond. De Kerk kant zich tegen het kapitalisme en het ekonomisch liberalisme, op een wijze die niet aan duidelijkheid te wensen overlaat. «La Elbre Belgique», de katolieke krant die in België de vurigste verdedigster is van dit liberalisme, was zelfs zo veront waardigd dat ze enkele passages uit de pauselijke boodschap heeft «vergeten» en natuurlijk deze regels waar het ergst het eigenbelang der kapitalisten wordt gehekeld. Ja, we kunnen thans meemaken dat een katolieke krant de Paus censureert Wie had zulks ooit durven dromen? Als thans de Paus verklaart dat de rijkdommen der aarde moeten ter beschikking gesteld worden van alle mensen, dat de grond aan elkeen is gegeven en niet alleen aan de rijken, dan doet ons dat terugdenken aan de beginselverklaring van Qua- regnon die de socialisten meer dan zeventig jaar geleden hebben opgesteld. Wat verwijt de Kerk thans aan het liberalisme? Het feit dat het liberalisme de winst als essentieel motief van de ekonomische vooruitgang beschouwt, de konkurrentie als de opperste wet in de ekonomie, de private eigendom van de produktiegoederen als een absoluut recht, zonder grenzen of sociale verplichtingen. Zulk ongebreideld liberalisme leidt, vol gens Paulus VI, tot diktatuur, tot een internationaal imperia lisme van het geld. De Paus betoogt thans dat de ekonomie niet langer meer mag berusten op de enige wet van de vrije konkurrentie, die te dikwijls tot ekonomische misbruiken leidt. «Het fundamenteel principe van het liberalisme als regel van kommerciële betrekkingen moet worden betwist.» De openbare machten die vroeger volgens vele kato- lieken zich angstvallig dienden te onthouden van alle tussen komst op ekonomisch gebied hebben thans volgens de pause lijke encycliek duidelijk te kiezen en hun objektieven op te leggen. De Paus wijst weliswaar integrale kollektiviseringen af wat wij trouwens ook doen maar blijkt gewonnen voor een ekonomische planifikatie die ten dienste staat van de mens. Ook is hij niet mals voor bepaalde burgers die hun grote inkomsten, die voortvloeien uit de nationale aktiviteit, uit louter persoonlijk belang overhevelen naar het buitenland, zonder zich te bekommeren om de schade die ze hun land toebrengen. Deze encycliek is een duidelijke afkeuring van het kapi talistisch stelsel en van de liberale teorieën zoals ze in ons land nog steeds in bepaalde middens worden verkondigd- Is het dan te verwonderen dat men in konservatieve kato lieke middens ontstemd is? Of dat het liberale «Le Matin» openlijk de stellingen van Paus Paulus VI aanvecht? In de P.V V. zal men inderdaad met heel wat minder sym- patie kennis hebben genomen van dit belangrijk dokument. Wie weet... de kristen-demokraten zouden toch eens kun nen beseffen dat de pauselijke inzichten heel dicht deze van de socialisten benaderen en vermits ook «Populorum Progressio» het pluralisme van de arbeidersverenigingen aanvaardt, zou het wel eens kunnen gebeuren dat men tenslotte bij de kristen- demokraten «au dela du libéralisme» gaat, zoals de Paus het zelf voorhoudt... De regering heeft tot dusver nog niet willen of durven zeg gen WAAR zij precies zal in grijpen en WIE de slachtoffers van haar nieuwe politiek zul len zijn. Met die bijzondere machten zal ze immers allerlei be snoeiingen kunnen doorvoeren: vooral deze van de sociale ver worvenheden zouden erg pijn lijk kunnen aangevoeld wor den. «S Om daaraan te verhelpen hebben de socialisten in het Parlement door het indienen van amendementen en het aanvoeren van stevige argu menten getracht waarborgen te verwerven in de tekst van de volmachtenwet. Alle CVP'ers hebben die amendementen weggestemd en die argumenten afgewezen. Aan dat spelletje hebben de kristen-demokraten dapper meegeholpen! En dat terwijl zij nochtans speciaal geroepen waren om uiting te geven aan het wantrouwen dat, OP PA PIER, zo duidelijk scheen te blijken uit de resoluties van het ACV, het ACW en de Landsbond van Christelijke Mutualiteiten. Waartoe dient het dan dat het bestuur van het Algemeen Christelijk Vakverbond op 8 februari jl. verklaarde «dat het ACV onomwonden wantrouwig staat tegenover de bijzondere machten»? Dat de Landsbond van Christelijke Mutualiteiten op 9 februari er op wees «dat inzake ziekteverzekering de door de regering gevraagde volmachten overbodig zijn»? Dat op 13 februari het hoofdbestuur van het Alge meen Christelijk Werkersver- bond uiting gaf aan «zijn wan trouwen tegenover de gevraag de speciale machten» en zich «akkoord verklaarde om verzet aan te tekenen tegen elke nieuwe last die door de sociaal verzekerden zou dienen gedra gen te worden»? Daarom geldt voor ons allen één ordewoord: In de fabrieken en on de burelen moeten de socialis tische arbeiders en bedienden, thans op zovele plaatsen sa men met hun. kristen-demo- kratische werkmakkers en kol lega's in een syndikaal een heidsfront verenigd, de aan dacht van de leden van het ACV vestigen op het diepe ver schil tussen DE RESOLUTIES die in de pers worden gepu bliceerd door de bestuursorga nen van de kristelijke demo- kratie en DE HOUDING die in het Parlement wordt aangeno men door AC V-mandatarissen. Gij hebf speciale machten maar ik vertegenwoordig grote machten... Gefeliciteerd met uw vol machten, Vanden Boey- nants Nu kunt ge doen wat we maar willen...

Voor Allen | 1967 | | pagina 1