tie kristen vakbondsleiders lare wijn GEPENSIONEERDEN: neemt allen deel aan de PROTESTBETOGINGEN 2 ooi Zaferdag 15 april 1967 19e jaargang - Nr 15 Kort geheugen van het A.C.V. De verkiezingen raken het politieke plan De prijzen stijgen maar verder BROOD 1 FRANK EN 'T IS LANG NIET ALLES V) voor alien REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT G4 Tel* 25.57-.95 (4 lijnen) Postohcckrekening 567.33 «Het I.ieht» - voor de aüonnenientsprijzen zie gewestelijke bladzijden. I er. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. DE BETEKENIS ffaïn.e?r sch?"ke» VAN DE SOCIALE ki VERKIEZINGEN leiders van het kris- telijk vakverbond zijn W in het vooruitzicht van de syndikale verkiezin gen ongerust gewor den. Huil vertrouwenslieden in de Kamer en Senaat hebben het beruchte wetsontwerp 356 gestemd. Ze hebben de indexatie van de belastingsschalen gewei gerd. Dit brengt mee dat de ar beiders wier lonen worden aangepast aan de stijging van ïe index om te beletten dat ze een vermindering van de koopkracht zouden ondergaan, in feite toch benadeeld wor den omdat ze in een hogere belastingschaal vallen. De minister van ekonomi- sche zaken heeft toegegeven dat dit 600 miljoen zal opbren gen, bedrag dat zomaar aan de werkende bevolking wordt ont stolen. Aan de andere kant heeft men geweigerd diegenen die een jaarlijks inKviuru uetrBFïï van meer dan vier miljoen zwaarder te belasten. Men heeft aldus een cadeau gedaan aan enkele tientallen families. Van de aan de regering toege kende volmachten vreest nie mand veel goeds in arbeiders middens. Doch de kristen-de- mokraten hebben hieraan dap per hun medewerking verleend en dragen dus een enorme ver antwoordelijkheid als men binnenkort aan de sociale af braak zal beginnen. Het ACV verwijt het Alge meen Belgisch Vakverbond, dat al deze feiten aanklaagt, aan politiek te doen en tesa- men met de BSP het spel van de oppositie te spelen. Het ACV betoogt dat syndi- kalisme en partijpolitiek twee verschillende zaken zijn. Het komt ons wel voor dat men het geheugen van de kristelijke syndikalisten wel af en toe eens moet opfrissen. Hebben de kristelijke organi saties op 14 mei 1965 kort voor de verkiezingen zich in geen gezamenlijk manifest tot het kiezerskorns gericht ten gunste van de CVP? De kristelijke arbeiders kun nen deze oproep terugvinden in «De Volksmacht» van 22 mei 1965- In datzelfde nummer kan men lezen dat de Raad van het ACV op 18 mei 65 besloot zijn leden aan te zetten hun stem uit te brengen op de CVP-lijs- ten omdat de politieke en syn dikale aktie elkaar ontmoeten. «Het syndikaat kan dus de politieke aktie niet missen om wille van de noodzakelijke ver bondenheid en de onontwijk bare ontmoetingspunten, wel ke volgen uit beider respektie- ve taak». Zo luidt de verkla ring. In «De Volksmacht» van 8 mei 65 werd op de eerste pa gina over vier kolommen ge- blokletterd Het CVP-pro- gramma is een vaste verbin tenis» en in het nummer van 15 mei 1965 «Met de CVP naar een hoger pensioen». Als thans dezelfde heren be weren aan geen politiek te doen dan hebben ze minstens gezondigd tegen het achtste gebod en dan kan hierop ge antwoord worden dat de arbei ders zich aan deze vorm van laten misleiding vangen. De syndikale verkiezingen reiken inderdaad veel verder dan het gebied van de onder nemingen. In de kringen van het Ver bond van Belgische Nijverheid ziet men met belangstelling de uitslag tegemoet. De houding van de patroons zal dus klaarblijkelijk worden bepaald naargelang de verkie zingen uitwijzen of de arbei ders zich schikken naar hun lot, of zich verzetten tegen el ke politiek van sociale achter uitgang. De regering zit eveneens op vinkenslag met de volmach ten» in haar hand. Indien het ABVV versterkt uit deze ver kiezingen komt zullen Van den Boeynants en Co wel aarzelen om hun plannen door te zet ten. Komt integendeel het ACV versterkt uit de bres, dan zou den deze heren daaruit kun nen besluiten dat de tegen stand wel niet erger zal zijn dan deze van de kristen-demo- kraten in het parlement, wat zou neerkomen op een alge meen sein van inkrimpingen in de sociale seklor. Wij staan dus voor een toe stand waarin de kristelijke ar beiders er best zouden aan doen voor het ABVV te stem- nen. <P D B.) die In olie gewesten von het land zullen gehouden worden op ZATERDAG 15 APRIL 1M7 Tegen de grendelpolitiek op de pensioenen Tegen de vermindering vet de koopkracht Tegen de sociale afbrc lüti de C.Y.P.-P.V.V.-regering Van half april tot half mei zullen dus de syndikale ver kiezingen gehouden worden. De grote vakbonden hebben hun kandidatenlijsten klaar. De zogenaamde liberale vak bond doet mee waar hij maar een kandidaat vinden kan. Het is duidelijk dat de drie strekkingen in ons land: de socialistische, de christen-de- mokratische, de liberale, aan de verkiezingen veel belang hechten. Het is ook klaar dat deze verkiezingen een meer dan gewone «test> zullen zijn voor wat in de fabrieken ge dacht wordt over de politiek van de huidige regering. De leiders van de christen vakbonden zijn het daarover niet eens. Zij oordelen dat er geen reden toe bestaat aan deze syndikale verkiezingen énige politieke kleur te geven- Want, zeggen de christen-syn- dikaïisten, door zó te hande len kunnen de socialistische vakbonden de samenwerking in gevaar brengen die al meer dere jaren tussen de twee grote viilairgani^itiggJjgj^^ T Aan deze samenwerking hechten ongetwijfeld de socia listische syndikalisten veel be lang. En niet alleen de syndi kalisten, ook de leiders van de socialistische partij en al de socialisten vinden deze «sa menwerking» belangrijk. Men moet nu evenwel niets overdrijven en de aard van ds zaken niet verkeerd voorstel len. Samenwerking is een dui delijk begrip. Het betekent niet dat de beide vakorganisa ties voortaan één enkele ver eniging uitmaken. Dat er twee grote vakorganisaties bestaan tegenover EEN ENKELE pa troonsorganisatie hebben niet de socialistische syndikalisten maar wel de christenen ge wild. Dat is een oude geschie denis, maar men weet nog zeer goed dat het opzet niet was de arbeiders op de meest doeltreffende wijze te dienen. De christen vakbonden ver schillen zeer van de socialis tische. Het meest door de doel einden die ze nastreven Bovendien is het ook waar dat samenwerking, althans echte samenwerking, niet in één richting kan verlopen. Wij hebben dat hier nog geschre ven: «Het is een niet te loo chenen dubbelzinnigheid die iedereen aanvoelt als de chris ten vakbonden in een land willen eisen stellen, samen met het A.B.V.V. en als tege lijk, te Brussel, in het Parle ment en in de regering, de christen-demokraten een poli tiek steunen en voeren waar omtrent de christen vakbewe ging voortdurend het meeste voorbehoud maakt, om het zacht uit te drukken De christen vakbondsleiders kunnen wel zeggen dat zij niet politiek gebonden zijn. Het is een bevestiging die wij als een werkhypotese willen aanvaar den. Het zou betekenen dat de christen vakbonden geen de minste invloed hebben op de christen-demokratische minis- nisters en parlementsleden, dat zij b.v. elkaar nooit zou den ontmoeten. Dat zou dan betekenen dat er twee soorten van christen- demokraten zijn; de syndika listen aan de ene kant, de po litieke mannen aan de andere kant. Het zou ook betekenen dat er twee christen-demokra- tische opvattingen, twee soor ten van politiek bestaan: deze die vertegenwoordigd worden door de niet politiek gebonden syndikalisten en deze waarvan de pariementleden de dragers zijn, de parlementsleden die in de C.V.P. zeer dikwijls de kop in de schoot leggen om de eenheid in de partij te be waren. Zelfs in die veronderstelling is het christen vakverbond niet vrij van verantwoorde lijkheid. Want dan is het feit van niet politiek gebonden te zijn geen excuus om in een dubbelzinnige toestand te wil len staan: met de socialisten in de fabrieken, met de C.V.P. achter de regering. Als de werkhypotese van de niet-ge- bonden christen vakbonden juist is, dan kan de christen vakbeweging meer doen tegen de huidige regering dan zij doet, want dan heeft zij geen geldige redenen om deze rege ring te sparen. Dat zijn allemaal redenen waarom de syndikale verkie zingen niet los te denken zijn van de algemene politiek die de regering voert. En daarom zijn de komende syndikale verkiezingen een ze kere test. Wij weten het wel: tal van afleidingsmaneuvers zijn mo gelijk. En men zal niet nala ten ze uit te voeren. Het behoort aan de arbei ders te beseffen waarom het gaat en, zoals ze dat gewoon zijn. zich niet te laten beet nemen. Komaan, Mr. Van Offelen, dienst vraagt wederdienst, wij brachten u in 't zadel, zorg gij nu maar voor onze zaken. Het indexcijfer van de maand maart steeg met twee derden van een punt. Het is een grote sprong Niet de eerste sedert het ogenblik dat dexe regering aan het bewind is Nochtans, met de P.V.V. zou het allemaal anders gaan Prijsstijgingen waren uit den boze en zij zouden er me» gedaan maken. Dat zegden zij gedurende meerdere maanden, voor de ver kiezingen. Nu hoort men dat niet meer De P.V.V. is nu in de regering. De minister van Economische Zaken is een P.V.V. er die be weerde het middel te kennen om de stijging van de prijzen tegen te gaan. Er is een groot verschil, tussen wat hij beweerde te willen doen en wat hij nu doettussen wat hij verzekerde te zullen bereiken en wat hij het laatste jaar bereikte. De prijzen stijgen maar lustig door. Met ingang op 1 mei verhoogt de prijs van het brood and», maal - maar NIET met 50 centiem zoals was gezegd MAAS MET 1 FRANK.

Voor Allen | 1967 | | pagina 1