Heilzaam gevolg van de syndikale verkiezingen voor onze gepensioneerden NA DE VLOEDGOLF VAN DE EERSTE-MEI BETOGINGEN Met de geugd Stemmen voor hel A.B.V.V.-Nr 1 Zaterdag 5 mei 1967 19e jaargang - Nr. 18 Een afstraffing voor het A.C.V. Een voortijdigebeslissing SYNDIKALE Wat me een beetje dwars zit is Sint-Helena... Z AO voor i allen RED AK TIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenfng 567.33 «Het LiOht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever DEKEYEN R., Koningstraat, Menen. ER hebben zich op het binnenlandse politieke vlak verschil lende feiten voorgedaan waardoor bewezen werd dat de syndikale verkiezingen hoegenaamd niet los staan van de algemene politiek en dit alle verklaringen van de heer Cool ten spijt. Het Algemeen Christelijk Vakverbond heeft de jongste maanden de goede gemeente willen wijsmaken dat zijn orga nisatie geen enkele verantwoordelijkheid had in het beleid van de regering Van den Boeynants. Zodra echter de eerste uitslagen van de verkiezingen voor de Ondernemingsraden en de Komitees voor Veiligheid en Ge zondheid binnenkwamen Meek dat zulks maar niet zo klakke loos wordt aanvaardt. Inderdaad, elkeen heeft kunnen meemaken dat het A.C.V. een verdiende afstraffing kreeg voor de makke houding die de christen-demokraten in het parlement hebben aangenomen tegenover een regering die onder het teken van het anti- travlaillisme was gestart. Nochtans had de Eerste Minister om het Christelijk Vak verbond terwille te zijn in de eerste besluiten van de beruchte volmachtenwet 356 weinig gelegd waaraan de arbeiders aan stoot konden nemen, tenzij enkele bedreigingen aan het adres van de ziekteverzekering. Met de tweede reeks besluiten die omstreeks 20 mei zullen worden uitgevaardigd, dus na de syndikale verkiezingen zal wel een andere rekening worden aangeboden. Dit handig uit gedacht maneuver heeft niet mogen baten en de resultaten waren, zoals het katoliek blad I>e Standaard zeil' toegaf, niet bepaald gunstig voor het A.C.V. Wat nadien is gebeurd kan men enigszins gissen, maar dat plots een scenario werd ineengestoken, waaraan zich niemand had verwacht, is een niet te loochenen feit. De regering kondigde midden de verkiezingen het inzicht af de arbeiderspensioenen van 1 januari 1968 te brengen van 51.200 F op 58.000 F. Weliswaar gold het hier een verwezenlijking van de belofte die destijds door het kabinet Harmel-Spinoy werd gedaan, doch sedertdien had de regering Vanden Boeynants zich angstvallig onthouden nog één woord hierover te reppen. Er is meer Enkele weken geleden hebben duizenden socialistische ge pensioneerden in alle hoeken van het land gemanifesteerd om de regering af te keuren die voor hen een sociale pauze bracht. Zonder het belang van deze manifestaties te onderschatten, die wel indruk hebben gemaakt op de publieke opinie, zijn we niet zo naïef te veronderstellen dat de regering zou gezwicht zijn voor de oudjes, die uiting hebben gegeven aan hun gewet tigde ontevredenheid. Er hebben zich hier andere invloeden doen gelden Hoe zou men anders deze plotse beslissing kunnen uitleg gen, die genomen werd zonder enige voorbereiding, en zonder dat de bronnen werden aangekondigd waaruit men de nodige financiën zou putten? De h Vanden Boeynants is immers nu reeds radeloos op zoek naar extra 14,5 miljard voor 1968... Hij schijnt vergeten te zijn dat hij de politiek «van zijn middelen» wou voeren... «La Libre Belgique», het katolieke blad dat deze regering door dik en dun steunt, was van dit besluit zo stomverbaasd dat het niet nalaten kon tot volgende slotsom te komen: «In werkelijkheid, zonder goed te weten waar men met de hervorming van het pensioenstelsel der arbeiders naartoe gaat, heeft de regering er onmiddellijk aan ge houden mede te delen dat de pensioenen van 1 januari 1968 zullen verhoogd worden. Deze voortijdige bekend making wordt ingegeven door de syndikale verkiezingen. Het komt er op aan de socialistische propaganda de pas af te snijden.» Ziedaar, wat een bekentenis! En het A-C-V. dat zijn bestuur had samengeroepen liet in een persmededeling zijn tevredenheid blijken over deze beslis- M"SDat alles bewijst hoe huichelachtig het A.C.V. zich de jongste maanden heeft gedragen, toen zijn leiders verklaarden dat nolitiek en svndikalisme niet mochten vermengd worden. Wij van onze kant, verheugen ons in de verhoging die, zij het dan met heel wat uitstel, aan onze ouden van dagen zal ten goede komen en die, spijtig genoeg, nog niet volledig geeft waarop onze gepensioneerden rechten zouden hebben. Onze pronaganda en onze aktie ten bate van de gepensio neerden heeft in elk geval een flink aandeel gehad in deze beslissing... al gaven de eerste uitslagen van de syndikale ver kiezingen wel de doorslag! Of de regering door deze opportunistische zet het getij voor het A.C.V. zal doen keren, is-een ander paar mouwen. Want ze is en blijft een reaktionaire regering, ondanks dat ze thans door de feiten werd verplicht de duimen te leggen- P.D.B.: MB 1 MEI stond ook dit jaar in het teken van de politieke, na. tionale en internationale ak- tuallteit. Vrede onder de mensen, eerst en vooral in Vietnam, door rechtvaardigheid en voor waarachtig en eerlijk zelfbe schikkingsrecht van het Viet namese volk, uitbreiding van onze politieke en handelsrela ties met alle landen, doeltref fende hulp aan de ontwikke lingslanden. Dat zijn onze voornaamste doeleinden in de internationale politiek. Op het vlak van de nationa le politiek staat ons volk voor een keuze. Niet voor een keuze tussen woorden. Want alle partijen beweren welvaart, vooruitgang, rechtvaardigheid te willen. Ons volk staat voor een fun damentele keuze. Wij zijn geen voorstanders van hoge belastingen. Wij be velen niet de stijging van de belastingen aan, als middel om onze landgenoten gelukkiger te makon. Wij kennqb onze bevolking te goed om te weten wat zij niet wil. Maar wij weten ook zeer goed wat zij wél wil. Wat ze wil is door de partij en behandeld te worden als volmondigen en dus de waarheid te mogen vernemen. Wat ze nog wil is: geloven in wat kan en niet stelselma tig bedrogen worden met wat totaal onmogelijk is, met wat behoort tot het rijk van de fantasie en de demagogie. Als morgen de miljarden beloofde bezuinigingen niet zullen ver wezenlijkt worden, wat zal er dan gebeuren? Wat zal dan de P.V.V. doen? Zal men dan honderden scho len sluiten? Zal men dan de sociale wetgeving brutaal af breken? Zal men het leger af schaffen? Zal men de gemeen ten laten ten ondergaan in financiële tekorten die ver plichten tot het staken van alle betalingen? Wij herhalen het: als de door de P.V.V. «geëiste» mil jarden bezuinigingen door haar eigen Ministers (Finan ciën en Budget) niet kunnen verwezenlijkt worden, wat zal er dan gebeuren? Dan kan de P.V.V. de Regering verlaten... Maar dan zijn de problemen niet opgelost. Dan moet het land verder bestuurd worden en naar een toekomst geleid die de wensen van het volk tegemoet komt. Dan moet het land zuinig be stuurd worden maar dan moet het een vooruitstrevend land blijven, dat in 1985 niet en achter wil staan bij de an dere Westerse landen. Dat betekent dat wij onze ekonomie moeten uitbouwen, meer voortbrengen tegen kon- kurrerende prijzen, met hoge re lonen, kortere werktijd en langere schoolplicht. Dat wil ook zeggen dat wij de sociale wetgeving zullen moderniseren en aanpassen aan de tijd die wij beleven maar dat wij de ongeïukkig- sten, degenen die niet mee konden met de vooruitgang, in de eerste plaats niet zullen ver geten, en de bejaarden niet en al hun grote en kleine proble men. Plaats voor' de-tijd die komt en die rijk is aan behoeften en beloften! Plaats voor jonge mensen die wij nodig hebben, met hun daden, hun onstuimigheid, maar ook met hun eigen zicht op de wereld van morgen. Hier ligt de keuze! Daarom werd deze 1 MEI een 1 mei van de keuze omdat onze landge noten klaar moeten zien, be seffen dat met demagogie niet geregeerd word, er geen toe komst wordt opgebouwd. Om te kiezen, enerzijds tussen de magogie en konservatisme en anderzijds het vooruit- schrijdens, ondernemend, dy namisch, demokratisch socia lisme. De keuze gaat tussen af wachten en voorwaarts willen, tussen konservatisme en voor uitstrevende politiek, tussen het verleden en de toekomst. Het is eenvoudig uitgedrukt. Maar zó is het! Zulke keuze kan niet moeilijk zijn. Als wij ze klaar stellen, overal- telkens opnieuw. Voor de studie-uren als arbeidstijd betaald Voor billijke lonen Voor betere yakantiemogelijkheden Voor een werkelijke toekomst

Voor Allen | 1967 | | pagina 1