J Z mei 2967 DE ARBEID WORDT NOG STEEDS MISKEND! CM 19e jaargang - Nr 17 Zaterdag 29 april 1967 U) Z at oori alien REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekeninj; 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEEEYEN E., Koningstraat, Menen. Door de geschiedenis van de mensheid loopt een lijn van onrecht. Reeds van in de vroegste samenlevingen werd de ene mens door de andere uitgebuit. De slaven waren in de oudheid van geen tel, de lijfeigenen behoorden tijdens het leenroerig stelsel aan de heer, en zelfs in de latere middeleeuwen toen men in de gilden naar een evenwicht streefde waarin elkeen zijn plaats vond, bleek alras dat de gezellen benadeeld werden door de meesters, om dan nog niet te spreken over het feit dat een grote schare edel lieden rijkelijk leefden van de opbrengst der anderen. Men beweerde dat de samenleving aldus was opgevat door de goddelijke voorzienigheid, wat evenwel de Engelse priester John Ball niet belette de vraag te stellen Toen Adam spitte en Eva spon, waar was toen de edelman? De man werd echter geëxcommuniceerd en opgehangen, doch na hem hebben velen opnieuw de vraag gesteld, want de mens is ondanks alles toch een denkend wezen. Tijdens de opkomst van het industriële tijdperk werden op nieuw de arbeiders op onterende wijze uitgebuit. Deze keer gebeurde het uit naam van de vrijheid, de vrije ondernemings geest, de vrije concurrentie, de vrije wet van vraag en aanbod. Nooit tevoren werd het zo brutaal gezegd als door de sociologen en wetenschapsmensen zoals David Ricardo, Thomas Malthus, Jeremy Bentham, Charles Darwin en Herbert Spencer Het leven was een bestendig gevecht, waarin zoals in de jungle de sterksten het pleit zouden winnen. Het egoïsme was eigen aan de mens en als elkeen voor zichzelf zorgde zou alles goed gaan. Elkeen moest vrij kunnen kiezen al dan niet te werken voor een bepaald loon, het economisch leven moest volledig vrij zijn. Op basis van dit klassiek liberalisme hebben we vunzige indus triesteden zien ontstaan met een lompenproletariaat, dat in armoe leefde en stierf. Tegen deze genadeloze uitbuiting heeft het Socialisme terecht gereageerd en het heeft aldus het aanschijn van de wereld veranderd. Als we dat alles zo vluchtig overlopen dan zou men de beden king kunnen opperen wat is dit gelukkig voorbij De arbeiders leven nu veel beter, ze eten beter dan destijds Maria Antoinette, ze kijken 's avonds naar de televisie en hebben drie weken jaarlijks verlof... Hebben we geen redenen om tevreden te zijn De materiële voorwaarden waarin de arbeiders thans leven zijn inderdaad veel verbeterd. Doch hoe staat het met de zedelijke eisen, d: de Socialistische Beweging van meetaf heeft gesteld Is de lijn van onrecht waarvan we hoger spraken afgebroken Neen Nog steeds wordt in deze maatschappij de factor arbeid mis kend en beschouwd als koopwaar, die men aanwendt als hij winst oplevert of men afwijst wanneer dit niet het geval is. De arbeiders hebben geen zekerheid nopens hun lot. Ze weten niet wat er zal gebeuren als er een economische inzinking komt. Ze weten niet wat er zal gebeuren als de vol-automatische machines de arbeidskrachten overbodig maken. Ze hebben ook geen arbeidsvreugde omdat ze zoals Friedeman zei, werk uitvoeren in brokjes, waarvan ze het resultaat niet zien. Ze werken voor onbekende opdrachtgevers, naamloze vennootschappen, die nog steeds de winsten opstrijken. De arbeiders voelen zich nog steeds benadeeld. Ze hebben geen medezeggenschap. Hun mening wordt nooit gevraagd en ze mogen zelden een initiatief nemen. Neen, we leven in nog geen samenleving waar de arbeider ook als mens wordt erkend en gewaardeerd. Er valt nog veel te doen op dat gebied. En vooral op Eerste Mei. het Feest van de Arbeid, mogen dit niet vergeten. P. D. 8»

Voor Allen | 1967 | | pagina 1